1953 jaar vol tegenslag voor Nederlandse fruittelers Koersen Amsterdamse Beurs All Rotterdam krijgt een vlootweek Financiën en Economie RADIO Het geheim van Dungrave Castle Studiecommissie ingesteld voor middeiistandsonderwijs De Beurs 6 Pasina 2 Ook bezorgdheid over export in het komende seizoen VLOOT PRIMA MAAR TE KLEIN Brandende pijn - vanuit de maag tot hoog in Uw heel? programma Scheepsberichten Lt. gen. Aler volgt Plesman op GELD VAN W IT AG Woensdag 10 Maart 1954 (Vmt een onzer verslaggevers) UTRECHT, 9 Maart 1954. Het gaat niet goed met de Nederlandse fruitteelt. Het jaar 1953 was voor deze ..grarische bedrijfstak een jaar niet veel tegenslag en een onbevredigende uitslag. Bovendien zien de Nederlandse fruittelers de toekomst donker in. De vooruitzichten zijn verre van gunstig. Deze sombere woorden werden hedenmorgen gesproken door de heer C. Boudewijn, de voorzitter van de Nederlandse fruit telersorganisatie, welke in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht in 'algemene vergadering bijeen was. dering van de N.F.O. een uitslui tend huishoudelijk karakter. De secretaris. Ir. A. Groot, besprak uitvoerig het door hem uitge brachte jaarverslag. In de middagvergadering hield prof. Ir. Hellinga uit Wagenin- gen een inleiding over de water beheersing in de fruitteelt. De Riikstuinbouwconsulent te Kes- teren Ir. J. H. M. van Stuiven- berg sprak over de opbouw van 't moderne bemestingsadvies met behulp van grond- en bladonder- zoek. Nederlandse draagster van Florence Nightingale- medaille overleden „Vele bedrijven in het midden, Zuiden en het Oosten van ons land zagen hun oogst voor een groot deel geheel verloren gaan. Op de bedrijven, waar nog een matige opbrengst behouden kon worden, liet de kwaliteit van het fruit veel te wensen over. Dit alles is een gevolg van di stren ge vorst in het begin van de maand Mei van 'het vorig jaar. De rekening over 1953 zal dan ooik voor vele fruittelers een na delig saldo aanwijzen," aldus de heer Boudewijn, die na deze schetsing van de moeilijkheden, die het afgelopen jaar gebracht heeft, overschakelde op 'n nieuw teer punt: de export. „Ten gevol ge van de matige fruitoogst in meerdere West-Éuropese landen, matiger nog dan de oogst in Ne derland, is de export over' 1953 niet onbevredigend geweest. De totale export van vers fruit be droeg ongeveer 164 millioen ki logram, waarvan bijna zeventig orocent bestond uit appels. Ruim 72 procent van onze fruitexport ging naar West-Duitsland. Maar wanneer wij trachten ons een beeld te vormen van de export moeilijkheden van ons fruit in de toekomst, dan zijn wij niet opti mistisch gestemd. De toekomst zal ons stellig geen goed resul taat cadeau geven," aldus nog steeds de heer Boudewijn. Te eenzijdig georiënteerd. De heer Boudewijn zeide ver der van mening te zijn, dat het Nederlandse exportpakket veel te eenzijdig is. Hoofdzakelijk ap pels en te veel georiënteerd op één land: West-Duitsland. zo hoog mogelijk zal zijn. Alleen met prima fruit tegen niet al te hoge prijzen kunnen wij de strijd winen. De beste man zal winnen. Tot nu toe had de heer Boude wijn alleen gesproken over het goede Nederlandse fruit. Daarna kwam hij te spreken over het minder goede en over het min derwaardige soort. Het is goed, dat vele bezitters van verouderde boomgaarden inzien, dat zij deze moeten laten rooien. De rooi- actie verloopt vrij goed. Tot Slot sprak de heer Boude wijn nog even over het „Land bouwschap". Hiervan zeide hij, dat het nodig zal zijn. dat de N.F.O. in de organen van dit landbouwschap goed vertegen woordigd zal zijn. Spreker had hier wel vertrouwen in. Aan 't 'begin van zijn openings rede had de heer Boudewijn nog even gesproken over de gevol gen van de watersnood voor de fruittelers in de getroffen gebie den. Ruim 1250 ha. fruitaanplan- tingen is verloren gegaan, maar de herstelling-werkzaamheden i zijn niet onbevredigend verlopen. Verder had de oohtendverga- ledig afgewerkt. AMSTERDAM, 9 Maart. In de ziekenverpleging te Amster dam is na een langdurig ziekbed in de leeftijd van 78 jaar overle den de oud-verpleegster A. E. Schipper. Zij was de tweede Ne derlandse verpleegster, die was begiftigd met de Florence Nigh- tingalemedaille. Mej. Schipper is o.a. werkzaam geweest in de Boe renoorlog in Transvaal en de eer ste wereldoorlog. Nederland heeft E.D.G. volledig bekrachtigd 's-GRAVENHAGE, 9 Maart. De Nederlandse ambassadeur te Londen, mr. D. U. Stikker, heeft hedenmorgen aan de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, overhandigd de acte van bekrachtiging van het verdrag tussen het VerenigdKo ninkrijk van Groot-Brittannië en Noord'-Ierland en de aan de Euro pese Defensie-Gemeenschap deel nemende staten. Het ratificatie proces van het E.D.G.-verdrag voor Nederland is hiermede vol- Lt. Generaal Helfrich: NEW YORK, 9 Maart. Lui tenant-admiraal b.d. C. E. L. Hel- frich heeft in een brief aan de ,New York Times" verklaard, dat de Nederlandse vloot uitstekend, doch te klein is. Naar aanleiding van een be richt van een correspondent van het blad over de verplichtingen van de Navo,-landen, zegt admi raal Helfrich, dat van de totale defensiebegroting slechts 22 pro cent voor de marine wordt uit getrokken. Hij acht de oorlogs vloot te klein, gezien het feit, dat „Nederland nog steeds een zee varende natie is met een mach tige koopvaardijvloot van meer dan drie millioen ton". „Naar mijn mening", zo besluit admiraal Helfrich, „houdt de Na- vo onvoldoende rekening met de speciale bekwaamheid van Neder land bij de oorlogvoering. Zoals in de jongste oorlog is gebleken: n.l. een nauw samengaan van vloot- en luchtstrijdkrachten". 's-GRAVENHAGE, 9 Maart. Van 12 tot 18 Juni a.s. zal op de Maas te Rotterdam door de Ko ninklijke Marine een vlootschouw De mogelijkheid is niet gering, worden gegeven. Hieraan zal wor- dat dit land, indien het zelf een goede fruitoogst zal hebben, de import uit Nederland stopzet en wat dan? Van België mogen wij niet veel verwachten. Engeland is een ongewisse afnemer. De uit- voermogelijkheden naar Frankrijk Zweden en Finland zijn zeer be perkt. Export naar Oost-Duits- land is eveneens een zeer onze kere factor. Italië en Denemar ken kunnen sterke concurenten van Nederland worden. En bo vendien is de kans niet gering, dat de Verenigde Staten met be hulp van subsidie hun appels op de Europese markt gaan brengen. Zodra Amerka met „dumping begint te werken, zo merkt de heer Boudewijn op, zal de Ne derlandse regering in moeten grijpen en ons eigen fruit met beschermende maatregelen moe ten beschermen. Het Nederlandse fruit is goed en heeft er reoht op een eerlijke kans op afzet te vin den op eigen markt.. In verband met al deze moei lijkheden moeten wij, aldus spre ker, er voor zorgen, dat de kwa liteit van het Nederlandse fruit Advertentie kunt U utusaen in ue mem. Neem simpelweg een of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmiddellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet, die steevast Rennies bij zich heb ben praktisch en hygiënisch verpakt. En onopgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook den deelgenomen door Hr. Ms. vliegdekschip „Karei Doorman", de nieuwe kruiser Hr. Ms. „De Zeven Provinciën", de schepen van oefensmaldeel vijf, Hr. Ms. torpedobootjagers „Evertsen" en „Kortenaer", Hr. Ms. fregatten „De Zeeuw" en „Van Amstel" en Hr. Ms. onderzeeboten „Zeeleeuw" en „Tijgerhaai". Verder Hr. Ms. radio-radar instructieschip „Soem- ba", Hr. Ms. onderzeetoootb'estrij- dings oefenschip „Marnix", bene vens waarschijnlijk nog enige kleinere oorlogsschepen. De schepen zullen dagelijks door het publiek kunnen worden bezichtigd. Hiervoor zullen toe gangsbewijzen worden uitgegeven tegen betaling van een kleine vergoeding voor administratie kosten. Op de schepen zullen oefeningen 'worden gehouden en demonstraties worden gegeven. De schepen zullen zodanig ge meerd worden, dat zij voor het publiek gemakkelijk bereikbaar zijn. Hierbij is in hoofdzaak gedacht aan de Parkhaven en de Park kade. Des avonds zullen de sche pen zoveel mogelijk worden ge ïllumineerd. Het ligt in de bedoe ling, dat op verscheidene tijdstip pen en plaatsen in de stad tap toes zullen worden gehouden door de marinierskapel van de Konink lijke Marine. Ook staat een mars door de stad op het program, waaraan vlootpersoneel, adelbor sten en mariniers zullen deelne men, benevens de marinierskapel en de tamboers en pijpers van de mariniers. De bedoeling van deze vloot week is het publiek gelegenheid te geven het contact met de Ko ninklijke Marine te vergroten of te vernieuwen en tevens kennis te nemen van de staat en de ont wikkeling van de vloot. EEN KALF ALS EEN VISOTTER ANDEL (N.B.), 9 Maat. Een der koeien van de land bouwer M. Schouten te Andel (N.B.) heeft een dood mon- sterkalf ter wereld gebracht. Het geleek op een visotter. Het dier had zwemvliezen tussen de tenen, korte poten en een spitse kop, terwijl de staart te hoog, d.w.z. op de rug was ingeplant. Wel een grillige speling der natuur. DRIE DODEN BIJ VERKEERSONGEVAL DELFT, 9 Maart. De heer A. Spruyt uit Vlaardingen, een der slachtoffers van het verkeers ongeval, dat Zaterdagavond 27 Februari j.l. nabij het vliegveld Ypenburg op de nieuwe rijksweg tussen den Haag en Delft aan twee personen het leven kostte, is vanmorgen in het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft over leden. *s GRAVENHAGE, 9 Maart. In de Nederlandse Staatscourant van heden komt voor een be schikking van de staatssecretaris sen van Economische Zaken en van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, waarbij een com missie ter bestudering van het middenstandsvak- en handels onderwijs is ingesteld. Deze commissie heeft tot taak een onderzoek in te stellen en voorstellen te doen inzake de in passing van het middenstands- vak- en handelsonderwijs in het geheel van de onderwijsvoorzie ningen in Nederland, de meest doelmatige wijze van subsidië ring, de organisatie en de rege ling van he't toezicht op dit onderwijs, waaronder mede be grepen is het onderwijs aan reeds gevestigde ondernemers voor zover dit speciaal is gericht op het doelmatig beheer van mid denstandsondernemingen. Als lid en voorzitter van deze commissie zal optreden drs. H. B. L. Jansen, algemeen secretaris DONDERDAG 11 MAART 1954 Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws: 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dag opening, AVRO: 8.00 Nieuws: 8.15 Gra- mofoon; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gees telijke liederen; 9 25 Voor de huisvr.; 9.30 Waterst.: 9.35 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Puzzle-parade; 12.00 Or gelspel; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gram.; 12.50 „Uit het bedrijfsleven", caus.; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen en gram.; 13.25 Vraaggesprek en gra mofoon; 13.45 „De ring van de Pro feet", hoorspel; 14.30 Sopraan en piano 15.00 Voor de zieken; 15.45 Gram.; .16.00 „Van vier tot vijf" 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Jeugdomroep; 18.40 Rep. of gram.; 18.45 Lichte muziek; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Gesproken brief uit Londen; 19.ld Gram.; 19.20 „Zes weken Australië", caus.; 19.35 Voordracht en piano; 20.00 Nieuws; 20.05 Kamerorkest; 20.55 Ca baret; 21.30 Gramofoon; 21.40 Volkslie deren; 22.00 Gevr. programma; 22.45 Sportactualiteiten; 23.00 Nieuws; 23.15 —24.00 Gramofoon. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kalen der; 8.00 Nieuws en weerb.; 8.15 Gra mofoon; 9.00 Voor de vrouw; 9.40 Gra mofoon. NCRV: 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst, KRO: 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; (12.30 Land- en tuinb.mededelingen, 12.3312.40 Voor het platteland): 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13 20 Viool en piano; 13.50 Gram. NCRV14.00 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gra mofoon; 15.33 Omroeporkest; 16.00 Bij bellezing; 16.30 Fluit, viool da gamba en clavecimbel: 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Voordracht; 18.00 Sopraan, piano en voordracht; 18.22 Gram.; 18.35 Raadhuispraat; 18.45 Gra mofoon; 19.00 Nieuws en weerbericht; 19.10 Voor de jeugd; 19.30 Gram.; 20,00 Radiokrant; 20.20 Gevar. programma; 21.45 Gram,: 21.50 „Ik denk er zo over en U?" 22.00 Amusementsmuziek; 22.20 Orgelconcert; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-ber.; 23.1524.00 Gramofoon. Passagiersschepen Bloemfontein 9 te A'dam; Groo- te Beer 8 460 m. WZW Valentia n. Halifax; Joih. v. Oldenbarne- velt p. 9 Kp Bon n. A'dam; Maas dam 8 v. Kingston n. New York: Noordam 9 te R'dam; Oranjestad 9 v. Aruba n. Cristobal: Rijndam 11 verw. te Cobh; Waterman 10 verw. te Halifax: Willemstad p. 8 Gravesend; Zuiderkruis 8 220 m. N. Dakar n. Kaapstad. Tankvaart: Aldegonda 8 te Bangkok: Cal- tex Leiden 9 te Sidon; Caltex Padang p. 8 Belawan: Elmina 7 te Bordeaux; Ena 9 te Miri: Esso Den Haag p. 8 Kreta: Luna 7 v Patras n. Piraeus; Murena 7 van Liverpool n. Singapore; Rita 8 v. Bangkok n. Pladju. Vrachtvaart: Aalsdijk 9 te Boston: Abbedijk •9 te R'dam: Agamemnon 8 van j Ciudad n. Trujillo; Alamak 9 te Madras: AJgenib 9 te Paranagua: Alphard 8 te Santos; Altair 9 verw. R'dam; Ampenan 10 verw. Colombo; Amstelbrug 9 te Pto Alegre; Amstelpark 8 v. South ampton n. Marseille: Amstel veen p. 8 Finisterre: Delftland 8 te A'dam: Diemerdijk 9 te San Francisco: Dongediik 8 te Antw. Duivepdijk 6 te Portland: Fries land KRL 8 v. Ti. Priok n. Sura- baja; Friesland SSM 9 te Huelva; Gaasterland P. 9 Quessant; Gor- dias 7 v. Gibraltar n. R'dam; Gra- veland 9 te Santos: Groote Kerk 8 te A'dam: Hector 8 te Algiers; Hecuba 8 v. Santiago n. Balti more: Helena 8 te Antw.; Hermes 8 v. Curacao n. Pt. au Prince; Indrapoera 6 v. Pt. Swettenham n. Tj. Priok: Karimata 8 te Bela wan: Kota Agoeng 8 v Southamp ton n. Pt. Said: Kota Baroe 9 te Pt Said: Kota Inten p. 9 Perim n. Belawan: Lawak 9 te Manilla; Loenerkerk 9 te Pt. Said: Ma- doera 6 te Mombasa; Meliskerk 9 verw. Penang: Merwede 9 v. Houston; Peperkust 8 te Antw; Prins Joh. Willem Friso 9 te R'dam; Prins Willem V te Alex- andrië; Radja 8 v. Ti. Priok n. Singapore; Raki 9 v. Belawan n. Singapore; Riouw 8 v. Suez n. Djeddah; Salland 9 v. Rio de Ja neiro n. Ilheos; Sarangan 9 te Damman: SingkeD 8 v. Pt. Sudan n. Suez; Slamat 8 v. Pt. Swetten ham n. Semarang; Soestdijk 9 te Penang: Stad Rotterdam 8 te Narvik; Stad Schiedam 8 te Ci- vita Vecchia; Sumatra 8 v. Co lombo n. Djibouti; Sommelsdijk 6 te Hampton Roads: Talisse 8 te Colombo; Thalatta 10 verw. te Suez; Tomori 8 te R'dam; Utrecht 9 te Surabaja; Waal 9 verw. te Duinkerken; Wonosari 8 te Pt. Said; Zonnewijk 9 te Beyrouth. UITVAART LOUIS ZIMMERMANN AMSTERDAM, 9 Maart. Het drukke verkeer op het kruispunt bij 's lands eerste muziektempel, het Concertgebouw, werd van middag om één uur enkele ogen blikken stil gezet, toen de lijk- auto met het stoffelijk overschot van de oud-concertmeester Louis Zimmermann het gebouw passeer de. De driekleur was halfstok ge hesen. en onder de luifel waren de met rouwfloers bedekte lam pen ontstoken. Een kleine schare had zich hier opgesteld om een laatste groet te brengen. Bestuurs- en orkestleden en dirigent van Beinum traden naar voren toen de lijkwagen voor de ingang stil hield. In de volgauto werden kransen gelegd door Eduard van Beinum, en voorts namens het Concertgebouw, de leden van het orkest en bestuur en directie van de Nederlandse Orkest Stichting. Bevredigende omzet bij Kemo Corsetfabriek De textieldetailhandel is in 1953 niét geplaagd door buitengewoon schokkende gebeurtenissen, zegt het verslag van de N.V. Kemo Corsetfabriek te Amsterdam, zulks in tegenstelling tot de voor afgaande jaren. Deze bedrijfstak kon zich ongehinderd wijden aan haar taak: de verzorging van het Nederlandse publiek met nuttige en aantrekkelijke gebruiksartike len op textieigebied. Het prijs verloop toonde geen hinderlijke en hevige schommelingen en de goederenvoorziening heeft geen Uitzonderlijke moeilijkheden op geleverd. Een normale bedrijfs ontwikkeling werd verder bevor derd door de tamelijke gunstige conjunctuur gedurende 1953. Het verslag betreurt, dat de plannen tot afschaffing van om zetbelasting nog steeds niet ver wezenlijkt zijn, te meer omdat de huurverhoging en loonronde ook voor winkelbedrijven een gevoe lige verzwaring van bedrijfslas ten meebrengt. Ook de ontwik keling der goederenprijzen vormt een onzekere factor. De omzet had een bevredigend verloop, het nieuwe filiaal te Nijmegen heeft ten volle aan de verwach tingen beantwoord. In Den Haag is een bestaand filiaal naar een gunstiger omgeving verplaatst met als gevolg een belangrijke omzetvergroting. De bruto winst bedraagt f2.328.746 (f2.243.070). Na af boeking der onkosten resteert een winstsaldo van f 596.954 (f537.613). Gezien de drukkende fiscale lasten ende vereiste li quiditeit stelt de directie een di vidend voor van 10 pet. (vorig jaar 9.4 pet., zijnde het maxi mum). Heropening Amsterdamse Cacaotermijnmarkt De langdurige onderhandelingen over de heropening van de cacao termijnmarkt te Amsterdam heb ben thans definitief haar beslag gekregen. Maandag 5 April a.s. zal deze markt heropend worden. Het ligt in de bedoeling de note ringen alle werkdagen op te ma ken, behalve Zaterdags, en wel om 10 minuten voor twee op de zelfde plaats in de Koopmans beurs, waar om 2 uur de rubber- termijnmarkt wordt gehouden. De notering zal worden opge maakt in veelvouden van 10 cent per 100 kg. Een contract omvat minimaal 5000 kg. Productiecijfers Indonesische cultures De N.V. Verenigde Deli Maat schappijen heeft in Februari ge oogst 953 ton rubber, zodat de productie in de eerste twee maan den van het nieuwe jaar gestegen is tot 2003 ton, tegen 2390 ton in dezelfde periode van 1953. De N.V. Cultuur Mij „De Oost kust" oogstte in Februari 442 ton en in Januari-Februari 926 ton, tegen 1139 ton het vorige jaar. De N.V. Java Caoutchouc Com pagnie produceerde in Februari 52.657 kg rubber. Hier is de pro ductie gekomen op. 108.851 kg te gen 110.480 kg het vorige jaar. De rubberproduotie van de N. V. West-Borneo Cultuur Mij be droeg in de maand Februari j.l. 19.451 kg. De totale rubberpro ductie over de eerste twee maan den van dit jaar bedroeg 38.606 kilogram. De rubberproductie van de N. V. Oost-Java Rubber Mij over de maand Februari 1954 heeft be dragen 77.129 kg. Nieuw fabrieksgebouw Van der Heem 's-GRAVENHAGE, 9 Maart. De N.V. van der Heem te Voor burg heeft plannen voor de bouw van een niéuwe fabriekshal. Deze zal worden gebouwd achter de fabriekscomplexen aan de Maan- weg. Wanneer alles verloopt als gedacht is, zal vermoedelijk nog in December van dit jaar de nieu we hal in gebruik kunnen worden genomen, aldus „het V.D.H.-tje", het personeelsorgaan van de N.V. van der Heem. AMSTERDAM, 9 Maart. Na een weifelende opening heeft het herstel zich op de Amsterdamse effectenbeurs vanmiddag verder voortgezet, al scheen de activiteit minder groot te zijn dan gisteren, toen nog voor ruim f4 millioen nominaal in aandelen is omgezet. Vooral Philips steeg onmiddellijk van 236 tot 239. Op 240 scheen er echter een enorme verkoop order boven de markt te zweven, zodat deze prijs niet werd ge haald. Slotnotering circa 238V2. Unilever had in het geheel geen moeite om de 250 te passeren. Dit fonds scheen speciaal voor Lon- dense rekening gekocht te wor den en avanceerde ruim 4 punten tot 253%. Ook Aku en de incou rante industrieën boekten ih door snee een verdere vooruitgang. Kon. Olie stelde enigszins teleur. Dit fonds wist de topprijs van gis teren niet te handhaven en kwam weer beneden de 400. De notering schommelde rond 399. Cultures stelden aanvankelijk enigszins teleur, maar later ver beterde de stemming ook hier. De koerswinsten waren weliswaar niet zo groot als gisteren maar in de meeste gevallen kon toch een bescheiden verdere vooruitgang worden geconstateerd. Ook op de scheepvaartafdeling waren de koersverbeterin.gen veruit in de meerderheid. De staatsfondsenrnarkt liet zich al evenmin onbetuigd. De stem ming werd hier zelfs zeer vast genoemd hetgeen men niet zo verwonderlijk achtte n^ de ach teruitgang der laatste dagen. Vooral de eon versielening boekte een behoorlijke koerswinst en sprong van 97 11/16 op 98 3/16. Amerikanen stil. Prolongatie 2Vz van de Sociaal Economische Raad. Als plaatsvervangers zijn aange wezen dr. J. B. Drewes hoofd v.d. afdeling voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, en dr. W. L. Groeneveld Meijer, direc teur-generaal voor de Midden stand. Voorts zullen als leden van deze commissie deel uit maken: dr. J.H. Wesselings, raad adviseur in algemene dienst van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, ir. mr. M. G-oote, inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs, hoofd van de afdeling nijver heidsonderwijs van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. H. F. J. Wes- terveld, inspecteur bij het voor bereidend hoger en middelbaar onderwijs in de 5e inspectie te Hilversum, mr. dr. M. A. v. d Garde, plaatsvervangend direc teur-generaal voor de industriali satie, mr. M. H. S. van Oers, plaatsvervangend directeur-gene raal voor de middenstand, H. J. E. Denker, hoofd van de afdeling opleiding en examens van het directoraat-generaal voor de mid denstand, J. C. Deering, rector van het Libanon Lyceum te Rot terdam, drs. J. I. van Dijke, secretaris van de stichting vakopleiding Horecabedrijven te 's Gravenhage, drs. P. J. A. van Hegelsom, secretaris van de com missie vakopleiding van de Stich ting van de Arbeid, C. Kloppen- borg, secretaris van de stichting vakopleiding meubileringsbedrij- ven te Utrecht, prof. dr. F. L. van Muiswinkel, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam, dr. G. J. Otten, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland en Leeuwarden, H. Rothfusz, secre taris van de stichting vakoplei ding' Gawalo, J. W. Willemsen, voorzitter van het dagelijks be stuur der vereniging tot bevorde ring van electro-teehnisch vak onderwijs in Nederland. Als secretaris drs. Th. J. Pla- tenburg, adviseur bij het minis terie van Economische Zaken. Binnenkort kan de benoeming wbfden verwacht van luitenant- generaal b.d. I. A. Aler tot presi dent directeur van de K.L.M. De raad van bestuur van de K.L.M. heeft de generaal, die onlangs is afgetreden als chef van de lucht machtstaf, gevraagd deze functie te wilen aanvaarden. De benoe ming zou ingaan op 1 Mei a.s. ACTIEVE OBLIGATIES Ned. 1953 3% Gr.boek-obl 3% 1951 3% 1953 3% 1948 3*4 1947 (3 3 1937 3 Dollarlening *47 3 Investeringscert 3 1962-64 3 N.W S Cert 2% Ned -Indië 1937A 3 Ned Inschr Grtb '46 3 Ned 1954 ACTIEVE AANDELEN Cult Hand - en Ind Bank Nationale Handelsbank Ned Handelmij Alg Kunstzijde Unie Bergh's en Jurgens v Berkel's Patent 8 Mt 9 Mt 102 102% 100 1 100 1 101 100% 101 977* 97% 93 9878 93% 94 93% 9318 99 99% 99% 991J 77% 77% 967* 96% 98% 987* 69'/? 70% 124 124% 176 177% 190 191% 270 271% 135'/* 136'/* Calvè-Delft 141% 144% Fokker 1487* 155 v. Gelder Zonen 198% 200 Kon. Ned. Hoogovens 175 176 Ned. Ford 266% 265 Ned. Kabelfabriek 228 228'/* Philips (gem. Bez. v. A 236 239% (gem. Bez. C. P 172% 173% Unilever 248% 253% Wilton-Feijenoord 194'/* 194% Billiton, le rubriek Billiton, 2e rubriek 2647* 261 Dordtsche Petrol Mij. 374% 371% 7 pet Pref 381% 376% Kon. Petroleum Mij 400% 398% Onder-aand 39& 396V2 Moeara Enim Petr Mij 640 64872 Amsterdam Rubber 127% 127% Bandar Rubber Mij 118 118 Deli Batavia Rubber Mij Kendeng Lemboe 65 67 Ned-Noorse Plant Mij 46% 46 37% 123 b 31 46 49 31 47% 49 43 150 155 120% 121V» Oost-Java Rubber 37% 39Vt Oostkust Rubber M«. „Vico" Serbadjadi Silau Sum. Rubber Sum. Rubber Cult Holland-Amerika Lyn Kon. Java-China Paket K.N.S.M134% 134% Kon. Paketvaart 122% 124% Kon. Rotterd. Lloyd 132 132 Ned. Scheepvaart Unie 132% 133% Ommeren. Phs. van 169% 175 Stv. Mij. Nederland 143% 145% H.V.A120% 121% Ja vase Cultuur-Mij56% 58 Ned. Ind Suiker Unie 757* 76% Ver. Vorst. Cult. Mij. 20 19% Deli-Batavia Mij Deli Mij109% 108% Senembah 92% 92% Müller en Co181 180% Premielenin^en 8 Mt 9 Mt Asd O f100 3 127% 126 A'dam '51 2% 121 120% s-Gr '52 1 2% 117% 1177* 's-Gr '52 II 2% 120% 120% R'dam'52 I 2% 118% 118'/* R'dam'52II 2% 124% 124V» Utr '52 f100 2% 114 113% Eindhoven 109' 108 Enschede 110 110% Bank-, Credlet» Instellingen Amst Bank A 182% 183% Esc. bank A 63' 2 62% Gr.Ind.Cr -b A 151 151'2 b Holl.BUn Cv A 227 227'/» Nat Hersl oaB 91 Nd B Z -A 170 170'/* NedCredb AB 114% 115% R'damse Bk A 173 172% Slavenb's Bk A 134% 135 Tw Bank CvA 182'/* 1837* b R'd. Bel Cons A 224 Industriële Ondernemingen Alb Superf A 120' 120'/* Alg Norit A 293 298 Allan Co A 103% 1027* Alweco A 47 46% Asd Bali Mil A 190b 194 Dr d Mh a 2787* 2797* Bergh Pap a 203' 203% Beynes fabriek 128% Breda Mach f A 135 136 Biihrm Pap A 142'/» 143 Centr Suiker A 187'% 187 Dikkers Co A 432 182 DRU A 98 Emb en Ht.n A 133 432 Gruyter Zn pA 442' - 143% Hazemeyer A Heemaf A 234' 2 235 Heineken's A 254 257 Hero Cons A 130 130 H Stoommee) A 100''* 1007* H Kattenb A H. Beton A H. Dr Kabej A H. Kunstzijde A H Melksuik A Int Gew Bet Int Kunst.st Int Viscose Klinker Isoi Kondor Kon Nd Gist K N Grofsm K Ned Zout K. Ph Broc K Ver Tap 103 103 1797* 180 148 61 36 197 1 230 142 354''o 154% 182 89 148 61% 89 36 230% 355 155 1847* 182'/* K. Zw Ketjen A 184 Lett g A'dam a 236 b 239 Lyempf A 141'''* 141 i.iimGeiai v.'va 142 b 144 Mach. Smuld. A 126'/j 124% MeelN Bak CvA 235 236 Naarden Ch A N A A Vr.st Ned.Am. Fitt N Ap Nedap Ned Dok „Nieaf" Ned Schps.b Ned Staalf N I Vezelv Nyma Pad. Cement A Reinev Mach A Id 174 174 165 165 30 b 29% 118% 1187* 176 179% 17.1 175 154% 154 84 86 1677* 1677* 58% 58% 1197* DA H4i/2 115 84% 195 136 120 Rott Dr.dok A 398'/* 399 Ro.v.d Voort A Vredestein A Schelde NbvA 136 Schokbeton A 117', Scholten's A Smit Tr.f fbr A Stokvis Z A Stork Co A Tiel Dros A Un IJsfabr A 83 193 152 156 50% 158' 177 1517* 1567* 50% 158% 1497* Unil 7 7, epA 149 Id 6 cpA 131% 132% Ld 4 aflb cpA 1007* 100'/* Utr Asphalt A 163 161 Ver Blikl A 159% 159% Ver Pharm A 124'/* 125 Vliss. Katoen A 178% 179% Werkspoor A A 1457* 146 Weyers' I&H A 168 170 Zwan. Organ A 1917* 196 Aniem NBvA 72'/* 717* Ov Gas NBvA 95 95 Borsumij. cvA 110 110 Cur. H. Mij A 203 201% GüntzSchum. A 130 134 Houth.Alberts A 1187* Houth. Pont A 1377* 137 Internatio A 156 155 Linde Teves A 1657* 1667* Molukse HV A 70% 717, Tels Co. A 120% 1217* Alg Explor. A 106 106 Beng. Expl.M A 41 1 407* Oost-Borneo A 52 Gem. Eigend A 162 157 Houtvaart A 132 Tjepp. C. My A 157, 157* Arendsb. Tab A 76 78 Besoeki Tab A 155 1587* Sedep A 72% 75 Telaga Pat A 447* 43 1 Bandar Oliep A 112 1 110 1 Ngombezi C A 1677* 167 Albert Heyn A 196 197 b Walvischv A 77% 78 b Schev Expi A 84% 84% Thomsen H. A 130% 130'/* Kolen Sah <;vA Een detective-verhaal uit het Engeis vertaald 56 „Ik ben bang, dat ze gek wordt, de arme meid! Ze heeft nergens meer belangstelling voor. Dagen lang ligt ze op bed, stil en roerloos en wil niemand zien of spreken. Alleen de oude graal bezoekt haar veel. Hij zit dan aan haar bed en houdt haar hand vast. Het leed heeft hen schijn baar tot elkaar gebracht, tenzij... Zij hield even op. Tom drong aan:' „Wat tenzii?" „Tenzij Pat comedie speelt!" En nu ze eenmaal haar vermoeden had geuit, sprak ze verder: „Ik weet werkelijk niet wat ik van haar moet denken. Soms is zij energiek en maakt lange wan delingen in de omgeving, waar zij ontmoetingen heeft met die geoloog en met nog iemana. waarschijnlijk Lionel. Maar dan ligt zij weer dagen lang apathisch in bed. Er zal wel een geleerde psy chologische verklaring voor te vinden zijn, maar het is mij op gevallen, dat zij, juist als de graaf weg is, haar kamer verlaat zijn kind. Simons is hem geheel tragische scheiding op te sporen, en al toegewijd en daarom moet Daarom heb jij ook zonder enig hij de gravin bewaken. gewetensbezwaar als tussenper- Zo zie ik het én niet anders!" soon gefungeerd. en omzwervingen maakt. Mii schijnt ze niet meer te ver trouwen, tenminste niet meer in haar liefdesgeschiedenis. Zou ze een andere vertrou weling genomen hebben, die als tussenpersoon optreedt?" Er viel Tom iets in. „Verdraaid! Ik geloof, dat Si mons haar vertrouweling is ge worden. Ik heb hem een paar maal uit haar kamer zien ko men." Anna lachte medelijdend. „Simons haar vertrouweling?? Haar cipier zal je bedoelen, haar waakhond! Neen, we moeten de waarheid ond,er ogen durven zien. De graaf is niet bang, dat er een aanslag op zijn vrouw gepleegd zal worden, maar hij vreest voor zijn eigen leven! Hij is te tróts om dat aan an deren te laten blijken, maar hij wil ook voorzorgsmaatregelen nemen. Daarom heeft hij die re volvers gekocht en jou er een gegeven. Hii verdenkt zijn vrouw ten zeerste van de ontvoering van met Lionel de oorzaak van hun Tom had oplettend toegeluis terd en enige aantekeningen in zijn zakboekje gemaakt, die hij straks aan Phil Burke wilde laten zien „Goed", zei hij, „zo zie je dus de situatie, maar wat zijh je eigen gedachten over het geval? Vertrouw jij de gravin ook niet meer?" Anna dacht ernstig na. Zij had inderdaad achterdocht gekoesterd tegen Patricia, maar nu zij het onder woorden moest brengen, begon zij weer te twijfelen. Daar om antwoordde ze tenslotte: „Tom, ik weet het werkelijk zelf niet meer. Waarom schenkt ze mii niet langer haar vertrou wen? Geef daar dan eerst eens antwoord op." „Daar is een heel goede ver klaring voor", antwoordde Tom aanstonds. „Maar dan moet je niet blozen of denken, dat ik complimentjes maak, want het is mij werkelijk ernst. „Je bent nu eenmaal oprecht en door en door eerlijk. Zolang je ervan overtuigd ben, dat een ander in ziir. volste recht staat en eerlijke bedoelingen heeft, zal je voor die persoon door het vuur gaan." Maar zodra er iets van je ver langd wordt, waarvan je inziet, dat het niet door de beugel kan, zal je resoluut iedere medewer king weigeren. Dat weet de gravin ook. Het was haar jfoed recht, om samen Maar staat de gravin nu nog in haar recht? Zou zii, jouw op vattingen kennende, nu nog een beroep op je durven doen? Ik betwijfel het! Een zacht rood was onder het spreken van Tom op Anna's wan gen verschenen. Het vurig be toog van Tom over haar karak ter maakte haar gelukkig. Toch wist ze, dat Tom ernaast was, niet wat haar karakter betorf, maar zijn visie op de situatie. Als vrouw had zij een andere kijk op de gravin en haar moei lijkheden, maar zij wilde Tom nu niet tegenspreken. „Misschien heb je gelijk, Tom. Ga je vandaag nog naar Lon den?" „Ik wilde over een half uur naar de aYrd gaan. Ik heb giste ren met Phil afgesproken, dat ik er zou zijn. Heb je zin, om mee te rijden?" Zij sprong enthousiast op. „Ik heb er heel veel zin in. Terwijl jij dan met je nieuwe vriend praat, ga ik met Else wat winikeleh. Ik zal even aan de gravin vragen, of ik een paar uur weg kan." Een uur later reden zij in de twositter van de graaf naar Lon den. Phil Burke had intussen diep nagedacht over hetgeen Tom hem gigteren had medegedeeld. Toen hij vanmorgen op zijn werkkamer was gekomen, had hij. onmiddellijk het dossier weer voor zich genomen en trachtte de vrees van de graaf voor een aan slag o.p zijn vrouw in het geheel te plaatsen. Maar dat lukte hem niet goed. Wie zou nu toch be lang hebben bij zo'n aanslag? Of toch! Lionel natuurlijk. Ondanks alle voorzichtige nasporingen had men zijn verblijfplaats nog niet kunnen ontdekken. Toch was hij enkele keren met. Pat -s^men ge zien. Het stond wel vast, dat de graaf niet het minste aandeel had in de vervalsing van die brieven. Volgens de mededeling van Tom gisteren had de graag ver klaard, dat Pat haar woord tegen over hem niet had gebroken en dat Lionel was vertrokken. Weg gestuurd waarschijnlijk door Pat. Maar een teleurgestelde min naar is een gevaarlijk persoon! Was hij al niet oorspronkelijk van plan geweest, om Pat het le ven tot een hel te maken door vlak naast het kasteel te gaan wonen,, voor hij wist, dat Pat totaal onschuldig was? Die opgekropte haat en verbit tering van al die jaren in de een zame wildernis van Australië had hij toen voor een ogenblik opzjj gezet. Maar waren die nu soms in verdubbelde mate teruggeko men? Het leek helemaal niet on mogelijk. En dan was het gewone verloop, dat de teleurgestelde ja loerse minnaar eerst zijn trouwe loze geliefde en dan zichzelf neer schoot. Phil huiverde en kon zich meteen de vrees van de oude graaf levendig indenken. (Wordt vervolgd) Als vertegt teert de h stationchef ALKMAA werd de h. stationschef der wachtka gehuldigd ii veertig-jarig was zeer vooral van en ander sp Versehillei tijdens de 1 het woord, van de symj Vermaas en dank voor h jubilaris ve belang van De verteg Nederlandse Uelenbeck, i voor de vw mee de heer taak heeft in zijn huid de heer Vei enveloppe m Na hem t sprekers. Ds A. Koldenho wegpersonee] sen, chef in Zijl, chef ir alle stations ALKMAAI Alkmaar moi de Rechtbar antwoorden ring. In 1952 administratei Kruis in mot Het hoorde t contributies geen serieuzt zodat het ge Kruis en zij: kaar kwam. h\i op een ge miste uit de Gele Kruis. I aan ziin bes ging hij dooi allerlei mani aan te zuiver de zaak uitkr kort de som cier was van derdaad (zoa meende) niel zijn functie, a gelijik gewete de met het .1 ging. Hij eist straf van tiei vijf maanden een proeftijd de bijzondere zich onder tot de Jteclasseri veertien dage WOENSE HETGULD avond V uur. WAPEN v< 10 uur: 1 portarbei WAPEN vt 8 uur; S zag. RUSTEND! Knipdem. uur. Bioscopen: CINEMA: (18 jaar) REX- „He van dr. jaar). HARMONI1 have is VICTORIA: (14 jaar) Voorstellinf DONDERI HET GULE uur: Ver ciale Cc Veilingen HET GUL uur: AE muziekye derlands WAPEN va Rode Rio CAFé ADI 8 uur: L.T.B. Bioscopen. HARMONIi (alle leef Andere bio: dag. Waters tandi Donderdag: en 23.15 5.00 en 1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 2