Verplicht ouderdomspensioen voor alle Nederlanders boven 65 jaar Ambonezen onderhandelen Drie-eilandenplan in studie Beperking gevraagd tot loontrekkenden met Indonesische autoriteiten Dader had tevoren hele weekloon opgemaakt Buitenlandse notities Voor gehuwden 1260 ongehuwden 756.- Buiten de Nederlandse regering om Dood-arme grijsaard hleeh 8000 gulden te bezitten Voor 75 millioen gulden: 2000 H.Aland ADVIES VAN S.E.R. GEPUBLICEERD Premie 5,5 pet van 't inkomen; compensatie door loonsverhoging; vereveningsheffing zou verdwijnen; belastingdienst vordert in In Katholieke Minderheidsnota Bevestiging van gerucht: Nederlandse Prix de Rome Merapi werkt nog steeds Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland met elkander verbonden Het drama in Den Haag Vrijdag 12 Maart 1954 Pagina 5 KENTERING IN W.-DUITSE SOCIALISTISCHE GELEDEREM Het grote probleem voor het Westen blijft nog altijd, op welke wijze de Duitse strijdkrach ten, die opnieuw geformeerd moe ten worden, een plaats toe te kennen in het Westerse verdedi gingssysteem. Men is het er roe rend over eens, dat de tijd dwingt. Alleen vraagt men zich af, hoe? Temeer, omdat van Franse zijde de bekende bezwaren nog altijd bestaan. Deze gehele geschiedenis zit niet alleen vast op de verschil len van inzicht tussen de Wester se landen onderling, maar onder vindt ook verzet als een gevolg van de agitatie der West-Duitse regeringsoppositie, m.n. de sociaal democraten. Er zijn in het socia listische milieu sedert de confe rentie van Berlijn, andere stem men opgegaan, die een teken ge noemd mogen worden van een naderende kentering in de bin nenlandse politiek ten gunste van Adenauer en zijn regering. De socialisten hebben de laatste jaren krachtig geageerd tegen de verbondenheid met het Westen in militair verband, zolang niet alle middelen waren beproefd om met Rusland tot een vergelijk te geraken inzake de Duitse een heid. Een al te vroegtijdige bin ding, hetzij in N.A.V.O.- of E.D.G.-verband, hetzij in het ka der van de Europese Politieke Ge meenschap stuitte bij de S.P.D. op sterk verzet. Dr. Schumacher, de overleden Duitse socialisten leider kende op dit stuk van za- kengeen genade. Zijn opvolger, de partijvoorzitter Ollenauer, dacht er niet anders over. De socialisten grepen elke gelegenheid aan, om hun oude argumentatie van stal te halen, dat een bondgenoot schappelijk samengaan met het Westen van Sovjetstandpunt be zien slechts moeilijk anders kon zijn dan een uitdaging. Een onno dig prikkelen van de leiders in 't Kremlin. Een mentaliteit in de socialistische gelederen, die mis schien nog verband houdt met vroegere opvattingen over neutra liteit en ontwapeningspolitiek. De besprekingen in Berlijn tussen de Grote Vier hebben echter vol doende aangetoond, dat het socia listische standpunt onhoudbaar was. Molotof heeft zich niet de minste moeite getroost om aan een hereniging van Oost- en West- Duitsland mede te werken. De verandering in de opinie van sommige socialisten is dezer dagen gebleken uit een resolutie van vooraanstaande partijfiguren; o.l.v. de burgemeester van Bre men werd dit stuk opgesteld en aangedrongen op de verwezen lijking van de E.D.G., die, zo werd gezegd, „het enige practi- sche uitgangspunt voor een bo- ven-nationale Europese verdedi ging is". Het partijbestuur van de S.P.D. deelt dit standpunt aller minst. Ook niet na een langdurig onderhoud tussen Adenauer en Ollenauer, dat plaats heeft ge vonden. Het zijn niet alleen de „zeventien van Bremen", maar ook tal van andere kopstukken in de partij die zich voorstanders van een herziening tonen. De eensgezindheid is dus een beetje zoek. Adenauer en zijn politieke vrienden in de regering kunnen bij deze ontwikkeling garen spin nen. De positie van het West- Duitse kabinet wordt er door ver stevigd en indirect de Westerse politiek. PRINS BERNHARD NAAR LOS ANGELES OMAHA, Nebraska, 11 Maart. Prins Bernhard is vanmorgen per vliegtuig uit Omaha naar Los Angeles vertrokken. Gisteren kwam de Prins in Omaha aan en na een bezoek aan de luchtbasis Offutt besloot hij plotseling de nacht in Omaha over te blijven. CHèQUE VOOR ZICHZELF UITGESCHREVEN 's-GRAVENHAGE, 11 Maart. De 21-jarige Voorburgse kantoor bediende A. J. S., die werkzaam was bij de boekhouding van een particulier bedrijf te 's-Graven- hage, heeft dezer dagen te haren name een chèque tot een bedrag van f 2.000 uitgeschreven en deze voorzien van de nagebootste handtekening van haar patroon. Zy heeft deze som bij de bank geïnd. Toen haar kantoor bericht van afschrijving ontving kwam het bedrog uit. Het meisje is door de Haagse politie aangehouden. Zij heeft een bekentenis afgelegd en is opgesloten. Het geld is groten deels terecht. 's-GRAVENHAGE, 11 Maart In het op 26 Februari door de Sociaal-Economische Raad aanvaarde advies inzake de wettelijke ouderdomsverzekering, dat thans door minister Suurhoff is vrijgegeven ter publicatie, wordt voorzien in een verplicht ouderdomspensioen voor alle Nederlanders boven 65 jaar. Dit zou, uitgaande van het loon- en prijsniveau van aanvang 1954, voor gehuw den 1260.- per jaar bedragen, voor ongehuwden 756.- per jaar, ongeacht hun overige inkomsten. De hoogte van het pensioen zal zich aanpassen aan de koop kracht van de gulden. De Raad acht in een ouder- uniform ouderdomspensioen, dat domsverzekering geen plaats voor iets groter is dan de maximum een gemeenteclassificatie. Premie- uitkering van de noodwet ouder- plichtig dienen te zijn de verze- domsvoorziening -korden, die een inkomen verwer ven. De plicht tot premiebetaling dient voor loontrekkenden en zelfstandigen een aanvang te ne men bij het intreden in het pro ductieproces. Degenen, die geen inkomen verwerven, zullen niet premieplichtig zijn, doch wel tot de kring der verzekerden beho ren en derhalve in beginsel aan spraak kunnen maken op uitke ring. De maximum-premie-inkomens grens ware naar het oordeel van de Raad voorlopig te stellen op f 6000.De financiering zal ge schieden volgens het omslag stelsel. Samenvatting. In de samenvatting van het ad vies zegt de Raad, dat een, zij het summier, onderzoek naar de financiële positie van de huidige generatie bejaarden en naar de door de huidige in het arbeids proces werkzame personen getrof fen privaatrechtelijke, individuele en collectieve ouderdomsvoorzie ningen, een bevestiging heeft op geleverd van het vermoeden, dat aan een nieuwe wettelijke rege ling van de ouderdomsvoorziening behoefte bestaat. De huidige, in de Invaliditeitswet neergelegde ouderdomsverzekering is onvol doende en aan de Noodwet Ouder domsvoorziening kleven ernstige, met het karakter van deze rege ling verband houdende bezwaren. De privaatrechtelijke ouderdoms voorzieningen, zowel levensverze- keringsovereenkomsten, als on- dernemings. en bedrijfspensioen fondsen, vertonen weliswaar een verheugende ontwikkeling, maar kunnen de behoefte aan een wet telijke regeling van de ouder domsvoorziening niet wegnemen. De wettelijke regeling dient het karakter te hebben van een ver plichte sociale verzekering. Hier voor pleiten zowel de door de Raad aanvaarde grondslagen voor het overheidsingrijpen als de his torisch gegroeide situatie met be trekking tot de wettelijke rege lingen ter voorziening in de gel delijke gevolgen van het optre den van gebeurtenissen, welke een blijvende of tijdelijke onder breking van de persoonlijke deel neming aan het productieproces veroorzaken. De wettelijke ouderdomsverze kering dient zich in beginsel tot alle ingezetenen, ongeacht him nationaliteit, uit te strekken Afgewezen wordt het openen van de mogelijkheid tot het vrij stellen van de verzekeringsplicht voor degenen, die menen vrijwil lig voor een voldoende ouder domsvoorziening te hebben zorg gedragen. Naar het meerderheids oordeel van de Raad verzetten zowel het karakter van de ver plichte sociale verzekering als de aan zulk een vrijstelling verbon den administratieve bezwaren zich tegen een dergelijke regeling. De Raad is van oordeel, dat de te verwachten economische weer slag van een algemene ouder domsverzekering er toe noopt voorshands te volstaan met een Het ouderdomspensioen dient in te gaan bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd door de gehuwde man en door de ongehuwde. De weduwe, wier echtgenoot op het tijdstip van overlijden in het ge not was van ouderdomspensioen, dient het recht op dit pensioen naar de maatstaf van een onge huwde te behouden, indien zij op het tijdstip van overlijden van haar echtgenoot ten minste 60 jaar oud is, dan wel dit recht te verkrijgen bij het bereiken van de 60-jarige leeftijd. Omtrent de wijze, waarop in de toekomst het door hem noodzake lijk geachte, met het arbeidsverle den samenhangende verschil in het inkomen op de oude dag moet worden verwezenlijkt, heeft de Raad zich niet uitgesproken. Teneinde voor degenen, die thans krachtens de Invaliditeits wet in een verplichte ouderdoms verzekering zijn opgenomen, een verslechtering ten opzichte van de huidige toestand te voorkomen, dient naar het oordeel van de Raad de Invaliditeitswet voor wat het ouderdomsgedeelte betreft te worden gehandhaafd voor die loontrekkenden, die niet krach tens de voor hen geldende ar beidsvoorwaarden rechten op een andere ouderdomsvoorziening naast het wettelijk ouderdomspen sioen kunnen doen gelden. De Raad spreekt zich uit voor het vastleggen in de wet van de pensioenaanspraken op zodanige wijze, dat de reële waarde van de pensioenen geen andere wij zigingen ondergaat dan die, welke overeenkomen met de wijzigin gen in de algemene welvaart. Een onder de omstandigheden wisselend bodempensioen kan de bejaarde een aanspraak geven op een vrijwel constant deel van het nationale inkomen, terwijl van aanspraken op nominale bedragen van tevoren geenszins vaststaat, welk deel van het toekomstige nationale inkomen zij represen teren. Na afweging van de voor- en nadelen van het heffen van een voor alle premieplichtigen gelijk premiebedrag en van een met het inkomen variërend premie bedrag is de Raad tot de conclu sie gekomen, dat het heffen van een premie evenredig met het in komen, zolang dit een bepaalde grens niet .overschrijdt, de voor keur verdient. Boven deze grens (f 6000.blijft de premie der halve constant. De Raad heeft onderzocht of het mogelijk zou zijn van elk in komen een gelijk bedrag vrij te stellen van premiebetaling, het geen mede zou inhouden het ge heel vrijstellen van premiebeta ling van allen, wier inkomen dit bedrag niet overschrijdt. De Raad heeft zulk een vrijstelling afge wezen op grond van de daaruit voortvloeiende sociaal ongewenste gevolgen voor de verdeling van de lasten. De premie dient te worden be taald door de verzekerden. Dit geldt zowel voor de loontrekken den als voor de zelfstandigen. Bij de loontrekkenden zal de betaling kunnen geschieden door middel van de werkgever, waardoor be talingsmoeilijkheden tot een mi nimum worden teruggebracht. Voor de zelfstandigen adviseert de Raad om, in verband met te verwachten moeilijkheden bij de inning der premie bij 'n inkomen tot een zekere grens (bijv. f 2000.- bij gehuwden) van premie-invor dering af te zien, en bij daarbij aansluitende inkomens tot aan een tweede grens (bijv. f 3000.- bij gehuwden), een toenemend percentage der premie in te vor deren. Het niet-ingevorderde deel der premie zal voor rekening der overheid dienen te worden ge nomen. In verband met de wijze van premievaststelling zullen de genen, die zelf niet over inkomen beschikken, van premiebetaling zijn vrijgesteld. Indien, volgens de daartoe vast gestelde normen de premie invor derbaar is gesteld, zal het invor- deringsapparaat moeten trachten de premie te doen betalen. Heeft dat geen resultaat, of ziet het in vorderingsapparaat wegens te ver wachten hoge kosten of om an dere redenen van invordering af, dan dient, naar het oordeel van de Raad, voor elke verschuldigde, doch niet betaalde jaarpremie, het toekomstige ouderdomspen sioen met 2 procent te worden verminderd. Op grond van schattingen van de kosten der verzekering van het totale premieplichtige inko men is het waarschijnlijk, dat bij onmiddellijke volledige invoering de premie ongeveer 5,5 procent van het premieplichtig inkomen zal dienen te bedragen. Bij invoe- van 5 jaar zal gedurende de eer ste vijfjarige periode het premie percentage ongeveer 4,2 bedragen. Uitgaande van de veronderstel ling, dat de loontrekkenden voor de door hen verschuldigde premie een compenserende loonsverho ging zullen ontvangen en dat bij invoering der verzekering de ver eveningsheffing, welke 4 procent van de lonen bedraagt, zal ver vallen, acht de Raad de economi sche gevolgen wel belangrijk, doch niet zo groot, dat enkel uit dien hoofde een geleidelijke in voering der verzekering noodza kelijk zou zijn. Daar echter in een aantal gevallen aanpassing van bijzondere pensioenvoorzie ningen aan de door de invoering der onderhavige verzekering ge schapen nieuwe situatie noodzake lijk zal zijn, mede om sociaal on gewenste gevolgen te voorkomen, acht de Raad een overgangsrege ling van ten hoogste 5 jaar aan vaardbaar. Voor wat de uitvoering der verzekering betreft, is de Raad van mening, dat het 'door hem ontworpen stelsel geen ruimte laat voor bedrijfstaksgewijze uit voering, maar een centraal uit voeringsorgaan waar mogelijk met territoriale vertakkingen - noodzakelijk maakt. Het scheppen van een zelfstan dig, rechtspersoonlijkheid bezit tend lichaam ter uitvoering van de verzekering, waarin de appa ratuur van de Rijksverzekerings bank zou kunnen worden geïn corporeerd, acht de Raad gewenst. Voorts is hij van mening, dat voor de vaststelling en de inning van de premies gebruikmaking van de belastingdienst, welke reeds de inkomens van een groot aantal verzekerden kent, aanbe- ring met een overgangsregeling veling verdient. (Van onze verslaggever) De leiders van de C.R.A.M.S., een van de Ambonezenorganisaties in ons land, hebben onderhands contact opgenomen met het Indonesische Hoge Commissariaat in den Haag, teneinde besprekingen te beginnen over de terugkeer van Ambonezen naar Indonesië. De C.R.A.M.S.-leden zouden zich onder bepaalde voorwaarden bereid hebben verklaard om als loyale burgers naar Indonesië te rug te gaan. Bij deze besprekin gen is de Nederlandse regering in geen opzicht gemoeid. Er zijn op het ogenblik onge- wer 14.000 Ambonezen en 1.000 Kei-ezen in ons land, 4500 a 5.000 van hen, verenigd in de C.R.A. M.S. behoren tot de gematigden, die niet volstrekt afwijzend staan tegenover een erkenning van het Indonesische oppergezag over de Molukken. De andere 10.000 Am bonezen van de B.P.R.M.S. als mede de duizend voormalige be woners van de Kei-eilanden staan echter nog op het standpunt, dat Indonesië zich wederrechtelijk heeft meester gemaakt van de Molukken. Zij blijven bij hun eis dat er ingevolge de Ronde Tafel conferentie een onafhankelijke re publiek der Molukken dient te zijn. De houding van de C.R.A. M.S.-leden komt voor een goed deel voort uit heimwee naar hun geboortegrond. Ook zien zij wel in, dat er voor hun kinderen in Nederland geen toekomst is weg gelegd. Ook andere Ambonezen wen sen ons land te verlaten. In hun woonoorden gonst het thans van geruchten, dat zij naar Abbessy- nië of Nieuw Guinea zouden gaan. Beide geruchten zija echter on gegrond. De naam van Abbessy- nië is genoemd na de reis van Prins Bernhard naar dit land. 's-GRAVENIIAGE, 11 Maart. In een Minderheidsnota zeggen drie leden van de Raad, de pro fessoren W. C. L. v. d. Grinten, M. J. H. Smeets en F. J. H. M. v. d. Ven, zich niet te kunnen verenigen met de invoering van een verplichte ouderdomsverzeke ring voor de gehele bevolking. Aanvaardbaar zouden zij achten een verplichte ouderdomsverzeke ring' voor loontrekkenden, waar bij nog nader te overwegen ware, of niet een loongrens moet wor den gesteld. Zij vragen zich voorts af, of voor deze verzekering niet een loongrens ware te stellen, bij voorbeeld van f 6000.met dien verstande, dat latere overschrij ding van deze grens niet zonder meer beëindiging van de verze kering meebrengt. Ten aanzien van de niet-loon- .trekkenden ontkennen deze leden niet, dat er een belangrijk aantal zelfstandigen is, dat behoefte heeft aan een ouderdomsvoorzie ning. Hun zelfstandigheid, hun vrijheid van beslissing op welke wijze zij in deze behoefte wensen te voorzien, moet echter worden geëerbiedigd. Het particuliere verzekeringswezen biedt ruim schoots gelegenheid de nodige voorzieningen voor de oude dag te treffen. Voor een optreden van de overheid ten aanzien van zelfstandigen bestaat naar het oordeel dezer leden in beginsel slechts aanleiding voor zelfstan digen, die niet in staat zijn zelf voor een ouderdomsvoorziening zorg te dragen. Zij zouden het meest doeltreffend kunnen wor den geholpen door een regeling in de trant van de geldende Noodwet Ouderdomsvoorziening, waarbij verschillende wijzigingen wenselijk zijn. Deze leden achten de motive ring voor het overheidsingrijpen, zoals die in het advies wordt ge geven, geheel onvoldoende en wij zen deze principieel af. AMSTERDAM, II Maart Om half negen gisteravond meldde zich een 90-jarige grijsaard, de stoelenmatter VV. F. L. uit Amsterdam, bij het bureau Warmoesstraat van do hoofdstedelijke politie. De oude man, die ziek was en wiens kleding er uitzonder lijk verwaarloosd uitzag, smeekte de agenten hem voor de nacht onderdak te verschaf fen in het bureau. „Ik ben ui! mijn pension gezet", klaagde hij, ,en ik weet niet wat il beginnen moet". In verband met zijn lichame lijke toestand belde de politie de geneeskundige dienst op Per ziekenauto werd de grijs aard naar het gemeentelijk verzorgings tehuis aan de Roe- terstraat gebracht. Wie schetst de verbazing van de personeelsleden aldaar, toer zij hem ter ruste legden er, daarbij tot de ontdekking kwa men, dat hij drie spaarbank boekjes op zak had waarop een totaal bedrag van f 7800,was ingeschreven, terwijl zij boven dien in zijn kleding nog f300, aan contanten aantroffen. „De man maakte een ver sufte indruk bij ons", vertelde de politie van het bureau War moesstraat vanochtend. „Hij kwam uit een pension aan de Nieuwendijk. Waarom hij daar op straat gezet is, is ons on bekend Het kan zijn, omdat hij zo vervuild was. Mogelijk ook, omdat hij blijkbaar moei lijk afstand kon doen van zijn geld en zich aan betaling van de huur trachtte te onttrek ken". „Hij is alleen vannacht bij ons geweest", deelde de directie van het verzorgingshuis aan de Roeterstraat mede. „Vanochtend is hij per ambulance van de G.G. en G.D. naar het verzor gingstehuis aan de Sarphatie- kade gebracht. Daar is hij ter verpleging opgenomen". 's-GRAVENHAGE, 11 Maart. Dit jaar zal het examen vooraf gaande aan de wedstrijd om de z.g. „Prix de Rome", een aanvang nemen op 10 Mei 1954, terwijl de wedstrijd (proef- en eindkamp) in de schone bouwkunst aanvangt op 9 Juni 1954. Hiertoe kunnen worden toege laten Nederlanders van beiderlei geslacht voor zover zij op 30 Juni 1954 de leeftijd van 20 jaar heb ben bereikt, doch niet ouder zijn dan 30 jaar. Uitgereikt kunnen worden een prijs en een accessit, bestaande uit onderscheidenlijk een gouden en een zilveren erepenning. Degene wie de gouden erepenning wordt waardig gekeurd en die blijk heeft gegeven van groot talent en buitengewone aanleg, kan gedu rende ten hoogste drie achtereen volgende jaren worden begun stigd met een jaargeld. Gegadigden dienen zich uiter lijk 14 April 1954 op te geven bij de hoogleraar-directeur van de Rijksakademie van beeldende kunsten, Stadhouderskade 86 te Amsterdam, die desgewenst na dere inlichtingen verschaft. SUBSIDIE MAAT SCHAPPELIJK WERK Aan levensbeschouwelijke en particuliere organen, die algeme ne leiding geven aan de ontwik keling van het maatschappelijk werk zal door het ministerie van Maatschappelijk Werk een subsi die worden verleend ter tege moetkoming in de salariëring van deskundigen, die door deze orga nen worden aangetrokken. De sociale positie van de kunstenaar 's-GRAVENHAGE, 11 Maart De Algemene Katholieke Kunste naarsvereniging houdt op Zater dag 13 Maart in „Esplanade" te Utrecht een congres, dat gewij'd zal zijn aan een bespreking van de sociale positie van de kunste naars in deze 'tijd. In sectieverga deringen voor bouwkunst, beel dende kunsten en -oonkunst wor den besproken de onderwerpen: „Toestanden 'in de onderscheiden kunstb-eroepen", „De wettelijke status van de kunstenaar" en „Cultuurpolitiek der overheid". Inleiders zijn de heren ir H. J. W. Thunnisse, J. W. Seelen en dr Jos. Smits van Waesberghe. DJAKARTA, 11 Maart. De vulkaan de Merapi is nog steeds in werking, aldus heeft de vul- canologische expeditie, die de Oostkant van de krater heeft be klommen en 3 uur op de top ver bleef, vastgesteld. De expeditie stelde de aanwezigheid vast van een lavamassa van 350.000 ku bieke meter met daaronder een verse lavastroom van ongeveer 150 meter breed. Met een fre quentie van een per minuut vin den er nog steeds lavastortingen plaats. De temperatuur bij de solfataren bedroeg 340 graden Celsius, hetgeen een stijging van 40 graden betekent. HET WARE LICHT Moderne handleiding voor Geloofsonderricht Onder auspiciën van de Sint Willibrord Vereniging in Neder land zal binnenkort bij de N.V. Uitgeversmij Pax te Den Haag een door de Vrouwen van Betha- nië samengestelde handleiding voor de practijk van het Geloofs onderricht verschijnen, waarin teruggegrepen wordt op de wijze van Geloofsonderricht, zoals die door de H. Augustinus en andere Vaders werd gebruikt. Evenals bij de Kerkvaders is het voor alles de bedoeling van het werk om de leerlingen in de volle rijkdom van de Openbaring te laten doordringen en pas in tweede instantie om een Geloofs- rechtvaardiglng te geven. In overeenstemming hiermee wordt de leerling niet tot God gebracht langs moeizame discussies, zoals in de oude apologetica, maar langs de weg van het zien. Een van de belangrijkste facetten van de theologische vernieuwing onzer dagen komt daardoor tot zijn recht. Het omvangrijk en rijk ge ïllustreerd werk, vrucht van der tig-jarige ervaring in de practijk van het, Geloofsonderricht, zal voorzien zijn van een Ten Gelei de van Prof. Dr J. G. M. Wille- brands, voorzitter van de Sint Willibrord Vereniging, en van 'n voorwoord van Prof. Dr P. Schoonenberg S. J. en Dr H. M. M. Fortmann. hoofdredacteur van Dux. In de huidige geestelijke crisis van het traditie-christendom ver schijnt dit boek te juister tijd. 's-GRAVENHAGE, II Maart. In December 1953 heeft de minister van Verkeer en Waterstaat opdracht gegeven het z.g. drie-eilanden- plan in studie te nemen. Dit plan beoogt de afsluiting van het Veerse Gat en de Zandkreek, waardoor de eilanden Noord-Beveland en Walcheren en het schiereiland Zuid-Beveland met elkander zullen worden verbonden. Hoewel de details van dit plan nog in studie zijn, zodat een be slissing over de definitieve vorm van dit plan misschien pas tegen het eind van dit jaar mag wor den verwacht, zijn reeds nu de hoofdlijnen van dit plan bekend, zo heeft de afdeling voorlichting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat vanmiddag mede gedeeld. Het plan behelst in de eerste plaats het leggen van twee dam men. De Westelijke dam zal in het Veere Gat, ten Westen van Veere worden gelegd en de Oos telijke ongeveer ter hoogte van Katse Veer. Afsluiting van deze beide zee armen zal een landwinst van 1700 tot 2000 ha opleveren. Dan zal er nog een totale wateropper vlakte overblijven van ca 1600 ha. Het lijkt waarschijnlijk dat de dam in het Veere Gat zoveel Westelijk zal worden geprojec teerd dat het fraaie stadsbeeld van Veere niet zal worden aan getast. De Westelijke dam zal voor Veere betekenen dat deze plaats van de zee wordt afgesloten. De scheepvaart door de Zandkreek van Veere uit in Oostelijke rich ting zal mogelijk blijven. In de Oostelijke dam komt, in tegen stelling tot de dam bij Veere een scheepvaart- en een afwaterings- sluis. Een sluis in de Westelijke dam is niet wel mogelijk, omdat de toegangsgeul aan verzanding onderhevig zal zijn. Kosten De totale kosten van dit werk worden geraamd op 32 4 35 mil lioen gulden. Aan afsluiting zijn IJSBERICHT VOOR DE BINNENSCHEEPVAART 's-GRAVENHAGE, 11 Maart. De ijstoestand van heden middag drie uur: Het Zuidelijk gedeelte van het IJselmeer beneden de lijn Enk huizenLelystad is practisch ge heel ijsvrij. Alleen in de omge ving van Lelystad komt zwaar verspreid drijfijs voor. De scheep vaart is nog beperkt. Ten Noorden van de genoemde lijn komt zwaar opeengepakt drijfijs voor, behoudens een strook langs de kust van Noord-Holland tussen Enkhuizen en den Oever waar zich blank water bevindt. Er is practisch niet gevaren. echter zeer grote voordelen ver bonden, die deze uitgave volko men verantwoord maken. Zo is de landwinst, waardoor goede cultuurgrond wordt verkregen, van niet te onderschatten beteke nis. Bovendien zouden, wanneer niet zou worden overgegaan tot afsluiting, de zeedijken over een afstand van ca 50 km verhoogd moeten worden. Dit zou een be drag vergen van 40 a 50 millioen gulden. De afsluitdammen krij gen elk een lengte van 2 km, waardoor ook de onderhouds kosten van de totale lengte zee- werende dijken enorm zullen worden verlaagd. Tenslotte kan nog gewezen worden op de be sparingen, die verkregen worden door het verdwijnen van de pro vinciale veerdiensten, zowel voor de provincie als voor het weg verkeer. Eén of wellicht beide dammen zullen voor het wegverkeer wor den ingericht, waar de bevolking in het betrokken gebied ten volle van zal kunnen'profiteren. Een van de problemen, die nog moeten worden bestudeerd is de afwatering van de omliggende polders. Wellicht zullen op enige plaatsen gemalen worden ge bouwd, die het water van deze polders ir. de boezem van het drooggelegde gebied zullen slaan. Hoewel nog geen datum van een eventuele officiële uitspraak betreffende dit plan kan worden genoemd, ligt het toch in de lijn der verwachtingen, dat, wanneer het plan tot uitvoering zal ko men, dit werk binnen tien jaa> gereed zal zijn. Hoe de procedure van afslui ting zal zijn is nog niet bekend Zeker is, dat men nog voor grote vraagstukken zal komen te staan Zo kan nu reeds gezegd worden dat het sluitgat in de Westelijke dam een capaciteit zal hebben, die tweemaal zo groot is als die van het sluitgat in de veerhaven van Kruiningen. Dit laatste gal had een capaciteit van 30 mil lioen m3 per eb of vloed. 's-GRAVENHAGE, 11 Maart. Bij het nadere verhoor, dat de Haagse recherche de 36-jarige Engel K. heeft afgenomen, is vastgesteld, dat het misdrijf, waarvan de 31-jarige Haagse typiste V. van der P. te. huize van K.'s moeder in de Van Kins- bergenstraat in de nacht van Za terdag op Zondag het slachtoffer is geworden, te half vier is ge pleegd. Engel K. was des nachts te 12 uur thuis gekomen en is toen naar bed gegaan. Voor dat tijd stip had hij in een aantal café's het loon, dat hij des Zaterdags de eerste dag van zijn nieuwe dienstbetrekking had verdiend, verteerd. Tussen middernacht en half vier 's ochtends heeft K., die inmiddels weer was opgestaan en zich gekleed had, nog gesproken met twee meisjes, die in het huis van zijn moeder in pension wa ren. Daarna is hij gekleed te bed gaan liggen. Nadat het drama zich had vol- soort 2.16—2.24. Handel kalm. trokken heeft K. nog een café bezocht, waarna hij zich per taxi naar Amsterdam heeft laten rij den. De taxi-onderneming heeft de som, welke voor de rit naar Amsterdam is betaald, beschik baar gesteld. Volgens de verklaringen, welke K. bij zijn verhoor heeft afge legd, heeft hij tot Maandagmorgen in Amsterdam rondgezworven. Het geld, dat hjj in de kamer van zijn slachtoffer heeft weggeno men, heeft hij verder in Amster dam opgemaakt. Dat hij het zou hebben weggegooid is een verzin sel geweest. Toen hij aan een kiosk een krant wilde kopen had hij nog slechts 10 cent op zak Iemand heeft hem toen drie cent gegeven. Na in het ochtendblad de mededelingen over het'drama te hebben gelezen, heeft K. zich bij de Amsterdamse politie ge meld. Kaasmarkt Gouda GOUDA, 11 Maart. Aange voerd 14 partijen. Prijzen eerste

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5