Een kanaal van Antwerpen naar de Moerdijk I 1 VOORJAAR IN EUROPA IATIE mm" xglusief alkmaar Koninklijke Marine in NAV.O.-manoeuvres ■HBvMm mtÊÊÊÊ^Wm In Engeland bloeien de narcissen DICHTE MIST ZORGDE VOOR AANVARINGEN Poging om koloniën te confiskeren ROTTERDAM KRIJGT TOCH EEN VLIEGVELD De kindertjes sliepen zo slecht Vrijdag 12 Maart 1954 Pagina 7 lage! i de zaak ALKMAAR levrouw Ida lira Completeer Uw toilet: Onderjurken 5 Nylonkousen Babykleding Waterwegenkwestie opgelost Partijen kwamen tot gemeenschappelijke conclusies Mil. bijstand voor Atjeh verlengd HELICOPTER- SQUADRON Marine-oefening in Z.-Europa BELGEN BOUWEN RUSSISCHE TREILERS THOMAS TOT MINISTER BENOEMD Twee weken mijnenvegen Nog 12 Neptunes voor Nederland Gedood onder laatste tram Amerika erkent Syrisch bewind IJZIGE DRUKTE Schip gezonken Nederlandse gift aan Oostenrijk Niet van Lemmer naar A'dam De Pan-Amerikaanse conferentie WREEDHEDEN JEGENS MAU MAU PLAN VAN TWEE MILLIOEN GULDEN Rijks- en Nationale Luchtvaartschool naar de polder Zestienhoven Verblijfsvergunningen voor vreemdelingen Oudenbosch gaat restaureren Om een kus van de Koningin jorjaarszonnetje in den hemel, lint U in ons 'sen. et veel zorg illectie brengen iheel nieuws. iDY"-parapluie parapiuie welke, 3 de knop dellen: ons voor in show te gaan jemaakte mo- drie groepen, •japonnen en ael een man ie kan tonen edere vrouw ctisch model- n drie dames aats in onze ïeden te ver- alsmede bij ERZAAM11 VOOR chten wij gisteren in bieden wij U vandaag i, een kerncollectie JDEL JAPONNEN en HANTELCOSTUMES I's met voorgevormde D, verleent feilloos de wenste lijn 5.50 don BH's 2.55 rapless BH 3.25 I's prima kwaliteit en svorm 98 ortcorsetten 6.50 rsetten, 3 volmaakte ies 15.90, 12.90, 10.75 Wat U interesseert, heeft lilckmann geëtaleerd en kwaliteit lis Alkmaar. Sinds 1887 BRUSSEL, 11 Maart. De heren van Cauwelaert en Steenberghe hebben vanmiddag te 13 uur hun handtekening gezet onder hun gemeenschappelijk verslag betreffende de waterwegenkwestie. Vol gens een officiële mededeling, die verstrekt werd, behelst het verslag voorstellen voor de regeling van de drie problemen inzake de water wegen, waarmee de onderhandelaars werden heiast. Het zijn het tot stand brengen van een nieuwe Schelde-Rijnver- binding, verwijdering van de z.g. stop van Ternaaien en het ver breden en verdiepen van het ka naal Terneuzen-Gent, alsmede het bouwen van een geheel nieuwe sluis te Terneuzen, ter lengte van ongeveer 300 meter. Tijdens deze laatste zitting werden nog besprekingen ge voerd over de Schelde-Rijnver- binding, meer in het bijzonder over een clausule welke België in staat moet stellen de Belgische Rijnvaart te subsidiëren wanneer deze in ondergeschikte positie komt te staan tegenover de Rot terdamse concurrentie. Naar ver luidt werd voor deze kwestie een regeling getroffen, die door beide regeringen kan .worden aanvaard. Zoals men zich herinnert ga ven de regeringen van Nederland en België in het voorjaar van 1949 opdracht aan een gemengde commissie om de waterwegen kwestie, welke na de oorlog op nieuw aan de orde was gesteld, te bestuderen. De onderhandelingen zijn thans beëindigd met het opstellen van een rapport, hetwelk, zoals eer der gemeld, nog heden aan de DJAKARTA, 11 Maart De militaire bijstand voor de regent schappen Groot-Atjeh, Atjeh-Pidlie en N-oord-Atjeh, welke 1 Maart zou aflopen, is verlengd tot Mei, aldius heeft het te Medan ver schijnende blad „Lembaga" van officiële zijde vernomen. Inmiddels wordt gemeld, dat 10 opstandelingen een politiepost bij Kebaiakan hebben aangeval len, terwijl tezelfder tijd van een berghelling werd geschoten. De aanval werd afgeslagen. LONDEN, 11 Maart. Het eerste eskadron anti-duikboot helicopters van de Britse vloot, zal Maandag in operatie komen, aldus heeft de admiraliteit van daag bekend gemaakt. In het begin van de zomer zal het eskader overgebracht worden naar de Middellandse Zee met thuisbasis Malta. LONDEN, 11 Maart. Aan het einde van de maand zullen in de Middellandse Zee grote vl-ootoefe- ningen van de NAVO beginnen, de oefening „Medflex A". Tege lijkertijd zal de luchtmacht van de NAVO defensie-oefeningen hou den onder de codenaam „Shield 1". „Medflex A" zal in Gibraltar beginnen. Franse, Britse en Ame rikaanse marinestrijdkrachten zul len zich dan oefenen in de strijd tegen onderzeeërs. beide regeringen zou worden uit gebracht. Wij menen te weten, dat dit rapport tot gemeenschappelijke conclusies komt wat betreft de oplossing der drie kwesties, die aan de orde waren. Ditmaal zijn de heren Steenberghe en van Cauwelaert het derhalve óók eens kunnen worden over het netelige Schelde-Rijnvraagstuk. De conclusie, waartoe de beide onderhandelaars wat dit vraag stuk betreft zijn gekomen, houdt in dat aanbevolen wordt een kanaal te graven vanuit de dok ken bij Antwerpen naar Moer dijk. ANTWERPEN, 1 Maart. Door de Sovjet-Unie is bü de „Enfants Jacobs" scheepswerf in Hemriksen (België) een order geplaatst voor veertien schepen, 10 treilers van duizend ton en voorzien van koelkasten en vier bunkerschepen van 1500 ton. De schepen moeten omstreeks 1957 door België afgeleverd worden. WASHINGTON, 11 Maart. President Eisenhower heeft van daag Charles Sparks Thomas uit Los Angelos benoemd tot minis ter voor de vloot. Thomas is op het ogenblik onderminister van defensie. Thomas zal Robert B. Anderson opvolgen, die benoemd is tot waarnemend minister van defen sie en hiermee Roger Kyes op volgt. 's-GRAVENHAGE, 12 Maart In het Zuidelijk deel van de Noordzee nabij Harwich zullen vlooteenheden van bij het Ka naalcommando van de N.A.V.O. aangesloten landen van 15 tot 27 Maart mijnenveegoefeningen hou den onder leiding van admiraal Sir Geoffry Oliver K.C.B., D.S.O., van de Britse marine, bevelheb ber NORE (Britse Oostkust), welk gebied een onderdeel vormt van het Kanaalcommando. Admi raal Oliver heeft zijn hoofdkwar tier te Chattam. Van Nederlandse zijde nemen aan deze oefeningen deel Hr. M.S. mijnenveger Marsdiep, Vol kerak, Texelstroom, Vliestroom, Westerschelde en Hollands Diep. Voorts neemt de Belgische Zee macht deel met vijf mijnenvegers, terwijl de Britse marine deel neemt met zeventien mijnen vegers. Schepen van de Britse marine en vliegtuigen van het Bomber Command van de R.A.F. zullen oefenmijnen leggen. De mijnenvegers van de deel nemende landen zullen gezamen lijke operaties onder oorlogsom standigheden beoefenen. Tijdens het vegen zullen jachtvliegtuigen van squadrons van de Britse ma- SAN FRANCISCO, 11 Maart. Het hoofd van de Nederlandse Marineluchtvaartdienst, schout bij nacht H. Schaper, is gisteren in San Francisco aangekomen om de 12 laatste Amerikaanse Neptunes- patrouillevliegtuigen voor de Ne derlandse Marine in ontvangst te nemen. De Neptunes zullen dienst doen bij de Nederlandse bijdrage aan de N.A.V.O. „Wij bouwen deze strijdkracht op om een oorlog te voorkomen, niet om er een te maken", aldus Schaper op een persconferentie. Hij voegde er aan toe, dat als er echter een derde wereldoorlog over Europa losbarst, de slag om de Atlantische Oceaan van beslis sende betekenis zal zijn. rinereserve en snelvarende pa trouillevaartuigen van de Britse kustverdediging de mijnenvegers aanvallen, die worden verdedigd door snelvarende patrouillevaar tuigen en door vliegtuigen van het Fighter Command en het Coastal Command van de Royal Air Force. Gedurende de oefening zullen de deelnemende schepen te Har wich zijn gebaseerd. AMSTERDAM, 11 Maart In de afgelopen nacht is de 40-ja rige Amsterdamse bedrijfsleider J. A. van der Does, die na de gehele avond te hebben gekaart met enkele zijner medespelers te voet naar huis terugkeerde, op de Churchillaan bij de Maas straat om 1.20 uur onder de laat ste tram gekomen, die daar reed, en aan de verwondingen over leden. Naar zijn vrienden later de po litie mededeelden, holde van der Does om Onverklaarbare reden plotseling de rijweg op. Het uit zicht werd hem door twee langs de kant staande grote verhuiswa gens belemmerd. Blijkbaar re kende hij er niet op, dat op dit late uur nog een tram voorbij kon komen. Het was dan ook geen tram met passagiers meer, doch een z.g. potwagen, waar mede de conducteurs naar huis worden gebracht. Men vond het slachtoffer onder de tram terug met een afgere d-en linkervoet en zeer zware hoofdwonden. Per ambulance van de G.G. en G.D. werd hij naar het O.L.V. Gasthuis gebracht. Daar constateerde een arts, dat hij reeds was overleden. Weinig filmsterren zullen wor den afgebeeld als deze prach tige Duitse herder hierboven, die in een mandje in zijn bek een Keesje draagt, terwijl op zijn kop een duif een rustig zitplaatsje heeft uitgezocht, maar daar is „Rex" dan ook een hond voor. Aan zijn kwa liteiten als fïlmhond laat de pientere kop echter geen twij fel bestaan. „Rex" is drie jaar oud en speelt dezelfde rollen als zijn befaamde voorganger „Rin-Tin-Tin." WASHINGTON, 11 Maart. Am-erika heeft vandaag de nieu we Syrische regering onder lei ding van president Hasjim Atassi formeel diplomatiek erkend. Atassi werd hoofd van -de rege ring na een opstand van het Sy rische leger, waar-door de voor malige president Sjisjekly ge dwongen was te vluchten. LONDEN, 11 Maart In vrijwel geheel West-Europa was het van daag lente. De café-terrassen doen uitstekende zaken. In Parijs wandelde men vanmorgen al vroeg op de boulevards. Om 9 uur registreerde men er een temperatuur van 62 graden Fahrenheit. Een lichte Zuidenwind speelde met de voorjaarstoiletten van de Parisiennes en de kleurige parasols op de Champs Elysées. Ook in West-Duitsland was het helder weer. De temperaturen be wogen zich daar rond de 55 graden Fahrenheit. Vanmorgen vroeg mistte het in Berlijn, waar door de vliegtuigen niet konden opstijgen, doch langzamerhand brak de zon door. In Engeland was het bijna 60 graden. Er bloeien reeds vroege narcissen. De aankomst van de Queen Elizabeth in Southampton heeft ten gevolge van stormen op de Atlantische Oceaan en mist een vertraging van 20 uur onder vonden. De passagiers gingen echter vanmorgen bij prachtig lenteweer aan wal. Ook in Engeland mistte het vanmorgen zwaar, doch de zon kwam er vrij spoedig door de mist heen. De temperaturen lagen boven normaal voor deze tijd van het jaar. De Londenaren trokken hun jas uit, gooiden ramen open en koesterden zich in de zon. In België was het eveneens on gewoon zacht en zonnig. In Rome, waar de zon vrijwel nooit verstek laat gaan, werd een temperatuur van 63 graden geboekt. Denemarken meldde mist, doch voor het overige lenteachtig weer. Het ijs in de Noorse fjorden breekt en de sneeuw in Zweden smelt ten gevolge van het feit, dat de 'temperaturen boven het nulpunt zijn uitgekomen. Alleen in Oostenrijk was het koud en regenachtig. Moskou meldde, dat de Kaspische Zee vrij is van ijs en dat er spoedig weer scheepvaart mogelijk zal zijn. Juist in de Boekenweek wordt door de Katholieke Actie en de St. Wïllebr or dusver eniging onder de naam „Actie Zonne wijzer" een campagne gevoerd, om in één slag te komen tot een massale verspreiding van het Oude Testament. Om deze te doen slagen heerst in een aantal Nederlandse bedrijven op het ogenblik hoogspanning. Een ongewoon beeld: Het Oude Testament bij duizenden op de lopende band ROTTERDAM, 11 Maart Een winkelier uit de Tre-uib- straat te Rotterdam had aan- dag tussen drie en vijf uur daig tussen drie en vijr uur gratis 1000 ijsjes zou uitdelen. Om twee uur stond het al zwart van de kinderen, die zich niet in d-e rij lieten zet ten. Er was geen beginnen aan, want de stroom bleef aanhouden. Tenslotte is de ijsman in een portiek gaan staan om bonnetjes uit te de len, De jeugd drong ook hier op, zodat een ruit sneuvelde. De vrouw van de ijsman krwam haar echtgenoot te hulp, maar na tien minuten gaf ook zjj het op. Om vier uur heeft de politie een eind aan de vertoning gemaakt. De dichte mist van gisterochtend heeft verschillende schepen parten gespeeld. Het is aan onze Westkust enige malen tot aanvaringen gekomen, terwijl de loodsboot van Vlissingen om acht minuten voor elf noodseinen heeft opgevangen van het Britse schip Daressa. Van een schip in nood was echter niets te hespeuren, zodat de scheep vaart is verzocht bij de Middensteensbank-boei scherp uit te kijken. Veerboten vastgelopen Gisterochtend zijn twee veer boten van de Rott. Tramweg Maatschappij, misleid door een zeer zware mist, bij Hellevoet- sluis op de Oudenoordse Hoofden gelopen. Het waren veerboten die de dienst tussen Hellevoetsluis en Middelharnis onderhouden, nl. „De Stad Zierikzee" en de „Van der Sleyee". Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorge daan. Tijdens de dichte mist van gis teren, die grote delen van de Noordzee bedekte, heeft de Umuidense treiler „Herman" op ongeveer 140 mijl N.N.W. uit IJmuiden de houten Deense kot ter „E 495" uit Es-bjerg overva ren, waardoor het scheepje vrij wel onmiddellijk zonk. De „Her man" kon de drie leden van de bemanning aan boord nemen en heeft hen later overgegeven aan de „S'SE 87", die er mee naar Esbjerg is gevaren. De „Herman" heeft de reis kunnen voortzetten. Volgens de eerste gegevens lag de Deense kotter voor anker toen het ongeluk gebeurde en de „Herman" voer langzaam met het oog op de bij-zonder dikke mist. Op de Nieuwe Maas Op de Nieuwe Maas lag gister morgen het Finse s.s. „Matti Rag nar" voor de mond van de Rijn haven stil wegens de mist. De sleepboot „Dommel", die lang zaam kwam opvaren, zag de Fin plotseling opdoemen. De kapitein wilde zijn motor achteruit laten slaan, maar kreeg dat niet ge daan. Er ontstond een botsing, waardoor de ketel van de sleep boot 10 cm naar voren gescho ven werd. Het zeeschip kreeg een deuk in een huidplaat. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. WENEN, 11 Maart De Neder landse gezant in Oostenrijk, mr. E. Star Busmann, heeft de Oos tenrijkse minister van Buiten landse Zaken, Figl, namens de Nederlandse regering 50.000 gul den ter hand gesteld voor de lawineslachtoffers Lente in de krant Honderdtwintigduizend lezers van de Braunschweiger Zeitung te Brunswij-k roken vanmorgen 'n lentegeur, toen zij het blad open vouwden. Op de voorpagina stond een ge kleurd plaatje van een takje For sythia. Met de drukinkt was een seringenparfum vermengd. Degenen, die geen late winter- verkoudheid hadden, konden het op een afstand van 60 cm ruiken. LEMMER, 11 Maart Het eer ste schip dat sinds 26 Januari uit de Prinses Margrietsluis bij Lemmer kon vertrekken over het IJsselmeer naar Amsterdam is vanmorgen vertrokken. Het was een 425 ton grote tankboot. De boot werd tussen vier en vijf uur vanmiddag verwacht in Am sterdam. Verscheidene schepen zijn vanmorgen uit de Prinses Margrietsluis bij Lemmer in de richting Kampen weggevaren. De haven van Lemmer is ijsvrij. Het schip dat uit Lemmer is vertrokken met bestemming Am sterdam, is niet verder dan 12 kilometer van de plaats van ver trek gekomen. Het ijs bleek nog te sterk te zijn, zodat het 425 ton metende schip vanmiddag onverrichterzake in de haven van Lemmer terug kwam. CARACAS, 11 Maart De Braziliaanse delegatie ter Pan- Amerikaanse conferentie heeft 'n ontwerp-resolutie ingediend, wel ke betrekking heeft op de bui tenlandse koloniale gebieden op het Amerikaanse vasteland. Hierin wordt onder meer voor gesteld dat ter conferentie uiting zal worden gegeven aan de over tuiging dat de staten, die der gelijke gebieden besturen „zon der verwijl de maatregelen zul len treffen, welke in artikel 77 van het Handvest der Verenigde Naties zijn voorzien en waarin is bepaald dat de besturende mogendheden de ontwikkeling in koloniale gebieden zodanig moe ten leiden, dat de daarin wonen de volken gerechtigd worden het recht van zelfbeschikking uit te oefenen." NAIROBI, 11 Maart. De Britse kapitein Gerald Griffith is door een krijgsraad in Nairobi schuldig bevonden aan het be gaan van wreedheden tegen hem toevertrouwde gevangenen en is op grond hiervan veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en on eervol ontslag uit de dienst. Griffith had zich er op beroe pen dat de wreedheden niet door hem begaan waren, maar door zijn ondergeschikten, die een van hem afkomstige order verkeerd begrepen hadden. ROTTERDAM. B. en W. van vliegveld met een verharde start- Rotterdam hebben de gemeente raad in overweging gegeven in beginsel te besluiten tot de aan leg van een vliegveld in de Zes- tienhovense polder en zij vragen verder machtiging de nodige on derhandelingen voort te zetten. Nadat gebleken was, dat voor de totstandkoming van een lucht haven in de pol-der Schieveen, ter vervanging van h-et verloren ge- gane vliegveld Waal-haven, voors hands niet op de nodige medewer king van de regering kon worden gerekend, zijn B. en W. zich niet temin -blijven beijveren om Rot terdam in het bezit van een lucht vaartterrein te stellen. Voor de aanleg van een kleiner Rare manipulaties met een film ROTTERDAM, 11 Maart „Er hebben de Rotterdamse politie vele klachten bereikt, omdat tal van kindertjes hijzonder onrus tig sliepen en nare dromen had den", aldus de Ambtenaar O.M. bij het Rotterdamse Kantonge recht, mr H. van Buuren, toen heden een zaak diende tegen twee personen, die de bioscoop wet zouden hebben overtreden. Het betrof hier een Rotterdam mer, B. J. W. die in een zaal in Rotterdam-Zuid drie maal per week filmvoorstellingen had ge geven voor vierhonderd kinde ren. De smalfilm, die vertoond werd, was verhuurd door een kantoor te Amsterdam, welks di recteur M. D. eveneens was ge dagvaard. De Rotterdammer was niet ver schenen. Als getuige werd ge hoord de secretaris van de cen trale commissie voor de keuring van films L. H. E. te Den Haag. De vertoonde film was aange kondigd als te heten „Strijd in het oerwoud". De film begon ook op het doek met deze aankondi ging, doch toen de acteurs in ac tie kwamen, bleek dat zij niet in het oerwoud streden, doch dat zij de film „De havik der wilder nis" uitbeeldden. Men zou dus kunnen zeggen, dat de lading door een valse vlag werd gedekt. De film ging verge zeld van een keuringskaart. doch deze zou slaan op „De strijd in de wildernis", die voor alle leef tijden toegankelijk was, maar de gedraaide film, een smalfilm, was evenwel alleen geschikt voor kinderen boven de 14 jaar. De directeur van het verhuur kantoor verklaarde, dat het stuk film met de titel er op, niet van zijn kantoor afkomstig was. Een rechercheur van politie zeide ech ter, dat de Amsterdammer tegen over hem verklaard had, dat hij de keuringskaart en 't begin van de film er bij had gevoegd. De Ambtenaar O.M., mr van Buuren, zei dat de bioscoopwet een wet met lacunes gebleken was. Deze wet kent zeven strai- baar gestelde feiten en het verto nen van ongekeurde films of het vertonen voor andere leeftijds groepen, dan waarvoor de film gekeurd is. wordt niet met zo veel woorden strafbaar gesteld, meende hij. De ambtenaar sprak van een uitermate ongezonde toe stand en zei, dat ongekeurde films veelvuldig worden ver toond. Hij bekeek de overtreding juridisch en was tenslotte van oordeel, dat de winst uit „het euvele bedrijf" zodanig is, dat hij een geldboete kon eisen van f 2000 waarvan f 500 onvoorwaar delijk, of vier maanden hechte nis en f 1500 voorwaardelijk, sub- sidair drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Ni»t gekleurd? Verder meende hij dat W. arti kel twee van de bioscoopwet had overtreden. Ook was de aankon diging „prachtig gekleurd" niet waar en werd de eigenlijke film niet door de keuringskaart ge dekt. W. heeft willens en wetens kinderen en mensen een rad voor ogen gedraaid en hij eiste hier voor een geldboete van f 1.000. subsidair twee maanden hechte nis en een voorwaardelijke hech tenis van twee weken met een proeftijd van twee jaar. D. werd door de Ambtenaar O.M. een man genoemd die het verhuren van films doet met verve en fantasie. Hij meende, dat D. doelbewust had gehandeld en een andere film, dan hij aan wezig had, en een foute keurings kaart had afgegeven. Tegen hem eiste mr van Buu ren een geldboete van f 1.000, subsidair drie maanden hechte nis en een voorwaardelijke hech tenis van vier weken met twee' jaar proeftijd. Bovendien vroeg hij in beide zaken verbeurdverklaring van de film. D. vond de eis vreselijk hoog en zeide steeds in het ootje te worden genomen. De waarde van de film is ongeveer f 500. De kantonrechter zal over veer tien dagen schriftelijk vonnis wijzen. baan in de polder Zestienhoven, inl952 voorgesteld, had de rege ring echter evenmin de vereiste toestemming willen verlenen. .Nu tengevolge van een wijzi ging in de bestemming van het vliegveld Ypenbufg de beide al daar gevestigde opleidingsinstitu ten, de Rijksluchtvaartschool en de Nationale Luchtvaartschool, moeten worden verplaatst, hebben B. en W. onder de aandacht van de Minister van Verkeer en Wa terstaat gebracht, dat Rotterdam in staat is in Zestienhoven een gunstige vestigingsplaats voor de beide instituten te bi-eden. De minister heeft zich inmiddels bereid verklaard medewerking te verlenen aan vestiging van de scholen aldaar, mits voor de no dige investeringen een aanneme lijke basis zal worden gevonden. Nader overleg heeft geleid tot het ontwerpen van een plan voor de aanleg van een veld van 800 bij 800 m, met de mogelijkheid van latere uitbreiding, op een ter rein, dat eigendom van de ge meente is. De kosten van de aanleg en in richting, -die ongerekend de waarde van de grond naar ra ming f2.000.000.bedragen, zul len voor rekening van de ge meente komen, waartegenover staat, dat van het Rijk een oor logsschade-uitkering voor het vliegveld Waalhaven mag worden verwacht. Als vergoeding voor het gebruik van het veld zouden de tot dusverre o-p Ypenburg gel dende tarieven f 1.000.per vliegtuig per jaar voor de Rijks luchtvaartschool en f 80.per vliegtuig per maand voor de Na tionale 'Luchtvaartschool kun nen worden aangehouden. Tenslotte merken B. en W. nog op, -dat de totstandkoming van be doeld vliegveld tevens de moge lijkheid zal bieden tot het aan trekken van op luchtvaartgebied werkzame ondernemingen, om trent welker vestiging onderhan delingen nog gaande zijn. Voorts zal, nu Rotterdam in het helicop ter lucht verkeer is opgenomen, het veld als uitwijkplaats voor deze toestellen kunnen dienen en ge legenheid voor stalling en onder houd kunnen bieden. Ook in dit opzicht achten zij de aanleg van het veld voor de gemeente van groot belang. Mochten deze staten hiertoe niet bereid zijn, dan dienen de betrokken gebieden onder toe zicht der Verenigde Naties te worden gesteld, opdat deze er op zullen kunnen toezien, dat de in het Handvest neergelegde ont wikkeling wordt bereikt, ook diit in overeenstemming met artikel 77," aldus de Braziliaanse ont werp-resolutie. In de Braziliaanse ontwerp resolutie wordit niet gesproken over gebieden, waarop zowel Amerikaanse als niet-Amerikaan- se staten aanspraken doen gel den. De opvatting is dat „derge lijke geschillen zo spoedig moge lijk moeten worden opgelost, met toepassing van de daarvoor in bestaande verdragen aangegeven middelen om dit op vreedzame wijze te doen." De Argentijnse delegatie heeft reeds een ontwerp-resolutie inge diend, waarin de eis wordt ge steld dat „defnitief een einde zal worden gemaakt aan kolonialis me en het bezetten van Ameri kaanse gebieden door niet-Ame- rikaanse staten." 's-GRAVENHAGE, 11 Maart Nu het overleg met de desbetref fende departementen over de aan bepaalde groepen vreemdelingen te verlenen vrijstelling van de heffing aanmerkelijk langer zal durep dan werd voorzien, heeft de minister van Justitie, mede ter voorkoming van overbelasting van de verscheidene locale vreemde lingendiensten wegens veelvuldige aanmelding, besloten de tijdelijke maatregel op te heffen. Evenals voorheen zullen weer als regel aan de hier te lande gevestigde vreemdelingen verblijfsvergunnin gen voor een jaar worden ver leend. ROOSENDAAL, U Maart Op het gemeentehuis te Oudenbosch is Woensdagavond een bijeen komst gehouden van dertig ver tegenwoordigers uit alle geledin gen van de gemeente. De discus sie werd -opengesteld over het al of niet overgaan tot de restaura tie van d-e basiliek waaraan het stadje zjjn bekendheid heeft te danken. Volgens een globale schatting zou de restauratie 1,3 millioen gulden vergen. De. Oüdenbosschenaren waren van mening dat de basiliek onder geen voorwaarde mag worden af gebroken, maar dat de restau ratie moet worden aangepakt. O-m daartoe te komen, zal in de eer ste plaats een uitvoerig en gede tailleerd architectenrapport wor den samengesteld, waarna een stichting zal uitzien naar midde len om -de nodige gelden bij elkaar te krijgen. Dit zal neerkomen op het voeren van een aantal lande lijke acties, waarvan d-e eerste nog dit jaar is te verwachten. Met het doel gelden te verza melen voor de restauratie van de basiliek te Oudenbosch is de stich ting „Behoud Basiliek Ouden bosch" opgericht. Het voorzitter schap wordt bekleed door burge meester B. Funk van Oudenbosch. BRISBANE, 11 Maart Narelle Dick, een vierjarig meisje uit Brisbane, dat er bij de ontvangst van Koningin Elizabeth in slaagde op een onbewaakt ogenblik bij de Ko ningin op schoot te klimmen en haar te omhelzen, wil nooit meer haar voorhoofd laten wassen omdat de Koningin haar daar een kus heeft ge geven. Dat heeft zij haar moe der pertinent duidelijk ge maakt. Inmiddels is het voor val met Narelle voor de auto riteiten die met de zorg voor de veiligheid van de Koningin belast zijn, aanleiding gewor den met nadruk aan te kon digen, dat iedereen, die zich in het vervolg nog te dicht in de buurt van de Koningin op houdt, onverbiddelijk in de kraag zal worden gepakt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7