T POORTER Katholieke wensen voor de provincie bichupan Kees de Ruyter moest winst aan Teegelasr laten Invitatie Burchttournooi Claudine Witsen Elias ontmoette Rijkspolitie kampt met tekort aan krachten Speciale Mient 6-8 De Boer herstelde zicli in de tweede partij „Doorwerken" exposeert weer in het Museum Zaterdag- aanbieding •k Tegen onnodig ambtelijk overwicht Rolie verslagen door Hoogland Grote brand in Ursem Biljartkampioenschappen 71/2 te Leeuwarden begonnen Tweede Paasdag stembus-appèl Dichter die de taal vereenvoudigend vernieuwde Grote wervings actie op komst Bedstellen prima binnenvering 3-delig, met 2 ka pokkussens 2-persoons 10 jaar gar. 88.00 1-persoons 10 jaar gar. 54.00 Bedstellen wolvlokvulling m. 2 kapok kuss. 2-persoons 52.50 1-persoons 29.50 Divanbedden m. 10 jr. gar. sledemodel 21.90 Engelse ledikanten 1-persoons, met voetbord 36.50 2-persoons met voetbord 49.50 Wollen Dekens 1-persoons 13.50 Karpetten geweldige voorraad Meer dan 500 stuks Wilton Karpetten met 5 jaar loop garantie 12-els 195 16-els 245 Mach. Smyrna zeer fijne dessins onverwoestbare kwaliteit 12-els 265 16-els 325. Wilton Karpetten 12-els 16-els 88 125 Haarvelour- karpetten zeer moderne dess. 12-els 125 16-els 165 Bouclé karpetten 12-els 115 16-els 145 In onze karpetten brengen wij gloed nieuwe dessins Cocoslopers 50 cm breed 1,95 70 cm breed 2.65 100 cm breed 4.65 per meter Deze prijzen gelden alleen a.s. Zaterdag Uit onze gemoderni seerde MEUB ELAFDELING Grote sortering Slaapkamers Damesfauteuils Herenfauteuils Eetkamers Schuimrubber Bedstellen Het ideale bedstel De bekende merken DUNLOPPILO en LATREX Ook de betere Binnenverings- Bedstell en De bekende merken zoals: „EPEDA" „AUP1NG" „PULLMAN" zijn bij ons uit voor raad leverbaar. Wij brengen een over weldigende voorraad Vitrages Handweef stoffen en cretonnes ZIET ONZE ETALAGES ALLEEN ALKMAAR Stoffeerder sinds 1914 Vrijdag 12 Maart 1954 Pagina 9 (Van onze verslaggever) In een gisteren te Amsterdam door de Provinciale Centrale van de K.V.P. belegde bijeenkomst onder voorzitterschap van de heer H. N. Smits is het Provincie-pro gram aan de openbaarheid prijs gegeven, waarmee de K.V.P. in de drie Noordhollandse Kringen ten strijde trekt naar de Staten- stembus op 21 April. Het geeft in voor onze provin cie karakteristieke details de richting aan, waarlangs de dan te kiezen nieuwe Statenfractie beleid zal voeren in de jaren 1954-1958, zoals het door de Par tijraad vastgestelde Algemene Provincieprogramma dat in de grote lijnen doet. Het is niet onze bedoeling in eerste instantie hier dat program ma volledig af te drukken. Er zal immers in de weken die ons nog van de stembus scheiden, volop gelegenheid zijn telkens andere details aan te snijden. En boven dien kan iedere kiezer de volle dige serie katholieke wensen voor onze provincie, in een folder uit gewerkt, in de week vóór Pasen in z'n brievenbus verwachten. Dit Provinciaal Noordhollands K.V.P.- programma bevat 21 punten, bon dig geformuleerd, wat er de zeg gingskracht van vergroot. Maar misschien is nog belangrijker dan die afzonderlijke punten, de geest die spreekt uit het geheel. Juist daarover is in de bijeenkomst van gisteren van verschillende zijden (er waren een aantal leden van de Statenfractie en van de Kringbesturen aanwezig) het een en ander gezegd, dat de aandacht verdient, omdat het ons voor zover nog nodig kan wakker schudden en doen begrijpen, dat het ook voor de Staten nog altijd aankomt op een zo goed moge lijk resultaat in een stembus- STRIJD. Het komt inderdaad aan op het verwerven van tot en met de laatste stem. In enkele artikelen over de cultuur in Noordholland hebben we onlangs al gewezen op de merkwaardige samenstelling van onze provincie, die nu eenmaal binnen haar grenzen talrijke te genstellingen samenhoudt, met name ook de tegenstelling tussen een nog voor het grootste deel Christelijk platteland en de voor het grootste deel „rode" steden en industriecentra. Het is bijzon der duidelijk dat dit aanzienlijke consequenties heeft op het gebied van de politieke machtsverhoudin gen en het gevoerde en te voeren beleid. Met 19 afgevaardigden vormt de K.V.P. in de Staten een minderheid die in haar mogelijk heden beperkt is en door iedere zetel verlies verder zou worden beperkt, maar door iedere zetel winst verder groeit naar een si tuatie waarin met name aan de socialistische politiek een krach tiger halt kan worden toegeroe pen. Dat dit nodig is, hebben we ge meend op het gebied van de cul tuur reeds duidelijk te hebben aangetoond. Terecht legt dan ook het KVP-programma de nadruk op de noodzakelijke eerbiediging van het streekeigene tegenover een centralistisch ingesteld cul- tuurdirigisme. In datzelfde vlak ligt de eis, dat in provinciale instellingen en commissies het onnodig ambtelijk element zal worden geweerd. Men ziet immers in steeds meer provinciale organen de in vloed van de ambtelijke deskun digen toegenomen tot een wan verhouding, waardoor niet alleen de vertegenwoordiging vanuit de burgerij definitief in de minder heid schijnt gekomen, maar bo vendien een van de grondslagen van ons democratisch stelsel wordt ondergraven en uitgehold: de evenredige vertegenwoordi ging, ook in die commissies en instellingen die in zo belangrijke mate het beleid voeren op detail punten. Vooral zij hier gedacht aan de streekplannen, die bijna uitslui tend ambtelijk worden voorbereid en waaruit dan ook de geest spreekt van „rode" politieke wen sen: zo groot mogelijke concen traties van bevolking en industrie. Het provinciale woningbouw beleid wordt in dezelfde geest ge voerd en het wapen van de vo lume-toewijzing gehanteerd om de gemeenten waar industrie aan wezig is of is geprojecteerd te doen groeien ten koste van de gemeenten waar de meeste men sen nu al WONEN, thuis zijn, in de vertrouwde gemeenschap zijn opgenomen en daarin opgenomen zouden willen blijven. En zo heeft men het dus kun nen beleven dat er in het wo- ningbeleid van de laatste jaren meer gelet is op de wensdroom van de prognose dan op de rea liteit van de bestaande bevol kingscijfers. Daartegen neemt het program ma stelling als het t.a.v. de wo ningbouw de practische erken ning van het recht op VRIJE KEUZE van woonplaats voorop stelt, al verzet het zich natuur lijk niet tegen redelijke bevorde ring van woningbouw ter plaatse van de werkgelegenheid. Dat in het programma ook voor komt wat zo sterk in de kringen van land- en tuinbouw leeft: het verzet tegen de aantasting van cultuurgronden, spreekt vanzelf. In overeenstemming met de mo tie, die in de laatste algemene vergadering van jde L.T.B. werd aangenomen, eist het K.V.P.-pro- gramma dat het Provinciaal Be stuur binnen het kader van zijn bevoegdheden zal zorgen voor een snelle en billijke behandeling van de onteigenden o.a. door het beschikbaar stellen van andere gronden. Natuurlijk is het waar, dat vooral de gemeentebesturen in dezen behoren op te treden, maar het is even waar, dat de provincie er nauw bij is betrok ken in haar kwaliteit van grootste grondeigenaar van Noordholland Voor vandaag zij tenslotte nog vermeld, hoe het programma goede verbindingen tussen de IJ- oevers en onbelemmerde vaart op het Noordzeekanaal bepleit en zich, voor wat de toekomst der kleine gemeenten in ons gewest betreft, aan de zijde schaart van de samenstellers van het in Octo ber j.l. verschenen rapport van de Commissie „Bestaansvoorwaar den kleine gemeentén", hoe het de bevordering vraagt van tech nisch- en vakonderwijs met ver- WAT VERWACHT DE K.V.P.? AMSTERDAM. 11 Maart. Wat verwacht de K.V.P. van de komende Staten-verkiezingen? De lijsttrekker in de kring Den Hel der en voorzitter van de Staten fractie, de heer J. Groen, her innerde er aan hoe de Staten verkiezingen van 1950 en bij vroegere verkiezingen het per centage kiezers dat niet ter stem bus verscheen of blanco stemde steeds 10 a 11 procent bedroeg en in de grote steden zelfs 12 a 13 procent. Daaruit kan men af leiden, dat toen al ten platte- lande trouwer werd gestemd, met name ook door de K.V.P.-kiezers. Bij de Kamer-verkiezingen van 1952 echter .bedroeg dit percen tage zowel op het platteland als in de steden slechts 8 procent, vooral tengevolge van een groot scheepse actie van de P.v.d.A. om ook de onverschilligen van vroe ger tot kleurbekennen aan de stembus te bewegen. Indien de kaarten ook nu weer op dezelfde manier worden geschud, zal het er voor de K.V.P. dubbel op aankomen om alle stemmen te verenigen die maar enigszins uitgebracht kunnen worden, ten einde op zijn minst de negentien zetels te kunnen behouden. Dit betekent dus: alle hens aan dek. BILJARTEN ALKMAAR.Onder grote be langstelling werden Donderdag avond de wedstrijden voor het Burcht-tournooi voortgezet in c.afé Huiiberts op Torenburg. De eerste partij ging tussen Rolie en Hoogland. Rolie, welke lang niet zo sterk speelde als de avond te voren kon tegen Hoogland niet op, die middels een aanvangsbeurt van 26 en een serie van 28 in de tiende beurt de partij in zijn voordeel besliste. Hoogland Rolie 150 32 28 115 32 16 4.68 3.59 pwmz (Advertentie) verergeren soms snel tot chronisch maaglijden ais de maag het voedsel moei- lijk of niet verteert ontstaat - - I gisting, die de maagwand kan aantasten. Met het maagmiddel BICARPAN - komt U Uw maag te hulp en - vermijdt U de na elke maal- Z tijd optredende klachten, zo als maagpijn, misselijkheid, oprispen, maagzuur of een C zwaar en drukkend gevoel. BICARPAN bevat alles wat nodig is om weer een ge zonde maag en een gezon de eetlust te krijgen Juist bij gevoelige magen heelt de cachet-(ouwel-)vorm dub bel voordeel IMAAG-CACHETS "AKKER^ I smaakloos, ï'snel, zeker i mijding van ongewenste afhan kelijkheid van het bedrijfsleven en de eerste plaats vraagt voor het particulier initiatief bij het uitvoeren van maatregelen in het belang van de lichamelijke en geestelijke volksgezondheid. Het programma is er; de grote lijnen van de Katholieke wensen voor de provincie zijn aangege ven. Op 21 April de taak, te zor gen dat een zo sterk mogelijke fractie achter die wensen kan worden gesteld. Want daar gaat het om. De Boer trof Kraneburg in een goede vorm en dat was voldoende om de leider de eerste nederlaag te bezorgen. Wel nam de Boer in het begin een kleine voorsprong, doch na 20 brt. stonden beiden weer gelijk (93). Bij de Boer be;- gonnen toen de zenuwen een woordje mee te spreken, waar door Kranebur,? een kans kreeg die hij zich niet liet ontgaan. Kraneburg 150 30 14 5.— De Boer 125 30 19 4.16 Zeer spannend was de partij SohotDekker. Ze gaven elkaar niets toe en de partij ging tot de 30ste beurt volkomen gelijk op (105105). Toen was het Schot die zijn kans benutte en de over winning in de wacht wist te slepen Schot 150 42 34 3.57 Dekker 132 42 24 3.14 De partij De BoerWester bracht een herboren De Boer aan het biljart. Hoewel Wester aan vankelijk de leiding nam was het toch De Boer die de wedstrijd in handen nam en via series van 36 Motor tegen auto ALKMAAR. Gisteravond om half acht is een botsing ontstaan tussen een auto en een motor. De auto kwam van de Koorstraat en reed in de richting Grote Kerk. De motor kwam uit de Langestr. en ging in dezelfde richting. De be stuurders merkten elkaar te laat op. De motor reed tegen de rech- ter-achterzijde van de auto. Bei de voertuigen werden beschadigd. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Anto- nius z. v. C. Mol en H. Brak Ondertrouwd: Cornelis Bakker en Pietertje Boorder; Cornelis Peereboom en Johanna M. van Hal; Jan Westra en Hillegonda van den Hooff; Jan van der Bor den en Emma H. Brouwer; Jo hannes E. van der Molen en aJn- netje de Jongh; - Hendrik Volbe- da en Cornelia Vijselaar; Corne lis P. Woutersen en Cornelia Schaaps; Hendrikus J. Aartsen en Riemke van der Wal; Cornelis de Groot en Alida J. Zwetsloot. en 15 maakte hij in 19 beurten de partij uit, Wester op 97 achterla tend. De Boer Wester 150 97 19 36 19 29 7.89 5.10 In de slotpartij van deze avond bonden Hoogland en Van Won deren de strijd aan. Het gelukte Hoogland deze avond ook zijn tweede partij in winst om te zet ten Van Wonderen, die zeer te leurstellend speelde, moest in hem zijn meerdere erkennen. Hoogland 150 33 13 4.54 Van Wonderen 138 33 18 4.18 Jongen bekneld tussen auto en brug ALKMAAR. Donderdagmorgen reed een auto van de Bierkade langzaam de vlotbrug op. Plotse ling hoorden omstanders ge schreeuw en zagen zij een jon gen bekneld zitten, tussen de brugleuning en de auto. De be stuurder stopte onmiddellijk. De 12-jarige jongen klaagde over pijn in zijn heup en werd naar zijn woning vervoerd Door het druk ke verkeer, door het feit dat de jongen links liep en door het slechte zicht het was mistig had de automobilist de jongen niet opgemerkt. Hij bleek kneu zingen en bloeduitstortingen te hebben in de rechter en linker bekkenstreek. H.S.V.-nieuws HEILOO. In verband met het 40 urengebed is er voor Zon dag geen wedstrijd vastgesteld. Op 21 Maart a.s. is voor het le elftal een uitwedstrijd vastgesteld tegen Alw. Forward, a.s. Zaterdag spelen: 2.45 HSV aLimmen a; 3.30 HSV bAFC b; 3.00 Limmen bHSV c (vertrek 2.30 uur); 2.30 uur); 3.45 ATC d—HSV d (ver trek 3.15 uur). URSEM De slagerij en het woonhuis van Frans Knijn zijn gisteravond een prooi der vlam men geworden. De heer Knijn was alleen thuis toen de brand uitbrak. In korte tijd was het pand een brandende vuurzee. Het café Oudejans met de grote to neelzaal en het winkelpand van Koning, met de daar achter ge legen schuur liepen groot gevaar. De dakgoten vatten reeds vlam. De brandweer was binnen 5 mi nuten in actie en bestreed met 6 stralen het vuur. De inmiddels uit Alkmaar aangekomen brand weer, met 3 motorspuiten, be hoefde geen dienst te doen. De belendende percelen bleven ach teraf gespaard. De burgemeester en de vrijwillige brandweer ko men alle lof toe. Was niet zo snel ingegrepen, dan was de ramp groter geweest. De ouders van de heer Knijn kwamen juist van een visite thuis toen de brand woed de. Het pand is verzekerd. Heropening groentezaak HEILOO. De heer C. Reik opende zijn hernieuwde groete- zaak aan de Herenweg no. 44. Het oude bdrijf is geheel omgetoverd in een nieuw modern, aan de eisen des tijds ingestelde groen tezaak, welke de toets der critiek op ieder wijze ruimschoots kan doorstaan. Een moderne T.L. ver lichting, een ruime sortering zo wel van verse groente als fruit, als van conserven etc. maken het kopen tot een aangename bezig heid en wjj kunnen de heer Reik feliciteren met zoveel onderne mingsgeest Vermelden wij nog, dat de heer Groenland de verbou wing verzorgde, de heer Oud het schilderwerk en de heer Jansen de verlichting verzorgde. Heiloo is weer een modern winkelpand rijker. Burgerlijke Stand HEILOO. Geboren: Johan nes Adrianus Maria z. v. J. Klaasse en A. Raven; IJolanda Maria, d. v. J. A. Schoorl en M. Liefting. Ondertrouwd: J. C. Verver en L. V. Wright ALKMAAR Vanaf heden tot en met Zondag 28 Maart expose ren de leden van de schildersver. „Doorwerken" in 't Stedelijk Mu seum. De expositie is vrij leven dig. Er zit veel afwisseling in en over het geheel genomen mogen de prestaties zeer behoorlijk ge noemd worden. Opvallend is ook, dat elke schil der een duidelijk merkbare voor uitgang gemaakt heeft in zijn werk. Joh. Groot is er vertegen woordigd met enkele landelijke tafereeltjes, die niet alle in een zelfde mate geslaagd zijn, maar toch op een redelijk niveau ge bracht zijn. Joh. Plas exposeert met werken, die aanmerkelijk be ter zijn dan vroegere stukken. Het „Kinderkopje" bijvoorbeeld verdient een hoog waarderend predicaat, Koos Stikvoort is door gegaan met zijn bekende sfeer volle werk. J. de Wolf boekt een kleine vooruitgang, maar kan ons door het zwijgende in zijn schil derijen niet zo zeer bekoren. Bij zonder goed zijn de scheppingen o AMSTERDAM, 12 Maart Uit geheel Noord-Holland worden rond 2.000 KVP-getrouwen ver wacht op het grote appèl voor de Staten-stembus dat op Tweede Paasdag des middags van 2 tot 5 uur in Bellevue in Amsterdam zal worden gehouden. Met treinen en bussen zullen zij naar de hoofdstad komen om daar te luisteren naar drs. W. A. van der Donk, lid van Ged. Sta ten en lijstaanvoerder in de kring Amsterdam, de heer J. A. Mid delhuis, voorzitter van de KAB en Th. van Steen, directeur van het Boerencentrum „Ons Erf". De redevoeringen zullen wor den omlijst door zang van het K.R.O.-koor „De Rietvogels" o.l.v. Willy Frangois. een nraatje van Wam Heskes als de „Gewone Man" en het optreden van een Westfriese dansgroep. Deze mas sale propaganda-bijeenkomst in Amsterdam vormt ongeveer het sluitstuk van de actie, die de K.V.P. voor de op 21 April te houden Staten-verkiezingen gaat voeren. Over heel de provincie zal hetzelfde affiche worden ver spreid (blauw met een grote gele 2), gn tienduizenden folders waarin het provincie-programma wordt behandeld. Er zijn plannen om op 24, 25 en 26 Maart op vele plaatsen in de provincie z.g. forum-avonden te houden, waar actuele politieke Problemen zullen worden behan deld door telkens een vijftal lan delijke, provinciale en plaatse lijke KVP-autoriteiten. Voor de kring Den Helder zijn deze fo rum-avonden in voorbereiding voor Alkmaar, Den Helder, Hoorn. Schagen, Wormerveer en Volendam. LEEUWARDEN Te elfder ure werd de Amsterdammer Ph. Beekman nog vervangen door zijn plaatsgenoot Jacobs, die in dit milieu wel te zwak zal blijken. De wedstrijden begonnen met de partijen SweerinMol en Van OosterhoutDe Kleine. De Zwollenaar De Kleine, de Benjamin van het gezelschap, startte goed met een serie van 34, die door zijn tegenpartij Van Oosterhout met 33 beantwoord werd. Verder was deze partij echter een teleurstelling Het wilde- niet vlotten met de Rotterdam mer en De Kleine kreeg nagenoeg geen kansen door het goede af spelen van Van Oosterhout, zon der dat er nu bepaald sprake was van carotte spel. In een vlotte serie van 48 in de tiende beurt, liet De Kleine zien dat hij tot goede prestaties in staat is, maar verder bleef het een bikkelpar tijtje. Pas in de 36e beurt maakte Van Oosterhout met een serie van 13 caramboles een eind aan de partij. biljarter, de veteraan Sweering, laten zien dat er met hem nog terdege rekening moet worden gehouden. Hij liep met mooi spel regelmatig weg van zijn stadge noot Mol. Een prachtig gespeelde serie van 53 besliste practisch de partij. Met 35 caramboles, waarbij enige moeilijke situaties op ele gante wijze waren opgelost, kwam Sweering aan zijn laatste caram bole. Het mooie slot bleef echter uit, omdat de vijf-banden stoot gemist werd. In de volgende van De Ruyter, die zelfs geen kans op remise kreeg, omdat hij als eerste van acquit gespeeld had. Op het andere biljart stelde in middels de taaie Hagenaar Metz zijn candidatuur. Nu was zijn tegenpartij de Amsterdammer Jacobs, niet van groot formaat, maar dat neemt niet weg dat het spel van Metz in de eerste ronde een goede indruk maakte Een accuraat gespeelde serie van 79 bezorgde hem een flinke voor sprong en toen in de elfde beurt een serie van 50 de stand op 199107 in het voordeel van de Hagenaar bracht, was de partij practisch reeds beslist. Metz, één van de „Grote Drie", zal, vooral nu v. d. Pol wegens zijn schor sing niet van de partij is, nog een belangrijke rol spelen. De uitslagen partijen waren: in dit tournooi van de eerste Sweering 300 20 53 15 Mol 120 20 43 6 Van Oosterhout 300 36 36 8.33 De Kleine 263 36 48 7 31 Metz 300 18 79 16.67 Jacobs 125 18 26 6.95 Teegelaar 300 20 73 15 De Ruyter 252 20 45 12.85 In de avondpartij kwam de Kleine tegen Sweering. Reeds in de derde beurt legde Sweering de basis voor zijn overwinning met een fraaie serie van 70 Wel trachtte de Kleine nog van ant woord te dienen met een gave van 46 in de zesde beurt op tafel c gebracht maar de jongeman kor beurt, de 20e maakte Sweering toch de juigte cadanj. nie, vjnden bet verrassend antwoord kwam in een serie van 67. gevolgd door 34, dus 101 caramboles in twee beurten, waardoor de balans weer hersteld was Zelfs naderde Oosterhout zijn rivaal nog dich ter door na een magere 3 van Kees de Ruiter, 20 aan zijn totaal toe te voegen. Hoe meer het ein de in zicht kwam hoe voorzichti ger beide Keesen speelden om de tegenpartij geen bal in gunstige positie te geven. Kees de Ruiter had voor de laatste zes punten nog 3 beurten nodig. Kees Oos terhout strandde op 271 De uitslagen van de avondpar tijen waren: Sweering 300 21 70 14 29 De Kleine 174 21 42 8 29 De Ruiter 300 v Oost.erhoiit 272 97 67 15.79 14 29 De uitslagen van de laatste twee partijen luiden: Jacobs 138 22 6 27 41 Teegelaar 300 22 13 63 56 Mol 226 19 11 39 57 Metz 300 19 15 78 58 De stand na dp eerste dag: Metz 4 600 37 16 21 79 Sweering 4 600 41 14 63 70 Teegelaar 4 600 42 14.28 73 De Ruyter 2 552 39 14 15 97 Van Oosterhout 2 572 55 10.40 67 Mol 0 346 39 8.87 57 De Kleine 0 437 57 7 66 48 Jacobs 0 263 40 6.57 41 BERGEN De dichter A. Ro land Holst, die gisteravond de voordrachtavond inleidde, waar op Claudine Witsen Elias gedich ten van de onlangs overleden dichter Martinus Nijhoff vertolk te. was het er niet om te doen een uiteenzetting te geven over Nijhoff's dichterschap; hij wilde slechts min of meer diens figuur, voor zover die in zijn werk tot uiting komt, situeren in deze tijd. Hij citeerde daartoe het woord van een beroemde schilderes: „modern doet er niets toe, het gaat er om of iets nieuw is" Het woord modern raakt te genwoordig meer en meer in dis- crediet, omdat het associaties wekt aan mode. Nieuw is een beter criterium, aldus Roland Holst, die het echter nooit als volstrekt criterium zou willen hanteren Shakespeare immers was allesbehalve nieuw en even min is dat Bloem, een der groot ste Nederlandse dichters. Maar Gorter gaf iets nieuws in zijn tijd. Na Gorter is er tot van daag geen dichter in Nederland geweest zo nieuw als Nijhoff. Hij was nieuw, niet door de taal te vernielen, door puin te maken van de taal. Puin is niet nieuw. Nij hoff heeft zijn taal vereenvou digend vernieuwd, en dat is een kwestie van spanning. De ver pulvering van de taal is een zaak van opwinding. Het verschil tus sen opwinding en spanning raakt tegenwoordig maar al te vaak in het vergeetboek. Nijhoff vernieuwde de taal niet door de rede in de prullenmand te werpen, maar door die door te drijven tot waar zij" doorbroken wordt. Een gedicht heeft waarde omdat de rede erin overwonnen wordt door de schoonheid. Wie het schone echter tot doel stelt, ontwaardt de schoonheid. Hp bereikt slechts het mooie. Dat deden de dichters een halve eeuw geleden. Vandaag is de vernieti ging van de rede tot doel gewor den en wordt de taal ontwaard tot wartaal. Nijhoff riskeerde deze beide gevaren tot het uiterste en hij ontkwam, net, aan elk ervan. Aan het einde van zijn werk zaamheid bereikte hij de top: in „Awater" en in „Het Uur U". Een kant van zijn dichterschap was een vermetele expeditie in het gebied van de taal. Deze twee gedichten zijn de verste neder zettingen die hij in dat gebied kon stichten. De vertaling van een gedicht noemde Roland Holst een ontmoeting tussen twee dich ters, de voordracht ervan een ontmoeting tussen de vertolker en de dichter. En deze laatste ontmoeting hebben de vele toehoorders, op deze door het Kunstenaars Cen trum Bergen georganiseerde avond, op hoog niveau in de voordracht van Claudine Witsen Elias ervaren. Zij gaf in de vele gedichten die zij voordroeg, het woord, het gebrandschatte woord van Nij hoff, de waarde die het toe komt en zij wist de magie van Nijhoff's waterklare taal op haar hoorders over te brengen, vooral in dat prachtige „Lied der dwaze Bijen". Maar ook in „De Een zame", in „De twee Duiven", in Satyr en Christofoor", in „Het Kind en Ik", in „Aan een Graf", in het korte toneelstuk in verzen „Een Idylle" en in het fragment uit Nijhoff's Pinksterspel „Des Heilands Tuin". K.F.C.-keuring Alkmaar HARMONIE. De banneling van Ballantrae, 14 jaar. VICTORIA: Betaalde Liefde. 18 jaar met streng voorbehoud. REX: Zolang je bij mij bent, 14 jaar. MN CINEMA-AMERICAINToledo stad van Terreur, 14 jaar; Ik ben een kleurling, 18 jaar. Orde, rust en veiligheid behoren tot de voornaamste voorwaarden gebracht maar de jongeman kon j voor een goede gang van zaken in een geordende maatschappij. echter de partij uit. De Ruyter begon zijn partij tegen Teegelaar met drie mis stoten, wat blijkbaar geen goede uitwerking op zijn moreel had. Toch leek er nog geen vuiltje aan de lucht toen Kees met zijn rag fijne kleine spel met series van achtereenvolgens 45. 33 en 24 de leiding van de goed op dreef zijnde Teegelaar overnam. De Rotterdamme.r kwam echter met zijn fraaie vlotte spel onverwacht fel terug met ruim 100 caramboles in twee beurten. Met resp. 73 en 28 bracht hij de stand op 282219 in zijn voordeel. Wel probeerde De Ruyter, die in zijn volgende beurt de ballen in goede positie kreeg, het nogmaals, maar het geluk was niet met hem. Teege laar maakte met 18 caramboles in de 20e beurt een eind aan alle eventueel nog aanwezige illusies Het jeugdige talent moest in de geroutineerde Sweering zijn meerdere erkennen. In de 2ie beurt legde Sweering die enige keren applaus kreeg voor de ge niale wijze waarop hij moeilijk heden oploste, de laatste hand aan zijn tweede zege van deze dag. De mooiste partij werd vervol gens gespeeld tussen de Ruiter en Oosterhout. In een geconcen treerde poging zijn nederlaag van de middag goed te maken, legde de Ruiter een zeldzaam mooie serie van 97 op het biljart om te stranden op een eenvoudig trek- balletje. Met deze serie had de Ruiter een voorsprong van 120 punten gekregen Nu toonde Oosterhout echter ook uit het hout gesneden te zijn. waarvan men kampioenen maakt. Zijn spel werd meer ongedwongen en grote aanplakbiljetten zien ver- Iedere burger kan hier terecht aanspraak op maken, maar moet er ook het zijne toe bijdragen Het is echter de politie, die op duizenden posten door liet gehele land dag en nacht waakt voor orde en veiligheid. Het spreekt vanzelf dat' voor een dichtbevolkt land als Nederland een groot aantal parate mannen nodig is om een goede gang van zaken te kunnen waarborgen. schijnen, die de dienst als poli tieman zullen aanprijzen. Daar naast worden aantrekkelijke bro chures verspreid met vele foto's die de goede maar ook de moei lijke kant van het werk van de politie laten zien. De groepscom mandanten zullen op meer per soonlijke wijze een wervingsactie op touw zetten. De Rijkspolitie heeft haar taak vooral op het platteland in klei nere plaatsen, waar geen ge meentepolitie is. Daarnaast zijn er de parketgroepen, die dienst verrichten in de rechtszaal de gevangenen transporteren en wat dies meer zij. Iedereen kent na- Door allerlei omstandigheden zijn er echter momenteel te wei nig politiemannen in ons land. Dit is voor de leiding van het Korps Rijkspolitie aanleiding ge weest: een grootscheepse actie te ondernemen om de jongemannen tussen 21 en 28 jaar oud op de vele mogelijkheden te wijzen, die de dienst van politieman biedt Zo zult U binnenkort in stad en land tuurlijk ook de mannen van de verkeersgroepen met witte pet of helm en met witte koppel en manchetten. Zij zijn gestation- neerd in grotere plaatsen en pa trouilleren van daar uit met sta tioncar of motor over de wegen Ook op de voornaamste water wegen kan men de Rijkspolitie mannen vinden Zij doen hun werk op snelle politieboten en dragen een uniform, dat gelijke nis vertoond met dat van de Ma rine. Verder zijn er nog de Ge- westkundigen, districtsrecher cheurs, Rij ksspeurhondgeleiders, fotografen en ook voor radio technici en anderen is er een plaats. Zo telt het Korps Rijkspolitie vele bijzondere diensten, waar voor flinke en verantwoordelijke mannen nodig zijn. Vele jonge mannen zullen bij de Rijkspolitie een plaats kunnen krijgen en als zij de vereiste aanleg bezitten kunnen zij na een paar jaar po- litiepraktiik bij een der groepen van de landdienst bij een der bijzondere diensten een aantrek kelijke functie krijgen. Belang stellenden kunnen zich natuur lijk melden bij een groepscom mandant van de Rijkspolitie. van G. Lugthart, die een fijne humor in zijn werk een vooruit strevende rol laat spelen. Wim Koster toont een geslaagde „Eva" en een goed portret van zijn vrouw. L. Tulp heeft weer ge werkt met een vlammende en sterke uitdrukking. Rest ons de uitstekende prestaties van Hein Heertjes te roemen en Theo Groothuizen Sr. eenzelfde waar dering als Joh. Plas toe te ken nen. Oprichting Jongensdorp HEILOO. Woensdagavond vond de installatie plaats van 't Gemeentebestuur van „Jongens dorp Heiloo". De heer A. de Wildt, de ontwerper van Jon gensdorp, leidde deze installatie in. Hij vertelde onder meer met welk doel hij deze organisatie had opgericht. Namelijk om de zelfwerkzaamheid en de verant woordelijkheidszin bij de jeugd te bevorderen en dat zij op deze manier zichzelf opvoeden tot zelfstandige mannen en vrouwen. Tevens wees hij de jongens op de gewichtige taak, weike zij heb ben gekregen: de behartiging van de belangen van de leden van hun eigen „dorp", zowel indivi dueel als gemeenschappelijk, en van de buitengemeenschap. Burgemeester J. Kalff instal leerde Joop Kruijssen als de eer ste burgemeester van Jongens dorp Heiloo door hem de ambts keten om te hangen. Hierna sprak burgemeester Kallf zijn jonge „collega" en het gemeentebestuur van Jongensdorp toe. Na de pauze gaf het fanfare corps St. Cecilia een serenade ter ere van de oprichting en van de installatie van de nieuwe burge meester van Jongensdorp. Ook de „Dorpspastoor", kapelaan Water- vis en dr Janssen wensten in een speech je de jongelui veel succes. Het was erg aardig dat de zeereerw. heer pastoor J. van Muijen, het hoofd van de jon gensschool, de heer W. Tamis en de opperwachtmeester, de heer Waterdrinker, aanwezig waren en belangstelling toonden. VIui'kt en Iteurs NRD. SCHARWOUDE, 11 Mrt. 16.000 kg. uien 4.505.90; grote 3.804.20; drielingen 8—10; nep 10; 1500 kg. kroten (a) 5; 2000 kg. peen (b) 5; (c) 5; 130.000 kg. rode kool 710.60; 8000 kg gele kool 6.5015.60; 93.000 kg. deense witte 6-8; Doorgedraaid: 100.000 kg rode kool; 20.000 kg. Deense witte; 300 kg. witlof (1) 64; idem (2) 5868; afwijkend 4446. WARMENHUIZEN 12 Maart. Uien 5,50; drielingen 7,50; nep 10.10; peen 1520; geel 6,50 12,40; rood 711,40; wit 67,70. WIERINGERMEER. 10 Mrt. Tarwe 2527,15; zomergerst 22 23,40; wintergerst 2121,75; haver 2024,25; rogge 2021,25; duive- bonen 3543; groene erwten 45 53,25; karwijzaad 80117,50; blaauwmaanzaad 120147,50; wit hooi (geperst) 90105: rode kla- verhooi (geperst)80100; Lucerne hooi (geperst) 105120; haverstro (geperst 4850; gerstestro (ge perst) 5560; tarwestro (geperst) 6065; groene erwtenstro 5565; voederbieten met laag gehalte 22 24; ingekuild bietenblad 1619; voeraardappelen 34,50 AVENHORN, 11 Mrt. 8000 kg rode kool 7—1130; 4000 kg. gele kool 6.9017 00: 10.000 kg. uien: grove 4.705 80; gewone 3.804.90 35.000 kg. bieten, I rond 55.40: II rond 44.40; 3000 kg. witlof I 61 —73; idem II 52—62; idem III 48—55: 10.000 kg. peen II 5—7; idem III 56: idem IV 5.00: door gedraaid: 27000 kg. peen; 22000 kg bieten. NRD.-SCHARWOUDE. 11 Maart 32000 kg uien 5,507,10; grof 4,505,90; drieling 1013; nep 11; 1200 kg kroten A 5,40: 15000 kg peen B 55,20: C 5.205 40: 200.000 kg rood 7—10,50; 70000 kg geel 6.50—16,10; 110000 kg Deense witte kool 69; 300 kg witlof I 68; II 63; II B 57; III 47 stek 41. Markten Barneveld BARNEVELD, 11 Maart. Pluimveemarkt. Handel in slacht- kippen redelijk, in jonge hanen kalm, in jonge witte hanen vlug en in piepkuikens redelijk. Aan voer ca. 42.000 stuks. Prijzen: slachtkippen 2.002.10, jonge ha nen 2.152.24, jonge witte hanen zwaarder dan 1 kg 2.602.75, piepkuikens 2.202.40, zware kui kens 2.402.60, alles per kg. Eiermarkt. Handel zeer traag Aanvoer ca. 1.700.000 stuks Prij zen: eieren 11.6512.50, algemene prijs 11.95 per 100 stuks, kiloprijs 1.95 (op basis van 61,3 gram) Veluwse eierveiling „Barneveld- Ede". Handel zeer traag Aan voer ca. 850.000 stuks Prijzen: eieren v. 51/60 gram 10.1211 65, v. 60/68 gram 11.7513.63 per 100 stuks.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 9