VietminSi-rebellen vechten verwoed om Dien-Bien-Phoe Torpedojager „Valentine zat boordevol munitie t oestand Hossein Fatemi thans zeer zorgwekkend Tien Hongaren vluchtten naar Westerse vrijheid Peruaanse studenten op rondreis door ons land President Nag thans weer militair gouverneur 20 eeuwen oude hond in veenput gevonden Per helicoptère naar de bollen Rode divisies drongen in centrum van het bolwerk door Parachutisten versterken Fransen Protest tegen herbegrafenis Duitse nazi's 95 Ook bezoek aan Fries fokbedrijf Bergingsmaatschappij klaagt Staat der Nederlanden aan Zijn macht is nog toegenomen Progressieve partij in Zwitserland Perzen willen hem in leven houden Met huid en haar geconserveerd Nieuwe vulkaan rijst op in Congo F r anciscanessen in Luttenberg Dinsdag 16 Maart 1954 Pagina 5 SAIGON, 15 Maart De Vietminh heeft Maandag het in Tonkin gelegen, ingesloten bergfort Dien Bien Phoe vele malen hevig aange vallen in de zwaarste slag in de zeven en een half jaar durende strijd in Indo-China. Iedere stormaanval werd uitgevoerd met strijdkrachten ter sterkte van een regiment. De aanvallende troepen werden onder steund door artillerie, die onlangs in aanzienlijke hoeveelheden uit China is aangevoerd. De artilleriebeschieting is voor vele Franse en Vietnamese verdedigers een nieuwe ervaring, daar de Vietminh tot dusver hoofdzakelijk van mortieren gebruik maakte. Het legerhoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat de Fransen gisteren hebben toegestemd in een kort bestand, teneinde de re bellen in staat te stellen de vele honderden gewonden en doden van het slagveld weg te halen. De Vietminh voerden hun ge wonden en sommige van hun do den af in noordoostelijke rich ting. De Fransen hebben tijdens het bestand eveneens hun gewonden en doden verzorgd. Het bestand duurde drie uur Gisteren om twaalf uur werd 't gevecht om het bolwerk hervat. Het Franse hoge commando in Saigon heeft de nieuwe aanval len van de rebellen „zeer hevig" genoemd. De troepen van de Franse Unie houden echter stand. Het Franse commando heeft verklaard, dat het de „toestand in de hand heeft." Het sprak de verwachting uit, dat de gevech ten verscheidene dagen zullen duren. Woordvoerders van het Franse leger leggen de nadruk op het belang van dit nieuwe offensief der Vietminh. Zij wijzen erop, dat een overwinning van de Vietminh in Dien Bien Phoe ernstige politieke gevolgen zou hebben voor het' regiem van de vroegere keizer Bao Dai, thans staatshoofd van Vietman. De regering van Bao Dai heeft verzocht van uur tot uur op de hoogte gehouden te worden van de situatie rond Dien Bien Phoe. Aan de andere kant, een ne derlaag van de Vietminh zal voor Ho Tsji Minh waarschijnlijk be tekenen, dat hij één of mogelijk zelfs twee van de beste divisies van zijn in Moskou geoefend le ger verliest. Later werd gemeld dat de com munistische Vietminh-troepen er vanavond in geslaagd waren door te dringen tot het centrum van de Franse versterkte positie Dien Bien Phoe. De communisten drongen tot het centrum door, nadat zij eerst een stelling ten noorden van het fort hadden veroverd. Volgens de eerste mededelingen zijn er zeer felle gevechten geleverd en heb ben de rebellen minstens 1500 man verloren tijdens deze actie. Een woordvoerder van het Franse opperbevel deelde voorts mede, dat met vliegtuigen, die door de Amerikanen zijn ver strekt, een bataljon parachutis ten ter sterkte van 700 man bo ven Dien Bien Phoe was neerge laten ter versterking van het Frans-Vietnamese garnizoen. Ko lonel De Castries beschikt over een sterke mobiele gepantserde strijdmacht, die klaar staat om eventuële wiggen in de linie op te ruimen. Vele diplomaten te Saigon zijn van oordeel, dat de Vietminh be vel heeft gegeven de omsingelde bergstelling met alle kracht aan LONDEN, 15 Mrt. Minister Eden verwierp vandaag een pro test tegen de herbegrafenis van terechtgestelde Duitse oorlogs misdadigers. „Ik hen niet bereid, haat te blijven koesteren tot aan gene zijde van het graf", ver klaarde Eden. In het Lagerhuis had het La- bourlid Eric Fletcher geëist, dat stappen zouden worden gedaan „om een verdere herleving van het nazisme te voorkomen." Flet cher verklaarde, dat de regering van Beneden-Saksen het stoffe lijk overschot van 91 oorlogsmis dadigers uit hun graven in de ge vangenis had laten overbrengen naar een begraafplaats te Hanno ver en daar opnieuw ter aarde had laten bestellen. Hij achtte dit „in strijd met alle officiële Duitse betogen, dat men het Hitlerisme en het nazisme had afgezworen. Fletcher zei, dat deze maatregel grote bezorgdheid buiten Duits land had gewekt en verzocht de Britse regering te protesteren Eden verklaarde daarop: „Ik kan in deze gebeurtenis niet alles lezen wat mr Fletcher er in leest. Wat gebeurd is, is dat de bloed verwanten, die de graven wens ten te bezoeken, dat slechts kon den doen door een gevangenis te bezoeken. Zij verzochten daarom het stoffelijk overschot der te- rechtgestelden naar elders over te brengen. Ik ben niet voornemens een protest in te dienen. Ik meen dat in deze zaak behoorlijk en zonder provocatie is opgetreden." te vallen om haar politieke posi tie op de aanstaande conferentie te Geneve te versterken. Militaire waarnemers zeiden, dat de Vietminh beter een maand met de aanval had kunnen wach ten, daar zware regenval de po sitie van de verdedigers dan be moeilijkt zou hebben. Hun loop graven zouden dan misschien vol water zijn gelopen en de verdedi gers zouden geen steun gehad hebben van vliegtuigen. Zij op perden de mogelijkheid, dat com munistische politici hebben door gedreven, dat de aanval nu plaats vindt. Dr. Schweitzer besteedt Nobelprijs aan zijn melaatsen LAMBARENE. 15 Maart. De bekende Franse filosoof, musicus en geneesheer, dr. Schweitzer, zal het geld van zijn nobelprijs ongeveer 66.000 gulden besteden aan de verbetering van zijn melaatsenkolonie te Lamba- rene Dr. Schweitzer heeft op het ogenblik de zorg van 50 melaat sen. Tot nu toe wonen zij in een nederzetting van met riet bedek te lemen hutten, maar de nieuwe gebouwen zijn reeds in aanbouw. Het worden lichte houten con structies op een fundering van bakstenen en cement, bedekt met een dak gegolfd plaatijzer. Elk paar melaatsen krijgt een kamer met een schaduwrijke veranda en een keuken, gebouwd in de achtertuin achter het hoofd gebouw. LOUIS DAVIDS zal, toen hij z'n liedje schreef „Naar de bol len", nooit gedroomd kunnen heb ben, dat men dit Hollands schoons ooit nog eens per helicoptère zou gaan aanschouwen. Dat dit nu wel gebeurt is te danken aan de helicoptèredienst van de Belgi sche Sabena, welke luchtvaart maatschappij reeds lang 'n dienst tussen RotterdamAntwerpen Brussel Maastricht onderhoudt. Op 10 April a.s. zal n.l. 'n dienst van Rotterdam op het Keukenhof in Lisse worden geopend. Tevens is van de gemeentebesturen van Haarlem en Zandvoort vergun ning ontvangen om op bepaalde dagen boven, en rondom deze steden rondvluchten te exploite ren. De Sabena heeft deze mogelijk heid opengesteld om het Neder landse volk ook vanuit de lucht van de bollenvelden, tegen een billijke prijs, te laten genieten. Ook vanuit België wordt voor deze zgn. „bollentochten" een zeer grote belangstelling verwacht. Vanaf 10 April zullen deze dien sten vanaf de Heliport in Rotter dam plaats vinden. De prijs be draagt van Rotterdam naar Keu kenhof f 12.-. De laatste dienst zal worden uitgevoerd op 16 Mei. Ook de prijs van de rondvluch ten, waarvoor men in Lisse, Haar lem en Zandvoort kan opstijgen, bedraagt f 12.-. De duur van de rondvluchten zal ongeveer 5 tot 10 minuten bedragen. WAGENINGEN, 15 Maart Na een bezoek van enkele weken aan ons land hebben dezer da gen professor Antonio Bacigalupo van de Escuela Nacional de Agri- cultara „La Molina" te Lima (Pe ru) en negen studenten Neder land verlaten voor een bezoek aan België, Frankrijk en Spanje. De professor en de studenten maken een studiereis van drie maanden door Europa om de landbouw te bestuderen. Voordat ze Nederland bezochten, waren zij reeds in Italië, Zwitserland en West-Duitsland geweest. Professor Bacigalupo vertelde, dat de omvang, outillage en ge specialiseerde studierichtingen van de Landbouwhogeschool, in het bijzonder de tropische afde lingen, zijn bewondering hebben gewekt. De kennismaking met de Nederlandse landbouw heeft hun verwachtingen overtroffen; dit bezoek vooral was zeer vrucht baar, niet het minst door de grote medewerking van het ministerie van Landbouw, waar men een speciaal programma voor de Pe ruanen had opgesteld. In de drooggelegde polderge bieden van de voormalige Zui derzee hadden de drainagemetho- den hun grote belangstelling; de ze methoden zijn van belang voor de Peruaanse ontginners, die nat te gronden bij de kust en in de bergen willen droogmaken. De pootaardannelbewaring had de interesse van de bezoekers uit 't land, van waar de aardappel over de wereld is verspreid. De om vang van de glascultuur verbaas de de Peruanen, die in hun land alleen kleine bloemenkassen ken. nen. Zij bezochten ook het bloe- meneentrum Aalsmeer, een fok bedrijf te Leersum en konden op het Centraal Bureau te Rotter dam gegevens bestuderen over de coöperatieve boerenorganisaties in Nederland. Terwijl de rest van het Ape- nijns Schiereiland zich koes terde in de stralen van een mild voorjaarszonnetje, werd de Ligurische kust in het N.- Westen van Italië door hevige storm geteisterd. Hier nemen woeste golven bezit van een van die typische vissersdorp jes uit die streek. De verwoes ting was zo groot, dat men zich genoodzaakt zag het dorp te ontruimen. WENEN, 15 Maart Na een tocht door half Hongarije en een vuurgevecht met de communisti sche politie zijn vandaag tien Hongaarse vluchtelingen in Oos tenrijk aangekomen, aldus heb ben de Amerikaanse autoriteiten te Wenen bekendgemaakt. De zes mannen, drie vrouwen en een vijfjarig kind, hadden voor de tocht van Boedapest uit een week nodig gehad. Het groepje, dat zeer van de strenge nacht vorst te lijden had gehad, werd tijdens de vlucht tot driemaal toe ontdekt. Telkens slaagden zij er echter in te ontkomen. Bijzonderheden over hun dra matische tocht werden door amb tenaren van het Amerikaanse vluchtelingenibureau bekend gemaakt. Sinds zij verleden week in Wenen aankwamen, zijn zij, door de Amerikanen verzorgd. Hun namen zijn niet bekend ge maakt, ten einde verwanten in Hongarije te beschermen. S* Het groepje liep 's nachts en sliep overdag bij boeren in hooi bergen, hoewel het vaak moeilijk was voor allen dekking te vin den. De drie vrouwen en het kind kregen tijdens de tocht be vroren voeten en moesten een deel van de tocht door de man nen voortgeholpen en soms zelfs gedragen worden. De laatste twee dagen hadden zij niets gegeten. Op de avond van de tweede Maart, toen het groepje bij het plaatsje Ostfiyasszonyfa op een politiepatrouille stiet, ontstond 't vuurgevecht. Het groepje wachtte in een bos, terwijl de leider voor uitgegaan was om de beste route te vinden. Plotseling floot een kogel over zijn hoofd. Een poli tiebeambte rende op hem toe. De vluchtelinigenleider trok zijn re volver en liet de politieman met vijf schoten in het zand bijten. De leider, die wist. dat er in ieder geval nog een politiebeambte moest zijn, verwijderde zich van de zijnen en was weldra met deze tweede man in een vuurgevecht gewikkeld. Hij sohoot tweemaal en toen was ook deze communist buiten gevecht gesteld. Van toen af haastte het groepje zich nog meer dan eerst, uit vrees opgespoord te zullen worden. Eens werden zij door een jager gesignaleerd eveneens een communist, omdat alleen ver trouwden geweren mogen dra gen. Zij vertelden hem, dat zij naar Oostenrijk onderweg waren en toen hij zich verwijderde zei hij: „Laten we maar net doen of jullie me dat nooit verteld hebt". Een andere keer wist de leider de politie weg te lokken. Des avonds werden zij bij de Oosten rijks-Hongaarse grens ontdekt. Een van het groepje trapte per ongeluk op een draad, waardoor twee landmijnen ontploften. 1 „Toen de landmijnen ontploften, zagen wij twee leden van de grenswacht met zaklantaarns', vertelde een van de vluchtelin gen. „Toen wij door het grens gebied liepen, maakten wij lawaai als een kudde olifanten, maar wij beseften niet, dat de mannen van de grenswacht vermoedelijk even bang voor ons waren als wij voor hen. Zij moeten gedacht hebben, dat wij een heel regiment vorm den. „Wij waren nog maar 200 me ter van de naaste observatietoren maar de mannen durfden hun lichten blijkbaar niet op ons te richten, uit vrees zelf bescho ten te worden. Zij wisten niet over hoeveel wapens wij beschik ten." Het groepje kwam heelhuids door een gebied met allerlei landmijnen en andere versper ringen en bereikte ten slotte Oos tenrijk na zich met ijzerscharen een weg door een anderhalve me ter hoge prikkeldraadvers- -wring gebaand te hebben. 's-GRAVENHAGE, 15 Maart Hedenmorgen zjjn voor de Haagse Rechtbank de pleidooien gehouden in de zaak van de N.V. Gebroeders Bijker-van den Oever tegen de Staat der Nederlanden. De Bergings- maatschappij N.V. Gebroeders Bijker-van den Oever had met de Staat der Nederlanden een contract aangegaan om het wrak te ruimen van de Engelse torpedobootjager „Valentine", die in Mei 1940, na door de Duitsers te z(jn gebombardeerd, bij Terneuzen aan de djjk was gezet. De torpedobootjager zonk langzaam weg en werd bedolven onder een dikke laag slib. Tijdens de bezetting hadden de Duitsers reeds ge tracht het schip te lichten, hetgeen niet gelukte. Zij eiste daarom een volledige restitutie. Voor de Staat pleitte mr G. J. Scholten. Deze betwistte het standpunt van de tegenpartij dat de overeenkomst nietig zou zijn wegens dwaling. Hij wees er op, dat de maatschappij de risicos van de aanwezigheid van munitie In 1952 schreef de bovenge noemde maatschappij in om het wrak op te ruimen, aan de hand van een in 1948 gemaakte teke ning. Toen met het opruimen be gonnen werd, bleek het wrak vol munitie te zitten, zodat de rui- mingskosten veel hoger werden en de bergingsmaatschappij be sloot de Staat hiervoor aan te spreken. Mr P. M. Hoogenbergh, die voor de bergingsmaatschappij pleitte, zeide dat de bergers niet wisten dat er munitie aan boord was. In 1945 begon een speciale dienst van Militair Gezag met het ruimen van bommen uit' objecten, afkomstig uit de jaren van oorlog en bezetting. De tekening van 1948 deed in geen enkel opzicht vermoeden dat er munitie aan boord was en bij bezichtiging van de te rui men torpedojager werden ook geen ontplofbare stoffen waar genomen. Mijn cliënten, aldus pleiter, hadden van meet af aan het plan om het wrak te laten springen. Dat de Staat een wrak met mu nitie verkocht, druiste, zijns in ziens. in tegen de vuurwapen- wet, die een particulier verbiedt om wapenen en munitie onder zich te hebben. Bij het ruimen bleek, dat het wrak wel 20 ton dieptebommen bevatte. Het ge volg was, dat de hulpverlenings dienst er aan te pas kwam en aanwijzingen gaf hoe geruimd moest worden. Genoemde dienst bood aan, de gevaarlijke lading zonder kosten uit het wrak te halen. Daar de opruimingskosten nu veel 'hoger werden, werden be sprekingen geopend met de do meinen, welke besprekingen op niets uitliepen. De bergings maatschappij. achtte het een on rechtmatige daad van de Staat, dat deze niet had laten onderzoe ken, dat het hier het opruimen gold van een soort „kruitschip". had aanvaard. Dit blijkt uit art. 5 van het contract, waar sprake is van de mogelijke aanwezig heid van torpedo's of andere ontplofbare stoffen. Bovendien is de Staat ook niet aansprakelijk voor verborgen gebreken. Als de berging later extra bezwaren op levert, aldus mr Scholten, dan mag de bergingsmaatschappij zich daar niet op beroepen. Het is niet juist te zeggen dat de Staat dit had moeten voorzien. De Staat is niet verplicht van te voren te onderzoeken of er mu nitie in het schip was. Een be roep op de bepalingen van de vuurwapenwet gaat hier niet op. Er is hier geen kwestie van dwaling. Schadevergoeding is alleen te eisen bij een onrecht matige daad bij het aangaan van een overeenkomst, doch daar is geen sprake van geweest. Na repliek 'en dupliek, waarbij mr Hoogenbergh aandrong op een schikking met de Staat, bepaalde de president de uitspraak op he den over vier weken. CAIRO, 15 Maart President Naguib heeft krachtens 'n Maan dag gepubliceerd decreet de func tie van militair gouverneur van Egypte weer aanvaard. Deze functie berustte bij luite nant-kolonel Nasser, toen hij in het begin van de maand geduren de enige dagen premier was. Naguib is thans weer president, premier en militair gouverneur. Naguib heeft thans alle bevoegd heden, die hij vóór de interne strubbelingen van het revolution- naire bewind bezat, herkregen. Zijn macht is zelfs nog toegeno men. Wanneer de Egyptenaren in Juli een grondwetgevende verga dering kiezen, zullen zij tegelijk antwoord geven op de volgende vragen: 1. Keurt u het republikeinse stelsel goed? 2. Gaat u accoord met het be ginsel van beperking van de om vang der landgoederen? Het revolutionnaire bewind is derhalve van plan de fundamen tele doelen van de revolutie door middel van een referendum een Electrische stroom doodde drie kinderen SYDNEY, 15 Maart. Te Bridgetown in West-Australië is een employe van de electrici- teitscentrale omgekomen, toen hij trachte zijn zoontje en ande re kinderen van een onder elec trische stroom staande omheining te trekken. Het zoontje en 2 kleine jongens verloren het leven, 4 kinderen en de vrouw van de employe liepen verwondingen op. Door het omlaag komen van een electrische kabel kwam een beek en een omheining onder stroom te staan. De kinderen, die door de beek waadden, kregen een heftige electrische schok en lie pen schreeuwend uit de beek regelrecht in de omheining. wettelijke grondslag te geven, zo dat deze in de komende grond wetgevende vergadering geen voorwerp van debat behoeven te zijn. Concurrent voor de communisten GENEVE, 15 Maart Zondag is door een zestigtal afgevaardig den uit de kantons Genève, Waadtland Wallis, Neufchatel en Zurich een nieuwe partij opge richt, de progressieve partij, die onder leiding staat van Leon Ni cole. Deze partij betuigt haar solida riteit met de Sovjet-Unie en de volksdemocratieën en verklaart vastbesloten te willen strijden te gen de „kapitalistische profiteurs" van de bewapeningswedloop. Er werd een bestuur van 12 leden benoemd, waarvan Leon Nicole voorzitter is. De vorming van de progressie ve partij is het gevolg van de strijd in de laatste twee jaren tussen de uiterst linkse groepen en de communistische arbeiders partij onder leiding van Jean Vincent. De nieuwe progressieve partij is een directe concurrent van de reeds bestaande Zwitserse communistische partij, de „Ar beiderspartij". Nicole is vorig jaar uit deze partij verdreven op beschuldiging van afdwaling. Het is nu de vraag, welke van de twee Zwitserse partijen offi cieel door Moskou erkend zal worden Op een receptie van de Sovjet delegatie op de vergadering van de economische en sociale raad der Verenigde Naties, vorige zo mer, waren Leon Nicole en zijn zoon als enige Zwitserse commu nisten uitgenodigd. Geen enkel lid van de Arbeiderspartij was aanwezig TEHERAN, 15 Maart De voormalige minister van Buiten landse Zaken Hossein Fatemi, die Zaterdag door een onbekende in de zij en in de borst gestoken is, heeft Zondagavond een inzinking gehad, aldus wordt vandaag van gezaghebbende zjjde meegedeeld. Fatemi begon bloed over te ge ven na enige uren ondervraagd te zijn door Hosse in Azemodh, de openbare aanklager. Hij is van zijn cel snel per ambulance overgebracht naar 't legerhospitaal in Yussefabad in Noordwest Iran. Van ingelichte zijde wordt me degedeeld, dat na onderzoek niet kon worden vastgesteld of het bloed afkomstig was van de won den van Zaterdag of van een oude wonde in de maag, toen hij beschoten werd door een jonge fanatiekeling, twee jaar geleden. Van gezaghebbende zijde wordt verder nog meegedeeld, dat op instructie van de Sjah. Fatemi behandeld zal worden door de privé dokter van de Sjah, Adol- rahim Ayadi. Men zou Fatemi in het leven willen houden, zodat zijn uit eindelijk lot vastgesteld kan worden door het gerecht. De aanvaller van Fatemi is nog steeds voortvluchtig. Ontdekking in Papenburg (Did.) EMMEN Uit Papenburg, een dorp, vlak over de grens in Duitsland, wordt gemeld, dat daar onlangs een belang rijke oudheidkundige vondst is gedaan Het is een hond, die met huid en haren volledig in het veen is aangetroffen. Het dier moet daar ongeveer 2000 jaar geleden verdronken zijn. Als de wetenschap zich met dieren uit de oudheid bezi? houdt, gaat het bijna altijd om skeletten. Men denke aan de grote knekelmonsters uit de musea. De gevonden hond is echter meer dan alleen botten. Huid en haren zijn in goede staat, twintig eeuwen lang ge conserveerd door het zuurstof- vrije moeraswater. Zuid-Oostelijk van Papen burg stiet men in een veenput op het dier. Een onderwijzer, de heer Boekhorst, waarschuw de prof. dr. Franz Lotze van de Universiteit te Munster. De geleerde onderzocht de hond en zei direct: „Dit is een van de belangrijkste vondsten in 't veen". De mooie zwarte huid met een paar lichte strepen heeft nauwelijks geleden. Wel is het hondenlijf in elkaar gedrukt, geen wonder als men weet, dat er eeuwen lang een laag veen van bijna twee meter op heeft gelegen. Alleen de kop van het slanke dier is bescha digd door de sohop van de veenarbeider. De hond lag n.l. met de kop naar boven. Opmerkelijk is dat de hond alle vier poten mist. Deze ver minking moet hebben plaats gehad vlak voor het dier ver dronk. Het vermoeden rijst, dat de hond als offerdier is ge bruikt. Misschien is deze mooie hond geslachtofferd en aan het water toevertrouwd om de go den te bewegen een einde te maken aan de overvloedige watersnoden, welke dit gebied moeten hebben geteisterd. Prof. Lotze wil de ouderdom van de vondst nauwkeurig be palen en heeft daartoe de as sistentie reeds ingeroepen van Amerikaanse collega's. Bij dit onderzoek zullen de haren van de hond als studiemateriaal dienen. De stof waaruit de ha ren zijn opgebouwd heeft n.l. een gedeeltelijke radioactieve werking. Met 'behulp hiervan is een tamelijk preciese vast stelling van de ouderdom mo gelijk. Na het onderzoek zal de hond onder een glazen stolp in het museum van de Mun- sterse universiteit worden ge plaatst Wilde dieren vluchten in paniek GOMA, Belgische Congo, 15 Mrt. Een nieuwe vuurspuwende berg is bezig zich te vormen aan de grens tussen de Belgische Congo en het Belgische beheerschapsge- bied Roeanda. Op 21 Februari barstte de lage bult, die een uitgedoofde vulkaan de Nyaragongo verbindt met een werkende de Nya- moeragira open met een knal, die in een gebied met een straal van 80 km te horen was en be gonnen vlammen, vermengd met as en puimsteen uit de scheur omhoog te schieten. Lava stroom de naar buiten en vloeide langs de hellingen, waardoor een be langrijke weg aan de voet werd bedreigd. Enkele dagen later begon de nieuwe krater systematisch een nieuwe kegel van sintels en ste nen rond de ontstane opening op te bouwen. Binnen een week was deze kegel meer dan 60 meter hoog geworden en hij wordt nog steeds hoger. Onder elkander snel opvolgende ontladingen wordt nieuwe materiaal uit de krater opgeworpen. De wilde dieren, die op de hel lingen van de nieuwe vulkaan leefden, vluchtten in massa, waar bij olifanten en buffels, op zoek naar voedsel, door dorpen en plantages van de inboorlingen trekken. Zelfs aan enkele Europese plantages is schade toegebracht De dieren hebben veel van hun schuwheid verloren en komen zeer dicht bij de mensen. Op een van de plantages trokken twintig olifanten onder de ogen der ar beiders langs het pakhuis. De inboorlingen hebben de steeds hoger wordende berg al een naam gegeven: „Mihaga" Nederlands Korea detache ment in Hongkong HONG KONG, 15 Maart. In Hong Kong is vandaag aan boord van bet Franse passagiersschip La Marseillaise een aanvullend detachement voor het Nederland se bataljon in Korea aangeko men. Het uit 142 man bestaande de tachement staat onder leiding van kapitein L. Holman, die reeds eerder in Korea heeft dienst gedaan. TARWE VOOR SPAANSE BASES WASHINGTON, 15 Maart A.P. De V.S. zullen voor een waarde van 20 millioen dollar overtollige tarwe leveren aan de Spaanse re gering, teneinde te helpen de plaatselijke kosten voor militaire projecten te dekken. Stichting van een klooster in voorbereiding LUTTENBERG Het' is nog maar nauwelijks een jaar gele den, dat pastoor A. G. L. Gol- bach tot grote vreugde van zijn parochianen de katholieke kleu terschool kon openen. Bij die ge legenheid maakte hij als een zij ner vurigste wensen kenbaar, dat de zusters Franciscanessen zich spoedig in Luttenberg zouden vestigen. Waarschijnlijk gaat de ze wens nog dit jaar in vervul ling. Want zusters Franciscanes sen van de H. mart. Georgius van Denekamp zuilen zich hier vestigen om zich te wijden aa? de opvoeding en het onderwijs alsook aan de verpleging vai ouden van dagen. Een jaar lang heeft een van de zusters van het huis te Haarle dagelijks op en neer naar Lutten berg gefietst ten behoeve van he kleuteronderwijs. Toen vast stom dat voor de vestiging op de me dewerking van de zusters gere kend kon worden, werd de be kende architect var, kerken, Cle mens Hardeman, opgedragen eei ontwerp te maken voor eei klooster met kapel, een bejaar denhof met afzonderlijke kamer; een naaischool en een polikii niek, waarvan de kruisvereni ging, de consultatiebureaux ei de doktoren gebruik van kunnei maken. Het gebouwencomplex zal ver rijzen aan de voet van de Lutten berg, in de tuin van de pastori, grenzend aan de Raalterweg. Hoewel voorlopig slechts enke,i zusters hier zullen worden ge huisvest, wordt rekening gehou den met de mogelijkheid voor onderbrengen van acht zusters Het is waarschijnlijk dat he kloostergebouw nog dit jaar ge reed zal komen. Dit wordt al met al een grote aanwinst. Want behalve dat de nog jonge kleuterschool floreert biedt de polikliniek het voordeel dat de inwoners hier terecht kun nen en voor een consult nie! naar Raalte behoeven. 1954 word' een belangrijk jaar in de geschie denis van de parochie Lutten berg. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM. 15 Mrt Bin nenlandse granen (officieuze no teringen per 100 kg franco Rot terdam): tarwe witte, prima kwa liteit voor de vlakmolenaars tot f 28.40. rode, op vochtconditie tot f27.90; voedergranen: zomergerst, lusteloos, maalikwaliteit f 20.75 21.75, overigen f 22.0012.75, gro ve, geschoonde iets daarboven; ha ver: kalm f23.2524.75, extra blanke daarboven: rogge: flauw, f20.5021.25; peulvruchten: groe ne erwten kalm f 40.0058.00, schokkers vast f 60.0085.00, brui. ne bonen kalm f 80.00108.50.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5