iiïüü r U 400.000 Yankees gaan voor Juni 1955 met groot verlof Missiehuis te Cadier door enorme brand verwoest „Velser affaire" voor Hoge Raad Vlastelers in Nederland stichten proeffabriek' Kibbelpartij op overweg leidde tot ongeval Minister Wilson onthult plannen inkrimping leger Brandweer was machteloos door het gebrek aan water Opgravingen in Jericho brachten rijke vondsten erse koe Alkmaar TWEED IMGAREN R0DERIE NYLON POPLIN LINNEN (AT0EN Nieuwe wapens in productie Pater redde het Allerheiligste 77-jarige handelde in vlaag van drift Financiering via heffing vlasteelt Dronken man bedreigde vrouw Vrachtauto door Diesel gekraakt Dapper Fort Yale tegen W. Bromwich Dinsdag 16 Maart 1954 I 26; jonathan H zoete armgard H rémy K 25, Kroet H 29. rt. Spruiten 7 ooi 1022; witlof of 3.90, midd. 5.10, oeen 5.50. Jaart. Gare biet 65; bieten 46.20 >1 10.10—15.30; gr. ie kool 8.80—10.90; 57; witlof 48—75; waspeen 2023; a 21knolselderie >ard Calville 54; -61; Jonathan 41-46 44; Conference 63; -39; Winterjan 40. 5 Maart. Witlof —68; C 4059; stek 4500 kg.; spruit je kool 7.20—10.20; 2—13; prei 9—17; ÏWOUDE. 15 Mrt. ien 5.30—6; grote 1. 8: 6400 kg peen (.000 kg rode kool g gele kool 6.50 kg Deense witte ^draaid: 45.000 kg 100 Deense witte. IZEN, 16 Maart 5.10, peen 5, geel od 710.80, wit Amsterdam 4, 15 Maart. 4 runderen: 1ste 2e soort 2.70 502.60 p. kg gesl. aag. lste soort 2.35 302.34 p. kg gesl. idel. alveren: 1.101,15 Vlotte handel. arkt Utrecht .5 Maart Aan aarden. De prijzen >r: luxe paarden werkpaarden van paarden van 500 drie jaar van 600 twee jaar van 500 275—425; hitten Jachtpaarden van cg sl.gew. urs Rotterdam I, 15 Mrt Kléi- min opwaarts: 8.5020.00. bintjes Ipha's 13.0014.00 .7516.00, furore Zandaardappelen: 014.00, eigenhei- raardappelen: 4.50 'berekend per 100 mdelsvoor waarden r de verkoop van iappelen Op wa- luto. 3P er) prod. als 4320 kg melk; 151 in 287 dagen, wit A. OVERTOOM, Boerenleenbank, ïweg 560, H. Hu- i N. SINDS 1928 tr. 7 - Tel. 3991 e nieuwe voor- aarskleuren m dessins onze etalages i.s. op ons J de krant nné van het Maart 1954 WASHINGTON, 15 Maart De Amerikaanse strijd krachten zullen tussen het einde van dit jaar en Juni 1955 met ruim 400.000 man worden ingekrompen, al dus heeft de Amerikaanse minister van defensie, Char les Wilson, Maandag in de subcommissie voor de strijd krachten van de Senaat bekend gemaakt. Het leger zal met 308.000 man, de vloot met 76.400 man en het korps mariniers met 28.800 man worden beperkt. Het merendeel van de 308.000 man waarmede het leger zal worden ingekrompen, behoren niet tot de gevechtstroe pen. De inkrimping van het leger vertegenwoordigt, aldus Wilson, een beperking van drie divisies op de sterkte die bereikt werd tijdens de Koreaanse oorlog. De minister verklaarde, dat het spoedprogramma voor de defen sie, dat werd ontworpen na het uitbreken van de oorlog in Korea, in de eerste plaats ten doel heeft „de staat van paraatheid van de Ver. Staten over een lange ter mijn te verbeteren." Voorts verklaarde hij, dat het nieuwe programma in de eerste plaats een snelle integratie van nieuwe wapenen beoogt, zodra deze zijn getest en in productie zijn. „Verschillende nieuwe wape nen zijn in grote hoeveelheden aangemaakt en nog nieuwere wa pens zijn in productie", zeide Wilson, zonder dieper op deze kwestie in te gaan. Deze opmerking kan zowel slaan op nieuwe typen atoomwa penen als op de ontwikkeling van de geleide projectielen. Zaterdag heeft een regeringsautoriteit nog gezinspeeld op de grootste water stofontploffing, welke tot nu toe door de V.S. tot stand is ge bracht. Deze proef zou genomen zijn op de proefterreinen van Eniwetok. Wilson wees er op, dat exploi tatie van de moderne luchtmacht in overeenstemming was met het principe van „economie in de strijdkrachten". Volgens zijn zeggen zou de Amerikaanse luchtmacht in 1957 over 137 wings beschikken, plus een nationale luchtmacht en ver schillende reserve-eenheden. Worden vier divisies gedemobiliseerd? Tegen het einde van Juni 1954 zal het leger bestaan uit 17 divi sies. Naar aanleiding van de plan nen om twee divisies uit Korea terug te trekken, was volgens de minister enige bezorgdheid ont- Eerste scholingscentrum voor emigranten geopend 's-GRAVENHAGE, 15 Maart In het scholingscentrum in de Biesbosch (N.B.) is vandaag de eerste in 1954 te houden scho lingscursus in landarbeid voor adspirant-emigranten begonnen. De opening en installatie werd verricht door mr. J. F. Wester huis, hoofd van de afdeling voor lichting en voorbereiding van de Nederlandse Emigratiedienst. Verdere centra zullen o.a. ko men in Eenrum, Garsthuizen, Grollö. Noordoostpolder, Benne- kom, Kerk-Avezaath, Texel, An na Paulownapolder, Wieringer- meer, Midden-Beemster, Kruis land, Valkenburg, het eiland van Dordrecht en'Voorne Putten. De aanmelding voor omscholingscur sussen kan nog geschieden bij de aanmeldingskantoren voor emi gratie van de maatschappelijke organisaties en bii de Gewestelij ke Arbeidsbureaux. staan, die hij ongemotiveerd noemde. Uit de opmerkingen van Wilson valt op te maken, dat het leger vier divisies wil demobili seren. Daartegenover staat echter, dat een nieuwe pantserdivisie zal worden gevormd, waardoor de netto reductie op drie divisies komt te staan. Voorts deelde Wilson mede, dat de luchtafweerbataljons van de nationale garde van 104 op 112 gebracht zullen worden, waarvan een deel als versterking van het Amerikaanse continentale defen siesysteem ingeschakeld zal wor den. De minister zeide, dat vooral aandacht besteed zou worden aan de uitbreiding van het aantal Iuchtafweer-bataljons, dat is uit gerust met „Nike" geleide pro jectielen. Deze projectielen berei ken volgens mededelingen van het leger supersonische snelhe den en zijn in staat ieder soort vliegtuigen op te sporen en neer te schieten. De actieve vloot zal over een jaar bestaan uit 1080 bodems, waarvan 404 grote schepen, zoals vliegdekschepen, kruisers, torpe- döbootjagers en duikboten. De huidige gemiddelde vlootsterkte is 1129 schepen. Het corps mariniers zal op drie divisies gehandhaafd blijven. Het totale personeel van de gewapen de strijdkrachten, dat in Juni '54 3.330.000 man omvat, zal in de loop van het jaar teruggebracht worden tot 3.047.000 man. Volgens de aanbevelingen heb ben de gewapende strijdkrachten voor het fiscale jaar '55 84,5 mil liard dollar-nodig 34,8 milliard dollar voor de luchtmacht, 22,4 milliard voor het leger en 23,4 milliard dollar voor de vloot. Negenhonderd millioen dollar is uitgetrokken voor werkzaam heden, die buiten deze drie dien sten vallen. Volgens Wilson zou den de werkelijke uitgaven voor het jaar niet meer dan 37,6 mil liard dollar bedragen, zodat 44 milliard gereserveerd zou kunnen worden voor 1956 en voor voor uitbetalingen. Later heeft generaal Matthew Ridgway, de chef staf van het leger in de subcommissie uiting gegeven aan zijn ernstige be zorgdheid over het besluit de luchtmacht uit te breiden en het leger in te krimpen. De generaal verklaarde, dat door inkrimping van het leger de capaciteiten van de strijd krachten verminderd zouden wor den, terwijl de dreiging van het communisme in geen enkel op zicht 'minder is geworden. Terwijl beambten, in de povere warmte van een oliekacheltje, toezien, doet een kiezer in Teheran zijn stembiljet in de bus, onder toezicht van een agent van politie. De „Majilis', het stemmen voor zetels in het Iraanse parlement, speelde zich in geheel Teheran af zonder dat het tot ernstige ongeregeld heden kwam. In de stad waren meer dan 40 stembureaux ingericht. CADIER, 15 Maart. In de afgelopen naclit te onge veer 1 uur is brand uitgebroken in het missiehuis van de paters te Cadier en Keer, toebehorend aan de missio narissen van de Sociëteit der Afrikaanse Missiën. In een minimum van tijd stond het gebouw in lichter laaie Een vlammenzee torende huizenhoog op en de duizen den vonken sloegen in de lucht. Een fantastische vuur regen spatte in een minimum van tijd rond. Een buitengewoon dappere daad heeft een van de paters verricht door op het laatste mo- 's-GRAVENHAGE, 15 Maart De Hoge Raad heeft vandaag een cassatie-beroep behandeld van de officier van justitie te Haarlem tegen een vonnis van de recht bank aldaar, waarbij C. J. B. en A. J. W. zijn ontslagen van rechtsvervolging van het hun ten laste gelegde doorgeven aan de Duitsers van de namen van ille galen. Beiden hadden bekend, maar zich beroepen op overmacht, n.l. een order van de illegaliteit en voorts op het algemeen belang. Volgens hun verklaringen betrof het hier personen, die de voed selvoorziening in gevaar brachten en represailles van de vijand uit lokten. Voor de Hoge Raad heeft mr A. Schenkenveld uit Alkmaar het beroep van de Officier tegen gesproken. Hij merkte daarbij o.m. op, dat de verdachten hun boekje niet te buiten zijn- gegaan en dat het niet nodig is aan te tonen, dat het algemeen belang gediend werd. Volgens de juris prudentie van de Bijzondere Raad van Cassatie is het voldoen- „Toen Jozua Jericho ver woestte, deed hij dit kenne lijk zeer grondig", aldus constateert een Engels Amerikaanse expeditie, die twee jaar lang opgravingen heeft verricht in de ruïnen van het oude Jericho. Deze expeditie heeft vele rijke vondsten gedaan uit 't ste nen en bronzen tijdperk. Men heeft geconcludeerd, dat hier reeds 5000 jaar voor Christus een vrij grote stcid gelegen moet hebben, en er bestaat geen twijfel, of Jericho is een van de oudste steden ter wereld. Dank zij een speciale eigenschap van het Jericho- se klimaat zijn verschillen de etenswaren, klederen en meubels door de lange reeks van jaren bewaard gebleven, zodat men zich 'n beeld kan vormen van ver schillende cultuurperioden in deze stad, tot 1600 jaar voor Christus toe. Zelfs het parfum in kleine flesjes is bewaard gebleven, zodat men er zich een voorstel ling van kan maken met welke geur de vrouwen zich destijds omringden. Uit de periode waarin Jo zua de stad veroverde, vindt men niet een huis meer terug. Tijdens of on middellijk na deze periode moet een erosie zijn voor gekomen, zodat zowel hui zen als muren spoorloos zijn verdwenen. Uit latere tijd heeft men daarentegen wel tveer bouwwerken ge vonden. Als resultaat van deze ondernomen weten schappelijke onderzoekin gen kan worden vastgesteld dat Jericho plusminus 5000 jaar voor Christus gesticht moet zijn. De stad is des tijds het middelpunt van 'n groot landbouwdistrict ge weest. De kunst stond in het oude Jericho op hoog niveau, en men vermoedt, dat Jericho de kunst van Mesopotanië, Egypte en Griekenland heeft geïnspi reerd. In de ruinen heeft men zeven antieke beeldhouw werken aangetroffen, die 't bewijs hiertoe schijnen te leveren. oog- te de, aldus pleiter, dat het merk, het algemeen belang dienen, bestaat. De advocaat-generaal prof. Langemeyer, achtte de zaak vol komen duidelijk. Er is weinig bijzonders voor de dag gekomen in deze zaak, behoudens het tra gische daarvan. De beide cassa tiemiddelen achtte spr. volkomen ongegrond. Hij concludeerde dan ook tot verwerping van het be roep. De Hoge Raad zal arrest wij zen op 13 April. De moordaanslag te Baarle-Nassau Dader gearresteerd BAARLE NASSAU, 15 Maart. De rijkspolitie is er in ge slaagd de hand te leggen op de dader van de moordaanslag te Baarle-Nassau, die gepleegd werd in de nacht van Vrijdag op Za terdag op de 67-jarige mej. L. M. S. Martens. De dader, die reeds bekend heeft, is de 77-jarige H. uit Baar le-Nassau. Vermoed wordt, dat de oude man in een vlaag van drift de vrouw heeft gedood. Het was de Rijkspplïtie ter ore gekomen, dat de 77-jarige A. H., wonende te Baarle Nassau, Vrij dagmorgen mej. M. had bezocht. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd hij als verdacht van deze misdaad, aangehouden. He denavond heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. H. heeft verklaard, dat hij Vrij dagmorgen aan mej. M. de f 100 had teruggevraagd, die hij haar had geleend. Hij had dat verzoek gedaan naar aanleiding van het feit, dat mej. M. over twee we ken haar intrek in een gesticht te Gilze zou nemen. Mej. M. had dit bedrag niet direct bij de hand. Vrijdagavond heeft H. nogmaals getracht om in het bezit van zijn geld te komen. Toen nog geen afrekening volgde heeft hij de vrouw geslagen, alhoewel zij vol gens H; tevoren de verzekering zou hebben gegeven, dat het wel in orde zou komen. Hij geraakte volgens zijn verhaal buiten zich zelf, greep een pook en heeft zijn slachtoffer daarmede gedood. De dader is gedurende 38 jaar bij de spoorwegen werkzaam ge weest. Hij was niet onbemiddeld. Duizendste schip in de Amsterdamse haven AMSTERDAM, 15 Maart. Zondag is het duizendste schip in dit jaar in de Amsterdamse haven aangekomen. Het was de 9500 brt. metende „Celebes" van de maatschappij „Nederland", die van Londen kwam. Vorig jaar kwam het 1000ste schip op 21 Maart in de Amster damse haven aan. ment' nog het Allerheiligste uit de kapel te redden. Hij begaf zich in de kapel waar de vlam men de banken reeds hadden aangetast, nadat hij een natte de ken om zich heen had geslagen. Met angst zagen zijn medebroe ders hem in de vlammen ver dwijnen en vreesden, dat hij niet zou weerkeren. Doch na korte tijd zag imen de pater met de kostbare ciborie de kapel weer verlaten. Op de bovenste verdie pingen van het gebouw bevonden zich de slaapzalenvan paters en studenteril In de kamer waar de jongste studenten hun kleerkas ten hebben staan, is de brand ontstaan. Pater Ruifes, die om streeks half één naar bed wilde gaan. ontdekte de brand doordat hij knetteren hoorde in deze ka mer. Naast deze kamer is een grote zaal gelegen, waar de jong ste studenten hun bedden heb ben. Zij werden onmiddellijk ge waarschuwd om de grote zaal te verlaten en direct naar beneden te gaan. De brand had beperkt kunnen blijven tot de kamer in dien water en 'brandslangen in de naaste omgeving aanwezig ge weest waren. Razend snel greep het vuur om zich heen. De vlammen ver spreidden zich vanuit de slaap zaal waar zij reeds een gretig voedsel gevonden hadden en tastten de aangrenzende vertrek ken aan. Alle inwoners van het grote gebouw werden gealar meerd. Slechts een weinig bedde- goed en enige inderhaast meege nomen bezittingen konden wor den gered. Spoedig stortte de zolderver dieping in. Er was een grote vlammenzee. De sterke noorden wind wakkerde de vlammen aan Omstreeks twee uur stond het hele bovengedeelte van het ge bouw in brand. Kort daarop stortte met een dreunende slag 't dak van de kapel in. De prach tige koorbanken werden niet al leen vernield, maar ook aange tast door het vuur van de bran dende balken. Op de gangen en in de kamers der paters brandde overal nog het electrische licht. Geen water De brandweer van Maastricht was inmiddels reeds met groot materieel gearriveerd en had al le beschikbare slangen uitgelegd, dodh er was geen water. Leeg en plat bleven de brandslangen ge ruime tij d liggen. Ook de brand weer van Geieen, die gewaar schuwd was, kwam assisteren. Men begon toen de slangen aan te sluiten op de waterleiding, welke zich op de rijksweg be vindt. Maar al spoedig bleek dat ook daar niet voldoende druk op stond. Eindelijk slaagde men er in om kwart over drie op enige inmiddels aangebrachte centrifu- gaalpompen water in voldoende mate te krijgen en eerst toen kon het blussingswerk in volle om gang beginnen. Ter hoogte van de kapel heeft men getracht het vuur af te snijden. Het grote bij gebouw trachtte men zoveel mo gelijk te redden door het nat te spuiten. Eindelijk om vier uur was het vuur ingesloten. Deson danks baande het zich toch no'g een weg naar de benedenverdie ping. waar zich de kostbare bi bliotheek en nog andere vertrek ken met kostbare voorwerpen bevonden. Ook dit aliles werd een prooi der vlammen. Via de radio deed de brandweer nieuw reser ve-materiaal aanrukken, teneinde het vuur nog bet-er te kunnen aanvallen vanaf de begane grond en vanaf de hoger gelegen magy- rus ladder. Om zeven uur was men nog volop met het blussings- wenk bezig. De paters, broeders, zusters en studenten zijn voorlo pig ondergebracht in het gebouw van de Zusters van Barmhartig heid. 's-GRAVENHAGE, 15 Maart De telers van vlas verlenen over de in 1954 te verbouwen opper vlakte een bijdrage, in de vorm van een areaalheffing, ten behoe ve van de ontwikkeling van nieu we methoden tot verwerking van vlas tot garen. De mogelijkheid bestaat dat dit onderzoek zal lei den tot verbetering van de afzet en prijsvorming van dit belang rijke landbouwproduct. Reeds eerder is bekend ge maakt, dat een nieuwe vlasver werkingsmethode is ontwikkeld, welke, naar het zich laat aanzien, gunstige perspectieven biedt, met name met het oog op een te ver wachten aanzienlijke verlaging van de productiekosten bij de verwerking van gerepeld vlas tot gesponnen garen. Het is duidelijk, dat de land bouw in hoge mate geïnteresseerd is bij de mogelijkheid van een betere en goedkopere methode van vlasverwerking, omdat dit in de toekomst van grote betekenis kan zijn voor de vraag of het vlas de concurrentie met andere vezels, welke in de textielsector bestaan of nog tot ontwikkeling zullen worden gebracht, zal kun nen volhouden. Het nieuwe vlasbewerkings procédé verkeert momenteel in zodanig stadium, dat het nood zakelijk wordt geacht deze me thode thans op praktijkschaal ver der te onderzoeken. Met de bij de vlasverwerking belanghebbende groepen van het bedrijfsleven, t.w. de landbouw, de vlassers, de spinners en we vers, de handelaren in vlas en lint en de machinefabrieken is contact opgenomen, teneinde te komen tot het gezamenlijk op richten van een proeffabriek, waarin getracht zal worden het nieuwe vlas-procédé in praktijk te brengen. Dit overleg heeft tot gevolg ge had, dat een N.V. zal worden op gericht, waarin, afgewogen naai' de onderscheidene belangen, de hiervoor genoemde groepen van het bedrijfsleven zitting zullen hebben en welke tot taak zal hebben een proeffabriek op te richten en het beheer te voeren over de exploitatie van deze fa briek. Voorts is overeen gekomen, dat in de verhouding waarin zij in de N.V. zullen zijn vertegenwoor digd, de belanghebbende groepen zullen medewerken aan het be schikbaar stellen van het voor de inrichting en de exploitatie van de proeffabriek noodzakelij ke kapitaal van circa f 1.5 mil lioen. Het aandeel van de georgani seerde landbouw hierin is. vast gesteld op f 400.000. Het belang erkennend van het verder tot- ontwikkeling brengen van het nieuwe vlasprocédé heeft het be stuur van de Stichting voor de Landbouw besloten hieraan daad werkelijk mede te werken. Over de wijze waarop het be drag bijeen moet komen, is uit voerig overleg gepleegd. In ver band met een zuivere belangen- verhouding in de landbouwsector wordt gewenst geacht, dat alle vlastelers hierin zouden worden betrokken, inplaats dat men zou trachten aandelen te plaatsen bij individuele telers en/of organi saties. Heffing De Stichting voor de Land- Politie kreeg vazen naar het hoofd AMSTERDAM, 15 Maart Een 35-jarige classificeerder, die Za terdagavond te diep in het glaas je had gekeken, is Zondagoch tend omstreeks 2 uur ter ont nuchtering opgesloten door de po litie, nadat hij thuis zijn huis raad kort en klein had geslagen en met die stukken zijn vrouw bedreigde. Twee «genten, die gewaar schuwd werden, begaven zich ijlings naar zijn woning aan de Lauriergracht om daar assisten tie te verlenen. De dronken man ohtving hen niet gastvrij. Hij probeerde hen met een stoel te lijf te gaan, hetgeen hem op eni ge klappen met de gummistok kwam te staan. Vervolgens pro beerde hij een tafel op de agen ten te gooien, hetgeen zij ver ijdelden door de tafel te grijpen en de man daarmede klem te zetten tussen tafel en crapeaud. Nadat hij zich had weten te be vrijden uit deze situatie greep de classificeerder enige vazen, waar mede hij de agenten bekogelde en sprong tenslotte uit het raam. Aan de haal ging hij echter niet» Op straat stond hij het twee tal met stenen op te wachten. De agenten hadden assistentie van nog enkele collega's nodig om de man te arresteren. ROERMOND, 15 Maart Op dc onbewaakte overweg in de lijn RoermondEcht is vanmor gen omstreeks 10.30 een vracht auto van de firma Boots uit Te- gelen door een uit de richting Roermond komende personen trein gegrepen en vernield. riet ongeval werd veroorzaakt doordat de chauffeur van de vrachtauto onenigheid had met de bestuurder van een personen auto. die aan de andere kant van de overweg stond en de vracht auto chauffeur bij het oprijden geen voorrang had verleend. Toen de bestuurder van de per sonenauto opreed, trok ook de vrachtauto aan, waarop de per sonenauto terug moest. Terwijl beide chauffeurs aan het kibbe len waren kwam de personentrein die om 10.24 uit Roermond ver trokken was met een snelheid van „Verse" troepen naar Suriname 's GRAVENHAGE, 15 Maart. Vrijdag 19 Maart a.s. zal het 2e detachement van de le Suriname- compagnie 1954 van de Kon. Landmacht zich te Amsterdam aan boord van het m.s. „Cottica" inschepen, met bestemming Su riname. Het detachement omvat 63 man. De afseheidsplechtigheid geschiedt te 10.45 uur in de in- sehepingsloods van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij aan de Surinamekade te Amsterdam en zal muzikaal worden opgeluisterd. ACHT KINDEREN VERBRAND HIGANSBURG (NEW YORK), 15 Maart. Alle acht kinderen van de heer en mevrouw Paul Cree, variërend in leeftijd van één tot 15 jaar, zijn vanmorgen vroeg verbrand, toen hun huis in brand vloog. ca honderd km aanrijden en greep de vrachtauto midden op de overweg. De wagen werd to taal vernield en de chauffeur kwam er wonder boven wonder ongedeerd uit. De trein, die aan de voor- en zijkant vrij ernstig was bescha digd, moest door een hulpmachi- ne worden opgesleept naar Echt. Tot kwart voor één was het treinverkeer tussen noord en zuid gestagneerd Tegen de chauffeur van de vrachtauto werd procesverbaal opgemaakt. De bestuurder van de personen auto was intussen verdwenen. bouw heeft zich daartoe gewend tot het Bedrijfschap voor Vlas en Hennep met het verzoek een ver ordening uit te vaardigen, waar bij aan alle vlastelers een heffing over de te verbouwen oppervlak te vlas of over de oppervlakte verhuurd vlasland zal worden op gelegd. Dit moest als enige mo gelijkheid worden beschouwd om te bereiken dat alle vlastelers naar evenredigheid zouden bij dragen. Het bedrijfschap voor vlas en hennep heeft thans een dergelij ke verordening aangenomen, waarin wordt bepaald dat iedere vlasteler dan wel verhuurder van vlasland over de oppervlakte vlas welke hij in het oogstjaar 1954 verbouwt dan wel over de op pervlakte vlasland, welke hij in 1954 verhuurt (dit zal in de regei zaaiklaar verhuurd vlasland zijn) een heffing verschuldigd is van f 20.per ha. Zoals reeds werd opgemerkt is het de bedoeling dat op deze wijze een bedrag van f 400.000 wordt bijeen gebracht. Indien dé uitzaai van vlas blij kens de Mei-inventarisatie 1954 zodanig is, dat met een heffing van f 20.per ha een groter be drag dan f 400.000 zou worden bijeengebracht, zal de heffing per ha dienovereenkomstig worden verlaagd. Tenslotte tzij er op gewezen, dat met name ook de vlassers in zeer belangrijke mate (f 600.000) bij dragen in het stichten van de proeffabriek. De gezamenlijke te lers brengen daarnaast eèn be drag van f400.000 bijeen. Dit be tekent dus dat de vlastelers dan wel de verhuurders van vlasland de in rekening gebrachte heffing niet doorberekenen boven de overeengekomen prijs van het vlas of de huur van het vlasland. Piet de Jongh fietste in België naar ereplaats De wedstrijd Gent-Gent voor amateurs, georganiseerd door „Het Volk", is gewonnen door Piet de Jongh (Ned.). Hij legde de 128 kilometer van het circuit af in 3 uur 7 min. Twee werd Calle- waerts (B.) op 35 sec., derde Minne (B.) op 50 sec., vierde De- smedt (B.) z.t. en vijfde van der Lycken (B.) op 1 min. 5 sec. De wedstrijd Leuven-Gent voor onafhankelijken, eveneens geor ganiseerd door „Het Volk", bracht ook een Nederlandse zege. Jan van Osta ging als eerste over de streep met een tijd van 4 uur 21 mm. voor de 169 km. Na hem klasseerden zich de Belgen van den Bossche op 15 sec., Hame- lynck op 1 min. 30 sec., Bernaerts op 1 min. 40 sec. en Dons op 1 mm. 50 sec. OM DE F.A.-CUP 9C. De loting voor de halve finales van de competitie om de F.A.- beker heeft uitgewezen, dat West Bromwich Albion op het terrein van Aston Villa tegen Port Vale uitkomt en dat de winnaar van Leicester City-Preston North End waarschijnlijk op Manchester City's veld tegen Sheffield Wednesday of Bolton Wanderers moet opnemen. Beide ontmoetingen staan voor Zaterdag 27 Maart op het pro gramma. Het zal voor Port Vale, de dap pere derdeklasser uit de Mid lands de derde keer in de strijd om de beker zijn, dat het een ploeg uit de eerste divisie tegen over zidh vindt. Bepaald geluk kig is het dit keer met de loting niet geweest, want West Brom wich Albion met de kans op de „doublé" in zioht zal wel heel moeilijk te verslaan blijken. Overigens ziet men met interesse de strijd-tussen de solide verde diging van Port Vale, welke in een totaal van 39 beker- en com petitiewedstrijden slechts 17 goals tegen kreeg, en de zeer sterke aanval van West Bromwich te gemoet. Mocht West Bromwich Albion zegevieren (en er zijn weinigen die daaraan twijfelen) dan krijgt de club wel een bijzonder goede kans op het winnen van de beher en van het leaguekampioenschap, in een seizoen, een prestatie die door Aston Villa in 1897 voor 't laatst werd verricht. vl icfï'iai £-1 Aan de gezichten van deze ploeg van de Oxford Universiteit die zich voor de jaarlijkse roeiwedstrijd tegen Cambridge- universiteit traint op de Theems bij Wallingford, Berkshire, is te zien hoe de mannen zich inspannen om tot een zo groot mogelijke krachtsinspanning en tot een zo hoog mogelijke snelheid te komen. De ontmoeting met Cambridge wordt dit jaar een soort jubileumwant voor de 100e maal zal er tussen Putney en Mortlake op de Theems op 3 April een ver woede strijd om de eerste plaats worden geleverd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7