STAD EN GEWEST Bij de Pygmeeën van Midden Afrika Existentiële wending in theologisch denken Buitenlandse dravers hij Eeuwfeestviering Eerste steen gelegd van Goedvolksc Motorclub Alkmaar gaf een filmavond Alkmaarse R.P. versloeg Zaandamse Gem. politie 59 19 Di* Paul Julien sprak in het Gulden Vlies „Turnlust" handhaaft kwaliteit en de prijs van SOc. Drs P. Remijn sprak voor „St Adel bert" Koopjes van de week Warenhuis JANSEN AGEINDA Alkmaar krijgt foto-finish Eerste christelijke school voor B.L.O. in noordelijk Noordholland in voetbalmatch Heiloo gaat ter Stille Omgang Donderdag 18 Maart 1954 Pagina 3 (zie ook pag. 4) ALKMAAR Vóórdat de hui dige negers in Afrika kwamen waren er de Nederlanders; vóór de Nederlanders waren er de Bos jesmamnen. Indien U dit niet wist, weet het, sinds dr Paul Julien gisteravond in het „Gulden Vlies" op uitnodiging van Van der Meu- lens boekhandel een lezing heeft gehouden over „De Pygmeeën van Midden Afrika." Het was een bijzonder boeiende lezing, omlijst door enkele exclu sieve lichtbeelden, die door een groot aantal toehoorders werd bij gewoond. De problematiek rond de Pygmee, werd door dr Julien zo goed als mogelijk is in een kort tijdsbestek, uiteengezet. Daar uit bleek, dat de Pygmee reeds 20 eeuwen vóór Christus was „ontdekt" toen de leider van een Egyptische expeditie aan de voor laatste Pharao van de 6e dynastie berichtte, dat hü een „dansende dwerggeest" mee terug bracht. De Pharao was hiermee zo erg in zijn sclhik, dat hij de leider op droeg, over deze „geest" met de uiterste zorg te waken, opdat hem niets overkwam. Sindsdien echter geraakte de Pygmee in het ver geetboek. Hij werd verbannen naar het land van de fabelen en legenden, als zijnde een soort half-god, die nooit had bestaan. Omstreeks 1864 ontdekte een Franse ontdekkingsreiziger de Pygmeeën opnieuw en sinds die tijd genieten zij de volle belang stelling van de wetenschap. Bloedonderzoek naar rassenoorsprong De achttien onderzoekingstoch ten, door dr Julien door Afrika gemaakt, waarbij hij viermaal door zijn vrouw werd vergezeld, hebben tot doel, door middel van bloedonderzoek de oorsprong van de verschillende rassen en volksr soorten te onderzoeken. Ondanks al deze onderzoekingen is men nog verder van een eventuele ze kerheid verwijderd, dan 15 jaar geleden. De Pygmee geniet hier bij wel de meeste belangstelling. Hun aantal bedraagt in Afrika on geveer 75.000. Zij leven in de ont zaglijke oerwouder van Midden Afrika, in kleine zwervende groe pen en leven van de jacht op wilde zwijnen en olifanten. In de ze oerwouden is het reizen alleen per voet mogelijk. In karavaan- formatie slingert zich de stoet door het oerwoud, over voetpa den, wanneer die er zijn, ander3 een weg hakkend, door het dichte oerwoud. Het formeren van een dergelijke karavaan vereist over leg en psychologie Zij kan be staan uit 25 dragers, maar ook uit 100. Het is echter zo, aldus dr Paul Julien, dat er dragers zijn, die uit eigen beweging hulp-dra gers aanstellen en er zelf naast lopen. Het kan daarom gebeu ren, dat het welken duurt, voor dat men in de gaten heeft, wat er eigenlijk in de karavaan gaan de is. Bovendien gebeurt het, dat de dragers hun vrouwen meene men, waarvoor natuurlijk ook ex tra voedsel nodig is. Een kara vaan bestaat gemiddeld uit een kok met een hulpkok en een boy met een hulpboy en wier tolken, plus dan de dragers. De tijd echter, dat men Pyg meeën en negers kon vangen met spiegeltjes is voorbij. Vobr een Pygmee is een spiegeltje ook maar een spiegeltje en de tijd is niet ver meer af, dat ook de Pygmee voor zijn televisietoestel de laatste interland-wedstrijd zit te bekij ken. Dr Paul Julien heeft in zijn in teressante causerie een duidelijk beeld gegeven van het leven van deze Pygmeeën, waaronder dan de Efé en Bakah en andere groepen. De gemiddelde lengte van de eer ste soort bedraagt 144.5 cm. voor mannen en 136.8 cm. voor vrou wen. Van de laatste is de gemid delde lengte 151.1 voor mannen en 143 cm. voor vrouwen. En overi gens verschillen deze beide soor ten zoveel van elkaar, dat het moeilijk is een verwantschap te ontdekken. Bijna aan slavernij toe De pygmee is bijna aan de sla vernij toe. Hun afhankelijkheid van de negers, maakt hen tot hun jachtihorigen, zodat zij practised geheel hun jachtbuit aan de ne gers moeten afstaan. Zij bezitten geen dorpen, doch slechts tijde lijke kampementen. Zij leiden een zwerversbestaan, waardoor dit be staan aan aantrekkelijkheid wint. Hun huidskleur is geel terwijl de meest voorkomende ziekten longontsteking, pokken en influ enza zijn. Natuurlijk is het onmogelijk in een kort bestek als dit, dieper in te gaan op de veelzijdigheid van de bijzonder boeiende causerie, die later door een film nog werd toegelicht. Maar zij die zich hier voor interesseren lezen het nieu we boek van dr Paul Julien „Pygmeeën". bracht laatste groet aan overleden turnzuster ALKMAAR. Gistermorgen heeft de gymnastiekvereniging „Turnlust" de laatste eer bewe zen aan haar Zaterdag j.l. over leden lid, mej. Ada Termaat. De overgrote belangstelling, die er voor dit laatste eerbetoon be stond, demonstreerde wel het duidelijkst de grote sympathie voor de overledene; een sympa thie, die tot uiting kwam in een massale opkomst van haar iurn- zusters. Na de gezongen uitvaartmis, die werd opgedragen door de Zeer Eerw. Kapelaan Buffing en waarbij een groot aantal leden van Turnlust aanwezig waren, vertrok de droeve stoet vanaf de parochiekerk van de H. Lauren- tius aan het Verdronkenoord naar de R.K. begraafplaats „St. Bar bara". De lijkwagen werd geflan keerd door 25 turnsters, gesto ken in hun blauwe trainingspak ken met rode muts en voorafge gaan door de vlag van de vereni ging, die halfstok was gehesen en waarmee de rouw van Turnlust werd gedemonstreerd. Onmiddel lijk daarvoor liep de directeur van de gymnastiekvereniging, de heer J. van Zoonen. Op de begraafplaats hadden zich inmiddels een groot aantal be langstellenden verzameld, die de komst van de stoet afwachtten. Na de korte plechtigheid in de kapel, werd rondom het graf de laatste eer aan de overledene be wezen en brachten ook de meisjes van Turnlust tezamen met de familie, de laatste groet aan hun zo jong gestorven turnzuster. 50 jaar getrouwd ALKMAAR Gisteren vierde het echtpaar Neidhöfer zijn 50- jarig huwelijksfeest onder over grote belangstelling van familie, buren en kennissen. De beide be jaarde echtelieden verkeerden in een uitbundige stemming ondanks hun hoge leeftijd. De man heeft jaren gevaren. In verband daar mee ook waren ook vele oude vrienden van de zee op de brui loft aanwezig. ATHLETIEKNIEUWS „OLYMPUS" Waar zijn onze athleten in actie? -ALKMAAR 21 Maart: V'wijc- kers, Amsterdam. Nationale Park loop. Aanvang: jun. A en B 14.00 uur; Sen. A. B, C, D 14.30 uur. 28 Maart: Suomi, Velsen. Veld loopkampioenschappen. Afstand: Jun. A 3 km; Sen. A, B. C, D 5 km. Aanvang 14.00 uur. Opgave voor 20 Maart a.s. 4 April: Leiden, Holland. (Nat. Sleutelloop); Den Haag, Zwalu wen (15 km loop, Nationaal). 25 April: A.V. „Edam". Regio nale Vestingloop. Sen. A, B, C. D 5000 meter (handicap); Jun. A 2800 meter (handicap); Jun. B 1600 meter (handicap). Betaling startgeld, a.s. Vrijdag. Zondag a.s. bos-training zelfde tijd. Geslaagd ALKMAAR Aan de gemeen telijke universiteit van Amster dam slaagde voor het candidaats- examen opvoedkunde de heer J. Bakker alhier. (Advertentie) Mars (Advertentie) 25 MOLTONDWEILEN 50 x 60 cm WAFELDOEKJES KASTPAPIER gekleurd, per rol STRAATWEG HEILOO DONDERDAG 18 MAART 'T GULDEN VLIES: Extra Concert Noordhollands Philharmonisoh Orkest met Gerard Hengeveld. 8 uur. VALK'S LUNCHROOM: Ve- eniging voor Weer- en Sterrenkunde. 8 uur. STEDELIJK MUSEUM: Ex positie Doorwerken. Bioscopen: HARMONIE: „De Banneling van Ballantrae". 14 jaar, VICTORIA: „Betaalde Lief de". 18 jaar, 8 uur. CINEMA: ,Ik ben een kleur ling", 18 jaar, 8 uur. REX: „Zolang jij bij mij bent". 14 jaar. Voorstellingen: 2.30 en 8 u. VRIJDAG 19 MAART 'T GULDEN VLIES: Prof. dr Klaas Steur voor Scho- la Publica over „De taak van de leek in de kerk", 8 uur. STEDELIJK MUSEUM: Als Donderdag. RUSTENDE JAGER HEILOO Vergadering Kleuterschool met tentoonstelling, 7 uur. Bioscopen: REX: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 2.30 en 8 u. CINEMA: „De schatten van Dakaru", 18 jaar, 8 uur. VICTORIA: „Woestijnratten" 14 jaar, 8 uur. HARMONIE: „Het meisje v. d. voorpagina", a.l., 8 uur. Waterstanden: Vrijdag: Hoog water 6.55 uur en 18.35 uur; laag wa ter 1 uur en 12.45 uur. TIVOLI: 19.30 uur „Despe rado". WITTE: 19.30 uur „De rode pimpernel". R.K. VOLKSBOND: 20 uur Jaarvergadering K.A.B. Klachtendienst Water- en Lichtbedrijven: W. Oostendorp, Reigerstr. 8, Telefoon 2457. Waterstanden: Vrijdag: Hoog water 8.05 uur en 19.45 uur; laag wa ter 2.10 uur en 13.55 uur. ALKMAAR. Zondag wordt in Alkmaar het drafseizoen weer geopend. Maar aan deze opening kleeft een bijzonder tintje. Alkmaar heeft namelijk een belangrijke „modernisering" van de draverijen ondergaan, waarbij de foto-finish, die toepassing zal vinden, het belangrijkste element is. Het aantal loketten voor de toto is uitgebreid, de baan is opgeknapt en ook de accommodatie voor het publiek is aanzienlijk verbeterd. Na een periode van experimen teren is de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport tegen het be-, gin van het winterseizoen over gegaan tot aanschaffing van een in Denemarken vervaardigd foto finish apparaat, dat op alle grote banen van Europa reeds .gebruikt wordt. De foto-finish biedt en kele buitengewoon praetische voordelen. Binnen 15 seconden is de gemaakte foto gefixeerd en ontwikkeld en na 30 seconden reeds kan de uitslag bekend ge maakt worden. Wanneer men prijs stelt op een afdruk dan kan men deze in 10 minuten gereed hebben. De uitslag kan men waarnemen, wanneer men het negatief in de zogenaamde viewer legt. Onder de tribune is een donkere kamer ingericht. Het apparaat is enig in Nederland en heeft f 14.000 ge kost. De snelheid, die bij het werken met het apparaat be reikt wordt, is zo groot, dat de mensen nauwelijks merken .dat er een foto gemaakt is. De afge lopen Zondag is het kostbare at tribuut te Hilversum voor het eerst gebruikt, de komende Zon dag is Alkmaar aan de beurt. Op het Sportpark zijn verschil lende veranderingen aangebracht. Aan de Regulierslaan-zijde is het aantal totalisatorgebouwen uit gebreid. Dit was noodzakelijk, omdat de omzet in Alkmaar rela tief is toegenomen. Nu kan een omzet van f 140.000 tot f 150.000 gehaald worden. Ook het inwen dige van de totalisatorgebouwen h°eft men verbeterd Schaakclub V.Y.Y. speelde degradatiewedstrijd tegen Haarlem ALKMAAR Er is een wed strijd gespeeld tussen het derde tiental van V.V.V. tegen het derde tiental van het Haarlems Schaak genootschap. De wedstrijd was van groot belang, want het tien tal dat verliest, moet degraderen naar de derde klasse. De voorlo pige uitslag was 34 voor Haar lem. Het le en 9e bord schijnen door V.V.V. gewonnen te zijn. Als het 7e bord remise wordt zou het 5%—4>4 voor V.V.V. worden. Bij gelijk "spel degradeert V.V.V. evengoed. V.V.V. Ill H.S.G. III 2e klasse: H. Davids-J. de Graaf afgebr. A. Vis-G. Marinus Vz-K J. Maats-J. de Vries Vz-A F. J. Hol-J. v. Teunenbroek A-f/2 J Schuurman-J. Vos 1 C. Rus-H. Hollander 10 F. v. d. Vliet-J. Jonckbloedt afg. F. Fatoer-J, Andersen te-A P J. Groenenberg-E. Hun- depool afgebr. F. Borst-G. Wijdoogen 01 3—4 Achter de grote tribune is de hinderlijke stoflaag vervangen door asphalt. Alkmaar kan zijn paardensportliefhebbers weer op waardige wijze ontvangen. Dit zal nodig blijken. Voor de komende viering van „Alkmaar 700 Jaar Stad" heeft men plannen voor in ternationale draverijen ontwor pen. Men zal trachten enkele bui tenlandse deelnemers aan de start te krijgen bij de vermoedelijke monté-draverijen, d.z. draverijen met het paard onder de man. Uitgenodigd zullen worden de Europese cracks Remi Bals uit België en zijn concurrent R. Lampe. Het is niet uitgesloten, dat ook Duitsland op de baan vertegenwoordigd zal zijn Dit paardensportfestijn zal plaatsvin den op 15 Augustus. ALKMAAR. Voor de afdeling Alkmaar van de St. Adelbert- vereniging heeft drs P. Hemjjn, moderator aan het R.K. Lyceum alhier, gisteravond in Victory een buitengewoon interessante lezing gehouden over „Moderne theolo gische stromingen". In het bijzonder besprak drs Remijn de theologische richting van de school van Lyon-Fourvière, een richting die bekend is onder de naam „Nouvelle Theologie". Spreker stelde zich de vraag of de theologie werkelijk hernieu wing nodig heeft. Zijn antwoord was bevestigend en hij grondde dit antwoord op het gevoel van onvoldaanheid, dat de traditionele theologie met zich meebrengt. De traditionele theologie was niet levensecht meer, maakte de indruk naast het leven te staan, onwerkelijk te zijn. De oorzaak daarvan zocht spreker hierin, dat de traditionele theologie uit sluitend gebruik maakt van de conceptuele, de abstractieve denk methode. De spanning tussen theologie en leven is in onze tijd een probleem geworden, een probleem dat bij uitstek een vraagstuk van de ziel zorg is. De school van Lyon tracht dit vraagstuk tot een oplossing te brengen door een ommezwaai te maken naar de realiteitsopvatting van het geloof. Zij brengt deze realiteitsopvattmg bovendien; zij wijst de abstractieve methode dus niet af. Haar weg werd haar gesuggë' reerd door de gebeurtenissen op het terrein van de wijsbegeerte, waar overal het existentialisme doorbreekt. Spr. meende dan ook te mogen spreken over een exis tentiële wending in de theologie. Deze kan van grote betekenis zijn. Het theologisch denken wordt weer een spreken over God van uit de concreet eigen geloofsvisie en is niet langer meer een ratio neel bewijzen van geloofsstellin gen, die iedere band met het le vende geloof verloren hebben. Dit spreken over God is een spreken vanuit de persoonlijke geloofs- perceptie, die de persoonlijke ont moeting van Ik en GOD als grondslag heeft. De school van Lyon keert zich dan ook tot de totaliteit van het geloof. Drs Remijn legde er de nadruk op, dat Nouvelle Theologie zeker niet een breuk met de traditionele theologie beoogt; wat zij verwer kelijken wil is nieuwe bezieling van verstarde vormen. Zij stelt zich zeker niet op de basis van de existentialistische wijsbegeerte; zij benut slechts de existentiële denk wijze. Na deze hoogst wetenswaardige lezing ontspon zich een discussie op hoog niveau. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Johan nes L., zv J. H. Obdam en C. van Liempt; Jacoibus J., zv J. van Wonderen en J. Jansen; Jacobus E. J., zv G. J. Wassenaar en M. J. Kuijs; Theodoras L. M„ zv A. J. Brugman en C. Groen; Anna A. M„ dv N. J. Louter en A. A, F. Janssen. Gehuwd: Bieter Kreb en Elisa beth Hemke; Petras N. van Ba den en Maria G. Wijikstra. Overleden: Cornelia N. van Hal 4 jaar. ZAP klaverjast ANNA PAULOWNA Weer gaat ZAP klaverjassen. Vrijdag avond om 7.30 uur kunnen de liefhebbers van het kaartspel hier terecht. Opgeven bij de bekende adressen 25 jaar in manufacturen ALKMAAR Dezer dagen be staat de manufacturenzaak Sün- der in het Fnidsen 25 jaar. Als gevolg hiervan doet de zaak spe ciale jubileumaanbiedingen. ALKMAAR. Toen het oorlogsmonster grommend over de wereld rondging, vernieling en verderf zaaiend, toen de Duitse legers Europa onder de voet liepen, zaten in de Amerikaanse automobiel fabrieken deskundigen in laboratoria en tekenkamers gespannen gebogen over hun tekeningen en werkstukken. Zij rekenden, pasten proeven toe, werkten formules uit en zagen tenslotte hun pogingen, een auto te ontwerpen en te construeren die aan alle eisen door de legerleiding gesteld, zou voldoen, met succes bekroond. Het was toen, dat de Jeep geboren werd. De Motorclub Alkmaar en Om streken hield, in 't Wapen van Heemskerk een filmavond voor leden en belangstellenden. Al aanstonds, nadat het tal rijke publiek door een der be stuursleden w-as verwelkomd, zaten wij filmisch temidden van een spannende motorrace, een zogenaamde Gopeng, die naast staaltjes van voortreffelijk en gewaagd motorrijden waar bij het behendigheidsvermogen een belangrijke rol speelt prachtige opnamen te zien gaf van Malakka, zorgenkind van het Engelse gouvernement. Vervolgens een „Scramble", een cross-country op motoren, hoge eisen aan mens en machine stellend. Zeer komische en onge twijfeld ook gevaarlijke situaties in geaccidenteerd terrein deden vei-moeden welk een vaardigheid in het overwinnen van moeilijk heden de motorrijder moet be zitten. Een komisch Amerikaans film pje ging vooraf aan hoogst inte ressante opnamen, die het ont staan van de, wij mogen aan nemen in de gehele wereld be kende „Jeep" in beeld brachten. Er is veel hoofdbrekens aan voorafgegaan, eer dit sterke, een voudige, handige en voor de meest uiteenlopende toepassingen geschikte motorvoertuig in serie uit te breiden. werd vervaardigd. Enorme aan tallen zijn er in en na de oorlog gefabriceerd. De Amerikaanse fabrieken leverden tenslotte iedere twee minuten een Jeep af. In tegenstelling tot de aankon diging op de uitnodiging, was van de in 1953 in Tsjecho-Slowa- kije gehouden Internationale Mo- torzesdaagse, geen film opgeno men, doch werden lichtbeelden vertoond, waarbij de heer Burik. manager van het Nederlandse team. op aangename, onderhou dende wijze een toelichting gaf. Spreker schetste de moeilijk heden, die aan de deelname wa ren voorafgegaan; vertelde over de grauwe armoede waaronder de bevolking, die zeer hartelijk was en veel belangstelling toonde voor de mensen uit West-Europa, gebukt gaat. Deze zesdaagse, uitstekend ge organiseerd, leverde het Neder landse team meerdere successen op. Na de pauze werden nog en kele films, o.a. van de TT-races in Assen, te zien gegeven. De Motorclub Alkmaar en Om streken kan terugzien op een zeer geslaagde avond, die mede ten doel had. de belangstelling voor de motorsport te verhogen en het aantal leden en donateurs ALKMAAR. Het was giste ren een grote dag voor de Stich ting voor Christelijk Buitenge woon Lager Onderwijs, omdat gisteren de eerste steen werd ge legd voor de allereerste school voor christelijk B.L.O. in Noord- Holland boven het Noordzee- kanaai, de Prinses Marijkeschool aan de Heiloërdijk. De voorzitter van de Stichting, de heer J. H. Wiggers, mocht bij deze plechtigheid vele ouders en bij het christelijk onderwijs be trokkenen begroeten. Hij ver welkomde bovendien de districts schoolarts voor de buitengemeen ten (kring Bergen), de heer J. L. Sikkema. B. en W. van Alkmaar, de hoofdinspecteur van het B.L.O. en de inspecteur in de inspectie Alkmaar hadden bericht van verhindering gezonden. Vierentwintig schoolbesturen boven het IJ zijn bij de stichting aangesloten. Alkmaar werd als centrale plaats in de kop van Noord-Holland als plaats van vestiging voor de eerste christe lijke B.L.O.-school uitgekozen en per 1 Januari 1953 is men ook inderdaad met het B.L.O.-onder wijs gestart, in tijdelijke nood- verblijven. De heer Wiggers sprak de hoop uit, dat in dit gebouw de mis deelde jeugd moge worden ge bracht aan de voet van 't Kruis. De nieuwe school zal bestaan uit 5 lokalen en 1 overblijflokaal. De architecten, de heren J. J. van der Leek uit Den Helder en H. Bos uit Alkmaar zijn ii> hun opzet goed geslaagd. De uitvoe ring van het werk is in handen van de Gebr. Tromp te Castri- cum, terwijl opzichter A. Kersten het werk leidt. De heer Wiggers dankte het ministerie van O.K. en W„ hoofd inspecteur Vlietstra uit Utrecht, de inspecteur van het onderwijs en B. en W. te Alkmaar en de dienst van Openbare Werken, voor adviezen en medewerking. Hij bracht bovenal dank aan God voor de totstandkoming van deze school. De vierjarige kleinzoon van de stichtingsvoorzitter, Jan Hendrik Wiggers Az, legde de eerste steen en bracht de loden buis terecht, waarin zich een oorkonde be vindt die deze plechtigheid vast legt. Het hoofd van de B.L.O.-school, de heer J. Goedvolk, getuigde van de dankbaarheid van het Inenting legen pokken BURGERBRUG. Op Donder dag 15 April, 's middags om 2.15 uur, is er in de openbare lagere school gelegenheid om de kinderen te laten inenten tegen pokken. Zoals men weet moet ieder kind vóór het bereiken van de leeftijd van 1 jaar tegen pokken zijn in geënt. - Inenting tegen pokken PETTEN. Op Donderdag 15 April, 's middags om 3.30 uur. is er in Huize „Avondgloren" ge legenheid om de kinderen te laten inenten tegen pokken. Zoals men weet moet ieder kind vóór het be reiken van de leeftijd van 1 jaar tegen pokken zijn ingeënt. Inenting; legen pokken ST. MAARTENSBRUG. Op Woensdag 14 April, 's middags om 3 uur, is er ten huize van dokter W. van Slooten gelegenheid om de kinderen te laten inenten tegen ieder kind vóór het bereiken van pokken. Zoals men weet moet de leeftijd van 1 jaar tegen pok- hen zijn ingeënt. schoolpersoneel en hij werkte de symboliek der eerste steenlegging uit als slaande ook op het werk dat op deze school zal geschieden, een werk, dat zal moeten steunen op de Hoeksteen Jezus Christus. Mr Schenkeveld sprak namens de „grote" schoolvereniging en getuigde van blijdschap en dank baarheid. Hij vroeg Gods zegen over het B.L.O.-onderwijs en deed de suggestie de Prinses Ma rijkeschool in de wandeling te noemen naar 't hoofd; de „Goed- volkschool". met alle symboliek van dien. De heer J. J. van der Leek, een der architecten, prees tenslotte de noeste vlijt van het stichtings bestuur. waardoor de school tot stand gekomen is, en bood zijn gelukwensen aan. Weersverwachting medegedeeld door 't KN.M.I. te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdag avond. KOUDE NACHT DE BILT, 18 Maart Koude nacht met plaatselijk mist. Droog- weer met over drijvende wolkenvelden. Wei nig wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. DOOD SCHAAP NIET AANGEGEVEN PURMEREND De veehande laar D. H. uit Leiden voerde op de Purmerender marikt een schaap aan, dat, terwijl het daar te koop stond, stierf. Hij trachtte het beest toen 'nog te verkopen en stelde zich daartoe in verbinding met de noodslachter Th. de V. Deze ech ter vertelde H. dat hij dit beest onmiddellijk moest aangeven bij de vleeskeuringsdienst, wat H. verzuimde. Door de Economische Politierechter werd hij gistermid dag veroordeeld tot een gekb boete van f 25.of 5 dagen. Hetzelfde vonnis viel ook ten deel aan J. P. T. uit Purmerend, wegens het begaan van eenzelfde nalatigheid. Burgerlijke Stand PURM ERiENDGeboren: Maria Antonia Martina, dochter van Theodoras Simon Adrianus van der Knaap en Martina Jo hanna Bakker, wonende te Pur merend, Nieuwstraat 59; Nicolaas Gerardus Jozef, zoon van Simon Visser en Jacoba Hoogewerf, wo nende te Beemster. Ondertrouwd: Jan den Hertog, oud 25 jaar, wonende te Ilpen- dam en Maretje Jannetje Zwiers, 24 jaar, wonende te Purmerend, Vooruitstaat 131. Overleden: Jacob Waal, oud 71 jaar, echtgenoot van Wintje Ha- ringsma, wonende te Beemster. ALKMAAR Op het Verkade sportterrein te Zaandam vond Dinsdagmiddag j.l. de voetbal wedstrijd plaats voor de beker- oompetitie der N.P.S.B. tussen het elftal van de Gemeentepolitie Zaandam en het Districtselftal der Rijkspolitie Alkmaar. Reeds vrij kort na de aftrap oefende Zaandam een grote druk uit op het Rijkspolitiedoel, aan welke druk het Alkmaarteam slechts met grote moeite kon ont komen. Het doelpunt kwam aan de an dere kant, toen Jager was door gebroken en op keurige wijze de Zaandam-keeper verschalkte, 0-1. Alkmaar R.P. kwam er steeds beter in en dat leidde kort daar op weer tot een doelpunt. De ver opgedrongen spil Düster zette de bal goed voor en Groenenboom kopte de bal in het net, 02. Zaandam, het gevaar van een nog grotere achterstand inziende verzette de bakens en had suc ces. De linksbinnen doelpuntte na een goede aanval, 12. Vlak voor rust vond Alkmaar door linksbinnen van Luit 2 x het net, waarvoor een through- pass van midvoor Jager en van Termaat de inleiding was. De Zaandammers brachten het voor de rust nog 1 x tot scoren zodat de rast inging met de stand 24. Alg. Ledenvergadering L.T.B. HEERHUGOWAARD ZUID Dezer dagen hield de plaatselijke afdeling van de L.T.B. een alge mene ledenvergadering in café Veentooer. De belangstelling was niet zo groot als men gewend is, circa 50 leden. De voorzitter de heer Jac Groeneveld, gaf een kort overzicht van de stand van zaken op de veiling. Met de kool is het droevig gesteld. Vele spoor wagons kool raken niet weg. Ei- wordt te hard gewerkt om steun op de producten te krijgen. Hij hoopte dat het koude weer een gunstige uitslag zal brengen. Na de notulen (goedgekeurd) kwam ter sprake de Beschrij vingsbrief van de C.G.C. Binnen kort wordt de grote vergadering dezer Centrale gehouden en er zijn voor deze vergadering ver scheidene 'bestuursvoorstellen, 'die de leden werden bekend gemaakt en waarover men zijn mening kon zeggen. Tenslotte werden bij loting een aantal L.T.B.-ers afgevaardigd naar de L.G.C. vergadering. Na de thee was het Zaandam dat alles op alles zette om de achterstand ongedaan te maken en zij hadden meestal in het veld een overwicht. Zij konden dit slechts in één doelpunt van Kat tot uitdrukking brengen, 34. Alkmaar kwam na het eerste offensief van de Zaandammers weer terug, doch de scoringskan sen werden niet benut, waardoor de eindstand 34 werd. Stille Omgang N.K.J.B. HEILOO Leden en niet- leden van de N.K.J.B., die wen sen deel te nemen aan de Stille Omgang naar Amsterdam, kun nen daartoe Vrijdagavond 19 Maart a.s. van 89 uur in de bi bliotheek kaarten (a f 0.75) ha len. De tocht gaat per fiets. De leeftijd van de deelnemers is van af 17 jaar. Ook de leden van Jongensdorp kunnen zich bij de N.K.J.B. aan sluiten. Voor hen is de leeftijd ge steld van 14 tot en met 16 jaar. Vertrek Zaterdagavond 20 Maart om 10.30 uur vanaf het N.K.J.B.- gebouw. HEILOO. De afdeling Heiloo van het Genootschap voor de Stille Omgang is in vergadering bijeen geweest. De voorzitter, de heer Morsch, spoorde allen in zijn openingswoord aan deel te nemen aan de Stille Omgang te Amster dam, maar ook die te Alkmaar niet te vergeten. De penningmeester kon een batig saldo melden van f 90.48. Vrijdag a.s. zal de kaartverkoop (met verplicht programma) plaats vinden tussen acht en negen uur in de Bibliotheek. Zij die per fiets gaan kunnen zich Zaterdag avond om half elf verzamelen bij het N.K.J.B.-gebouw aan de Sta tionsweg vanwaar men dan ge zamenlijk vertrekt. Voor hen die per trein deelnemen is er Zater dagavond precies twaalf uur een kort lof in de kerk. De trein ver trekt om negen minuten over half een. Laat de mannen van Heiloo hun hulde brengen aan het H. Sacra ment van Mirakel te Amsterdam en laat Heiloo aan de Stille Om gang deelnemen in groten getale. De scheidende voorzitter sloot de vergadering waarin de heren IJpelaan en Boersen als nieuwe bestuursleden werden gekozen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3