nuifc Laatste nieuws Mi CINEMA AMERICAIN REX THEATER GEPROLONGEERD ZOLANG JIJ BIJ MIJ BENT VICTORIA THEATER „DE WOEST IJ KRATTEN" „DE MINIVERS" Langdurige discussies in woelige vergadering DIKKE BEP Z1JI1 :../3.5# In de primitieve kunst gaat de scheppingskracht verloren 159 va „lever Alpen jaegerwol l-15 Zephyr damesnachthemd Singlets Geheel badstof keukendoek 1.45 Alpino's Damesparapluie 6.25 3J5 1.08 Fraai fantasieschortje Geruite jongensblouses Damesblouse Damescamisole NATUURLIIK OW I S H E R Maria SOHELL Hardy Krüger Brigitte Horney Mathias Wieman (SOLANGE DU DA BIST) HARMONIE THEATER Die Rommel's Afrika-korps verpletterde (14 jaar) ADVERTEERT IN DIT BLAD 1VCMxjoü>\s Poy V.V.Y. Bergen heeft met pijn een goedgekeurde begroting Westerse invloed ontneemt Oosterling zijn zelfbewustzijn DIKKE BEP de IJmuider visbokser EET VIS!! Fransen ontruimen Phoeong Straalvliegtuigwaarin Prins Bernhard geluidsbarrière door brak, neergestort. Piloot gedood (Vo deli Spoed me Ouder pensu ■BH Pagina 4 Donderdag 18 Maart 1954 ons grote succes-merk, normaal f 1.59. nu reseda, rose, bleu, normaal f 6.95, nu groen, rood en blauw, normaal f 1.60, nu prima kwaliteit, bruin Q 1 71 en marine, T _J_. normaal f 1.90, nu J tompouce-model, f 95 normaal f6.75 nu ■■■■J pracht kwal., leuk gegarneerd normaal f 3.90, nu f *3 met ritssluiting en borstzak, van 311 jaar; 3 jaar: normaal f 3.95, nu Kleine stijging per maat in spanoline, luchtig en toch sterk, div. tinten, norm. f 4.25 nu fantasie-tricot met schouder- P "I 7(| bandje en bustevorm, in wit, I normaal f 1.89, nu Bijpassende slip. normaal f 1.35 nu -sportbroekjes en slips voor jongens, goede kwaliteit inter lock, maten 0 t.m. 3, normaal vanaf f 1.20, nu v.a Met kleine stijging per maat Zelfde kwaliteit intarlock voor heren, maten 4 t.m. 7 singlets normaal vanaf f 1.75 nu f 1.55 sportbroeken normaal v.a. f 1.55 nu f 1.39 slips normaal vanaf f 1.65 nu f 1.42 Telef. 2609 Toegang 14 jaar Telef 2429 Toegang 14 jaar DE GROOTSTE EN INTERESSANTSTE FILM VAN HET JAAR Een vrouw E kiest tussen s roem en E liefde Dit is de film waar de gehele Nederlandse pers enthousiast over is Elke middag 2.30 u. Matinée; Zondag 2 uur BESPREEKT vooral tijdig UW PLAATSEN Telefi 3103 Van Vrijdag tot en met Zondag RICHARD BURTON - JAMES MASON in Van Vrijdag tot en met Woensdag (The Dessert rats) Van Maandag tot en met Donderdag PINZA ROBERTA PETERS TAMARA TOUMANOVA ANNE BANCROFT ISAAC STERN BYRON PALMER DAVID WAYNE JAN PEERCE- REGIE: MITCHELL LEISEN V Toegang alle leeftijden Uitsluitend DONDERDAG 25 Maart in het kader onzer bijzondere films met Greer Garson M.G.M. presenteert met trots en voldoening het glorieuze vervolg op Mrs Miniver Toegang 14 jaar Ingekomen en vertrokken personen ALKMAAR. Ingekomen: P. van Oorschot van Heiloo naar Omval 9; S. Pander van Hilver sum naar schip bij Kwakelpad; J. H. B. Poprna van Heiloo naar yan der Lijnstraat 10; K. B. So- chatzy van Utrecht naar Claris- senbuurt 35; A. C. Groen van Egmond aan Zee naar Langestraat 96; A. van Houten van Amster dam naar Oudorperdijkje 23; G. C. Th. Koch van Amsterdam naar Frieseweg 33; W. de Vries van Norg naar Gerard Doustraat 10; C. H. Hazes van Djakarta naar Stuartstraat 63; IJ. Oosterbaan van Bolsward naar Koningsweg 59; M. L. Janssen geb. Reeuwij'k van Nijmegen naar Metiusgracht 6; M. Beemsterboer van Hilver sum naar Zaagmolenstraat 2; H. Engeringh en gezin van Hilver sum naar Zaagmolenstraat 2; B. J. Al van Medemblik naar Laat 82; G. Bijvoet van Zijpe naar Nieuwesloot 117; A. Damiaans van Sehoorl naar Bergerweg 5; C. J. Limmen van Opmeer naar Hoeverpad 24; J. C. Meeder geb. Oudes van Amsterdam naar Re- kerstraat 29; J. de Wit van Voor burg naar Kennemerstraatweg 35; M. E. Botman van Heerhugowaard naar Spieghelstraat 18; M. A. P. Koppen van Grootebroek naar Emmastraat 10; M. Louter van Bovenkarspel naar van Everdin- genstraat 18; R. van der Wal van Oudorp naar Clarissenbuurt 51; F. Baas van Amsterdam naar Eikelenbergstraat 52; C. J. M. Burger van Boxtel naar van der Meystraat 13; J. Dorresteyn van Oudentoosch naar Roemer Vis- scherstraat 3; C. J. Hermes van Oudenbosch naar Geesterweg 7. Vertrokken: J. C. Schreurs van Egmonderstraat j3 naar Canada; A. Steeg van Stationsweg 78 naar Haarlemmermeer; B. Winter van Langestraat 117 naar 's-Graven- hage; A. Witteveen wed. Keyzer van Oudegracht 140 naar Leeu warden; H. M. Woldendorp van Oudegracht 212 naar Frankrijk; J. Hollender van Voormeer 18 naar Sohaesberg; F. H. Lammers en gezin van Costerstraat 2 naar Groningen; A. C. Drescher geb. Delis van Nieuwpoortssteeg 5 naar Heiloo; W. F. van Gerve van Kennemerstraatweg 195 naar Heiloo; S. P. Groot van Kwakel pad 9 naar Den Helder; J. N. Lingeman van le Kanaalstraat 12 naar Wognum; R. Steenhuizen van Nic. Beetskade 54 naar Am sterdam; S. H. Th. Swart van Ritsevoort 7 naar Roermond; P. van der Velden van St. Jaeob- straat 32 naar Venlo; Th. Zijp van Zeglis 8 naar Langedijk; C. A. Th. Min geb. Belt van Klein Nieuwland naar Vlaardingen; L. S. van der Bil en kind van Aster straat 20 naar Amsterdam; J. Klompmaker en echtgen. van Speenkruidstraat 9 naar Arnhem; D. H. Loose van Veerstraat 1 naar Bussum; G. M. C. Ingenhorst geb. Moeskops van Lyceumstraat 73 naar Duitsland; N. Pamgemanam wed. Lancel van Coornhertkade 45 naar Amsterdam; G. Zaayer wed. Bruvn van Frans Halsstraat 23 naar Middelharnis; M. C. Al- kema geb. Dik van St. Annastraat 7 naar Texel; L. J. Hoetjes en gezin v. Kwakelpad 10 naar Arn hem; J. Moorman en gezin van Houtweg 30 naar Nijmegen; W. H. A. Th van Oyen en gezin van Waerdenelstraat 6 naar De Bilt; BERGEN. De Bergenaren, die deel uitmaken van belangrijke instellingen in hun gemeente, zijn allen bezield met de beste ge dachten en voornemens bij het dienen van hun gemeentebelangen. Zij trachten ieder op hun wijze de zaak te dienen zoals zij denken, dat het moet, maar op de een of andere wijze komen ze voortdurend met elkaar in conflict. Inderdaad zijn hiertoe voldoende aanleidingen geweest, maar hoe fel en heftig er gedebatteerd wordt in vergade ringen, men wil verstandig blijven en elkaar niet kwetsen. Gisteravond is dit herhaalde lijk verklaard door de hoofdper sonen o-p de ledenvergadering van de V.V.V. Toch werden er stevige woorden gehanteerd en veelvuldig lanceerde men ern stige aanvallen op verschillende leden en ook op bestuursleden. Het is genoegzaam bekend, dat het in de Bergense V.V.V. sinds lange tijd niet meer rustig is. We behoeven hier niet meer over uit te weiden. Gisteravond bleek de aanvankelijk teruggekeerde rust weer verstoord te worden. Een dag voor de vergadering name lijk werd door ons een schrijven gepubliceerd van de heren mr F. Zeiler en E. Klein, oud-be stuursleden van de V.V.V. Ber gen. In dat schrijven werd op scherpe wijze stelling genomen tegen de jaarcijfers, die aan de leden ter bespreking op de ver gadering werden rondgezonden. Men meende namelijk te moeten constateren, dat de cijfers niet ontleend zijn aan de oorspronke lijke rekening van de voormalige penningmeester, de heer Klein en dat de nieuwe penningmeester de cijfers evenmin meer voor zijn verantwoording wil nemen. In het schrijven, we citeren de he ren Klein en Zeiler ten over vloede. wordt voorts gezegd, dat de goede trouw van de penning meester en van de controlerende accountant buiten elke twijfel staat, doch dat men door de hui dige voorzitter verkeerd is inge licht, aan wiens persoonlijk in grijpen meermalen verliezen te wijten zijn geweest. Het was dus te verwachten, dat het grootste deel van de discussie ter verga dering dit schrijven zou betref fen. Aan het begin van de vergade ring lanceerde de heer Zeiler eerst, dat de vergadering niet competent was bindende beslui ten te nemen, aangezien geen ledenlijst aanwezig was. Hij kop pelde hieraan vast, waarmee de heer Polak instemde, dat de vorm van het jaarverslag niet juist was, daar de ondertekening was geschied door de voorzitter J. M. Christofoli van Perronstraat 10 naar Amsterdam; M. A. C. Dekker van Mient 18 naar Heiloo; W. P. Marcusse van Blaeustraat 19 naar Wissenkerke; N. Th. J. van Merwijk van Laat 154 naar Harderwijk; J. N. Schuurman en gezin van Luttik Oudorp 19 naar Bergen; H. F. Schwarz van ISpoor- straat 48 naar Oostenrijk; P. A. M. Swinkels van Karl Marxstraat 1 naar Brunssum; E. C. Voskuyl van Hof 3 naar Haarlem. en niet door de secretaris. De heer Broersma antwoordde hierop, dat hij zijn handeling heeft gesteld in overleg met de secretaris, de heer J. H. M. de Sonnaville, die de dag voor de vergadering is afgetreden. Gekomen bij de behandeling van het reeds genoemde schrij ven, stelde de voorzitter voor niet tot behandeling over te gaan, daar volgens hem het schrijven te laat binnengekomen was. Bo- nemen van f 1250 van het vorige vendien vond hij de aanwezig heid van de burgemeester, die buitenslands vertoeft, noodzake lijk, evenals het voe,ren van be sprekingen met de twee opstel lers van de nota. Hij stelde daar om voor een studiecommissie te benoemen, die zou bestaan uit telkens twee personen respectie velijk aan te stellen door B. en W., het V.V.V.-bestuur en de twee schrijvers. Door deze com missie zou een rapport moeten worden opgemaakt en daarna zou tot behandeling kunnen wor den overgegaan. De heer Zeiler daarentegen verklaarde, dat hij een commissie niet wenste af te wachten. De heer Broersma bleef er echter bij, dat het unfair is tegenover de burgemeester, wan neer toch behandeling zou plaats vinden. Volgens de heer Zeiler was het onmogelijk het financiële jaarverslag onder deze omstan digheden te bespreken, wat ook het geval was met de bevindin gen van de kascommissie en de begroting 1954. Bezwaren Het was vooral de heer Zeiler, die veel aanmerkingen had op posten van deze begroting, waar bij hij voor de toekomst moeilijk heden verwachtte. Onder meer had hij bezwaren tegen het op- jaar op de nieuwe dienst bij de post .gemeentesubsidie. Toen de voorzitter had meegedeeld, dat de benoeming van een boekhou der overwogen wordt, vroeg de heer Zeiler zich af, hoe de post administratieve controle geregeld zou wcffden. De sluitende begro ting wérd tenslotte goedgekeurd met 6 blanco stemmers. De begroting van het Open luchttheater werd eveneens aan genomen, 3 blanco stemmers. De heer de Sonnaville maakte de motivering van zijn aftreden bekend. Hij trad af om verschil lende redenen: hij achtte de voor zitter met geschikt voor zijn functie, het ontslag van de heer Buiskool had niet zijn instem ming, de verhouding met de V.V.V. te Bergen aan Zee wordt er niet beter op. Bestuur Openluchttheater Het bestuur stelde voor het huidige bestuur van de V.V.V. en bloc te benoemen als bestuur van de stichting Openluchtthea ter. Volgens de heer Zeiler was dit in strijd met de statuten, maar de vergadering besloot zo als was voorgesteld. In de com missie van bijstand werden aan gesteld mevr. J. Beeldman-Ren- sink en de heer W. J. Smit. De heren G. J. Stockman, A. J. F. Hooning en K. M. H. Colnot had den zich voor de vergadering als candidaat teruggetrokken. In de commissie van bijstand voor de zomerfeesten werden op initiatief van B. en W. benoemd mevr. M. Elema-Anspach, G. Kerkmeer-Floors en de heren J. Kroon, H. K. Finkensieper, W. Smit en J. Kok. Tot nieuw lid van de financiële commissie werd benoemd de heer C. F. Meyer. li VI1 geeft U het advies ■"W f I van dokter Secuur: Want vis betekent vitaminen, kracht en gezondheid. Mag niet één week in uw menu gemist worden. Wij zetten door met zeer lage prijzen! Heerlijke filets 40 ct. per kg; Grote tongen 75 ct. per kg; Braadschelvis en dikke schol 5 pd (2% kg) 1.Kookschelvis v.a. 30 ct per i/2 kg; Hollandse Kabeljauw in moten en staarten, nu weer afgeslagen, slechts 50 ct. per kg. Wij staan Vrijdags in de Visbanken aan de kant van de Langestraat, dus loopt U niet abuis. Zater dagmorgen op het Hofplein en 's middags op de Laat, de derde plaats van de hoek bij de kapel- kerk. BERGEN In de dancing van de Rustende Jager heeft op ini tiatief van de heer Schekkerman van de Volkshogeschool, het Ko ninklijk Instituut voor de tropen, bij monde van de heer F. A. Wag ner een interessante lezing ge houden onder de titel „Beeldende Kunst der primitieve volkeren". Op de eerste van de drie avon den werden tevens gekleurde lichtbeelden vertoond en was er een kleine tentoonstelling van originele maskers. De secretaris van het instituut, de heer Offerhaus, gaf in een korte toelichting het streven van het instituut weer. Na de oorlog, toen er een twijfelachtige stem ming heerste ten aanzien van In donesië, heeft het instituut zich tot 1951 op de achtergrond ge houden. Nu de Nederlanders hun taak in andere werelddelen, en ook in andere tropenlanden heb ben gevonden, heeft het zijn plaats hervonden en een struc tuurverandering ondergaan. Hierna begon de heer F. A. Wa.gner, hoofd onderwijszaken, zijn interessant betoog Hij wees er op, dat de Westerse mens ge confronteerd wordt met de kunst der primitieve Oosterse volkeren. Dit in tegenstelling met 50 jaar geleden toen alleen de Westerse kunst superieur was. Een defini tie geven van de primitieve kunst is onmogelijk, omdat zij te veel omvattend is, want wat is de diepste impuls bij de schepping, de doelstelling en de taal van de kunstenaar? De primitieve kun stenaar heeft geen greep op de wetenschap, geen zekerheid en is afhankelijk van invloeden zoals de natuurelementen die hij niet kan overzien. Ziekte is een vol maakte onzekerheid voor hem en daaruit vloeit voort het bijgeloof, dat hem zekerheid moet verschaf fen. Hij wil magisch, dat is dwin gend handelen, met zang, bezwe ringen en maskers, cosmisehe krachten verkrijgen om zich ze ker te stellen. Daarom is zijn cul turele peil direct verbonden met het religieuze en het is steeds op dezelfde hoogte gebleven, omdat de primitieve mens hierin een doelstelling vindt. De Westerse kunstenaar was vroeger eveneens verbonden aan de religie, een periode, die thans geheel is afgesloten. Bij de kun stenaar van thans ontbreekt in deze onrustige en spannende tijd steeds meer de doelstelling, doch de mens en zeker' de kunstenaar moet zijn spanningspotentie ont laden en werpt zich op het voor anderen vaak onbegrijpelijke. Als voorbeeld noemde de spreker de tegenstelling Bertus Aafjes met zijn fijne zuivere Nederlandse woordenkeus en Lucebert, die on begrijpelijk is in zijn gedichten. De laatste wil ziin spanning uiten en zich onthechten aan de enge begrenzing van deze tijd. Bertus Aafies daarentegen tracht zijn evenwichtige doelstelling te be waren. De primitieve Oosterse volke ren worden steeds meer beïn vloed door de Westerse kunste naar en verliezen daarmede hun zelfbewustzijn Hun werk in het religieuze gaat zich nu steeds meer op het aardse richten, waar door ook daar de levenswarme „Overgang tot de Katholiek» Kerk" WAARLAND Door de Katho lieke Actie in onze parochie, zal aldus op Vrijdag 19 Maart a.s. (morgen) na het Lof in het pa rochiehuis een hoogst boeiende en leerzame bijeenkomst worden georganiseerd. De heer F. B. Kooymans, oud-predikant, zal spreken over „Zijn overgang naar de R.K. Kerk". Vanzelfsprekend wordt voor deze bijeenikom9t een zeer grote belangstelling ver wacht, daar deze voor een ieder toegankelijk is. HANOI, 18 Maart. De Franse strijdkrachten in Indo-China heb ben Phoeong, zestig km ten zui den van Hanoi, ontruimd, aldus meldt het Franse opperbevel. kunstbronnen gaan verdrogen en echte kunstwerken worden dan ook bijna niet meer gemaakt. Een serie fraaie gekleurde lichtbeelden gaven op interes sante wijze te zien het weefwerk, beeldhouwwerk en de schilder kunst zoals die voor de oorlog waren. Thans echter gaat de scheppende kracht van de primi tieve kunstenaar helaas snel ver loren. LAS VEGAS (Nevada). Het Sabre lestoestel waarin Prins Bernhard afgelopen Zaterdag de geluidsbarrière doorbrak, is gisteren neergestort. De piloot, dezelfde die met de Prins vloog, is om het leven gekomen. Prins Bernhard bevindt zich nu in Fort Worth (Texas) en is van plan later op de dag te vertrekken naar New Orleans. Afgelopen Zaterdag vloog de Prins in de TF 86 met de piloot Joseph Lynch. Ditzelfde toestel met dezelfde piloot aan boord sprong gisteren boven de basis Nellis uit elkaar. Het was een nieuw model en het enige in dit type. Lynch, die voor de „North Ame rican Aviation Compagny" werkte laat een vrouw en vijf kinderen achter. Een Nederlands dagblad had kritiek op de Prins geleverd van wege zijn spectaculaire vluchten tijdens zijn Amerikaanse reis. Gisteren heeft de Prins in El Pae- so, voordat hem het nieuws van het neerstorten van de Sabre be reikt had, deze met een schouder ophalen beantwoord, verklarend: dat er weinig gevaar bestond bij het sneller vliegen dan het ge luid. Een Nederlands dagblad schreef, dat de Prins verleden week twee maal zijn leven gewaagd had door twee maal een vlucht te maken sneller dan het geluid. Maar de Inenting tegen pokken OUDESLUIS. Op Vrijdag 16 April, 's middags om vier uur, is er in het lokaal van café Kreijger gelegenheid kinderen kosteloos te laten inenten tegen pokken. Zoals men weet, moet ieder kind vóór 't bereiken van de leeftijd van 1 jaar tegen de pokken zijn ingeënt. Prins heeft tegenover de pers verklaard, „dat, wie dit ook schreef, eenvoudig geen idee had hoe weinig gevaar er bestaat bij het doorbreken van de gelui'ds- muur". „Volgens deze logica", aldus de Prins, „zou ik nooit de vaste grond moeten verlaten in een vliegtuig of zelfs maar gaan paardrijden". D AT AMERIKA TOCH DALLAS, Texas U be hoeft niet alles te "eloven wat U over Amerika leest, maar de heer Elmer Wheeler, een inwoner van Dallas, wil er een eed op doen, dat» het volgende echt is gebeurd; Een heer uit Texas, geze ten in een grote dure Cadil lac zo een als in de hele wereld door diplomaten wordt gebruikt stopte voor de ingang van een deftig ho tel te Houston. Tot de toesohietende en diep buigende portier zeide hij: „Zorg dat ze allemachtig goed op deze Cadillac pas sen". .Laat U dat maar aan mij over meneer", antwoordde de portier. „Ik heb er zelf ook zo een" Minister Dor beleid met b bitter merktt vluchting va) Breda waarl vraagt dezell Vluchtingen I politieke deli zeer zware v lang gestrafte veroordeeld x een tijdelijke twaalf jaar wegens gewoi ten in aanmi heidsstelling. De ontvluc] gevangenis te zich zelf. Min mede, dat tien zwaargestrafte kamp Eygelsl vlucht. En d Bovendien we gen, dat hierir zat Mpt derg de bewindsme een minister hij nalaat om lering te trek De politieke de open kamp boven werden bracht. De e Breda moet gebouwd, dat maximaal ber Dat het regiei werd was een volg. De bepe vangenis van 1 voort uit de v nu nog niet v Minister Dor hij zeker niet willen zijn. De slechts 2 jaar delijke invrijbi ren, mochten i blijven. Ook c die daarop nog moesten wacht teerd. Zij die Hoorn zijn, kur de open kamp< de genoemde jaar bereiken. Meer in het minister er op, ding, duizender berecht. Hier een streep wor< deren barm noemden, wildi ver als noodzj aanduiden. Maa aldus de bewi) acht hij bereik! quenten, die n uitzitten. Hij gaf een li grijpen, waaraa ten zich hebb maakt: jodenve ties van onder; verraad, execu moorden, mis! stichting en pre schaal. Er zijn p tot beruchte gi zoals de bloedg: badkuipkuur t groep van het VAN CAI GAAI De voorzitt mer, dr. F. v £al na de ve wel zeker nie tie terugkerer wij De heer v bekleedt het terschap reed: iaar in succa nuari van he wordt hij vijl iaar. De wijze, v taak als Kam die iaren heefl om haar corre bekwaamheid dering door al waardeerd. (Van onze parlerr DEN HAAG - de ouderdomsver het ministerie va en Volksgezondh gereed. De ministerrac werp, dat het grote lijn zou v dig mogelijk in men. De grote voorl bij de voorberei wet aan de dag aldus worden ve: nemen wij, dat ouderdoms voorzie de volgende verk verwezenlijkt wi het interne beraac domsverzekering taire behandeling dan zou het zelfs zijn, dat de wet 31 October 1955. 4e verlengde N domsvoorziening i

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4