Minister Donker verdedigt zijn beleid in Eerste Kamer B.F.M. en Shell in kort geding contra Caltex Opnieuw Britse soldaten door Egyptenaren gewond !UWS Penningmeester esduizend gulden Het gaat om het karakter van Bergen Activiteit laait weer op in de Suez-kanaal-zóne w l-08 PHEATER trisbokser ET VIS!! rin Prins nère door- wtgedood AMERIKA TOCH Donderdag 18 Maart 1954 Pagina 5 Nog zeshonderd politieke delinquenten in gevangenis 159 van hen zijn „levenslangen" Spoorwegraad voor ongevallen Unfaire concurrentie met naam van nieuw procédé? Toename Duitse laiidbouwexport Kolenprijzeii der K.S.G. VAN CAUWELAERT GAAT HEEN Spoed met ontwerp Ouderdoms pensioenen APOSTOLISCH VICARIS VAN BANDJERMASIN Pater de Marteau benoemd Kwestie Oudewatersche Bank INGEZONDEN Mr Rotding buiten vervolging gesteld Lemmerboot weer in de vaart Zi Politie ruimt rode cel op Reorganisatie van D.U.W. ondervindt eritiek De toestand op Korea KROONPRINSES MARTHA GAAT VOORUIT UITSLAG AANBESTEDING ;r- aal voor heren, 1.75 nu f 1.55 1.55 nu f 1.39 1.65 nu f 1.42 met Woensdag :ftij den AG 25 Maart zondere films trson its en voldoening i Mrs Miniver 4 jaar vitaminen, id. Mag niet menu gemist door met jrote tongen ke schol 5 pd ;t per V2 kg; staarten, nu k kg. aan de kant abuis. Zater- iddags op de bij de kapel- toestel waarin Prins e doorbrak, is gisteren rins vloog, is om het i nu in Fort Worth vertrekken naar New in de TF 86 met de t tegenover de pers „dat, wie dit ook ivoudig geen idee had gevaar er bestaat bij ken van de geluids deze logica", aldus de ik nooit de vaste eten verlaten in een of zelfs maar gaan AS, Texas U be st alles te "eleven over Amerika leest, heer Elmer Wheeler, oner van Dallas, wil :ed oP doen, dat» het i echt is gebeurd; eer uit Texas, geze- en grote dure Cadil- o een als in de hele door diplomaten ïbruikt stopte voor ïg van een deftig ho- louston. e toeschietende en igende portier zeide rg dat ze allemachtig 3 deze Cadillac pas- U dat maar aan mij neer", antwoordde de „Ik heb er zelf ook (Van onze parlementaire redacteur) Minister Donker heeft gisteren in de Eerste Kamer uitvoerig zijn beleid met betrekking tot de politieke delinquenten verdedigd. Wat bitter merkte de bewindsman op, dat de Eerste Kamer na de ont- zinsvoogdij bleek hiermede ver band te houden. Het is een eigenaardig spel, dat minister Donker hier speelt. Met betrekking tot de critiek op zijn wetsontwerp inzake een nieuwe regeling voor rechts bijstand aan on- en min-vermo- genden liet hij de waarschuwing hriren, dat er eventueel ..niets zal komen" De toestand laten zoals hij is, met dien verstande, dat het vluchting van de zeven oorlogsmisdadigers uit de strafgevangenis te uitgetrokken millioen aan de ad Breda waarborgen tegen herhaling geëist had. Twee jaar later vraagt dezelfde Kamer om een minder streng beleid zonder ont vluchtingen te riskeren. De minister wees er ook op, dat de 600 politieke delinquenten, die thans nog straffen uitzitten, zich aan zeer zware vergrijpen hebben schuldig gemaakt. Er zijn 159 levens lang gestraften bij, waaronder 69 die oorspronkelijk tot de doodstraf veroordeeld werden. Of ook zij op jaren gesteld moeten worden, dus een tijdelijke straf moeten krijgen, dient eerst na een straft.jd van twaalf jaar bezien te worden, evenals bij levenslang gestraften wegens gewone misdaden. Tegen die tijd zullen alle tijdelijk gestraf ten in aanmerking zijn gekomen voor een voorwaardelijke invrij- heidss tel ling. Dc ontvluchting uit de straf gevangenis te Breda stond niet op zich zelf Minister Donker deelde mede, dat tien dagen tevoren twee zwaargestraften uit het open kamp Eygelshoven waren ont vlucht. En daarvoor nog meer Bovendien waren er aanwijzin gen, dat hierin een zeker systeem zat Met dergelijke feiten, aldus de bewindsman, mag men van een minister niet verlangen, dat hij nalaat om uit het gebeurde lering te trekken. De politieke delinquenten uit de open kampen Norg en Eygels hoven werden naar Hoorn ge bracht. De strafgevangenis te Breda nioet zo worden om gebouwd, dat het voortaan een maximaal beveiligd gesticht is. Dat het regiem daardoor harder werd was een onvermijdelijk ge volg. De beperkingen in de ge vangenis van Breda vloeien mede voort uit de verbouwing, die ook nu nog niet voltooid is. Minister Donker zei verder dat hij zeker niet onnodig hard heeft willen zijn. De delinquenten, die slechts 2 jaar van hun voorwaar delijke in vrijheidsstelling af wa ren, mochten in de open kampen blijven. Ook de groep van hen, die daarop nog drie en vier jaar moesten wachten is later geselec teerd. Zij die op het ogenblik in Hoorn zijn, kunnen eveneens naar de open kampen terug indien zij de genoemde grens van twee jaar bereiken. Meer" in het algemeen wees de minister er op, dat na de bevrij ding, duizenden gevallen werden berecht. Hier moest inderdaad een streep worden gezet. Wat an deren barmhartigheidspolitiek noemden, wilde de minister lie ver als noodzakelijkheidspolitiek aanduiden. Maar er is een grens, aldus de bewindsman, en deze acht hij bereikt bij de 600 delin quenten, die nu nog hun straf uitzitten. Ernstige vergrijpen Hij gaf een lange lijst van ver grijpen, waaraan deze delinquen ten zich hebben schuldig ge maakt: jodenvervolging, arresta ties van ondergrondse werkers, verraad, executies, Silbertanne- moorden, mishandeling, brand stichting en propaganda op grote schaal. Er zijn personen onder, die tot beruchte groepen behoorden zoals de bloedgroep-Norg, die de badkuipkuur toepasten en de groep van het Scholtenshuis te Groningen Het aantal doden, dat voor hun rekening komt, is niet te schatten. In de strafregisters worden cijfers genoemd van 31, 40, 100 en 260 De Duitse oorlogs misdadiger Fischer heeft de weg voering van 12.000 joden op zijn geweten Tenslotte betoogde de minister, dat hij desondanks aan bijzondere gevallen aandacht schenkt. In het eerste deel van zijn ant woord op de opmerkingen, die de Kamer naar aanleiding van de Justitie-begroting had gemaakt, behandelde de minister tal van andere punten Het wetsontwerp inzake het tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen wil hij niet af handelen zonder de zekerheid te hebben, dat de Tweede Kamer de voogdijraden niet zal desorgani seren. Daaronder verstaat hij, dat een deel van het werk van de voogdijraden naar particuliere organisaties zou worden over geheveld. Ook de uitblijvende beslissing op een verzoek om subsidie aan de katholieke ge- vocaten zou ten goede komen achtte hij niet mogelijk De advo caten hehben uitgerekend, dat zij dan f35.per geval zouden krij gen. maar de minister meende, dat zijn ex-collega's niet zouden rusten voordat het er f350 zijn. de normale vergoeding in een ci viele zaak Grensboeren Met betrekking tot de grens boeren achtte de minister het ge voerde beleid iuist Toen de mo- tie-Ruys de Beerenbrouck werd aangenomen, was het meeste land al verkocht. Als met het reste rende is doorgegaan dan gaf het Nederlands belang de doorslag Het ging dan om gronden, die konden bijdragen aan dé sanering van Nederlandse bedrijven Als de Duitse grensboeren schade vergoeding wensen, aldus de mi nister, moeten zij bij hun eigen regering ziin. Nederland had een eis tot schadevergoeding op Duits land van 25 milliard. Over de verdwenen Joodse kinderen wilde de minister niet veel zeggen Verdere mededelin gen zouden het onderzoek belem meren Te zijner tijd zal beoor deeld worden in hoever en door wie strafbare feiten zijn ge- plepgd Met uitzondering van de heer Geugies (Comm.) voelde de Eer ste Kamer om ruim zeven uur geen lust meer om nog te repli ceren. Mr Witteman (KVP) deelde dit. namens alle woord voerders mee De minister mocht daaruit echter niet concluderen, dat zijn betoog op alle punten bevrediging had geschonken De begroting werd z.hs. aangeno men Communisten tegen Begroting Verkeer en Waterstaat 's-GRAVENHAGE, 17 Maart. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begro ting 1954 van zijn departement deelt de minister van Verkeer en Waterstaat o.m. het volgende mee: Voorbereidingen worden getrof fen voor de instelling van een raad, die tot taak zal hebben een onderzoek in te stellen na elk ernstig spoorwegongeval. Besloten is de bouw van de tunnel onder het Noordzeekanaal 's-GRAVENHAGE, 17 Maart. De Bataafse Petroleummaat- schappij B.P.M. en de Shell Nederland hebben in kort geding de Caltex-verkoopmaatschappij in Nederland gedagvaard over een merkenkwestie. Zoals algemeen bekend is begon in Nederland op 8 Januari van dit jaar de verkoop van Shell-benzine waaraan te Velsen met een jaar te bespoe- tricresylphosphaat is toegevoegd om vervuiling van de motor en digen. Het standpunt blijft gehand haafd, dat van Nederlandse kant slechts kan worden ingestemd met een Rijnvaartregeling op grondslag van de vriie vaart en de gelijk heid van behandeling, vervat in de akte van Mannheim. Indien zou blijken, dat zulks niet is te ver wezenlijken, zal naar het oordeel van de minister, de regering ern stig dienen te overwegen deze aangelegenheid aan internationale rechtspraak of arbitrage te onder werpen BONN, 17 Maart. Het West- duitse ministerie van Voedselvoor ziening heeft een omvangrijk pro gramma uitgewerkt ter bevorde ring van de Westduitse uitvoer van landbouwproducten. Het ligt o.m. in de bedoeling dat Duitse exporteurs in versterk te mate zullen deelnemen aan in ternationale handelsbeurzen in Europa, het nabije Oosten, Afrika en Amerika. In 1953 had de Westduitse uit voer van landbouwproducten een waarde van ruim 450 mill. DM. vergeleken met 251 millioen DM in 1950. LUXEMBURG, 17 Maart (AP) De kolenprijzen binnen de KSG zullen na 1 April gehand haafd blijven, aldus werd van daag vernomen. voortijdige verbranding te voorkomen. Deze toevoeging, die in de Ver. Staten „T.C.P." heet, wordt o.a. op de Europese markt onder de naam „I.C.A." (afkorting van Igniticn Control Additive) verkocht. De voorzitter van de Ka mer, dr. F. van Cauwelaert. zal na de verkiezingen vrij wel zeker niet in deze func tie terugkeren, zo vernemen wij De heer van Cauwelaert bekleedt het Kamervoorzit terschap reeds gedurende 15 iaar in successie. Op 10 Ja nuari van het volgend jaar wordt hij vijf en zeventig iaar. De wijze, waarop hij zijn taak als Kamervoorzitter al die jaren heeft vervuld, wordt om haar correctheid, tact en bekwaamheid zonder uitzon dering door alle partijen ge waardeerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De wet inzake de ouderdomsverzekering ligt op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid in ontwerp gereed. De ministerrad zal dit ont werp, dat het S.E.R.-advies in grote lijn zou volgen, zo spoe dig mogelijk in behandeling ne men. De grote voortvarendheid, die bij de voorbereiding van deze wet aan de dag is gelegd, moet aldus worden verklaard, zo ver nemen wij, dat de regering de ouderdomsvoorziening nog voor de volgende verkiezingen in 1956 verwezenlijkt wil zien. Zouden het interne beraad over de ouder domsverzekering en de parlemen taire behandeling vlot verlopen, dan zou het zelfs niet onmogelijk zijn, dat de wet in zou gaan op 31 October 1955. de dag waarop te verlengde Noodwet Ouder domsvoorziening afloopt. CAIRO, 17 Maart De Britse ambassade heeft vandaag be kend gemaakt, dat er gisteravond in de Suezkanaalzone drie Britse soldaten door Egyptenaren gewond zijn. Een van de gewonden is er ernstig aan toe. Twee t an de gewonden waren leden van de verbindingstroepen die naar hun kamp bij Fayid terugkeerden. Drie andere soldaten die tot de groep behoorden bleven ongedeerd. Officieren van de militaire po litie, die ter plaatse een onder zoek instelden, werden beschoten. Zij beantwoordden het vuur. Tij dens dit vuurgevecht werd nie mand gewond. Enige tijd tevoren was een lid van de Britse luchtmacht in bur gerkleren, die langs een kanaal bij Fayid fietste, door een Egyp tenaar met een lange stok aan gevallen. De Brit werd met hoofdwonden naar het ziekenhuis gebracht. Een Britse militaire woordvoer der heeft inmiddels de berichten uit Cairo ontkend, dat Britse troe pen verschillende dorpen in het gebied van Ismailia omsingeld en doorzocht zouden hebben. Hij zei, dat de Britten wachten opgesteld hebben om het gebied waar sedert Maandag twee Britse soldaten vermist worden. „Dorpen noch huizen werden doorzocht" aldus de woordvoer der. „De Britse militaire autori teiten verwachten, dat de Egyp tische burgerlijke autoriteiten hiervoor zorg zullen dragen. Mahmoud Fawzi, de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, heeft de Britse ambassadeur Sir Ralph Stevenson vandaag op het ministerie van Buitenlandse Za ken ontboden. Zij hebben een uur geconfereerd. Dit is de tweede maal in drie dagen dat Stevenson met Fawzi geconfereerd heeft. Zij zouden het gehad hebben over het op nieuw oplaaien van de activiteit in de kanaalzone. Het Egyptische kabinet en de revolutionnaire raad hebben giste renavond de toestand besproken Majoor Slah Salem, de minister voor Nationaal Beleid, heeft een verklaring uitgegeven waarin de beschuldiging wordt uitgesproken, dat de Britse troepen „zich schul dig maken aan agressie" door het omsingelen en doorzoeken van Egyptische dorpen. Tegenover de pers verklaarde hij: „De redering zal een derge lijke agressie tegen Egyptische burgers in de kanaalzone niet langer dulden." Later wordt meegedeeld, dat een „krachtig protest door Egypte overhandigd is over, wat daarin genoemd wordt, „het heersen van terreur" in de zone van het Suez kanaal. Een woordvoerder van de Brit se ambassade heeft meegedeeld, dat Stevenson geantwoord heeft met „een ernstige klacht over de recente wanordelijkheden in de kanaalzone, die het optreden van troepen nodig gemaakt heb ben" Pater W J. de Marteau is be noemd tot Apostolisch Vicaris van Bandjermasin. De nieuwe Apostolisch Vicaris is geboren in Horn (Limburg), is 37 jaar oud en behoort tot de congregatie van de missionarissen van de Heilige Familie Kort nadien kwamen de Esso met „E 54", de Britsche Petro leum B.P. met „08" en sinds een dag of tien de Caltex met „I.C.- plus". Dit laatste nu acht de B.P.M. inbreuk op verkregen merkrecht, aangezien door deze maatschap pij tricresylphosphaat met I.C.A wordt aangeduid (op de toevoe ging is octrooi aangevraagd) en de Shell acht de naam „I.C.- p us" een inbreuk op de goede zeden der concurrentie. Nadat verleden Zaterdag bleek, dat de Caltex niet van zins was de eis om het merk te laten ver vallen en de advertentiecampag ne te staken in te willigen, werd een dagvaarding uitgebracht, waarna het geding hedenmiddag voor de vice-president van de Haagse Rechtbank, mr M C de Jong. diende. Namens B.P.M. en Shell trad mr C. R. C. Wijckerheld Bisdom op. Deze lichtte, het standpunt der eisende maatschappijen nader toe. Deze eisen worden niet al leen in Nederland gesteld, doch overal waar Caltex het gewraakte merk gebruikt. Zo is in België ook reeds een geding aanhangig gemaakt. De naam „I.C.A.", aldus spr.. is in Engeland ontstaan, omdat daar een populair merk tand pasta „T.C.P." heet, de naam, die de nieuwe Shell-benzine in de Ver. Staten draagt. Daarom werd besloten „I.C.A." voor geheel Europa te gebruiken. Autobenzine is een geperfec- tionneerd product. Indien men daarin een substantiële verande ring brengt, dan is zulks niet minder dan een sensatie. Aan de „I.C.A."-toevoeging is grootscheepse bekendheid gege ven. Nu achten B.P.M. en Shell zich benadeeld, omdat een con currerende maatschappij komt met een merk, dat een verwar ring stichtende gelijkenis ver toont. Men verdenkt de Caltex nu profijt te willen trekken van de goodwill, die door de Shell voor het nieuwe product is ge kweekt. Mr Wz. Blackstone zeide in het verweer van Caltex, dat „I.C.A." als zodanig geen merk kan zijn. Het wordt als zodanig steeds ge bruikt met het bijschrift „Igni tion Control Additive" ofwel toe voeging tot het beheersen van de ontsteking. En hierin, aldus mr Blackstone, ligt het bewijs, dat „I.C.A." geen merk is, omdat er van stonde af aan een beschrijvende betekenis aan gegeven is. Het beleid van de Caltex, ook voor de Nederlandse dochter maatschappij. wordt in New York uitgestippeld. Daar ook is de naam „I.C.-plus" vandaan geko men. In België, Zuid-Afrika en andere landen wordt „I.C." ofwel met het woord, ofwel met te ken „plus" gevoerd. In November 1953 verscheen een publicatie van de „Aetyl Amsterdam gedurende 365 dagen Corporation" over een „Ignition Control Compound" van een an dere samenstelling, dan die van de Shell, in welke publicatie de afkorting „I.C.C." (maar niet als merk) werd gebruikt. Caltex heeft deze ..compound" in haar benzine toegepast. Waar deze stof naast een verdere verbetering in octaangehalte wordt toegepast gebruikt men „I.C.-plus" (Igni tion Control plus een verdere verbetering dus). Dit is een be schrijvende term en geep merk. aldus mr Blackstone. Werd „I.C.C." dus reeds als aanduiding in November 1953 ge bruikt. de Shell kwam met ...I.C.A." in Januari 1954. Bij de Caltex is de vraag gerezen of de Shell in Engeland inderdaad wel „I.C.A." heeft gekozen, alleen omdat daar „T.P.C." onbruikbaar bleek. Men heeft de indruk, dat de Shell haar voorsprong, omdat men het tricresylphosphaat het eerste had. heeft willen vergro ten door een poging om de let ters ..I.C.A." als aanduiding van ..Ignition Control Additive" te monopoliseren. En daarmee ligt naar de me ning van de Caltex het fatsoens aspect totaal anders. Het is dus niet zo, dat Caltex poogt door het gebruik van „I.C,-plus" de Shell te remmen. Naar de mening van mr Black stone gaat het publiek wel dege lijk op „I.C.A." als beschrijvende term en niet als merk af. Trou wens, de Shell is blijkens de propaganda en de instructies aan het personeel zelf van deze op vatting uitgegaan. We hebben hier de figuur, dat „I.C.A." van het begin af aan als beschrijvende term, in beschrij vende toestand is gebruikt en dus elke merkenrechtelijke bescher ming ontbeert, aldus mr Black stone. De afgekorte omschrijving dient tot ieders beschikking te blijven. Daarom acht de Caltex de pretenties en eisen van BPM en Shell dan ook ongefundeerd, althans zo dubieus, dat de rech ter deze naar de mening van mr Blackstone niet zal kunnen in willigen. Repliek In zijn repliek zeide mr Wijc kerheld Bisdom, dat de genoem de „Aethyl Corporation" een research-instituut van enige grote oliemaatschappijen is. Ook de Shell participeert hierin. Dat verklaart, waarom deze maatschappij geen merken en reclame heeft, doch alleen oc trooien In de publicatie over ..Ignition Control Compound I.C.C." van November j.l. werd van „I.C.C." geen merkscheppend gebruik gemaakt. Indien het dan verder gaat over de schepping van 't merk, dan geniet de Shell zeker prioriteit. Inderdaad kan men een soort naam van een stof en beschrij vingen van eigenschappen in het merkenrecht niet gebruiken. „I.C.A." behelst echter niet de b e s c h r ij v i n g van de stof „tricresylphosphaat" en verte genwoordigt ook niet de naam van die stof. Mr Blackstone hield staande, dat „I.C.A." van de aanvang af beschrijvende betekenis heeft ge had en dus als merk onbruikbaar is. Op 22 Maart zal uitspraak worden gedaan. De zaak Menten AMSTERDAM, 17 Maart liet gerechtshof te Amsterdam heeft bij beschikking van 16 Maart j.l. mr. F. P. Th. Rohling, oud-raadsheer commissaris van het bijzonder gerechtshof in de zaak Menten, in hoger beroep buiten vervolging gesteld ten aan zien van de beschuldiging van meineed. Men zal zich herinneren dal het gerechtshof reeds op 12 Juni 1953 de beschuldiging van vals heid in geschrifte heeft terzijde gesteld. In de laatstgenomen be schikking heeft het hof o.m overwogen dat door het nader onderzoek de onschuld van mr Rohling aan het hem ten laste gelegde feit overtuigend is ko men vast te staan. Behoudens de mogelijkheid van cassatie is hiermede een einde gekomen aan deze zaak. AMSTERDAM, 17 Maart De bootdienst AmsterdamLemmer v.v. heeft vandaag, nadat hij op 25 Januari wegens het ijs op het IJselmeer was gestaakt, de ge wone dienstregeling hervat. Het IJselmeer is thans ijsvrij. Mijnheer de Redacteur, Enkele dagen geleden heeft de voorzitter van de K.V.P.-raads- fractie te Bergen in Uw blad het standpunt gemotiveerd, dat deze fractie heeft ingenomen op de laatstgehouden raadsvergadering inzake het tramvraagstuk in Ber gen. Het ligt voor de hand, dat de K.V.P.-fractie haar beleid in deze kwestie had te verdedigen tegenover een overweldigende meerderheid van ons Katholieke volksdeel, dat het ongetwijfeld oneens is met het door haar fractie ingenomen standpunt. De K.V.P.fraotie stelt, dat met de aanvaarding van het plan- Burgersdijk het verkeersprobleem in Bergen niet opgelost wordt. Om de juistheid van deze bewe ring te kunnen nagaan, moeten wij in de eerste plaats uitmaken, wat nu eigenlijk het verkeers probleem is, waarmede Bergen te kampen heeft. Deze vraag echter maakt het weer noodzake lijk een duidelijke uitspraak te doen ten aanzien van vorm en karakter van het toekomstige Bergen. Wil men van Bergen en Bergen aan Zee een tweede Zandvoort maken, dan heeft de K.V.P.-fractie gelijk. Dan zullen wij in de naaste toekomst ten behoeve van het dagjespubliek uit Alkmaar. Amsterdam en na het gereedkomen van de tunnels ook van Haarlem en misschien zelfs Den Haag ruim baan moe ten maken. Indien men dit als de meest ideale ontwikkelingsrich ting van ons dorp ziet, dan zal men inderdaad korte en brede verkeerswegen hebben aan te leggen. Dan zou inderdaad de weg over de trambaan de oplos sing zijn. Dan staan niet meer het natuurschoon en de rust, die daarvan uit gaat. bij ons voorop, maar het materiële voordeel, dat men bij een sterke bevordering van de toeloop van het dagjes- publiek in het versohieit ziet. waarschijnlijkheid kan echter worden aangenomen, dat dit niet de ontwikkelingsrichting is, die de Bergense bevolking wenst en zeker is het niet de richting, waarin de gemeente stuurt. De gemeente Bergen heeft haar eigen karakter, n.l. dat van logeer gastenbadplaats. Een geheel ander karakter dus dan plaatsen als Zandvoort, Egmond en Kamper duin hebben. In onze gemeente zal het publiek gedurende een langere periode de rust willen vinden, die het in de rest van het jaar in zijn stedelijke woon plaats zo vaak moet missen. Zou den wij dit karakter aan Bergen ontnemen en ons zelf maken tot de uitvalspoort der rondom ons liggende steden, dan zullen bin nen zeer afzienbare tijd de lo geergasten Bergen gaan mijden. Dit belangrijke punt zal men dus voor zichzelf eerst hebben uit te maken, alvorens men een oordeel velt over 'het verkeersprobleem. Indien het zo is, dat Bergen zijn karakter als logeergastenbad plaats wil behouden, dan komt het verkeersprobleem direct heel anders te liggen. Immers, dan valt het zwaartepunt van het personenvervoer op het traject Bergen/Bergen aan Zee, dit in verband met de bijzondere ge aardheid van de twee-eenheid van Bergen en Bergen aan Zee, waarbij zich de unieke omstan digheid voordoet, dat het grootste deel der logeergasten zijn nacht verblijf heeft op 5 km van zee. Dit is dan het wezenlijke pro bleem. waarvoor Bergen zich ge steld ziet, nu Bello gaat verdwij nen. Het plan Burgersdijk heeft voor dit probleem een oplossing, zij het, dat er misschien ook bij dit plan nog wel iets te wensen overblijft. Ook zij, die het karakter van Bergen als logeergastenbadplaats willen bewaren, kunnen echter niet de ogen sluiten voor het Met aan zekerheid grenzende seizoen-verkeer, dat, hoewel thans in belang van minder betekenis, toch steeds toeneemt. Dat dit verkeer thans reeds een probleem schept, is beslist onjuist. Statis tisch is het een uitgemaakte zaak, dat er in een normale zomer ongeveer 10 dagen zijn, dat de Eeuwigelaan het wegver keer nauwelijks kan verwerken. Dit geldt trouwens evenzeer voor de Duinweg naar Schoorl. Een weg over de trambaan is dus al vast geen oplossing voor het ver keer naar die richting. Zolang van het jaar zijn bezoekers uit de kop van Noord-Holland naar net centrum perst door de nog veel drukkere Haarlemmerstraat, kan in Bergen althans de eerste lo tot 20 jaar zeker nog wel een afwachtende houding worden aangenomen voor de circa 10 drukxe dagen. Temeer, daar voor deze drukke dagen zeker nog wel verschillende verkeersregelingen mogelijk zijn, die de moeilijk heden grotendeels oplossen. Het is dan ook een kwestie van wijs beleid, indien men voorlopig maatregelen nalaat, die onher stelbare schade aan ons natuur schoon zullen veroorzaken, te meer nog, daar door niemand met zexerheid kan worden ge zegd, hoe straks na het gereed komen van de tunnels onder het Noordzeekanaal de verkeersstro men zuilen lopen. Een noodtoe stand bestaat er op het ogenblik in Bergen zeker niet, nu men met de invoering van het p-lan- Burgersdijk 't vervoersprobleem van de logeergasten kan oplos sen. Uit dien hoofde bestaat er dus geen aanleiding thans reeds het nootd in de sonoot te leggen en ons natuuroezit te laten overwoe keren door net wegverkeer. Het pian-Burgersdijk is geprojecteerd op een periode van 15 jaar. In dien in deze periode zou blijken, dat Bergen het toenemend ver keer met zou kunnen verwerken, kan straks zonder enige finan ciële sohade alsnog onder ogen worden gezien, welke andere wegen wij moeten inslaan om met nandhaving van ons natuur- bezit tot een bevredigende op lossing te komen van het ver keersprobleem. E. J. van Rees Vellinga Gemeenteraadslid V.V.D. Bergen N.H. 's GRAVENHAGE, 17 Maart De stichting gedupeerden Oude watersche Bank heeft enige tijd geleden een geding aanhangig gemaakt tegen het Borgstellings fonds voor Gouda en Omstreken. De stichting eist teruggave van een bedrag van 6000.-, die de gewezen penningmeester van de stichting, de heer L„ aan het Borgstelhngsfnods voor Gouda en Omstreken heeft geleend uit de j kas van de stichting. De heer L. te Gouda werd vorig jaar ge arresteerd, omdat bij een door de rijksaccountant ingestelde controle in de boeken van het Borgstellingsfonds voor Gouda en Omstreken, waarvan L. districts commissaris was, was vastgesteld dat een bedrag van ƒ300.- werd vermist. De heer L. had namens het Borgstellingsfonds voor Gou da en Omstreken zitting in het bestuur van de Stichting Ge dupeerden Oudewatersche Bank. Deze stichting werd, zoals be- Razzia's in Egypte CAIRO, 17 Maart De politie heeft negen Grieken gearresteerd van wie twee vrouwen, bij een overval „op de belangrijkste com munistische cel in het Midden- Oosten", aldus heeft vandaag een dagblad uit Cairo meegedeeld. Bij de overval, die gisteren plaats gevonden heeft, bleek dat de cel „instructies en richtlijnen ontving van het centrale comité van de communistische partij in Griekenland, die officieel erkend wordt door de kominform in Rus land." De Grieken „hadden tipt taak de communistische principes te verbreiden onder de Grieken in Egypte en in het algemeen lei ding te geven aan de communis tische activiteit in Egypte en an dere landen van het Midden Oos ten". Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Minister Suurhoff heeft on langs een grondige reorganisatie van de „DÜW" doorgevoerd De Eerste Kamer bleek daar giste ren, bij de behandeling van de begroting van „Sociale Zaken en Volksgezondheid" niet onverdeeld tevreden over te zijn. De heer van Lieshout (KVP), wethouder van Eindhoven, ver tolkte de klacht van de gemeen tebesturen, dat zij bij deze reor ganisatie niet zijn geraadpleegd. De uitschakeling van de provin ciale commissies achtte hij aller minst een voordeel, evenals de heer Schipper (A.R.) en prof. Molenaar (V.V.D.Zelfs de partijgenoot van de minister, de heer Hoogland (P.V.D.A.) kon het niet bekoren, dat het rijksele ment in de nieuwe opzet een do minerende plaats heeft gekregen. kend is. opgericht nadat het fail lissement was uitgesproken over de N.V. Oudewatersche Bank De heer L., die penningmeester was van de stichting, heeft zonder overleg te plegen een lening van 6000.- verleend aan het Borg stellingsfonds voor Gouda en Omstreken. Hij zou op deze wijze een tekort aan middelen bij het Borgstellingsfonds hebben willen aanvullen Noordelijken vragen bijeen komst mapenslilstands- commissie SEOEL, 17 Mrt. (Reuter) De Noordelijken hebben Woensdag verzocht om een bijeenkomst van de militaire wapenstilstandscom missie te Panmoendjon De com missie zou morgen, Donderdag, moeten spreken over „de vervan ging van oorlogsmateriaal", aldus deelde een woordvoerder van de V.N. mede OSLO, 17 Mrt. (NTB) De verbetering van de toestand van Kroonprinses Martha van Noor wegen heeft zich hliikens een uit gegeven medisch bulletin voortge zet. Zii is thans definitief over het kritieke punt heen. Zij kan weer vloeibaar voedsel tot zieh nemen. koningin Juliana heeft via de Nederlandse legatie te Oslo geïn formeerd naar de ontwikkeling van de ziektetoestand van prinses Martha Het laatste medische bul letin is ter kennis van Koningin Juliana gebracht Oo 17 Maart j.l. werd door B. en W. van Wieringermeer aanbe steed het bouwen van een dubbel woonhuis aan de prof. Granpé Molièrestraet te Wieringerwerf. De uitslag hiervan is als volgt: A. Groot en Zoon. Lambertschaag f46250: .T Genzebroek Medem- blik f45480: K. Koopman, Nw. Niedorp f45223: J. Kingma en Zn Midden-meer f45122: Gebr. Tuin, 't Zand f45000: N.V. v/h King ma en Zn.. Slnotdoro: f44375- H. Lomn Hippoh'thushoef f 44230; G. Knvners. Hoogwoud f 44090: L. Schotten. Wieringerwerf fzznno; D. v.d. Gulik, Waarland f43804. Begroting f 43200. De gunning werd aangehouden Eveneens werd aanbesteed het glaswerk en bebangwer-k van bo vengenoemd dubbel woonhuis. De uitslag hiervan is: Flevo. Ham hes f339"- Mpinsma en v. d. Kooi. Midden-meer f3233 35- T K'irn Heer Hu*o- waard f?.°B9- Braaf. Wi°rijf- °erwe>-f f 9973- Geertsma. Sloot- -'orn f 2887; J. Spees, Hoogwoud f2176. Begroting f 3600. No; een aanbesteding van het slonen "a-n de restanten van het voormalige raadhuis t,e Wierin- gerwerf. Hierbij hebben inge schreven voor bïi afkomende "->ater!o1en voor de aannemer: K. Koonman. Wierhigeirwerf f-rifin- j ^-nuzebrop'k Medemblik f?700: T Kingma en Zn M'dden- meer f9690- GoViri v j Putten, 9 "-sterdam f 1633. Begroting f 2750. Bii afkomende materialeh voo" d'rentie: Geb" 7"idema. Sloofdorn faesn- P Daalder aannemerphe^-Hf Alkmaar f2437- Geh-, v(j put._' ten. Amsterdam f 1996. Begroting f 3000.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5