NOORDHOIMNDS Nerveuze spanning aan Arabisch-Israëlische grens Totale Franse luchtmacht bestookt Yietmiiihtroepeii Verklaring van Wilson voor de Senaatscommissie Beroepsinbrekers voor jarenlang de cel in Scelba onderneemt tegen communisten kruistocht Dagblad voor Alkmaar en omgeving Eindelijk r Wederzijdse concentraties van troepen en vliegtuigen Beroep van Israël op Veiligheidsraad Franse atoom wapens komend jaar gereed „Het leger clekl geen communisten" De „hel van Dien Bien Phoe Het proces Marie Besnard EGYPTE EN ENGELAND Geheime zitting Italiaans kabinet Razzia's in Bandung Brand verwoest Nederlands jacht Auster maakte noodlanding: Vrijdag 19 Maart 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13038 Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, f 2.20 per maand, f 0.51 per week, inciusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 et per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. DEZE VERZUCHTING mag men wel slaken*" nu dan toch de Me morie van Antwoord inzake het wetsontwerp op de Omzetbelas ting verschenen is. Tien maanden heeft het geduurd, voor en aleer het zover was, maar men moet toegeven, dat de lange tijd van wachten goed besteed is. Het was Juni 1952 vlak voor de verkiezingen van dat jaar! dat minister Lieftinck een ont werp van wet indiende, tot wij ziging van de Omzetbelasting. De strekking daarvan was vooral, de kleinhandel van de heffing vrij te stellen. Hoe lang en hoe vaak was daar al niet om gevraagd! De Katho lieke Middenstandsbond en de Katholieke Volkspartij stonden voorop in de rij dergenen, die verzochten om tegemoetkoming aan de detailhandel op dit punt, omdat de grote rompslomp en de eigenaardige consequenties op financieel gebied ten opzichte van de belasting-inning, 'n doorn in het oog der betrokkenen wa ren. De bijv. inderdaad veel-ge- plaagde middenstand voelde zich ook nog rijksambtenaar voor de belastingen, bij alle zorgen, welke door allerlei omstandigheden aan die middenstand toch al worden opgelegd. Toch was men nog niet tevre den met de in Juni 1952 voorge stelde tegemoetkoming en er wer den meer en andere wensen ge formuleerd door de gezamenlijke middenstandsbonden, in het be kende rapport van de Kath. Mid denstand en de K.V.P. en op tal van vergaderingen en bijeenkom sten. Op-politiek terrein vonden deze wensen en klachten hun weerslag in de beschouwingen bij de be treffende begrotingshoofdstukken en niet minder in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het onderhavige wetsont werp, en in de inmiddels versche nen Middenstandsnota. Dat is alles tenslotte, na rijp beraad en ruim studeren niet zon der resultaat gebleven. In de nu eindelijk versohenen Memorie van Antwoord van de regering is aan verscheidene geuite wensen en geopperde bezwaren tegemoet ge komen. De aanvankelijk nog gehand haafde administratieve rompslomp is verder afgekapt, de kring der- genen, 'die van de vrijstelling der heffing zal profiteren, wordt be langrijk uitgebreid, verschillende artikelen worden in de vrijstel ling der omzetbelasting opgeno men, enz. De tegemoetkoming aan de wensen uit het bedrijfsleven zou echter een offer voor de schatkist betekenen van ongeveer f44 mil lioen en aangezien de minister v. Financiën zich consequent houdt aan de eenmaal gedane uitspraak, dat in het kader van deze belas tingvermindering van inkomsten niet kan worden aanvaard, zal er een uitweg gezocht worden voor deze 44 millioen. Deze wordt gezocht in een ver hoging van de belasting bij invoer en een intrekking van de bestaan de vrijstelling voor de invoer van metaalerteen en blokken van zink, lood en tin. Verheugend vinden wij, dat verdere vrijstelling van heffing, binnen het raam van de vermin dering tot 44 millioen, gezocht en gevonden zijn in het culturele vlak. Zo zijn boeken voortaan en ook eindelijk! vrijgesteld. Zij delen dit lot met een wat merkwaardig gezelschap, n.l. van petroleum en wild en gevogelte. De thans nader voorgestelde wijzigingen zijn natuurlijk be- langrijk en zullen in de kringen der betrokkenen waardering vin den. Maar wij zouden niet graag in de vreugde over deze verdere tegemoetkomingen, die belangrijk zijn, de instemming met het aan vankelijk voorgestelde (vrijstel ling van de heffing voor de klein handel) willen vergeten. De wet van Juni .1952 komt nu, in de loop van 1954 aan de orde voor practische behandeling in het parlement. Wij moeten niet vergeten, dat het die (nu verbeterde) wet was, die (in ont werp dan) bet mes zette in oud zeer, dat nu werkelijk spoedig moge verdwijnen. TEL AVIV, 18 Maart (A.P.) Er hangt vandaag aan de ArabischIsraëlische grenzen een nerveuze span ning. Waarnemers van de Verenigde Naties zijn een on derzoek ter plaatse begonnen naar de moord op de elf Joden in de Schorpioenpas in de Negeb woestijn nabij Jordanië. (Voor een ooggetuige-relaas van het gebeurde, zie pag. 5). De bladen in Beiroet brachten telegrammen uit Amman, waarin meegedeeld wordt, dat Israëlische troepen samengetrokken worden nabij de Jordaanse grens. Reizi gers die uit Syrië in Beiroet bin nenkomen hebben meegedeeld, dat een gestage stroom Syrische militaire vliegtuigen zich naar het Zuiden beweegt, vermoedelijk om Jordanië bij te staan zo dit nodig mocht blijken. (Deze be richten konden echter niet be vestigd worden). De premier van Israël Mosje Sjarett is bijeengekomen met de leiders van het leger en de po litie in Beersjeba in de Negeb woestijn, terwijl waarnemers van de Verenigde Naties zich naar de eenzame Schorpioen-pas bega ven voor hun onderzoek ter plaatse. Gisteren werden elf personen gedood en vier gewond in een bus in de Schorpioen pas, die op weg was naar een festival in Eiiat. De Israëlische regering schrijft de aanval toe „aan een georganiseerde Arabische groep" en noemt het „een oorlogsdaad". De regering van Jordanië heeft alle verantwoordelijkheid voor het gebeurde van de hand gewe zen. Een Jordaanse woordvoerder verklaarde: „onze regering heeft in geen enkel opzicht iets met het incident te maken". De eerste reacties in Israël waren uitge sproken beheerst. In de pers werd geen felle toon gebruikt. Brits commentaar In kringen van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken is de moordpartij als „zeer schokkend en betreurenswaardig" genoemd. Aanvankelijk bestond er geen enkele aanduiding, dat Israël het incident aan de Veiligheidsraad zou voorleggen. Vanavond laat evenwel werd bericht, dat dit wel het geval zal zijn. Israëlische officieren die een onderzoek heb ben ingesteld zijn van mening, dat de daders uit Jordaans gebied kwamen en na de aanslag ook over de Jordaanse grens zijn ge vlucht. PARIJS, 18 Maart (A.P.) De Franse minister van landsverde diging René Pleven heeft de Na tionale Vergadering Woensdag avond medegedeeld, dat Frank rijk het volgende jaar voorberei dingen moet gaan treffen voor de vervaardiging van eigen atoom wapens en tevens een begin dient te maken met het ontwerpen van door atoomkracht voortbewo gen schepen. CONFLICT VAN ENKELE UREN BIJ WILTON- FIJENOORD Gisterochtend heeft een 150-tal lassers op de werf van Wilton- Fijenoord te Schiedam het werk neergelegd, aangezien ze niet te vreden waren over de bestaande regeling van het tariefloon. Toen van de kant van de direc tie de verzekering werd gegeven, dat de tariefkwestie direct zou worden ter hand genomen (een vroegere behandeling was niet mogelijk wegens ziekte van Ir. Wilton) is men weer aan het werk gegaan, zodat het conflict slechts enkele uren geduurd heeft. Grote dieftsal van meelzakken Eén dezer dagen heeft de Am sterdamse politie vier hoofdstede- lingen aangehouden, die ervan verdacht worden sinds 1949 ten minste 10.000 meelzakken, die per stuk een waarde hebben van 2.- te hebben ontvreemd ten nadele van de stoommeelfabriek Holland. Van de arrestanten, die inmid dels voor de officier van justitie zijn geleid, zijn er drie werkzaam Onderzoek beschieting V.S.-vliegtuigen begonnen NAPELS, 18 Maart De Ame rikaanse marine is begonnen met het onderzoek naar de beschie ting door Tsjechische Migs van twee Amerikaanse marine vlieg tuigen, die deelnamen aan een vlucht met 43 andere toestellen naar Salzburg. Een van de toe stellen werd beschadigd, maar landde veilig in Duitsland. Het andere bleef onbeschadigd. De Tsjechen hebben beweerd, dat de de toestellen Vrijdag j.l. bo ven Tsjechisch uranium-gebied vlogen. Gecharterde K.L.M.-Dakota bij landing beschadigd WILLEMSTAD, 18 Mrt. (ANP) Een gecharterde Dakota van de K.L.M. is Woensdagmiddag op het vliegveld Sint Kitts in Brits West-Indië bij de landing be schadigd doordat het toestel van de landingsbaan is gereden. De rechtermotor, een vleugel en het landingsgestel werden beschadigd. De bemanning en de passagiers waren ongedeerd. GANG IN PYRAMIDE STORT IN CAIRO, 18 Mrt. (Reuter) Naar te Cairo wordt vernomen is een gedeelte van de gang, die naar men meent naar de grafkamer van de pas ontdekte pyramide bij Sakkara leidt, ingestort. Een aan tal arbeiders werd onder het puin bedolven. Later bleek één te zijn gedood. DRIJFIJS BIJ DEN OEVER Bij den Oever bevindt zich op het IJselmeer nog steeds middel zwaar opeengepakt drijfijs. Bij de heersende windrichting levert dit geen of weinig moeilijkheden op voor de scheepvaart. Men houde er echter rekening mede, dat bij verandering van wind het ijs nog wel enige hinder zou kunnen ver oorzaken. De berichtgeving wordt hiermede stopgezet. HANOI, 18 Maart (A.P.) De troepen van de Franse Unie hebben vandaag de volle kracht van hun lucht macht ingezet tegen de Vietminh, om hun artilleriestel lingen te vernietigen en de massa's soldaten, die zich gereed maken voor een nieuwe aanval op Dien Bien Phoe, uiteen te jagen. Opstijgend van landbases en van vliegdekschepen razen door Amerika geleverde Hellcats, Bearcats, Privateers en B26 bom menwerpers over Dien Bien Phoe en storten zich op de rebellen in de heuvels en de vlakten. Het zonnige warme weer geeft de luchtmacht één van de beste kansen de Vietminh zwaar te bestoken op de zesde dag van de hevige en verwoede strijd om de vesting. Inmiddels beschieten de Franse 105 min. kanonnen de geschuts- opstellingen van de Vietminh en troepenconcentraties. De Viet minh schiet duizenden mortier granaten van het kaliber 75 mm. en 105 mm. op Dien Bien Phoe af. Versterkt door valschermtroe pen wachten de Fransen achter hun prikkeldraadbarricades, in loopgraven en in bunkers op de volgende grote aanval die elk ogenblik kan losbarsten. Volgens Franse corresponden ten aan het front is met recht te spreken van de „hel van Dien Bien Phoe". Het eerste vliegtuig met ge wonden uit de belegerde stad Dien Bien Phoe is vandaag in Hanoi aangekomen. Volgens telegrammen vuurde de Vietminh op het toestel toen het opsteeg, hoewel de vleugels en de romp voorzien waren van de tekens van het Rode Kruis. De C 47 had 35 gewonde sol daten van de Franse Unie aan boord. BORDEAUX, 18 Maart (A.P.) Vandaag is het de vierde dag in het proces tegen Marie Bes nard, de 58 jarige weduwe die ervan beschuldigd wordt haar moeder, haar vader, haar tweede man en drie andere familieleden vergiftigd te hebben. De aanklager sprak de beschul diging uit dat Marie Besnard verschillende brieven geschreven heeft en dat zij in een ervan ver klaard had: „Ik ben verloren" en in een andere „Ik ben schuldig." De advocaat voor Marie Bes nard heeft dit ontkend. WASHINGTON, 18 Maart De Amerikaanse minister van Defensie, Charles Wilson, heeft vandaag verklaard dat het leger geen communisten „dekt". Hij voegde hieraan toe dat hij het volste vertrouwen heeft in de minister voor de landstrijdkrach ten, Robert Stevens. Senator Joseph McCarthy heeft het leger herhaaldelijk beschul digd van bescherming van com munisten. CAIRO, 18 Maart (Reuter) President Naguib van Egypte heeft aan de pers meegedeeld, dat hij „niet veel zin" heeft om met de Engelsen weer besprekin gen te beginnen over de kanaal zone. „Als zij met betere voor waarden komen, zal ik ze aan nemen", zei hij. „Als zij mijn voorwaarden zouden willen aan vaarden, zou ik dat heel prettig vinden, maar ik ben niet van plan het initiatief tot nieuwe be sprekingen te nemen". ROME, 18 Maart (A.PJ Mi nister-President Mario Scelba heeft vandaag een grootscheepse campagne tegen de Italiaanse eommunistische partij aangekon digd. Zijn vijf weken oude kabinet heeft een programma goed gekeurd „ter verdediging van de democratische instellingen tegen het optreden van totalitaire poli tieke krachten, die, naar bewezen in de fabriek, de vierde is een I is, onder toezicht van vreemde vrachtrijder. mogendheden staan. In een communiqué, dat zes uur na de geheime kabinetszitting uitgegeven werd stond nog niet welke maatregelen de Italiaanse premier wenst te nemen. Wel werd verklaard, dat het kabinet het volkomen eens was met de noodzaak om binnen de grenzen der wet in alle sectoren van het nationale leven maatre gelen te nemen om misbruiken van de zijde van organisaties, die tegen het democratische regime opereren, onmogelijk te maken. Deze maatregelen, aldus het communique, zijn nodig op het gebied van de economie, de fi nanciën, het credietwezen en de amusementsbedrijven alsmede in de grondwettelijke bepalingen over de trouw der ambtenaren aan het democratische regime. AMSTERDAM. De Amster damse rechtbank heeft gister ochtend uitspraak gedaan in het proces tegen enkele beroepsinbre kers en een medeplichtige, die zich veertien dagen geleden heb ben moeten verantwoorden voor een groot aantal inbraken in 't Gooi, de omgeving van Haar lem en een inbraak in een apo theek aan de Admiraal de Ruyter- weg te Amsterdam. De hoofddader, t.w. de 58-jarige J. A. R. uit Amsterdam, die als gevolg van 15 veroordelingen reeds ruim 20 jaar in gevangenis sen heeft doorgebracht, werd 4 jaar inet aftrek opgelegd. De 36- jarige timmerman H. F. M. K„ die samen met hem de inbraak in de apotheek had gepleegd, werd tot 3 jaar met aftrek veroordeeld. Naar bekend bestond de buit uit f 2000 uit de opengesneden brand kast plus een grote hoeveelheid verdovende middelen. Een andere maat van de hoofd dader was de 37-jarige Amster damse huisschilder F. J. H. Deze laatste stond veertien dagen ge leden terecht, omdat hij samen met de hoofddader talrijke inbra ken in 't Gooi en de omgeving van Haarlem had gepleegd. Hem werd 3 jaar met aftrek opgelegd. 1 jaar met aftrek luidde tot slot het vonnis tegen 'de 57-jarige kof fermaker W. v. d. V. (5 maal ver oordeeld), die 6 jaar lang bij de apotheek in Amsterdam had ge werkt, toen wegens diefstal was ontslagen, dooh de sleutels van de toegangsdeuren mee had ge nomen. Die sleutels had hij de Mr Baron van Wijnbergen Hoogleraar te Nijmegen Het bestuur der Sint Radboud- stichting heeft tot gewoon hoog leraar in het provincierecht, ge meenterecht, waterstaatsrecht en het bestuursrecht in de Faculteit der Rechtsgeleerdheid aan de R.K. Universiteit benoemd Mr. S. F. L Baron van Wijnbergen te Was senaar met leeropdracht tevens voor bestuurskunde in de verenig de faculteiten der Letteren en Wijsbegeerte en der Rechtsge leerdheid. Mr. Baron van Wijn-, bergen is momenteel hoofdambte naar van het Departement van Wederopbouw. 5'8-jarige kleermaker W. F. L. B. ter hand gesteld. Deze B. had ze aan de inbrekers gegeven, zodat het tweetal gemakkelijk binnen kwam. Ook de kleermaker heeft terecht gestaan, doch het onder zoek tegen hem is voor onbepaal de tijd aangehouden voor het uit brengen van een rapport. Anderhalf-jarig meisje in bedje geslikt AMSTERDAM Een meisje van negentien maanden in de P. C. Hooftstraat te Amsterdam, dat in een tuigje in haar bedje was vastgebonden, is Woensdag avond door verstikking om het leven gekomen. DJAKARTA, 18 Maart (Pi- Aneta) De mobiele brigade, de staatspolitie en de militaire politie hebben Woensdagavond in verschillende wijken van Ban dung uitgebreide razzia's gehou den. 0.m. doorzocht men de ho tels Homann, Preanger, Astoria en een aantal woningen. De raz zia's duurden van drie uur des middags tot half elf 's avonds. Gedurende die tijd was het de hotelgasten niet toegestaan de hotels te verlaten. De directeur en de zaalchef van Homann, de heren Schinkel en Schouten, werden voor een nader verhoor aangehouden. Het hoofd van po litie in West-Java, deelde mede, dat het „gewone razzia's" betrof, waarbij naar bepaalde personen werd gezocht". Behalve de twee genoemde personen zou vervol gens nog niemand zijn aange houden. In Spaanse haven ALGECIRAS (Spanje), 18 Mrt. (A.P.) Het 150 ton metende jacht „Angerjo" uit' Amsterdam is vandaag verwoest door een brand, die vermoedelijk ontstaan is terwijl de motordrijver de motor schoonmaakte. Er vielen geen slachtoffers. Het jacht was Woensdag uit Iran gekomen met Gerrit Rose- boom, een zoon van de eigenaar, en zijn Franse vrouw Violette aan boord. Zij maakten een va- cantiereis en waren voornemens morgen naar Casablanca te gaan. Amerikanen helpen gewonde Japanse vissers TOKIO, 18 Maart Vandaag is 'n gecombineerde Amerikaans- Japanse ploeg deskundigen op 't gebied van uitstraling begonnen de 23 Japanse vissers te behan delen, die in een radio-actieve wolk verzeild waren geraakt tij dens de waterstofontploffing van 1 Maart op de Marshall eilanden. De Japanse regering heeft van daag besloten haar protest of eisen voor schadevergoeding uit te stellen hangende het onder zoek van de doktoren. Wilson legde getuigenis af voor de Senaatscommissie voor de ge wapende diensten. Hij zeide voorts vertrouwen te hebben in John G. Adams, de rechtskun dige adviseur van het leger, die de beschuldiging van het leger tegen McCarthy en diens assistent Roy Cohn indiende. Volgens deze beschuldiging hebben McCarthy en Cohn aangedrongen op een speciale functie in het leger voor Cohn's vriend David Sehine, die thans als gewoon soldaat dienst doet. Op een vraag van de democra tische senator Kefauver, t zeide Wilson dat door de commissies van onderzoek geen enkel geval van communistische infiltratie of van subversieve actie was ont dekt, dat de legerleiding niet reeds bekend was. McCarthy heeft beweerd dat door zijn com missie gevallen van subversieve actie waren ontdekt, waarvan de legerleiding geen idee had. Wilson verscheen voor de Se naatscommissie om te spreken over de voorgestelde wijziging in de recruteringswet voor artsen. Piloot ongedeerd LEEUWARDEN De Auster MZ 253 van vliegbasis Leeuwar den, bestuurd door de 23-jarige sergeant vlieger N A. Bak, heeft gistermorgen omstreeks half 12 een noodlanding moeten maken in de gemeente Holten CO.). Het toestel kwam neer op een weiland van de landbouwer W. T. Bode, dat gelegen is langs de Binnenweg van Okkenbroek naar Holten nabij Njeuiw-Hee- ren. De piloot moest de noodlan ding maken wegens motorpech. Hel landingsgestel van het toe stel werd geheel vernield, terwijl de propeller beschadigd werd. De piloot, die ook talrijke vluch ten heeft gemaakt in verband met de isolatie van de Wadden eilanden. kon ongedeerd het vliegtuig verlaten. Soms is er in het leven van ■een dommelende molen een schitterend moment: dan glijdt de brutaal zoekende bundel licht van een passé- rende auto over zijn sierlijke vormen, dan schrikt de be jaarde uit zijn gemijmer en wordt zijn lijnenspel even le vendig. Wijkt dan de bundel weer, dan keert de verdroom de stemming terug, voor da gen en 'nachten, voor weken, voor maanden of jaren mis schien.... Sic transit... Ergens in de buurt van Breukelen, langs de Rijksweg Amsterdam Utrecht, waar overdag het snelverkeer jachtend voort raast, staat zo'n oud molentje; de watermolen van het voor malige waterschap Kortrijk en Hieltjesdorpdat thans al leen nog maar Kortrijk heet, omdat een nieuwe tijd voor nieuwe dingen heeft gezorgd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1