1 schat I Sociale Zaken afgehandeld Britse oud-oorlogsvlieger herdacht zijn redders f: Nood vluchtelingen uit Oost-Europa misbruikt Mgr Q. Pessers O.F.M. uit China verbannen Nederlander tot een jaar in Indonesië veroordeeld Herleefde activiteit van benden op de Molukken Baiikdirecteur gearresteerd s X 4R IjAME Hen, B.H.'s TRELLA" 1 Eerste Kamer Gedeeltelijke leerplicht voor 14- en 15- jarigen in overweging Nog geen standpunt over SER-advies ouderdoms voorziening Reiziger stak Ontvoering mislukt in Makassar centen in eigen zak Zij offerden hun leven Treffende plechtigheid hij monument te Steenderen Richard Pape keerde voor één dag terug Purmerend ontdekt hamer van commandant Van Speijk Barkey had patronen in bezit botwinnik wint ook tweede partij Geen bekorting r aaptij cl van kievitseieren waarom alleen zilveren guldens? Manusama zou actie" leiden vanuit Nederland Oplichter stroopte Rotterdam af Pagina Vrijdag 19 Maart 1954 - 5 - nut :cd /anzakdoekjes cadeau tel cadeau cadeau eclame 1954 I 1 5LEFOON 3550 s in uitlaaie baas?" vroeg effe die twee ouwe „Twee oude vrouwen?" meer passagiers in de deze lieve dames niet d en hun leeftijd past een revolver ter hand een van de bankjes Iet leek wel of ze van adden. „Komaan, goede olijk uit.. Wij zijn aan uws levens gekomen. ;al u op een all -rchar- u aan attenties van de al ontbreken, want dat rgankelijke schoc heid". minder dreigende woor- t bestand en ze sloegen I (Van onze parlementaire redacteur) „Het kabinet lieeft nog geen standpunt bepaald over het S.E.R.-advies met betrekking tot de definitieve ouder domsvoorziening. De verwerking in een wetsontwerp zal geen eenvoudige zaak zijn. Wat de tijdslimiet betreft moet men dan ook geen overspannen verwachtingen hebben." Dit zei minister Suurlioff gisteren in de Eerste Kamer bij de voortgezette behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De minister wilde het S.E.R.-advies liever aanhouden als een synthese dan als een compromis. Met dit advies is in elk geval een groot stuk werk verricht. heidspolitiek, maar van bijkomen de omstandigheden zoals de grote woningnood en het herstelwerk in de rampgebieden. Prof. Molenaar had gevraagd of de minister tegelijk een plan tot unificatie van de soc. verzeke ringswetgeving wilde opstellen. „Bepaald niet, antwoordde de minister, er zijn twee mogelijk heden om als minister te mis lukken'! men kan te weinig, maar ook teveel overhoop halen." Ook de staatssecretaris, mr. Van Rhijn wees later in zijn betoog op de kapitale moeilijkheden die aan een volledige unificatie ver bonden zijn en waarbij zowel aan vorm en inhoud moet wor den gedacht. Bij unificatie is in elk geval een loongrens van f6000 noodzakelijk, maar de medici ma ken hiertegen, zoals bekend, be zwaar en de staatssecretaris wil de niet verhalen, dat ook de vooruitzichten op een aflossing niet rooskleurig zijn. Geestelijke verzorging „In Christelijke kringen is men bezorgd dat het humanisme de zorg in kampen voor propaganda zal benutten", aldus de minister Suunhoff in antwoord op des betreffende opmerkingen. En ver der zou het humanisme geen claim mogen leggen op de bui tenkerkelijken. Een1" derde be zwaar geldt de vrees, dat termen als godsdienstige en geestelijke zorg verwarrend kunnen werken. De bewindsman had begrip voor deze houding, maar meende, dat desondanks een oplossing bereikt kan worden, „zonder dat deze uitloopt op een grievende discri minatie van een groep Nederlan ders, zoals die door het Huma nistisch Verbond vertegenwoor digd wordt." Loonpolitiek Met betrekking tot de lonen kondigde de minister aan, dat de regiering binnenkort met de Stichting van de Arbeid overleg zal plegen over een nieuwe orga nisatie voor de loonpolitiek. De afschaffing van de classifi catie zou z.i. zeer geleidelijk moe ten geschieden omdat er na de jongste loonsverhoging een tijd van rust in de loonpolitiek moet komen, terwijl ook de industria lisatie van het platteland niet geremd mag worden. De staatssecretaris besprak het vraagstuk van gelijk loon voor man en vrouw. Bij volledige ge lijkstelling zou het loonpeil met 11 a 13 procent stijgen. Ook hier is dus een zeer geleidelijke ont wikkeling wenselijk. W erkgelegenheid Over de werkgelegenheid zei minister Suurhoff, dat de krappe arbeidsmarkt, zoals die zich hier en daar voordoet, geen gevolg is van de gevoerde werkgeiegen- De nieuwe regeling, waarbij de lonen van het vrije bedrijf ook voor de D.U.W.-kampen gel den, kan inderdaad een prikkel doen verdwijnen voor de over gang naar de normale werkgele genheid. Heel vroeger was een dergelijke prikkel zelfs de hon ger, aldus de bewindsman, maar in z.g. „prikkels" wil hij het niet zoeken. Een betere oplossing is een wijziging van de mentaliteit van sommige arbeiders, die hun belang verkeerd berekenen. Bin nenkort zullen enkele maatrege len worden genomen, die de be doeling hebben om de arbeids markt in de bouwsector wat te ontspannen. Ook is de versnelde opleiding van bouwvakarbeiders in overweging. Minister Suurhoff bestreed de opvatting dat de pro vinciale commissies in de gereor ganiseerde opzet van de aanvul lende werkgelegenheid niet meer tot het recht zouden komen, wel zijn er enkele moeilijkheden, maar deze kunnen worden op gelost. Binnenkort zal een be spreking plaats vinden met een delegatie van de provinciale be sturen. Ondernemingsraden De staatssecretaris, mr. Van Rhijn, deelde in zijn betoog me de, dat de termijn voor instelling van ondernemingsraden niet nog maals verlengd zal worden. Ook in strafsancties zag hij geen heil. De S.E.R. heeft hij tot groter activiteit aangespoord en ook is contact gezocht met de Stichting van de Arbeid. De staatssecreta ris hoopte, dat in de resterende maanden nog veel zal gebeuren. Mr. Van Rhijn toonde zich voor stander van een wettelijke va- cantieregeling. Voor jeugdige ar beiders zou die, ook naar zijn oordeel, in de richting van 18 dagen moeten gaan. Meisjes van 14 jaar zullen straks niet meer in de fabriek mogen werken. Een desbetreffend wetsontwerp is bij de Kamer in gediend. Een soortgelijk verbod zal ook voor de landbouw gel den als de land'bouwarbeidswet is aanvaard. Een verbod van jon gens van 14 en 15 jaar zou ge paard moeten gaan -met een ver hoging van de leerplichtige leef tijd. Maar er is nu al een groot tekort aan scholen M.r. Van Rhijn deelde mede, dat nu voor deze groepen aan een gedeelte lijke leerplicht wordt gedacht, zodat de week dus Verdeeld wordt tussen fabriek en school. Dit on derwijs zal 6000 leerlingen om vatten. De kosten worden ge schat op öVt millioen. Op dit ge bied wordt ook nu al iets ge daan. In Maastricht is de Pater Fortisschool en ook zijn er fa brieksscholen in Enschede o.a. Na enige repliek werd de be groting „Sociale Zaken en Volks gezondheid" zh.s. aangenomen. Communisten tegen. Volgende week komt o.m. „Oorlog en Ma rine" in behandeling, hetgeen een belangrijk debat belooft te wor den. Onveilig Indonesië DJAKARTA, 18 Maart. Vijf geüniformeerde bandieten heb ben geprobeerd C. A. B. v. Rhijn, de Nederlandse directeur van de afdeling Makassar van de O. G. E. M., Gas- en Elect'riciteitsmaat- schappij te ontvoeren, aldus een bericht van vandaag, waarin een garnizoenscommandant geciteerd wordt. Volgens de berichten heeft de commandant van het garnizoen Makassar, majoor Moohtar, mee gedeeld, dat de ontvoerders in 'n jeep tot voor het huis van van Rhijn reden. Zij zeiden tot hem dat hij op het garnizoensbureau moest komen en dat zij gekomen warén om hem op te halen. Van Rhijn probeerde het garni zoensbureau voor bevestiging on te bellen, maar een van de ban dieten sloeg hem met een ge weerkolf op het hoofd. Daarop namen de bandieten de vlucht. Sedert enige tijd worden in Makassar mensen ontvoerd om losgeld te krijgen. De meeste slachtoffers zijn Nederlanders en Chinezen. „Vieren maar", nieuwe film over de visserij 's-GRAVENHAGE, 18 Maart In het geheel gevulde Metropole- Tusohinski-theater te Den Haag werd de film „Vieren maar", die werd vervaardigd in opdracht van het Bedrijfschap voor Visse rij-producten, voor de eerste maal vertoond. De film werd vervaardigd door de Nederlandse cineast Herman van der Horst, die al eerder een film over de 'haringvisserij maak te. Ditmaal gaf zijn film „Vie ren maar" een impressie van het vissersleven in de trawlvisserij. AMSTERDAM, 18 Maart Di verse fabrikanten, makelaars en procuratiehouders in de omge ving van Amersfoort, Zeist en Hilversum, hebben in de afgelo pen herfst bedragen variërend van f 10.tot f 50.— afgestaan aan de 30-jarige vertegenwoordi ger J. C. R. E. uit Amersfoort, die hen daags tevoren een brief had geschreven op papier, dat bedrukt was met het volgende briefhoofd: „Vereniging ter Hulp verlening aan Vluchtelingen uit Oost-Europa i.o." Thans is tegen deze vertegen woordiger door de officier bij de Amsterdamse rechtbank 10 maan den met aftrek van voorarrest geëist wegens oplichting. De twee letters i.o. in het briefhoofd betekenen nml. „in oprichting". Bovendien bleek, dat de ingezamelde gelden voor het grootste deel door de vertegen woordiger te eigen bate waren besteed. „Ik kreeg de indruk, dat deze man in zijn vrije tijd uit sym pathie voor het lot van Oost- Europese vluchtelingen op on baatzuchtige wijze gelden inza melde en zich daarover nogal druk maakte", vertelde een der gedupeerde getuigen. „Ik had helemaal geen slechte bedoelingen", verweerde verdach te zich. „Ik hoopte een bloeiende vereniging tot hulp aan deze vluchtelingen in het leven te roepen, waaruit ik zelf als be zoldigd secretaris een inkomen zou kunnen krijgen. Maar ik was er nog maar net mee begonnen toen ik gearresteerd werd Dat op dat moment een groot deel van de gecollecteerde gelden, zoals ik die in mijn kasboek had inge schreven, niet aanwezig was, kwam omdat in het begin zo'n zaak moeilijk is te financieren en ik uiteraard hoge onkosten had". Qp zijn strafblad stond één veroordeling, eveneens wegens oplichting, .gepleegd in 1948. Mr. B. Kist, officier van justi tie, noemde verdachte in zijn re- AMSTERDAM, 18 Maart In opdracht van de Raad van Com missarissen verzoekt de advocaat van de Bank voor Internationale Handel ons mede te delen, dat op instigatie van de officier van justitie t'e Amsterdam een on derzoek wordt ingesteld naar- de gedragingen van de directeur van de Bank en twee harer pro curatiehouders. Hun wordt overtreding van de deviezenbepalingen ten laste ge legd, welke in 1951 en 1952 zou den zijn gepleegd. Genoemde di recteur en procuratiehouders zijn inmiddels gearresteerd. Ook zijnerzijds wordt door de raad een onderzoek ingesteld naar de juistheid van de ten laste gelegde feiten, terwijl in de leiding van zaken voorzienin gen worden getroffen. quisitoir een „illusionist", die zelf helemaal niet meer kan zien, wanneer hij met onbehoorlijke dingen de grens van het toelaat bare overschrijdt. Hij vroeg 10 maanden met aftrek en zeide te hopen, dat verdachte deze in een observatiekliniek te Utreoht kan doorbrengen. Wellicht zou men daar uit verdachte nog een be hoorlijk mens kunnen maken. Als raadsvrouwe bestreed me vrouw mr. P. G. N.. van Heijns- bergen-Versteeg de dagvaarding met juridische argumenten. Zij concludeerde tot vrijspraak. Een verzoek van de verdachte om onmiddellijk in vrijheid te worden gesteld, werd door de rechtbank niet ingewilligd. De uitspraak volgt op 1 April a.s. 103-jarige in Dreischor vierde verjaardag DREISCHOR. 18 Maart Zee- lands oudste ingezetene, Jan Kip, te Dreisohor, heeft vandaag zijn 103de verjaardag gevierd. De oude baas is nog kras en gezond en verricht nog dagelijks zijn ar beid in het kleine boerenibëdrijf- je van zijn dochter. Als altijd was hij ook deze dag gezellig op zijn praatstoel en vertelde uit het grijze verleden. Van verschillende huizen in de gemeente werd gevlagd en des morgens werd de jarige een aubade gebracht door de school jeugd. De burgemeester kwam geluk wensen en vertelde, dat Kip thans op een na de oudste man in Nederland is en dat nog vier vrouwen ouder zijn dan hij. Het aantal 100-jarigen en ouderen in Nederland bedraagt thans 40. Testpïloot Joe Lynch van de North American Aviation vliegtuigfabrieken, die enige dagen geleden met Z.K.H. Prins Bernhard in een straal vliegtuig de geluidsbarrière doorbrak, is dodelijk veronge lukt. Een foto van Joe Lynch een van de laatste van deze Amerikaanse waaghals na dat hij zijn vlucht met de Ko ninklijke gast had voltooid. STEENDEREN, 18 Maart De Britse oud-oorlogsvlieger Ri chard Pape heeft vanmiddag in Steenderen een hronzen pla quette neergelegd hij het monument voor de in de oorlog ge- fusilleerden Bernard Besselink en Jan Agterkamp. De gedach ten gingen op deze dag terug naar de achtste September 1941, toen een Stirling bommenwerper, na aangeschoten ie zijn ge weest, wegens benzinegebrek een noodlanding moest maken te Hengelo (Geld.) op een stuk land nabij de boerderij „Rusten burg" van de landbouwer G. Enzerink. De bommenwerper had zijn bommenlast in Duitsland neergeworpen en was op de te rugreis naar zijn basis in Engeland. Van de 8 inzittenden wa ren er reeds 3 per parachute uitgesprongen, de andere 5 kon den bet vliegtuig verlaten en verdwenen in het nachtelijk duister. De navigator Richard Pape en de bommenrichter Jack Moir be vonden zich bij dit vijftal. Drie meldden zich aan en de twee ge noemden ontglipten de vele Duitsers, die kwamen opdagen. Uiteindelijk kwamen zij terecht in de Reigersvoort (gemeente Steenderen). Tien dagen ver'ble- PURMEREND, 18 Maart. Uit een acte, daterend van 1833 en dezer dagen opge spoord door de heer Schultink, archivaris van Purmerend, is gebleken dat de houten ha mer, die een half jaar geleden ijl een vergeelde doos ergens op zolder van het Purmeren- der raadhuis werd gevonden, afkomstig is van de kanon neerboot waarmee comman dant Jan Carel Josephus van Speijk op 5 Februari 1830 in de haven van Antwerpen de lucht in vloog, en wel ver moedelijk van de stuurkast (gezien het ebbenhouten mate riaal). De acte luidt: „Op heden den 6en Juni 1833 compareer de voor de ondergetekende, burgemeester der stad Pur merend, den heer Hendrik Bos, kapitein voerende op het fregatschip „De Diligence" van Amsterdam, dewelke voor de zuivere waarheid heeft verklaard, dat hij zich tijdens het springen van Z.M. kanon neerboot no. 2, gecomman deerd door den onsterfelijken Van Speijk op den vijfden February 1800 en dertig te Antwerpen bevond, en aldaar een gedeelte van die boot heeft opgevischt en aan ons een klein stukje hout van die boot heeft ter hand gesteld, waarvan wij deze acte heb ben opgemaakt ten einde het voornoemde stukje hout te waarmerken en heeft den heer Comparant met ons na gedane voorlezing getekend. w.g. H. Bos w.g. S. de Vries" Gistermorgen ontving het Pro- vincialaat der Paters Francisca nen te Weert bericht, dat Mgr. Quintinus Pessers O.F.M. giste ren in goede gezondheid uit Com munistisch China te Hongkong is aangekomen. Hij is de laatste Nederlandse Franciscaan die uit Communistisch China naar de vrije wereld terugkeert. Bijzonderheden, omtrent de re den van zijn terugkeer ontbre ken nog. Wel is bekend, dat de Communistische autoriteiten er al sinds twee jaar op hebben aangedrongen, dat hij vrijwillig het land zou verlaten, wat Mgr. Pessers weigerde. Zijn standpunt was: „Zolang ik niet gedwongen word, blijf ik". Reeds eerder was zijn overlijden gemeld. Mgr. Pessers die in 1896 te Tilburg gelboren .is, vertrok in 1923 naar China en is dus meer dan 30 jaar in dit land werkzaam geweest. In 1936 werd hij be noemd tot apostolisch prefect van Kiang Chow in de provincie Chansi en tot titulair bisschop van Candi'ba. Tijdens de tweede wereldoorlog werd hij met al zijn missionarissen in een concentra- DJAKARTA, 18 Maart. Het landgerecht te Djakarta heeft de Nederlander V. Barkey veroor deeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek. De heer Barkey is de eerste van de onlangs ge arresteerde Nederlanders, wiens zaak voor het landgerecht wordt behandeld. Hij js schuldig bevonden aan het in bezit hebben van 49 pa tronen, zonder hiervoor vergun ning te hebben. De patronen had hij enige weken voor zijn arresta tie gevonden in een vertrek van zijn huis, dat tot voor kort be woond werd door jongelieden van het voormalige studenten- leger. Barkey verklaarde bij de behandeling van de zaak, dat hij bevreesd was geweest voor moeilijkheden, indien bi; deze vondst had aangegeven en daar om had hij de aangifte uitgesteld. Rechter Lim liet bij de veroor deling als verzachtende omstan digheden gelden: de hoge leeftijd 52 opstandelingen in Atjeh bij gevechien gedood DJAKARTA, 18 Maart. Bij gevechten in Atjeh zijn 52 op standelingen gedood, aldus be richt radio Kotaradja. De gevech ten werden vijf dagen geleverd 'bij Tjot Iboh en Meureudeu. van beklaagde (58 jaar), het feit, dat niet gebleken is, dat beklaag de het voornemen had enig kwaad uit te riahten met de Pa tronen en de omstandigheid, dat beklaagde geen lid was, of be trekkingen onderhield met ben den. Tegen Barkey was een gevan genisstraf van 3 jaar geëist. De heer Barkey heeft een week be denktijd. of hij al dan niet in ho ger beroep zal gaan. De tweede partij om het we reldkampioenschap schaken tus sen Botwinnik (wit) en Smyslov (zwart) is na 30 zetten door Bot winnik gewonnen. De stand is thans: Botwinnik 2 punten, Smyslov 0 punten. Elftal Nederl. Limburg tegen Belgen Op 4 April wordt in België, waarschijnlijk te Waterschey, een voetbalwedstrijd gespeeld tussen elftallen van Belgisch Limburg en Nederlands Limburg. Het Ne derlandse elftal is als volgt sa mengesteld: Doel: Jacobs (Limburg); ach ter: Barwasser (Bleyerheide) en de Vries (Roermond); midden: Notermans (Sittardia), Gubbels (WV) en Dietereh (Sittardia); voor: Sij'bers (VVV), Ummels (MVV). Angenent (Sportclub Emma), Erkens (Sittardia) en Gruisen (Sittardia). Reserves: van Rikxoort (Sit tardia, Veugen (MVV). Spanjer (Limb.) en Steinbusch Bleyerh.) tie'kamp geïnterneerd. Na de ca pitulatie in November 1945 keer de hij onmiddellijk naar zijn ge bied terug. De missie in zijn dio cees vond hij in desolate toestand terug en met nieuwe moed be gon hij aan de heropbouw van zijn werk. De verbindingen met Nederland werden verbroken, terwijl verscheidene missionaris sen gedwongen werden het land te verlaten. Op 9 December 1947 ontving het Provincialaat der Paters Franciscanen via het mi nisterie van Buitenlandse Zaken het telegram, dat mgr, Pessers en pater Bruns door de commu nisten waren vermoord en dat pater Ruys en vier missiezusters van Heerlen gevangen waren ge nomen. Naar aanleiding hiervan werden er in de kloosters van de Franciscanen plechtige lijk diensten gehouden voor mgr. Pes- Spoedig bleek echter dat het telegram onjuist was geweest, Alleen pater Bruns was gemar teld en vermoord. Mgr. Pessers was te samen met pater Ruys en de zusters gevangen genomen. Na acht maanden in de gevangenis te hebben doorgebracht, waar zij weinig en slecht voedsel kregen, zwaar werk verrichtten en mis handelingen te verduren kregen, werden zij medio 1948 wederom op vrije voeten gesteld en waren zij zelfs niet in staat naar hun hoofdstatie terug te keren. Pater Ruys was tijdens zijn gevangen schap echter zo verzwakt, dat hij veertien dagen na de invrijheids- stelling stierf. Binnen de hoofdstatie genoten mgr. Pessers en de vier zusters een betrekkelijke vrijheid. Hoe wel zij bijna alles waren kwijt geraakt tot de nieuwe hoofdkerk toe, waren zij in staat de ziel zorg onder de christenen zo goed en zo kwaad als het ging weer op te nemen. Begin 1952 achtte mgr. Pessers 'de toestand zo ver ergerd, dat hij de zusters op dracht gaf naar Nederland terug te keren. Zelf bleef hij als enige Europeaan in zijn missie achter. Drie jaar lang is hij er met veel moeite in geslaagd in zijn le vensonderhoud te voorzien. Lang zamerhand werden, de schroeven echter aangedraaid en begon men hem aan allerlei verhoren te onderwerpen, evenals zijn christenen. Men drong er hij mgr. Pessers op aan het 'land vrijwil lig te verlaten. Daar de autoritei ten hem echter van niets konden beschuldigen was men niet in staat hem te dwingen. De Com munistische autoriteiten boden hem allerlei faciliteiten, de no dige permits en papieren aan. Mgr. Pessers bleef echter weige ren, hoewel hij voelde dat zijn verblijf in China niet lang meer zou duren, de Communisten dul den immers geen 'buitenlandse priesters meer. Hoe zijn vertrek precies in het werk is gegaan is nog niet bekend. Men verwacht echter binnenkort nadere bij zonderheden. ven zij bij de familie Besselink aldaar. Bernard Besselink stelde zich in verbinding met zijn buur man Jan Agterkamp, die zich weer met de illegaliteit in ver binding stelde. Op zekere dag fietsten de twee Engelsen met Jan Agterkamp en Bernard Goos- sens naar Zutphen en verder ging 'het per trein naar Amster dam. In Leiden werden later Pape en Moir gearresteerd. Zij werden vervoerd naar een concentratie kamp in Duitsland. Op 26 Sep tember 1941 volgde de arrestatie van Besselink en Agterkamp. Op 17 November van dat jaar wer den deze moedige vaderlanders te Blbemendaal gefusilleerd. La ter werden op de R.K. Begraaf plaats te Keijenburg en de Alg. Begraafplaats te Steenderen hun stoffelijke resten bijgezet. Nu is Richard Pape teruggeko men als afgevaardigde van de „Escaping Society". Om half twee vanmiddag arriveerde hij in Steenderen en tegen twee urn- was een grote menigte aanwezig om getuige te zijn van deze plechtigheid. Het eenvoudige ge denkteken was geflankeerd door de Nederlandse en Engelse vlag gen, die halfstok hingen. Precies om twee uur konden de aanwezi gen via luidsprekers de openings rede horen, die burgemeester Heersink in de raadzaal uitsprak. De volledige raad was tegen woordig, alsmede burgemeester Van Hoogstraten van Hengelo (G.), in wiens gemeente de bom menwerper was neergekomen, de ouders van wijlen de heer Ag terkamp, de echtgenote en moe der van wijlen de heer Besse link, het hoofd van de vroegere N.B.S., de heer B. Beekman, en vele andere genodigden. Burgemeester Heersink prees de moed van de heer Pape en van de vliegers van de R.A.F. in het algemeen. Een brief, drie zil veren lepeltjes en een. asbak overhandigde de burgemeester aan de heer Pape namens de na bestaande families, met het ver zoek, dit te geven, aan Winston Churchill. Burgemeester Van Hoogstraten overhandigde de heer Pape na mens de Koningin de „Medal of Thankfulness of the Dutch people"(1946). Richard Pape verheugde het, als vrij mens terug te kunnen komen in deze gemeente, waar aan hij zovele dankbare herinne ringen had. Hij wi'lde de doden Agterkamp en Besselink eren en bekenden groeten. Grote eerbied had hij voor de leden van de illegaliteit, die hein en zijn vriend Jack Moir hadden geholpen. Di rect na de oorlog had hij terug willen komen, maar wegens ziekte had dit niet gekund. Het speet hem, dat zijn vriend Jack Moir niet tegenwoordig kon zjjn. In de zomer hoopte hij echter met hem samen terug te komen. Terwijl de klokken van de to ren hun klanken deden hoi-en over Steenderen, begaf het ge zelschap zich naar het monument. De heer Pape legde een bronzen plaquette neer met het volgende opschrift: „In dankbare herinne ring aan Bernard Besselink en Jan Agterkamp. Er is geen beter bewijs om zijn liefde, trouw en vriendschap te. tonen, dan zijn leven te offeren voor zijn vader land en zijn vrienden. Richard Pape en William Moir van de Royal Air Force." Daarna werd een krans gelegd namens de R.A.F. De twee plaat selijke muziekcorpsen speelden en ruim tweehonderd kinderen zongen het Engelse en het Ne derlandse Volkslied. Na afloop reikte de heer Pape aan de moeder van Agterkamp en de echtgenote van Besselink verkleinde afbeeldingen van de aan hem verleende onderschei dingen uit. Het' ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt mede, dat in tegenstelling tot an dersluidende berichten de raap- tijd van kievitseieren dit jaar on gewijzigd blijft. Aan de plannen om deze tijd met een week te be korten, zal geen uitvoering wor den gegeven. 's-GRAVENHAGE, 17 Maart Enige leden van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot invoering van nieuwe rijksdaalders en guldens, hebben zich afgevraagd, of het verstan dig is de muntbiljetten van f 2.50 voorlopig in circulatie te laten. Zullen niet guldens worden achtergehouden en zullen deze niet zoveel mogelijk met biljetten van f 2.50 worden betaald? Ko men er zilveren guldens en rijks daalders tegelijk in het verkeer, dan is de sprong naar biljetten van tien gulden te groot om een achterhouden van zilveren gul dens en rijksdaalders te behoe ven duchten. Nog werd gevraagd, waarom geen zilverbons van f 5 worden ingevoerd. Dit gemakkelijke be taalmiddel tussen f 10 en f 2.50 was in het begin van de eerste wereldoorlog zeer gewild. DJAKARTA, 18 Maart. Vol gens het blad van de „P.N.I., „Suluh Indonesia", zijn er op het ogenblik in de Molukken „RMS- elementen bezig Islamieten tegen Christenen uit te spelen". In een groot opgemaakte eigen reportage schrijft het blad, „dat deze elementen hopen, dat er tussen de islamieten en christe nen controversen zullen ontstaan, waardoor hun pogingen om de veiligheid te verstoren, gemak kelijker kunnen worden uitge voerd". Het blad schrijft voorts, dat er „op Ceram de iaatste tijd teke nen zijn, dat de R.M.S.-bende haar activiteit opvoert, nadat men vernomen heeft, dat in Ne derland een actie tot steun zal worden ondernomen, welke actie onder leiding staat van Manusa ma". „Bij de pogingen om twee dracht te zaaien tussen islamie ten en christenen lanceren de R.M,S.-ers valse berichten, als zou de Darul Islam in de Moluk ken infiltreren, zich daarbij ver schuilende achter de islampar tijen als de Masjumi en de P.S. I.I.", aldus het blad, dat voorts meldt, dat het inlichtingen heeft ontvangen, volgens welke „de president van de R.M.S.bewe- ging, Soumoki'l, enige tijd gele den een schrijven heeft gericht tot de gouverneur van de Moluk ken Latuiharhary, waarin hij zich bereid verklaarde zich aan de overheid over te geven, indien hij bescherming -tegen de bevol king zou krijgen". In een aan deze reportage toe gevoegd hoofdartikel schrijft het blad. dat „gezegd kan worden, dat de aahtergrond van de her leefde activiteiten van de R.M.S. in de Molukken gevormd wordt door de activiteiten in Nederland onder leiding van Manusama". Het blad schrijft, dat er „voor de Indonesische regering geen andere weg openstaat dan voort durend op haar hoede te zijn en de opbouwwerkzaamheden in de Molukken te intensiveren. De Openlegging van de bossen moet versneld worden, evenals de opbouw van de stad Ambon. Daarnevens moeten de zeever bindingen met het gebied geïn tensiveerd worden. Indien zulks geschiedt, zullen stemmen van buiten geen invloed meer heb ben", aldus „Saluh Indonesia". Geestelijken gaven in goed vertrouwen geld ROTTERDAM, 18 Maart Een man, die door de politie reeds maandenlang gesignaleerd wordt en zich overal in den lande aan oplichtingen schuldig maakt, heeft nu zijn slag in Rotterdam geslagen. Meestal vertelt hij zijn slacht offers een telegram te hebben ontvangen, waarin staat, dat zijn moeder ernstig ziek is. Hij heeft dan geen geld om naar haar toe te reizen. Krijgt hij dan geld los, dan laat hij, om vertrouwen te wekken, een fiets achter als on derpand, maar altijd is gebleken dat het rijwiel gestolen was. Zo ging het ook bij een pasto rie in Rotterdam, waar hij een fiets afgaf, nadat hij f 35.had losgekregen. De fiets 'bleek gesto len te zijn. Een uiur voordat hij van de pastoor het geld had ont vangen, had hij bij een pater- overste f 2.50 „geleend" voor een spoorkaartje. R.T.C.-WEST IN MEI? WILLEMSTAD, 18 Maart - De Antilliaanse R.T.C.-delegatie is gisteren bijeen geweest naar aanleiding van een verzoek van minister Kernkamp een eerder door de delegatie verzonden te legram op te helderen. Naar van welingelichte zijde wordt verno men heeft de delegatie haar wens herhaald, dat zo spoedig mogelijk de R.T.C. zal worden voortgezet, ter nadere bespreking van be paalde bezwaren. Naar verluidt zou de R.T.C. mogelijk in Mei worden gehouden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5