MODE NIEUWS Noo de het visitekaartje van de woning Flamingoplant uit oman Exotische bloemmotieven Taille op normale plaats LEEF VRIJ DE ONRUSTIGE KLAS v Fries Heer Wat doet ZATERDAG 20 MAART 1954 VITRAGE In deze vroege voorjaarstijd, nu de schuchtere, maar doordringende zonnestralen alles in het felle licht stellen, beloopt men de kans, dat de ontvangst thuis, na een ver moeiende dagtaak, minder prettig is dan gewoonlijk. Het huis ziet er uit alsof er een ramp heeft plaats gehad. Inderdaad, de schoonmaaktijd is aangebroken en deze is nu eenmaal geen onverdeeld genoegen. De twinkelende zonneschijn heeft vele onge rechtigheden aan muren, plafonds en vloeren laten zien. Het gevolg daarvan is, dat de huisvrouw, als door een wesp gestoken, plotseling ontwaakt uit een lethargie. Dan breekt onherroepelijk een periode aan van schrobben, boenen en kloppen. Even hevig als rusteloos, want voor Pasen moet het gehele huis weer kant en klaar zijn. De huis genoten, die laat in de middag huiswaarts keren, voelen de lust in zich opkomen bij het aanschouwen van de „ravage" weer direct weg te gaan. Wat moeten zij beginnen temidden van deze jachtende vrouwen met bonte schorten voor en gekleurde hoofd doekjes op? Er is immers nergens een veilig en rustig plekje te vinden! Een ding rest hen echter slechts en dat is ook de handen uit de mouwen steken. Laat de gedachte dan, dat aan alles een eind komt, zelfs aan de schoonmaak, een, zij het schrale, troost zijn. "TTJanneer men de vraag: „hoe denk ]e over de schoonmaakt" aan een meisje van ongeveer achttien jaar zou stellen, dan zou zij direct haar antwoord klaar hebben. „Volmaakt overbodig! Als ik later getrouwd ben, begin ik er beslist niet aan". Van dit voornemen komt echter niets terecht en misschien is dat maar goed ook, want ieder half jaar blijkt de grote schoonmaak maar al te noodzakelijk te zijn. Neem alleen maar eens de glasgordijnen. Hoe smoezelig kunnen ze er uit zien na enkele maanden voor de ramen te hebben gehangen. De sigaren- en sigarettenrook heeft hen met een bruine gloed gekleurd. Een sopje is dan ook hard nodig. Het is op het eerste gezicht al duidelijk, dat er verwantschap bestaat tussen de Flamingo- plant (Anthurium scherzerianumen de Arons kelk. De bloeiwijze bestaat bij de beide planten uit 'n bloemschede, waar de rechte (bij de Arons kelk) of gedraaide (bij de Flamingoplant) bloei- kolf uit te voorschijn komt. De meest voorkomen de Flamingoplant is die met de rode schede, maar er zijn ook hybriden in de kleuren cranje, rose en wit. Wie een bloeiende plant ontvangt, kan er maandenlang plezier van hebben, want de „bloe men" blijven geruime tijd goed. Men dient er echter wel rekening mee te hoiiden, dat de Anthu rium gesteld is op een vochtige atmosfeer. Niet al leen moet daarom het grondmengsel matig vochtig worden gehouden, maar het is ook gewenst de bladeren regelmatig af te sponsen of met een bloemenspruitje te besproeien. Op warme dagen kunnen wij een vochtige atmosfeer scheppen door in een bakje met water een omgekeerd schoteltje te plaatsen, waarop de plant wordt gezet. Deze mag echter niet in het water staan. De Flamingoplant verlangt een vrij warme standplaats; de temperatuur mag zeker niet be neden de vijftien graden zakken. Het is echter ook weer niet goed de plant in de felle zon te zetten. Ook wanneer wij water geven, moeten wij er voor zorgen, dat dit niet te koud is, daar dan de kans bestaat, dat rotting optreedt. Van tijd tot tijd is het nodig de plant te ver potten. Op de bodem leggen wij eerst een laagje potscherven om een goede drainage te waarbor gen. Daarop komt een mengsel van sphagnum (veenmos) en gehakte varenwortel, waar nog wat oude koemest en grof zand bij wordt gedaan. De plant mag niet te diep in de pot worden gezet; wij moeten boven de rand a.h.w. een heu veltje zien. Dit is om de lucht goed tot het grond- mengsel te laten doordringen. Htn. Vitrage is een belangrijk onderdeel van de wo ninginrichting. Zelfs zo voornaam dr.t het van de gordijnen afhangt of een kamer er gezellig uit ziet. De meubels kunnen nog zo mooi zijn en de aankleding nog zo smaakvol, als de vitrage niet onberispelijk is, gaat het effect volkomen ver loren. Trouwens, hoe men het ook bekijkt, de gor dijnen vormen te allen tijde het visitekaartje van de woning envan haar bewoners. Omdat in deze schoonmaaktijd de gordijnen sterk onze aandacht trekken, hebben wij eens een bezoek gebracht aan de N.V. Nationale Gor dijn Industrie te Amsterdam. Daar werd ons ver teld dat de vitrage ook aan mode onderhevig is. Waren ongeveer een twintigtal jaren de „all over knits" en de filets zeer populair en daar na de tule soorten, thans gaat de grote vraag uit naar marquisette en voile, terwijl voor de keu ken nog steeds de etami- nes met de gekleurde Iraden zeer gewild zijn. „Hoe staat het eigenlijk .net de kleuren van de glasgordijnen?" zo vroe gen wij aan de bedrijfs leider, die ons een kijkje gaf in het ruime en lich te atelier, waar 20 meis jes aan het werk waren. „Wit en écru zijn nog steeds favoriet" luidde zijn antwoord, „maar er is echter een verandering op komst. Af en toe worden er reeds voiles gevraagd in zachte pasteltinten, zoals bleekrose, groen en changeant. Deze tendens", zo vervolgde hij, „is uit Amerika overgewaaid, want daar is de vitrage al geruime tijd gekleurd". Tfatoen is tot nu toe de meest gebruikelijke grondstof geweest. In de oorlogsjaren is men noodzakelijkerwijs acetaatzijde gaan gebruiken, maar het fabricage-proces is thans zoveel verbe terd, dat de Nederlandse industrie wederom dit materiaal is gaan verwerken. Terwijl onze gast heer dit vertelde liet hij ons tegelijkertijd een pracht stukje acetaat gordijn zien met opgespoten bloemmotiefjes. Nylon hoe zou het anders kunnen wordt ook voor vitrage meer en meer gebruikt, natuur lijk met de daaraan verbonden voordelen. Een van de meest opmerkelijke eigenschappen van Het is ons zo langzamerhand wel duidelijk geworden, dat de meeste van de ontwerpers zich aan een sterk geaccen tueerde taille houden en het modesilhouet daarbij van slank tot zeer slank opvoeren. De Parijse mannequins kwamen dit keer niet boven maat 36 uit en zelden zagen wij zulke slankt figuurtjes en minimale tailles. Ook Engeland, dat vorig jaai Dior's korte rok negeerde, heeft zich nu toch laten beïnvloeden door de gemoderniseerde Empirestijl. Deze lijn werd trouwen prompt omgedoopt in „Long-legged-look"(de mode der lange benen,) ontleent aan de coupe, die vanuit het voorpand tol aan de zoom loopt en de benen langer doet lijken. Hardie Amies en John Cavanagh brachten kokernauwe middenstuk ke n, Cavanagh ging zelfs qua slankheid nog verder dan de an deren. Hij liet zich inspireren door de „êlêgance" van de... Zuid- zeepalm. Wijde jasjes en mouwen zetten deze tamelijk saaie contouren bij de kleding voor overdag de nodige luister bij. - i nylonvitrage is dat ze door de speciale binding niet gaat rafelen, terwijl tevens de draden zo glad en strak zijn, dat er bij het doorkijken geen waas ontstaat; een euvel, welke bij katoen of zijde niet te vermijden is. Met de „kale" gordijnen is Nederland in staat te concurreren met Zwitserland, dat enkele jaren geleden nog de gehele vitrage-markt beheerste. De vrouw is echter volstrekt niet tevreden met „kale" gordijnen. Zij wenst ofwel een randje kant langs de zijkant of een fraai entre-deux. Aan dit kant kleven nu juist de moeilijkheden, want Zwitser land, Oostenrijk en Frankrijk zijn nog steeds de landen, waar de wereldberoemde soorten vandaan komen. Import is derhalve noodzakelijk. In de ateliers worden de entre-deux aan de lo pende band tussen de gordijnstukken gezet. Hoe wel een geroutineerde naaister kans ziet per dag 100 tot 125 gordijnen af te leveren,, is dit stikken toch een zeer conscentieus werk, omdat het pre cies „op de draad" moet gebeuren. Met deze „mystères" gaat het dus nog wel. Maar dan de richelieux» de gordijnen met de kantmotieven in de zijkant van de stof. In de meeste gevallen worden ook deze randen onzichtbaar en men zou haast zeggen op een geraffineerde manier aange zet. „Maar", zo rees bij ons de vraag, „hoe is het nu mogelijk dat de geborduurde stroken wat kwaliteit en tint betreft zo precies met de „kale" gordijnen overeenkomen?" „Och dat is vrij een voudig", zei de bedrijfsleider. „Wij sturen de voile naar Frankrijk of Zwitserland. Daar wordt de stof bewerkt, weer teruggezonden en dan pas in eigen atelier tot smaakvolle gordijnen gecom poneerd". Het is niet gemakkelijk om de verschillende soorten gordijnen van elkaar te onderscheiden, vooral als het gaat om fantasie marquisette en etamine. Het kwaliteitsverschil komt alleen tot uitdrukking in de prijs. En voorts moeten wij maar vertrouwen op de kennis van de vakman. RIET. De kleuren die Cavanagh gebruikt zijn tropisch en over vloedig. Het groen van de jungle en het blauw der moerassen, vlammend rood, rose en koraal, wit en geel. Zijn vele bedrukte stoffen vertonen exotische plant- en bloemmo tieven en weelderig zijn de kleuren van de knopen, geïnspi reerd op een Mexicaanse fruitmarkt. Het is Michael, een jonge ontwerper met een reeds grote reputatie, die de taille lager plaatste en deze tevens meer speling gaf. Zijn modellen hadden alle ingezette mouwen en geen ceintuurs. Hoe verschillend de ontwerpers in hun opvattingen ook zijn, zjj zjjn het er over eens, dat het slanke effect doorgevoerd moet worden. Men zal weer moeten gaan „Hauseren"! De kwelgeesten van een corselet zullen weer op de proppen komen. Er breekt dus een goede tijd aan voor de corsettenfabrikan- ten en (misschien) een minder florissante voor de banket bakker Gelukkig zullen er ook nog verstandige vrouwen zijn ook al laat de mode naar niet minder koud die haar ge zondheid niet in de weegschaal stellen door zich uit te laten hongeren en haar lichaam op onverantwoordelijke wijze in te snoeren. Dan Worth. Die brengt tenminste een „mense lijke" lijn, geschikt voor ieder type.1 Bij Worth speelt de aangeknipte mouw nog een be langrijke rol en is er de natuurlijke schouderlijn. De taille bevindt zich op de normale plaats en heeft tevens een ceintuur, dikwijls van leer. De rokken reiken tot even over het midden van de kuit en zijn meestal ruim. Vele modellen hebben een dubbele knoopgarnering. Van Huize Worth zijn hierbij twee ontwerpen afgebeeld. Allereerst een jeugdig ensemble, be staande uit een simpel japonnetje met een tame lijk ruime rok, waarop een aangesloten jasje wordt gedragen, dat met een tweelingknoop in de taille sluit. Het schootje bolt enigszins. Wit piqué en een rij stofknopen langs de beide voorpanden vormen samen de garnering. Het donkergrijze ma teriaal is een mengsel van zijde en wol, gelijkend op alpaca. Van dezelfde stof, doch dan in een beige tint is ook de losvallende rechte mantel met de tot de zoom doorlopende revers, versierd met knopen. De japon eronder is van blauw en zwart bedrukte zijde en heeft een aangerimpelde rok. Een brede shawl van de japonstof completeert het zeer goed draagbare geheel. Tot besluit uit de voorjaars collectie van Matita nog een toiletje, voor ds eerste mooie dagen, van bruin-witte fantasiestof. De dubbele pelerine, afgewerkt met bruine wollen franje plus dito paddestoel-hoed, maken er een smaakvolle combinatie van. Het vlugschrift „Leef vrij!", ge schreven door Jan Derks en J. H. Wijnand, draagt als ondertitel: „tegen het eten volgens diëten". Deze naam zegt al iets over de inhoud. Het is een persiflage op de diëtenrage, welke thans alom heerst. Het boekje neemt stelling tegen de „diëet-aanbidders", die een mode volgen. De schrijvers zijn van mening, dat de diëet-mode economisch onverantwoord is. „Het is een nationale plicht", zo zeggen ze, „om genoeg te eten en te drin ken, Men moet leven en laten leven, dan maar een jaar eerder dood..." „Leef vrij!" is een geestig en su bliem geschreven boekje. Maar of 't nu verstandig is alle adviezen van de heren schrijvers op te volgen?.... Het boekje, dat verlucht is met sprankelende tekeningen van C. Boost, is uitgegeven bij de Boekerij te Baarn. R. S. Een Franse trein heeft laatst gereden met een snelheid van 243 km per uur. Sjonge, wat hard! Deze week moest in een kazerne een soldaat zo maar in de hoek staan. Voor straf! Raar hoor! De Engelsen willen ko len gaan zoeken onder de bodem van de zee! Die kolen zullen wel nat zijn! Vóór 1940 waren er op de wereld ongv. 74.000.000 paarden. In 1949 waren er nog maar 62.000.000 over. In 1951 waren er 60.000.000 In 1952 waren er nog 59.000.000. De Lassoman zoekt dat allemaal uit. Waar moet dat heen met de wereld! Zander paar den! In Purmerend is tegen woordig een cursus voor oma's. Zij prakkezeren wat tegenwoordig! Alles gaat met cursussen! Er moeten meer cursussen gegeven worden! Zijn jullie niet eens op een cursus? Uit de kranen in de huizen van Hilversum kwam laatst steeds maar modder. Ook lekker als je eens een lekker glaasje water wilt drinken! De Lassoman heeft on langs weer eens gepeper de oritiek geleverd op de behandeling van paarden. Paarden zijn lieve dieren, kleine vrienden! Met een klopje op de nek en een zoet klontje doen ze alles voor je! Oplossing Als je de steentjes goed naast elkaar gelegd hebt. ontstaat het spreekwoord „Zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens." Radiopet In een stad in Ameri ka hebben de politie mannen een „radiopet" gekregen. In dat hoofd deksel is een heel kleine ontvanger ingebouwd. Die is niet groter dan een pakje sigaretten. En als je de batterijen, die erbij nodig zijn, erbij telt, krijg je maar een gewicht van 140 gram. Kijk je naar de voorkant van die pet, dan zie je een antenne. Zo'n poli tieman lijkt met dat ding op zijn hoofd wel op iemand, die rechtstreeks van de planeet Mars komt. Met die radio in zijn pet kan hij alle be richten ontvangen, die door het politiebureau worden uitgezonden. Maar hij is nog niet zo ver, dat hij ook kan terugseinen. Dat komt nog wel, als je eventjes geduld hebt. Zoals de ra diotechnicus, die het toe stelletje in elkaar ge prutst heeft, meedeelt, kan de pet berichten ontvangen op een af stand van 32 km. Babysvogels Nu de lente weer in het land is, maak je ook spoedig kennis met jon ge vogels. Je ziet dan dikwijls vogels, die uit het nest gevallen zijn en hulpeloos op de grond liggen. Er zijn van die goede jongens en meis jes, die ze dan mee naar huis nemen om de wees jes te verzorgen. Toch moet je dat niet direct doen. Want dikwijls zit ten de oude vogels dicht bij op de loer. Kom je dan dicht bij hun babies, dan kan het gebeuren, dat de ouden vinnig op je aanvliegen en zich verweren. Meestal ver stoppen de oude vogels zich, maar zij blijven toch waakzaam toezien. Neem dus zo'n zwerver tje in je hand, maar druk niet te hard. Zet het op een boomtak, ga enige meters achteruit, blijf stilletjes staan en wacht af. Ligt na een half uur het beestje er nog, dan kun je het gerust mee naar huis nemen. Maak in een kistje of doosje een nestje van katoen en leg er een stuk papier onder om het makkelijk te kunnen verwisselen. Voeder het beestje eerst met brood of hondenbis cuit, zacht gemaakt in melk. Geef het later stuk jes hardgekookt ei, wormpjes, insecten of kleine snippertjes vlees. Kijk dan eerst goed, wat voor een vogeltje het is. Want je moet weten, wat voor voer het moet heb ben, als het groter wordt. Het ene moet zaad, het andere meel- wormen of weer ander voedsel hebben. Zorg voor schoon zand, voor helder, drinkwater en een bakje, waarin het een bad kan nemen. Als het groot genoeg is, kan het blij wegvliegen, maar er zijn ook vogeltjes, die liever willen blijven. Vind je oudere vogels, die hulp nodig hebben, dan kun je beter een veearts waarschuwen. Want, die tam te maken, te voederen en te ver zorgen is geen makkelijk werkje. Ken je namen van bomen We geven je een versje, maar laten de na men van de bomen, die je moet vinden, open. Maak dus het rijmpje zelf af. In onze tuin staat hoog en fier een kanjer van een Hij he§ft niets weg van de die je wat verderop ziet staan. Of lijkt hij op die rode met in zijn bast die diepe deuk? Hij lijkt wel enigszins een. die staat te pronken bij de kerk. Daar vlakbij kun je ook nog vinden een prachtboom, dik in 't blad, de Maar zoek je naar de mooie dan moet je naar de bakker Fels. Die heeft ook naast zijn huis een, met bladeren gelijk een tres. En zoek geen appeltjes van oranje aan onze parkboom, de Ken je Karei Doorman In 1942 was ons land door de Duitsers bezet. Toen brak er aan de an dere kant van de wereld een nieuwe oorlog uit tussen Amerika en Ja pan. Maar Japan had het ook op ons Indië gemunt, omdat dat een rijk hapje was. In Februari 1942 trok er een geweldige Japanse vloot de rich ting van onze koloniën uit. Die vloot was gro ter dan die van Ameri ka, Engeland, Australië en Nederland samen. Overwinnen zou daarom een harde strijd vragen. In Indië woonde Karei Doorman, die het bevel had over de Nederland se schepen in Indië. Doorman was een knap pe admiraal en daarom werd hem het opperbe vel over alle schepen van de verbonden lan den gegeven. Zijn eigen schip heette „De Ruy- ter". Het ging er warm aan toe en overal zag je brandende schepen. Na twee dagen was er nog geen klein kansje op een overwinning. Intussen was Australië bezig een groot leger te vormen, waarmee het bijna klaar was. Het was zaak, de Japanners nog een paar dagen tegen te houden; dan zou Australië be- De klas van meneer. Bedaard was de onrustigste klas van de hele school. Dat zat hem niet in de meester, dat zat hem ook niet zozeer in de klas zelf, maar dat zat hem in een onruststoker, daar op de achterste bank, een kleine rooie duvel met piekhaar, een paar sneldraaiende rattenogen en een venijnig tongetje. Overal wist hij zich stiekem buiten te houden en toch was hij van alles de raddraaier. Dan was er weer ruzie op de speelplaats. De kleine opstoker was nergens te zien, maar hij had er het handje in. Was ei zangles, dan moest de meester er telkens tussen komen, want er werd gruwelijk vals gezongen. Dat kwam zo maar niet vanzelf, want de kleine rooie zat met een onnozel gezicht te kijken, maar die had van te voren er een paar tegen meester Bedaard opgestookt om er knal tegen aan te zingen. Mislukte het voetbalspel van de vrije Woensdagmiddag, de kleine rooie had de boel al in de war geschopt, voordat er een elftal gevormd was. Zo maakte hij meester Bedaard driftig en de klas onrustig en de kleine rooie speelde de schijn heilige. De hele klas was in één slag veranderd, toen de kleine rooie plotseling niet meer verscheen. Die was verhuisd en probeerde zeker 'weer elders de boel aan het draaien te brengen. BEN IK EEN OPSTOKER? vrijd blijven van een Ja panse bezetting. Onmid dellijk was Karei Door man bereid zijn leven en dat van vele matrozen op te offeren om Austra lië te helpen. Juist ston den de Japanners klaar om naar Australië over te steken, maar Doorman seinde naar de laatste schepen, die nog vechten konden: „Ik val aan, volg mij!" Toen ging het er op of er onder. Een hele nacht werd er een hel- denstrijd gestreden. Het schip van Doorman werd in brand geschoten en hij verdween met zijn mannen in de zuigende golven, maar de Japan ners hadden Australië voor het nakijken. Door man had hen belet naa Australië over te steken. Dit land bouwde een nieuwe vloot, welke drie jaar later de Japanners versloeg. Zo gaf Karei Doorman, als een van Nederlands grootste zee helden, zijn leven voor anderen. Wees netjes Een boer zei tegen zijn zestienjarige zoon: „Kees, breng die meneer eens even naar de stad." „Goed, vader," zei Kees gedwee. „Maar beleefd en net jes zijn, hoor," voegde vader er vermanend aan toe. „Laat meneer aan je rechterkant lopen en loop jij aan de linker- "t. precies als je dat -t, wanneer je een '<oe naar de markt brengt..." Het wordt eent op een omniek< Nn, negen wedi Haarlemmers zi de degradatie vc stel morgen in weten het niet, stad er zich bet de eigen positie Dat is voor de - twee onderste pla de enige belang Oosterparkers bij" in het werk st( Heracles de punti den. Zwolse Boy: evens Over mogel: bezoek aan DWS Duister is de hei Enschedese Boys de punten naar N vertrekken. De r< daartoe verplidhl lem zich niet doe laten imponeren staat, dat leide meer punten gas het voor hen altij vogels. Leeuward staat van Wageni Trouwens, een ps den de veilighek verhogen. Snei Het kon wel ee: aan de kop een beleven. VSV k hebben, zodat het niet veel zal doei dat Vitesse, in d wel eens de punt van 1B zou kunnt ren. Onderaan is ning. Vooral nu de strijd heeft g( staat zowaar ond< strijd tegen Heer ei bel belangrijk. I verliest, komen ook al in een zee Zij mogen zich t daar niet alleen (verlies tegen AG de (verlies tegen GVAV (verlies te len hen daar voor' houden. BlauiwA en DOS-Volewijck strijden tussen r de bovenste plaal Hikt ons nog kans een eventueel fale gooi te maken van de macht in Heel Den Haag ning naar de pre Kraaien, die v. d. stal helbben gehaa van ouverture W SCHAB Kortchn Geiler ee Er is in de Russ al wat deinig g- prominente groo Bronstein, Kotov, deelnamen aan kampioenschap. O en Smyslov warei partij, doch zulks pen, in verband i strijd om de werel- nam niet weg, da! een zwaar bezet Overwinnaar were grootmeester Averl dicht op de hieler een nieuwe ster I tezamen met Tair en 3e plaats deelde punten. Kortchnoi sing van dit tour grootmeester in de waarop hij bijv. d< meester Geiler een weergaloos. Hieronder volgt c Wit Kortchnoi, Siciliaanse verde 1. e2e4, c7c! Pb8c6; 3. d2—d4, xd4, Pg8—f6; 5. PI 6. Lelg5 (een s-cl ting met boeiende 6e7e6; 7. Dd 8. 0—0—0, 0—0; 9. (Juist is .9. h6 Gelier wijkt hier „boekje", doch be plezier van); 10. I g4; 11. h2h3, Lg4 Pc6—d4; 13. f4xe5, gl! (Een bijzorfde een vernietigende tegen de zwarte kc 14. Pd4xf3 (Ver foutief. Juist was Dd2—f2, Dd8—b6 reet 15. Pd4); lf d4; 17. Tdlxd4ü kwaliteitsoffer, waa val nog in hevighf 17. e5xd4; 18. Le (Gedwongen in ve aanval op f6); 19. e8; 20. Df2—g3, f7- c4! (Dreigt mat i: ten). 21. Tf8—f7 volgt zeer verrassei d4, 23. Pg6t, hxg6; 22. Pd5—f4! (Toch) d6 (Na 22. Dxd- fff, Kxf7; 24. Db3t, en mat in enkele zt Vft, Kg8xf7; 24. Dt e7; 25. Ld5xf6tü I slotzet, die zwart dwong. Na 25. De6t, Kf8 en 27. 25. Kxf6 volgt 2' tenslotte volgt op 26. Txg7+ en mat o zet. Het is duidelr Kf8 qf 25. Kd met zich_ meebreng Een uitstekende

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 10