NOORDHOLLANDS 200.000 pelgrims juichen de Paus toe Verbitterde strijd woedt om Dien Bi en Phoe Voor het eerst na ziekte weer in het openbaar Amerika doet de Sovjets concreet atoom-voorstel Brits majoor gedood bij schietpartij rond Ismailia Londense goudmarkt wordtMaandag heropend Dagblad vooi Alk maas omgeving Voor '54 goede y er wachtin gen Van twee wallen Slachtoffers in Israël begraven Modekoningin gaat confectie maken Gewonden geëvacueerd met talrijke hefschroefvliegtu igen In Kanaalzone stijgt de spanning V.S.-vliegtuig in Groenland vermist Koningin Elizabeth wijzigt liaar reis NA VIJFTIEN JAAR: Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, f 2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 et, resp. 30 ct per nun. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Zaterdag 20 Maart 1954 - 49e Jaargang - Nummer 1472 PROFESSOR OUD heeft gister avond, als voorzitter van de V.V.D., in de Bondsvergadering van deze partij te Arnhem, de gebruikelijke politieke rede ge houden. Hij heeft daarin interessante en juiste dingen gezegd, maar ook wel uitspraken gedaan, die tot tegenspraak nopen. Het meest verbaast ons de vrij moedigheid, waarmede de heer Oud het onvermogen van zijn partij, om over de gehele linie een principieel eigen standpunt in te nemen, heeft tentoongesteld. Het stramien van zijn rede was het betoog dat de V.V.D. in het parlement twee kanten uitgaat, dus van twee wallen eet, dus een uitgesproken opportunistische partij is. Inzake het economisch beleid vindt hij meer aansluiting bij wat hij de rechterzijde noemt, in zake de geestelijke vrijheid vindt hij met zijn liberalen meer heul bij de socialisten. Niettemin be toogt hij, dat de socialistische weg naar vrijheid, waarin toch niet alleen economische zaken be handeld worden, niet de juiste is. Dit is dus alweer een amende ment op zijn eigen stelling, dat hij, wat de vrijheid betreft, ge makkelijker bij de socialisten te recht kan. Maar de geestelijke vrijheid is toch de grondslag van de verdere vrijheden, zoals die ook in het plan Weg naar Vrij heid zijn uitgestippeld, Die vrijheid zegt hij overigens zelf. en terecht, is wel de weg naar, maar niet de weg van dé vrijheid en zij eindigt bij de so cialisten in dwang. Daar zijn wij het volkomen mee eens. Maar wij vrezen nu, dat het met de rode geestelijke vrijheid, waar de heer Oud zoveel baat bij zegt te vinden, die zelfde kant van dwang zal opgaan. Bovendien komt het nadere be toog van prof. Oud natuurlijk neer op de kwestie van de te genstellingen, welke zich open baren tussen christelijke politiek en humanisme. Hij verdedigt de activiteit en de wensen van het Humanistisch Verbond e.d.. op dit punt samen gaand met het socialisme, op grond van -die geestelijke vrij heid en op diezelfde grond be strijdt hij de houding van d e christelijke partijen, de K.V.P., A.R. en C.H.U. Het is de oude kwestie: gelijk recht voor het humanisme en de kerken. Maar dat is voor ons principieel onaanvaardbaar. Dat gelijke recht bestaat niet. En zijn mening, dat de tot nihilisme ver vallen onkerkelijken baat zouden kunnen vinden bij de humanisti sche geestelijke verzorginv is 'n dwaling. Nihilisten helpt men niet met stenen voor brood, maar met krachtig geestelijk voedsel, dat overtuigend van de christelijke beginselen dat zijn dus de be ginselen, die steunen op en uit gaan van God, Schepper en Be stuurder van alles doordrenkt Een misvatting is ook de critiek van prof. Oud op de houding van prof. Ro-mme in zijn bekende Partijraadsrede, waai- Romme ge vraagd had om een kleur beken nen van -de P.v.d.A. Iedereen weet toch wel, aldus ongeveer mr. Oud, dat de P.v.d.A. rood is. Als prof Oud dat dan ook weet. zou het hem tot voorzich tigheid kunnen manen met zijn stelling, dat hij voor de belangen van de geestelijke vrijheid zo goed bij de.roden terecht kan. Wat prof Romme gevraagd had met zijn eis tot ..kleur bekennen", was immers niet in de eerste plaats een wezenlijk-politieke eis, maar een eis, die betrekking had op de levensbeschouwing. De P.v.d.A. beweert, dat zij le vensbeschouwelijk neutraal is, maar dat is zij niet. Zij tracht levensbeschouwelijk van het doorbraak-walletje te eten, maar kiest overheersend voor het hu manisme. Het is van groot belang, dat prof. Oud heeft verklaard, dat hij in dit opzicht naast de P.v.d. A. staat. Wij hebben het, ten overvloede nog eens gehoord. Hij houdt het er op. dat voor zijn partij de kracht ligt in het isolement, wat hij nader heeft verklaard met de leuze: In de zelfstandigheid ligt onze kracht. Maar het is een zelfstandigheid met heel veel achterdeurtjes, die leidt tot opportunisme. ROME, 19 Maart (KNP-Reuter-A.P.) Tweehonderd duizend pelgrims en Romeinen, van wie er velen hun tranen niet konden bedwingen, hebben vanmiddag jui chend de H. Vader begroet, die voor het eerst na het begin van Zijn ziekte, nu twee maanden geleden, aan het raam van Zijn studeerkamer verscheen om de verzamelde menigte Zijn zegen te kunnen geven. Ook de Paus zelf was zeer bewogen. De zon scheen over het Sint Pietersplein, waar zich onder de menigte 50.000 oud-strijders van de Alpenjagers-reeimenten be vonden, die in Rome bijeen zijn voor hun jaarlijkse congres en tevoren een H. Mis in de Sint Pieter hadden bijgew'oond. Precies op het ogenblik toen de klok van de St. Pieter de laatste slag van het uur van twaalven deed klinken, ging van het Vati- caan het venster op de bovenste verdieping open en verscheen de in het wit geklede figuur van de H. Vader in de raamopening. De Paus droeg een schoudermantel tje en 'n gouden borstkruis, ter wijl een wit zijden kapje z'n hoofd dekte. Ei- steeg een enthousiast ge juich op uit de menigte op het plein, onder wie zich ook vele zusters en priester-studenten be vonden. De Paus groette met snelle bewegingen en gaf daarna, terwijl de duizenden ontroerd neerknielden op de hobbelige keien. Zijn apostolische zegen. Het viel de mannen op. met hoe eenvoudige gebaren hij dit deed, op een manier die zeer ver schilde met vroeger. Daarna, als of Hij allen vroeg op te staan, hief de Paus Zijn aïmen op, snel, als om de mensen te zeggen: „Zie hoe goed ik er aan toe ben". Terwijl nog opgewonden met zakdoeken werd gewuifd, werd na enkele ogenblikken het ven ster gesloten en begonnen alle klokken van de Sint Pieter ge durende een vol kwartier te lui den. Naai' in Vaticaanse kringen wordt vernomen, waren deze in drukwekkende ogenblikken ook voor de Paus zelf zeer kostbaar. Hij heeft sedert het begin van Zijn ziekte geen dag voorbij la ten gaan zonder er Zijn diepe te leurstelling over uit te drukken dat Hij de gelovigen, die naar Rome kwamen, niet meer kon ontmoeten. TEL AVIV, 19 Maart Van daag, op de dag van het Poerim feest, zijn hier de elf slachtoffers van de aanslag op de Israëlische autobus in de Schorpioenpas be graven. De lijken van de slachtoffers waren gewikkeld in blauw-witte Israëlische vlaggen, voor zij in de houten kisten werden geplaatst. In geheel Israël stonden de bus sen drie minuten stil op het mo ment dat de vermoorde chauf feur en z'n vrouw Ephraim en Hanna Fürstenberg, werden be graven. Israël heeft een Jordaans aan bod geaccepteerd, door Glubb Pasja gedaan, om spoorzoekers ter beschikking te stellen, die bij de opsporing van de bende moor denaars behulpzaam kunnen zijn. Ook door twee waarnemers van de Ver. Naties, een Zweeds en 'n Frans officier wordt met de hulp van honden in de woestijn naar sporen van de daders gezocht, teneinde te weten te komen of zij al dan niet uit Jordanië afkom stig waren. In Londen heeft minister Sel- wyn Lloyd er bij de ambassa deurs van Israël en Jordanië op aangedrongen, dat hun landen zelfbeheersing zullen tonen en de nadruk gelegd op de noodza kelijkheid. elke handeling te ver mijden die de vrede in het Mid den-Oosten in gevaar zou kunnen brengen. Oplossing Saargeseliil blijft moeilijk PARIJS. 19 Maart. Het Parijse blad France Soil- schreef vandaag, dat de Franse en West- Duitse onderhandelaars „verder dan ooit van elkaar verwijderd ziin" wat betreft een oplossing van de Saarkwestie. Een oplossing' van het Saar- geschii tussen de twee landen is één van de drie voorwaarden die door de Franse regering eesteld worden voordat zij de Franse Nationale Vergadering ervan zal proberen te overtuigen het plan voor het Europese leger te rati ficeren. In de Britse atoomf'abrieken worden scherpe veiligheids maatregelen genomen om de arbeiders te beschermen tegen de gevaren van hun werk. De man die met 'n snijbrander een vat openmaakt met ura niumerts, draagt 'n masker dat moet beletten dat hij gas- sporen inademt. Tijdelijke sluiting van liuize Scliiaparelli PARIJS, 19 Maart De Pa rijse modekoningin madame Elsa Scliiaparelli, een der bekendste huizen in de modewereld, heeft haar personeel, ten getale van ruim 150, tijdelijk ontslagen en treft voorbereidingen om over te gaan op confectie. Wegens de stijgende kosten en de afnemende koopkracht, zo zegt zij, bestaat het voornemen de driemaandelijkse presentatie van nieuwe collecties te vereenvoudi gen, zo niet geheel te laten ver vallen. Een woordvoerder heeft Vrij dagavond verklaard: „Wij gaan een. niéuwe, geheime formule voor het vervaardigen van japon nen toepassen. Ik weet niet, hoe die formule luidt en ik ben er niet zeker van dat mevrouw Schiaparelli haar zelf al kent". Madame Schiaparelli is zeer geheimzinnig over haar plannen, maar ze wilde wel verklappen, dat, wanneer het huis weer ge opend wordt, haar japonnen te koop zullen zijn voor een prijs, die ook de minder gefortuneer- den convenieert. WASHINGTON, 19 Maart - De Verenigde Staten hebben vandaag aan Rusland „een concreet plan ter bevordering van de vreedza me ontwikkeling en het vreed zaam gebruik van atoomenergie" voorgelegd. Tijdens een bijeenkomst, die vijf minuten duurde,werd het plan door de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken John Foster Dulles aan de Russische ambassadeur in Washington, Georgi N. Zaroebin, overhandigd In de bekendmaking van het ministerie wordt gezegd dat ook de Sovjet-Unie enkele voorstellen aan Amerika heeft gedaan, met het oog op eventuele atoombe sprekingen. Deze voorstellen zijn onmiddellijk door de Amerikaan se experts in studie genomen. Aangenomen wordt dat de Sov jets in hun voorstel aandringen op een internationaal verbod van atoomwapens. Het plan, dat aan Zaroebin is voorgelegd, bevat een gedetail leerd programma voor het uit werken van de voorstellen, die president Eisenhower op 8 De cember in. een redevoering voor de Verenigde Naties heeft ont wikkeld en die de vorming van een internationale atoombank be ogen, onder supervisie van een wereldorganisatie voor atoom energie. Het is opgesteld na over leg met bevriende landen. HANOI, 19 Maart In de ver bitterde veldslag om Dien Bien Phoe hebben de Fransen vandaag een oplossing weten te vinden voor het nijpend probleem van de evacuatie van hun gewonden. looft de aanwezigheid van heli copters. te mogen toeschrijven aan een toezegging van vice-president Nixon, die in November Indo- China bezocht. Intussen is vanavond in Parijs verklaard, dat de luchtmacht in Indo-Ghina, naar gevreesd wordt, De Viethmins negeerden een via niet sterk genoeg zal blijken om de radio gedaan verzoek om lege een beslissende slag toe te bren- vliegtuigen toe te staan op de gen aan de duizenden communis- vliegvelden te landen, teneinde tische '„zelfmoord-eenheden", die gewonden te kunnen afvoeren. v°°r het eerst in de geschiedenis Een duidelijk met het Rode Kruis- van de Indo-Chinese veldtocht op teken gemerkt vliegtuig werd be- grote schaal worden gesteund schoten, toen het een landing uit- door zware artillerie. Vanuit hun voerde, waarbij een medisch of- I heuvelstellingen bestrijken zij ficier werd gewond. De Fransen alle vitale punten van de Franse zetten toen een groot aantal hef- schroefvliegtuigen van Ameri kaans makelij in, waarmede tal van gewonden inmiddels naar Hanoi zijn overgebracht. Men ge- Noodlanding op gletscher THULE, 19 Maart Een Ame rikaans militair vliegtuig met ze ven inzittenden heeft Woensdag avond een noodlanding gemaakt op een gletscher ten Noorden van de Amerikaanse basis Thule op Groenland. Sindsdien is niets meer van het toestel vernomen. Het was uitgerust met landings ski's en had radiografisch mede gedeeld wegens brandstofgebrek een noodlanding te moeten uit voeren. Zijn positie is onbekend Twee der inzittenden zijn bur gers. De 'bemanning beschikt over kleding voor de Poolstreken. In het vliegtuig bevonden zich uit rustingsstukken, die speciaal zijn vervaardigd om bij een noodlan ding in zeer koude gebieden dienst te doen. CAIRO, 19 Maart De Britse ambassade heeft bekend gemaakt, dat vanmorgen op het EI Ballah vliegveld, ten noorden van Ismai lia in de Suez-Kanaalzöne, twee Britse officieren door Egyptische sluipschutters gewond zijn. Ma joor W. R. Burnhill van het Me dische Corps kreeg twee schoten in de maag en overleed later in het ziekenhuis. Kapitein Wilson, een officier van de administratie, werd getroffen in de schouder. De beide officieren waren on derweg naar hun werk in een ziekenhuis bij het vliegveld, toen plotseling uit een groep van drie Egyptenaren en 'n kleine jongen, op een afstand van nog geen vijftig meter van het hek op hen werd gevuurd. De aanvallers vluchtten, toen zij zagen, dat de officieren neervielen. Deze schietpartij was het ern stigste van de drie incidenten, welke hier vanmorgen zijn ge beurd. Om 6 uur pl. tijd openden vijf Egyptenaren, gewapend met sten- verdedigingslinies, waarop een stroom van mortierprojectielen en granaten neerdaalt. Bij volle maan en heldere ster renhemel werd vanavond een ver bitterd artillerie-duel uitgevoch ten, waarbij elk der partijen pro beerde de stellingen van de an dere uit te roeien. Het vuur van de Roden lag vooral op de binnenste verdedd- i gingsgordel, die de toegang tot j het hart van de vesting nog ver spert. De beslissende infanterie- aanval wordt ieder ogenblik ver wacht. Van Franse zijde zijn alle beschikbare vliegtuigen ingezet. Zij vielen tal van geschutsopstel- lingen met bommen en raketten aan, terwijl de gehele dag door per parachute nieuwe troepen, Een der inzittenden wist het pro- munitie en ander materieel boven jectiel echter naar buiten te Dien Bien Phoe werden neer gooien, voordat het ontplofte. gelaten. Wegens kinderverlamming in West-Auslralië ADELAIDE, 19 Maart In het regeringsgebouw van Zuid- Australië is vanavond heftig ge confereerd tussen hoge Australi sche autoriteiten en leden van de Britse koninklijke huishouding over 'n drastische wijziging van het programma van Koningin Elizabeth's bezoek aan West- Australië, waar kinderverlam ming heerst. De hofhoudingj wilde het bezoek dat van 26 Maart tot. 1 April zou duren, geheel annu leren, maar men schijnt het nu eens -geworden over 'n aantal wij zigingen. De Koningin en haar echtgenoot zouden aan boord van de „Gothic" blijven, terwijl dage lijks vers voedsel uit Adelaide en Melbourne zal worden aan gevoerd. Het Koninklijk paar zal tijdens het staatsiehezoek nie mand de hand drukken, en nie mand zal hen dichter dan op 1.80 meter mogen naderen. Ook zullen zo min mogelijk school kinderen ter verwelkoming langs de route worden opgesteld. guns, het vuur op twee Britse legerwagens in Fayid. Bjj dit in cident vielen geen slachtoffers. Vijf minuten later gooide een Egyptenaar een handgranaat naar een Brits legervoertuig in Suez. In Texas, het land van de cowboys, kreeg Prins Bernhard een hoed cadeau. Natuur lijk een cowboyhoed, model 1954. Het hoofd deksel werd hem aan geboden door Amon Carter, zoon van een bekend uitgever. (Telefoto) LONDEN, 20 Maart De Lon dense goudmarkt die in 1939 bij het uitbreken van de oorlog werd gesloten en op dat ogenblik de grootste ter wereld was, zal Maandag om half twaalf worden heropend. Dit zal gebeuren in de kanto ren van Rothschilds, welke firma, met vijf andere Londense ban kiers, is gemachtigd als make laars op te treden. Daartoe zullen zij hun eigen reglementen opstellen. Andere banken en particulieren die nu machtiging hebben om in devie zen te handelen zullen echter automatisch ook als goudhande laren erkend worden. De regering heeft gelijktijdig bekend gemaakt, dat een hele reeks kleine beperkingen op de handel in Sterling verdwijnt, hetgeen een van de belangrijkste stappen sinds jaren betekent in de richting van de convertabili- teit van het Pond. Het verbod op de omwisseling van Sterling in Amerikaanse of Canadese dol lars blijft echter onverminderd van kracht. Sinds 1939 is de Bank van En geland de enige instelling geweest welke in Engeland goud mocht verhandelen. Uit bevoegde bron wordt ver nomen, dat noch de Bank van Engeland, noch de Britse rege ring zal trachten om maximum of minimum prijzen voor goud te bepalen. De Britse regering heeft de Amerikaanse regering gecon sulteerd alvorens tot de herope ning van de goudmarkt te be sluiten. Washington had geen be zwaar. Ofschoon aan de prijsbeweging dus geen belemmeringen in de weg worden gelegd, zal de Lon dense markt aan andere zware beperkingen onderhevig zijn. Zo blijft het de Britten verboden om ongemunt goud te bezitten, zodat de handelaren in het Sterling- gebied wel goud kunnen verko pen, 'maar niet kopen. De ver wachting is, dat de Zuidafrikaanse en andere goudproducenten in het Gemenebest zowel als" de Sowj et- Unie gebruik zullen gaan maken van de Londense markt voor de verkoop van hun goud. De handel zal in Ponden Ster ling geschieden, maar in een spe ciaal soort Sterling. Slechts ko pers, die hun ponden gekocht hebben voor Amerikaanse en Ca nadese dollars of voor goud in de eerste plaats zullen hun geld mogen gebruiken om op de Lon dense goudmarkt te kopen. 5000 MIJNWERKERS MOETEN VERHUIZEN LUXEMBURG, 19 Mrt. Tus sen de 4000 en 5000 Franse mijn werkers zullen in de komende drie jaar overgeplaatst worden van weinig producerende gebie den in Zuid en Centraal-Frankrijk naar Lotharingen, aldus is door het Hoge Gezagsorgaan van de K.S.G. bekend gemaakt. Volgens het plan moeten er 3500 nieuwe huizen voor hen ge bouwd worden, waarvan de kos ten op 7 milliard francs geraamd worden. JOODSE PLEEGKINDEREN OOK DE EERSTE KAMER heeft deze week aandacht ge wijd aan de kwestie van de Joodse pleegkinderen, die door katholieke opvoedsters achtergehouden zijn, nadat zij ze jarenlang met veel risico verzorgd hadden. Thans moeten zij hen, volgens rechterlijke beslissing, aan de Joodse voogdij afstaan. Dit is niet gebeurd. Waarom niet? Is het oirbaar. in deze de houding van de Kerk te betrekken en te becritiseren? Wordt niet te veel de na druk gelegd op de z.g. ge loofskwestie, welke hierin een rol kan spelen, en te weinig op de menselijke kant, het belang, de toekomst en het geluk van de kinde ren? Naar aanleiding van recente publicaties wordt aan deze kwestie een be schouwing gewijd in de Kroniek van Zaterdag in dit nummer. VOLGENS CENTRAAL PLANBUREAU Volgens het Centraal Econo misch Plan 1954, uitgewerkt door het Centraal Planbureau te 's Gravenhage zal de gunstige economische ontwikkeling, die de naoorlogse periode voor Neder land heeft gekenmerkt, dit jaar aanhouden. Verwacht wordt een lagere werkloosheid en een hoger verbruik, grotere investeringen doch een enigszins kleiner over schot op de lopende rekening van de betalingsbalans dan in 1953. Naar verwachting zal het totale aantal geheel werklozen dit jaar gemiddeld 82.000 bedragen tegen 102.000 in 1953 en 137.000 in 1952. Het betalingsbalanssaldo zal dit jaar waarschijnlijk ongeveer fl.010 millioen bedragen tegen fl.320 millioen in 1953 en fl.840 millioen in 1952. Het reële ver bruik per hoofd der bevolking za) waarschijnlijk stijgen van 102.5 procent van het verbruik in 1952 tot 107.6 procent van dit verbruik Men verwacht voorts een 4 pet. hogere productie dan in 1953.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1