Holland's modernste kerk staat in Middenmeer Opbouw en taak 1 Standaard-overeenkomst ziekenfondsen-huisartsen Op 7 April consecratie van revolutionnair bouwwerk Nieuwe raadhuis gereed De geschiedenis van Amerika Stichting van regionale Commissies van Toezicht ,000 WAGONS iLGROENTEN ihil met vorig ar ,ENDE iOOR? agen no I I chagen UW ADRES Raad van Wieringermeer Onderhandse aanbesteding Net VEÜP0N zie je er geen barst van! VOORLOPIG ACCOORD BEREIKT Zaterdag 20 Maart 1954 Pagina 5 ierlijker i een man!" en ze wat van ons op mijn man slaat zei hij, dat hij kwam eten. En notabene met twee Ik even blij, dat ik groenten in huis klaar. Niet schoon- fhalen, niet koken, vrij voor de Want blikgroen- bk „ANGENDIJK. illandse veilingen ;n nog de volgen- tapelgroenten op- ons van 10.000 kg. n haakjes is van irisatie op 5 Dec. 1252 (2429), gele witte kool 1738 (1235), peen 695 nde 475 (826), bie- 74). Totaal thans fen 10.471 in Dec. oorten betreft zij le voorraad 3475 tegen 3527 op Maart 1953. Ver- ig jaar is dit dus ïg verschil. Toen goed verkocht, 1 ziet het er niet rit voor deze kou- daar grote ex- tot heden uitblij- t verloop aan de >1 te verwachten, ■imping van de lgen. kschool voor ereiders 3 ter opleidin" van amiboeikhouders a Höteil „De Ros- na gehouden telijk en monde- uitreiking plaats le diploma's. Aan ras deelgenomen iten, waarvan een plomeerd. n.l.: C. ig; R. J. Kruijer, de Leeuw, Holy- Sijbekarspel: J. elft; P. A. het tkel; S. Ottens, A. Roeper, Texel; ierhugowaard. Gistermorgen een automobilist :en merkwaardig :el waargenomen, hoogte van Waar- Verlaat toen hij schuin uit de lucht enbundel zag. De ipte uit zijn wa- a „het ding" ach- t verdwijnen. Hij viaduct door in ïts te zien, maar ak verder. :h in verbinding t K.N.M.I. te De geen verklaring en veronderstelt, vallende meteoor 16. Spruitkool 15- 4-6, Gare bieten a III 5-6.50, Uien, rei 8-26: Bramley Goudreinette 24- i-61; Present van Zoete Campag- rence 27; St. Re- terjan 20-53. 19 Maart Wi,t- kool 710: sa- '16; groene kool oruitkool 1777; 37; spinazie 1.05 rode bieten 45; '.50; waspeen 10— prei' 1222; sel- Goudreinette H I n H II 45; Zoete 5t. Rémy K 35 17—40 K. in en prijzen d. Gracht 57 I. 575 HAGEN f. MOLENAAR melkkoeien, kens, schapen ïereg. varkens ieden aan het >r 2 April om Trapman N.V. zitting gehou- en 1 April in itjes Czru, van mive demoti ng stelling MIDDENMEER. De Wieringermeer ivordt wel eens het visitekaartje van Holland genoemd. E(i terecht, want dese modelpolder, die overspannen is met een prachtig wegennet en waar grote moderne boerderijen de omliggende landerijen beheersen, is welhaast het toppunt van Hollandse degelijkheid en efficiency. Meer dan welk ander gedeelte van Holland heeft de Wieringermeer van de oorlog te lijden gehad. Toen in 1945 de polder onder water gezet werd en dit in Middenmeer tot de dakgoten steeg, scheen dit het einde van de bloeiende polder te zijn. Niet zo dachten de boeren er over. Na de bevrijding werd de polder in recordtempo droog gemalen en kon de opbouw van het totaal verwoeste land weer beginnen Nu, negen jaar na de ramp, is van de verwoesting weinig meer te bekennen en de nieuwe kerk voor de parochie Maria Sterre der Zee te Middenmeer, die op het ogenblik wordt gebouivd, is, op het Raadhuis van Wieringerwerf na, het laatste bouwwerk, dat nog moet verrijzen. Op Woensdag 7 April zal Mgr. Huibers deze wel zeer bijzondere kerk komen consacreren. Voor het zover is, zal er echter nog heel wat moeten gebeuren. Terecht zijn de parochianen van Middenmeer, die met spanning de vordering van de bouw van him kerk hebben gevolgd, trots op de mooie en zeer originele kerk zoals er in geheel Holland geen tweedp te vinden is. Het ontwerp van architect A. Ttoun- nissen is namelijk hoogst modern, zo niet (voor Holland) revolution nair te noemen. Dit moderne be tekent echter niet dat de kerk vreemd en ongewoon zal aan doen, zoals soms met moderne kunst het geval is. Integendeel: het gebouw krijgt een eenvoudig en vriendelijk aanzien eri is ge heel in overeenstemming met het karakter van de Wieiingermeér. Vierkante kerk. Ben van de yoprnaamste bijzon derheden van deze kerk is, dat ze geheel vierkant is. Dit biedt het voordeel dat alle gelovigen in de kerk, die plaats biedt voor 450 mensen, nog beter contact hebben met het gebeuren op het altaar en een hechtere eenheid vormen. Ook het dak, een zoge naamd tentdak, is door de archi tect zo ontworpen dat het geheel onmiddellijk een zeer bijzondere sfeer schept. Het bestaat name lijk uit gewelven met in het mid den een koepelgewelf op vier kante grondslag. Dit koepelgewelf draagt een houten torentje dat precies op het midden van de kerk staat en rust op vier zuilen van gewapend beton, dig fjét ge_ heele dak moeten dragefi. Een vernuftige pqnstructie, die menig bouwer respect zal g|dwingen. De gewelvpn wepdbn gebouwd door de firma Gebr. Hofmgn pit Nij megen, die zich daarqp gespeciali seerd heefj. Het torentje is met lood bekleed eI bovenop staat een grqqt smeedijzeren kruis, dat vervaardigd werd door H. Koop uit Middepmeer. Naast de absis met bet hoofd' altaar komt aan de ene zijde de doopkapel en aan de andere zijde de sacristie. De hoofdingang van de kerk met een kleine uitbouw is tegenover het hoofdaltaar. Ver der komen er nog twee zij-ingan gen en een processie-uitgang, die toegang geeft tot de tuin en het kerkhof daarachter. De pastorie, die op korte afstand van de kerk wordt gebouwd, wordt met de kerk verbonden door een gang Qlieverwarming. De verlichting is pok ingenieus ingericht. In ieder gewelf zijn drie artaluxlampen ingebouwd met daarachter ter verstgrkjng spiegels. Ook voor de verwar' ming van het gebouw is een mo dern en practisch systeem ge bruikt. In de kelder onder de kerk wordt een olieverwarming aangelegd, die automatisch te re- gelpn is. In <je kerk' geen hinder lijke radiatoren, slechts roosters, waardoor de warmte omhoog stijgt. Kunstwerken. Ook voor de versiering van de kerk worden geen moeiten ge spaard. Zo zal in de devotiekapel achter in de kerk een beeld van Maria Sterre der Zee geplaatst worden. Dit beeld is vervaardigd door de inmiddels overleden Maastrichtse kunstenaar Charles Vos. Het kunstsmeedwerk voor hoofdaltaar, doopkapel en devo tiekapel is, merkwaardig genoeg, een van de laatste opdrachten geweest van Jan Eloy Brom. die eveneens enige tijd geleden is overleden. De ramen in de doopkapel zijn vervaardigd door de Roermondse glazenier Max Weiss en de ra men voor de devotiekapel door de Maastrichtse glazenier Goffin. De klok, die reeds in de toren is opgehangen en die de naam van Maria draagt, is gegoten door de firma Eijsbouts uit Asten. De glas-in-lood-ramen zijn geleverd door Péls en Joosten uit Hoorn. Qp tijd klaar! Zoals gezegd zal er ribg' heel wat m°eten gebeuren voor de kerk op 7 April zal kunnen wor- dep ingewijd. Als leek zouden we zeggen dat de kerk onmogelijk zover klaar kan zijn op die da tum. De opzichter van de bouw de heer Klaver, de aannemers, de Gebr. Tuin uit 't Zand en de uitvoerend architect de heer Vla ming, denken er echter heel an ders over. De kerk zal en moet op 7 April klaar komen. Daar zijn allen van overtuigd. Desnoods zullen de opzichter en zijn man nen er enkele nachten aan op offeren. Ieder ogenblik wordt dit verzekerd aan pastoor De Wit, die regelmatig (en zo nu en dan met een bezorgd gezicht) op de bouw rondloopt. De' Gebr. Ver meulen zullen nog moeten zor gen, dat het (éleptrischj orgel wordt opgehangen. Als de pastoor echter bezorgd paar zijn altaar vraagt, blijkt, datde altaartafel van „Trayertien" nqg steeds per trein onderweg is van Italië naar Hpliand. De bouwers vertrouwen er echter vast op dat de bouw, die is bpgonnen op 12 Mei van hpt vorig jaar, ondanks vijf en halve wegk vprstverlet (waar niet op was gerekend) toch klaar zal komen. Sobere feestviering. Gelukkig maar, want de datum van inwijding kan niet meer ge wijzigd worden. Dinsdagavond zal Mgr. Huibers in Middenmeer aankomen, waar hij vanwege de Vasten op eenvoudige wijze dooi de parochianen en vooral door de jeugd zaj worden ontvangen. De volgende dag zal dan de con secratie geschieden. In verband met de Vasten zal ook deze plech tigheid een sober karakter dra gen. De nieuwe vierkante kerfc te Middenmeer, die: op 7 April door Mgr. Huibers zal worden geconsacreerd. Rechts naast de kerk de pastorie. (Eigen foto) Sinds de oude kerk van Middenmeer verwoest werd, hebben de parochianen het met deze noodkerk moeten doen. In ver gelijking met andere noodkerken elders had men niet te kla gen, maar de nieuwe kerk betekent toch een grote vooruitgang. Eigen foto) Als eerste Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie is bij Konin klijk Besluit van 16 Februari voor ondernemingen, waarin de land bouw wordt uitgeoefend, zoals bekend, een Bedrijfschap voor de Landbouw, genaamd Landbouw schap ingesteld. Wat houdt dit zoal in? Het besluit verstaat on der landbouw-: akker- en weide- bouw, veehouderij en pluimvee houderij, tuinbouw, (groenten-, fruit-, bloembollen-, tuinbouw- zaad- en kruidenteelt) alsmede boom- en bloemkwekerij. Onder uitoefening van de landbouw wordt ook het door middel van cultuur- iechnisché werken geschikt ma ken of beter geschikt maken van de bodem voor de uitoefening van de landbouw verstaan. Het Landbouwschap heeft als orgaan voor sociale aangelegen heden een Hoofd-afdeling Sociale Zaken en als organen voor an dere aangelegenheden een Hoofd afdeling Akkerbouw, een Hoofd afdeling Veehouderij, een Hoofd- WIERINGERWERF Vrijdag avond hield de gemeenteraad van Wieringermeer een spoed eisende vergadering om een be slissing te nemen over het voor stel van B. en W. tot het aanbe steden van het te bouwen raad huis. Daar de raadhuisplannen reeds in een vorige vergadering (10 Augustus 1953) waren goedge keurd, viel er in deze vergade ring weinig meer te zeggen. De burgemeester zette uiteen, dat hij na uitvoerige besprekingen met de architecten tot het voois tel ge komen was, om het te bouwen raadhuis onderhands aan te be steden. B. en W. hebben hierbij overwogen, dat het materiaal voor het raadhuis, dat overigens zeer sober gebouwd zal worden, van zeer goede kwaliteit zal moe ten zijn. Dit materiaal moet na melijk in zijn natuurlijke staat blijven, zodat geep nabehande ling en stucadoorswérk nodig zijn, B. eh W. zijn van mening dat dit werk daarom zeer grote nauwkeurigheid zal vergen. Bo vendien moet er met het uitvoe ren van het werk rekening mee gehouden worden, dat het raad- uis in Augustus 1955 bij gele genheid van het vijfentwintig ja rig bestaan van de Wieringèr- meerpolder geopend zal moeten worden. Dit eist een zeer hoog uitvoeringstempo. Bovendien stelt het bestek zeer hoge eisen aari het betonwerk en met de archi tecten zijn B. en W. van mening dat dit werk om al deze redenen alleen door grote en op beton werk gespecialiseerde aannemers firma's zal kunnen worden uit gevoerd. Daarom werd voorge steld M. en W. te machtigen het bouwen van het raadhuis onder hands aan te besteden op voor waarde dat het aan de laagste inschrijyer wordt gegund. Een zevental grote aannemersfirma's zal voor deze onderhandse aan besteding worden uitgenodigd. De heer Addens sprak er zijn vreugde over uit. dat de Wierin germeer eindelijk zijn raadhuis gaat krijgen. Hij vertrouwde er echter op dat de architect bin nen het raam yan de begrote kosten zal blijven. Mocht de laagste inschrijver meer vragen dan door de raad was begroot, dan verwachtte hij dat voor een vergunning eerst met de raad werd toegezegd. Hij begreep, dat niet alle aannemers hiervoor in aanmerking kwamen en dat de Wieringermeer zelf niet over aan nemers van dergelijke allure kon beschikken. De heer Slabbekoorn maakte er zich bezorgd over. dat alleen aan de laagste inschrijver ge gund mag worden. Hij vroeg wat er nu gebeuren moest als de laagste inschrijver niet geschikt blijkt. De burge meester antwoordde hem dat dit bij een onderhandse aanbesteding niet gemakkelijk zal voorkomen daar immers de aannemers wor den uitgenodigd. Aldus gerustgesteld, keurde de raad het voorstel zonder hoofde lijke stemming goed. Nu kaïi spoedig begonnen wor den aan de uitvoering van het merkwaardige ontwerp van Prof. Berghoff en Ir Klarenbeek: met velen zijn wij benieuwd hoe het nieuwe raadhuis (in de vorm van een kubus) het in de Wieringer- overlegd zal worden hetgeen hém meerpolder zal doen. Westgevel Een tekening van het nieuwe raadhuis van de gemeente Wieringermeer. Het ontwerp maakte Prof. Berghoff en Ir. Klarenbeek. afdeling Tuinbouw, met daarbij ingedeeld een Afdeling Groenten- teelt en een Afdeling Fruitteelt, een Hoofdafdeling Siergewassen, met daarbij inge4eeld een Afde ling Bloembollenteelt, een Afde ling Boomkwekerij en een Afde ling Bloemkwekerij, een Afdeling Pluimveehouderij, een Afdeling Zaadteelt, een Afdeling Bijenteelt, een Afdeling Griend- en Rietcul tuur, eep Afdeljpg Veenderij en, 'n Afdeling Landbouwambachten. De Hoofdafdeling Sociale Zaken zal evenveel vertegenwoordigers van de werknemers als van de ondernemers tellen. In de overige Hoofdafdelingen en de Afdelingen dient het aantal te benoemen ver tegenwoordigers van de werkne mers tenminste de lqelft te bedra gen van dat der te benoemen vertegenwoordigers van de onder nemers. Aan het Landbouwschap is overgelaten de regeling of de nadere regeling van de volgende onderwerpen: a. de bevordering van de ge zondheidstoestand, de zuiverheid en de kwaliteit van gewassen en landbouwproducten; b. de voortbrenging van land bouwproducten; c. de opslag en de bewerking van landbouwproducten; d. de afzet van landbouwpro ducten, voor zover hét niet be treft aangelegenheden, verband houdende met het economische verkeer tussen verschillende sta dia van voortbrenging en afzet; g. de rationalisatie van land bouwondernemingen; f. de normalisatie van land bouwproducten; g. de lonen en de andere ar beidsvoorwaarden met uitzonde ring van die van ambtenaren; h. de aanstelling en het ontslag van werknemers, met uitzonde ring van ambtenaren; i. dé eisen, waaraan werkne mers mét uitzondering van ambtenaren moéten voldoen om een bepaalde graad van vak bekwaamheid te bezitten, alsmede de vaststelling van getalsverhou dingen, waarin onderscheidene groepen van werknemers, naar "hun graad van vakbekwaamheid gerekenq, in landbouwonderne mingen aanwezig moeten zijn; j. de registratie yan de land bouwondernemingen en van de in die ondernemingen werkzame persopen; ft. hét verstrekken van de voor de vprvulling van de taak van het Landbouwschap nodige gege vens en het toezicht op de juist heid yan deze; de voor de vervulling van de taak van het Landbouwschap nodige bezichtiging en opneming van gewassen, landbouwproducten en bedrijfsmiddelen van onderne mingen; m. de administratie van land bouwondernemingen, voor zover regeling daarvan voor de vervul ling van de taak van het Land bouwschap nodig is. In het instellingsbesluit wordt ten aanzien van de positie van de overheidsbedrijven gesteld, dat kan worden bepaald, dat deze be drijven niet behoren tot de on dernemingen, waarvoor het Land bouwschap is ingesteld. Van de mogelijkheid tot uitzon dering zal zo nodig gebruik wor den gemaakt in gevallen, waarin het behoren van bepaalde door het rijk gedreven landbouwonder nemingen tot dit Bedrijfschap zou blijken te leiden tot conse- 1. De goudvondsten hadden een gewel dige bevolkingsaanwas tot gevolg en om de verbinding met het Midden Westen zeker te stellen, werd er 'n geregelde dienst per postkoets tussen Californië en de rivier de Missouri ingesteld. Deze post koetsen (Stage Coaches) werden door 4 of 5 snelle paarden getrokken en konden het traject in drie a vier weken afleggen. Een afstand als van Amsterdam naar Jeruzalem. 2. De postkoetsen qp de zogenaamde „Qverland Route" waren voortdurend blootgesteld aan overvallen. Niet alleen door Indianen, maar ook door vele benden van gedemoraliseerde goudgravers („bad men"). Het was erg moeilijk ]\i?r tegen op te treden gezien de onbegaanbare berg streken, waar zij iedere schuilplaats ken den en benutten. 3. In 1860 werd de Pony Overland Ex press ppst-route ingesteld. Om de 20 km stonden gezadelde paarden gereed en wanneer de koerier op de wisselplaats qankwaui, bracht hij zijn postzak op een vers paard over en galoppeerde ogenblik kelijk verder. Op die manier kon het geheje traject in tien dagen afgelegd worden. - v I I» 4. 80 pony-rijders zaten voortdurend te paard, 40 naar het Oosten en 40 naar het WestenIeder van hen reed ongeveer 150 km zonder opontho.ud, dag en nacht, 's zorpers en 's winters. Door bossen en woestijnen, over rotsen en bergen ging het in wilde vaart. Er wertf van deze jonge koeriers veel moed en tegenwoor digheid van geest gevergd. Eén van hen, Bill Cody, werd beroemd over de gehele wereld, onder de naam „Buffalo Bill". il ZO 60ED LIJMT VELP0N VRAAG DE JUISTE SOORT quenties, die onverenigbaar zijn met een goede vervulling van de Publiekrechtelijke taak van de tak van dienst, waaronder die ondernemingen ressorteren. Ten aanzien van de door lagere publiekrechtelijke lichamen geëx ploiteerde ondernemingen is de situatie deze, dat een zeker aantal doqr gemeenten gedreven land bouwondernemingen onder het Bedrijfschap dient te ressorteren. Afgezien van deze groep is niet gebleken van gevallen, waarin het wenselijk zou zijn door lagere pu bliekrechtelijke lichamen geëx ploiteerde landbouwondernemin gen onder het Landbouwschap te brengen. Naar de mening van de be trokken ministers over de bete kenis, die de totstandkoming van het Landbouwschap zal kunnen hebben voor de vervulling van taken, waarvan de vervulling tot nog toe bij de centrale overheid heefj berusf, moet er rekening mee worden gehouden, dat er op het gebied van de landbouw nog geen ervaring bestaat voor wat betreft regelend optreden door horizontale bedrijfslichamen. Jaarvergadering WIERINGERMEER - De gym nastiekvereniging van D/W.O. houdt Maandagavond om 7 uur haar jaarvergadering in 't gym nastieklokaal te Middenmeer. Ook nieuwe leden zijn deze avond welkom. AMSTERDAM, 19 Maart. De voorzitter van de Ziekenfonds- van zijn kant zal, mede door raad heeft aan de Algemene Ziekenfondsen mededeling gedaan van de inhoud van de voorlopige standaard-overeenkomst ziekenfondshuisarts, waarvan de tekst is vastgesteld in over leg tussen de organisaties der fondsen en de Kon. IVed. Maat schappij lot Bevordering der Geneeskunst en door de Zieken fondsraad is goedgekeurd. Een tussen een fonds en een huisarts gesloten individuele overeenkomst kan, indien zij ge lijkluidend is aan de voorlopige standaard-overeenkomst, worden geadht door de Raad te zijn goed gekeurd. De in Februari gepubli ceerde 'voorlopige honoreringsre- gélftg vqor huisaitspn, die aan algemene ziekenfondsen mede werking verlenen, mqgkt een on derdeel uit yan de voorlopige standaard-overeenkomst. Deze be vat 'n algemene regeling van de rechten en verplichtingen van fondsen en huisartsen. Ingesteld zullen worden regio nale commissies van Toezicht, dié een goede verstandhouding moeten bevorderen tussen fond sen en medewerkers. Met mede werkers worden bedoeld: huis artsen, specialisten, tandartsen en apothekers. Het is de bedoe ling, d-at die commissies zulien worden betrokken bij standaard overeenkomsten, welke 4e fond sen ook met specialisten, tand artsen en' apothekers zullen sluiten. De commissies moeten voorts in gevallen, in de voorlo pige standaardovereenkomst ge noemd beslissingen en maatre gelen nemen. Een in te stellen Centrale Com missie van Toezicht heeft tot taak, 't werk der Regionale Com missies te coördineren, in geval van moeilijkheden bij de uitvoe ring van de overeenkomsten over leg te plegen en eventuèel voor stellen tot verbetering te doen. Ook zijn haar hepaalcfe bevoegd heden ppgedragen, die zij móet uitoefenen. De Regionale Commissies van Toezicht beslaan uit vertegen woordigers van in het ressort werkende fondsen en van elke groep medewerkers, de Centrale Commissie uit vertegenwoordi gers van de organisaties van fondsen en medewerkers. D.e fondsen hé'pben in die commis sies evenveel vertegenwoordigers als' de groepen medewerkers ge zamenlijk. De commissies kunnen bijvoor beeld richtlijnen geven ten aan zien van redelijke eisen, waar aan wacht- en behandelingska- mers van huisartsen moeten vol doen. Ook houden zij toezicht op het aantal verwijzingen van de huisarts nagf specialist. De huisarts verplicht zich, re kening te houden met de ter plaatse geldende lijst van soor ten en hoeveelheden genees- en verbandmiddelen, welke voor re kening van een fonds worden verstrekt. Indien zo'n lijst in een bepaalde plaats niet bestaat, geldt daar de algemene lijst, welike reeds vroeger voor het gehele voorlichting, de medewerking van verzekerden aan het betrachten van zuinigheid zoveel mogelijk bevorderen. In overleg tussen dp fondsen organisaties en dé artsen-organi satie worden vpprts Regionale Rechtspraak-Commissies en een Centrale Rechtspraak-Commissie ingesteld, met paritaire samen stelling. In alle bij de uitvoering van de overeenkomsten gerezen geschillen, welke niet in minne lijk overleg, zo nodig met in schakeling van de Commissie van Toezicht kunnen worden opge lost. géven deze Regionale Com missies in eerste aanleg en de Centrale Commissie in hoogste ressort een bindende uitspraak. Tegenover fondsen en artsen kunnen deze commissies sancties tqepassen, bestaande uit herstel van gedaan onrecht, berisping en boete, tegenover fondsen boven dien uit het doen van een voor stel aan de Centrale Commissie van Toezicht tot correctie van 't fonds en tegenover artsen boven dien uit verbod van inschrijving van verzekerden op naam van de huisarts gedurende ten hoog ste een jaar en uit ontbinding van alle overeenkomsten tussen huisarts en fondsen. Fonds en huisarts kunnen in onderling overleg als aanhangsel van de voorlopige overeenkomst een aanvullende regeling maken, yerband houdende met plaatse lijke omstandigheden. De organisaties der fondsen en de Lgndelijke Huisartsen-vereni ging van de Kon. Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst zullen nqg bestaande wensen op korte termijn bespreken en stel len zich voor, dat in elk geva! in 1954 de voorlopige standaard overeenkomst door een defini land is vastgesteld. Het fondstieve zal worden vervangen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5