er [>p na VAN DE GROND AF AAN Kalenderhervorming wordt twistappel in de V.N. De puzzle van de week 'ig van s doel Nieuwste snufjes in de auto-wereld Heeft de regering alleen aandacht voor industrie? mité Onaga" naskerd Cadier en Keer moet opgebouwd worden Mevr. Churchill met de dood bedreigd De Jaarbeurs en de groothandel Vanaf 1 Januari 1956 een jaar van 364 dagen? Zaterdag 20 Maart 1954 Pagina 9 te ingewikkeld waren ïn en verklaringen over ien van al- dan niet sting-aangiften door M. c over diens inkomsten log. M. beriep zich op e- bijlagen, die rechts- den zijn geweest. De jlagen bleken onvind- i zelf zaken te hebben >dat hjj jaarlijks in verliespositie verkeer- aakte de aangifte van ïsten ingewikkeld. Hij pertinent gefraudeerd iep het verhoor over n van kwitanties aan darnse koopman R. die verklaring van twee- )0 nodig had om zaken doen. elijkheid was dit om d van een Belgische r „wit" te maken. M. lit geweten te hebben, rde er persoonlijk geld het hier ging om een aring tot creddet en enlijke betaling, boek- zogenaamde uitgaven en niet. M. zag daarin •are handeling. idiger van J. S., Jhr. S. Sandberg bepleitte ke gronden vrijspraak liënt. Het Hof wijst arrest. emlegioen Nederland Wang „Pro Patria", i manifest gezegd er- gd te zijn, dat aan de ieze dag door het ge- ient te worden deel- r herdenking van de herkregen vrijheid en Lt. tsorganisaties willen f slechts stimuleren, tig zij overigens niet houden van kermis- ïeer als een nationale manifestaties, waarin lP bm de bevrijding ■dt uitgedrukt is van mening, dat n van leiding in de en de viering van de eert doen verwateren. ürten die leiding er brengen om uit de eraken en vooral bij 'sef te wekken voor lissen in de öörlogs- rguiment van de re- Ie productiviteit lijdt tctra vrije dag acht •r zo sterk als voor- Hen zou men doorre en ook moeten be- awjaar en Kerstdag en vallen. reiding van de vie worden plaatselijke noht. Het comité zal rs verzoeken zoveel dewerking te verle- slagen van deze na- iag en zal een he lp alle organisaties gen in Nederland comité in verbin- Amerikaanse vciety CISCO, 19 Maart rins Onaga van de go", die in de Ver lezingen heeft ge let leven in Afrika, ten overstaan van -autoriteiten be- eigenlijk Fred Wil- uit East St. Louis ing heeft Williams volgehouden. Met trad hü ais dans- 'name kringen en n televisie, m uit, doordat de in San Francisco Hoe was het ;en prins van de in echtgenote zo het sociëteitsleven lisco konden ma- zijn regering hem der koninklijke hoogte had ge deelde de ifnmi- ten, die hem om vroegen, grif mee. vertelde dat hij had uitgegeven, leende, dat ,,een and moet zijn", adden hij en zijn Möana", geboren la en afkomstig vaak honger en een koninklijk keiijker werk té oor zo maar èen ast St. Louis. hij zijn eigen id ontworpen had ngen en dansen het resultaat studie. arschijnlijk geen tegen Williams Cadier en Keer is een gevleugeld woord geworden. Boven op de Keerderberg staat 't Missiehuis ▼an de Paters, voorheen een landmark in het glooiende Limburgse landschap, nu een troosteloze ruïne. Goddank kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor. Sinds de oorlog was onder de studenten door de Paters een brigade georganiseerd en deze werkte voortreffelijk. Toen dan ook het alarm gegeven werd en aan blussen niet meer te denken viel, ging de evacuatie haar gang, «onder paniek, zonder wanorde. De paniekstemming, als men dit zo mag noemen, kwam voor de paters pas later, toen de vlam men gedoofd waren en men tot 'bezinning kwam over wat ge beurd was. Daar waren de honderd en tachtig inwoners, velen van hen zonder kleren, zonder iets, allen zonder een huis. Hen naar hun ouders sturen, is natuurlijk maar een voorlopige oplossing. Voor hen moet oip korte termijn een nieuw tehuis -bezorgd worden. Aanbiedingen kwamen van alle kanten, tien studenten hier, tien studenten daar; vele congre gaties stelden haar huizen ter beschikking, maar de Hoogeer waarde Pater H. Mondé. Provin ciaal. meende en terecht dat hij zijn studenten bij elkaar moest trachten te houden. Er zijn enkele vooruitzichten, -die een oplossing in die richting mogelijk ziullen maken. Maar ook deze oplossing, aks zij -gevonden wordt, kan slechts van tijdelijke aard zijn. Er moet een nieuw Missiehuis komen, een nieuw Cadier Keer. Het hoofdgebouw kan als verloren beschouwd worden en waar niets meer te herstellen valt, daar moet van de grond af opnieuw gebouwd worden. Ca dier Keer was verzekerd naar wij gehoord hebben. Maar wie verzekert een huis tegen nieuw bouw? Wie kan de waarde be palen in deze tijd van al-les dat verloren ging aan studiemateriaal van studenten en paters, aan persoonlijke bezittingen, aan in ventaris van allerlei soort. U moet Cadier Keer zoals het er nu staat gezien hebben: de totaal uitgebrande kapel met alleen nog maar op de achter grond 't geheel verwoeste hoofd altaar, de gangen, de studiezaal, klaslokalen, de bibliotheek, alles onherkenbaar in deze trieste op eenhoping van grote brokken puinsteen, verschroeide en hier en -daar nog rokende balken en latwerk, om een idee te krijgen van de enorme schade die werd aangericht. Hier is geen verzekeringspolis hoog genoeg om ook maai' bij benadering de schuldenlast te dekken, die de paters zo plotse ling op de schouders gevallen is. En gold het hier nog een flore rende zaak, een groot concern, dan zou men nog kunnen spreken MANCHESTER, 18 Mrt. Een te Manchester verschijnend avond blad heeft een met de machine geschreven brief ontvangen, lui dend: „Het zal u wellicht belang inboezemen te vernemen, dat mevrouw Churchill voor eind Juni a.s. een gewelddadige dood zal sterven". De ondertekening luidde: „Vrij heid voor Ierland, eenheid Is ons doel". De brief was ter plaatse afge stempeld. Hij i-s onmiddellijk ter hand gesteld van de politie, die hem onderzoekt voor het mogelijk vinden van vingerafdrukken. Dit is de tweede brief, waarin het leven van mevrouw Churchill wordt bedreigd. De eerste is twee dagen geleden aan het adres van Church ills ambtswoning, London, Downing street 10, afgeleverd. „Scotland Yard" is van mening, dat de onderhavige dreigbrief van een ander karakter is dan het soort, dat warhoofdigen wel eens verzenden. „Het zou wel eens kunnen dat deze bedreiging inderdaad ge meend is" aldus de opinie van de Yard. 1400 GULDENS IN EEN OUDE TAS LONDEN, 18 Maart Op het terrein van 'n club in Zuid-West Londen is vandaag een schat van 1.400 zilveren guldens ge vonden. De guldens, die in een tas van groen canvas za ten, waren weggestopt on der de stam van een ont wortelde boom. De politie verklaarde de munten aan een deskun dige te zullen voorleggen om aan de weet te komen of zij echt dan wel vals zijn. MAO TSE TOENG IS NIET ZIEK HONGKONG, 19 Maart. De vice-minister van Binnenlandse Zaken van de Chinese volks republiek heeft in een uitzending van radio-Peking, die vadnaag in Hongkong is opgevangen, mede gedeeld, dat Mao Tse Toeng, de president van de republiek, een goede gezondheid geniet. Hiermede is een tegenspraak "eleverd op de sinds enige tijd in omloop zijnde geruchten over de gezondheidstoestand van de Chinese leider. Amsterdam heeft 10.000 vrijwillige BB'ers AMSTERDAM. 19 Mrt. In de hoofdstad heeft de 10.000ste vrijwilliger voor de dienst be scherming bevolking zich opge geven. Hierdoor heeft de jjienst de helft van het vereiste aantal 20.000 bijeen. Het is een bekend feit, dat de Engelsen met hun sport wagens een dergelijke faam in de Verenigde Staten hebben verworven, dat veel Amerika nen een welgevallig oog op deze super-snelle, robuuste wagens hebben laten vallen. Sinds kort zijn de Ameri kaanse fabrieken er derhalve toe overgegaan zich met de bouw van sportwagens bezig te houden, teneinde de Engel sen van de markt te verdrin gen. Een specimen van deze inspanningen en lang niet de kwaadste vinden we in de Ford „Thunderbird"160 P.K., Y-blok en V8 kopklep- motor. De stoffen kap kan worden neergeklapt en ver dwijnt dan in de achter zitting. Een tweede merkwaardige- wagen is de Ford „FX-AT- MOS", een experimenteel mo del, geheel van plastic ge maakt en bestemd voor proef doeleinden. De be stuurder zit op een ze tel in het midden van de wagen en stuurt met handgrepen, die een be krachtigde stuurinrich ting bedienen. De foto hiernaast toont de Thunderbird- sportwagen, die hieron- de de ,,FX-ATMOS", ge spoten in de kleuren parelgrijs, ijsblaud en rood. De hoofdingang van het Missiehuis te Cadier en Keer, na de brand. De vloer van de bovenverdieping is verdwenen en daarboven verhindert geen dak het uitzicht naar buiten meer. van een kwade dag. Maar wij allen weten w-ie paters zijn en hoe zij -leven. Voor het concern, ,dat zij ver tegenwoordigen, geeft de zaken man geen cent. Er zit geen on dergrond in, geen financiële basis. En zo is het. De paters leven van de ene -dag in de andere. Zij vertrouwen op -de voorzienigheid en op de edelmoedigheid der ka tholieken, die ken in staat stellen om in normale omstandigheden heit hoofd boven water te houden. Daarom is voor hen een derge lijke bezoeking een ramp. Hier moet op grote schaal bijgespron gen worden en dat zo vlug mo gelijk. Er is al iets gaande. In Utrecht worden geldzakjes rond gedeeld, in Maastricht wordt een grote actie op touw gezet, enkele dagbladen stelden hun giro-num mer ter beschikking van de pa ters. Er is een groot medelijden los geslagen in de harten van alle katholieken voor de paters en studenten van Cadier Keer. Cadier Keer Is een gevleugeld woord geworden. Er heeft daar een vreselijke brand gewoed. Maar Cadier Keer moet weer herrij zen. Het zal herrijzen als wij allen meedoen, als wij allen, de ene veel de andere weinig, onze giften storten op giro 192964 ten name van Missiehuis, Cadier Keer. Oude dame verloor het leven door kolendamp vergiftiging DELFT, 19 Mrt. De 70-jarige mevrouw de weduwe van der V. M„ wonende in het Claaus- hofje te Delft, is door kolendamp vergiftiging om het leven geko men. Een dochter, die op haar bellen geen gehoor kreeg, kreeg van de hafmoeder een sleutel en verschafte zich toegang tot de woning, waar zij haar moeder dood op bed vond. Een onderzoek wees uit, dat de elleboog in de afvoerpijp van de kachel door roet was verstopt. Mevrouw van der V. is vermoedelijk in haar slaap bedwelmd geraakt. (Van een onzer verslaggevers.) De regering heeft op het ogen blik alleen maar aandacht voor de industrie. Andere takken van het bedrijfsleven als bijvoorbeeld de groothandel worden op de achtergrond geschoven, ondanks het feit, dat er in de groothandel jaarlijks voor 10 a 15 milliard wordt omgezet. Deze klacht is afkomstig van de heer F. H. W. Klein Bog, een der directeuren van Wijers' industrie en handels onderneming. De heer Klein Bog wil voor de groothandel de mo gelijkheid om in gunstige tijden belastingvrije reserves te kunnen vormen, waarmee dan de finan ciële stroppen van slechte tijden gedekt zouden kunnen worden. De geringe aandacht, die de re gering op het ogenblik aan de groothandel besteedt, was een van de onderwerpen, die op een door -de Jaarbeurs te Utrecht ge organiseerde persexcursie ter sprake is gekomen. Deze excursie had ten doel voorlichting te ge ven over de functie en de plaats van de groothandel in het be drijfsleven. De heer Klein Bog, directeur van een onderneming die jaar- 65 millioen gulden omzet, schet ste deze functie als volgt: ,,-de grossier is niet die overbodige en kostenverhogende schakel in het distributieproces, waarvoor hij thans nog door velen wordt ge houden. Hij is degene, die de detaillist in staat stelt een grote verscheidenheid van goederen aan de consument aan te bieden; hij neemt het risico van het in voorraad houden van -goederen over, maakt de fabrikant moge lijk ongestoord te produceren en stelt door zijn credie-tverlening de minder draagkrachtige detail list in staat zaken te doen. Op deze wijze werkt hij, aldus de heer Klein Bog, zowel in het voordeel van de consument als van de -detaillist en fabrikant. De heer Klein Bog achtte daarom het argument van sommigen, dat het beter zou zijn, als -de fabri kant rechtstreeks aan de detail list zou leveren, onjuist. Het argument wordt ook wel gehanteerd -door fabrikanten, die zich op de export hebben toege legd. Door het vormen van ex portcombinaties trachten zij van Nederland uit rechtstreeks en met uitsluiting van de exporte rende groothandel -de -buiten landse markten te bereiken. Dat de exporterende groothandel deze opvatting niet deelt, bleek ons uit de woorden van de heer Pa- lijks in de Beneluxlan-den voor tist van de in- en exportonder- Een studiezaal, zwaar geteisterd. NEW YORK. In de Ver enigde Naties broeit een nieu we strijd tussen de V.S. en India, ditmaal over kalender hervorming. De strijd belooft baar hoogtepunt te bereiken in April, want India verlangt, dat de Economische en Sociale Raad van de V.N. de kalender hervorming tot een van de voornaamste onderwerpen van bespreking maakt op de zit ting, die deze zomer te Genève wordt gehouden. De Ver. Staten hebben er zich in het verleden tegen verzet, dat de Raad zich met dit vraagstuk zou bezighouden met het argu ment, dat hij belangrijker dingen te doen heeft. Nu de lentezitting van de Raad in zicht is hij komt 30 Maart bijeen heeft de Amerikaanse delegatie nog op geen enkele wijze laten blijken, dat zij van inzicht is veranderd. Indien de Indiërs er in slagen, hun kalender van 364 dagen per jaar door de uit vertegenwoordi gers van 60 landen bestaande Algemene Vergadering van de UNO aanvaard te krijgen, hopen zij, dat deze per 1 Januari 1956 zal worden ingevoerd. De door de Indiërs gewenste kalenderhervorming is die, welke wordt voorgestaan door de World Calendar Association Ine, die haar hoofdzetel te New-York heeft. De oude Volkenbond heeft on geveer 500 voorstellen tot kalen derhervorming bestudeerd en aan de UNO zijn sinds 1945 ongeveer 100 plannen voor een kalender met vaste data voorgelegd. De Indiërs betogen, dat de ka lender, die zij voorstaan, in elk opzicht regelmatiger, wetenschap pelijker en beter zou zijn dan de huidige Gregoriaanse kalender die uit de 16e eeuw dateert. Hij zou de kerkgenootschappen, die hun oude kalenders wensen te hand haven, geen moeilijkheden in de weg leggen maar voorzien in we tenschappelijke tijdrekening om te worden gebruikt voor. de eco nomische, sociale paedagogische en wetenschappelijke werkzaam heden van de mens. Premier Nehroe, en zijn dele gatie bij de U.N.O. betogen thans, dat internationale kalenderhervor ming een dringende aangelegen heid is en trachten verzet te or ganiseren tegen elke stap van de V.S. om haar langer uit te stel len. De Indiërs ondersteunen hun eis, dat niet later dan deze zomer een beslissing zal worden geno men, met het argument, dat het enige geschikte tijdstip voor in voering van een nieuwe kalender het ogenblik is, waarop de oude en de nieuwe kalender samen vallen. Dat zal het geval zijn op Zon dag 1 Januari 1956, zodat de lan den der wereld twee jaar zullen hebben om zich op de-ze belang rijke en historische hervorming voor te bereiden, indien deze thans door de U.N.O. wordt aan vaard. De Indiërs wijzen er op, dat de huidige kalender een mengel moes is van maanden van 30 en 31 dagen met een Februarimaand van 28 en in een schrikkeljaar 29 dagen en dat bij aanvaarding van de door hen gepleite kalen derhervorming de toestand aldus zal worden: Het jaar zal 364 dagen tellen, verdeeld in 12 maanden (de meeste ontwerpen, waarin het jaar in 13 maanden wordt ver deeld zijn losgelaten). Elk kwar taal zou 91 dagen tellen. De eerste maand van elk kwartaal zou op een Zondag beginnen en 31 dagen hebben. Dat zijn dus Januari, April, Juli en October, de tweede maand van elk kwar taal (Febr„ Mei. Aug., Nov.) zou op Woensdag beginnen en 30 da gen tellen. De derde maand van elk kwartaal (Maart. Juni, Sept. en Dec.) zou op Vrijdag aanvan gen en ook dertig dagen hebben. De 365ste dag van elk jaar, vol gende op 30 December, zou een internationale vacantiedag, „we relddag" genaamd, zijn. Ofschoon deze dag op een Zaterdag zou volgen, zou het geen Zondag zijn. Zondag zou de op „Werelddag" volgende 1 Januari zijn. Elke vier jaar zou er, evenals thans, een schrikkeljaar zijn, maar de schrikkeldag zou niet 29 Fe bruari, maar een tweede interna tionale vacantiedag zijn, in te voegen tussen Zaterdag 30 Juni, de laatste dag van het tweede kwartaal, en Zondag 1 Juli, de eerste dag van het derde kwar taal. In deze kalender zou b.v. Kerst mis elk jaar op Maandag vallen. Trouwens: jaar op jaar zouden alle zelfde data's op dezelfde dag vallen. De kwartalen zouden even lang zijn en elk kwartaal zou be ginnen op Zondag en eindigen op Zaterdag. Elke maand zou precies 26 werkdagen plus de Zondagen hebben. Uit dg geschiedenis van de ka lender blijkt, dat Julius Caesar in 46 voor Chr. de kalender heeft samengesteld, waaraan de wereld zich thans over het algemeen houdt in zakelijke en administra tieve aangelegenheden zowel als voor de Westelijke Christelijke godsdiensten, dat Paus Gregorius XIII in 1582 in die kalender de correcties heeft aangebracht, die hem hebben aangepast aan de toenmalige stand van de weten schap en dat de Romeinse priester Marco Mastrofini te Rome in 1834 een boek heeft geschreven, waarin werd voorgesteld het jaar te stel len op 364 dagen plus een feest dag aan het eind van het jaar. Sindsdien is het vraagstuk van de kalenderhervorming steeds aan de orde gebleven. Panama heeft in 1949 geprobeerd, het behandeld te krijgen in de Algemene Ver gadering v. d. U.N.O., maar de agenda-commissie heeft het van de agerfda geweerd. Verleden zo mer heeft India de Economische en Sociale Raad verzocht, het op zijn lijst van agendapunten voor deze zomer te plaatsen. De afge vaardigde van de V.S. stemde tegen, maar het punt werd niet temin met 12 tegen twee stemmen en vier onthoudingen op de voor lopige lijst opgenomen. De Indiërs vertrouwen, dat het gehandhaafd zal blijven als de Raad de volgende maand zijn de finitieve ontwerp-agenda voor de zomerzitting opstelt, al staat het ook als no. 13 op de voorlopige lijst en ondanks het verzet van de V.S. neming Geo Wehry te Amsterdam- De heer Patist stelde, dat het me rendeel der fabrikanten de ex porteur niet kan ontberen omdat deze het risico van de export overneemt en zich belast met de enorme papieren romslomp, die exporttransacties plegen te ver gezellen. Een order naar het bui tenland vereist niet minder dan 31 papieren. De ervaring heeft geleerd, zo oordeelde de heer Patist, -dat alleen de specialist op dit gebied, en dat is de expor terende groothandelaar, een weg kan vinden door -de wir-war van binnen- en buitenlandse verorde ningen. Van de zijde van de di rectie van de Geo Wehry werd ver-der nog -betoogd, -dat de Duit se exporteurs door hun re-gering veel beter worden gerupgesteund dan de Nederlandse exporteurs. De Duitse exporteur weet bijna automatisch welke export-crediet- verz-ekering hij kan krijgen doch de Nederlandse verkeert steeds in het ongewisse of en in hoe verre hij op een exportkrediet verzekering zal kunnen rekenen. Het wordt tij d, zo vindt de N.V. Wehry, dat hier verandering in komt. Op deze persexcursie zijn slechts enkele facetten van de groothandel belicht, doch niet zodanig, -dat men geneigd zou zijn iedere grossier en groothan delaar met het aureool van on misbaarheid te omhangen. De groothandel krijgt echter -nog een kans om haar belangen te beplei ten en wel op de groothandels dag, welke op 2 April a.s. te Utrecht zal worden gehouden. Voor- en tegenstanders van de groothandel zullen dan hun oor deel laten horen over de vraag, of er al dan niet sprake is van- een toenemende betekenis van de grossier en de exporteur. Deense luchtmacht voor-* lopig niet in de lucht KOPENHAGEN, 18 Maart. Als gevolg van het feit, dat zich in de afgelopen maanden een reeks ongelukken heeft voorge daan, is door de Deense lucht machtleiding besloten dat voor lopig geen vliegtuigen meer zul len opstijgen. De Deense luchtmacht beschikt over ongeveer 200 straaljagers, voor het merendeel Amerikaanse Thunderjets. ,3 Horizontaal: 1. verslaggever 9. betrekking 10. romeinse rijk 11. Ierland 13. loten 15. kluwen 17. pl. in Italië 18. meisjesnaam 21. germ, dichtbundel 22. enig (eng.) 23. en omgekeerd (afk.) 24. lidwoord 25. Ned. spoorwegen 27. vulkaan 29. voegwoord 30. pers. vnw. (fr.) 32. kippeneigensehap 34. herkauwer 36. lidwoord 37. dierl. product 38. oppervlaktemaat 39. electr. geladen deeltje 40. eventueel (afk.) 41. gouverneur-generaal 42. meisjesnaam 45. slecht horend (afk.) 47, pl. óp de Veluwe 49. pers. vnw. 50. aldaar (afk.) 52. romeinse keizer 54. liefkozing 56. deel van been 57. spijl 59. loopbruggetje 61. hoofdbeweging 62. goud (fr.) 64. ambachtsman 65. gevoelig Verticaal: 1. struik 2. vruchtbare plek 3. lidwoord (fr.) 4. nummer (afk.) 5. slede 6. weinig 7. titel 8. stappen 9. peulvrucht 12. eind (duits) 13. salaris 14. voorzetsel 15. naaml. vennootschap (fr.) 16. oud schrijfgereedschap 19. keurig 20. kloosterzuster 26. klap 27. insecteneter 28. zangstuk 29. eenmaal 31. bolgewas 33. daar 35. en omgekeerd 36. lidwoord 41. hotelhouder 43. ik flat.) 44. ontkenning 46. gemakkelijk 48. bloembed 51. vers 53. vette vloeistof 54. pers. vnw. 55. naam-1. vennootschap 56. weerkundig instituut 58. voornaam v. generaal 60. windrichting (duits) 62. uitroep 63. dwarshout Oplossing Kruiswoord raadsel P 511074 HORIZONTAAL: 1. consignes; 8. panter; 9. foto graaf; 11. spring; 12. astronoom; 14. eiien; 19. Niagara waterval; 20. droom; 24. sparappel; 25. ki nine; 27. Amsterdam; 29. eeuwig: 30. indringen. VERTICAAL: 2. Sjoerd; 3. gérant; 4. Eva; 5. harpoenen; 6. etui; 7. originele; 10. Oost; 13. ontwerp; 15. lava; 16. ontdekken; 17. kano; 18. par mantig: 21. krater; 22. speren; 23. sela; 26. neus; 28. men.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 9