Smid je Verholen en de «oud se hat Filmavond over Canada, Zuid-Afrika en Australië Voordrachtsoefening van leerlingen Jan Kunstenaars Centrum in boekenweeks temming Directeur Boerenleenbank te Sehermerliorn nam afscheid Zilveren professiefeest Een kwastgai of naad? Neem GUPA te baai! Geen televisie uit schouwburgen Gouden lid gehuldigd Markt en Beurs Carina 4 rr»i Dinsdag 23 Maart 1954 f Advc KNEEDBAAR HOUT VAN CÊT A. BEVER ALKMAAR Canada, graan- land bij uitstek, doch ook indu strieel van enorm belang. Zuid- Afrika, rijk met natuurschoon gezegend en steden bezittend, waarvan Johannesburg 60 jaar geleden onbekend was. Tot het moment waarop de bodem, op welke de stad is verrezen, dia mant bleek te bevatten. Austra lië, eens een barre woestenij, maar door het pionierswerk van de kolonisten, thans een welva rend continent. In het Wapen van Heemskerk werd door een der grote Reis- en Passagebureaux een filmavond gehouden, teneinde toekomstige emigranten zich een beeld te la ten vormen van de landen, die belangrijke contingenten gega digden opnemen. Aan de films ging een korte causerie vooraf, waarin een op somming werd gegeven van de diensten door reistoureaux ver leend ten behoeve van toerisme en emigratie. Een service, die 'n groot gemak voor de betrokkene betekent en waaraan geen kosten zijn verbonden. Achtereenvolgens werden films over Canada, Zuid-Afrika en Australië vertoond. Interessante opnamen van 'het Canadese land, zijn steden, meren, wouden en is thans welvarend. Het is rijk aan delfstoffen; de schapenteelt heeft een grote vlucht genomen, hoofdzakelijk om de wol. Het teelt bananen, suiker en graan. Het bezit een zware in dustrie, bouwt zijn eigen sche pen, trams, treinen, auto's en vliegtuigen.' Het heeft een hoog cultureel ïeven, het bezit uni versiteiten en moderne bibliothe ken. terwijl ook de schone kun sten' worden beoefend en ontwik keld. Alkmaarse Boys tournooi ALKMAAR In de jongstle den Woensdag gehouden be stuursvergadering van de Alk maarse Boys is besloten het jaar lijkse „Kaasstadtournooi" vast te stellen op 22 en 29 Augustus a.s. De verenigingen Alcmaria Vic- trix, V.V.A., Den Helder zijn hiervoor uitgenodigd. Getuigen gevraagd ALKMAAR Gisterenmorgen werd op de Koorstraat bij het parkeerterrein bij de Grote Kerk een voetganger aangereden door een motorrijder. De voetganger werd gewond. Personen, die van dit ongeval getuigen zijn geweest worden verzocht zich op het poli tiebureau te melden. ALKMAAR In het „Gulden Vlies" waren gisteravond de leer lingen van Jan Couvée bijeen om in diverse voordrachtsstukken blijk te geven van hun vorderin gen, en dit voor een auditorium dat natuurlijk merendeels bestond uit medeleerlingen en familiele den. Eén blik in 't programma maak- Tr te al onmiddellijk duidelijk waar- cultuurgronden. Het Noorden is; om deze avond zo vroeg was in een paradijs voor pelsjagers. Ook gezet Niet aneen kinderen moe de industrie heeft een enorme, ten op tpd naar bed, doch ook vlucht genomen, voornamelijk in^ ouderen moeten in deze steeds op en rond Ontario. bun gezondheid passen! Ruim 40 Zuid-Afrika, waar velen nog 't Nederlands der Boeren spreken, is een prachtig land. Men zag fraaie beelden van het bekende natuurreservaat, het Krugerpark, waar de Afrikaanse fauna in vrijheid leeft en weik gebied men alleen in gesloten auto's mag be treden. Opnamen van Rhodesia en de Vietoria-walervallen, Jo hannesburg, de stad „op diamant gebouwd" en de Zoeloe-nederzet tingen. De kunstzin der Zoeloes vind-t vooral uitdrukking in het vlechtwerk, boetseren en weven. Tenslotte werd een film over Australië gedraaid. Dit land, dit werelddeel, eens een woestenij, Cinema Americain „VLAMMENDE PIJLEN" ALKMAAR. Indien de titel van deze film niet duidelijk ge noeg mocht zijn, dan kunnen we hieraan toevoegen, dat deze pij len afkomstig zijn van een leger tje opstandige Utah-indianen, die omstreeks 1877 de staat Arizona onveilig maakten onder de (ove rigens deskundige) leiding van een onbekende blanke, genaamd „De furie". En nu gaat het er in dit hele verhaal om, deze Furie gevangen te nemen. Het legale leger is zo ongeveer twintig jaar al hiermede doende, tot op een zekere dag Tex MacCloud, een rancher wiens ranch door deze Indianen is verbrand, besluit de zaak zelf maar eens op te knap pen. Welnu, dit gelukt hem, zij het dan dat een grote dosis geluk hem hierbij behulpzaam is. Er komt (zoals te verwachten was) een liefdesgeschiedenis bij te pas en de misdadiger krijgt wat hem toekomt, geheel volgens het al- cude procédé van de Wild West films. Het enige verschil is, dat deze geschiedenis in kleuren is verfilmd en daardoor op som mige momenten een spectaculair schouwspel biedt. De spanning blijft er in van het begin tot het eind en liefhebbers van dit genre kunnen naar hartelust genieten. Tenminste, indien zij de leef tijd van veertien jaar hebben toereikt. Deze film draait van Maandag tot en met Donderdag. Boekenweekavond 1 April ALKMAAR. De Alkmaarse boekhandelaren Ter Burg, Kühne Boterstraat, Van der Meulen en, Zwaan organiseren op 1 April in Het Gulden Vlies een boeken week-avond, waarop Hans Alma en Teun van der Veen komen vertellen, tekenen en goochelen. Zij vertonen bovendien lichtbeel den van hun zwerftochten in Snanje en Joego-Slavië. ALKMAAR, 22 Maart. Het secretariaat van de Vereniging van Schouwburg-directies in Ne derland, gevestigd te Alkmaar, heeft aan het bestuur van de Ne derlandse televisiestiohting te Bussurn het volgende schrijven doen toekomen: „In de op 9 Maart j.l. in Haar lem gehouden algemene ledenver gadering van de Vereniging van Schouwburg-directies heeft men levendig van gedachten gewisseld over televisie-uitzendingen van concerten, toneel-, opera- en bal letvoorstellingen De directies van die schouw burgen, waar deze uitzendingen geschieden, gaven te kennen, dat de voorstellingen en door belich ting en door stoornissen voor de aanwezige toeschouwers zozeer te lijden hebben, dat zij het niet verantwoord achten om hieraan hun medewerking langer te blij ven verlenen. In verband hiermede nam de vergadering met algemene stem men het besluit om haar theaters slechts voor deze uitzendingen beschikbaar te stellen op tijdstip pen, waarop geen publiek' aan wezig is. Dit impliceert dus, dat u bij openbare uitvoeringen geen gebruik zult kunnen maken van de bij onze vereniging aangeslo ten schouwburgen en concert zalen." Het schrijven is ondertekend door de voorzitter en secretaris van de Vereniging van Schouw burg-directies, de heren D. Dei- num en W. Mooy. solisten stonden In het program ma vermeld, waarvan verschillen de bovendien meerdere stukjes hadden te vertolken, zodat dit vroege begin een welkome gerust stelling betekende. Na een kort openingswoord van dhr. Jan Couvée begon zijn leer- lingenschaar in vlot tempo te rou leren van zaal naar podium en weer terug, ieder van hen met zijn eigen emoties al dan niet in 't spel tot uitdrukking komend. Wat vooral in hun spel tot uit drukking kwam, was de grote qualiteit van hun leraar. We kunnen het niet anders dan een voorrecht noemen om van hem les te mogen krijgen. Zijn kunde heeft dan ook stellig geen gering aandeel gehad in het suc ces dat een van zijn leerlingen op het enkele maanden geleden in Hilversum gehouden concours heeft weten te behalen. Het programma was uiteraard sterk wisselend van vorm, doch niet van gehalte. Dit was steeds Klaver jastournooi ,,'t Klavertje" ALKMAAR. Dezer dagen heeft de klaverjasclub ,,'t Kla vertje" in het clubhuis café Hee ler haar laatste wedstrijd ge speeld van een tournooi, georga niseerd door deze vereniging. De vijf hoogst geplaatste verenigin gen in dit tournooi speelden een ere-wedstrijd, welke na een spannende en sportieve strijd eindigde met ..Berger Wapen" als eerste met 27473 punten en 12 marsen; 2. werd ,,'t Klavertje" met 26114 punten en 13 marsen; o. „G. en E.", Zaandam, met 24950 punten en 11 marsen; 4. „Witte Huis" Egmond, met 24313 punten en 10 marsen; 5. „D.V.A." met 23450 punten en 5 marsen. De uitslag van het tournooi zelve was: 1. 't Klavertje met 27644 punten en 11 marsen; 2. G. en E., Zaandam, met 26755 punten; 3. D.V.A., Alkmaar met 26667 punten: 4. Witte Huis, Eg- mond, met 26469 punten; 5. Ber ger Wapen met 26268 punten. Na afloop heeft de voorzitter van ,,'t Klavertje", de heer Snij ders, met een toepasselijk woord de prijzen aan de verschillende verenigingen uitgereikt. Daarna brachten de diverse clubs harte lijk dank aan de organiserende vereniging voor de prettige en spbrtieve wedstrijden. op peil. Opmerkelijk was 't, dat van de vrij talrijk vertegenwoor digde modgrnen (o.a. Léon Orthel, Garcuilo, en Fr. Poulenc) door gaans de beste vertolkingen ge geven werden. Het voor een dergelijke avond toch wel voldoende aantal belang stellenden vervloog enigszins in de grootte van de zaal. G.v.d.I. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Jaco bus J. z. v. J. Koet en E. ten Broek; Johanna A. d. v. J. de Hollander en B. G. Broek: Hen drik W. z. v. J. A. Dekker en A. Jongsma; Theodorus J. A. z. v. J. C. de Groot en C. Rood; Robert J. J. R. z. v. J. H. Simons en A. M. J. Zijlstra. Gehuwd: Adrianus J. van Rut ten en Margaretha Blaauw; Wil helmus J. van Rutten en Fran- cina Blaauw. Overleden: Wilhelmus C. A. Kuiper, 17 maanden; Antje Dik, 85 jaar, weduwe van K. Luijt. Voorwaardelijke straf voor ex-administrateur Wit-Gele Kruis „ALKMAAR De Alkmaarder W. de B., die veertien dagen ge leden voor de Alkmaarse recht bank terecht stond, beschuldigd van verduistering van een bedrag van f 1800.-, gepleegd als admini strateur, is hedenmorgen veraor- i deeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 10 maanden. De eis luidde 10 maanden, waarvan 5 maanden voorwaardelijk. Nico Glorie ten grave gedragen BERGEN De 17-jarige Nico Glorie die op Donderdag j.l. bij een autoongeval het leven verloor, is Maandagmorgen ten grave ge dragen. Bij de begrafenis waren onder meer aanwezig de bestuursleden van de voetbalvereniging Berdos en leden van de junioren-afdeling waarvan hij keeper was. Vele bloemstukke_n bedekten de baar. Onderhands verkocht NW. NIEDORP Het huis aan de Laagzijde van de heer J. Keet man is onderhands verkocht aan de heer K. Boomsma. De in dit pand gevestigde schilderszaak is overgegaan aan de heren J. Re- zelman en J. Arts. Geslaagd WINKEL Op de te Utrecht gehouden examens van de Ver enigde Modevakscholen in Neder land slaagde voor costumière onze plaatsgenote mej. M. Kaay. LUTJEWINKEL Onze plaats genoot de heer P. A. het Lam slaagde dezer dagen voor het diploma controleur-stamboekhou der. Dit examen gehouden te Hoorn, ging uit van de Stichting Vakschool voor Zuivelbereiders. BERGEN In de week van 27 Maart t.e.m. 4 April wordt, zoals bekend, de jaarlijkse boe kenweek gehouden. Ieder jaar neemt het Kunstenaarscentrum te Bergen daar op grootse wijze aan deel. Ook voor de komende boekenweek heeft het bestuur van het KCB een passende „vie ring" geprojecteerd. Men heeft weer een speciale boekenuitigave in voorbereiding. Er zal een expositie onder de ti tel „Schrijvers van nabij" gehou den worden. Om de aard van de ze tentoonstelling in overeen stemming te brengen met de naam, heeft men een uitgebreide reeks' portretten van Noord-Ne derlandse dichters en proza schrijvers uit zeven eeuwen, van Heinric van Veldeke tot Luce- bert, bijeengebracht. Naast de foto's, schilderijen en getekende en gegraveerde portretten zullen ook originele handschriften te bewonderen zijn. Bovendien zul len weer de vijftig best verzorg de boeken van het jaar worden geëxposeerd. Het bestuurslid van de KCB, de letterkundige W. L. M. E. van Leeuwen zal de ten toonstelling in de voorzaal van de Rustende Jager openen op Zaterdagmiddag 27 Maart om half vier. Gedurende de gehele boekenweek en de Paasdagen is de tentoonstelling geopend. Aan de slotavond van de Boe kenweek wordt medewerking verleend door Géza Frid, piano, terwijl literaire bijdragen wor den gegeven door Jeanne Roos, Bert Schierfoeek Leonard Hui- zinga en A. Viruly De slotavond vindt plaats op Zondag 4 April in de danszaal van de Rustende Jager. Katholieke gymnastiek vereniging WARMENHUIZEN. Zondag middag hield de gymnastiekvere niging een wedstrijd met de meis- jes-adspiranten van „Olympia" uit Tuitienhorn. De uitslag luidde: le prijs Riet Nannes Cd., DWV, 101 pnt; 2e Tini Stoop Jd., Olym pia 9914 pnt; 3e Nelly Kaandorp, Olympia 98% pnt; 4e Atie Roo- zendaal, DWV 97 'A pnt; 5e Nelly Berkhout Wd., DWV 95 pnt; 6e Atie Spaansen, Olympia 91 pnt; 7e Riet Wiering, DWV 91 pnt. Groep II: le Tini Smit Thd., DWV 100 pnt; 2e Betsy Baas, Olympia 98 pnt; 3e Gerie Suiker, DWV 97% pnt; 4e Corry Wiering, DWV 97 pnt; 5e Tini Berkhout Wd., DWV 95% pnt; 6e Alie Buter, Olym pia 94% pnt; 7e Rie Roozendaal, Olympia 94% pnt. Na afloop reikte de heer A. Agterbos met een toepasselijk woordje aan de meisjes de prij zen uit. Spr. dankte tevens de verenigingen, vn het bijzonder de meisjes die deze middag op een sportieve wijze hebben gekampt. Hij bracht tevens dank aan de leider van de beide verenigingen, de heer C. Smit, alsmede aan de dames en heren juryleden en de dames Tesselaar uit Tuitjenhorn die de kinderen bij de toestellen de helpende hand toestaken. Jaarwedden voor de wethouders vastgesteld HEILOO. Gedeputeerde Sta ten van Noordholland hebben na roedkeuring bij Koninklijk Be sluit, goedgevonden de jaarwed den van de wethouders dezer ge meente vast te stellen op f 1000.- oer jaar. zulks met ingang van 1 Sptember 1953. Komt er aan de Straatweg een inliaalverbod HEILOO. Naar aanleiding van een schrijven van de Partij van de Arbeid-fractie van 28 Januari j.l. aan B. en W. met het "erzoek' een inhaalverbod uit te vaardigen voor de Kennemer- straatweg in de kom van de ge meente, hebben B. en W. de minister van Verkeer en Water staat verzocht voor de Kenne- merstraatweg tussen de Kerklaan en de Stationsweg een inhaal verbod uit te vaardigen. Filmmiddag voor bejaarden HEILOO. Donderdag a.s., 25 Maart, organiseert de R.K. Bonk voor Bejaarden en Ge- pensionneerden een filmmiddag. Aanvang twee uur namiddag in het N.K.J.B.-Gebouw. Alle ouden van dagen boven 65 jaar zijn welkom. HUUR VERLAGING Voor ivoningen voor bejaarden HEILOO B. en W. stellen de gemeenteraad voor te besluiten tot huurverlaging van woningen voor 'bejaarden. Door een wijzi ging van het Woningbesluit is de mogelijkheid geschapen om van gemeentewege over te gaan tot verlaging van de huur. De bewo ners moeten voldoen aan de vol gende voorwaarden: a. Zij moeten de leeftijd hebben van 60 jaar, met dien verstande, dat, indien ten hoogste één kind in gezinsverband met beide, of met één der ouders samenwoont, deze leeftijdsgrens ten aanzien van het kind niet geldt; b. hun inkomstenpeil mag niet hoger liggen dan f2000,per jaar voor in gezinsverband samen wonenden of f 1.300,per jaar voor niet in gezinsverband sa menwonenden. De huurverlaging bedraagt per woning f100,per jaar. De ge meente moet de helft van de huurder-ving voor haar rekening nemen, het Rijk de andere. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat van de momenteel in deze ge meente bewoonde 28 woningen voor bejaarden 22 bewoners e.v. voor de huurverlaging in aanmer king komen. Deze voorgestelde huurverlaging kost de gemeente geld en wel fl.100,per jaar, welk bedrag ongetwijfeld in de toekomst zal worden verhoogd, tengevolge van uitbreiding van woningen voor bejaarden. H.S.V. HANDBAL HEILOO Het le handbalelf tal heeft Zondag in een zeer vlot gespeelde uitwedstrijd tegen S.H.S. lie klasser, 'beide punten binnen gehaald. Het won de wed strijd met 10, welk doelpunt door Mej, J. Zuurbier 5 minuten voor het einde werd gescoord. STEMMEN BIJ VOLMACHT LANGENDIJK. Zieken, ouden van dagen, die slecht ter been zijn of aanstaande moeders kunnen thans zonder dokters verklaring een verzoek indie nen om bij volmacht te stem men. Kiezers die zich op de stemdag, 21 April buiten de provincie bevinden, kunnen ook verzoeken om bij volmacht te stemmen. Voor onze gemeente wende men zich tijdig tot de se cretaris van de K.V.P., Ooster straat 28 te Noord-Scharwoude. AANBESTEDING NRD.-SCHARWOUDE. —Bij de aanbesteding voor het woonhuis voor de heer Th. Muileboom (ar chitect J. Roggeveen) te bouwen in het plan Centrum alhier, kwa men 7 inschrijvingen binnen, nl.: J. Valconnet. Oudkarspel f 14.350; H. Metselaar te Zd.-Scharwoude f 14.500; J. Heidsma te Noord- Scharwoude f 14.630; K. Bruin te Oudkarspel f 14.650; Fr. Hes te St. Pancras f 15.200; N. Kardinaal te Nrd-Scharwoude f15.629;; S. Tromp te Oudkarspel f 15.650. De begroting was f 13.609. De gun ning werd aangehouden. SCHERMERHORN Dezer da gen kwamen bestuur en leden van de Boerenleenbank te Schermer- horn in vergadering bijeen. Na 46 jaar lang diverse functies te hebben bekleed, nam de heer H. Zeeman afscheid als directeur van de Boerenleenbank te Scher- merhorn. De bank had een zeer gunstig jaar. De heer J. Blauw te Stompetoren werd de opvolger van de heer Zeeman. De heer W. le Mair werd gehuldigd we gens zijn gouden jubileum als lid van de bank. „De wijze waarop U 46 jaar lang de bank heeft gediend is moeilijk te verbeteren of te eve naren", zo sprak de voorzitter van de Raad van Toezicht, de heer J. Blauw tot de scheidende direc teur van de bank. de heer H. Zeeman. „Ik vraag mij af wat er bij U is omgegaan deze avond. Ik zsg U namens alle leden har telijk dank voor Uw vele en goede werk en voor de prettige wijze waarop U de Bank heeft geleid" Onder een hartelijk applaus der aanwezigen stelde spreker voor de heer Zeeman tot ere-voorzitter te benoemen. Als stoffelijk blijk van waardering bood spr. de nog niet verschenen driedelige „encyclo paedie voor de Landbouw" aan. „Er gaat veel bij me om, maar niets weemoedigs", antwoordde de heer Zeeman. „Ik acht het een voorrecht dat ik op 80-jarige leef tijd op deze wijze afscheid kan nemen van een stuk levenswerk. In 1905 werd ik lid van de bank. In 1908 volgde mijn benoeming als lid van de Raad van Toezicht, in 1918 volgde ik wijlen de heer J de Leeuw als kassier op. Tot 1926 bleef ik kassier en bedankte toen wegens verandering van be trekking. Tot 1945 bleef ik echter voorzitter van de Raad van Toe zicht. In dat jaar volgde ik de heer J. Los op als directeur van de bank. Vanaf 1.926 woonde ik te Alkmaar. Het heeft me échter buitengewoon goed gedaan dat ik tot heden lid van de Schermer dorpsgemeenschap ben gebleven. Nu ik mij op Texel in een rust huis heb gevestigd trek ik me uit het maatschappelijk leven terug. Ik stel mijn benoeming tot ere-voorzitter op hoge prijs en Coöp. Boerenleenbank URSEM. De Boerenleenbank hield haar jaarvergadering in café Oudejans. De heer N. J. M. Oud, voorzitter van de R. v. T. wees op het Boerenleenbankwe zen, die alles doet om de voor schotnemers goedkoop aan geld te helpen en de spaarders een hoge rente garandeert. Hij deelde mede. dat het systeem van Raif- feisen zelfs in Israël en andere staten ingang vindt. De agenda wefd vlot, en zakelijk afgewerkt. De rekening en balans werden goedgekeurd. Aan het reserve fonds wordt f 2400 toegevoegd, waardoor het boven de f40.000 stijgt. De rekening toonde de volgende bedragen aan: spaar geld f 426.686. 92, terugbetaalde voorschotten f 23.432, terugbeta ling aan de spaarbank f 398.136,08, aan de centrale bank f369.942,93, rente aan spaarders f 14.125.33. De balans gaf een rustig beeld. Aan voorschotten staat uit f 127.483, deelname leningen f 57.440, schuldig aan de spaar bank f 762.207,88. reservefonds f39.444,53, winst f4124,50. Door de vergadering werden rekening en balans goedgekeurd. De heer Jb. Vet bracht een keurig verslag uit van de verga dering in Utrecht en werd met een applaus bedankt. Op aandringen van het be stuur en anderen stelde de heer Oud die om gezondheidsredenen wilde bedanken, zich weer her kiesbaar. Met grote meerderheid van stemmen werden de heren Oud en P. Koelemeij herkozen, resp. in de R. v. T. en het be stuur. De heer P. Witte werd bij acclamatie tot plaatsvervangend lid in de R. v. T. herkozen. Bij de rondvraag bracht de heer Langereis de huisvesting van de Bank ter sprake. Burge meester Nolet liet zich als voor stander van een nieuw gebouw kennen. De voorzitter was het niet geheel met de zienswijze van de burgemeester eens en wilde het voorlopig aanzien. We moe ten concurreren en het reserve fonds niet kleiner maken. Daar Utrecht de goedkeuring gewei gerd heeft, had verder discussi eren geen zin. dank U allen voor het fraaie ca deau". De heer Zeeman was echter niet het enige lid dat op deze ver gadering werd gehuldigd. De heer W. Le Mair, eveneens 80 jaar, werd gehuldigd omdat hij 50 jaar lid van de bank was en daardoor tevens het oudste lid is. Een bij zonderheid is wel, dat de nog steeds zeer vitale 8 kruisjes tel lende heer Le Mair geen enkele vergadering heeft overgeslagen. Hij ontving-een kistje met 50 si garen. Na deze huldigingen rest ons nog het verslag van de bank zelve. Het afgelopen jaar was zeer guns tig. Er werd een winst gemaakt van 6003,71. De totale omzet bedroeg /v 2.312623,55. Er is een reservefonds van 58430,36. Aan spaargelden is ingelegd een be drag van f 1463692,63 met 925 spaarders. 1945 niet meegerekend bereikte de bank dit jaar een record-jaar. De heer T. Vaalburg bracht de kassier hulde voor de wijze waarop hij het jeugdsparen stimuleert. De heer J. Blauw werd gekozen tot voorzitter van de Bank, De heer J. Govers werd tot bestuurslid herkozen. De heer J. van de Gragt werd gekozen als lid van de Raad van Toezicht. Gezinsverzorging hield contactmiddag DE RIJP. Dezer dagen hield de Vereniging Gezinsverzorging „Schermereiland en Omstr." haar halfjaarlijkse contactmiddag in 't raadhuis van Groot-Schermer. Na het openingswoord door de voorzitster, mevr. N. RolBus, gaf de secretaresse, mevr. C. Zijp- v. Dijl, een jaaroverzicht. Hieruit bleek, dat de vereniging thans werkt met zeven vaste krachten en één, die vanwege haar leeftijd nog niet in vaste dienst kon wor den genomen. Twee gezinsverzorgsters zijn nu gediplomeerd en één heeft haar getuigschrift; één is thans in op leiding en een ander zal de nu komende opleiding gaan volgen. Voorts werden vele noodhulpen ingeschakeld om aan de steeds toenemende aanvragen om hulp te kunnen voldoen. Hierna volgde het financiële verslag van de penningmeeste- resse, mevr. J. Vendel—Merks, waaruit bleek, dat, hoewel in de loop van het jaar de bijdrage voor de verleende hulp reeds was verhoogd, de contributie eveneens verhoogd moest worden tot f 5. per jaar. De voorzitster deelde in dit verband mede, dat degene, die een uitkering van de Noodwet Ouderdomsvoorziening ontvangen, slechts een gedeelte van de con tributie behoeven te betalen. In samenwerking met de Wijk- vereniging zal getracht worden de leden zo nu en dan een stencil te zenden, waaruit zij de lotge vallen van de vereniging zullen vernemen. Daar de rondvraag weinig meer opleverde, sloot de voorzitster on der dankzegging voor aller aan wezigheid deze zeer geanimeerde vergadering. EGMOND AAN ZEE Op 19 Maart j.l. vierde broeder Adal- bertus S.M.M. (in de wereld M. Genet) te Egmond aan Zee - zijn geboorteplaats - zijn 25-jarig pro fessiefeest. In de parochiekerk, die in ver band met komende feestelijkhe den inwendig in een geheel nieuw kleed is gestoken, droeg de Zeer- eerw. heer Pastoor J. Hupperts, met assistentievan de weleerw. heren L. Godefroy, L. Toebosch en J. Heijnen, aan het fraai ver sierde hoogaltaar een plechtige H. Mis op, tot intentie van de jubi laris, zijn ouders en talrijke fa milieleden. De feestpredikatie werd door pastoor Hupperts gehouden, waar in hij wees op de hoge betekenis van de religieuze staat. Het zang koor, onder leiding van pater J. Wansink, zorgde voor feestelijke zang. In de namiddag was er in het parochiehuis „Montfort" een re ceptie, waarvan door zeer velen gebruik werd gemaakt om hun gelukwensen en geschenken aan te bieden. HÖORNSCHE CRED1ET- EN EFFECTENBANK N.V. Blijkens het aan de algemene vergadering van aandeelhouders uitgebrachte verslag over het 50e boekjaar van de Hoornsche Cre- diet- en Effectenbank N.V. heeft het totaal der inkomsten uit hoofde van rente en provisie etc. over 1953 f 276.403,09 bedragen (v.j. f 256.423,12). Na aftrek o.a. van een totaal bedrag aan on kosten, salarissen, en belastingen van f 177.236,94 (v.j. f 165.590,52) resteert een winst van f 26.250, waaruit besloten is een dividend van 4.5 pot. uit te keren. In het jaarverslag wordt om trent de gang van zaken bij het bedrijfsleven in de kop van Nd.- Holland opgemerkt dat de ver schillende takken van bedrijf een verdeeld beeld te zien hebben ge geven. De tuinbouw vooral toon de weer zijn kwetsbaarheid; de uitvoer van kaas gaf wederom een stijging te zien. Door de gro tere concurrentie tussen de oude re particuliere zuurkoolfabrieken en de in de laatste jaren opge richte coöperatieve fabrieken was een lonende exploitatie on mogelijk, aldus het verslag, dat verder melding maakt van het aftreden na 37 jaar van de iheer G. Hennus als commissaris en van de heer H. M. Lugithart als procuratiehouder te Alkmaar. Op de balans per uit. 1953 ver schijnen o.m. deposito's voor een maand en langer met f 871.659 f 809.675), korte deposito's en saldi in rek. crt. f 3.513.621 (f 3.396.210) en diverse crediteu ren f 197.166 (f 191.552). Kas en kassiers f 333.639 (f 279.369), Ne- derl. sohatikisitpapier f 1.704.188 f 1.602.125), ander overheidspa- pier f 6200 (f 27.650), bankiers in binnen- en buitenland f 297.459 (f 304.859), effecten f 65.260 (f 49.783), voorsch. tegen onder pand van effecten f 416.062 (f 349.168), deto. in rek.-crt f 2.259.962 (f 2.281.920). AMSTERDAM, 22 Maart. Binnenlandse granen (boeren- noteringen). Witte tarwe 26.00— 27.00, rode tarwe 26.0026.50, zomergerst 23.0023.50, winter- gerst 20.50—21.2.5, haver 23.00— 24.00, groene erwten 47.0052.50, bruine bonen 85.00100.00, paar- debonen 29.0030.00, duivebonen 40.0045.00, karwijzaad 103.00 108.00, blauw maanzaad 140.00 145.00, geel mosterdzaad 60.00 65.00. Alles per 100 kg. ZWAAG, 22 Maart Spinazie 73-1.07- uien 1.10—4.10; bieten 35; prei 822; gele bew.kool 13.6017.10; groene kool 1726; rode kool 710; spruitkool 32 65; witlof 2274; breekpeen 5.50 5.70; radijs 27; gare biet 10 13; sla 1718; goudreinet 3044; jonathan 3663; present van Eng. 4869; winterjan 3649. ALKMAAR, 22 Maart witlof I 62—72, II en III 36—60; rode kool 710.50; savoye kool 6.50 17; groene kool 24—39; spruitkool 3047; boerekood 1034; spinazie 891.18 per 100 kg; sla 24—26 p. 100 stuks: rabarber 691.01; rode bieten 5.50; winterpeen 58.50; waspeen 1032; uien 26.50; prei 915.50 per 100 kg. Appels: Goudreinette 2245 per 100 kg. PURMEREND, 22 Mrt. Be velanders, middel 15.50; witlof 28 78; rode kool 716; wiitte kool 6.50; spruitkool 1542; andijvie 94; rode bieten 46.50; gare bie ten 815; winterpeen III 57; prei 1029; appels: brabantse bellefleur 521; goudreinette 14 56; jonathan 4768; present van eugeiand 1268; zoete winter- kroon 32; peren: mérode 45; win terjan 1653. WARMENHUIZEN Uien 3.40- 3,60; Kroten 22,10; gele kool 10,2013,90; rode kool 79,80; witte kool 67,30. LANGENDIJK, 23 Maart 10.000 kg uien 3.505.40, grove 3.50 4.50; 2200 kg bieten A 5.00. 3800 kg peen C 56.20, id. D 5.10 7.20; 800 kg witlof I 66—71; 118000 kg witte kool 6—9.30; 90.000 kg gele kool 7.5016; 87000 kg rode kool 710.60; doorgedr.: 2700 kg bieten, 33000 kg rode kool; 2000 kg gele kool; 75000 kg witte kool. NRD. SCHARWOUDE, 22 Mrt. 19.500 kg. uien 3.30—4.90; grove 2.70—3.50; drielingen 7.00; 5500 kg kroten A 5.00; idem B 4.00; 10.000 kg. peen B 5.106.60; idem C 5.005.10; 145.000 kg. rode kool 7.0010.60; 38.000 kg. gele kool 6.5014.60; 170.000 kg. witte kool deen-se 6.009.00; 360 kg. witlof I 69; II 63; III 53 stek 33—36: doorgedraaid: 5500 kg kroten; 3000 kg. peen; 72.000 leg. rode kool; 10.6.00.0 kg. witte kool deense. 111. Iedereen wilde de kleine politieman toen natuurlijk be danken, maar daar wilde het manneke niets van horen. „Als er iemand dank verdient dan is het Smidje Verholen", zei hij. „Die is 's nachts in het geheim bij me gekomen en heeft me alles verteld". „Maar waarom smeet u me er dan uit?" riep de smid verbaasd uit. „En waarom deed u net alsof u me niet geloven wilde?" „Daar heb ik een heel goede gefundeerde reden voor", lachte de kleine commissaris. „De kwestie is, dat je in dit land een misdadiger op heterdaad moet betrappen, wil je in staat zijn hem een flinke straf te doen opleggen. De rechtbanken zijn in deze streken namelijk strikt rechtvaardig, weet je. Ze gaan nooit op praatjes af, want praatjes zijn dik wijls moeilijk of helemaal niet te bewijzen. De rechtbanken hier willen bewijsbare feiten zien. Welnu, hier heb je die feiten dan. We waren er zelf bij, toen de overval plaats vond, en toen de goud-koffers gestolen werden. En als ik jou niets vertelde dan wist ik zeker, dat jij hier op je eigen houtje zou doorgaan. Een fijn idee, man, dat spoken, ik heb er gisteravond braaf aan meegedaan, want dat kleine zwarte spookje, weldat was ik". „Goeie grutjes, was u dat?" riep de smid verwon derd. „Maar.... moeten we nu eindelijk eens niet wat doen om Nosco te pakken te krijgen? Die is er al ik weet niet hoe lang van door". „Nosco komt nooit ver weg", zei toen het andere oude dametje, en ook zij wierp haar mantel, hoedje en sjaaltje af. En wie stond daar? Mr. Silberlöwen von Goldstein, de ons reeds bekende bankdirecteur. „Ja, ja, ja, we hebben met zijn drieën een mooi plan beraamd", vervolgde deze. „Mijn broer, de kolonel, was er ook bij en hij heeft voor vandaag een mooie oefening in elkaar gezet. Hahaha, er ligt een vrijwel ondoordringbaar cordon van infanteristen om het kasteel, geloof maar Verholen, dat we samen blij waren met de inlichtingen:, die jij bracht". „Lang leve de slimme smidje Verholen", riep de oude hertog Egoneel toen uit, „maar nu is er genoeg gepraat. Op naar het kasteel, mannen. Volg mij. Ik weet dé weg". Dapper stelde de oude edelman zich aan het hoofd van de stoet en onversaagd leidde hij de hele optocht door de duistere, onderaardse gangen van het oude, voorvaderlijke kasteel K\

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4