Schipper Rog van de „Dirk" verzorgde haring het best Vietminh-leider Ho wenst aftreden kabinet Laniel In Zaandam staat 't huis waar Tsaar Peter woonde" Departement accoord met boutvplannen Londense goudna 15 jaar weer geopend UW PUZZLE Nederland en Indonesië kunnen problemen oplossen Drie Oceaan-onderzoekers vlogen naar Londen terug Vinnige strijd om het bezit van de zilveren ivisselbeker Prij suitreiking in Den Haag Dirk de Baat moet voorkomen De achtergrond van een oorlog Slag om Dien Bien Phoe zou politieke crisis verhaasten Dr Subandrio: Meer technische hulpverlening? Bejaardenhuis in Purmerend Twee en tachtig dagen in een jol op de ivijde zee „Astoria Cup" voor Piet Bleeker Tsjang Kai Shek opnieuw president Drie doden bij kettiugongeluk OMZET WAS VRIJ GROOT van vandaag Dinsdag 23 Maart 1954 Pagina 5 's-GRAVENHAGE, 22 Maart. Bijzonder vinnig is de strijd geweest tussen de Nederlandse vissers om de bedrijfschaps- prijzen voor de liest verzorgde vis en haring in het seizoen 1953. Schipper B. Rog van de „Dirk" Sch 233, kwam als voornaamste triomfator uit de strijd te voorschijn. Voor zijn rederij, de N.V. voorheen A. van der Toorn, veroverde hij voor de derde maal en dus definitief de grote zilveren wisselbeker voor de best verzorgde haring van de Scheveningse loggervloot. beeld te noemen, in de klasse van de motortrawlers tussen 300 en 550 P.K. steeg de gevangen hoeveelheid van 1707 tot 2207 kg per reisdag. De kwantiteit, aldus drs. van Dijk, is echter niet ge noeg. Zonder grote zorg voor de kwaliteit zal men geen afzet voor grotere aanvoeren vinden. De kwaliteit immers is de beste pro paganda, ook voor de uitvoer van verse vis, haring, gerookte en gestoomde vis en van viscon- serven. Schipper B, Rog dankte na mens al zijn collega's voor de uitgereikte prijzen en de arbeid van het bedrijfschap tot verbe tering van de kwaliteit. Namens de Nederlandse reders- Zijn echtgenote ontving van de weeromstuit een mooi bouquet bloemen en behalve de bekende legpenningen, die bestemd zijn voor het winnende schip, ontvin gen degenen die alle drie de jaren met schipper Rog hebben gevaren nog verkleinde copieën van de zilveren trophee. Van de Vlaardingse haring vloot was het schipper L, Rog van de „Cornelis" VI. 83, van de rederij C. van Toor Hzn. Deze schipper zal dus voor een jaar zijn zilveren wisselbeker op het huiselijk dressoir mogen zetten en in de mast fier de bedrijf schapswimpel mogen hijsen. Voor de vierde maal is de Vlaardingse schipper P. Keus van de VI, 70 tweede in de strijd om de Vlaar dingse beker geworden. De voor zitter van het bedrijfschap voor vis, de heer drs. D. J. van Dijk, memoreerde dit bijzondere feit. Van de Katwijkse haringvloot zal de Kw. 123 „Robert William" met schipper C. Dubbelaar, re derij D. Ouwehand Azn„ de be drijfschapswimpel mogen voeren. De Katwijkse trawlervloot is met de Kw. 52 „De vrouw Anna" van schipper C. Guijt, de jongste schipper van Katwijk, hij is n.l. pas 25 jaar oud, de wimpel voor de trawler-loggervloot rijk. Schipper P. Visser van de Ro. 15 „Antje" rederij-visserijmaat schappij Piscator N.V. zal voor de IJmuider trawlervloot de blauw- en witte wimpel mogen voeren. Dit was de enige schip per, die niet bij de prijsuitreiking aanwezig was, omdat hij alweer druk bezig is de zilveren buit van de zee binnen te halen. De prens voor de beste visconserven 1953 ging naar de conserven- fabriek „Wijlax" te Woudrichem vor het product „gerookte zalm in olie". De uitreiking geschiedde ten overstaan van de heer J. G. Kolkman, als voorzitter van de adviescommissie inzake het toe kennen van de bedrijfschapsprij- zen en hoofd van de afdeling vis van het voorlichtingsbureau van de voedingsraad. Drs. van Dijk reikte voor de zevende maal de bedrijfschaps- prijzen uit. Hij zeide in een toe spraak onder meer, dat beter visserij-onderwijs niet baat, in dien men in de practijk geen roed vakmanschap toont. Hierin ligt de grote betekenis van de bedrijfschapsprijzen. Ook voor de jongere generatie is het aan trekkelijk deze bewijzen, die aantonen, hoe hoog men het vak manschap in de visserij aanslaat, te ervaren. Het is immers zo, dat dit wedstrijdelement de jeugd naar hogere prestaties voert. Voorts zeide drs. van Dijk onder meer, dat de jaarlijks grotere investeringen in de vis serij en de steeds betere hulp middelen die daarbij gebruikt worden, een steeds beter resul taat per reisdag geven. In ver gelijking tot 1952 steeg de ge middelde vangst per reisdag in de klasse der stoomtrawlers van 500 tot 800 P.K. van 6008 tot 7530 g, en om een ander voor- Tsjechische legionair vluchtte naar de ul WENEN, 22 Maart. Jaroslav Cermak, een 25-jarige voormalige soldaat van het Franse vreemde lingenlegioen, is_ door een com munistisch hof in Praag veroor deeld tot 18 jaar gevangenisstraf wegens hoogverraad. Het Tsjechi sche blad Rude Pravo schrijft, dat Cermak in 1948 Tsjeohoslo- wakije verliet, zich bij het vreem delingenlegioen aansloot en dienst deed in Saigon en Hamnoi. „Van West-Duitsland uit pro beerde hij Tsjechoslowakije weer binnen te dringen maar door de grenspolitie werd hü gearresteerd vereniging voerde mr. J. Kiewiet de Jonge het woord. Hij ver heugde zich zeer in de goede gang van zaken in de visserij en vooral in de strijd om de kwali teit, die een grote stimulans blijkt te zijn voor de uitvoer. Hoewel bijvoorbeeld de grote afnemer Rusland koopt op voor waarde dat de artikelen overal worden gekeurd door Russische inspecteurs voordat zij worden verzonden, is Nederland 't enige land in West-Europa, waar de Russische afnemers 't niet nodig achten om eigen inspecteurs te sturen. De kwaliteit heeft een zodanig renommé, dat men deze vertrouwt. Voorts sprak een vertegen woordigers van de unie verkeer, de heer H van der Wal, zijn tevredenheid uit over de in de visserij bereikte resultaten. Hij wees er onder meer op, dat de kwestie, van de arbeids- bezetting voor1 de vissers het gehele jaar rond om een oplos sing vraagt. Na de uitreiking van de prij zen bleven de aanwezigen nog lange tijd gezellig bijeen en zij zagen onder meer de nieuwe visserij-film van Herman van der Horst „Vieren maar". Rechter Lindsey katholiek geworden De bekende Amerikaanse rechtsgeleerde en rechter Lindsey, die vooral bekendheid heeft ge kregen inzake het huwelijksrecht in de V.S., is tot het katholicisme overgegaan. Vandaag voor zijn rechters NEUSTADT, 22 Maart. Dirk de Baat, de 24-jarige vrachtauto chauffeur die betrokken was bij het grote ongeluk op 22 October van het vorige jaar op de weg FrankfortKeulen, zal morgen voor een Duits gerechtshof moe ten verschijnen, onder beschuldi ging van het doden van verschil lende personen door onachtzaam heid. De wagen van de Baat ramde verschillende andere auto's, waar door zes mensen om het leven kwamen. Men verwacht, dat 20 getuigen zullen verschijnen. Verschillenden van hen zullen uit Nederland ko men, aldus autoriteiten van het Duitse hof. SAIGON, 22 Mrt De leider van de Vietminh, Ho Tsji Minh, schijnt al zijn hoop gesteld te hebben op een grote, kostbare veldslag, die de regering van de Franse premier Joseph Laniel in discrediet moet brengen. De Vietnamese en buitenlandse waarnemers in Saigon die de tactiek van de rebellen-leider kennen, raken hier meer en meer van overtuigd. Ho, aldus deze waarnemers, hoopt een regeringscrisis in Frankrijk te kunnen verhaasten door de troepen van de Franse Unie in het bolwerk Dien Bien Phoe in Noordwest China een vernietigende nederlaag toe te brengen. Deze politiek-militaire zet heeft een tweevoudig doel. Het ene is de regering Laniel omver te wer pen, die weinig enthousiast staat tegenover vredesonderhandelin gen met de Vietminh. De ander is de weg te openen voor een kabinet dat de vrede wil, een met Pierre Mendes-France aan het hoofd b.v., die krachtig voorstander is van beëindiging van de Indochinese oorlog. Krachtens deze theorie, die door vele Amerikaanse en Franse ele menten in Saigon wordt aange hangen, komt de vredesconfe rentie van Genève, welke op 26 Wie schildert meer dan 60 uur achter elkaar? BRUSSEL, 22 Maart. De wedstrijden in uithoudings vermogen bij accordeonspe- len, klaverjassen en mond harmonica in het Vlaamse land het record voor deze drie categorieën ligt rondom 100 uur hebben zich thans tot de schilderkunst uitge breid. De 24-jarige kunst schilder Alfred Verbist is na melijk in de zalen van de vogelpikvereniging „de Roos" te Blankenberge begonnen met zijn poging een uniek re cord te vestigen door zonder onderbreking gedurende 60 uur schilderijtjes van 20 x 30 cm in olieverf te maken. Zon dagmorgen had hij reeds 23 doekjes merendeels zee gezichten en landschappen klaar. De jonge kunstschilder hoopt met deze merkwaardige recordpoging, naar hij ver klaarde, het gewone publiek voor de schilderkunst te win nen. 'S GRAVENHAGE, 22 Maart. De nieuwe Indonesische ambassa deur in Moskou, dr. Subandrio, heeft de mogelijkheid geopperd van technische hulpverlening door Nederland aan Indonesië. In een gesprek voor Radio Ne derland Wereldomroep zeide dr. Subandrio, dat met die techni sche hulpverlening een goed be gin zou kunnen worden gemaakt door de culturele samenwerking, zoals die thans wordt bevorderd door de „Sticusa", in deze rich ting uit te breiden. Dr. Subandrio voegde hier aan toe, dat het ver lenen van technische hulp door Nederland aan Indonesië thans wel bepaalde gevoelens zou op wekken. Maar, aldus de Indone sische ambassadeur in Moskou, wij moeten al deze moeilijkheden overwinnen. Laten wii hopen dat de „emotionele schaduw" zowel in Nederland als in Indonesië met 2 of 3 jaar zal zijn verdwenen en dat de betrekkingen tussen beide landen dan door redelijk heid zullen kunnen worden geleid. Wij moeten in Indonesië kennis en wetenschap „investeren". De toekomst van Indonesië hangt af van de vraag, vanwaar de hulp daartoe zal komen. Dr. Subandrio zeide voorts: Als men bedenkt wat er al zo is voorgevallen de laatste jaren, dan geloof ik, dat de betrekkin gen tussen de jonge Aziatische staten en de vroegere koloniale mogendheden in het Westen hier beter zouden kunnen zijn dan nu. Tussen Indonesië en Nederland bestaat natuurlijk de politieke kwestie over Nieuw-Guinea en er zijn ook nog enkele economische vraagstukken. Maar toch geloof ik, dat de moeilijkheden tussen beide landen kunnen worden op gelost. Ik ben er zeker van, dat wij weldra met grote voldoening zullen kunnen terugzien op het geen wij zullen hebben hereikt. In deze overgangstijd moeten beide partijen geduld hebben. Beide partijen moeten ook weten, dat de problemen niet kunnen worden opgelost met oude formu les. Wij moeten steeds beden ken, dat het gaat om onze toe komstige betrekkingen, aldus dr. Subandrio. April begint, als oorzaak van het offensief bij Dien Bien Phoe op de tweede plaats. De Vietminh schijnt weinig hoop te hebben op de uitslag van de conferentie van Genève zo lang de regering Laniel aan het bewind is. Laniel heeft de vorige week duidelijk doen uitkomen dat hij er niet werkelijk naar verlangt met Ho aan de confe rentietafel plaats nemen. Onaanvaardbaar De voorwaarden, die hij stelde voor een dergelijke bijeenkomst: het terugtrekken van Ho's troe pen uit de deltagebieden rondom Saigon en Hanoi en de ontbin ding van de Vietminh, politiek zowel als militair, waren niet zodanig, dat zij door een taaie en vastberaden vijand als Ho konden worden aanvaard. De Vietminh wijten in hun officiële propaganda de houding van Laniel aan de Amerikaanse hulpverlening. Ho betoogt dat het geschil er niet een is met het Franse volk, en dat er een basis bestaat voor een oplossing van moeilijkheden tussen Frankrijk en de Vietminh. De oorlog duurt slechts voort, aldus Ho, omdat de V.S. Frank rijk niet wil toestaan zijn troe pen uit Indo-China terug te trek ken. Men kan verder veilig aanne men, dat Ho bij het offensief tegen Dien Bien Phoe de huidige besprekingen in Parijs tussen de Vietnamese regering van Prins Buu Loc en Frankrijk voor ogen staan. Buu Loc dringt erop aan, dat de Vietnam de volledige on afhankelijkheid krijgt, en daarna in staat wordt gesteld te beslissen of het zich al dan niet bij de Franse Unie zal aansluiten. Het schijnt uitgesloten, dat Vietnam zich op andere dan deze voorwaarden bij de Franse Unie zal voegen. De uitwerking van de crisis rond Dien Bien Phoe is echter geweest, dat de houding van Frankrijk op dit punt is verscherpt. „Wat", zeggen vele Fransen, „Vietnam opgeven, terwijl er bij Dien Bien Phoe Frans bloed ver goten wordt?". De onverzettelijkheid van Frankrijk op dit punt is koren op de molen van Ho en zijn volgelingen. Als er iets is wat zij vrezen, dan is het dat keizer Bao Dai, het Vietnamese staatshoofd, er zich op zal kunnen beroemen, de totale onafhankelijkheid van Frankrijk te hebben verworven. Dat zou Ho de kroon ontnemen, die hij reeds jaren, rechtens of onrechtens, in de ogen van een volk, dat liever in vrijheid sterft dan nog onder buitenlandse over heersing te blijven, draagt: n.l. dat hij de man is van de onaf hankelijkheidsbeweging. Deze kroon is hem een dozijn Dien Bien Phoe's waard. Vermist vliegtuig op Groenland gevonden ST. JOHNS, Newfoundland, 22 Maart. Een Amerikaans trans portvliegtuig, dat sinds Woensdag op een Groenlandse gletscher wordt vermist, is thans gevonden. De uit vijf koppen bestaande be manning en de beide burgers aan boord bevinden zich in veiligheid. LONDEN, 21 Maart Drie Britse geleerden, die met een jol van 18 ton en een vlot de Atlan tische Oceaan zijn overgestoken van Dakar naar Barbados, in 82 dagen, zijn vandaag per vliegtuig in Londen teruggekeerd. Met de jol „Petula" en een klein vlot, dat er achter sleepte, hebben zij 3000 mijlen afgelegd met een snelheid van „stilstand tot een knoop", geheel drijvende op de Equatoriale stroom. Op het vlot deden zij allerlei waarnemin gen. „Wie over de Oceaan wil drij ven, moet en vlot nemen," ver klaarde zij bij aankomst, „en niet in een boot. Op een vlot zie je oneindig veel meer." De leider van de groep, de 28- jarige bioloog Frank Evans, zei „Op het vlot waren we veel meer op ons gemak dan aan boord van de jol en we konden veel meer werk verrichten." De twee anderen zijn Claude Norman Dickson, een 32-jarige meteoroloog uit Nieuw Zeeland, die ook als radiotelegrafist en kok optrad en de 33-jarige bioloog Roland Sharma, zoon van een ad vocaat uit Malakka. De tocht werd gefinancieerd door een Belgisch industrieel en het Belgische Instituut voor Na tuurwetenschappen. De „Perulatula" en het vlot ver trokken in Novermber j.l. van Da kar. Aan boord van de jol be vond zich een klein rubberbootje, dat werd neergelaten, als men zich op het vlot wilde begeven. Men heeft veel meteorologische gegevens verzameld en talloze fo tografische opnamen en een film gemaakt. Het zal een jaar duren voordat men het verzamelde ma ritieme materiaal heeft bestu deerd. De geleerden geloven o.m. een dolfijnensoort te hebben ont dekt, die niet tot de walvisachti- gen behoort en geen zoogdier, maar een vis Is. Het vlot hebben ze toen ze West-Indië naderden prijsgegeven. De „Petula' ligt in Barbados te koop. Twee grote kratten vol flessen zeewater en ander mate riaal wachten aldaar op versche ping. De drie mannen waren op hun tocht in gewicht toegenomen. Een van hun ontdekkingen was, dat de Noordelijke en de Zuide lijke Equatoriale stromen zich veel enger mengen dan tot nu toe werd aangenomen. Dit was geble ken uit temperatuursopnemingen en het voorkomen van bepaalde vissoorten. PURMEREND. In aanslui ting op ons korte bericht omtrent het te Purmerend te bouwen tehuis voor bejaarden, kunnen wij nog het volgende mededelen. Van de zijde van het Ministerie van Wederopbouw is in een per soonlijk onderhoud met de voor zitter en de architect van de wo ningbouwvereniging „W. C. J. Pastoors" medegedeeld, volledig accoord te kunnen gaan met de bouwplannen voor het Tehuis van Bejaarden in de Zuiderpolder alhier. Na ontvangen toestemming van B. en W. dezer gemeente (welke in de komende week verwacht mag worden), kan de woning bouwvereniging overgaan tot gunning van het werk aan de fa. N. P. Brinkman en Zonen, alhier. De uitslag van de in October 1.1. gehouden openbare aanbeste ding, was van dien aard, dat de overheid niet tot gunning kon adviseren, en de aanbesteding moest worden geannuleerd. Na belangrijke wijzigingen der plannen mede waardoor het aan tal inwoners van het Verzorgings huis kon worden opgevoerd, is het bestuur in overieg getreden met de fa. Brinkman alhier, wat tot het gewenste resultaat heeft geleid. Over het goedgekeurde plan kunnen wij de volgende bijzon derheden mededelen: het aantal woningen voor bejaarden be draagt 28 stuks, onderverdeeld als volgt: 20 stuks voor echtpa ren, 4 stuks voor 2 afzonderlijke personen en 4 stuks voor 3 per sonen. Iedere woning bevat een woon kamer, slaapkamer, keuken, schuurtje. W.C.. douchecel en portaal. Iedere woning wordt centraal verwarmd in woonkamer slaapkamer-, keuken, W.C. en douchecel. In het verzorgingshuis zijn op genomen: 43 zitslaapkamers voor één, persoon, 11 zit-slaapkamers voor 2 personen, alsmede 6 slaapkamers voor intern perso neel. Naast de normaal nodige ruimten als, hall. toiletten, gan gen, keuken enz., is tevens een ruime recreatiezaal voor ruim 100 personen in het plan opge nomen, alsmede een bergkelder voor fietsen, invalide wagentjes, enz. welke bereikbaar is via een overdekte afrit. Tevens is een afzonderlijke rouwkamer in het plan opgeno men, terwijl de ontworpen lift- toren ongeschonden in het oor spronkelijke project is gehand haafd. Alle kamers worden centraal verwarmd en van koud- en warmstromend water voorzien. De liftinst'allatie wordt eveneens tijdens de bouw uitgevoerd, zodat alle woonlagen via de lift hereik- baar zijn. Een bliksembeveiligingsinstal latie wordt aangebracht, evenals huistelefoon, oproep-installatie en radiodistributie in alle kamers. De kamers worden alle van vaste vloerbedekking voorzien. Het bedrag voor aanschaf van inrichting gebouw en meubile ring van de gemeenschappelijke vertrekken, alsmede de tuinaan leg is eveneens goedgekeurd door de betrokken autoriteiten. NIEUW BENZINESTATION MIDDENMEER. Er bestond op de Rijksweg Hoorn—Afsluit dijk reeds lang behoefte aan een benzine-station. Thans is men tussen Middenmeer en Wieringer- werf bijna gereed gekomen met een wegverbreding, waardoor het mogelijk is geworden 'n benzine en smeerstation in te richten. Het is te hopen, dat de verdere afwij king weinig tijd in beslag zal nemen. Caltexfilm met propaganda- avond Motorclub W.S.M. WIERINGERMEER. De jongste vereniging van de Wie- ringermeer is de 1.1. Donderdag opgerichte Auto- en Motorclub W.S.M.die haar secretariaat heeft geyestigd Roblenoordweg 7 te Wieringerwerf. Evenals voorgaande jaren zal ook zeker dit jaar de Caltexfilm- avond wederom vele belangstel lenden trekken. NAAR DE MISSIE BERGEN. De eerwaarde broeder Venantius (A. Roozen- daal. Kruisweg 24). van de Con gregatie van Mill-Hill te Ooster beek, heeft op 19 Maart de Eeuwige Geloften afgelegd. Op deze dag ontving hij tevens zijn benoeming voor de missie van de Falkland-eilanden, Zuid-Ame- rika, de meest afgelegen missie statie van deze congregatie. De Mattlieus Passion in Edam PURMEREND, 21 Maart. De jaarlijkse uitvoering van de „Mat- theüs-Passion" in de Grote kerk te Edam, zal dit jaar niet op tweede Paasdag worden gehou den. maar op Zondag 4 April a.s. Jan Borst tweede in Flora-parkloop ALKMAAR Op de wedstrij den in Amsterdam, georganiseerd door de Amsterdamse Sportclub „de Volewijckers", hebben de Alkmaarse „01ympus"-athleten, wederom prachtige resultaten ge boekt. Piet Bleeker, winnaar van de „Astoria-Cup" in 1953, stond voor de zeer zware opgave, om dit kleinnood te verdedigen en dit is hem volkomen gelukt. Na zeer zware strijd met Pronk (Edam) en Muurlink (Amsterdam), ging hij als eerste B. klasser door de finish, en kon dus voor de tweede maal in successie, deze fraaie wis- selprijs in ontvangst nemen. Bij de A. klassers ging een ge laden Jan Borst van start, die zich had voorgenomen nu zijn kansen eens goed te verdedigen. De athleten uit N. Holland moes ten het ook ondervinden, maar Vergeer van A.V '47 (Boskoop), trok zich van deze strijd niets aan, en liet Borst met ruim ver schil achter zich. Spek (Suomi) werd derde, terwijl Borst zich de sterkste toonde in het duel om de tweede plaats en deze dan ook voor zich opeiste. 35 D. klassers gingen van start en hier wist J. Berger een prach tige vierde plaats te bereiken. Ook de Jun. A en B deden voor de Sen. niet onder. B. Mul derB. Bakker en J. Vlaar, wer den resp. vierde, vijfde en zesde bij de Jun. B„ terwijl B. Giling als vijfde bij de A. Junioren door de finish ging. ,Mens en Melodie" Over het vak „Schoolmuziek" 'is het laatste woord nog niet ge sproken. Adriaan Heerkens, hoofdleraar schoolmuziek aan het Amsterdams Muzieklyceum heeft hierover een leerzaam boekje geschreven, hetgeen door Wouter Paap in de Maart-afleve ring van „Mens en Melodie" in korte trekken wordt behandeld. Dezelfde aflevering bevat van de hand van W. C. M. Kloppenburg een beschouwing over een zeer interessante brief van Pietro Bardi, de zoon van de Florentijn se edelman, te wiens huize in de 16e eeuw een aantal literair en muzikaal ontwikkelde Florentij- nen bijeenkwamen om te discus siëren over de mogelijkheid de Griekse muziek tot leven te brengen. Deze bijeenkomsten, de z.g.n. „Camerata" hebben veel in vloed gehad op de ontwikkeling van de opera. Een derde belang rijk artikel is de beschouwing van Ds W. C. de Jong over het klankbeeld van de Mattheus- Passion en de vroegere uitvoe ringen daarvan. Binnen- en bui- lands nieuws besluit dit nummer. TAIPEH, Formosa, 22 Maart. De assemblee van Nationalistisch China heeft vandaag Tsjang Kai- Shek voor een periode van zes jaar herkozen tot president. Generaal Tsjang behaalde een gemakkelijke overwinning op zijn opponent, de 76-jarige Hsoe Foe- Lin, waarnemend leider van de democratisch-socialistische partij. Generaal Tsjang moest 789 stemmen krijgen om te zegevie ren. Toen hij zeker was van dit aantal, had Hsoe er nog slechts 26 op zijn naam staan. In totaal kreeg Tsjang er 1507. Het was de tweede ronde. Bij de eerste ronde, Zaterdag j.l., kreeg Tsjang 1387 stemmen tegen Hsoe 172. Bij Darmstadt: DARMSTADT, 22 Maart. Op de Autobahn tussen Frankfurt en München heeft vanmorgen een ingewikkeld ongeluk plaats ge had, vermoedelijk tengevolge van de mist. Een motorrijder reeds in op een stilstaande vrachtwagen. Hij was op slag dood. Twee vrachtwagens stopten om, indien nodig, hulp te verlenen. Op de achterste vrachtwagen botsten twee motor rijders. Ook zij waren op slag dood. Een vierde vrachtwagen slaagde er niet in zijn auto tijdig tot stilstand te brengen. Hij reed op de ravage in en slingerde de lichamen van de twee slachtoffers een eind weg. Een vierde motor fiets botste tegen de laatste vrachtwagen. De motorrijder en de duozitter werden zwaar ge wond. LONDEN, 22 Maart. Van daag beklommen zes heren de trappen van een gebouw in dé gebombardeerde zakenwijk van Londen. Zij praatten enkele mi nuten ende Londense goud- markt was na 15 jaar weer offi cieel geopend. Volgens de traditie vond de bespreking plaats in een kamer op de eerste verdieping van het bankiershuis Rothschild. Sinds 1939 is de Britse goud- markt, die eens de grootste ter wereld was, gesloten geweest. De korte bespreking werd ge voerd door vertegenwoordigers van particuliere ondernemingen. Na een korte beraadslaging werd de goudprijs vastgesteld op 248 shilling en sixpence gelijk aan de dollar quotering van 35 dollar per ounce (28 gram) of wel f4.80 per gram. Hoewel de goudprijs thans weer vrij kan dalen en stijgen, is de goudmarkt toch nog aan restricties gebonden. De handel vindt plaats in sterling. Maar om goud te kopen, moet men beschik ken over ponden sterling, die zijn verkregen met Amerikaanse of Canadese dollars of met goud. In het eerste uur was de omzet vrij omvangrijk en de prijsver schillen bedroegen een halve penny boven of beneden de bo vengenoemde eerste prijs. De bankiers, goudhandelaars en goudverwerkers die hedenmorgen aan de handel deelnamen verte genwoordigen firma's, die sedert generaties aan de wereldhandel in goud hebben deelgenomen. 323 Zeven doden bij brand in de V.S. SHEFFIELD, Alabama, 21 Maart. De 36-jarige werkman Boat- wright is met zijn vrouw, schoon moeder en vijf kinderen van twee tot zeven jaar in de vlammen om gekomen, toen zijn houten huis door onbekende oorzaak in brand vloog. MOSKOU, 22 Mrt De Rus- kilometer of zo en je kunt in een sische violist Igor Bezrodnej, die met andere Sovjet musici in de maanden December en Januari een tournee heeft gemaakt door vier -West-Euronere landen België. Nederland Zwitserland en gedeelten van Frankrijk en daarover reeds een reisverhaal had geschreven in „Nieuwe Tij den" 'n Sovjet-orgaan dat zich bezig houdt met buitenlandse aangelegenheden heeft onder de titel: „Door de steden van vier landen" sen tweede reisver haal gepubliceerd in het orgaan „Sovjet Cultuur". Evenals in het vorige artikel vindt Bezrodnej in afwijking van de schrijvers van vroegere dergeliike reisverhalen in de Westelijke landen veel te prijzen. „Nederland", zo schrijft hij in zijn jongste artikel, „is een klein land en de afstand tussen steden de hele provinciën is maar tien auto heel Nederland in een dag doorrijden." Hij prijst het Nederlandse land schap met zijn „kanalen, wind molens en tulpenvelden" en ver volgt: „Rotterdam schijnt na de rustige en lege straten van Den Haag een rumoerige stad. Hier aan de kade van Rotterdam dacht ik aan de moedige mannen, de Nederlandse havenarbeiders, die geweigerd hebben Amerikaans oorlogsmateriaal te lossen, dat via Rotterdam voor West Europa aan kwam „Amsterdam is vooral mooi in de avond, als zijn ontelbare lich ten weerkaatst worden door het water in de grachten. Het mu seum. waar wij de werken van Rembrandt hebben gezien, heeft grote indruk op mij gemaakt. In Zaandam bewaart men het huis waar Peter de Grote heeft gewoondWij hebben ook een zeer goede indruk gekregen van het Amsterdamse symphonie-or- kest. In alle Belgische steden zijn wij goed, ja inderdaad hartelijk ontvangen, te Brussel, te Luik en te Charleroi.... Brussel, de hoofdstad van België is een grote mooie stad met tal van monu menten en oude gebouwen van architectonische waarde. Maar een tafereeltje, waarvan ik ge tuige was in het centrum van de stad, kan ik met vergeten: op een handwagen zag ik een oude piano, die bespeeld werd door een oude man in een afgedragen jas, vergezeld van een jonge violist, die blauw was van de kou.... Het was in Januari.... Zwitser land is een land van schoonheid, vooral in de omgeving van Ge neve met zijn meer onder de hel lingen van de AlpenIn Zwit- sterland is alles gericht op het toerismeDeftige vacantie- oorden, bergsporen enz...." HORIZONTAAL: 1. papagaaiennaam: 5. plaats in Utrecht; 9. voorzetsel (D.); 10. gebouw in Parijs; 12. radia-om- roep (afk.); 13. selenium (afk.); 14. vorm van zijn; 16. handels term: 19. vergr. trap van best; 21. bijwoord: 22 insect; 23. slede; 24. vragend vnw.; 26. veer; 29. ver voermiddel; 30. uitbouw; 31. voorzetsel; 32. papperige massa; 33. normaal laag water (afk.); 35. omverwerpen; 36. bloem; 38 niet dezelfde; 40. reptiel. VERTICAAL: 1. weg met bomen; 2. voorzet sel; 3. kier: 4. kippenproduct; 5. lidwoord; 6. vette vloeistof; 7. onder het nodige voorbehoud; 8. Europeaan; 11. zangnoot; 13. paar 15. grote gemeente; 17. gast: 18. provincie; 19. aan het bovenein de; 20. roemen; 24. soort koekje; 25. volksvermaak; 27. vorm van verlangen; 28 modern hulpmid del bij schepen; 32 rond voorwerp 34. waarnemend (afk.): 37. voeg woord: 39. verlaagde toon. OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE No. 322 Horizontaal: 1 aard: 4 klap; 8 avro: 9 eter: 11 me; 12 t.z.; 14 h.a.; 15 l.o.: 16 ada: 17t.a.; 19 radar; 21 et; 22 el: 23 en; 24 r.i.; 25 ge: 26 re; 27 edele; 28 or; 29 are: 30 aa; 32 om; 33 ma; 35 ia: 36 mare; 38 room: 40 korf; 41 laan. Verticaal: 1 ave; 2 ar; 3 rot; 5 lea: 6 at: 7 pel: 8 amsterdam: 10 rotter- dam; 13 zaandam: 14 haarlem; 18 ale; 19 ree; 20 rie; 21 ego: 31 aak; 32 oer: 34 ara: 35 ion: 37 r.o.; 39 o.a

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5