NOORDHOLLANDSi Bij waterstofbom-explosie is iets verkeerd gegaan Begroting Oorlog en Marine door Senaat aanvaard Heilige Vader maakte rit door Vaticaanse tuinen „Uit de hand gelopen" meent men Vrijwilligers maakten zeer ernstige fouten De Baat veroordeeld tot één jaar Dagblad voor Alkmaar en omgeving President Eisenhower geeft toe: De situatie om Israel Verdediging het meest gebaat bij aanvaarding 5 divisies Waarom de kruisers nog geen vuurleidingen hebben OORDEEL joekmerrie Lat Ontploffing 700 maal heviger dan die boven Hiroshima Spoedig langer op herhaling Indonesië verzoekt hervatting overleg Candidatenlij sten verkiezingen PROVINCIALE STATEN Egypte verwerpt Britse nota „Klein-Europa" conferentie uitgesteld AMPHIBIE- OPERATIE Loffelijk getuigschrift voor minister Staf Minister Staf over zaak rond reserve-marechaussee Zelfs een kleine wandeling Vliegveld voor Den Helder niet noodzakelijk Vijf maanden na het ongeluk 5 cent taarsegels 5 jarige ENTIJN, Heiloo 3. loom, irk 19 jonge, jonge, /eel en ruitjes, n.ze toch wer- ter zake. Toen co hebzuchtig: auto's weg te snoeg om nog van de juist n stevig opge- derhalve een icht-glanzende, Ier welzijn in oorden gespro- 'ers om daarna papier in zijn dolle drift.... Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, f 2.20 per maand, f 0.51 per week, JHV inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum ^BËSL^ f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Donderdag 2-5 Maart 1954 - 49e Jaargang - Nummer 1476 WASHINGTON, 24 Maart President Eisenhower heeft vandaag tijdens zijn persconferentie verklaard, dat er tijdens de recente waterstofbomontploffing in de Stille Oceaan iets gebeurd moet zijn dat de geleerden verrast en verbaasd heeft. De president zei, dat wat hij tot nog toe te weten was geko men over de mogelijke verwon dingen van personen die betrek kelijk dicht bij de ontploffing waren, ernstiger zijn, dan de re sultaten van de ontploffing recht vaardigden. De 23 Japanse vissers liepen ernstige brandwonden op tenge volge van de radio-actieve as- wolk van de ontploffing. De vloot heeft gisteravond meegedeeld, dat een tankboot „lichte en niet gevaarlijke be smetting opliep tengevolge van radio-actieve as". De afgevaardigde Chet Holi- field (democraat, Californië), die de ontploffing zag, zei „dat deze zo ver uitging boven hetgeen ver wacht werd, dat men zeggen kan dat zij uit de handen liep". De kracht van de ontploffing wordt geschat op 600 tot 700 maal groter dan de bom van Hirosjima waarbij 60.000 personen gedood werden. Het Amerikaanse ministerie van marine heeft de scheepvaart er van in kennis gesteld, dat de gevaarlijke zone van het proef gebied in de Stille Oceaan van ongeveer 150.000 tot ongeveer 800.000 vierkante kilometer is vergroot, aldus Sterling Cole, voorzitter van de congrescommis sie voor atoomenergie. De vergroting is berekend op elke omstandigheid, die redelij kerwijze kan worden voorzien. Cole kon echter niet schatten, hoe groot de uitstraling, de be smettingsmogelijkheid of de af stand, waarover radio-actieve as meegevoerd zou kunnen worden, onder abnormale omstandigheden zal zijn. 85 dagen te gering Dienstplichtigen, die hun eer ste oefening hebben volbracht, kunnen ingevolge de dienstplicht wet voor niet meer dan vijf en tachtig dagen voor herhalings oefeningen worden opgeroepen. Dit aantal dagen, zo verklaarde de minister van Oorlog gisteren in de Eerste Kamer, is te gering om de geoefendheid van de man schappen der mobilisabele divi sies voldoende op peil te houden. Daarom overweegt de regering het maximum aantal dagen van vijf en tachtig dagen te verhogen. Een wetsontwerp is hiervoor in voorbereiding. inzake de verhoudingen met Nederland 's-GRAVENHAGE, 24 Maart (ANP). De waarnemend hoge commissaris van Indonesië in Den Haag, mr Susanto Tirtoprodjo, heeft hedenmorgen op het depar tement van Buitenlandse Zaken een nota overhandigd, waarin de Indonesische regering het verzoek doet tot hervatting van het over leg over de Nederlands-Indone sische verhoudingen. De nota, die in ontvangst werd genomen door de minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, zal door de Nederlandse regering nader worden bestudeerd, aldus verneemt het A.N.P. van officiële zijde in Den Haag. 'Gelijk bekend, wordt van Indo nesische. zijde reeds sinds geruime tijd aangedrongen op herziening van de Unie-verhouding en de in 1949 gesloten R.T.C.-aceoorden, alsmede op de regeling van de kwestie-Nieuw Guinea in die zin, dat Nederland de souvereiniteit aan Indonesië zal overdragen. Het is te verwachten, dat deze punten onderwerpen van de he denmorgen overhandigde nota zijn en dat van Indonesische zijde thans gevraagd is binnenkort tot wederzijds overleg te geraken. HAARLEM, 24 Maart. De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezingen van leden voor de Provinciale Staten van Noord-Holland, mr. P. O. F. M. Cremers, heeft vanmorgen de nummering verricht van de can- didatenlijsten voor de op 21 April a.s. te houden stemming. Deze luidt: 1. P.v.d.A., 2. K.V.P., 3. C.P.N., 4. A.R., 5. V.V.D., 6. C.H.U., 7. Geref. Politiek Ver bond, 8. K.N.P, 9. Socialistische Unie, 10. Staatk. Geref. Partij. Syrische troepen worden TEL AVIV, 24 Maart. Vol gens een Israëlische militaire woordvoerder concentreert Syrië aanzienlijke versterkingen infan terie langs de Israëlische grens. Eisenhower acht economisch noodprogramma nog niet nodig WASHINGTON, 24 Maart. President Eisenhower heeft heden verklaard, dat hij ondanks een stijging in de werkloosheid in de Verenigde Staten in deze maand een economisch noodprogramma nog niet nodig achtte. Foto boven: Vol aandacht luistert de Keizerin, tijdens de openings rede van Keizer Haile Selassie van Ethiopië, die persoonlijk de opening van de nieuwe suikerfabriek- en plantages van de HVA verrichtte. De suikeropbrengst van deze 1400 hectare beslaande plantage, zal de behoeften van Ethiopië en Eritrea kunnen dekken. De arbeiders, die in de fabriek werkzaam zijn een 3500 v/orden ondergebracht in speciaal voor hen gebouwde woongelegenheden. Ook de 50 Europeanen wonen op de plantage. Er werden wegen aangelegd en een brug over de Awash rivier werd gebouwd, ter verbetering van de verbindingen met de steden. Foto onder: Een overzicht van de fabriek en de suikerloodsen. CAIRO, 24 Maart. De Egyp tische regering heeft de Britse nota, waarin de BritsEgypti sche onderhandelingen over de zone van het Suezkanaal worden opgeschort, als „ongegrond" ver worpen. De ragering-Gliurchill had Egypte formeel gewaarschuwd een einde te maken aan de ter- reur-aanvallen op Britse solda ten, daar de basis aan het Suez kanaal anders wel eens voor on bepaalde tijd door het 80.000 man sterke Britse garnizoen bezet ge houden zou kunnen worden. PARIJS, 24 Maart. Te Parijs is officieel medegedeeld, aldus bericht het Franse persbureau A.F.P.; dat de conferentie van de zes ministers van „Klein Europa" Frankrijk, West-Duitsland en de landen van de Benelux en Italië), welke 30 Maart te Brussel bijeen zou komen, uitgesteld is. De conferentie zou gehouden worden over de toekomst van de op te richten politieke gemeen schap in West-Europa. Reuter verneemt van regerings zijde te Brussel, dat de plaatsver vangers der Ministers begin Mei bijeen zullen komen om een nieuwe datum te bepalen. „STEEDS SLECHTER" JERUZALEM, 24 Maart. Is raël heeft een beroep op de drie Westelijke mogendheden gedaan om het incident bij de Schor pioenpas, waarbij vorige week elf Israëlische autobuspassagiers wer den gedood, voor de Verenigde Naties te brengen. Tevoren was een speciale bij eenkomst van het Israëlische ka binet belegd ter bespreking van het „toenemend slechter worden" van de betrekkingen met de Ara bische buurstaten, zo wordt in welingelichte kringen vernomen. De stad Dien Bien Phu in Indo-China wordt belegerd door de Vietminh-troepen. Er worden zware bombardementen op de stad, waaruit vele bewoners bijtijds konden worden geëva cueerd, uitgevoerd. De commandant van de Franse en Vietnam-troepen in Dien Bien Phu, kolonel de Castries, in zijn hoofdkwartier onder de grond. in Midden-V iet nam SAIGON. 24 Maart Franse Unicstrijdkrachten zijn Dinsdag ccn grootscheepse amphibie-upc- ratic begonnen in nidden-Vict- Landsfrudkrachtei). gesteund door de luchtmacht en door am- ohibie-voertuigen, rukken van 't reeds eerder gevestigde bruggen hoofd bij Quinhon uit op in de richting van het 80 km Noorde lijker gelegen Bonpsong. Een hefschroefvliegtudg, dat ge wonden uit het belegerde bol werk Dien Bien Phoe vervoerde, is Dinsdag bij het opstijgen ver ongelukt en in vlammen opge gaan. Alle inzittenden kwamen om het leven. 149 Franse vliegtuigen bestook ten stellingen van de Vietminh op enige kilometers van de ves ting met napalmbommen. (Van onze parlementaire redactie) De minister van Oorlog en Marine, lr C. Staf, is als over winnaar te voorschijn getreden uit liet defensiedebat in de Eerste Kamer. Zijn begroting kreeg, de communisten daargelaten, het fiat van de senaat en hij zelf een lof felijk getuigschrift als minister. Wat zijn veelbesproken vijf divisie-plan betreft laten alleen de socialisten en de liberale frac tie-voorzitter, prof. Molenaar, we ten, dat zij hun definitief oordeel opschorten tot na de behandeling van de defensie-nota in de Twee de Kamer. De meerderheid van de Eerste Kamer liet zich echter reeds thans overtuigen door de stelling van de minister, dat „de verdediging van ons land het meest gebaat is met een loyaal volgen van de richtlijnen der Nato", dat wil zeggen door een aanvaarding van de vijf divisies. Vriendelijk onthaal. De volgzaamheid van de Eerste Kamer, die de minister een heel wat vriendelijker onthaal heeft bereid dan de Tweede Kamer, is waarschijnlijk hierdoor te ver klaren, dat de reis van de minis ter naar Amerika maar vooral ook de vertrouwelijke mededelin gen welke hij na het debat in de Tweede Kamer aan de defensie commissie heeft gedaan, een diepe indruk op de Senaat hebben ge maakt. De argumenten immers, die hij voor de verdediging van zijn plannen aanvoerde, waren waarlijk niet belangrijk sterker dan die, welke hij in de Tweede Kamer heeft gebruikt. Uitgaande van de onmisbaarheid van de Nato voor de verdediging van West-Europa, betoogde de heer Staf dat Nederland de in onder ling overleg opgestelde taakver deling heeft te aanvaarden, wil ons land in geval van oorlog kun nen rekenen op de hulp der Nato- bohdgenoten. Die lasten omvatten naast een bescheiden marine en luchtmacht bijdrage tot de vor ming van vijf divisies. (Zie vervolg pag. 2) (Van onze parlementaire redactie) „Het is zeer te betreuren, wat in het Noorden rond de reserve marechaussee is gebeurd. Enkele jonge vrijwilligers hebben daar in hun groot enthousiasme fouten gemaakt. Ik zal deze fouten met grote toegevendheid bezien, maar er zijn fouten gemaakt, die te VATICAANSTAD, 24 Maart De Paus heeft vandaag voor het eerst sinds hjj twee maanden geleden ernstig ziek werd een autorit door de Vaticaanse tuinen gemaakt. De 78 jaar oude Heilige Vader werd vergezeld door zijn lijfarts. Dit was voor het eerst, dat de Paus sinds eind Januari zijn apparte ment heeft verlaten. Vrijdag is de Paus yoor het eerst sinds zijn ziekte in het openbaar verschenen. Hij gaf toen zij Apostolische zegen uit een raam van zijn appartement. Een uur voordat de Paus uit reed, hadden de Vaticaanse gen darmes uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen om de Paus ongehinderd door het belangstel lend puibliek de rit te iaten maken. De Paus begaf zich 'vergezeld van zijn bediende Giovanni Stefa- nori die reeds jaren in zijn dienst is, met zijn particuliere lift naar beneden. De Paus bleef in het zonnige lenteweer ongeveer drie kwartier in de tuin. Vaticaanse zegslieden zeiden, dat hij zelfs uit de auto gestapt was om even te lopen. Hiervan kon echter geen bevesti ging verkregen worden. Woordvoerders ten Vaticane hebben verklaard, dat Paus Pius die sinds 25 Januari j.l. ziek is, een speciale behandeling voor zijn hart en bloedsomloop ondergaan heeft. De behandeling, die door een Westberlijnse arts uitgevonden is, werd toegepast door professor Riccardo Galiazzi-Lisi, de lijfarts van de Heilige Vader, die besloot haar te proberen en daartoe bij de Duitse dokter inlichtingen in won. Interpellatie over de ouderdomsvoorziening (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft de heer Gortzak (Com) gisteren ver lof verleend om de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid vragen te stellen met be trekking tot de ouderdomsvoor ziening. De interpellatie zal van daag worden gehouden. ernstig zijn om vergeven te kun nen worden". Dit verklaarde Woensdagmid dag de minister van Oorlog, ir. C. Staf, in de Eerste Kamer. De minister oordeelde, dat het con flict in de reserve-marechaussee het best kan worden opgelost door een overheveling van een deel der vrijwilligers naar de nationale reserve. Minister Staf erkende, dat de schuld van het conflict niet ligt bij de vrijwilligers, maar bij de genen die met de werving belast zijn geweest. Men heeft de vrij willigers destijds namelijk ver teld, dat zij met de grensbewa king belast zouden worden. Later bleek echter dat alleen diegenen, die dicht bij de grens wonen voor deze taak gebruikt konden wor den. De „grensbewakers" in mid- den-Groningen en Friesland had den daardoor niets te doen, inde ling bij de reserve-marechaussee bracht ook geen oplossing, omdat voor de marechaussees weer an dere physieke eisen gelden. Men is toen gaan zoeken naar een tussenoplossing. die, naar de minister mededeelde, binnenkort in een Koninklijk Besluit zal worden medegede.eld. De heer Staf achtte het de beste oplos sing als de vrijwilligers, die niet bij de reserve-grensbewaking of reserve-marechaussee gebruikt kunnen worden, over zouden gaan naar de nationale reserve. De heer Algra (AR) die deze zaak in de Eerste Kamer aanhan gig had gemaakt, constateerde na het antwoord van de minister dat het met de werving een „wonderli.ike zaak' is geweest en dat er in het verleden „ernstige fouten" zijn begaan. Het feit, dat onze twee nieuwe kruisers nog niet van vuurleidingen zijn voorzien is hieraan te wijten, dat zij gebouwd zijn in een tijd, toen men deze apparatuur nog aan het ontwikkelen was. Aldus verweerde Woensdagmiddag de staatssecretaris van Marine, vice- admiraal Moorman zich tegen de critiek, die op dit punt door enkele leden der Eerste Kamer was geuit. Vertraging bij de uitwerking van het vlootplan weet de staatssecretaris aan het dikwijls moeilijke samenspel tussen industrie en Marine. De staatssecretaris herinnerde er overigens aan, dat de regering nooit heeft gezegd, dat de nieu we kruisers reeds dit jaar zou den varen. Hij beloofde met alle kracht te zullen blijven ijveren voor een snelle afbouw van de vloot. Alle torpedobootjagers, twaalf in getal, staan nu op de helling, enkele zijn reeds te wa ter gelaten. De staatssecretaris verklaarde niet te kunnen in stemmen met het in dienst hou den van de verouderde kruisers Hr. Ms. „Tromp" en „Van Heemskerck". Als zij deze sche pen in dienst zouden stellen, zo zei hij, zou hetzelfde gebeuren, wat in de slag op de Java-zee tot een ramp heeft geleid, een krui ser als de „Java" schoot toen wel op de Japanse oorlogsschepen maar raakte hen niet, terwijl het schip zelf onder 't grotere vuur- bereik der Japanse kanonnen lag. Ook kon de heer Moorman niet instemmen met het verzoek van mr. Vixse Boxse (chu) om een tweede vliegkampmoeder schip voor de marine aan te ko pen. Een dergelijk schip kost ongeacht de vliegtuigen, 25 mil- üoen dollar. „Waar moet ik dat geld vandaan halen?" De staatssecretaris verklaarde nog dat het grootste deel van de reserve-vloot in Den Helder gelegerd zal worden. Hij achtte het niet noodzakelijk, dat deze marinebasis door een in de on- middelijke nabijheid gelegen vliegveld als De Kooy tegen luchtaanvallen beschermd zou worden. Het vliegveld van Leeuwarden en Schiphol liggen nabij genoeg om een afdoende beveiliging te waarborgen. Tenslotte deelde de staatssecretaris nog mede, dat de marine op Nieuw Guinea ver sterkt zal worden o.m. door het zenden van grotere oorlogssche pen. BONN, 24 Maart. De grote strafkamer van de rechtbank te Koblenz heeft Woensdagavond in Neustadt de Nederlandse chauf feur Dirk de Baat veroordeeld tol een gevangenisstraf van een jaar. De Baat werd schuldig be vonden aan het dramatische on geluk, dat precies vijf maanden geleden gebeurde op de auto- baanbrug over het Wiedtal, waar bij zes mensen het leven verloren en zeven werden gewond. De rechtbank is niet ingegaan op een verzoek van het openbaar ministerie om de beschikking op te heffen, waarbij de Baat inder tijd uit voorlopige hechtenis werd ontslagen. De veroordeelde kan binnen tien dagen revisie van het vonnis vragen bij het, federale gerechtshof te Karlsruhe en hij zal, volgens een mededeling van zijn raadsman, van deze gelegen heid gebruik maken. De aan de Baat opgelegde straf maat kwam overeen met de door het openbaar ministerie gestelde eis. De rechtbank heeft de Baats rijbewijs voor de tijd van vijf jaar ingetrokken, hetgeen even wel alleen voor Duitsland zal gelden. Het openbaar ministerie had intrekking van het rijbewijs voor het leven gevraagd. Het vonnis werd geveld, nadat zowel het openbaar ministerie als de rechtbank zijn grote waarde ring had uitgesproken voor de wijze, waarop de Baat zich bij het onderzoek en tijdens de be handeling heeft gedragen. Hoewel het hof wat de straf maat betreft met de eis van de openbare aanklager overeenstem de wees het diens vordering .tot het uitvaardigen van een arres tatiebevel af. De Baat blijft dus op vrije voeten en kan naar Ne derland terugkeren totdal het vonnis van kracht wordt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1