STAD EIS GEWEST Australië biedt vele gunstige mogelijkheden Veertig jaar in drukke administratie Eigen volksaard eist aparte wegenstijl Maar emigratie dient grondig te worden voorbereid Misplaatste scherts Missiecongregatie door brand financieel in gevaar Papier sorteren is een vak dat nauwelijks te leren valt «jia&fci Invitatie-tournooi Drie Ruiten Onguur f Speciale aanbieding 1 Marquisette KUIJPER's Koopjes van de week Warenhuis JANSEN Alkmaar bereid tot helpen I TWILFIT C0RSETTEN-SH0W j I VROOM DREESMANN - ALKMAAR Nieuive groothandel in oud papier Fa. Knhne gaat filiaal openen Krijgsman was in goede vorm Donderdag 25 Maart 1954 Pagina 3 (Zie ook pag. 7) ALKMAAR Tijdens een voorlichtingsbijeenkomst, die gisteravond in een der zalen van café Centraal onder auspiciën van het Geivestelijk Arbeidsbureau is gehou den, heeft de emigratie-ambtenaar van het G.A.B. te Amsterdam, de heer van der Heijden, gesproken over de problemen in verband met emigratie naar Australië. De heer van der Heijden, die werd ingeleid door de directeur van het G.A.B., de heer de Grijs, heeft zelf een reds naar Australië gemaakt en verbleef gedurende 6 weken in dit uitgestrekte land. Hij legde er de nadruk op dat het voor de adspirant-emigrant van het grootste belang is, dat hij zich op zijn emigratie terdege voorbereidt, door zich door mid- del van lectuur op de hoogte te stellen van het land zijner keu ze en de gebruiken die er heer sen en vooral door de taal van het land grondig te leren. Het was. zoals hp zei, zun be doeling, zijn auditorium aan het denken te zetten over.de moge lijkheden en de moeilijkheden, die Australië biedt. Hij wees op de grootte van het land, op de eenzaamheid van de bewoners van het platteland, die als het ware moeten znn als een manusje van alles, omdat zij nu eenmaal de kruidenier en de schoenmaker niet vlak naast hun deur hebben. De afstanden in Australië zijn niet te vergelijken met wat wij afstand noemen. Het land is dan ook met mmder dan 220 maal zo groot als ons land. De heer Van der Heijden gaf verschillende practisehe wenken. Winterkleren kan men m Austra lië met zijn koude avonden en nachten zeer goed gebruiken. Het is nuttig bij aankomst een verze kering af te sluiten tegen ziekte kosten en een tegen ziekenhuis opname. Neem rubberlaarzen mee en een braadpan, en vergeet uw beroepswerktuigen met. Laat de vrouw in het nieuwe land zorgen dat zij haar ledige kamp tijd doorkomt. A Spreker schetste de Australiër als iemand, die aanvankelijk ge- (Adverentie) m m met ruim strookje 5 90 cm. breed 1 OQ p. meter s MANUFACTUREN en BEDDENMAGAZIJN Hoogstraat 15 - Purmerend STRAATWEG 127 - HEILOO St. Jozefkoor de dupe ALKMAAR De redactie van Uw krant werkt graag met tip gevers. Zij houdt zich aanbevolen voor ieder nieuwtje d'at u ter ore komt. Van de tien informaties die onze trouwe lezers ons ver strekken, verschijnen er negen als nieuwsberichten in de krant. Wij hebben de hulp van onze lezers nodig. Dat is vanzelfspre kend. Een journalist heeft wel een neus voor het nieuws, maar hij kan het nieuws niet letterlijk riijken. Wij zijn dus dankbaar voor elke goede tip. Maar tips, die op een grap berusten, moet men maar elders slijten. De verantwoordelijke taak van een dagblad, verantwoordelijk op het gebied van de meni'ngvor- ming, maar ook op het gebied van de juiste berichtgeving, vereist een grote ernst, juist bij die berichtgeving. Men heeft ons gisteren meege deeld, dat het St Jozefkoor een legaat heeft gekregen van een van zijn bewonderaars. Degene die het ons meedeelde, was een man, die wij als betrouwbaar kennen en van wie wij reeds meerdere malen t'ips hebben ge kregen. 'Hij was bovendien een insider. Wij hebben dus aange nomen dat zijn mededeling op waarheid berustte en wij hebben dit, naar onze mening betrouw bare bericht gepubliceerd. Wat blijkt nu? Enige Alkmaar- se koorzangers hebben in een vrolijke stemming terugkerend van de Stille Omgang te Amster dam, dit bericht bijwijze van grap verspreid. Dat betekent dat er geen woord van waar is. Wij vinden deze grap te ver gaan. Men had, nadat men voldoende van de uitwerking van zijn scherts had genoten, zijn mede mensen niet in hun valse waan moeten laten. Wij kunnen ons niet voorstel len, dat onze zegsman ons wil lens en wetens valselijk heeft voorgelicht. Ook hij is de dupe geworden van een in opzet en in de beperkte kring van belangheb benden wel geslaagde grap, die men echter niet ten koste van anderen had mogen doorzetten. Ten koste van anderen, ja, want zo'n verzinsel dat als een juist bericht in onze kolommen ver schijnt, kan hier en daar de ge- m'aederen in opstand brengen. Het St Jozefkoor is de dupe ge worden van misplaatste scherts. Wij verzekeren onze lezers nogmaals, dat wij ons aanbevo len houden voor allerlei nieuws- meidingen. Wij wensen echter van schertsberichten verschoond te blijven. Red. reserveerd blijft, maar die later gastvrij blijkt en vooral niet gierig. Men dient met de Austra liër contact op te nemen en zich aan te passen aan zijn gewoon ten. Wie zich aan kan passen en zich wat opofferingen kan ge troosten in de eerste tijd, zal stel lig een betere boterham gaan verdienen, dan hij in Nedrland kreeg. Laat men niet alleen naar Australië gaan om er wat te ha len, maar ook om er wat te bren gen. te brengen van onze cul tuur, van onze sociale inzichten, van ons goed gezinsleven en van ons gezelligheidsleven. Men passé zich echter niet aan bij het kaf onder het koren, dat Australië ook kent, bij de lieden met over dreven drink- en gokgewoonten. Men moet in Australië zwoegen om wat te bereiken. De mogelijk heden liggen er. maar zij zijn niet voor het grijpen. Het wel slagen van emigratie hangt af van de geestesgesteldheid van de emigrant. En zijn vrouw vooral is een belangriike schakel bij dat welslagen. Zii kan haar man van grote steun zijn. Werk is er te kust en te keur te krijgen als men bereid is alles aan te pakken. Aan boeren en landarbeiders heerst een schreeu wend gebrek. De vakman moet voor zijn erkenning door de vak bonden een examen afleggen. Slaagt hij aanvankelijk niet meestal door een te geringe taal kennis dan wordt hij als on geschoold beloond en het loon van de ongeschoolde arbeider ligt heel wat lager dan dat van de vakman. Laten zij die niet aan handen arbeid gewend zijn, zich bezin nen eer zij emigreren. Handenar beid zal hen moeilijk vallen en kantoorbanen zijn niet alleen moeilijk te vinden, zij worden ook slecht betaald. Spreker sti muleerde de trek naar het plat teland. waar de woongelegenheid gunstiger ligtdan in de grote stad en waar men zich ook ge makkelijker kan ontplooien. Met enige aardige voorbeelden typeer de hij de vrijetijdsbesteding van de Australiër en met gegevens die hij bii zijn reis door het land had opgedaan illustreerde hij de zeer gunstige mogelijkheden die Australië voor een wilskrachtige emigrant biedt. Wie in dat land leeft zoals hij hier pleegt te le ven. is in staat veel meer over te houden dan hier. Dat geldt vooral voor onge- huwden, voor gehuwden zonder kinderen en voor gehuwden met werkende kinderen. Gezinnen met veel kleine kinderen die niet uit de agrarische sector ko men hebben het minder ge makkelijk. De scholen zijn in Australië over het algemeen openbare scholen en het onder wijs is er gratis. Bijzondere scho len liggen er niet te dik gezaaid, evenmin als kerken. Grote af standen spelen hier dikwiils een rol. Het onderwijs aan de bij zondere scholen is niet geheel gratis. Naar aanleiding van een vraag die de inleider na zijn lezing werd gesteld deelde hij nog mede, dat het subsidie dat aan emigran ten wordt verstrekt, niet terug betaald behoeft te worden. Aan het slot van de avond werd een instructieve film over Australië vertoond. TAFELMESSEN, gepolijst roestvrij staal, OC met zwart of wit heft OJ COMPOTSCHAALTJES *7Q helder glas, 6 stuks STRAATWEG HEILOO ALKMAAR Het Alkmaarse actie-comité voor hulp aan paters en Studenten van „Cadier en Keer", schrijft ons het volgende: Dankbaar zijn wij al diegenen, die ons de inhoud van de pakketten doen toekomen, die bij de enige tijd geleden ge voerde actie van „Oostpriester- hulp" door omstandigheden niet werden afgehaald en wel de in houd van deze pakketten, voor zover deze geschikt is voor het gebruik door de Paters en stu denten van Cadier en Keer. Dat hulp werkelijk dringend geboden is, moge blijken uit on derstaand schrijven, dat het co mité ontving van Pater Schols, SMA, Procurator van de Paters der Afrikaanse Missiën: Goede Vrienden, Gij hebt vernomen, welke ramp ons getroffen heeft. De kranten hebben het uitvoerig gemeld. De grote verslagenheid, welke ons met sprakeloosheid sloeg, wijkt, nu wij er ons van bewust wor den dat God dit grote offer van ons gevraagd heeft. Gods wil geschiede, ook al be grijpen wij het niet en is een nederig aanvaarden moeilijk. Hoe groot onze dank aan U is, dat U bereid zijt Uw medewer king te verlenen aan onze actie, kunnen wij niet goed onder woorden brengen. Want de slag is zó groot, dat de gehele Ne derlandse provincie van onze congregatie financieel in gevaar komt. Hoe groot de verzekerings som ook kan zijn, zij zal nooit kunnen dekken wat verloren ging. Wij beseffen, dat het in breuk delen terugkrijgen van wat in vlammen opging, een kwestie van jaren zal moeten zijn. Maar willen wij niet vele pries terroepingen, waarmee onze con gregatie gelukkig rijkelijk geze gend is, verloren laten gaan, dan zullen wij hebben te zorgen, dat onze studenten binnen de kortste tijd weer aan het studeren kun nen gaan. Wij zoeken naarstig naar een oplossing. Maar wij zullen honderden bedden en de kens nodig hebben plus meubi lair. studieboeken en honderd an dere zaken. Dit kost enorme som men. Wij doen dan ook een extra beroep op Uw vrijgevigheid. Helpt ons en O.L. Heer zal ook U hel pen. Stuurt met Uw gift ook Uw intenties. Onze Paters, die gelukkig allen gespaard zijn gebleven, zullen uw noden dagelijks in de H.H. Mis sen bij God aanbevelen. Wij zijn overtuigd, dat God U tegemoet zal treden met hetzelfde gebaar, dat gij tegenover ons maakt in onze barre nood. Helpt ons Wij zijn van mening, dat dit schrijven wel geen nadere toe lichting behoeft. Het gironummer is: 102964 t.n.v. Missiehuis, Cadier Keer. De adressen voor afgifte pakketten, enz.: Karei Doormankade 30 en Comanstraat 18. Telefoonnummers voor afhalen: 5859 of 2181. DONDERDAG 25 Maart HET GULDEN VLIES: Uit voering Jong-Holland. 8 uur. WAPEN van HEEMSKERK: Vergadering R.K. Mulo vereniging, 2 uur. AULA Handelsschool: „Si milarity between east- Anglia and the Nether lands" door de heer C. L. Cudworth voor het Ge nootschap Nederland-Enge- land. 8 uur. Bioscopen: CINEMA: „Vlammende pij len". 14 jaar, 8 uur. HARMONIE: „De Minnivers" alle leeft., 8 uur. VICTORIA: „Tonight we sing", alle leeft. 8 uur. REX: „Zolang jij bij mij bent". 14 jaar. 2.30 en 8 u. STEDELIJK MUSEUM: Ex positie Doorwerken. VRIJDAG 26 MAART WAPEN van HEEMSKERK: Bijeenkomst van de ARKA 8 uur. VICTORY: Marijke v. Raep- horst spreekt in het kader van de Boekenweek onder auspiciën van Boekhandel Kuhne, Verdronkenoord, 8 uur. Bioscopen: CINEMA: „De verovering van de Mount Everest", a.l. VICTORIA: „Salome", 18 j. HARMONIE: „Haven der hartstocht", 14 j. REX: „Zolang jij bij mij bent" (geprolongeerd). 14 jaar. Aanvang voorstellingen als Donderdag. STEDELIJK MUSEUM: als Donderdag. Waterstanden: Vrijdag: Hoog water 10.00 en 22.15 u. Laag water 4.05 en 16.20 u. ALKMAAR. Op Donderdag 1 April is het veertig jaar gele den, dat de heer A. Haasbroek in dienst trad bij de Fa. Meyer aan de Langestraat als kassier-boek houder. Dit feit zal op feestelijke wijze worden herdacht. Nadat de heer Haasbroek, wo nende op de Laat, hoek Krébbe- steeg,, negen jaar werkzaam was geweest op een effectenkantoor, veranderde hij van betrekking. Sinsdien heeft de Fa. M. Meyer kunnen profiteren van zijn zorg vuldige arbeid. Hij kwam als boekhouder-kassier, later nam hij vrijwel alle administratieve werk zaamheden op zich. Zelden was hij door een ziekte absent. Als geboren Alkmaarder was hij 35 jaar lid van het dubbel- mannenkwartet „Zang en Vriend schap", waarvan hij tevens enige tijd het presidium heeft gevoerd. In zijn jonge jaren was de jubi laris een groot sportliefhebber. ALKMAAR. Tijdens de bij eenkomst van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, gisteren in samenwerking met de Kamer van Koophandel in Victory belegd, sprak Ir. A. E. J. Nap, hoofdingenieur van de Rijks waterstaat te Den Haag, over het onderwerp „Weg en Mens". Spreker behandelde de verhou ding tussen het verkeer en de weggebruiker, speciaal de auto mobilist en hij vroeg zich af, hoe de wegen aangelegd moeten wor den, wanneer men ongelukken en veelvuldig voorkomende overtre dingen wil voorkomen. Een auto mobilist ziet meer het gevaar aan de rechterkant van de weg (bermvrees) dan dat aan het midden van de weg. Doorgaans is er aan de bermkant van een weg een vrij brede strook, die vrij-, wel altijd onbereden blijft. Bij het aanleggen van wegen moet men zioh niet te veel laten leiden door de situaties in andere landen. Ieder land heeft een eigen verkeerskarakter, dat voor een (Advertentie) ,a\WW\\\\*WUV\VVUVVV\\V\\\V\\\V\\**W\\\X\XUU\\\\V\\V\V\\\VV\\V\V\VWV\VW\\V\\*W\V Onder auspiciën van de beroemde Twilfit Corsetten- J J fabriek uit Engeland, wordt morgen, J J VRIJDAG 26 MAART 195 4, 5 in onze gezellige lunchroom een unieke show van j de nieuwe modellen corsetten BH's etc. gehouden Voor een dame, die goed gekleed wil gaan, is een prima corset de eerste vereiste. Komt zien wat wij J U in deze show voordragen. Kaarten gratis verkrijg- J baar aan onze centraal-kassa op de parterre. S Eerste show 2.30 uur, tweede show 8 uur 's avonds Alleen toegang voor dames S ALKMAAR. De heer A. H. Saedt hoopt a.s. Maandag zijn groothandel in oud papier, de groothandfel „Drieco" te openen. Deze groothandel zal worden ge vestigd in het pand Bierkade 19, dat voorheen door de Fa. Ringers als pakhuisruimte werd gebruikt. Alkmaar kent momenteel wel groothandelaren in lompen en metalen, die bovendien nog han delen in papier, maar de heer Saedt gaat de enige Alkmaarse groothandel beginnen die zich in V Gisteren werd te Heerhugowaard de voorjaarsstierenkeuring gehouden door de Provinciale Commissie tot bevordering van de Veefokkerij in Noordholland. Deze prachtige stier werd vakkundig bekeken. (eigen foto) oud papier specialiseert. Hij werkt met eigen sorteerders en een eigen vernietigingsapparaat. Waar depapieren en geheime documen ten worden gegarandeerd zonder dat ze worden ingezien,' vernie tigd. Het sorteren van papier is allesbehalve een peulschilletje. Een goede sorteerder kent het on derscheid tussen een zeventigtal soorten papier. De sortering van kwaliteit en kleur is zijn taak. Het vak van sorteren kan men eigenlijk niet leren. Men moet er feeling voor hebben. Men moet aanvoelen en aan het scheuren kunnen horen of papier houthou dend of houtvrij is. Een volsla gen sorteerder verwerkt per dag een ton papier. De heer Saedt wil trachten sorteerders op le leiden. Na een maand heeft hij zekerheid omtrent hun geschikt heid voor het vak. Het papier wordt gesorteerd, electrisoh geperst, gewogen en naar de fabriek gezonden, die een bepaalde kwaliteit, een bepaalde kleur wenst aan te kopen. De fa brikanten verpulveren het en ma ken er nieuw papier van. De slechtste soorten (bont papier) wordt door de Balatumfabrieken verwerkt. De heer Saedt, die rekent op de klandizie van banken en druk kerijen, hoopt in Alkmaar een bedrijf op te bouwen met goede soorten papier. Kievitsei gevonden ALKMAAR. De heer C. Noort van de Bergerweg heeft in het Munnikenbos (Berger- meer) het eerste kievitsei gevon den dat in onze omgeving dit jaar is geraapt. belangrijk deel afhankelijk is van de aard van de weggebruikers en van de vorm en grootte van de auto's. 30 pet. van de verkeers ongelukken op de Rijkswegen gebeuren bijkruispunten. Het is dus zaak voor de wegenbouw de kruispunten aan te passen aan de eisen van het vprkeer en reke ning te houden met de voor de hand liggende fouten van de men sen, die de wegen berijden. De eisen hiervoor zijn de kruispunten overzichtelijk, zichtbaar, begrij pelijk en berijdbaar te maken. Uiteraard worden ook aan de automobilist, die het kruispunt passeert, eisen gesteld. Hij moet o.a. zijn wagen serieus blijven besturen, naar rechts, links en naar achteren kijken, de verkeers tekens goed lezen en interpreteren, de plattegrond van het kruispunt opnemen en eventuele signalen geven of beantwoorden. In 1950, zei spr., werden 365 mensen gedood door auto's, die pas reden of achteruit reden. Het grootste deel van de slachtoffers bestond uit kinderen. De oorzaak van deze ongelukken was altijd het te beperkte uitzicht van de bestuurders. Men wil. in de toe komst ook zoveel mógelijk scherp op elkaar inlopende wegen, zoals bijvoorbeeld bij Li.mmen het ge val is, vermijden. Evenwel be staan er veel volkomen open kruispunten, waar toch ongeluk ken voorkomen. De oorzaak hier van is, dat de automobilist wel kijkt, maar doordat hij zelf voort beweegt, geen andere beweging kan waarnemen. Bij dergelijke plaatsen zijn tijdige en voldoen de aanduidingen uiterst belang rijk, aldus besloot Ir. Nap zijn voordracht, die door lichtbeelden verlucht werd. Hij bleef dit, hoewel hij het rus tigere sportleven op de bromfiets heeft gezocht na een tijd van slingeren aan wandrek en sprin gen over bok en paard, 's Zomers maakt hij met zijn echtgenote verre tochten op de brommer en het ziet er naar uit, dat hij on danks zijn 64 jaar de brommer nog niet op stal gaat zetten. De heer Haasbroek is een van de zeven broers, die enkele jaren geleden tegelijkertijd jubileerden en waarvan toen in vele pers organen melding is gemaakt. Het voordragen is nog steeds een van de levende hobby's, die echt bij de persoon van de jubilaris horen. Hij heeft een dochter, die mo menteel in Indonesië woont en binnenkort hoopt hij zijn 35-jarig huwelijksfeest te vieren. Op de dag van het jubileum zal het personeel van de Fa. Meyer hem 's morgens in een feestelijke bijeenkomst huldigen, terwijl 's middags in Victory van 3 tot 5 uur een receptie wordt gehouden. ALKMAAR. De Fa. Kuhne van Verdronkenoord gaat in Den Helder in een dringende behoefte voorzien. Een specifieke Katho lieke boekhandel was daar niet, zodat alle Katholieken aangewe zen waren op de, neutrale boek handel, die, hoe rijk gesorteerd hij ook mag zijn, geen deskundige voorlichting kan geven in Katho lieke aangelegenheden. Vanmiddag wordt in het pand Spoorstraat, hoek le Vroonstraat, een filiaal van de Fa. Kuhne ge opend. In de nieuwe zaak beschikt men over veel ruimte. De winkel zelf bestaat uit een grote, gezel lige showzaal zonder toonbanken, waar de klant volop gelegenheid heeft zijn keuze te bepalen. Ach ter de verkoopruimte is een expo sitie van religieuze artikelen, die in Den Helder slechts in beperk te mate verkrijgbaar waren. Het geheel is verlicht door T.L. bui zen. De etalages van zeven a acht meter zijn geheel open. Het is de bedoeling, dat er niet alleen boe ken verkocht worden, maar ook religieuze artikelen en vooral technisch teken-materiaal, waar naar in de sta-d veel vraag is. By de opening voert de bekende dich ter Gabriel Smit het woord. De spreker is naar de stad gevraagd in samenwerking met de vereni ging „Katholiek Den Helder". Hij spreekt over de betekenis, het lezen en het gebruiken van het goede boek. Parochie H. Dominicus ALKMAAR Wij herinneren onze lezers er aan dat ook heden avond om 8 uur de Avondmis wordt gehouden met korte toe spraak. Wintercompetitie Biljartclub L.Z.R. ALKMAAR. In de winter competitie van de biljartclub L.Z.R. werd de eerste prijs, een fraaie wisselbeker, dit jaar ge wonnen door de heer P. Blok met 17 matchpunten uit 11 par tijen. Het vorig jaar werd deze beker gewonnen door de 12- jarige J Duinmeijer, die nu slechts 10 punten wist te behalen. De tweede prijs ging naar de heer W. de Boer met 15 punten. Derde prijs C. van 't Hof 14 punten. Vierde prijs L. Duin meijer 14 punten. A.s. Zaterdagavond om acht uur zal de prijsuitreiking plaats hebben in het clublokaal, café L. Duinmeijer, in de Nieuw- poortslaan. Weersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdag avond: IETS ZACHTER Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of motregen, voor namelijk in het noorden van het land. Matige tot kradhtige zuidwestelijke wind. Iets zachter. BILJARTEN ALKMAAR Woensdagavond werden de partijen voortgezet van het invitatietpurnooi in café Veneker op de Bierkade. Deze avond kenmerkte zich door grote spanning. De eerste partij van de avond kwamen Heusy en Duin aan het biljart. Het zag er niet naar uit dat Heusy zijn partij zou gaan winnen, Duin nam di rect een flinke voorsprong. In de 15e beurt was de stand 60-35, maar toen kwam Heusy geducht opzetten met een mooie 13 ge volgd met een 20. Daardoor was Duin even uit balans geslagen, zelfs zo dat hij de ballen niet meer onder controle kon krijgen. Heusy werd winnaar van de eer ste partij. V. d. Aakster heeft de traditie van de eerste avond weer voortgezet, toen verloor hij twee partijen en nu heeft hij tegen Krijgsman op enkele carmb. na verloren met 4 carm. Van begin tot einde zijn ze gelijk op gegaan. Krijgsman die nog 3 carmb. moest maken, kreeg een zeer moeilijke bal aangegeven, die -hij op keu rige wijze wist te spelen en daarmede kon hij twee kostbare punten binnenhalen. Het was vooi beide -heren een zeer goede partij. Kalman, één van de favo rieten van dit gezelschap heeft tegen Seeles weer een overwin ning behaald. Seeles heeft tot aan de 23e beurt goed partij gegeven, toen wilde 'het niet meer vlotten met -hem. Kalman liep met regel maat van de klok weg en Seeles uaa een' geslagen man. Met 75 caramb. moest hij genoegen ne men. Duin heeft deze a-vond voor de grote verrassing gezorgd door de koploper Quant te verslaan, en dit heeft hij op een prachtige manier gedaan. Door zijn volhou den en vechtlust heeft hij dit kunnen bereiken. Bij Quant heb ben de zenuwen wel een rol ge speeld zijn spel was lang niet als dr voorgaande avond. V. d. Aakster die zijn tweede partij speelde en nog wel tegen 100 32 20 3.12 84 32 8 2.56 100 23 19 4.34 96 23 17 4.17 100 29 14 3.44 75 29 8 2.58 100 32 18 3.12 80 32 14 2.50 100 31 13 3.22 76 31 11 2.45 v. d. Schilden, heeft een over winning behaald. V. d.Schilden was deze avond nie-t in vorm, al wat hij ook vocht, hij kon zijn vorm niet terug vinden. Het is voor v. d. Aakster een aanmoedi ging om op deze we-g door te gaan. Met een moyenne van 3.22 haalde hij de punten binnen. Uitslagen op de tweede avond: Heusy Duin Krijgsman v. d- Aakster Kalman Seeles Duin Quant v. d. Aaster v. d. Schilden Hedenavond worden de partij en voortgezet. Tentoonstelling „Door. werken" trekt veel belangstelling ALKMAAR. De tentoonstel ling van de Alkmaarse schilders vereniging „Doorwerken", die thans in het Stedelijk Museum wordt gehouden, trekt een meer dan bevredigende belangstelling. Wij kunnen alle Alkmaarders, die de expositie nog niet hebben bezocht, aanraden dit alsnog te doen. Wij hebben dat overigens al eerder gedaan. De tentoon stelling geeft een voortreffelijk beeld van wat er in onze stad door kunstschilders-uit-liefhebbe- rij wordt gepresteerd. Men houde er echter rekening medé, dat deze tentoonstelling slechts tien dagen duurt en dat Zondag 28 Maart de laatste dag is waarop men het geëxposeerde werk van „Doorwerken" en haar gasten in het Stedelijk Museum kan zien. Bomen sneuvelen voor B ergerwegtunnel ALKMAAR. De bouw van de Bergerwegtunnel is nog niet begonnen, maar de voorbereidin gen tot die bouw worden reeds druk getroffen. Vanaf Maandag zijn gemeentewerklieden bezig geweest aan beide zijden van de Bergeroverweg een aantal bomen te doen sneuvelen, die het werk, dat straks verricht gaat worden, in de weg staan. Aan de Berger kant zijn elf bomen verwijderd, aan de stadskant vier, vanaf de Nicolaas Beetskade tot aan de ambachtsschool. Het werk is gis termiddag klaar gekomen. Voordat de tunnel er komt, zullen nog meer, jonge, bomen het loodje moeten leggen. De heer Frans Putman begint herenzaak in de Hoogstraat ALKMAAR. De heer Frans Putman, voorheen directeur van het kledingmagazijn „Q". gaat een nieuwe zaak beginnen in le deren kleding, regenkleding en herenmodeartikelen in Hoog straat 7. Hij hoopt zijn nieuwe zaak. waarin hij kwaliteitsgoede ren gaat brengen ditmaal kwaliteit zonder a nog voor Pasen te kunnen openen. ALKMAAR Onze bakker was een man van gewicht. Hij had sombere benen en een somber gezicht met proteste rende oren. Telkens als ik hem zag, voelde ik een innerlijke behoefte hem de hand te drukken en te troosten in het ongekende verdriet dat ie toch ergens tussen zijn ledematen moest bezitten. Maar ik bracht het nooit verder dan ,,Een half wit en drie, krenten bollen", die hij me dan met een vreselijk smartelijke blik overreikte, alsof hij zo dade lijk zou gaan schreien. Hij verscheen elke morgen om precies tien uur. In stilte geloofden wij, dat hij leefde volgens een succes-agenda, die hem geen tijd liet ook maar één keer te lachen. „Wat zou er toch met deze man zijn", zei ik tegen de vrouw in wier vers geboende stulp ik als kostganger fungeer. „Hij is in en in slecht en verdorven" antwoordde ze en keek daarbij heel geheimzinnig. Sinds die tijd bezag ik onze bakker als een tweede Landru of Piet Bruin, maar nooit heeft hij enige aanleiding daartoe gege ven. Op zekere dag wilde ik weten wat er aan de hand was „Waarom doe je zo raar?" vroeg ik hem. Hij keek me aan met omfloerste hondenogen en legde de drie krentenbollen op het gaskastje; zonder iets te zeggen verdween hij, maar spuwde eerst nog zeer nadruk kelijk precies naast de punten van mijn schoenen. ,<Hij heeft beslist iets op zijn geweten", zei ik tegen m'n hospita. „We moesten de politie maar eens waarschu wen." Om de een of andere reden is dit nooit gebeurd. Wel werd de bakker verheven tot het forum van schrikaanja gende lieden. „Als je je mond niet houdt haal ik de bakker", werd voor de kinderen uit de buurt het sein tot een gillende aftocht. Hij werd het soort boe-man waarvoor men anders Zwarte Piet reserveert of het spook van Oom Jaap. In het vervolg maakten we alleen nog het deurraampje open, schreeuwden vlug de bestelling door het gat en klapten het raampje weer dicht in bibberende afwach ting van de dingen die komen zouden. De bakker sjokte als een zwijgende ellendenaar door de buurt en joeg een ieder de stuipen op het lijf. Mijn hospita rilde van in gehouden zenuwangst. Op zekere dag echter ver scheen er een vreemd gezicht achter het raampje. „Ik ben de nieuwe bakker", zei hij. „Drie krentenbollen en een half wit zeker?" In verbazing vroeg ik waar de oude geble ven was, want hij had giste ren niets gezegd. Gestorven" zei de nieuwe op een zachte fluistertoon. „Zo maar?" vroeg ik. „Nee", zei hij. „Hij was al lang niet erg lekker; hij was maagpatiënt." Ik nam met een schrijnend heimwee de drie krentenbol len uit zijn handen. „Hij heeft een onguur gezicht", dacht ik, „die nieuwe. We moesten de politie maar eens waarschu wen."

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3