Standbeeld Dr Ir C. Lelv financieel gewaarborgd De actie ..Zonnewijzer' de doeken gedaan uit kunt l zelf Uw star Katholieke Gezinsbibliotheek Datum zomeropruimingen voor schoenenzaken te VROEG Taxi-ondernemer schoot op zijn schoonzoon DE LUCHTMACHT ZAL NIET WORDEN UITGEBREID Jeugd van Nederland ergerlijk baldadig Onthulling op 23 September bij Den Oever: Giften uit het gehele land en ver daarbuiten Meesterwerk van Andriessen Films over de oliewinning Amerikaanse sigaret rollen American Omdat zijn dochter was geslagen Atoomgeheimen in de boekhandel Minister Staf in Eerste Kamer: Parapluie van bondgenoten? Verlofregeling militairen geldlening van f 1400 inillioen Geheimhouding gelast in de 'aak-Montcsi m Politierechter vaart uit: Eikels, krassen en sneeuwballen Donderdag 25 Maart 1954 Pagina 5 AMSTERDAM, 24 Maart. Een standbeeld van dr C. Lely (18541929), schepper van de Zuiderzee-droog- legging, is financieel gewaarborgd en nadert zijn vol tooiing. Het zal 23 September a.s., de dag waarop Lely voor honderd jaar te Amsterdam werd geboren, worden onthuld, waarschijnlijk als de militaire instanties het plan goedkeuren bij Den Oever, voor het begin van de Afsluitdijk, op Wieringen. Dit heeft mr K. Jansma, secretaris van het comité tot huldiging van Dr Ir C. Lely medegedeeld „Garanties en giften tezamen1 aldus de heer Jansma, „hebben het benodigde bedrag van f 75.000 al overschreden. Het aantal bij dragen in enigerlei vorm bedraagt voorshands 1244 maar, in aanmer king genomen posten zoals f 7900 uit de N.O.Polder en f 3000.— uit de Wieringermeer, kunnen wij veilig zeggen dat duizenden Ne derlanders persoonlijk onze^ om derneming hebben gesteund." „Giften van Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina, van de aan de Zuiderzee gelegen pro vincies plus Groningen, Drente en zelfs het zrwaar getroffen Zee land, van de grote steden, uit Suriname (f 1000.waar Lely Producten Bert Haanstra 's-GRAVENHAGE. Voor on geveer zeshonderd genodigden zijn twee der vier films over olie winning, die door Bert Haanstxa in opdracht van de B.P.M./Shell zijn gemaakt, in het Scheyeningse Seimposttheater in première ge gaan. Deze films en het bekende „Vieren maar" van Herman van der Horst' zijn door het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uitgekozen om, tezamen met èen Profilti-produc- tie over die ramp, mee te dingen naar bekroningen op het film festival te Cannes. De vier documentaires van Haanstra', waarvan thans die over het „Opsporen van aardolie" en over „Verkenningsboringen" ge reed zijn, vergden ruim twee jaar arbeid. Haanstra en zijn equipe drongen dichte oerwouden in om zowel een romantische als tech nisch juiste uitbeelding van de aardoliewinnimg te geven. Bestrijding van mond- en klauwzeer 's GRAVENHAGE, 23 Maart. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot goed keuring van het statuut van de Europese commissie voor de be strijding van mond- en klauw zeer, op 11 December 1953 te Rome door de zevende algemene vergadering van de voedsel- en landbouworganisatie der Verenig de Naties vastgesteld. STEIGER AAN PINK GEBLESSEERD EINDHOVEN, 24 Maart. De P.S.V.-doelman Steiger heeft een vrij ernstige blessure aan zijn pink opgelopen. Tijdens een indi viduele training heeft hij een bal vrij ongelukkig op zijn pink gekregen, waardoor deze ver moedelijk op een plaats is ge broken. Aangenomen wordt ech ter, dat hij Zondag voor zijn club tegen V.V.V. en volgende week tegen België zal kunnen aantreden. gouverneur is geweest, uit land- bouwkringen, van de waterschap pen en polders, van het N.V.V. en van Nederlandse ingenieurs over de gehele wereld verspreid, hebben de populariteit van Lely in overstelpende mate bewezen. Men zou kunnen zeggen, dat Lely zelf het grootste aandeel heeft in ons welslagen", aldus mr. Jansma. Grootste standbeeld in ons land. Het standbeeld, dat dmr mr. Jansma werd aangeduid als een meesterwerk van de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen. en van een voortreffelijke gelijkenis, is in gips voltooid op halve groot te en zal, in drieën gezaagd, naar Parijs worden gestuurd voor de vervaardiging van een reproduc tie op de gewenste grootte. Daar na zal het te Haarlem in brons worden gegoten. Het is vier meter hoog en zal op een twee meter hoge granieten sokkel wordeij geplaatst, Het wordt het grootste standbeeld in ons land. De positie van het beeld is ge kozen in overleg met prof. Wie- ger Bruin te Amsterdam, na een proef ter plaatse met een vier meter hoog bordpapieren imitatie beeld in November j.l. De grote staatsman zal met het gezicht gekeerd zijn naar de Zui derzee. jas wapperend in de wind. Het comité is voornemens de ont hulling van het beeld het karak ter van een nationale gebeurtenis te geven. TITO BINNENKORT NAAR TURKIJE ANKARA, 24 Maart Maar schalk Tito, de president van Zuid-Slavië. zal 12 en 13 April een bezoek aan Ankara brengen, zo is officieel in de Turkse hoofd stad meegedeeld. Hedenochtend is te Ankara, op het Turkse hoofdkwartier,' de conferentie begonnen van de vertegenwoordigers van de gene rale staven van Turkije. Grie kenland en Zuid-Slavië. Derde huwelijk vau ex-koning Faroek ROME, 24 Maart Volgens de advocaat van de Italiaan Minuto- lo, die de „Corriere Delia Sera" een proces wegens smaad heeft aangedaan, zal ex-koning Faroek van Egypte in het huwelijk tre den met de jeugdige Irma Ca- pece Minutolo dochter van zijn cliënt. Een woordvoerder van de ex- koning heeft Woensdag officieel verklaard dat Faroek niet voor nemens is met Irma Minutolo in het huwelijk te treden. Ad j unct-directeur D.A.F. overleden EINDHOVEN, 24 Maart. Ge heel plotseling is vanochtend overleden de heer H. Janssen, die gedurende meer dan 25 jaar, dus van de oprichting af, aan het D.A.F.-bedrijf te Eindhoven ver bonden is geweest. De heer Jans sen werd geboren op 13 October 1904 te Stratum. Begonnen als boekhouder in 1928, heeft hij de hele groei van het D.A.F.-bedrijf meegemaakt, en daarin een zeer actieve rol gespeeld. (Advertentie) NiEMEUER brengt iets geheel nieuws: échte Amerikaanse sigaretten-tabak, mild, geurig en verrassend van smaak Let ook op de moderne, platte verpakking, handig om uit te rollen. Koop direct zo'n pakje en geniet van Uw eigengemaakte Amerikaanse sigaret NIEMEIJER'S TABAK TABAK OP ZN BEST! Conclusie bondsvergadering N.K.B.S. BREDA, 24 Maart. De Neder landse Katholieke Bond van Schoenwinikeliers heeft in Breda zijn bondsvergadering gehouden. De voorzitter, de heer C. de Jonge uit Amsterdam, besprak in zijn openingswoord o.m. de moeilijk heden die er waren met de Alge mene Bond van Schoenwinkeliers om tot samenwerking te komen. De wijziging van de oprui- mingsdata maakte een groot deel van de besprekingen uit. Het bleek, dat de datum voor de zomeropruimingen voor de meeste zaken te vroeg was. In dit op zicht was men het eens met de textielzaken, die eveneens een andere datum willen hebben. Half Juli valt midden in het zomer seizoen, zodat het publiek zich gedurende deze opruiming te vroeg kan voorzien van goed koper zomersehoeisel. Speciaal de seizoenplaatsen ondervonden daarvan nadeel. Stemmen gingen ook op tegen de verkapte oprui mingen, die allerwege worden gehouden en aangekondigd wor den als speciale aanbiedingen. De heer Scheltema, directeur van het Economisch Instituut voor de Middenst--nd sprak over „Het instituut voor bedriifsonder- zoek in de schoendetailhandel". Hij gaf een kort historisch over zicht van het instituut en gaf aan, hoe noodzakelijk het is te beschikken over een verantwoor- Thunderjet verongelukt OSLO. 24 Maart Een Thun der jet van de Noorse luchtmacht is vandaag in Noord-Noorwegen neergestort. De piloot werd enige uren later ongedeerd aangetrof fen. 33 dagen geëist de omzetstatistiek, waarvoor de belangstelling nog steeds beperkt is. Ook het kleinere en kleine bedrijf heeft deze statistiek nodig voor een gezonde opbouw van zijn bedrijf. Hij duidde tevens op de wenselijkheid van een be- drijfskostenstatistiek voor de schoenentoranohe. Al dit cijfer materiaal is belangrijk voor de groep, maar ook voor het indi vidu. aldus spreker. Wat doet een Nederlander, die ongevraagd een klein pakketje thuisgestuurd krijgt? En wat doet een katho liek Nederlander, die als regel niet zo heel veel leest, die dat pakketje openmaakt en er een bloemlezing in vindt uit het Oude Testament? Hij is natuurlijk, als nuchter Nederlander niet 'n zakenknobbel, allereerst wantrouwendhij voelt heel goed, dat hij niet zo maar 'n boek, ook niet een pocketboek, cadeau krijgt. Hij weet met dat Oude Testament niet goed raad; hij beseft al. leen vaagweg dat het in ieder geval geen kinderlectuur is, die je zo maar in huis kunt laten slingeren. En hij zit niet graag met een puzzle, die hij niet goed oplossen kan. En toch gaat dit morgen ge beuren. In de komende week krijgt de leesgrage Nederlander en ook de Nederlander die nog leesgraag moet worden gemaakt drie dingen tegelijk tè verwerken. Zoals ieder jaar wordt nu ook weer de Boekenweek gehouden. In samenhang met deze Boeken week wordt nu ook de Zonne- wijzer-actie gelanceerd. Hier gaat het om een bibliotheek voor het katholieke gezin en wel om een zeer goedkope en toch zeer goede bibliotheek voor het gezin die door de bekende Utrechtse Uitgeverij Het Spectrum wordt (Adverentie) ROERMOND, 24 Maart. Voor de Roermondse Rechtbank heeft de zaak gediend tegen de Hoens- broekse taxi-ondernemer A. van Z„ die in een vlaag van woede op 7 October van het vorig jaar per auto naar Roermond reed en daar in een café drie schoten uit een revolver op zijn schoonzoon G. J. M. heeft gelost. M. kreeg een schot door de longen en door zijn elleboog en een door zijn hand. Verdachte had zich hevig op gewonden over het feit, dat zijn dochter hem kwam vertellen dat zij klappen had gehad van M. Op het moment van zijn daad vertoefde van Z. in een hevige staat van opwinding; bovendien was hij dronken. Toen hij in Hoensbroek was gearresteerd en te Roermond diezelfde avond was gehoord, verklaarde hij: „Zo doen we met kerels die mijn dochter slaan". Daags daarna toen hij weer nuchter was had hij spijt van het gebeurde en raakte er zo door van streek, dat hij op genomen moest worden in de psychiatrische inrichting te Ven- ray. De Officier van Justitie eiste nisstraf met aftrek en ter be schikking stelling van de rege ring. Toen van Z. voor de president verscheen, verklaarde hij dat hij zich van de zaak ongeveer niets meer kon herinneren. Hij was niet in staat een nadere verkla ring te geven, dan dat hij altijd goed had opgepast, alles voor zijn gezin had gedaan, maar te goed was geweest. Uitspraak over 14 dagen. NEW YORK, 24 Maart De New York Times meldt dat op initiatief van de Britse regering in Engeland een brochure over de atoomenergie is verschenen, waarin gegevens verstrekt wor den over de productie van pluto nium en andere atoomgeheimen, die een Amerikaan de doodstraf, of in ieder geval levenslange gevangenistraf zouden bezorgen, wanneer hij ze zou publiceren. De Times wijst er op, dat der gelijke gegevens, in Amerika strikt geheim gehouden worden om re denen van veiligheid en in een grote brandkast worden gestopt. Het Britse pamflet is in iedere tegen van Z. 33 dagen gevange- boekhandel verkrijgbaar, Uitbreiding van onze luchtmacht is niet mogelijk. Het huidige opbouw-programma is al zwaar genoeg. Dit ver klaarde Woensdagmiddag de minister van Oorlog, ir C. Staf in de Eerste Kamer. De heer Staf achtte het niet bezwaarlijk, dat de Nederlandse luchtmacht door haar achterstelling bij het leger de nieuwe ontwikkelingen op dit gebied van de militaire luchtvaart niet zal kun nen volgen. „Wij concentreren ons op het leger", zo zei hij, „laat onze bondgenoten dan voor de luchtverde. diging zorgen." Minister Staf erkende, dat de luchtverdediging voor ons land van het grootste belang is Veel verwachtte hij van de integratie, het samenvoegen tot een grote luchtmacht der N.A.T.O.-landen. Hij stelde echter dat de verdedi ging van het Nederlandse lucht ruim slechts zin heeft als de grond onder dit luchtruim vrij is, met andere woorden, als er een sterk leger is. Over het feit, dat een sterk leger ondenkbaar is zonder een sterke luchtmacht sprak hij niet. Of zou hij zonder meer aannemen dat onze bond genoten, voor de parapluie zullen zorgen, die ons leger boven zich nodig heeft? Over de ongevallen bij de luchtmacht sprekende verklaarde de minister, dat deze ongelukken slechts zeer zelden te wijten zijn aan ondeugdelijk materieel. Het grondpersoneel wenst de .minis ter niet verantwoordelijk te stel len. Hii voelde er niet voor om de schade bij ongevallen te ver halen op de vliegers, wanneer zij verantwoordelijk zijn ge steld zullen zij krijgstuchteliik gestraft worden. De staatssecretarisvan Oor log, mr Kranenburg, deelde ten slotte nog mee. dat een bedrag van honderd millioen gulden uit de tegenwaarde boven de lucht machtbegroting bestemd zal wor den voor de productie van de nieuwe Hawker Hunter straal jagers. Wat de legering van een eskader Amerikaanse straalja gers op Soesterberg betreft ver klaarde ir Staf nog, dat dit es kader onder het commando van de Nederlandse basiscommandant op Soesterberg komt. Dit vlieg veld wordt geen Amerikaanse basis. voor Pasen en Pinksteren (Van onze parlementaire redacteur) Met Pasen en Pinksteren zal weer niet aan alle militairen ver lof kunnen worden verleend. In de garnizoenen zal steeds de helft van de manschappen aanwezig moeten zijn. Wie echter niet met Pasen verlof zal krijgen, zal met Pinksteren naar huis kunnen gaan. Bovendien wordt het week einde-verlof iets vergroot. Dit is gisteren door de minister van Oorlog in de Eerste Kamer mede gedeeld. Minister vraagt De minister van Financiën heeft een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend waarbij machti ging wordt gevraagd voor het aangaan van geldleningen tot een gezamenlijk bedrag van ten hoog ste veertienhonderd millioen gul den. De geldleningen zullen nodig zijn voor consolidatie van een ge deelte van het schatkistpapier in handen van banken. De consoli- datietransactie is reeds onder voorbehoud van machtiging bij de wet, uitgevoerd door de uit gifte van bijzondere 23/4 procent 5-jarige schatkistbiljetten tot een bedrag van 1200 millioen. Hachelijk avontuur op ijsschotsen LONDEN, 24 Maart Radio Moskou heeft bekend gemaakt, aat 40 mannen, vrouwen en kin deren. die op ijsschotsen naar zee afgedreven waren, van een wisse dood gered zijn. De groep van 40 vacantiegan- ters maakte een wandeling op et ijs in de baai van Riga (Let land) Plotseling begon het ijs te scheuren en weg te drijven. Reddingsvaartuigen hebben de groep met grote moeite kunnen redden. Nationaal monument dr A. Plesman 's-GRAVENHAGE, 24 Maart. Aangaande de plannen tot oprich ting van een nationaal monument ter nagedachtenis van dr. A Plesman kan thans worden mede gedeeld, dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden ermede heeft inge stemd het erevoorzitterschap van het erecomité op zich te nemen. Voor dit comité is een honderdtal vooraanstaande Nederlanders uit genodigd. verzorgd in opdracht van de Kath. Actie en de Sint Willibrord Ver eniging.. En tenslotte bestaat het eerste nummer van deze Zonnewijzer- reeks, dat ter kennismaking naar talloze adressen zal worden ge stuurd, uit een bloemlezing uit het Oude Testament. De eerste twaalf nummers van deze goedkope katholieke gezins bibliotheek, die in de prospectus worden vermeld, zijn nogal uit eenlopend van aard. Er zijn naast de bloemlezing uit het Oude Tes tament een paar strikt godsdien stige boeken; er komt een bundel van Gabriël Smit; J. de Lange beschrijft de geschiedenis van de Martelaren van Gorcum; en er komen ook een paar romans. Katholieken lezen veel te wei nig romans. Geen „leesvoer"; geen onbeduidende en misschien niet erg aanbevelenswaardige verhaal tjes, maar echte romans. We staan nog niet zo ver van het tijdvak af, waarin de herder lijke brieven van de Bisschoppen, zoals prof. Rogier het in ,;In Vrij heid Herboren" zo smeuïg heeft beschreven, vooral toornden te gen de „slechte lectuur", en daar onder vrijwel ieder product van de menselijke fantasie, ook van alle diohters en romaneiers sche nen te rekenen. Of het gevaar erg groot is geweest, is te be twijfelen: de katholieke Neder landers lazen niet veel Als de Zonnewij'zer-actie alleen maar goede en goedkope katho lieke romans zou verspreiden, deed ze al genoeg. Maar ze is niet zo frivool zich alleen tot de fantasie te richten. Ze heeft een veelzijdig program, ze opent met die bloemlezing uit het Oude Testament. En daarvan weet de doorsnee-katholiek be droevend weinig. Wij weten dat het gaat om het Woord Gods. Het is het bogin van Gods openbaring en de belofte van het Nieuwe Testament. Wij leren de voornaamste feiten en figuren daarvan kennen door het onderricht in de Bijbelse Geschie denis; en we ontmoeten geregeld enige fragmenten er uit in de liturgie. Maar daarmee is dan ook alles gezegd. Het Nieuwe Testament, begint nu gelukkig wat meer bekend te worden; het was door de zorg van de vereniging Petrus Cani- sius, de voorloopster van de hui dige St Willibrord Vereniging, ai wat meer verspreid, en het is nu ook sinds kort in een goedkope Pocket-uitgave verkrijgbaar. Nu worden in het kader van de Zon- newijzer-actie ook de voornaam ste fragmenten van het Oude Tes tament voor iedereen toeganke lijk. Als onze fantasie geprikkeld wordt door het goddelijke ver haal over wat aan Christus' komst vooraf ging, .en door verhalen van mensen over het katholieke leven dat na Christus gekomen is, dan komt er meer kleur en leven in onze gedachten! Heeft u morgen, Vrijdag, geen pakje van de „Actie Zonnewijzer" ontvangen? Stuur even een kaart je naar de Zonnewijzer, Postbus 2012, Utrecht. En het komt in de bus. Ook u kunt dan in aanmer king komen voor een gratis pre- mieboek en deelnemen aan de grote Zonnewijzer-prijsvraag met de kans op een gratis 12-daagse reis naar Lourdes met heel uw gezin. ROME, 24 Maart. De rege ring van premier Scelba heeft vandaag geheimhouding gelast inzake het onderzoek naar de dood van VVilma Montesi, de zaak waarbij verschillende personen uit de hoogste Italiaanse kringen ge noemd zijn. Het onderzoek wordt enerzijds geleid door een minister en ander zijds door de politie en de ge rechtelijke autoriteiten. Beide onderzoeken hebben ten doel uit te maken hoe Wilma Montesi op 9 April van het vorige jaar om het leven is gekomen en of haar 'dood in_ verband staat met een handel in verdovende middelen en in de doofpot is gestopt door regeringsautoriteiten, die daar door betrokken personen probeer den te dekken. Sceliba's regering heeft, na een verhit debat in het Huis van Af gevaardigden, doorgezet, dat alle regeringsdebatten over deze ge ruchtmakende affaire tot 1 Juli verdaagd worden. Het regerings voorstel werd met 270 tegen 198 stemmen aangenomen, waaruit opgemaakt kan worden dat het monarchistisch blok zich ver moedelijk van stemming onthou den heeft. AMSTERDAM, 24 Maart. „Jongens van die leeftijd zijn nergens zo baldadig als in Nederland. Het is meer dan erger lijk zoals de jeugd hier te keer gaat. Ze gooien met eikels of met sneeuwballen al naar het jaargetijde, ze bekrassen of bevuilen auto's. Ze schrijven waar ze maar kunnen, liefst nog op je achterruit: „Wie dit leest is gek". Dat is speciaal Neder land. Ik mag hier mijn mening eigenlijk niet laten blijken, maar ik kan me best begrijpen, dat u hem een pats gegeven hebt". s Dat was een deel van de verontwaardigde opmerkingen, die mr. L. de Blecourt, Amsterdams Politierechter, liet klinken op een zitting tegen een 32-jarige aannemer, die op een bouw werk in de hoofdstad zoveel last van kwajongens had, dat hij er tenslotte zijn geduld volkomen verliezend toe overging één van die jongens een stevig pak rammel te geven. Dat was een thans 14-jarige scholier, wiens ouders de zaak aanhangig hadden gemaakt. De aannemer stond derhalve wegens mishandeling terecht en gaf het pak slaag ruiterlijk toe. De belhamels hadden op bet bouwwerk een schade van f 2000.aangebracht. De jongen zelf kreeg van de politierechter, die hem als getuige hoorde, een ernstige vermaning. „Jullie zijn allerlam- lendigst", zei hij. „Jullie moest eigenlijk een pak voor je broek hebben, maar niemand mag het je volgens de wet geven, zelfs de politie niet. Je mocht op dat terrein helemaal niet komen. Je vernielt^er de boel. Is het wonder, dat deze meneer je een klap heeft'gegeven? Hoe moeten die mensen anders aan hun recht komen?" De politierechter vonniste met de laagste boete: f 0.50

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5