I I I 1 I 1 I i I 1 i 1 I I I I I 1 I I I I 1 I I I „Belgische handelspolitiek benadeelt onze tuinders" ZWITSALIIME gelee Vier Amerikanen in Moskou van spioenase beschuldigd I I I j o n e1 Export koolsoorten naar wordt ernstig belemmerd 3000 valse staanplaatsen voor Holland-B el gië D 0 NIU S> IDONIUSl E J 0 N G| Röntgen foto's in kleuren Reclame unbieding Tra lage prijzen 45 4985 10! 5 12 Speciaal Beddenzaak Jaarvergadering Centraal Bureau Tuinbouivveilingen Ontevredenheid tot uiting gebracht in motie Opperste Sow jet komt bijeen Afgevaardigde Langedijker Groentencentrale: Afzetfonds blijft dringend nodig Opzienbarende rechtszaak Gevangenisstraffen Russen op bezoek bij Picasso Aantijgingen tegen leden van ambassade: Russische conducteur zag een hunner aantekeningen maken tijdens treinreis geëist Ramp in mijn të Polen Eieren steeds goedkoper De lonen van liet N.S.-persónëel GRIEPP0EDER Speciaal sddenzaak .NBEDDEN 500ns met 7I90 i spiraal [ELBEDDEN i uitvoe- 3490 '90 1-pers. soons KANT s. met voet en prima 2£90 almatras soons 7 zwaar FINISH [KANT CQ50 soons O 7 RAS. prima ge- 1-pers. 2290 reclame 2-pers. 3Q85 ig ^7 ide verende ras, 1-pers. damast- AQ85 ;rek cut verend sasstel, 2-pers. 1 ig fiQ50 *5 solide tijk Ook: I iV. U„ Epeda. lman, Regina, nlopillo, Rawi c Auping matras- j| Zo'n collectie dt U alleen bij f ons DERLEDIKANT e OA" tering DERLEDIKANT- PRASJE i90 90 tpdessins lilen 1gdeken ig lessin y-dekenklem practisch 325 stuk llen ikanxdeken Q85 te maat 7 derbox met >em 3390 ia beuken derbox- trasje :e •.dessins der- elstoeltje ia beuken A 90 tl oering der- m isetstoeltje 1 1Q90 88 telraam 1 w [derstoel aa beuken 18s" VITRAGE 790 ook •oering ycht tEIEN gewild lids e collectie, rhikt voor ier- 1390 idelwagen 1J LNELLEN KENS rlijk warm C40 af 5»l lton dekens na voor j 95 fl erleggers ycht i llen dekens ke maat, 1 7^ af XL- ycht (leen dekens ;ra groot, 1IT90 I ersoons m tra zware kwaliteit LLEN DEKEN I eveer 1 Q9-> x 225 1 7 m [VER WOLLEN KEN cht Leidse 7R aliteit ïe WOLLEN KEN il. 175x225 ^85 acht coll. den dekens /atteerd 1Q80 iaf 17 ffl ylen sl.kamer i t uit 1-pers. ledi- it m. spiraal, tafel, m si en QR59 :htkastje 2-persoons "11 Q50 ikant 1 1 7 AAPKAMER, 2-p. ik. tafel, 2 stoelen nachtk., Old-fmish mk of Go- 1 7Q50 :h gespr \L-7 [SEERCOMMODF, 3 spiegels, waarvan draaibaar 11 Q50 or 1 7 orstraat - hk Laat I kmaar - Tel 2726 Vrijdag 26 Maart 1954 (Van een onzer redacteuren) „Wil het streven van de O.E.E.S. (Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking) niet tot mislukken gedoemd zijn, dan zal zij het probleem van de invoerrechten zelf ter hand moeten nemen. Tot onze grote vreugde hebben wij vernomen, dat de eerste stappen op deze weg zijn gezet". Deze woorden sprak de heer M. Prins, voor zitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen gisteren in zijn openingsrede op de jaarvergadering in Utrecht, die uitermate druk was bezocht. Er mogen dan op het terrein van de Internationale handelspo litiek verschillende besluiten zijn genomen, het betekent allerminst dat. deze ons een belangrijke stap nader tot de vrije wereldhandel hebben gebracht. De V.S. tonen zich b.v. nog steeds weigerachtig. Zelfs al moge het liberalisatie- percentage op ruim 75 wórden gesteld, voor de tuinbouw heeft de opheffing der contigenteringen nog maar In een beperkte mate plaats gevonden. En waar dit wel Is geschied, b.v. bij groenten (vers) en vers fruit zijn de in voerrechten Koog. De Britse maatregel De maatregelen die Engeland heeft getroffen wekken bezorgd heid. Liberalisatie is hier voor verse groenten en fruit b.v. met aanzienlijke verhoging van in voerrechten gepaard gegaan. De G.A.T.T. heeft hiervoor destijds in Geneve toestemming verleend. Het is nog steeds niet duidelijk waarom de afgevaardigde van de Nederlandse regering toen blanco heeft gestemd. De Britse politiek kan men ook beschouwen als een belemmering voor de vorming van een Europese markt. In het kader van de wijzigingen der bui tenlandse handel heeft o.m. mi nister Mansholt. gewézen op de noodzaak van een gemeenschap pelijke Politiek. Hiermede hangt de 'totstandkoming van de Euro pese integratie nauw samen. „In onze kringen bestaat nog twijfel aan de mogelijkheid. Men denkt daarbij wel uitsluitend aan de Benelux, die op het tuinbouw gebied heeft gefaald." Tegen ver dere handhaving bestaan dan ook ernstige bezwaren. Het lan'd- bouwprotocol maakt een econo mische utile met België en Lu xemburg volstrekt onaahvaard- baar. En hoe denkt men in Wes't- Duitsland over Integratie? Het is zeker, dat volgens de Duitse Zienswijze de producten met in voerrechten bezwaard worden. Voor de tuinbouw moet de han del met O.-Europa van belang worden geacht, aldus de heer Prins. De P.B.O. kunnen wij met ge rustheid tegemoet zien, zeide de voorzitter. De landbouwsector is daartoe rijp. Het fustvoorzie- nirigsprobleem in de sector van het harde fruit is om financiële redenen onoplosbaar. Het toene men van de oogst is de oorzaak. Misschien liggen er voor de teler mogelijkheden om via het Borg- LONDEN, 25 Maart De Op perste Sowjet is teren 20 April bneengeroepen, aldus meldde bet Russische persbureau Tass. Het desbetreffende decreet was ondertekend door de president van de Sowjet-Unie, maarschalk Worosjilof. en de secretaris van de opperste Sowjet, Pegof. ..De bijeenkomst zal de eerste ziin sedert de verkiezing van de Opperste Sowjet, .de vorige week. In het Tass-bericht wordt niet gesproken over agenda, maar indien de normale werkwijze wordt, gevolgd, zal een nieuw presidium (bestuursorgaan) van de Opperste Sowjet worden ge kozen. De regering zal dan formeel' haar ontslag aanbieden en de premier. Malenkof, zal worden verzocht een nieuwe liist van ministers aan te bieden. M'alenkof heeft derhalve, indien hij zijn kabinet wil reorganiseren, hier bij een geschikte gelegenheid. De voorzitter van bet presidium van de Opperste Sowie-t is staats hoofd. een functie die thans wordt uitgeoefend ddor ihaar- schalk Worosjilof. Piccard praat onderzee- helicopter botiwen BRUSSEL, 25 Maart. De 70- jarige professor Piccard is van plan een „onderzee-helieopter" te bouwen om onderzoekingen te verrichten op middelmatige diep ten, Hij deelde dit mede in een afscheidscollege dat hij voor de faculteit der toegepaste weten schappen van de Brusselse vrije universiteit gaf. Het toestel, dat hij een „mesoscaphe" noemt, be staat uit een cabine van plexiglas met een boven op een rotor met verschillende schoepen. Het toe stel zou 2000 meter diep kunnen gaan. Prnf. Piccard zei, dat de bathyscaphe heel geschikt is voor onderzoekingen op 4000 a 5000 met er boven op een rotor met te zien is binnen de 2000 meter- grens. Voor deze middelmatige diepten dienen de biologen en oceaangrafen te beschikken over een lichter, goedkoper en gemak kelijker te hanteren apparaat. Lijk van Nederlandse schipper gevonden LIHES-BRUMAGNE (België) 25 Maart. Het lijk van de 53- jari-ge Nederlandse schipper Ge-r- rit Feenstra uit IJsséLmonde i,s vandaag drijvend in de Maas ge vonden. Feenstra is in het begin van de maand van de aak „Alida" verdwenen. De autoriteiten stel len een onderzoek naar de oor zaak van zijn dood in. stellingsfonds aan te schaffen. Voor minder waardevolle produc ten zal het veiliagsfust aanvaard baar zijn. Öp dit geblëd ligt er een taak voor dë veilllig-sbesturëh. Afzet beWaarkool In deze sector heerst grote nood. Het evenwicht tussen pro ductie en consumptie is verbro ken. De tuinbouw kan hiér geen collectieve verantwoordelijkheid aanvaarden, zodat de ene sector de andere financieel zou steunen, Het is de taak van de overheid op te treden. En die meent dat alleen sanering uitkomst kan ge ven. Althans dient de overheid er voor te zorgen, dat de positie van de telers niet slechter wordt. Dit zal veel afhangen van de onderhandelingsbekwaamheid. Zo lang dit niet bereikt is, dient de overheid de teelt in stand te hou den en zeker te zorgen voor het overschakelen op een ander mid del van bestaan. N.a.v. de rede van de heer Prins maakte de heer A. van 't Hard, voorzitter van de Coöp. Tuinbouwveiling in Rotterdam enkele opmerkingen over de ex port naar België. In vrij felle be woordingen sprak hij hierover zijn misnoegen uit en stelde o.m. de vraag „of de regering wél het recht heeft om het geld van de Nederlandse tuinders aan de Bel gische Staat tè Schenken". Motie De heer van "t Hard diende een motie in, d'ie In de vergadering wérd aangenomen. In deze motie werd gezégd, dat België bij de toepassing van de bepalingen van het landbouwprotQcol totaal geen rekening heeft gehoudèn met de belangen van de Nederlandse groenten- en fruittelers, temeer omdat België geen medewerking wil verlenen aan de arbitrage. De volgende besluiten van de vergadering kwamen in de motie tot uiting: le. Dat de reeds in artikel 3 van het Luxemburgse protocol van 21 October 1950 genoemde volledige liberalisatie van 't ver keer van agrarische producten tussen de drie landen thans ein delijk daadwerkelijk binnen af zienbare tijd tót stand worde gebracht: 2e. dat het landbouwprotocol van 9 Mei 1947 derhalve lil de kortst mogelijke tijd wórdt op gezegd en eventueel vervangen door een andere overeenkomst, waarbij wordt bepaald, dat rege lingen betreffende tijdelijke be perking van de invoer van enig product slechts in gezamenlijke overeenstemming kunnen worden getroffen; 3e. dat indien België hiertoe zijn medewerking wil verlenen en ,de import van Nederlandse tuinbouwproducten blijft benade len, zodanige represaillemaatrege len tegen de invoer van Belgische goederen in Nederland worden genomen, dat onze Benelux-part ners eindelijk tot réden worden gebracht. BRUIDEGOM WON VOETBALPOOL De Londense vrachtauto- chauffeur Maurice Lewis en zijn hruid, Rita Dodd, had den besloten een bescheiden bruiloft te houden met zeer wéinig gasten, aan wie zij enkel een lunch zouden aan bieden. Maar öu werd Lewis plotseling millionnaif: hij had alle wedstrijden juist ingevuld in de voetbal toto van de laatste week voordat hij zou gaan trouweri. Hij ontving een cheque vari 75.D00 pond sterling (750.000 gulden). In alle haast werd dë bruiloftviering uitgebreid en het gelukkige paar kocht eeri auto van 18.000 gulden om de wittebroodsweken in Frankrijk te ktinnen door brengen. Maar het enige, wat niét veranderd wordt, was de eenvoudige bruidsjapon van 160 gulden. „Want die is het symbool van onze liefde", zei Rita. ZAKMES BESLECHTTE OUDE VETE AMSTERDAM, 25 Maart Te middernacht zijn drie Amster dammers zich komen melden aan het politieposthuis Borgerstraat te Amsterdam. Een hunner, eën 35 jarige classificeerder, zakte er in elkaar, hij bleek met een zakmes te zijn gestoken. Zijn gezelschap, een 60-jarige timmerman èn een vrouw, ont popte zich weldra als zijn tegen stander en het gehele geval als een uitvloeisel van een oude vete. Of nu de timmerman de vijande lijkheden heeft heropend dan wel of Hij het eerst is aangevallen zal moeten worden onderzocht. Staking in Tunesië TUNIS, 25 Maart (A.F.P.). In Tunesië is te middernacht, een algemene staking begonnen. Men eist salarisverhoging. UTRECHT. In tie middagvergadering van het Centraal Bureau Veilingen bracht voorzitter Prins het voorstel van het bestuur ter sprake, waarin dit tot het besluit kwam, dat het afzetfonds ook in de toekomst dringend nodig zal zijn. De vergadering was het er mee eens, dat over het tijdvak van 1 April 195431 Maart 1955 0,7 pet. geheven zal worden over d? bruto, opbrengst van de voor iedere aanvoerder via eén veiling verkochte producten en de opbrengst van deze heffing te storten in het afzetfonds. In bijzondere gevallen kan het bestuur echter gehele of gedeeltelijke vrijstelling der heffing verlenen. De minimumpj-ijsregeling zal ook in het komende jaar gehand haafd worden. Bij het vaststellen va-n de minimumprijzen zal zo veel mogelijk rekening gehouden worden met de plaats gehad heb bende verhoging der productie kosten. Er waren voorstellen van de veilingen Overijsel en Gelder land en van „,De Afslag" te Ber- licum namens alle Friese veilin gen annex aan het bestuursvoor stel iin zake de m-inimumprijsrege- ling. Enkele suggestiès uit deze voorstellen werden overgenomen. „De Vierbond" en de veiling Sneek drongen in een amende ment aan op de instelling van een weerstandsfonds voor de Tuinbouw. Op verzoek van het bestuur werden deze amendemen ten ingetrokken, daar het weer standsfonds in voorbereiding is bij de standsorganisaties. In de toekomst zal men ook toezien op een strenge controle op de naleving van de teeltrege ling voor de tuinbouw. Fustregeling. Het bestuur werd opgedragen in overleg met de betreffende organisaties een fustregeling te ontwerpen en ter vaststelling aan het Bedrijfschap voor groenten en fruit voor te leggen. Door een dergelijke regeling hoopt men een snellere roulering van fust te bereiken. Fust, dat na een bepaalde ter mijn van uitgifte niet bij een veiling is ingeleverd, zal geacht worden te zijn aangewend voor opslagdoeleinden. Bij het mi nisterie van Landbouw en het be drijfschap zullen stappen onder nomen worden om het statiegeld van de veilingkisten in overeen stemming te brengen met de kostprijs (deze is van f 3.— tot f 2.per kist verlaagd) en de füsthuur voor de kopers met één cent per kist te verhogen. Onhoudbare toestand. De afgevaardigde van de Lan gedijker Groentencentrale te Broek op Langendijk bracht naar voren, dat deze vereniging van mening is. dat de export van di verse koolsoorten naar West- Duitsland ernstig belemmerd wordt door de hoge invoerrechten a 5 mark per 100 kg en door de van Duitse zijde gestelde eis, van een minimum-aankoopprijs ad f 9 per 100 kg. Hij drong er bij het bestuur ten sterkste op aan. de regering te verzoeken haar voilé aandacht te willen schenken aan deze on houdbare toestand, die een be langrijk deel van de Ned. tuin bouw zwaar treft en de nodige maatregelen te.willen nemen, waardoor de liberalisatie ook-in deze voortgang vindt.- Het bestuur deed de toezegging in overleg mét ©hét Bedrijfschap te zullen bevorderen, dat de kwestie van de te lage minimum prijzen aankoopprijzen van sluit- kool met de betreffende Duitse instantie onder 'hgen zal worden gezien. Het vraagstuk van de te hoge invoerrechten kan echter slechts op regeringsniveau behan deld worden. Het Centraal Bu reau heeft e.r bij de regering op aangedrongen te bevorderen, dat bij alle besprekingen over een nieuw handelsverdrag voortaan ook dit onderwerp een pu$t van de agenda zal uitmaken. Het ver heugde het 'bestuur te kunnen mededelen, dat verschillende le den van de Stafen-Generaal zich bij dit verzoek hebben aangeslo ten. Advertentie) Woningen verdeeld voor gerepatrieerden (Van onze Parlementaire redactie) De minister van Maatschappe lijk Werk, mr. Van Thiel. heeft Donderdagmiddag in de Eerstfe Kamer bij de behandeling van zijn begroting medegedeeld, dat dp duizend woningen, die hij van Wederooboiiw heeft gekregen, vóór de uit Indonesië gere-a- triëërdên thans verdeeld zijn o-ver de gemeenten. Dezer dagen hebben de gemeentebesturen, die gerepatrlêërden hebben opgeno men of dit willen doen. bericht ontvangen hoeveel extra bouw- contlngeht aan hen is toegewezen CANNES, 24 Mrt Een aantal Russen, dat in verbénd met het -internationale filmfestival té Can- iies logeert; heeft te Vallauris een be zoek gebracht aan Pablo Picassó. De Russen, die on der leiding storiden van filmregisseur Gregoire Alèxandrov, werden door Picas-so bij de ingang van zijn studio welkom gehe ten. Hii leidde de Russen in zijn studio rond en toonde hen schilderstukken en aardewerk. Alèxandrov ver klaarde naderhand, dat zij het eens ge wórden waren óver dë vérkoop van een van Picasso's schilde rden aan de Russi sche regering. Hij zei niet welk werk geko zen was en welke prlis bedongen werd. Tijdens het bezoek bracht Picasso de Russen naar een na burige kapel, die hij met een oorlog-en- vrede motief beschil dert. Naderhand wer den de Russen ont vangen door de com munistische burge meester van Vallauris Armand Derigon die hen verzocht het officiële gasten boek van het dorp te tëkénen. De Russen lieten champagne ko men eri brachten in de raadzaal van Val lauris een toast uit op de Frans-Russische vriendschap. LONDEN, 25 Maart. Vier leden vaii de Amerikaartse ambassade in Moskou zijn Vandaag van spionnage tijdens een rit inet de Trans-Siberische express beschuldigd. De beschul diging toont grote gelijkenis met de iange lijst van dergelijke Sowjet-aantijgingen in het verleden en was gegoten in een melodramatische vorm van verloren documenten, potlood schetsen, gestolen foto's en voorbarige generalisatie. G. Harin, een employé van de Trans-Silberische spoorwegmaat schappij, die de verbinding tussen Moskou en Wladiwostok in het verre Oosten oriderhóud-t. deed de beschuldiging in een ingezonden brief, welke dbof Trud. het or gaan van de vak-beweging, werd afgedrukt. De spoorwegman noemde de napien van l.t kol. Howard L. Félchlih. matoor Wal- terMcKinney, majoor Martin J. Mannhoff en sergeant le kl. Éugene Williams. In zijn -d-oor radio-Moskou om geroepen -brief werd gezegd, dat nadat de trein uit Moskou was vertrokken de conducteur Mik hail Belous-of 'hem gezegd had, dat vier vreemdelingen zich enigszins vreemd, om niet te zeggen verdacht" gedroegen. De conducteur zei. dat toen de expresse trein het station van Kotelniehi naderde hii opgemerkt had, dat één van dé Amerikanen koortsachtig aantekeningen in 'n boek zat te ma-ken. Toen hii de conducteur zag. liet hii ziin aan- tekeningenh-nek in zijn zak glij den. De conducteur zei, dat hij uit het raam keek. waarvoor de Amerikaan stond en dat hii een goederentrein zag passeren, welke ge^en was met h-actoren, hout, steenkool en metaal. Verleden iaér zomé" v™--e hetrëifert-de reis wfird. ,ö|tH vorig jai? zomer gemaakt. Truti "flf gpéfi vérklaring wam-brh d» brief eerst nu géfeuibli-ceerd werd. Rijk betaalt overtocht geestelijke verzorgers 's-GRAVENHAGE, 25 Maart .Naar wij van het co-mm-issariaait voor de emigratie vernemen, zul len die gieie-s'ielijke verzorgers van Nederlandse e-ml, grant -en, die naar ée-n van de ontvangen-die emigra- '.Ae-iiancten wi-U-en vertrekken, o-m aldaar dat werk op zic-h t-e gaain n-emem, voortaan op rijkskosten ku-trn-en g-aan. Voor wat betreft die dominees zul-len 00-k hum gezins leden esm. gratis overl-ochl ver- krlj-gieg. Men hoopt hiermee het belairtgrijkië we-rk van d-e Neder landse pa'éts én dominees in d-e emiiigrati-elan-dién, .enige steun te verl-eme-n. Herstel basiliek Oudenboseli ROOSENDAAL. 25 Mrt Vier ingenieurs hebben zich bereid verklaard een deskundig rapport samen te s-telien, aan dë hand waarvan de restauratie van de in verval verkerende basiliek te Oudenbosch zal kunnen geschie den. Het zijn prof. ir. Grandpre Moliere te Doorweth, ir. C. Gee- nen te Eindhoven, ir. W. Leeu wenberg te Utrecht en ir. H. Theunisse te Den Haag. AMSTERDAM, 25 Maart Een strenge controle voor, tijdens en na de interlandwedstrijd Neder landBelgië, die op 25 Novem ber 1951 in het Feijenoordstadion te Rotterdam is gespeeld, heeft uitgewezen, dat voor deze wed strijd een groot aantal valse toe gangsbewijzen voor de staanplaat sen in omloop zijn gebracht. De Rotterdamse recherche is er na een onderzoek, dat een jaar heeft geduurd, in geslaagjd deze zaak op te rollen. Uiteindelijk kwam de recherche via vijf tus senpersonen tereöht bij de 37- jarige koopmari B. M. M. uit Amsterdam, d-ie zich vandaag voor de Amsterdamse rechtbank moest verantwoorden. De ver dachte heeft bekend, dat hij van een hom onbekende Belg in een bl'öödjeswihkel aan de Lange Nie- zel te Amsterdam 3000 valse staanplaatsen heeft gekocht. Hij ontkent, dat hij de kaartjes zelf of in samenwerking met de twee de verdachte L. S. heeft vervaar digd. De secretaris-penningmeester van de K.N.V.B., de heer L. Brunt d-ie als deskundige werd gehoord, vertelde, dat de vervalsing heel duidelijk te zien was. „Maar het ligt voor d-e hand, dat het de con troleurs in de -grote drukte is ont gaan", al-dus deze getuige. Hij ver klaarde voorts op een desbetref fende vraag, dat het zeer wel mogelijk is op tribunes, waar officieel 20.000 staanplaatsen zijn, nog een duizend man „bij te druk ken". De Officier van Justitie, mr. A. M. Rosin-g-h, s-pra-k het vermoeden uit dat de kaartjes in A'dam ge drukt zijn, omdat zij, de perforatie (slecht nagemaakt) had-den van de kaartjes, die door de K.N.V.B. in Nederland in omloop worden gebracht. Voor België krijgen de kaartjes een andere perforatie. Da Officier eiste een gevange nisstraf van 6 -maanden met af trek. Een zelfde straf vroeg hij voor L. S„ die na d-e oorlog valse distributiebonnen drukte. Te-gen twee andere Amsterdammers, dié 1 bei-den 600 kaartjes hadden ver kocht, werd eveneens 6 maanden gevangenisstraf geëist. Tegen drie andere verdachtpii. die kaartjes hadden gekocht eri verkocht, wer den voorwaardelijke straffen ge- eist. - Subsidie-regeling gerepatrieerde» (Van onze parlementaire redactie) De regering óverwee-gt aere- patriëerden uit Indonesië ook na het verlaten van de contact-pen sions in aanmerking te doen ko men voor subsidie, aldus -heeft de minister van Maatschappelijk Werk in de Eerste Ka-mer mede gedeeld. Over deze subsidierege ling wor-dt thans overlegIgepléegd met het ministerie van Sociale Zaken. Groot aantal slachtoffers WARSCHAU, 25 Maart. Ten gevolge van een brand in een kolenmijn in het district Chorzon is een aantal mijnwerkers opge sloten geraakt. Er zijn veel slachtoffers. Hoeveël arbeiders o.m 't leven gekomen zijn is niet bekend ge maakt. De bladen, die het be richt brachtén, deelden riiet mëe wanneer de ramp had plaats ge vonden. D.e bladen schreven: „De omstandigheden, waaronder de ratnp hééft plaats gevohden, wij zer! er, op. dat de brand is ver oorzaakt door sabotage van de vijand". De openbare aanklager en de minister van openbare vei ligheid stéllen een onderzoek in, Alle mijnwerkers, die de ramp zijn omgekórhen,, zullen póstKiili-m de hóógste onderschei dingen ontvangen. Hun gezinnen kunnen op spëbiale hulp en be scherming rekenen, aldus dfe be kendmaking. Vliegers volgen cursus in Duitsland 's-GRAVBNHA'GÉ, 25 Maart Op 2 April a.s. vértrekkeri haar de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland voor het volgen van een technische cursus de ka pitein-vlieger R. A. V. van Mil uit Uden, de eerste luitenant- vlieger G. B. B. Pladet uit West- dorp. de vaandrig-vlieger W. de Boer uit Leeuwarden, de ser geanten-vlieger Z. A. van Soest uit Bergen (N.H.) en C. Weber uit Velsen. allen van de Konink lijke Luëhtrriacht. Markten Barneveld RARVEVELÖ. 25 Maart. Pluim- veemarkt: aanvoer ca 5S.0Ö0 stuks. Prijzen: slachtkippen, f 1.85- f 2.00, slaclitkipner. ivitie f 1.9Ö—f 2.10. jÖnge hanen f 2.00f 2.25. jonge harièn Witte zwaarder dari 1 kg f 2.60f 2.75. piep kuikens f 2.20f2.45, Rllgs pbr kg. De, Ranvóer vari slachtkippen was groot,, de bundel er iri traag met af lopende prijzen. Naar witte kippéri bestond een redelijke vraag. Als gé- volg van de zeer grote aanvoer was de handel in jonge hanen stug. De vraag naar witte hanen was goed, zodat ze hun prijzen behielden. De aanvoer van piepkuikens, waarvan de handel kalm was, bleef beperkt. Eiermarkt: aanvoer ca 1.700.000 stuks. Er was aanvankelijk wéinig kooplust. Aan het eind van de markt was er een kalm^ markt. De toch al sterk gedaalde prijzen liepen nog meer te rug. Er is nagenoeg geen export. Prij zen: eieren f 10.25f 11.00, algemene prijs f 10.40 per 100 stuks, kiloprijs f 1.70 (op basis van 61 gram). Veluwse eiërveiling ,.Barneveld-Ede". Aanvoer ca 900.000 stuks Handel viyg. Prijzen: eieren van 51-60 gram f8.89— f 10.18, eieren van 60-67 gram f 10.29— f 11.95, alles per 100 stuks. Varkensmarkt: Aanvoer ca 138 stuks. Handel redelijk. Prijzen: biggen f46.00 f 58 00. drachtige zeugen f 325.00— f 420.00, alles per stuk. De Amerikanen iHaakten: de reis, naaih het verre Oosten,' kort hè'dat de roering-Malenkof de reis beperkingen voor buitëh'laiidërs Verzacht had Sinds de beperkingen verzacht werden, hebben veel buitenlan ders in Moskou reizen -naar het binnenland gëmaakit langs van tevoren goedgekeurde routes. Veel gebieden, waaronder bijna alle grensstreken, zijn nog steeds voor buitenlanders verboden.. De niéuwe 'beschuldiging, afge drukt onder de kbp ..Misbruikte gastvriiheid" is sbbrtgeliik aan dergelijke incidenten in het ver leden. NEW YORK. 25 Maart. In de V.S. zijn nröéven genomen met röntgenfoto's in kleuren. Uit de proeven zou gebleken zijn, dat gekleurde x-foto's meer bijzon derheden onthullen dan de ge wone zwart-grijs-foto's. De toepassing van kleur is ge baseerd op hét verschillend ab sorptievermogen voor x-stralen van, verschillende materialen. Bij de kleurenmethode worden van een deel van het lichaam drie gewone x-fotó's genomen mégr élke keer wordt een andere golflengte of energie gebruikt De drie foto's wórden vervolgens door drie verschillende kleuren- filters geprojecteerd en op elkan der gebracht om één enkel kleu renbeeld of fotografische afdruk te maken. Bij de bestudering van de kleu renfoto stelt de dokter geen be lang in het aesthetische effect, maar in -hetgeen de kleur hem onthult betreffende de absorptie van x-strajen door de verschil lende weefsels, wélke het beeld vertoont. Duitse oorlogsmisdadigers vrij gelaten BONN, 25 Maart. De Ge mengde Amerikaans-Duitse Raad, die in 1953 is ingesteld ter beoor deling van gevallen van Duitse Oorlogsmisdadigers, die voor vrij lating in aanmerking zouden ko men, heeft negentien van de 84 yetoordèeldeh op vrije voeten gesteld,. Noch de namen' der ver oordeelden, nooh de misdrijven, waarvoor zij werden veroordeeld, zullen bèkënd worden gemaakt. Staalfabriek te koop WASHINGTON. 24 Maart. De A-merikaanse regering heeft bekend gemaakt, dat zij aanbie dingen inivacht o-p de installaties van een complete staalfabriek, die voor Tsjechoslowaa-kse reke ning in d-e Ver. Staten was be steld. De levering van deze in stallaties werd verboden toende communisten de ma-oht in 1948 overnamen. Tsjeohosl-owa-kije heeft 16 mil- iioen d-ollar -betaald voor de in stallaties. Prijzen volgende maand weer omhoog? BARNEVELD, 25 Maart De prijsdaling van eieren, die einde vorig jaar begon, heeft zich - zij het met verschillende schomme lingen - tot, nog toe voortgezet. Waren in December de prijzen na een vrii flinke daling altijd nog behoorlijk boog. thans zijn ze bepaald laag als gevolg van het feit. dat de exportmogelijk heden erg beperkt zijn. Op 5 November j.l. werd op de Barneveldse markt voor gro-te eieren algemeen f 21.40 betaald (kiloprijs f 3.40). terwijl de prij zen van henneneieren uiteenlie pen van f 15 tot f 18 (kiloprijs f 3.05). Vanochtend werd te Bar neveld voor de eieren algemeen slechts f 10.40 per 100 stuks eieren van 61 gram betaald (ki loprijs f 1.70). Wat betekent.dat de eierprljzen vergeleken met November met ongeveer de helft zijn teruggelopen. Wanneer de export groter wordt, zal hier wel weer spoe dig verandering in komen. Het zou kunnen gebeuren, dat in April de kentering begint, om dat dan eierexport naar Enge land weer mogelijk zal ziin. Sterke drang naar bétere betaling De bedrijfsgroep Spoorwegen van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel „St. Raphaël" heeft gisteren te Utrecht een be sloten bijeenkomst gehouden-. On geveer 250 afgevaardigden uit alle afdelingen waren aanwezig. Behandeld werden twee punten, waarvoor grote belangstelling be staat t.w. de loonpositiè van het spoorwegpersoneel en de komen de herzier.-'ng van het reglement dlenstvóorwaardën (R.D.V.). Hieromtrent, deelt men ons het volgende medé: van bestuurszijde werd één overzicht gegeven van de vborbeféidende besprekingen sedert Augustus 1953 en van de verzamelde gegevens uit verge lijkbare objecten uit het particu liere bèdriifsleven en uit de overheidssector. - Men kwam tot de conclusie, dat de lonen van het spoorwegpersoneel reeds enL ge tijd ziin achter geraakt en dat de onregelmatige arbeid (vroege- late en nachtdienst, plus dienst op Zon- en Feestdagen) door de N.S. onvoldoende wordt gehono reerd. De discussies die verscheidene uren duurden, kunnen aldus wor den samengevat: sterke drang naar betere betaling. Het tot dus verre gevoerde beleid van het bestuur van de bedrijfsgroep werd goedgekeurd. Zodra de ver dere onderhandelingen daartoe aanleiding geven, zal opnieuw worden vergaderd. ^caldi<y 8 cent per poeder Priester gearresteerd in Oost-Duitsland BERLIJN, 25 Maart. Woord voerders vah de Katholieke Kerk in Berlijn hebben gemeld, dat de Oost-Duitse communistische poli tie óp 27 Februari in Sonneberg, Thurin-gen, in de Russische zone, een 40-jarig-e priester heeft gear resteerd. De woordvoerders zeiden dat dë priester Johan-nes Tsehoe- pe heette en werd vastgehouden wegens het verspreiden van reli gieuze pamfletten, die beschouwd werden vijandig te zijn jegens het Oöst-Duitse regiem. Expressetrein ontspoord bij Charleroi CHARLEROI, 25 Maart. - Twee rijtuigen van een exprestrein, waarin zich mèër dan 300 per sonen bevonden, zijn 'bij Charle roi uit de rdils gelopen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De tender geraakte los. toen de trein een snelheid van 70 KM had, waardoor de twee wagons ontspoorden. Volgens spoorweg- functionarissen is het aan het feit, dat de rijtuigen van metaal waren vervaardigd, te danken, dat de gevolgen niet ernstiger waren. Ontslag voor naaste medewerkers Hitier BONN, 24 Maart. De Weste lijke mogendheden hebben aan de Russen voor-gesteld, dat ver scheidene van d-e ziekelijke naaste medewerkers van Hitier ontslagen zullen worden uit de S-pandau- gevangenis in Berlijn. De geallieerde functionarissen, die dit meedeel-den, zeiden, dat het Westelijke vöotstel door de geallieerde Hoge Co-m-missie aan d-e Sowjët Hoge Commissaris Wladimir Semjènof gezonden was Dit is gebeurd n-aar aanleiding van een verzoek van Bondskanse lier Adenauer om aan de Russen vóór te stellen, dat de strenge behandeling in de gevangenis ver zacht zou worden en de ernstig zieke gevangenen vrijgelaten zou den worden. Koningsarend door Condttr verdreven MILAAN, 25 Maart. De die rentuin van Milaan is gisteren d-e enige konirigsarend kwijtgeraakt Het was een kwestie van slechte internationale -betrekkin-gen. De arend was van Wenen naar Milaan overgebracht en had het van het -begin af met een Zuid- Amerikaanse condor in dezelfde kooi aan de stok. Gisteren hebben béide vogels hét uitgevochten. Tijdens de strijd brak het gaas boven de kooi. De adelaar vloog wég. De con-dor bleef.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 11