Besluit van Sovjet-Unie tot Souverein Oost-Duitsland Eerste gedeelte op 4 Juni officieel in gebruik i Dagblad voor Alkmaar en om ge vin Maar.... bezettingstroepen blijven Revolutie dreigt OVERSTROMING IN IRAK MET PASEN TOCH ZEGEN URBI ET OR BI? E.D.G. kan Laniel zijn kabinet kosten OPENING PRECIES OP TIJD oed! Slechts uiterlijk gebaar IN EGYPTE Jordanië wijst overleg af MET ISRAEL De weekhartige inbreker DE NIEUWE HA VEN VAN DEN HELDER Mijnramp in Polen: 45 doden •ndje nog even escafé. „Even escafé - bereid e koffie, die U ar; T 100 KOFFIE j Elk busje bevat zui ver, verpoederd kof- fie-extract van de beste kwaliteit. Eenvoudige berei- dingswijze. Zeer voordelig in ge- brnikt U maakt pre- cie» zoveel U nodig hebt. Geen resten; geen koffie zetten. AAR! Zorg ervoor, dat U altijd Nescafé in buis hebt. 3 Nosco, die nu bben jullie dat i i, ezels. Vooruit i teen begon de want ja, hij i i internationale j nen omspringen van man tegen de trucjes van Platvink-Jantje, m stegen waar r men al vroeg dan ook heie met de absolute vermelden valt, Ld de verkeerde je. De overwin- sn zeiden; „Het t slaande argu- s NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Builen God is 'f nergens veilig (Vondel) Vrijdag 26 Maart 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13044 BERLIJN, 25 Maart (Rtr.) De Sovjet-Unie heeft Don derdag de beëindiging van het bezettingsregiem in Oost- Duitsland aangekondigd en Oost-Duitsland tot een sou- vereine staat met vrijheid van handelen op binnen- en buitenlands gebied verklaard. De Sovjet-troepen zullen „tijdelijk" in Oost-Duitsland gestatiomieerd blijven, al dus een officiële Russische verklaring, die is bekendge maakt door het Oost-Duitse persbureau A.D.N. Gezegd werd, dat de Sowjet- Unie slechts de functies zou blij ven uitoefenen welke verband houden met het verzekeren van de veiligheid en voortvloeiend uit de verplichtingen van de vier- mogendhedenovereenkomst over Duitsland, die in 1945 te Potsdam gesloten is. De Oost Duitse regering heeft ermee ingestemd deze verplich tingen na te leven, ook die. welke het tijdelijk verblijf van Sowjet- troepen op Oost-Duits gebied met zich mee brengen. De Sowjet-regering meent, al dus de verklaring, dat het voor de hereniging van Duitsland en liet sluiten van een vredesverdrag nodig is, dat een aantal maat regelen wordt getroffen, waar onder het aanknopen van dezelfde betrekkingen met Oost-Duitsland als bestaan met andere staten. „De Duitse democratische repu bliek zal de vrijheid krijgen om zelf besluiten te nemen over haar binnenlandse en buitenlandse aangelegenheden. inclusief de kwestie van betrekkingen met West-Duitsland." De functies van de Sowjet-hoge commissaris in Duitsland zijn be perkt tot vraagstukken welke verband houden met de veilig heid en het onderhouden van contacten met de Amerikaanse, Britse en Franse autoriteiten in Duitsland voorzover het om kwes ties geheel Duitsland betreffend gaat. Deze maatregelen zijn mede 'n gevolg van het feit, dat ondanks de pogingen van de Sowjet-Unie op de recente Berlijnse minister conferentie geen stappen zijn ge daan naar vestiging van Duitse nationale eenheid en het sluiten van een vredesverdrag, aldus de bekendmaking. Verder werd nog verklaard, dat volgens de Sowjet-Unie het door Amerika, Engeland en Frankrijk vastgesteld bezettingsstatuut voor West-Duitsland „niet slechts on verenigbaar is met de nationale rechten van het Duitse volk, doch dat het tevens onder de huidige omstandigheden een toenadering tussen Oost- en West-Duitsland moeilijk maakt" en een van de voornaamste struikelblokken is op de weg naar nationale vereniging van Duitsland. West-Duits commentaar Politieke kringen in Bonn zijn geenszins verrast door het besluit van de Sowjet-Unie om meer sou- vereine rechten aan de regering der Duitse democratische repu bliek te verlenen. Reeds kort na het einde van de Berlijnse con ferentie was te Bonn een stap in deze richting verwacht en men ziet in de Westduitse hoofdstad in deze Russische geste een nieuw bewijs, dat de Sowjet-Unie op het ogenblik geen echte belang stelling heeft voor een herstel van de Duitse eenheid. De 'grotere mate van souvereiniteit, die Oost- Du'itsland minstens naar het uiter lijk zal krijgen, wordt h'ier ge zien als een gevolg van de Rus sische toeleg om tot een facto erkenning van de Oost-Duitse regering door de Westelijke lan den te komen. MEER ATOOMWAPENS WASHINGTON, 25 Maart. De Amerikaanse commissie voor atoom-energie is van plan de Amerikaanse productie van atoom, en waterstofwapens op te voeren. Dit is gebleken uit een ver klaring van de voorzitter van de commissie Lewis L. Strauss, die de subcommissie voor de toewij zingen van het Huis van Afge vaardigden voorrekende waarom zijn commissie voor het komende fiscale jaar 1.342.000.000 dollar nodig heeft. CAIRO. 25 Maart. Pre sident Naguib heeft vandaag een overwinning behaald in de Revolntionnaire Raad door het besluit door te zetten om een einde te maken aan de militai re dictatuur, maar zijn zege werd onmiddellijk overscha duwd door de dreiging van een nieuwe militaire revolutie. Een groep jonge officieren heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin scherp tegen de voorge stelde verkiezingen wordt ge ageerd. Zij dreigen zelfs Naguib en andere leden van de Raad te zullen doden wanneer voor de autoriteiten, die onder Faroek de macht in handen hadden, de weg naar de leidende amlbten weer zal worden opengesteld. Naguito's sohijn-overwinning kwam onverwacht tijdens een vrij norse bijeenkomst van de Revo- lutionnaire Raad, die overeen kwam op 24 Juli alle macht aan de gekozen constituerende verga dering over te dragen. Wanneer deze beslissing ten uitvoer wordt gebracht betekent zij een volledige overwinning van Naguib over vice-premier kolonel Nasser en andere jonge officieren van de Revolutionnaire Raad. Er doen onbevestigde geruchten de ronde dat Naguib contact heeft opgenomen met ex-premier Aly Maher, die bekend staat als ,.de oude vos van de Egyptische poli tiek" en met Abdel Ha'mid Ba- dawi, het Egyptische lid van het Internationale Hof van Justitie in Den Haag over de vorming van een interim regering, die belast zal worden met het toezicht op de verkiezingen. Verwacht wordt dat er fiks om de macht gestreden zal worden, maar dat men nie tot geweld zal overgaan, zolang koning Saoed van Saoedi Arabië nog in Cairo is. Zondag zal de koning van een achtdaags staatsiebezoek aan Egypte naar zijn land terugkeren. Donderdagmorgen heelt bur gemeester Am. J. d'Aüly van Amsterdam de bloementen toonstelling „Amstelflora" in het Rai-gebouw officieel ge opend. Tijdens de rondgang. De burgemeester gaf wat ex tra aandacht aan een groepje flamingo's, dat zich spiegelde in de vijver van een mooi aan gelegde tuin. DIE VREKKIGE REGERING WENEN, 25 Maart. in Wenen is" Donderdag een grote betoging gehouden uit protest tegen de „vrekkige" houding van de Oostenrijkse regering ten aanzien van kunst en cultuur, waaraan ongeveer 3000 geleerden, dok ters en artisten deelnamen Op 8 Maart j.l. zonk het Duitse rijnschip „Raab Karcher 34" bij de ingang van de Waalhaven te Rotterdam na een aan varing met het Duitse schip „Hugo Boettger". Het Neder landse bergingsbedrijf Johs. van den Akker te Rotterdam belastte zich met de berging van het schip en zijn lading (1400 ton ijzererts). Donderdagmorgen is men erin geslaagd het schip de lading was al binnen met behulp van vijf drijvende bokken te lichten. Tijdens het bergen van het schip. CAIRO, 25 Maart De Iraaksé regering heeft vandaag de nood toestand afgekondigd nadat door het buiten de oevers treden van de Tigris en dopr de zware regenval de provincie Koeweit, bij Bagdad, was overstroomd. Drie mensen zijn verdronken, 50 huizen ingestort en 500 mensen dakloos geworden. Het treinverkeer is in het gehele land tot stilstand gebracht. In het Noorden zijn een aantal steden geïsoleerd. Met man en macht wordt gewerkt aan de versterking van waterkeringen. In de oevers van de Tigris zijn vanavond vier grote gaten ge maakt om te voorkomen, dat Bag dad onder water loopt. Deze gaten moeten bijna 4.000 ton water per seconde verwerken om een vol doende ontlasting te verkrijgen. Dr. Moh Fadil Djamali, de pre mier van Irak, heeft verzocht de bijeenkomst van de Arabische Liga op 31 Maart uit te stellen, omdat, zo zèi hij. het gehele land AMMAN, 25 Maart -De Jor daanse minister van Buitenland se Zaken, Hoessein Chalidi. heeft verklaard, dat zijn land geen vredes-onderhandelingen met Is raël zal beginnen, voordat alle resoluties der V.N. over het Pa lestijnse vraagstuk zijn uitge voerd. De secretaris-generaal van de Ver. Naties Dag Hammarskjold heeft vandaag verklaard voorlo pig af te zien van pogingen om Jordanië en Israël om een con ferentietafel te verenigen. Aangenomen wordt dat de Westelijke Grote Drie niet zul len reageren op het beroep van Israël, zolang niet door de ge mengde wapenstilstandscommissie is vastgesteld, wie verantwoor delijk is voor het busincident, waarbij elf Israëli's werden ge dood. met overstroming bedreigd wordt. De gemaakte diikgaten bevin den zich 70 km van Bagdad. Alle maatregelen zijn genomen om de hoofdstad te beschermen. Het ge vaar voor deze stad wordt ernstig geacht. OAKLAND, Californië. De politie hier is op zoek naar een inbreker, die een beetje al te teerhartig is voor zijn vak. De man had zich toegang verschaft tot een deftig restaurant en de por tier vakkundig gekneveld met een stevig touw. Geroerd door het ongeluk kige gezicht, dat de man trok, legde hij een stapeltje handdoeken onder diens hoofd. De portier scheen nog niet op zijn gemak, en de inbre ker haalde een deken en dek te hem warm toe. Toen de man nog altijd sip bleef kijken maakte de goede inbreker hem maar los en ging vervolgens zijn krachten beproeven op de safe. Maar de ondankbare por tier holde naar een brand weerkazerne in de buurt en belde de politie op. Toen deze enkele minuten later ter plaatse kwam, was ook de inbreker verdwenen met achterlating van zijn ge reedschappen, een ongeopen de safe en zijn beroepstrots. VATICAANSTAD, 25 Maart. Het uitstapje, dat de Paus giste ren per auto in de Vaticaanse tui nen heeft gemaakt, waarbij de H. Vader ook gedurende tien mi nuten de auto verlaten heeft, om een korte wandeling te maken, wordt heden door de Osservatore Romano vermeld. Indien de gezondheidstoestand van de H. Vader in deze mate blijft verbeteren, zal naar alge mene verwachting de Paus op Paasdag de Zegen Urbi et Orbi kunnen geven. Zo Hij niet in staat zal zijn Zijn gebruikelijke toe- TOESTAND KARDINAAL BLIJFT ZORGWEKKEND UTRECHT, 25 Maart. Ge durende de afgelopen week heeft zich in de lichamelijke conditie van Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong geen noemens waardige verbetering voorgedaan. Hoewel geen direct levensgevaar aanwezig is, blijft de toestand zorgwekkend. spraak te houden en op het bal- con van de St. Pieter te ver schijnen, dan zal dat kunnen ge beuren van uit het raam van Zijn particuliere vertrekken Voor de zegen Urbi et Orbi zou Hij zich dan ook op die manier niet met de pontificale en liturgische gewaden behoeven te bekleden, daar dit voor Hem te vermoeiend zou kunnen zijn Alle hotels in Rome zijn voor de Paasdagen volgeboekt. Algemeen wordt verwacht, dat de Paus reeds vroeg in de zomer naar Castelgandolfo zal vertrek ken, veel eerder dan gebruikelijk, waar Hem het vervullen van Zijn taak mmder moeilijk zal zijn door het gunstiger klimaat. Amerikaans vliegluig- moederschip in Djakarta DJAKARTA, 25 Maart. Voor het eerst sinds jaren hebben de Indonesiërs vandaag weer eens Amerikaanse jantjes gezien. Het vhegtuigmoederschip Orca j heeft, als eerste Amerikaanse i marinevaartuig sinds Indonesië vier jaar geleden onafhankelijk werd, voor een niet-officieel be- 1 zoek het anker laten vallen in de haven van Tandjong Priok LONDEN, 25 Maart. Bij een mijnramp te Chorzow in Polen zijn 45 mijnwerkers om het leven gekomen, aldus meldde radio- Warschau Donderdagavond. De brand die in de mijn uitbrak is, aldus de radio, te wijten aan „afgewekenen en saboteurs". Vier van de slachtoffers wer den posthuum ondersoheiden met de orde „banier van de arbeid eerste klasse" en zeven met het „gouden kruis van verdienste". GASONTPLOFFING IN GLANERBRUG ENSCHEDE, 25 Maart. In de afgelopen nacht heeft zich een gasontploffing voorgedaan in het huis van de familie J. Klein Ror- benhaar-Boers te Glanerbrug. Grote brokken steen vielen op het bed van het echtpaar. De man bevrijdde zich het eerst en hielp daarna zjjn vrouw. Beiden had den nagenoeg geen letsel opge lopen. Een baby die in dezelfde kamer sliep, kreeg evenmin let sel. Het buis werd zwaar bescha digd. DEN HELDER Het eerste gedeelte van de nieuwe Rjjkszeehaven zal, zo vernemen wjj, op 4 Juli a.s. officieel in gebruik worden gesteld. Hierbij zullen vele autoriteiten van de Kon. Marine en Rijks waterstaat aanwezig zijn, autoriteiten die van 1949 tot nu toe met grote belangstelling het verloop van de gigantische werkzaamheden hebben gevolgd. Want, toen Rijkswaterstaat onder leiding van Hoofd ingenieur A. Eggink van „Sluizen en Stuwen" en de aannemersfirma van Hattum en Blankevoort in het voorjaar van 1949 met de eerste werkzaamheden begonnen, hebben zjj te kennen gegeven ernaar te streven, dat in het voorjaar 1954 het eerste gedeelte aan de Kon. Marine zou kunnen worden overgedragen. De zware strijd om Dien Bien Phu, de Indochinese stad, die wordt belegerd door de Viet-Minh-troepen, gaat in alle hevigheid voort. De Franse en Vietnamese troepen, die de stad, welke totaal is geïsoleerd, verdedigen, krijgen aanvulling van voedsel en manschappen vanuit de lucht. In allerijl wordt gewerkt aan het aanleggen van versterkingen en het graven van loopgraven. Zelfs onder hevig vijandig geweer vuur gaat het graafwerk voort. Zij hebben woord gehouden en zelfs meer dan dat. Want vorig jaar tijdens de hevige watersnood werd ook aan de nieuwe Rijks zeehaven grote sChade aangericht, daarna kwam een langdurige en hardnekkige vorstperiode, die het werk tegenhield, maar deson danks zal nog in 1954 het eerste havengedeelte in gebruik komen. Dit is wederom een stuk Wa terstaats-historie, in samenwer king met de dijk- en havenwer kers uit Slïedreeht en elders, met ervaren mannen uit de bedrijven van haven- en dijkwerken, inge nieurs, directeuren, opzichters en de polderjongens.wan overal van daan. De opening van de eerste ha venkom is precies op tijd uitge stippeld, want de vloot van de Kon. Marine is zich al druk aan het vernieuwen. Momenteel krui sen de twee nieuwe kruisers al over de zeeën, maken de nieuwe onderzeebootjagers proefvaarten en komt straks ook de Karei Doorman weer volop in het be drijf, om nu en dan ligplaats te vinden in de nieuwe Rijkszeeha ven, welke vanaf 1949 aan het groeien is tot een van de mo dernste havens. Over drie jaren men weet het intussen al wel zal de gehele haven worden opengesteld, waarna de Neder landse vloot een eigen thuisha ven zal hebben gekregen. In dit eerste havengedeelte zullen zich 11 aanlegsteigers en kademuren bevinden, waaraan zowel de kruisers, onderzeeboot jagers. als mijnenvegers kunnen afmeren. Tevens zal onmiddellijk grenzend aan fort Harssens de „Kleine Vaartuigendtenst" naar dit gedeelte worden overgebracht Europees laiulbouwcomité bijeen GENEVE, 25 Maart. De eco nomische commissie voor Europa van de Verenigde Naties heeft vandaag met algemene stemmen besloten haar landbouwcomité. dat sedert enige jarep niet meer gefunctionneerd heeft, opnieuw bijeen te roepen. Zoals wij reeds hebben kunnen berichten zullen ten dienste van de Kleine Vaartuigendienst aan de kade van de Buitenhaven de steigers worden vernieuwd en op gehoogd, omdat daar de vaste afmeerplaats voor de overzijde zal worden aangelegd. In verband hiermede staat te vens de snelle voortgang van de bruggenbouw tegenover de Visaf- slag. Deze brug zal eveneens zo spoedig mogelijk klaar moeten zijn, omdat dan een onmisbare schakel tussen Buitenhaven en Rijkszeehaven in gebruik zal kunnen worden genomen-. Nabij Fort Harssens is eveneens een kademuur aangelegd voor het afmeren van buitenlandse sche pen, die regelmatig in Nieuwe- diep op bezoek komen. Op 4 Juni zal opnieuw in de historie van Den Helder een heu gelijk feit worden genoteerd, dat niet alleen voor de vloot, maar ook voor de stad belangrijk zal zijn. Men kan het er dagelijks ervaren. - ÖWCfcWSS SCi:*»- 3 PARIJS, 25 Maart. Naar men verwacht zullen binnen veer tien dagen in het Franse kabinet ernstige moeilijkheden zich voor doen over de bekrachtiging van 't Europese legerverdrag (E.D.G.) Belangrijke aanhangers van de E.D.G. in de regering zijn van plan er op aan te dringen om voor Pasen aan het parlement een datum voor het begin van dit reeds lang uitgestelde debat voor te stellen, aldus verluidt in Pa- rijse politieke kringen. Deze actie zou o.m. uitgaan van de vice-pre miers Paul Reynaud (gematigd conservatief) en Pierre Henri Teitgen (M.R.P.). De Gaullistische ministers heb ben evenwel gedreigd af te tre den, als de regering een „over haast" besluit zou nemen, voordat aan de Franse voorwaarden regeling van de Saarkwestie en de Brits-Amerikaanse garanties is voldaan. Politieke kringen sluiten de mo gelijkheid niet uit, dat de rege ring van Laniel over dit punt zal vallen. Een nadeel voor de ministers, die de E.D.G. steunen, is dat de Frans-West-Duitse besprekingen over Saarland zijn vastgelopen. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, deelde minister Bidault zijn collega's Woensdag mee, dat de onderhandelingen nog veel tijd, mogelijk wel drie maan den, kunnen vergen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1