eurs STAD EN Alkmaar ivenste Gerard Worm geluk Oost-Engeland een vage spiegel van ons land Frankenberg Egypte, het land van de Pharao,s Nieuwe toonzaal niet grote mogelijkheden Misconstriictie STAP mi VOORJAAR m 0@sk« of Combinatie SPAANDER Gymnasten van Jong Holland traden voor het voetlicht En niet Alkmaar alleen SCHOONMAAK Schola Publica Vrijdag 26 Maart 1954 De weg naar de :htigheid zal te Lomen stilzwijzen vaandel worden op bet karakter idle Herdënkings- renst, dat de bur- daarheen leiden, m 18 uur af geen kèlijkheden wor- n alle verkoop gesloten, aldus latióriale heiden- tdrijfstak wordt vónd van Dinsdag 9 uur tot 21 uur edrijf of de café- kleinst mogelijke rken. De Neder- bond heeft zijn •d op Dinsdag 4 iters van 18 uur uiten. HERSTEL 25 Mrt. De "eotenibeurs heeft ets aangetrokken sette koersdaling naar haar eigen Reeds voorbeurs 'ekenen van her- ►pehingiSipinig van bleek de markt gedisponeerd te vorige diagen. oomtaoetite be st en ste-'eg ge- m tot 271. Kon. i 440 op 444. rdie 2 punten f aobiter en no- i onveranderd, instein kwamen t eerst in de no- f 180. De incou- narkit vertoonde beweging. Heit nderde hier niet s was die stóm- enigszins verbe- n Rubber, die 2 punten hoger de opmars ver- ram van 122 op 4 punten hoger, dl. Ook aandelen ïlsbank sloegen richting in en •ersiwinst van 4 ïeepvaantaf deling ïiddag niet erg te papieren hier unten lager. De vertoonde geen anderingen. De kwam nog niet Obligaties-Y oun g gd en weer 3 (Zie ook pag. 5 en 7). 38' 109'/t i... 27 i 42 44 41# 154 127 140% 129% 135 137% 183 145% 119% 53 73 22 105% 86% 183% nle 39 108 271 43 45 41 65»/i 152% 128 138 128% 134 136% 182'/» 144 120% 53</i 72% 22 108% 182'-2 A A &H A a NBvA NBvA CVA A am. A terts A ant A A A A A A A A A A e. co A V or. 153 169% 190 9044 103% 205 12VH 12.4 141% 151'/» 167 102% 40 45 161 140 151 166% 195 73'/« 92 105V. 203 127% 123% 143 150% 167 661/» 102% 391 43 162 138 4l3 'ab 'ab it ep C. tyn A :pl A H A cvA 13 66'V. 168 6B'/i 37 100 174 Va 199 270 75 91 132 13 70 168 66% 36% 94b 175 199 267 73vi 051 i 13Qti 53Vi ti!" rokkel minzaam, eel waarde aan r isj is waar. uit het ook haalt!" voilé heerlijke Alie gedachten van Dungrave ver weg geban- t en zij gehóten van bos en hei. an de dèrdë dag terras van een rberg aan ae itgestrekte heide 2 zonsondergang sterven van een Phil. „Al zi,jn kheid spreidt hij l, om dan majès- aah." lse zacht, „maak gëdiclitén?" ;t deed, hiëld ik mijtt beröép. Ik wegvluchten Uit ké afschuwelijke i ëven in een even." wel van je be- Als ik er niet i. ik. het al lang i. Maar we zijn tief We grijpen nisdaad gebeurd i juist, otii örizê i te bouweti, dat misdaad kunnen aan het geheim istle. Ik heb ef n een afschuwe voorkomen. Dat ices in het volle 'orden." dagen en fat zal t van de publië- n te staan, jvordt vervolgd) ALKMAAR Dat een zaak vijftig jaar bestaat, is iets bijzonders, maar het behoeft niet iets unieks te zijn. Het halve-eeuwfecst van de Fa. Gerard Worm echter, dat gisteren werd gevierd, is wel degelijk een uniek festijn geworden. Wij hebben dat reeds eerder voorspeld. De stichter van deze zaak, de heer Gerard Worm Sr. en zij, die altijd zijn trouwste medewerkster is geweest, zijn echtgenote, Mevrouw Worm-Henneke, hebben beiden dit jubileum mogen beleven, en, vitaal als zij zjjn, volkomen kunnen meevieren. Zij beiden en hun twee zoons, die thans de leiding hebben van de zaken die door hen zijn groot gemaakt hebben gisteren, bij dit 50-jarig bestaansfeest van hun zaak, een overgrote belangstelling ondervonden. Zo overgroot was deze belang stelling, dat het Doelenveld als parkeerterrein moest worden ge charterd. Zo overgroot, dat de zaal van de Harmonie, waar gistermiddag de receptie werd ge houden, als het ware herschapen was in een zomerse bloementuin. En niet die zaal alleen, ook de hall van de Harmonie. Tegen een fond van bloemen, bloemen van het personeel, zaten de jubilaris en zijn echtge note en hun meejubilerende zoons en schoondochters. Driéhonderd- drieentwin'tig belangstellenden schreven .hun namen in het re- ceptieboek; honderddertig tele grammen seinden gelukwensen van her en der en meer dan 180 bloemstukken getuigden van het meeleven van vrienden relaties. (Advertentie) KALASIRIS geeft U een normaal figuur en due een goede lichaams- steun voor iedere vrouw. E. H. HOFSTEDE, Langestr., 61, Alkm. Mijn oom is bezeten van de somberste ideedie men zich maar denken kan. „Ik zal sterven", zei hij op een toon, alsof hij zojuist zijn eigen graf had zien graven. „Zo", informeerde ik belangstellend, ,.en wanneer zal dat gebeu ren?" „Van de week nog", zei mijn oom en liet zijn hoofd moedeloos wegzinken tussen zijn schouders. Ik herinnerde me, dat het al Woensdag was en dat ie dus niet veel tijd meer had. „Nee", zei m'n oom, „ik heb niet veel tijd meer." ..Het is niet zo erg", troostte ik hem blij, meestal heb je er zelf geen erg in." „Nee", zei mijn oom weer, zonder dat ie er overigens door verlicht scheen te zijn. „Dood gaan", zei ik, „is gewoon. Er gaan veel mensen dood tegenwoor dig. Veel meer dan vroeger." „Ja", antwoordde mijn oom. Ik vond, dat ie er zielig bij zat. „Weet U", zei ik, „de dood is gewoon het gevolg van een misconstructie. Hebt U een misconstructie?" „Ik weet het niet", zei m'n oom. „0", zei ik. Er viel een stilte van ander halve minuut, waarin mijn oom ijverig bezig was de pun ten van zijn schoenen te bestu deren. „ïk ga dood", zei hij toen weer alsof hij vreesde, dat ik de belangstelling voor dit onderwerp inmiddels had verloren. Dat hebt U al ge- zeqd", antwoordde ik. „Juist", zei mijn oom. „Dat héb ik al gezegd." „Het is prettig dat U het weet", zei ik. Zoiets geeft altijd het gevoel, dat je weet waar je aan toe bent." „Inder daad", zei mijn oom. „Weet V", ging ik verder, blij einde lijk iets voor hem te kunnen doen. „We gaan vast de begra fenis regelen." „Zou je den ken", vroeg ie, maar hij ge loofde er zelf niet in. „Natuur lijk", zei ik. „U kunt vast de maat laten nemen en een kist bestellen. Het is altijd prettig als je weet hoe het zal gaan." „Ik ga dood", zei mijn oom weer als vreesde hij, dat de begrafenis hem boven zijn hoofd zou groeien. „Dat is goed", zei ik, nu volkomen op gemonterd. ,,We nemen zes volgkoetsen." „Waarom zes", vroeg mijn oom. „Er is veel familiezei ik. „En die zullen er graag bij zijn, wanneer U begraven wordt. „Zou je den ken?" vroeg mijn oom zonder veel enthousiasme. „Natuur lijk", zei ik. ,,Wie weet hoe lang ze er op hebben ge wacht." „Dat is zo", zei mijn oom. Hij dacht een ogenblik zeer diep en ernstig na. „Zou tante Atie er ook bij zijn?" vroeg hij toen. „Ik denk het wel", zei ik. „O", zei mijn oom. Opnieuw dacht hij lange tijd zeer ernstig na. Daarna zuchtte hij erg diep, zodat ik dacht: „Daar heb je 't al >,lk ga niet dood", zei mijn oom toen. „Ik zie er maar vanaf." IJc zag plotseling de laatste kans om mijn organisa torische talenten te ontplooien ineenstorten. „Waarom niet?" vroeg ik somber. „Tante Atie Daar was, met zijn echtgenote, de heer Kerkvliet, directeur van de Kerkofabrieken. De heer Worm was zijn eerste klant en vijftig jaar geleden kwam de heer Kerk vliet in de Houttil offerte maken in jacquet met hoge hoed. Daar was een vertegenwoordiger van de Fa. Bosch, waarmee Gerard Worm 50 jaar lang zaken heeft gedaan. Daar was een vertegen woordiging van de Kamer van Koophandel. Daar waren de fa brikanten, de zakenrelaties uit binnen- en buitenland, de colle ga's uit Alkmaar en vele, zeer vele vrienden van de zaak en van de familie Worm. Een oud-Alkmaarder, al vele jaren buitenslands, de heer Henri Cloeck, die zijn Nederlands vrij wel heeft verleerd zond zijn ge lukwensen schriftelijk en in het Frans. De importeur Durlacher declameerde zijn oo rijm gezette gelukwens. De voorzitter van de Coöp. InkooDcombinatie ..Het Centrum", de heer Dijkstra stelde de werkkracht en de koopmans geest van het echtpaar Worm de iongere zakenlieden ten voorbeeld, loofde de grootse allure van de zaak die zij samen bouwden en deelde de heer en mevrouw Worm hun benoeming mee tot ereleden van de Inkoopcombinatie. De Hoogeerwaarde Heer Deken Jacobs, de Zeeréerwaarde Heren Pastoors en de Weleerwaarde Heren geestelijken uit onze stad gaven blijk van hun belangstel ling. Daar werd een enorn- 3 taart binnengebracht waarop in virtu oos suikerwerk het oortret van de heer Worm Sr. urijkte. Daar waren veel geschenken en nog megr bloemen, alsof de orchideeën als madelieven .te plukken zijn. Daar was de vertegenwoordiger uit Limburg, die 26 iaar geleden offerte kwam maken met hand schoenen en die zijn collectie zo rad aan de man wilde platen, dat de heer Worm hem laconiek toevoegde: ..Je moet je klanten ook eens aan het woord laten" Kortom, deze overdruk bezochte iubileumreceptie en de talloze blijken van harteliik meeleven heeft deze jubileumdag tot een onvergetelijk feest gemaakt voor de stichter van de zaak. voor ziin echtgenote en voor al de hunnen, A<;km>A VRIJDAG 26 MAART WAPEN van HEEMSKERK: Bijeenkomst van de ARKA 8 uur. VICTORY: Marijke v. Raep- horst spreekt in het kader van de Boekenweek onder auspiciën van Boekhandel Kuhne, Verdronkenoord, 8 uur. STEDELIJK MUSEUM: Ex positie Doorwerken. Bioscopen: CINEMA: „De verovering van de Mount Everest", a.l. 8 uur. VICTORIA: „Salome", 18 j. 8 uur. HARMONIE: „Slaven der hartstocht". 18 i. 8 uur. REX: „Zolang jij bij mij bent" (geprolongeerd). 14 jaar. 2.30 en 8 uur. ZATERDAG 27 MAART 'T GULDEN VLIES: Kinder circus Elleboog voor Pro Juventute, 2.30 en 8 uur, WAPEN van HEEMSKERK: Vergadering van Masseurs, 8.15 uur. VICTORY: .9 uur: Vergade ring St. Augustinusvereni- ging. GROTE KERK: 7 uur: Mat- theus-Passion. RUSTENDE JAGER (Ber gen): Opening boeken week en expositie, 3.30 u. OUDE HERBERG (Heiloo): Tot 2 uur muziek. STEDELIJK MUSEUM: als Vrijdag Bioscopen: Als Vrijdag. Voorstellingen 7 en 9.30 uur. Rex ook om 2.30 uur. Waterstanden: Zaterdag: Hoog water 10.30 en 23.00 u. Laag water 4.30 en 17.05 u. ALKMAAR. In de aula van I Janszoon. Ook op de taal heeft de Handelsschool sprak gister- hst verblijf van Nederlanders en avond voor het Genootschap Ne- Vlamingen zijn invloed doen gel- deriand-Engeiand de heer C. L. I den. Door middel van lichtbeel- Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Elisa beth M. H. d. v. W. Fluiter en E. M. H. van der Waals; Petro- nella d. v. A. Boots en P. Stam. Ondertrouwd: Ebe van der Zwaag en Gerardina F. Le Mair; Hein Schans en Gree van Leyen; Aart van Egmond en Aagje Ro- zenhart: Hendrik Nauta en Cor nelia H. A. Voorthuyzen: Roelof Haazelager en Jacoba A. Janssen. Gehuwd: Hendrik Volbeda en Cornelia Vijselaar. 'Advertentie) VOOR DE KASTPAPIER KASTRANDEN PUNAISES LANGESTR. - AL MAAR ALKMAAR Dit land, dat de laatste jaren van zich doet spreken door politieke beroeringen, oefent op onderzoekers en toeristen een grote aantrekkingskracht uit, welke hoofdzakelijk is gericht op de duizenden jaren oude bouwwerken van geweldige afmetingen: de Pyramiden, de koningsstad Thebe, de terapelcomplexen van Luxor en Karnak. Op de laatste les van de cursus „Uit Bijbelse Landen", voor Scho la Publica door Prof. Dr. D. Deden S.C.J. in Hotel Victory gehouden, was een groot aantal belangstellenden aanwezig. Aansluitend op de vorige lessen, waarin resp. de reizen van Sint Paulus door Klein-Azië en ver volgens Palestina het onderwerp vormden, gaf de inleider thans een beschrijving van Egypte. Met betrekking tot de bijbel verhalen hebben wij interesse voor dit land. De Joden emigreer den erheen, terwijl ons allen de vlucht van het Heilig Gezin naar Egypte bekend is. Er was voort durend contact tussen Israëlieten en Egyptenaren, zodat ook het Joodse element er vrij groot was. De naam: Egypte betekent: het zwarte Egypte d.w.z. het bewoon bare, vruchtbare deel van dit land is 788 k.m. lang en 5 a 10 k.m. breed, het wordt geëscorteerd door twee woestijnen en heeft 20 millioen inwoners. De Nijl werd vereerd als God. Deze rivier, die jaarlijks buiten haar oevers treedt, geeft het land een grote vruchtbaarheid. Wanneer de over stroming goed is geweest, kan zelfs tweemaal geoogst worden. De bevolking is van het Ha- mietische ras, de Mohammedaanse boeren hebben nog het tyoe als hun voorvaderen van 4000 iaar geleden. In de Oudheid, de tijd der Praehistorie, ongeveer 53000 jr. v. C'hr. bestond het land uit 46 gouwen, zogenaamde polderge meenschappen daarna werden twee Rijken gevormd, terwijl later één geheel ontstond onder de Pharao, als heerser. Volgens de mythe zou Horus de eerste koning geweest zijn. De jaren van 28002400 v. Chr. zijn de tijd van ongeëvenaarde Dvramidenbouw. De godsdienst is een Zonnecultus. Een van de meest frapperende bijkomstigheden van de pyrami- denbouw is. dat deze geschiedde in een tii'd. dat het paard in Egypte onbekend was en dat ook ijzer niet bestdnd, zodat de enorme blokken rots. waaruit de bouwwerken werden samenge steld. door bronzen werktuigen - moesten worden gezaagd of ge- maar gerst gaan zei ie. hakt en door mensenkracht naar de plaats van bestemming ver voerd. De Pharao's van de 18e20e dynastie zijn grote tempelbouwers geweest. De Egyptische kunst heeft een eigen stempet. Zij is massaal, statig en stijlvol en alle kunst werken zijn uit steen opgetrok ken, omdat er geen bossen zijn en het derhalve ontbreekt.Lotus- en palmmotieven komen veelvul dig voor, terwijl de zuilen van prachtige kapitelen voorzien zijn. In de beeldhouwkunst kent men het vrijstaande beeld en de reliëfs. De reliëfs zijn zeer vlak gehou den. Kleuren worden ook aange wend om de aard van de stoffen aan te duiden, zo zijn bijv. kope ren kruiken altjjd groen en de stoppen zwart geverfd, mannen figuren in een rode- vrouwen daarentegen in een gele kleur aangegeven, terwijl figuren uit de onderwereld, altijd blauw haar hebben. Het gedachtenleven speelde 'n grote rol bij het vervaardigen van kunstproducten. De kunste naar gaf eigenlijk een gedachten- beeld. Hij geeft iets weer, niet zoals het is, maar zoals hij het denkt. Professor Deden, die zijn met grote aandacht gevolgde inleiding door een aantal bijzonderheden toelichtte en prachtige opnamen van Egvpte's beroemde bouwwer ken toonde, heeft de trouwe be zoekers van Schola Publica een buitengewoon interressante, leer zame av,ond bezorgd. Biljarttournooi om Heinekensbeker ALKMAAR. In de week van 29 Maart tot en met 3 April zal in het café van de heer A. J M. Ligthart het Heinekensbeker- handicap-tournooi kader 38/2 worden verspeeld. De navolgende spelers zullen hieraan deelnemen: J. Kramer, b.v. De Drie Ruiten, 300 carr.: J. Burger, b.v. De Opti misten, 275 carr.: P. Schouten, b.v. Volharden. 225 carr.; J. Bus, b.v. Excelsior, 200 carr.; J. Hev- nis, b.v. De Oude Herberg. 200 carr.; Th. Kooy. Hoorn, b.v. Kets Niet, Hoorn, 175 carr. Cudworth over het onderwerp „Similarity between East Anglia and the Netherlands" (overeen komsten (us'en Oost-Anglia en de Nederlanden). De heer Cudworth is bibliothe caris van de University Music School te Cambridge. Hij verbleef veal in Nederland en Vlaanderen waar hij min of meer studie maakte van typische versehijnse- leit, die zich ook voordoen in be paalde streken van Engeland en uitgebreid fotomateriaal verwierf. De heer Cudworth trok een scher pe grens rond het gebied, waar binnen de vroegere Hanze-steden gelegen zijn en wees in dat ver band op de architectuur, de land schappen en middelen van be staan, die in elk land binnen de genoemde grenzen veel overeen komst vertonen, East-Anglia valt ook in dit gebied. Deze streek ligt ten Noordoosten van Londen, recht tegenover ons land. Het land.is er ook vlak en biedt het zelfde aanzicht als ons land met de koeien, molens, poldervaarten en meren. Het is de streek van de ..Britse Friezen", waar vooral in het kader van gevels en oude gebouwen een sterke vergelijking met oude Nederlandse steden ge maakt kan worden. De bouwstijl, toegepast od kerken en kastelen is voor de Nederlander in vrijwel geen enkel opzicht vreemd. In verschillende delen van East- Anglia. o.a. Norfolk, zijn meerde re Nederlandse 'namen te vinden als- nagedachtenis aan Nederlan ders, die er werkten en studeer den. Aan dit laatste feit dankt de Eneelse streek veel bouwwer ken. Zo is er in Yarmouth een oude ophaalbrug, die gebouwd is door onze landgenoot Cornelis Volleybaltournooi ALKMAAR Da ui/slagen van de eerste ronde va.n hef vol- leybaMour.nooi. georganiseerd door de sportv>er. 't Hooge Huys luid-en alsva!©' Poui'e A: Ca'apu't 2Povav 1 2—0: DeNeBa—PCB 1 1—l; Ca- ta-nuA' 2Tempo 1 02: Povay 1 DeNeBa 02; PCB 1Tempo 1 02; Catapult 2DeNeba 11; Povay 1Tempo 1 11; PCB 1 Catapult 2 11; DeNeBa Tempo 1 11; Povay 1PCB 1 1—1 HET PLUIMVEEBEDRTIF BERGEN Voor de bond van pluimveehouders hield Ir BH. van der Zanden, rijksoluimvee- iieeilf-consulen'' een voorlichtings avond in café Nieuwendijk. Vooraf werd een film vertoond waarin getoond werd dat de wit te leghorn die in 1946 nog 72 pp\ v-an de hele pluimveestapel uii maakte, sterk aan het ver minderen is, en gedaald is tot slechts 23 pot. Hetzelfde kan ge zegd wordén van Red Islanders, die in 1946 nog 44 net telden en nu slechts 14 pet. Thans bestaat de pluimveestacel voor 60 pet uit allerlei kruisihgssoarten. Voorts werd in de -film -grote aandacht besteed aan hst opfok ken van kuikens die veel groen voer nodig hebben en zelfs le vertraan om een tekort aan vi tamine A, B en D te voorkomen. Nia deze film legde Ir. v.d. Zanden er de nadruk op dat hy giëne en ziektebestrijding van 't grootste belang zijn voor een goedie bedrijfsvoering. I.n dit ver band werd gewezen op de mo derne potstal die goede resulta ten afwerpt. De moderne po'stal bestaat uit 'mest. turfsfirooisel en stro-kaft. De mes' en stro-kaft brengen beide verschillende bac teriën voort, die door broeiing elkaar bestrijden. Hierop valt de mest van het pluimvee, maar door de werking van de potstal zal deze g-een besmetting kun nen vormen. Men kan d-e potstal bovendien nog beschermen met chemische middelen, hoofdzake lijk sulfa niftofurazan, ter voor koming van d-e gevreesde cocoi- diosis. Om gezonde kippen te behou den en de groei te bevorderen is het gebruik va.n anti-biotica (ta bletten die door middel van wrij ving in de huid worden inge bracht) zeer aan te bevelen. Hierna werd nogmaals een in teressante film over de pluim veehouderij vertoond. den gaf de heer Cudworth in teressant materiaal tot het trek ken van vergelijkingen, vooral waar het betreft de gevels. On der meer komt in de reeks licht beelden een plaat van de Alk- maarse Waag voor. De uitgebrei de kennis, die spreker aan de dag legde, werkte uiterst verhelde rend en de woorden van de voor zitter van het Genootschap, de heer G. A. M. Snijders, waren zeer toepasselijk, toen hij zei, dat het eigenlijk beschamend was, dat iemand uit Capobridge de Nederlanders komt wijzen op de schoonheid van hun eigen iand. Autotocht ouden van dagen HEILOO In de week van 29 Maart t.e.m. 3 April wordt in onze gemeente een inzameling gehouden. De opbrengst hiervan is vooir de jaarlijkse autofooh/t voor ouden van dagen. Het ge- meeni'ebeo'uur van Hrgloo heeft zij.n toestemming hieraan gege ven. De autotocht wordt gehou den op Dinsdag 15 Juni. Het co mité heeft zijn plannen reeds klaar. Heit hangt vocnr een be langrijk deel af vara»de opbrengst óf alles uitgevoerd kan worden. Ieder jaar blijkt de grote sym- pa'his voor dit werk, ook nu word dit verwacht en natuur lijk dan m iets concreets, geld! Wil men zijm bijdrage per giro storten dan is dat mogelijk op 524034 ten name van N. Majo- lée Heiloo. Er moet dan bijge schreven worden, voor autotocht oudsin van dagen. ALKMAAR. Gisteren is aan de Stationsweg op de hoek van de Stationsstraat een showroom geopend, waarin alle mogcVjke etalave-attributen te bewonderen zijn. Men kan de klant meer dan 1236 standaards voor elke bran che, vervaardigd volgens het „Sys- teem-Verburg", tonen. Vijf jaar geleden construeerde de heer Verburg zijn eerste stan daard. Zijn jarenlange ervaring als etaleur had hem geleerd, dat de standaards, vooral die in ma nufacturenwinkels, een nadelige zijde hadden. Door het spelden namelijk werden én stoffen én de voeten van de standaards be schadigd en de heer Verburg ging zoeken naar een systeem Waar door dat nadeel zou worden op geheven. Hii vond 't en daarmede de gretigheid van alle etaleurs. Hii beperkte ziin ontwerpen niet alleen tot materiaal voor het eta leren van manufacturen. Nadat de mogelijkheid gebleken was, volgde een snelle vervaardiging van materiaal voor elke branche. Het systeem js od zich vrij een voudig. De verschillende onder delen kunnen gemakkelijk in el kaar worden geschoven en door dat ze flexibel zijn. kunnen ze voor vrijwel elk doel worden aangewend. Stoffen luxe artike len, comestibles, schoenen, alles kan er op worden uitgestald. Mo menteel beschikt men reeds over ruim 1236 verschillende etalage standaards en het ziet er naar uit dat dit aantal nog aanmerkelijk wordt uitgebreid. Door' de ge makkelijke hanteerbaarheid kan aan de vraag van elke etaleur in iedere branche voldaan worden. Voor het plaatsen van zwaardere voorwerpen zijn plastic platen Advertentie) met een van Midden in de Langestraat ALKMAAR. De gymnasten ring voor de voortreffelijke be- Wccrs verwachting Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond. KOUDE NACHT Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende be wolking, maar op de meeste plaatsen nog tot het eind va,n de middag droog weer. Koude nacht. Morgen over dag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Overwegend matige wind krimpend van Noord-West naar Zuid-West. van de Christelijke Sportvereni ging „Jong Holland" hebben gis teravond in .,'t Gulden Vlies" hun jaarlijkse uitvoering gegeven. Zij brachten de revue: „Een nieuw begin". Na lied en vlagge- groet, opende de voorzitter van „Jong Holland", de heer H. Jan sen. deze avond met Bijbellezing. De revue begon met een aardig geënsceneerd tablau de troupe. Daarna toonden de zeer jeugdige de wat oudere en de oudste gym nasten wat er in het afgelopen jaar door serieuze oefening, on der leiding van directeur de Vries, op het gebied van gymnas tiek is bereikt. Tussen de ver schillende oefeningen door wer den enkele sketches gespeeld en enige vocale prestaties ten geho re gebracht. Het turnpeil van „Jong Holland" is nog niet van grootse allure, maar wij zagen hier en daar goed werk. o.a. bij de brugoefeningen van de meis jes en bii het hoogbrugwerk van dames en heren. Ook de oefenin gen met het springtouw maakten vooral in den beginne, een voor treffelijke indruk. „Jong Holland" zal nog veel en intensief moeten oefenen om zijn peil omhoog te voeren. De sketches muntten over het algemeen niet uit door geest en de wijze waarop zij werden gebracht, was wel wat erg dilet tantistisch. Een uitzondering moeten wii maken voor „Dit Beeld", een ernstig tableau van de Februariramp, waarbii echter een goed deel van de gedecla meerde verzen dijor een te luide muzikale illustratie verloren ging. Overigens paste dit beeld maar nauwelijks in het geheel van de revue. Wii willen echter niet al te cri- tisch zijn en wij hebben waarde- doehngen waarmee naast het ge slaagde ook het minder ge slaagde ten tonele werd gebracht Pet. slot van rekening pretendeert „Jong Holland" geenszins een uit voering te brengen waar niets op aan te merken valt. Het ging er maar om. dat zij die deze uitvoe ring bijwoonden en de zaal was stampvol het gebodene konden waarderen. En van die waardering gaf het publiek dui delijk blijk. Burgerlijke Stand PURMEREND Geboren: Mar- giarelha dv D. Aiberits en M. Koek, wonende te Purmerend, Beukennlein 5; Fredericus J. L. zv P. Wessels en Ch. Jansen, Hu- go de Groots-raai' 62: Hendrikus zv H, - Meijer en J. Honingh, Beeimstersilieeg 2; Anitje C. dv H. Timmerman en C, Sindorf, Wil lem Eggerts'raait 14; Nicolaa; G. J. zv R. Velzeboer en A. Poel, Peperstraat 10. Ondertrouwd: Frans Beuse, 36 jaar te Pur.merend. Wesiterstraat 102 en Aaitje Schreuder. 33 jaar Melkweg 15; Cornells Wijker, 26 jaar, Breedisfraat 14 en Gart.ha- rina H, van dan Berg, 26 jaar, B Nieuwentijtsitriaait 10. Overleden: Hermanus Hoog- •i',ri3(en, 80 jaar, e.v. Anna E Post, te De Rijp; Hendrik Jan Piisi'oirius, 63 jaar, e.v. Jansje Koo'en Ie Purmerend, Vooruit- sira-E la: Jansje Groot, 65 jaar. te Zaandam. aangebracht, wat noodzakelijk is, omdat de platen geklemd wor den tussen de onderdelen van de standaard, waarbij glazen platen het zouden begeven. De attribu ten nemen weinig ruimte in be slag en blijven, wanneer men dit wil, voor het oog van de voor de etalage staande klant volko men onzichtbaar. Zoals gezegd, werd de toonzaal gisteren geopend. Iedere zaken man zal er het zijne kunnen vin den. INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR. Ingekomen: K. W. A. Kadleck enechtgen. van Amsterdam naar Speenkruidstr. 9; B. Schoonhoven van Zwaag' naar Wilhelminalaan 11; A. J. Westra van Zwaag naar Wilhel minalaan 11; C. Smit van Heiloo naa'r le Landdwarsstraat 18; J. Feld en echtgen. van Blokker naar Paul Krugerstraat 17; J. C. de Jong van Amsterdam naar Bergerweg 130; N. B. Olthof van Den Helder naar Macl. Pontstraat 5; A. van Holland en gëzin van Oldebroek naar Steynstraat 43; C. Hoogendoorn en gezin van Am sterdam naar Kreïagestraat 19; C. M. Koning van Obdam naar Overdiestraat 40; C. Kuizenga van Bedum naar Rippingstraat 20; M. Renooy van Anpa Paulowna naar Vogelenzang 8; S. P. Seha- gen van Nieuwer Amstel naar Boomkampstraat 4; G. de Vos en gezin van Amsterdam naar Aster straat 20; E. W. C. F. van de Port van Weert naar Landstraat 46: J. Vegter en echtgen. van Gronin gen naar Paul Krugerstraat 47; H. J. Aartsen van Amsterdam naar Gasthuisstraat 1; J. C. Hui- berts van Rotterdam naar Toren- burg 1; A. Otter geb. Köfler en kinderen van Breda naar Dr. Schaepmanplein 17; M. Loohuizen en gezin van Zaandam naar Lan gestraat 84; G. M. M. Cornel van Harlingen naar van Everdingen- straat 18; H. G. Th. Mann van Eindhoven naar Steynstraat 15; J. M. van Hol van Utrecht naar Snaarmanslaan 145; N. A. G. Ho nig van Enikhuizen naar Snaar manslaan 67; C. H. Hoogendijk wed. Zwaan van Bergen naar Paul Krugerstraat 63. Vertrokken: W. A. Bindinga van Spanjaardstraat 9 naar Den Helder; C. N, Bijman van Gast huisstraat 1 naar Nieuwer Am- stel; L. Bijwaard van Noorder kade 39 naar Bergen; H. C. Heyer van Molenbuurt 31 naar Amster dam; M. J. Hopman wed. Braken- hoff van Snaarmanslaan 15 naar Koog aan de Zaan; O. de Jong geb. Hüren van Noorderkade 69 naar Middelburg; G. M. de Jong van St. Annastraat 12 naar Heer- hugowaard; A. de Kok en kind van Forestusstraat 12 naar Ber gen; C. Morsoh van Geestersingel 47 naar Amsterdam; M. G. Princen van Wilhelminalaan 9 naar Oss; K. Sogers geb. Scihreu- der en kinderen van Varnebroek 11 naar Gilze; K. van Veen en gezin van Hofstraat 8 naar Heiloo; J. Van der Veen van Egmonder- straat 16 naar Lemsterland; W. Wijpkema en gezin van Frans Halsstraat 41 naar Canada; J. See der van Staringhstraat 10 naar Canada; J. Bakker van Omval 12 naar Haarlem; A. E, Balder van Prins Hendrikstraat 46 naar Be verwijk; N. A. Godijn van Fnid- son 73 naar Deurne; A. Looyen van Vermeerstraat 40 naar Zaan dam; J. Min en gezin van Coorn- hertkade 58 naar Limimen: G. Hopman wed. Swager van Hout weg 8 naar Langedijk. Feestviering op Koninginnedag CASTRICUM. Het Oranje- comité heeft na een bespreking met de hoofden Van scholen en de afgevaardigden van de orga nisaties een voorlopig program voor de feestvierine op Konin ginnedag samengesteld. Men overweegt voor de kleu ters, totaal 500. een ballonwed- strijd en voor de jeugd van de lagere scholen een filmvoorstel ling te organiseren. In de na middag zal de Motorclub Castri- cum behendieheidswedstriiden benevens ringsteken voor de mo torrijders houden, 's Avonds is er demonstratie van de brandweer corpsen, waaraan ook de omlig gende gemeenten zullen mede werken. Na aflooD zal een grote parade worden gehouden. Als een passend slot kan men genieten van een schitterend vuurwerk. Het Oranje-comité doet een he roën op de gehele bevolking om gelden beschikbaar te stellen waardoor het in de gelegenheid zal zijn het programma uit te voeren. Liefdewerk Oud Papier CASTRICUM. Schoonmaak tijd. De zolder wordt opgeruimd. Hoeveel oud-papier komt er niet voor de dag? Wat doet U er mee? Toch niet met de vuilniswagen meegeven? Oud-papier heeft nog altijd enige waarde. De opbrengst ervan is bestemd voor de chari tatieve instellingen van alle ge zindten in ons dorp. Leg uw oud papier gereed en geef er Zondag even kennis van aan de ophaler, G. Bos. Dorpsstraat 81. Geen audiëntie HAARLEM. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dins dag 30 en Woensdag 31 Maart a.s. geen audiëntie verlenen. K.F.G.-KEURINGEN Alkmaar: HARMONIE: Slaven der harts tocht. 18 jaar. VICTORIA. Salome. 18 jaar (met streng voorbehoud). REX: Zo lang jij bij mij_ bent, 14 jaar. CINEMA AMERICAN: De ver overing van de Mount Everest, alle leeftijden. Schagen: ROYAL: Salto des doods, 14 jaar. GOED AFGELOPEN HEERHUGOWAARD (Nd.) Donderdagmiddag gebeurde er een ongeluk dat goed is afgelo pen. A. de Groot kwam met zijn wagen aangereden en voor hem reed aan de rechterkant van de weg een auto van de heer Meinis achteruit de weg op. De auto van de heer de Groot kwam met de voorkant in aanraking met de achterkant van de auto van de heer Mein.is, schoof dwars de weg over, reed een jonge boom om ver en kwam net voor de sloot tot stilstand. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet. voor; de materiële schade was vrij aanzienlijk. FANGY-FAIR HEERHUGOWAARD-N. Zo als wij reeds eerder meldden, houdt Hugo Boys en Hugo Girls on Zondag 28 Maart een groot scheeps opgezette fancy-fair in de zalen van de heren Bleeker en Ursem. De bedoeling hiervan zult u wel begrijpen. Dit is heel hard nodig, 's Middags is er een aardige attractie voor de 'kinde ren '.5 avonds om ongeveer tien uur wordt als klap op de vuur- peil een verloting gehouden Zij. die nog loten in hun bezit hebben en deze nog niet ver kocht hebben, worden verzocht deze Zaterdagavond na het lof in te leveren bij het bestuur in de zaal van Bleeker. Bestuursverjïailerinjï L. G. C. BROEK OP LANGEDIJK. Op de bestuursvergadering, van de L.G C. richtte de voorzitter, burgemeester Schelhaas, bijzon dere woorden van welkom tot de heren L. Brink en C. Schouten (L.T.B. Heer-Hugowaard), Jac. Weel (L.T.B. Zuid-Scharwoude) en M. Ooyevaar (Broek op Lan gedijk) die als nieuwe bestuurs leden voor het eerst op deze ver gadering aanwezig waren. De omzetcijfers geven wel een zeer duidelijk beeld van de nood in de tuinbouw. Over de twee eerste maanden van dit jaar was de omzet ruim 400.000 gulden iager dan in 1952. De secretaris, de heer S. Visser, werd ook belast met het penning meesterschap. De voorzitter gaf een over zicht van detstand van de mini- mumprijzenfondsen. Hieruit bleek dat de specifiek Noordhollandse fondsen er wel het slechtst voor staan. De heer Jac. Weel betoogde, aat ook van de zijde van de Vierbond de noodzaak zou wor den bepleit van het stichten van een weerstandsfonds. Hierdoor zou in de toekomst een toestand, zoals deze zich nu aan de Lange dijk voordoet, kunnen worden voorkomen. De heer Bijpost informeerde of er genoëg aardappelkisten zou den -zijn. Het bestuur kreeg de machtiging om eventueel nog 20.000 kisten te kopen. Cursus huiselijke ziekenverzorging ST. MAARTENSBRUG De afd. „Zijpe-Callantsoog" van „Het Witte Kruis" is voornemens een tweede cursus huiselijke zieken verzorging te doen geven en wel te St. Maartensbrug, alwaar zich niet minder dan 24 dames hebben aangemeld voor het volgen van deze cursus. Ook deze cursus zal door Zr. Houter. wijkverpleegster worden geleid. Aantal kiezers ZIJPE In verband met de op handen zijnde stemming ter verkiezing van leden van de Prov. Staten op 21 April a.s. kunnen wij belangstellenden mededelen, dat het aantal kiezers in de gemeente Zi.ipe 3551 be draagt, welke als volgt over de 6 stembureaux zijn verdeeld: Schagerbrug 895, St. Maartens brug 636, Burgerbrug 435. 't Zand _762, Oudesluis 405 en Petten 418. Artseudienst Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen arts zijn vanaf Zaterdag 27 Mrt. te 14.00 uur tot Maandag 29 Mrt. te 8.00 uur alleen voor spoedge vallen bereikbaar de artsen: J. Kok, Hippolytushoef K 2279—334, A. J. Roskam, Winkel K 2244 335, A. P. Hoogkamer, Midden- meer K 2270456, A. J. Koning, Schagen K 2240—435. T. Nauta, Wieringerwaard K 2242262. Jac. Hageman, Oude Niedorp K 2262 2122, J. W. F. Verheul, t Zand K 2249—223 b.g.g.h. K 2248—288. Dierenartsendienst Holl. Noorderkwartier Gedurende 't weekeinde wordt de dierenartsendienst waargenomen door de heren N. J. Bouwman te Slootdorn K 2278—2M E. Hakke- steeght. Schagen IC 2240437. W v. d. Sluis te 't Zand IC 2249312.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3