3NG Zendstation voor Vaticaan zal spoedig verrijzen Joodse zijde antwoordt op verklaring Aartsbisdom Vragen over kaas-export naar Rusland LOSSE PR 4 ATJES en LOSSE uw Maatschappelijk Werk niet alleen „suikerstrooier" )OR [TIEL iME eltreffender cocos Alkmaar Geschenk van Nederlandse katholieken in grote dank aanvaard PLANNEN NU GOEDGEKEURD V erkeersregeling België-Nederland Diefstallen aan lopende band Het geval-Anneke Beekman KVP vindt departement onmisbaar: Pseiido-oiiderwijzer flessentrekker s ITIE IN lets KUF.TS staat aan de spits! valiteiter.s de c de prijzen ies. jongens en i met irf|e- voor schoen- 18, in grijs en v.a. 1.45 ior heren in 50 2.85 3.90 LO 2.45 iANTEN 1- en 2- - OoU KINDER- zijn bijzonder wet. vereniging 54 Lé TAPIJT, Liver wollen kwa- n een zeer mooie 100 cm. breed, eter 13.90 SLOPER prima kwaliteit in mooie streep- per meter: breed1.98 2.50 3.75 STER cocos, het van het beste in i mooie dessins, eter: n. breed 4.25 u 5.50 8.50 TUM brengen wij 'n collectie zowel ruis- als slaapka mer meter: •eed 2.85 eed 3.10 FELT •ima profluct van nm Krommenie, aar in 8 mooie tl, per vierkante 3.95 PKAMER- DJES, eenzijdig, in mo- en perzische des- 5.90, 4.95 RSIBLES, ser mooi dubbel- kleedje, in mooie 14.50, 10.90 Vrijdag 26 Maai t 1954 Pagina 9 De nieuwe moderne Vatieaange kortegolf zender, die door de Nederlandse katholieken ter gelegenheid van het Heilig Jaar aan de H. Vader is geschonken, zal definitief in exploitatie kunnen komen. Vijftien curie-kardinalen hebben de plannen aan een diepgaande bespreking onderworpen en zijn daarbij tot de conclusie gekomen, dat de bouw van het nieuwe zend station nuttig en zelfs noodzakelijk is. het in gebruik nemen van het jubileumgeschenk der Nederland se katholieken, hoezeer het ge- sohenk ook door de Paus en de Vaticaanse autoriteiten op prijs werd gesteld. De zendinstallatie, waarvan Ra dio Vaticana totnogtoe gebruik maakt, dateert uit het jaar 1931. In die tijd was zij een toppunt van technisch vernuft, aangezien zij door niémand minder werd Allen hebben hun goedkeuring aan de uitvoering gehecht en be sloten de Paus dienovereenkom stig te adviseren. Het nieuwe zendstation, dat buiten Vaticaan stad zal worden opgericht, zal zo wel een complete zendinriehting als een volledige installatie tot ontvangst van alle zenders in de Wereld bevatten. Radio Vaticana zal daardoor in de toekomst zelfs voor de sterkste Europese zen ders niet meer onderdoen en in alle uithoeken van de wereld haar stem kunnen doen horen. Het Italiaanse parlement heeft reeds meer dam een jaar geleden de afstand van de grond voor deze zenderbouw goedgekeurd. Hoge kosten De huidige beslissing van de kardinalen betekent het eind van een onzekerheid, waarvan het slot door velen in den lande met on geduld werd verbeid. Z'oals men weet vormen de hoge kosten, die noodzakelijk met de inrichting on exploitatie van een dergelijk modern zendstation zijn verbon den, totnutoe een beletsel voor In verband met de voetbalwed strijd BelgiëNederland welke op Zondag 4 April a.s. te Deurne bij Antwerpen zal worden gehou den heeft, naar de K.N.A.C. meldt, de Belgische Verkeerspolir tie bijzondere verkeersmaatrege len getroffen teneinde een vlotte afwerking van liet verkeer te kunnen verzekeren. In grote lijnen komt het hierop neer, dat door de Belgische Rijkswacht op alle wegen van de Nederlandse grens af vele poli tieposten zullen dienst doen, ook om het verkeer dat van Neder land naar België gaat, maar zich niet naar het Antwerpse Stadion begeeft, gelegenheid te geven zonder noemenswaardig opont houd zijn route te volgen. In verband met het laatste wordt dit verkeer in verschillende plaatsen als volgt omgeleid: te Brasschaat: langs Ekeren-Noorderlaan-Ant- werpen; te Schoten (Botermelk) langs Brasschaat Dorp: te Wijne- gem: van 12-16 uur, alle verkeer komende van Turnhout langs Wommelgem-Mortsel-via Lierse steenweg. Voor de bezoekers van de wedstrijd voeren de normale routes naar Deurne waar de poli tie het verkeer verder zal rege len. Voor hen die reeds Zater dags te voren in Antwerpen zijn aangekomen geldt dat zij des Zondags naar Deurne rijdende, Antwerpen via de Italiëlei moe ten verlaten en dan hetzij via de Noorderplaats dab wel (je Eller- manstraat verder naar de dichtst bijzijnde parkeerplaatsen van het Stadion worden gedirigeerd. 's-GRAVENHAGE, 35 Maart. De Officier van Justitie bij de arrondissementsrechtbank alhier heeft drie jaar met aftrek geëist tegen de koopman J. de H. alhier en vier jaar met aftrek tegen de loswerkman L. v. d. B., eveneens te 's-Gravenhage. Hun waren drie diefstallen te Leiden ten laste gelegd. Zij waren daarbij binnengedrongen in een juwelierszaak, in een tabakswin kel en in een particuliere woning. De buit bestond uit gouden siera den, rookgerei en bankbiljetten. Niet ten laste was gelegd een serie diefstallen gepleegd in het tijdvak van 25 April 1953 tot December 1953. Van deze serie had de H. er acht op zijn naam staan en van den B. niet minder dan een- en-twintig. De officier noemde hetgeen ver dachten hadden gedaan „alle per ken te buiten gaande" en achtte een ware straf nodig. De machinist J. A. L. en de loswerkman P. van der H. bei den te 's-Gravenhage, waren drie diefstallen ten laste gelegd. Ook dit stel had, behalve de ten laste gelegde, zeer vele diefstallen op zijn geweten. Van der H, twee- en-twintig en L. negentien. De officier eiste tegen L. vier jaar gevangenisstraf met aftrek en tegen van der H., die overi gens een blanco strafregister had, twee jaar en zes maanden met aftrek erkzaamheden aan circuit van Zandvoort begonnen Te Zandvoort werd begonnen met het leggen van het nieuwe., wegdek van het circuit. Er wordt per dag ruim 3000 m2 weg be handeld,, De totale oppervlakte die gedaan moet worden is om streeks 39.000 m2 De deklaag Knjigt een dikte van ruim 2 cm en is onmiddellijk berijdbaar. ontworpen dan door de uitvinder en Buit,Ier. van de radio zelf, de vermaarde Marconi. Ondanks talrijke verbe teringen, die in de loop der jaren =zijn aangebracht, voldoet deze zender reeds sedert lang niet meer aan de eisen der moderne techniek. Het nieuwe station zal volgens de thans goedgekeurde plannen niet minder dan 29 antennes be vatten, waarvan 19 bestemd zijn voor uitzendingen naar de over zeese landen. De overige 10 moe ten dienen voor de verzorging van het Europese programma. Minister Beyc.il naar Londen Naar wij vernemen zat die minister van Buitenlandse zaken, mr J. W. Beyen, van 29 tot 31 Maart een bezoek brengen aan Londen te,r bespreking van enige politieke e.n economische onder werpen met de ministers Eden ROMANOV: Rusland moet alle wereldrecords veroveren De nieuwe president van de commissie voor liehame-. lijke opvoeding en sport in de Sovvjet-Unie. Romanov, heeft in een rede voor het 12e congres van de „Kom somols" (de nationale jeugd organisatie) gezegd, dat het de taak Van de Russische sport lieden is te trachten Rusland in alle takken van sport aam de spits te bren gen. „In de komende jaren zul len wij met inzet van alje krachten de bestaande we reldrecords moeten aanval len," Romanov voegde ev aan toe, dat Rusland zich tevens zal moeten inspannen iintigrnaitionale kampioen schappen, zoals wpreLikam.- pioensehappen en Olympi sche kamoioenschappen, te winnen. „Het zal nodig zijn on,s nog meer op de attóletiek en heit zwemmen toe te leg gen", aldus Romanov. AMSTERDAM, 25 Maart. De permanente commissie tot de al gemene zaken van het Nederlands Israelietisch Kerkgenootschap heeft, tezamen met de hoofdcom missie voor de„ zaken van het Portugees-Israelietisch Kerkge nootschap in Nederland, in ant woord op de verklaring van het secretariaat van het Aartsbisdom te Utrecht over het geval Anneke Beekman, verklaard: „Uit de pers heeft de commissie kennis moeten nemen van het standpunt van het Aartsbisdom te Utrecht ten aanzien van haar telegram van 14 Maart j.l., waar in dat Nederlands Israelietisch Kerkgenootschap een beroep deed op de Aartsbisschop-Coadjutor, Mgr dr B. J. Alfrink. Onze kerk genootschappen betreuren, dat wederom door de kerkelijke over heid pen standpunt wordt inge nomen, dat slechts kan dienen om alle katholieken, die bij de ver dwijning betrokken zijn, te stij ven in hun gedrag. Zowel uit het advies van de commissie van oor logspleegkinderen als de beslis singen van de rechter blijkt, dat het niet in het belang van het kind werd geacht, dat het in het pleeggezin bleef. Het is onmoge lijk om te spreken van vrije wil van een kind, dat 7 jaar was toen men haar voor het eerst liet ver dwijnen en verdwenen is gehou den, totdat het nu weej: door een verblinde verzorgster meegesleept wordt van schuilplaats naar schuilplaats. Wij protesteren te- terminologie, waarbij de woorden- „opjagen", „achtervolging" en „uitlevering" van het meisje ge bruikt worden. Onze commissies betreuren het er op te moeten wijzen dat de aanleiding tot de telegrammen in de eerste plaats gelegen is in medewerking van katholieke gees telijken en instellingen bij doop en verdwijning van een kind van orthodox-Joodse ouders. Daardoor werden onze vermoedens, die tot nu toe door de kerkelijke autori teiten in twijfel getrokken wer den, bewaarheid. Wij achtten het onze taak hierop bij het hoogste kerkelijk gezag de aandacht te vestigen. Tenslotte wijzen wij er op, dat het niet onze actie is, die een „rel" veroorzaakt, maar de ontstellende feiten. Zowel de kin derbescherming als de rechtsstaat is hierbij in het geding. Daarover kunnen en zullen wij niet zwij gen. Dit is dan ook de reden, dat, hoewel 't Portusees-Israelietische meisje Betty Melhadq, het andere verdwenen kind, inmiddels ge vonden is, ook het Portugees- Israelietisch Kerkgenootschap zich met het bovenstaande openlijk yerenigt." Prins Albert van België naar Curacao 's-GRAVENHAGE, 25 Maart. Z.K.H. Prins Albert van België zal morgenmiddag te 12 uur per K.L.M. van Schiphol naar Cura cao vertrekken. De reis was oor spronkelijk vastgesteld op 30 Oefensinaldeel bezoekt Plymouth Een Qefensbialdeel V van de Kon. Nederlandse Marine, onder bevel van commandeur S. den Boef', za! va.n 2 tot 5 April a.s. een bezoek aa,n Plymouth bren gen. De eenheid bestaat uit het vliegdekschip Karei Doorman, twee torpedobooijagers, twee fregatten en twee onderzee boten. De marine-autoriteiten te Plymouth hebben reeds een uit voerig gezelligheid sprograrnma voor ge bezoekers opgesteld. Mau-Mau-generaal gevangen genomen NAIROBI, 25 Maart. Naar te Nairobi is meegedeeld, hebben veiligheidstroepen bij een gevecht met een grote troep opstandelin gen in het gebied van Nyeri een zekere „generaal" Gomokagio van de Mau Mau gevangen genomen. Bij het treffen werden zeven Mau Mau-leden gedood en - ijf gevan gen genomen. (Van onze parlementaire redactie) De behandeling van de begro ting van Maatschappelijk Werk in de Eerste Kamer heeft weinig nieuws opgeleverd. Een groot deel van de Kamer, de K.V.P.- fractie uitgezonderd, bleek nog steeds niet overtuigd te zijn van de onmisbaarheid van het an derhalf jaar oude departement. Wat de hoofdpunten der dis cussie betrof, de Indische Neder landers en de Ambonezen, be perkte minister Van Thiel zich tot een herhaling -van zijn reeds bekende standpunt ter zake: de Indische Nederlanders zullen niet aan hun lot worden over gelaten: het beleid ten aanzien van de Ambonezen blijft gericht op hun terugkeer naar Indonesië. De Bossche wethouder van So ciale Zaken, de heer Schuurmans (K.V.P.) kreeg van minister vgn Thiel de verzekering, dat er haast gemaakt wordt met hgt creëren van een anna-aat in Indonesië, dat de aanviagen tot repatriëring van Indische Ne derlanders zal afhandelen. Bin nenkort wordt een aantal amb tenaren naar Indonesië uitgezon den, Ook de minvermogende Ne derlanders in Indonesië worden niet vergeten. Zii kunnen thans gratis een arts raadplegen en in Djakarta ook een specialist. Ten aanzien van de Ambonezen had de heer Schuurmans en andere senatoren met hem, betoogd, dat het beleid ten opzichte van hen bpfgr zqji kunnen uitgaan van de verwachting, dat vele Ambone zen niet naar hun land zullen terugkeren, maar in Nederland zullen blijyen. Voor deze beleids wijziging achtte Mr van Thiel het ogenblik echter nog niet geko men. De heer Schuui'mans nam de minister voorts in bescherming tegen verwitten, volgens welke maatschappelijk werk slechts 'n „studiecentrum" zou ziin, een „suikerstrooier" (van subsidies), zoals baron De Vos van Steen- wijk (V.V.D.) het had uitge drukt. ..De minister heeft do kat niet uit de boom zitten kijken" Zijn waardering voor de be windsman. werd door zijn frac tiegenoot, de heer Van Lieshout, niet gedeeld op het punt van het woonwagenbeleid. De heer Van Lieshout had liever gezien, dat de minister het werk in de woon wagenkampen op grote schaal zou aanpakken in plaats van af te wachten wat zich op dit ge bied gaat ontwikkelen. Minister Van Thiel bleek evenwel niet bereid zich hier te binden. Uitbreiding telefoonverkeer Scandinavië-W.-Europa KOPENHAGEN, 25 Maart. Het telefoonverkeer tussen Scan dinavië en West-Europa, dat via Nederland loopt, za! aanmerke lijk worden uitgebreid. De Neder landse en Deense P.T.T. hebben een plan uitgewerkt dat voorziet in de aanleg van een nieuwe tele foonkabel tussen beide landen en uitbreiding van de twee reeds bestaande kabels." Hierdoor zal men over enige jaren 300 ge sprekken tussen Scandinavië en West-Europa gelijktijdig tot stand kunnen brengen. Vóór de oorlog liepen de tele foonverbindingen tussen Scandi navië en WesUEuropa via Duits land. Thans is Nederland de be langrijke schakel in het Scandi- navisch-West-Europese telefoon verkeer. gen de onware en tendentieuze Maart, maar is vervroegd. 's-GRAVENHAGE, 24 Maart. Het Tweede Kamerlid de heer Cornelissen heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening schriftelijk de vol gende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat 2.000.000 kg kaas naar Rusland zal worden ge ëxporteerd tegen de prijs van f2.10 voor de Goudse en f 1 90 voor Edammer kaas? 2. Mochten deze prijzen niet juist zij.n, wil. de minister dan mededelen, tegen welke prijzen deze kaas dan wel wordt ge ëxporteerd? 3. Is het de minister bekend, dat de kaasexport door overheids maatregelen en overheidsmanipu- laties dusdanig aan banden is ge legd, dat een renderende kaas- exoort niet mogelijk is? 4. Acht de minister, gezien dit feit, het juist, dat het In- en Ver koopbureau voor Zuivel daaren boven de uitvoer van kaas naar Rusland zelf ter hand heeft ge nomen? 5. Indien deze vraag bevesti gend wordt beantwoord, acht de minister het dan juist, dat het In- en Verkoopbureau voor Zuivel zqnder overleg met de kaasexport- handel deze transactie heeft af gesloten? 6. Acht de minister dit niet juist, is hij dan bereid stappen te ondernemen, waardoor met de belangen van de kaasexporthan- del beter rekening wordt gehóu den? HELICOPTERS BOVEN BOLLENSTREEK HAARLEM, 25 Maart. De rijksluchtvaartdienst heeft aan de Sabena te Brussel toestemming verleend gedu rende de bollentijd een heli- copterdienst te onderhouden over de bollenstreek. Van 10 April tot en met 15 Mei zal' een dienst worden onderhou den van Brussel naar Rotter dam, Lisse. Haarlem. Zand voort en terug. Deze diensten worden gehouden op Zater dagen, Zondagen en Feest dagen. Gedurende de periode dat de passagiers zioh ophou den in Lisse (Keukenhof) Haarlem en Zandvoort, zul len de helicopters voor be langstellenden rondvluchten boven deze plaatsen houden. „Arlcmis" 65ste schip van de K.N.S.M. Ongeveer ter hoogte van IJmui- den is gisteren de vloot van de K.N.S.M. met het 65e schip ver rijkt. Het m.s. ..Artemis", het tweede van een serie van tien zuster schepen, gebouwd op C. van der Giessen eri Zonen scheeps werven N.V. te Krimpen aan de IJssel, is overgedragen aan de directeur van de K.N.S.M., ir. W. H .Kruyff. - Het schip is lang ruim 91 meter, breed ruim 14 meter en hol 7 meter. Het draagvermo gen is circa 3900 ton. De „Arte- mis" wordt voortgestuwd door een zevencylinder enkelwerkcnde tweetact Stork dieselmotor met een vermogen van 2330 a P K. Van fiets gevallen overreden MINDER GROENTEN IN WEST-DÜITSLAND BONN, 2 Maart De West- Duitse land- en tuinbouw zal dit jaar minder groenten aanplanten dan vorig jaar. Dit wordt door het centrale bureau voor de sta tistiek medegedeeld. De aanplant zal twaalf procent kleiner zijn dan vorig jaar. Er zullen vooral aanzienlijk minder najaars witte kool, groene bonen, erwten en augurken worden geteeld, terwijl de productie van bloemkool, knolraap, kropsla en tomaten zal worden vergroot. GADEAUX Terwijl o.a. midden stand en werkgevers bekvechten pro en con tra het cadeaustelsel, wordt er van alle kan ten braaf aan de toe passing van dat cadeau stelsel gedaan. In de politiek zijn ze er druk mee bezig. Want het geval is weer urgent geworden, nadat de tuur een kwestie, die on ze aandacht voortdurend gespannen moet houden, want er gaat toch maar van persconferenties steeds duidelijker.... Maar Ste venson zei er nog iets achter: Eierhoofden aller oorlog ook daar natuur- niets boven de Europese landen, verenigt u n.l„ u lijk volkomen de „klad" cultuur. De klassieke ten i.* 7 j minste. Aan de moderne in gebracht had. Men ;s ook wej eens een steek- kent de boterwinkels, je los. Hier geldt het die serviezen cadeau woord: Europa, let op uw gaven en nu de kruide- zaak- niers, die represailles Cultuur-record nemen tegen de textiel handelaren die zich Amerika zoekt de hoog- nanaeLaren, ate zien, te yan dg cultuur ook in met cadeaux, op elkan- records. Niet alleeif ders terrein begaven, van zoveel uren achtereen pikken van het schaaltje- De strijd verplaatst dansen en piano-spelen zich nil nnnr het neeste e d - maar nu °0lC (vo1" "a*er Lailipeil zien nu naar liet geeste- Rens de Franse schrijver hebt niets te verliezen dan de dooiers. Voelt u wat hij bedoelt? Daar moet u intellectueel voor zijn. En ook om te begrij pen, wat, volgens 't Han delsblad de eerdergenoem de Franse schrijver Rolo- batier er bij schreef: „Het zou nog beter geweest zijn, als Stevenson iets gezegd had over het door- lijke, het culturele ter rein. Schrijf in op een nieuwe katholieke bi bliotheek voor het ge- Jacques Rolobatier in een Parijs blad) in de stunt van de student Geor Murch in Amerika, die 8000 woorden per minuut Pater Lampen, die 40 jaar priester is, heeft in een interview iets gezegd, dat overweging verdient in de Boekenweek! Hij is zin, de Zonnewijzer, die weet te lezen! Maar Murch bezig aan een boek over de uitgeverij Het Svec- neemt meer de ideeën in de H. Anna. Veertig boe- Jnn r-,v. T»-. Ir p»r> Vto7i hii /lnornupr n trum in Utrecht v zich op dan woorden. „In één oogopslag leest Murch zorgt in opdracht van hele bladzijden en hoe sneller hij leest, hoe meer hij onthoudt"! De „lees- de Sint Willibrordus- vereniging en de Ka tholieke Actie, en u heeft de kans op een Lourdes-reis, met heel uw gezin! Als dit niet pakt, pakt niemendal. U leest er deze week meer over. En laat men dan maar kibbelen over de. practijk van het cadeaustelsel! Wij be hoeven ons nog niet on- sTden^cLl,mkrrekeag w6 een ontving! Neen. zo word geiust te manen over persconferentie', waar ot?er ie van schrijven niet rijk! capaciteit" van een ge woon mens bedraagt on geveer 250 woorden per minuut. Eierlioofd Nog eenmaal houdt de cultuur in Amerika ons bezig. De heer Adlai Ste venson, u weet het nog ken bezit hij daarover al en hij heeft 300 bladzijden klaar van zijn boek over haar. Maar hij kan geen uitgever vinden! Er wordt anders genoeg van alles gedrukt zou je zo denken, maar in een boek als dit ziet men blijkbaar geen gat. En bovendien zei pa ter Lampen, dat men van schrijven niet rijk wordt (Behalve als je journalist bent). En hij deelde ook nog mee, dat hij van zijn werk over de Alkmaarse wel, de niet-gekozen can- -martelaren, waarvan 5000 didaat der democraten ex. werden verkocht, zeg ge en schrijve 100 gulden de vraag, of deze „stunt" ook onder de wet zal vallen, want de wet is er nog niet eens Cultuur In de komende boeken week gaat het natuurlijk inderdaad over de cultuur. In dit opzicht heet Ame rika bij Europa ten ach ter te zijn. Zal wel zo wa zen. In elk geval is het Amerikanisme in de cul- intellectualiteit in de V S. gesproken werd, de vraag voorgelegd, wat een „eier- hoofd" is. Dit schijnt een scheldwoord te zijn tegen intellectuelen in Yankee land. Zoiets als een „punt hoofd"? Of wat de Gewo ne Man een „studiehoofd" noemt? Stevenson moest bekennen, dat hij niet wist waar het woord eierhoofd vandaan kwam. Maar hij wilde het wel aanvaarden in die zin van: „Eierhoof den aller landen, verenigt Arbeidsterreinen De Mode-academie in New York heeft de „best- geklede vrouwen" van Amerika op y ij f tien vrou welijke „arbeidsterreinen" gekozen. Het is met die arbeid op deze terreinen eigenaardig gesteld. Tot de gekozenen behoren n.l. behalve de actrice Elisa beth Taylor op het terrein van de film (dat kan dan nog), want het is hier, on- U'. Als u zulke dingen danks het vele schiin- leest, dan wordt het nut schone, een hard bedrijf) de.... hertogin van Wind sor, op het werkterrein van de internationale so ciety.... mevr. Melchior, echtgenote van de in De nemarken geboren zanger, op 't tearein van de gast vrouw (nou, dat kan ook nog) en mevr. Eisenhower de echtgenote van de pre sident, on het terrein van het openbare leven, wat ook wel geen snippie zal zijn. Tot nog toe zijn we er niet achtergekomen, of er ook een moeder van 'n groot gezin bij is, of een maatschappelijk werkster of een \yinkeljuffrouw.... Zwak? Zo tussen neus en lip pen heeft rfir. Oud van de V.V.D. in zijn rede op het jaarcongres van de partij gezegd, dat minister van Thiel de zwakke minister van Maatschappelijk Werk is. Dat wordt zo maar even gezegd. Waarom? Minister van Thiel. weten wij niet beter, heeft de zaken van zijn departe ment, waarop hij van huis-uit uiterst deskundig is, dadelijk flink aange pakt en hij doet al het mogelijke, om op dit ter rein het principe door te voeren, dat het particulier initiatief voorrang hebben moet boven de bemoeienis van de overheid op dit ge bied. Wij dachten, dat mr Oud het daar wel mee eens zou zijn. Bovendien zou men nog eens even kunnen aanzien, hoe de zaken zich hier verder ontwikkelen. Het betreft hier immers een geheel nieuw departement en het bekende woord „Wacht op onze daden" kwam toch ook in de historie uit de mond van een liberaal staatsman. Anneke Beekman Volgens een verhaal in de Gazet van Limburg is Anneke Beekman, het Joodse kind. dat thans zo in opspraak is, in het ka tholieke gezin van de da mes van Moorst uit Hil- Waarom verlaagt de over heid de belasting op mo torvoertuigen niet zoda nig. dat men zich W A verzekeren kan en.... moet?? Democraat Voor een grote menigte hield Roosevelt eens een rede. Er was een manne tje, dat hem steeds on derbrak met de uitroep: „Ik ben republikein" Dat ging Roosevelt op de duur toch vervelen en hij wend de zich tot de man met de vraag: „Mag ik die heer misschien vragen waarom hij democraat is?" De man antwoordde: „Mijn grootvader was re publikein, mijn vader was het en ik ben het ook" Roosevelt glimlachte en gaf een ander voorbeeld: „Stelt U zich eens voor. versum terecht gekomen door de uitdrukkelijke wil van de joodse ouders. Va der en moeder Beekman hebben in Juni 194], voor dat zij als slachtoffers van de afschuwelijke jo denvervolging a door de Duitsers uit Amsterdam werden weggesleept, de dood tegemoet, volgens 'n verklaring van iemand, die de zaken Van nabij heeft meegemaakt, het volgende gezegd: --.„Over dat uw grootvader een het lot van ons kind kun- ezel was geweest en uw ren we tenminste gerust vader eveneens, wat zou zijn. Het geniet bij brave katholieke mensen in Hil versum een goede opvoe ding. En mochten we na de oorlog niet meer terug keren, ga dan aan die da mes vragen, of ze voor 't kind kunnen blijven zor gen". Een verklaring, die wel een eigenaardig licht werpt op de verschillende tendentieuze publicaties van de laatste tijd! Veilia; Verkeer U dan geweest zijn?" Toen kwam het niet verwachte antwoord: „Een demo craat" Iets bijzonders? Een heer werd aange sproken door 'n bedelaar. „Een aalmoes, alstublieft." „Zeker om te verdrin ken", zei de heer. Het antwoord was „neen". „Om te verdobbelen dan?" Weer klonk het „neen" „Dan zeker om aan je vrouw te geven." De be delaar zei: „Ik drink niet, ik rook niet, ik dobbel niet en ik heb geen vrouw". Waarop de heer de zei: „Kom met me mee naar huis dan zal ik je aan mijn vrouw voorstellen Dan kan ze zien welk een voorbeeldige man je kan zijn als je geen vrouw hebt". U heeft het natuurlijk ook al gelezen: bijna een derde van de 18.000 on derzochte auto's had een versleten remvoering. Wat ppn tipntip een wonder, dat er zoveel handen stopte en ongelukken gebeuren Men "-anclen stopte en heeft uitgerekend, dat bin nenkort op de smalle we gen met de vele lintbe bouwing in ons land, meer dan een millioen motor voertuigen van allerlei soort zich per dag zul len voortbewegen. En hoe zorgt de Overheid nu voor haar taak. om de veilig heid te verzekeren, of lie ver. hoe gaat het met de gevolgen van de vele on gelukken? De wettelijke regeling der financiële aansprakelijkheid is nog steeds onvolledig. Elke verkeers-bankroetier kan een gezin in de grootste armoede storten, door de kostwinner invalide te maken. Verkeersdeelne mers behoeven in ons land niet verzekerd te zijn te gen derden. Daarom is wel zeer ad rem. de vraag die laatst gesteld werd: Nou weten we het! Het staat heel duidelijk op vele kalenders, die in New Yorkse kantoren zijn opgehangen. Onder een oortret van Beethoven staat: „Ludwig van Beet hoven was zonder twijfel een mulat met een donke re huid. Haydn was even eens een kleurling. De fa milie Beethoven kwam uit België, dat honderden jaren onder Spaanse heer schappij stond. En de Spanjaarden hadden bij hun troepen veel zwarte soldaten". Ziezo, dat we ten we ook weer. en TILBURG. 25 MrtDe 44- jarige mevr W. van Ierland-van de Hoven is in de Koestraat te Tilburg met haar rijwiel gevallen, luist toen 'n vrachtauto passeer de. Hoewel de chauffeur nog trachtte een aanrijding te voor komen, kreeg de wielrijdster de wielen van de vrachtwagen over het hoofd, waardoor zij op slag werd gedood. Lia Dorana verlaat cabaret AMSTERDAM, 23 Maart. Naar wij vernemen zal Lia Do rana, na beëindiging va.n haai verbintenis bij Wim Ka.n, voor lopig tot cabaret verlaten en van 1 Januari 1955 af deel uitmaken van het Rotterdams toneel onder directie van Anton Ruys. De binnenscheepvaart in de Noordoostpolder 's-GRAVENHAGE. 24 Maart Het Tweede Kamerlid de heer Posthumus heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk de# volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat de binnenscheepvaart in de Noordoostpolder moeilijkheden ondervindt als gevolg van een onvoldoende accomodatie bij de laad- en losplaatsen en door een onbevredigende voorziening bij 't schutten in de sluizen? 2. Is de minister bereid, de hierboven genoemde bezwaren te onderzoeken en, indien zij ge grond zijn, maatregelen te ne men, waardoor deze moeilijkhe den kunnen worden opgelost? ROTTERDAM Nationale vakschool voor meubileringsbedrijpen ROTTERDAM, 25 Maart. B en W. van Rotterdam stellen de gemeenteraad voor over te gaan tot het oprichten van een natio nale vakschool voor de meubile- ringsbedrijven te Rotterdam, uit gaande van de stichting Vakop leiding Meubileringsbedrijven te Utrecht. Gedurende de laatste jaren is in Rotterdam en omgeving op het ge-bied van het meubelmaken en demeubelstoffering een bloeierfcf-'t' de industrie ontstaan, doch de veroverde buitenlandse .markt te behouden en uit te breiden, is het noodzakelijk, dat bij voort during volwaardige producten worden afgeleverd, hetgeen uiter aard alleen kan geschieden, indien een voldoend aantal bekwame vakmensen te werk kan worden gesteld, ald-us B. en W. CURSUS BESTRIJDING PLANTENZIEKTEN Ongeveer veertig personen uit alle delen van Nederland, wier werk op enigerlei wijze betrokken is bij het gebruik van vliegtuigen in de land-, tuin- en bosbouw bij de bestrijding van plantenziekten, nemen in een van de lokalen van de Nationale Luchtvaartschool op het vliegveld Ypenburg deel aan een land-bouw-Iuchtvaartcursus, die daar vandaag en morgen wordt gehouden. In de cursus, die tot de theorie beperkt blijft, behandelen zes specialisten ver schillende onderwerpen, die on der meer betrekking hebben op de vliegtechnische gezichtspunten, de toediening van landbóuwlucht- vaartondernemingen. De cursus staat onder auspiciën van het Instituut voor Plantenziekten, de Rijksluchtvaartdienst, het Natio naal Luchtvaartlaboratorium en de centrale dienst voor de Ar beidsinspectie. De „hoofdschotel" van de cursus bestaat uit bespre kingen over aardappelziektebe- strijding. Door d-e geperfection- neerde werkwijze van het weten schappelijk onderzoek is Neder land tot nog toe het enige land ter wereld waar deze ziekte met behulp van bestuiving van che micaliën vanuit vliegtuigen effec tief bestreden kan worden. (Eigen bericht) OMMEN De vorige week vervoegde zich bij een der hotels alhier een gast; die zeide onder wijzer te zijn. Hij had in Ommen bij een openbare school gesollici teerd en kwam nu proefles geven. De onderwijzer bleek een vlot causeur te zijn die uitermate boeiend kon vertellen. Hij, ver gat echter niet tegelijk goed te eten en te drinken. Na enige dagen vertrok hij. maar zonder te betalen. Inmiddels nam hij zijn intrek in een kleiner hotel, waar hij evenmin afrekende. Vervolgens bestelde hij voor drie maanden kamers in een pension, leende daar tevens een fiets en peddelde naar Beerse en Beerzerveld om kennis te maken met de schoolhoofden aldaar. Deze kennismaking kwam de caféhouders De Roos en Udinga duur te staan, want ook zij ont vingen geen betaling voor de door hem gebruikte consumpties en maaltijden. De politie werd in geschakeld en hiermede kwam voorlopig een einde aan het uit stapje van de onderwijzer. Het bleek de 35-jarige H te zijn, nolitiek delinquent die juist uit de gevangenis ontslagen was Hij werd naar Zwolle vervoerd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 9