NOORDHOlLANDSi Engeland toch in deE.D.G. Egyptisch kabinet treedt af Gedenkwaardig gebeuren aan Nijmegens Universiteit Met het recht zijn divisies en lucht- frans protest eskaders zo nodig terug te trekken Spaanse tnijnenlegger gezonken: 34 doden Dagblad voor Alkmaar en omgeving Let op onze grote VOORJAARSPRIJSVRAAG Mevr. v. d. Hombergh-Bot gepromoveerd Zaterdag 27 Maart 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13045 Grondig iverkje FRANSE VREES VOOR DUITSLAND PAUS MAAKTE WEEK EEN AUTORIT HOGE WAARDERING VOOR KATH. RHEUMACENTRUM BOEKENWEEK EN BOEKENWET Prins Bernhardt lichtend voorbeeld ATOOMZUIL in Oostzóne Vliegtuig neemt wijzer van klok mee Mohammedaanse Broederschap komt op de voorgrond Regering; weet niets van millioenen-erfenis Bonn bemoeit zicli met schoolstrijd De Boekenweek geopend Spaaiis vaartuig vergaan Geen godsdienst in Komsomol STRAALJAGERS AAN DE GROND GEZET Kard. Wyszynski nog ongebroken Opnieuw liefdewerk opgeheven f I, 3 m n Ir "WÊm&wm Geen ongerustheid over de prijzen BOMMENWERPERS VOOR INDOCHINA BELGIE BOUWT ATOOMZUIL Kroonprinses Martha herstelt langzaam Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, f 2.20 per maand, f 0.51 per week, H inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum mJBÈ f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Crediethank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) LONDEN, 26 Maart Groot Brittannië heeft, naar vandaag uit welingelichte bron vernomen wordt, aangeboden om met een beperkt aantal eenheden van zijn leger en luchtmacht deel te nemen aan de Europese gemeenschap. Men ziet dit aanbod als een laatste stimulans om Frankrijk er toe te bewegen de E.D.G. te aanvaarden. Sir Christopher Steele, de Brit se gedelegeerde bij de NAVO, heeft vandaag het aanbod voor gelegd aan de interim commissie van de EDG, welke vandaag te Parijs haar besprekingen met' de Britten is begonnen. Het Britse aanbod bevat ook nog andere voorstellen welke er op gericht zijn om de Franse vrees voor de Duitse bewapening weg te nemen. Worden deze voorstellen gereali seerd, dan kan Groot Brittannië nagenoeg als een vol lid van de E.D.G. beschouwd worden, zij het dan niet formeel. Zoals bekend heeft Frankrijk de nauwe Britse samenwerking als een van de voorwaarden voor de ratificatie v.d. EDG gesteld. De Fransen verlangen, dat de Britse divisies op het vasteland blijven als tegenwicht tegen de 12 West- Duitse divisies, welke tot de E.D.G. zullen gaan behoren. Sir Christopher heeft naar ver luidt Frankrijk laten weten, dat Engeland er in toestemt om met de leden van de E.D.G. overleg te plegen alvorens drastische be snoeiingen aan te brengen in de vier Britse divisies, welke nu op het continent gelegerd zijn. Ver wacht wordt, dat ook de Ver. Staten hun steun zullen verle nen als het pact voor ratificatie VATICAANSTAD, 26 Maart. De Paus heeft vandaag voor de derde maal na zijn ziekte een autorit gemaakt door de Vaticaan se tuinen. Vergezeld van zijn lijfarts heeft ds Paus sinds Woensdag dagelijks ongeveer een uur in de tuinen doorgebracht. in het Franse parlement aan de orde komt door te verklaren, dat zij thans geen plannen koesteren om Amerikaanse troepen uit Europa terug te trekken. Het voorstel om een aantal tac tische luchtmach'teskaders en le gereenheden in de E.D.G. op te nemen moet nog worden uitge werkt, zo wordt vernomen. Dit zal gebeuren op de thans aan de gang zijnde Parijse conferentie. De Britten zouden zich echter, naar verluidt, het recht voorbe houden om hun eenheden uit de E.D.G. terug te trekken nadat hierover met de leden van de E.D.G. overleg is gepleegd. Van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken was op al deze informaties geen commen taar te verkrijgen. Minister Eden persoonlijk heeft absolute ge heimhouding met betrekking tot de details van het voorstel bevo len. De Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht heeft het bestuur van de Stichting Landelijk Katholiek Rheumacentrum te Nijmegen me* degedeeld, zich zeer te verheugen over de totstandkoming van deze stichting. Zulks des te meer om dat de stichting de bestrijding van Rheumaziekten ter hand neemt, die voor de mens vaak psychische moeilijkheden mee brengen, die een behandeling en oplossing eisen op basis van de levensovertuiging. Tenslotte spreekt Mgr. Alfrink er zijn voldoening over uit, dat de stichting tot stand is gekomen door de medewerking van en ge dragen wordt door de katholieke standsorgan-isaties. Het traditionele voorjaars verschijnsel, dat Boekenweek heet, is weer aangekondigd. In het kader van die alge mene Boekenweek organi seert men van katholieke zijde een katholieke lectuur- week, met verschillende acti viteiten en attracties. Boven dien is er een rapport van het „Kaski" verschenen over het katholieke lectuurpro- bieem. Dat probleem is er! En er is nog een ander pro bleem, dat van de voorlich ting inzake goede lectuur en het voorkomen van gevaren voor godsdienst en zeden, waarover dat Kaski-rapport uitweidt. In verband met een en ander hebben wij in de Kroniek van Zaterdag een beschouwing opgenomen, waarin tevens een en ander over de kerkelijke Boeken- wet en de Index wordt ver teld. tegen toestemming voor Duitse herbewapentng PARIJS, 26 Maart. De socia listische voorzitter van de com missie voor Buitenlandse Zaken van de FranSte Nationale Vergade ring, Daniel Mayer, heeft Don derdagavond uit naam van de commissie aan minister Bidault een brief geschreven, waarin ge protesteerd wordt tegen de voor waardelijke goedkeuring door de Westelijke geallieerden van het West-Duitse amendement op de grondwet, waardoor herbewape ning der bondsrepubliek binnen het Europese leger mogelijk wordt. Q 's-GRAVENHAGE, 26 Maart. Lt. Generaal M. R. H. Calmeyer, voorzitter van de vereniging voor Krijgswetenschap, bracht van avond hulde aan Prins Bernhard naar aanleiding van het feit, dat hij kort geleden in Amerika de geluidsbarrière had doorbroken. „Als inspecteur-generaal van de luchtmacht is Prins Bernhard voor ons een lichtend voorbeeld door de wijze waarop hij zich de problemen van het luchtwapen tracht eigen te maken. Zijn su personische vlucht was voor ons in dit verband een zeer lofwaar dig initiatief". BERLIJN, 26 Maart. Volgens het West-BerJijnse anti-commu nistische voorlichtingsbureau „West" is men in Oost-Duitsland nabij Aue, in de buurt van de grens met Tsjecho-Slowakije, be gonnen met de bouw van een atoomzuil. Aue is het centrum van de Oost-Duitse uraniumwinning. Dit is geen dokter, die zijn prak tijk „buitenshuis" uitoefent, doch een „waterspeurder" van het Gemeentelijk Water-, Gas- en Electriciteitsbedrijf te New-York, die een geophone demonstreert. Deze geophone, die op het eerste gezicht veel lijkt op de stethos coop van de dokter, is een zgn. „waterverklikker", die het woord zegt het vei-kliikt of er lekken zijn in de waterleidingen, waardoor het water vrijelijk on der de grond kan uitstromen, waardoor ernstige verzakkingen en moeilijkheden voor waterver bruikers kunnen voortkomen. MODENA, Italië, 26 Maart. Verblind door de zon is de piloot van een militair trans portvliegtuig vlak langs de toren van de kerk van San Cataldo gevlogen en heeft een van de wijzers van de klok gescheurd. Het toestel stortte neer in een naburig veld. De piloot wist onge deerd te ontkomen. Dit is niet zo maar een krant, zoals er alle dagen uitkomt, lezers en lezeressen. Dit is een heel bijzondere krant. Dit is de krant, waarin een begin wordt gemaakt met onze grote VOOR JAARSPRIJSVRAAG. Een prijsvraag, die in zekere zin een voortzetting vormt van de Nieuwjaarsprijsvraag, waarin we U hebben meegenomen door meer dan de helft van ons land. Een prijsvraag ook, waarin weer beste prijzen zijn te behalen door oud en jong, door groot en klein: door allen, die als wij met de reislust behept zijn. Komaan, wat praten wij nog. Rap naar pagina 5, waar U de zaak uit de doeken wordt gedaan. ALGERICAS, Spanje, 26 Maart. Naar vandaag vernomen wordt zijn 34 opvarenden van een giste ren tijdens een storm in de Mid dellandse Zee gezonken Spaanse mijnenlegger om het leven ge komen. De Spaanse marine-autoriteiten wilden dit geval niet bevestigen, maai- verklaarden, dat 43 opva renden, waaronder de zoon van de minister van Marine admiraal Salvador Morzno, gered zijn door de Italiaanse vrachtboot Podesta. De Podesta heeft gisteravond de overlevenden en het stoffelijk overschot van één onderofficier naar Gibraltar overgebracht. Van morgen. zijn zij naar hier ver voerd, maar de marine-autoritei ten hebben voor de journalisten het contact met hen onmogelijk gemaakt. De 700 ton metende Guadelete sloeg op verschillende plaatsen lek en toen de machinekamer on der water stond wend bevel ge geven het schip te verlaten. Het is niet duidelijk, of de bemanning gelegenheid gehad heeft de red dingsboten te. strijken of dat het zware weer dit onmogelijk ge maakt heeft. Het schip is om 17.30 uur Ned. tijd gezonken. De schipbreukelingen hebben twee uur in het water gelegen, voor dat het eerste schip, de Po desta, ter plaatse kwam. CAIRO, 26 Maart. Alle Egyptische ministers, zowel de militaire als burgerlijke, hebben hun ontslag bij president Naguib ingediend. De ministers is verzocht in functie te blijven, totdat generaal Naguib dit weekeinde een nieuw „neutraal zakenkabinet", geheel uit burgers bestaande, zal hebben gevormd, aldus genoemde bron. BWBWWIII.IIII Bij de promotie van mevr. v. d. Hombergh-Bot waren zelfs de beide paranymphen in costume NIJMEGEN, 26 Maart. Onder een belangstelling zo groot als bjj promoties wellicht nimmer eerder voorgekomen, heeft vanmiddag in de aula major van de R.K. Universiteit Mevrouw Maria van den Hombergh-Bot haar dissertatie over de structuur in de woordenschat van drie Waterlandse dialecten tegenover opponenten uit de acade mische senaat verdedigd. Dat geschiedde in het bijzijn van zeer velen, waaronder zich bevonden tal van in traditionele klederdracht gesto ken inwoners van de drie in het onderzoek betrokken plaatsen; Marken, Volendam en Monnikendam. Ook de beide paranymphen waren in costume! Prof. Michels, d'ie als promotor optrad, opperde de eerste bezwa ren, die meer vragen waren en waarop de promovenda een dui delijk antwoord gaf. Nadat Prof. Wils enkele bemerkingen gemaakt .had ontstond een charmant steek spel tussen de promovenda en haar opponent Prof. Asselbergs n.a.v. een der stellingen, waarin Mevr. van den Hombergh een bepaalde tekst van Vondel inter preteert. Terwijl Mevr. Dr. Chris tine Möhrmann enkele verhelde ringen vroeg, kwam het „hora ®st" en kort nadien kon Prof. Michels zijn gelukwens richten tot de „zeergeleerde vrouwe". Een geliikwens, die van helerharte ge sproken werd en waarin des pro motors grote waardering van de arbeid, door de jonge doctor ver richt, tot uiting kwam. Herin nerd werd aan Prof. van Ginne- ken, de man, d'ie promovenda aanzette tot haar werk en die ook eigenlijk erflater was van het rijke materiaal, dat onder haar handen groeide tot een dissertatie. Nadat Prof. Michels gelukwen sen gericht had aan het adres van de familie v. d. Hombergh- Bot, sloot, de rector-magriificus de plechtigheid. In de Senaatska mer ving daarna een receptie aan, die ruim een uur duurde en waarop honderden de aula was eigenlijk te klein alle belangstel lenden te kunnen bevatten Dr van den Hombergh-Bot hun ge lukwensen aanboden. Wel zelden gaf de aanblik van deze geluk wensende menigte in de statige aula zulk een schilderachtig beel'd te zien. „Zij zijn', zo had het Prof Michels gezegd, „een leven de illustratie van Uw boek". Bij de Nederlandse regering zijn van verschillende zijden ver zoeken om inlichtingen ingeko men omtrent een nalatenschap van een zekere Jacpues Dubois, die in het begin van de 18e eeuw te Batavia zou zijn overleden en „gouverneur van Sumatra" zou zijn geweest. Volgens persberich ten zou het hier een nog steeds onverdeelde nalatenschap ter waarde van millioenen guldens btereffen. Naar aanleiding hier van wordt van officiële zijde medegedeeld, dat bij de regering niets bekend is omtrent een der gelijke nalatenschap en dat het dus geen zin heeft haar om in lichtingen hierover te vragen. Het ontslag zal niet officieel worden bekend gemaakt vóór het vertrek van koning Saoed van Saoedi-Arabië, die Zondag zijn 'bezoek aan Egypte beëindigt. Alle ministers zullen Zaterdag op hun ministeries him persoon lijke eigendommen terughalen, aldus wordt gemeld. Het Egyptische militaire regiem heeft vandaag honderden politieke gevangenen in vrijheid gesteld. Dit besluit werd bekend ge maakt enkele uren nadat de re- volutionnaire raad meedeelde, op 24 Juli, na het bijeenkomen van de constituerende vergadering van het politieke toneel te zullen verdwijnen. De belangrijkste groep, die van het nieuwe besluit profiteert, is de Mohammedaanse Broederschap. In Egyptische politieke kringen wordt thans de verwachting uit gesproken, dat de Mohammedaan se Broederschap spoedig een lei dende positie in het politieke le ven zal innemen. Botsing. Aanhangers van de Mohamme- Na interventie van Apostolische Nuntius BONN, 26 Maart. Naar aan leiding van de thans in het land Neder-Saksen weer opgelaaide schoolstrijd heeft de Apostolische Nuntius in de Bondsrepubliek, aartsbisschop dr. Aloys Muench, te Bonn geïntervenieerd. De Nun tius heeft tegen de West-Duitse regering verklaard, dat naar de mening van het Vaticaan de in Neder-Saksen voorgestelde school wet in strijd is met de in 1933 tussen het toenmalige Duitse Rijk en het Vaticaan gesloten concor daat. De Bondsregering heeft de mo gelijkheid om door het constitu tionele Gerecht in Karlsruhe te laten bepalen of de landelijke wetgeving van Neder-Saksen met het voor de gehele Bondsrepubliek geldende recht in overeenstem ming is. De regering overweegt thans een dergelijke stap. daanse Broederschap en van de door de regering gesteunde bevrij dingsbeweging hebben Vrijdag middag betoogd bij de moskee van Al Azhar in Cairo, waar ko ning Saoed van Saoedi-Arabië en president Naguib hun gebeden hadden gezegd. De politie had handen vol werk om een weg te banen voor de koning en de president. De Koningin aamvezig 's-GRAVENHAGE, 26 Maart. De .Koningin woonde hedenavond in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen de opening bij van de Boekenweek 1954 die dit jaar weer is georganiseerd door de vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels en de commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek. Er werd een literaire feest avond gegeven onder de naam: „Het boek en de muze" waarvoor medewerkten de stichting „ballet recital", leden van het Residen tie-orkest en leden van de Haag se Comedie. Na afloop werd het gebruike lijke sehrijversbal gegeven. 20 opvarenden vermist ALGECIRAS, 26 Maart De „Guadalete", een schip van de Spaanse kustwacht, is tijdens een storm in de straat "anGibraltar vergaan. Een Italiaans vaartuig heeft 43 van de 63 opvarende in Algeciras aan land gezet. Hoe de ramp zich voltrokken heeft, is nog niet bekend. Even min is iets bekend over het lot van de vermiste leden der be manning. Naar verluidt hebben Britse vliegtuigen en schepen van Gi braltar uit aan het opsporings werk deelgenomen. De „Guada lete" was een schip van 700 ton. LONDEN, 26 Maart. De Komsomol (de communistische jeugdorganisatie in Rusland) heeft vandaag in een resolutie de eis laten horen, dat de school kinderen gevrijwaard dienen te blijven van „schadelijke invloeden en godsdienstige vooroordelen". Dit is de communistische dubbel zinnige manier om te zeggen, dat te veel kinderen door de gods dienst worden beïnvloed, en dat hieraan een einde moet worden gemaakt. Deze erkenning bleek uit de resolutie, welke vandaag volgens radio Moskou op het 12e congres van de Komsomol aangenomen is. WASHINGTON, 26 Maart. De vloot heeft vandaag bekend gemaakt, dat haar nieuwste straalgevechtstoestel, de McDon nell F3H Demon, aan de grond is gezet. Er vonden deze maand drie ongelukken plaats en daarom werd besloten tijdelijk van ver dere proefvluchten af te zien. Het toestel heeft een gemid delde uursnelheid van meer dan 600 mijl. VATICAANSTAD. 26 Maart. Het Poolse communistische be wind is er tot dusverre niet in geslaagd Stefan kardinaal Wys zynski te „breken", zo berichtte radio Vatioana vandaag. Op grond van hier uit Poolse katholieke kringen ontvangen in lichtingen werd in de uitzending gezegd, dat de communistische autoriteiten er tot dusverre niet in geslaagd zijn een „bekentenis" te ontlokken van de aartsbisschop van Warschau en Gneisen. TILBURG, 26 Maart. Op nieuw heeft het hoofdbestuur van de Congregatie van de Zusters van Liefde te Tilburg wegens ge brek aan krachten moeten be sluiten tot opheffing van een der instellingen, die aan haar zorgen zijn toevertrouwd, n.l. het gesticht „Croy" te Stiphout. De zusters, die sinds 1873 in Stiphout werkzaam zijn, zullen binnen enkele maanden worden teruggetrokken. hL. .'i> Prins Albert van België arri veerde Vrijdagmorgen op doorreis naar Curagao op Schiphol. De Prins zal zich naar Zuid-Amerika begeven en zich voegen bij het gezelschap van ex-Koning Leopold, die momenteel een bezoek brengt aan dat land. De Prins op de trap van het KLM-toestel, dat hem naar Curagao brengt. De minister van Economische Zaken heeft aan de Eerste Ka mer medegedeeld, dat hij op het ogenblik geen reden tot ongerust heid over de algemene prijsont wikkeling in de nabije toekomst aanwezig acht. De nodige waak zaamheid zal worden betracht teneinde tegen buitenissige- en prijsverhogingen, welke het evenwicht tussen lonen en prij zen verstoren, of in ernstig ge vaar brengen, b.v. door middel van het kartelbeleid op te treden. Voor de onderzochte gevallen rijst ten aanzien van de tariefeverho ging, welke de herenkappers toe pasten (gemiddeld 20 pet.) en die bij de witwasserijen, twijfel over d'e kostprijstechnische recht vaardiging. Voor ingrijpen be staat in het huidige stadium even wel nog onvoldoende grond. WASHINGTON, 26 Maart. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft bekend gemaakt, dat het „in de naaste toekomst" nog 25 B26 gevechtsbommenwer pers naar Indo-China zal sturen. BRUSSEL, 26 Maart. België begint de volgende week met de bouw van zijn eerste atoomzuil. België heeft uranium en grafiet van de V.S. en Engeland gekre gen. OSLO, 26 Maart. In een me disch bulletin van vandaag wordt meegedeeld, dat kroonprinses Martha Van Noorwegen, die aan een leverziekte lijdt, zich lang zaam herstelt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1