Films van de week CinemaScope in aantocht „De Speelwagen" beladen met Bergens Prachtige voordracht van Marijke van xuwn Twilfit-shoiv bij V. en D. Op hoog peil staande avond Verovering van Mount Everest MEUBELEN *t Zijden hemd Première in Cinema-Royal The "RobE. Klooster Kiebert De malversaties in Den Helder Zaterdag 27 Maart 1954 Pagina 3 ALKMAAR Op uitnodiging van de boekhandel Jan Knhne van Verdronkenoord sprak de schrijfster Marijke van Raephorst gisteravond in Victory voor een geboeid gehoor over Sigrid Undset en haar beroemde trilogie Kristin Lavransdochter"Het succes van de avond kan zonder aanmerkingen volkomen genoemd worden. Marijke vain Raephorst is langs een ongewone weg gekomen tot het schrijven van haar boeken. Zij werkte in de boekhandel als verkoopster en als assistente op 'n uitgeverij en kreeg mede door dit werk een ongemene belang stelling voor het boek in het al gemeen. Zij woont momenteel in Haarlem en is moeder van twee jongens van respectievelijk 7 en 9 jaar. Zij verwierf bekend heid door haar meisjes- en da mesromans, waarvan vooral „Klein als sterren" en „Voor de tweesprong" opgang gemaakt hebben. Zij is op het ogenblik nog medewerkster van o.a. Li- belle en „Het Kind" 'en verzorgt 'het literaire radioprogramma voor de zieken „De Parelduiker." Sprekende over Sigrid Undset en haar werk greep spr. eerst terug naar de tijd rond 1930, waarin literair Nederland nieuwe wegen insloeg en waarin Scandi navië eigenlijk bleef stilstaan. Meerdere Nederlanders gingen niet met hu,n landgenoten mee en legden zich als gevolg van de vrijwel ongewijzigde houding van letterkundig Scandinavië toe op het lezen van boeken in ons land uit die streek. Daardoor kwam het. dat veel Noorse en Zweedse boeken in ons land furore gingen maken. In één jaar zelfs versche nen er 12 vertalingen van Noor- Advertentie KOOP UW bij STAVENUITER (dan hééft U ze van een vakman) Meubelmakerij Stavenuiter Ritsevoort 21 Tel. 3448 Ter gelegenheid van de boe kenweek waren we naar Reynders gegaan in Amster dam, waar de bloem van de Nederlandse litteraire wereld in melancholie verzonken pleegt te mediteren over de somberheid van het leven. Er zaten veel mannen met baar den en mannen zonder baar den, maar met sikken. Mijn vriend bestelde zorgvuldig een flesje kogelwater en hij zat er bij alsof hij in de hel van Dante was beland. Vanuit een van de hoeken drong toen een duistep sujet naar voren met een zijden hemd. Hij greep mijn vriend bij de hand en schudde die langdurig onder het uitstoten van allerlei on verstaanbare klanken. „Leuk", zei hij toen hij eindelijk was bedaard en begon onmidddel- lijk met het leegdrinken van mijn vriends kogelflesje. Mijn vriend knikte nadrukkelijk en keek somber toe hoe de inhoud van zijn kogelflesje langza merhand verdween in de gul zige keel van de ander. Overi gens begonnen ze een geani meerd gesprek, waarbij ik af gunstig toehoorde omdat ik er niets van begreep. Het indi vidu bleek een schaamteloos dorstig vermogen te hebben en een afschuwelijke stem, die me steeds deed denken aan een mislukte sopraan. Toen het kogelflesje leeg was, stond hij op. „Leuk", zei hij weer en trok zich terug in een hoek waar hij beslist bezig was duistere plannen uit te broe den. Wat een rare vent", zei ïk, omdat ik nog steeds niet kon verkroppen, dat ik van hun gesprek nog steeds niets had begrepen. „Ja", zei mijn vriend. „Hij is gek", zei ik weer en tikte nadrukkelijk tegen mijn voorhoofd. „Zo zei mijn vriend en keek troos teloos naar het lege flesje. „Moet je zijn stem horen", ging ik hongerig verder. „Het lijkt wel een meisje." „Eh?", vond mijn vriend. ,,En dat zij den hemd", vervolgde ik, met een ontzaggelijk verlangen het vreemde individu tot zelfs op zijn hemd te kwetsen. „Hoe durft iemand zo iets te dra gen." Mijn vriend zweeg en keek peinzend naar de zolde ring. „Heb je gezien dat zijn haren tot in zijn nek hingen", zei ik alsof ik vreesde dat se boeken. Om de liefde tot de Scandinavische 'boeken te begrij pen moet aantekening gemaakt worden van verschillende fac toren, zoals de typische ontevre denheid en de innerlijke onvol daanheid, die in de Noordelijke volksaard leven. Steeds moet ge zocht worden naar de verhouding man en vrouw, die ook Graham Greene volgens mordernere op vattingen, een grote rol laat spe len. Schuld en boete is een the ma, waarop Sigrid Undset veel gebouwd heeft. Geboren op 20 Mei 1882, studeerde en las ze op jeugdige leeftijd reeds veel. Haar vader wag een Noor en haar moeder was Deense met Schots bloed. Tussen haar tiende twaalf de jaar ging ze al geheel op in de wereld van oude Noorse sa gen. Zij had een enorme werk lust en bezat een star doorzet tingsvermogen. Zij groeide op in een vrijzinnig milieu e-n legde steeds een 'buitengewone aanleg voor schilderen en tekenen aan de dag. Door de dood van haar vader echter moest ze vroeg aan de arbeid. Haar innerlijk leven had een enigszins 'grillig verloop. Aan vankelijk wilde zij wel iets, dat hoger dan zij was, dienen, maar in God geloofde ze beslist niet. Later bekeerde ze tot het Ka tholieke geloof. Ze trouwde met een schilder en vond tijdens haar huwelijk een trouwe vriendin in de Nederlandse schrijfster Nini Rol-Anker. Undset leefde voort durend in een conflict tussen de natuur en de traditie. In haar tweede „periode" laat ze haar hoofdpersoon niet meer ten onder gaan, maar de bijpersonen. Door haar fel anti-fascistische houding waren de jaren van de laatste wereldoorlog moeilijk voor haar. Na deze oorlog reisde ze veel. Op 67-jari'ge leeftijd tenslotte over leed ze dn Hamar. Van haar verschenen onder meer „Jenny", „Lente", „Witte orchideeën" en „Het brandende braambos". Marijke van Raephorst behan delde overzichtelijk de trilogie „Kristin Lavransdochter" en oogstte mede door haar prettige voordracht een bijzonder succes, waarin de Fa. Kuhne kan delen. Deze boekhandel is voornemens meer dergelijke avonden te hou den. Binnenkort hoopt men Ga briel Smit te laten spreken. ZATERDAG 27 MAART 'T GULDEN VLIES: Kinder circus Elleboog voor Pro Juventute, 2.30 en 7.30 u. WAPEN van HEEMSKERK: Vergadering van Masseurs. 8.15 uur. RUSTENDE JAGER (Ber gen): Opening boeken week en expositie, 3.30 u. STEDELIJK MUSEUM: Ex positie Doorwerken. OUDE HERBERG (Heiloo): Tot 2 uur muziek. VICTORY: 9 uur: Vergade ring St. Augustinusvereni- ging. GROTE KERK: 7 uur: Mat- thaus Passion. Bioscopen: CINEMA: „De verovering van de Mount Everest", a.l. 7 en 9.30 uur. 7ICTORIA: „Salome". 18 j. 7 en 9-30 uur. HARMONIE: „Slaven dei- hartstocht". 18 j„ 7 en 9.30 uur. REX: „Zolang jij bij mij bent" (geprolongeerd). 14 jaar. 2.30, 7. 9.30 uur. ZONDAG 28 MAART GROTE KERK: Matthaus Passion, 2.30 uur. STEDELIJK MUSEUM: Ex positie Doorwerken, (laat ste dag). RUSTENDE JAGER (Ber gen): Expos- Boekenweek. Bioscopen: Als Zaterdag. Voorstellingen 2, 4.30. 7. 9.30 uur. Doktersdiensten R. K. Westerkamp, Emma- straat 93. tel. 4375: J. Bus- quet. Egmonderstraat 16, tel. 4282: Heiloo, Limmen, Akersloot: P. Niienhuis. Akersloot, tel. K 2513—309. De Rijp. Beemster en Scher mer: J. C. D. van Maanen, De Rijp. tel. K 2997—355. Apothekersdiensten Wann'a Ritsevoort. Retraitehuis Bergen: 3 tot 6 April: Verloofde pa ren. Waterstanden: Zondag: Hoog water 11.15 u. Laag water 5.15 en 18.05 u. Maandag: Hoog water 0.20 en 12.50 u. Laas water 6.30 en 19.40 u. Hoekeypn ramina ALKMAAR. - Het hockey- program-ma voor het komende weekeinde voor de Alkmaarse hockey-verenigingen vermeldt de volgende wedstrijden: Dames: Kennemerland-tournooi, georganiseerd door Strawberries: Alkmaar 2Terriers 1 om twaalf uur op het terrein van A.M.H.C.; Terriers 2-Echterop 4, één uur. Een der hoogtepunten in de geschiedenis der mensheid zowel letterlijk als figuurlijk mag wel de verovering van de Mount Everest genoemd worden. Na talrijke mislukte expedities naar het dak der wereld werden de stoutmoedige pogingen tenslotte met succes bekroond. Men herinnert zich, dat op 2 Juni 1953, de kronings dag van koningin Elisabeth, het bericht doorkwam dat een expeditie onder leiding van de Britse Officier John Hunt, er in geslaagd was, op de meest ongenaakbare en hoogste bergtop der aarde, de Engelse vlag te planten. Het talrijke publiek, dat deze eerste voorstelling bijwoonde en de fraaie, in kleuren uitgevoerde film te zien 'kreeg, 'heeft ongetwij feld in spanning en met bewon dering kennis genomen van dit belangrijke evenement. Allereerst ziet men opnamen van vroeger ondernomen pogingen om deze bergtop, die niettegenstaande voortreffelijke en tot in de fines ses verzorgde voorbereidingen, ontoegankelijk en onneembaar scheen, te veroveren. Destijds, toen Nepal verboden geibied was, werd de tocht ondernomen van uit Tibet. Men wist nauwelijks waar in het Himalayagebergte, dat zich uitstrekt, over een lengte van 2250 K.M., de Mount Everest lag. Toch bereikte men in 1924 reeds een 'hoogte van 300 rneter beneden de top! Na de tweede wereldoorlog kon men vanuit het Zuiden pogingen doen, de „ongenaakbare" te be dwingen. Wij zien vervolgens hoe na zorgvuldige voorbereiding en studie, kolonel Hunt een expe ditie samenstelt van de beste bergbeklimmers en dragers die onder leiding staan van Tensing. Van Katmandu, de hoofdstad van Nepal, waar gestart wordt, be geeft' men zich naar de voet van de Mount Everest. Hier wordt het basiskamp opgeslagen en van hieruit begint de beklimming. Men ziet prachtige natuurtafe relen, aanschouwt de moeilijk heden die moeten worden over wonnen, men bewondert de moed en het uithoudingsvermogen dei- vastberaden mannen, van wie er twee, de Sherpa Tensing en de Nieuw-Zeelander Hillary, uitein delijk in slagen de top te 'berei ken. was zijn antwoord: omdat hij er is. Wij bevelen deze film in aller belangstelling aan. Een prach tige documentaire. Harmonie 'Theater „SLAVEN DER HARTS TOCHT" ALKMAAR Enige jaren ge leden was het de film „The Lost week-end", die het gevaar van het alcoholisme belichtte. Mis schien minder algemeen is de verslaving aan verdovende mid delen zoals morphine, doch dit kan veel verder strekkende ge volgen hebben. Yves Ciampi heeft ziet men defileren, terwille van zes nieuwe 'brandspuiten en even later worden deze brandspuiten voor het eerst in de bittere wer kelijkheid gebruikt, wanneer de brand in het Groothandelsgebouw uitbreekt. Men beleefde de 103e verjaardag van Opa Kip uit Drei- schor, die tijdens de ramp van het dak van zijn wonin» werd gered en ziet tenslotte enkele schilderijen uit de collectie van Sao Paulo, die op het ogenblik in het Centraal Museum te zich gewaagd aan een verfilming utrecht wordt tentoongesteld, van een dergelijk gegeven, zoals - eertijds „The Lost week-end" over de dronkenschap handelde. Deze film. die in samenwerking met de Italianen is gemaakt, is gebaseerd op de "wel bijzonder tragische gegevens, die aan het politie-rapport zijn ontleend. Het Het wereldnieuws toont enkele opnamen van de laatste ontplof fing van de waterstofbom en de gevolgen daarvan voor een Ja pans vissersvaartuig. Men ziet de bewoners van Rio bezig op uit bundige wijze Carnaval te vieren, en het laatste snufje op vliegtuig Victoria SALOME ALKMAAR. Het is Rita Haywort'h, die de titelrol vervult in dit machtige filmwerk, waarm we worden verplaatst zowel naar het Rome van de keizertijd als naaï het Heilige Land ten tijde van het begin van het openbare leven van Jesus. Films met een bijbelse achtergrond hebben al tijd iets aantrekkelijks in zich en we vragen ons dan ook af of het bekoorlijke van de film „Salome in de eerste plaats wel gelegen is in het optreden van de, doch ter van Herodias of in de beelden van het oude Rome en van het Heilige Land. We zien hoe Jo hannes de Doper de weg bereidt voor de komst van de Messias, hoe velen door hem bij de Jor- daan worden gedoopt en hoe hij het slachtoffer wordt van de sluwe Herodias. Aan het slot van deze prachtige film maken we de Bergrede mede en dan zien we onder de vele toehoorders Salome met Claudius de Romeinse com mandant, die al in stilte een vol geling van Johannes de Doper was. Hun liefde, loopt als een draad door dit bijbelse filmwerk, dat boeit van het begin tot het eind. HET NIEUWS VAN DEZE WEEK ALKMAAR Het Nederlands nieuws, dat deze week in de bioscopen draait, vertoont onder meer de illusie van de eerste Lentedag, waarbij een paar blij moedige optimisten op een ter rasje zijn neergestreken. Ook de eerste Ëdamse kaasmarkt sinds 1918, waarbij door enkele Alk maarse kaasdragers assistentie werd verleend, vindt men hierin, evenals een reportage van de 35 boeren uit het rampgebied, die in de Noord Oost Polder een nieu we toekomst tegemoet zullen gaan. De Rotterdamse 'brandweer recht stijgt en daalt. De camera volgt Koningin Elizabeth op haar reis door Australië en brengt ver der een bezoek aan enkele Egyp tische vrouwen die in hongersta king zijn gegaan om het vrouwen kiesrecht te bewerkstelligen. Op het St. Pietersplein te Rome geeft de H. Vader Zijn zegen aan 5000 veteranen van het alpenregiment. Tenslotte wint Zatopek opnieuw een veldloop over tien kilometer. betekent, dat het verhaal van de ae,bied: het vliegtuig dat lijn- jonge talentvolle componist, dre - eertijds de Prix de Rome won, Misöhel Landa, slechts het verhaal is van een droeve en tragische realiteit. Ciampi heeft, misschien juist wél .om deze redenen, .een gevoelige snaar getroffen. Hij weet de juiste sfeer te scheppen op een feestje van (allemaal aan morphine verslaafde) vrienden, wanneer deze morphine ont breekt: hij weet die sfeer te handhaven en zelfs op te voeren tot climax tijdens het politie ver hoor, wanneer langzaamaan de verdovende werking van de mor phine ophoudt en de reactie in treedt. „Slaven der hartstocht" is daardoor tot een film geworden van een bijzonder goede kwali teit al zou men hier en daar mis schien wat meer tempo willen zien. En ook al is de problema tiek rond de verdovende midde len slechts in beperkte kring vol doende bekend, de film verdient de volle belangstelling om de wijze waarop daarin dit probleem wórdt belicht. Leeftijd achttien jaar. A.F.C.-nieuws ALKMAAR. V.Z.V., de har de werkers uit 't Veld, komen Zondag ons eerste partij (geven. Als van ouds belooft dit treffen weer spectaculair te worden. Daarom, sportvrienden, met z'n allen naar de West er weg. De mannen hebben uw steun nodig. Het tweede gaat naar G.V.O. 2, het derde ontvangt om half drie op Overdie de reserves van Alk maar en het vierde gaat naar Berdos 4. Na de teleurstellende resultaten van j.l. Zondag, nu de volle winst, mannen! Junioren a en c gaan naar G.V.O. a en c. B ontvangt Lim men b om twaalf uur op Over die: d en e gaan naar Volendam e en c. Vooral de laatste twee teams kunnen op sterke tegen stand rekenen. Jongens, doet je best! Adspiranten a gaan naar Pur- merend a; c krijgt St. Victor a op bezoek om één uur aan de Westerweg. F gaat naar Lim men b en d ontvangt Berdos b. Jongens, houdt de eer van A.F.C. hoog. Zondag 4 April gaat het eerste bij Watervogels op bezoek. Bus- kaarten verkrijgbaar bij Jaap Smit: leden 1.10, niet-leden ƒ2.10. Opgave tot a.s. Woensdag avond zeven uur, daarna vervalt voor de leden het recht van reductie. Supporter De fa. Vroom Dreesmann hield een show in haar lunch room op het gebied van corsetten, gaines, stepins. b.h. en corselet. Immers het seizoen nadert dat de vrouw zich gaarne iets nieuws aanschaft. Maar hoe kan haar nieuwe iapon goed passend zit ten, wanneer de „foundation niet in orde is? In deze show kregen wil een duidelijk overzicht hoe het moge lijk is om keurig gekleed te gaan. De explicatrice op deze show was Han Smit, terwijl een viertal dames ons de diverse modellen in de jonge meisjesmaat tot maat 48 toonde. Het Twilfit corset biedt vele mogelijkheden, er is zeker voor een ieder iets passends bij. on verschillig taille of heupwiidte. Deze heeft de Twilfit-fabriek m korte en lange modellen, zonder of met, voor- of zij- of ritsslui ting en vooral mogen wij de ve tersluiting niet vergeten, die voor velen de meest ideale manier is, mits men deze sluiting dan ook zo gebruikt als het behoort- Ook stepins en gaines zagen we van nvlon. satijn, elastiek, ba tist, coutil. power-net. met bre"e leno elastieken zijpanden en wat zeker prettig zal dragen met een speciale elastieken band in de taille om het omkrullen te voor komen. In B.H.'s is er ook een uitge- Nieuwe bakkerij ALKMAAR. Gistermiddag heropenden de gebroeders Heynis hun geheel vernieuwde bakkerij aan de Spoorstraat, hoek Snaar- manslaan. De zaak heeft meer ruimte gekregen en er is een toonbank bijgekomen. Het geheel baadt in een zee van licht en betekent een aanmerkelijke ver betering voor de eigenaren, die er sinds drie jaar in gevestigd zijn. De ontwerper en uitvoerder was de heer N. C. Heynis, Scher- merweg, de verlichting werd ver zorgd door de heer J. Besteman, Julianastraat, en het schilder werk werd uitgevoerd door de heer Th. Komen, Snaarmanslaan. Failliet verklaard Bii vonnis van de Alkmaarse Rechtbank is heden failliet ver klaard: Fr. Kruit, van beroep handelaar in kunstvoorwerpen, wonende te Schagen aan de Laagziide, met benoeming van de rechter mr J. Krabbe tot rechter commissaris en van mr A. V. M. Leesberg, advocaat en procu reur te Alkmaar. Kennemer- straatweg no. 25. tot curator. Toen men een alpinist eens de vraag stelde, waarom hij een be- mijn vriend ook maar iets was i paalde bergtop wilde beklimmen, ontgaan. Hij bleek het echter i te hebben gezien, want hij knikte nu zeer nadrukkelijk. „Hij scheen dorst te hebben ook", zei ik weer en voelde me steeds driftiger worden. „Dat geloof ik ook", zei mijn vriend. „Hij had erge dorst." ,.Nu gaat ie schreien", dacht ik, want hij begon plotseling erg droevig te kijken. „Ken je hem", vroeg ik. Mijn vriend keek me zeer somber aan. „In derdaad", zei hij. .Het is m'n broer." ALKMAAR Langzamerhand begint er tekening te komen in de verbouwing van het Victoria theaterdat op het ogenblik gereed wordt gemaakt voor de vertoning van CinemaScope-films. Binnen niet al te langetijd zal de officiële gal a-open in gs- voorstellhig worden gegeven en vanaf dat moment zal Alkmaar en omgeving kunnen kennismaken met de sensatie van dit nieuwe procédé en met verfilming van Lloyd Douglasberoemde roman ,,De Mantel Ontslag brandweerlieden ALKMAAR De heren N. Kaal en G. Stroomberg, leden van het laddercorps van de Alkmaar se vrijwillige brandweer, hebben aan B. en W. hun ontslag als lid van de A.V.B. aangeboden. Zij behoorden tot de zestien brand weerlieden, die in December 1952 hun ontslag namen, waarna zij met nog twee anderen weer door B. en W. waren herbenoemd. De Nederlandse première van deze film vond overigens op 12 Februari al plaats in twee thea ters Amsterdam en één in Den Haag. Op het ogenblik gaan deze theaters de zevende week in met deze verfilming van een boeiend gegeven. Hoe groot het succes van deze film wel is, mag blijken uit het feit, dat een Volendamse busonderneming speciale ritten op één van deze Amsterdamse theaters heeft geopen'd,-waarvan honderden Volendammers een dankbaar gebruik maken. Vo-or Nederland zijn er echter slechts vier copieën beschikbaar, zodat hierdoor wel enige moeilijkheden kunnen rijzen met de distributie. Zodra er echter meer Cinema- Scope-films in omloop komen, zal dit euvel verholpen zijn. Gisteren werd in het Victoria Theater een (overigens provisorische) proef vertoning gegeven van enkele op namen uit Venetië en een frag ment uit de nieuwe Cinema- Scope-filjn „How to marry a mil lionaire". Alhoewel hot geluid hierbij ontbrak gaf dit experi ment een duidelijk beeld ,van de grote mogelijkheden, die dit nieuwe systeem biedt. Wij zijn er van overtuigd, dat wanneer straks de vertoning zal beginnen van „De Mantel" dit voor Alk maar en de gehele kop van NoortihWllauld een belangrijke ge- beurtenil zal zijn. Hierboven een opname uit deze film, waarbij de mantel van Christus wordt verdobbeld, welke mantel door Marcellus wordt gewonnen. breide keus van lengte en kwa liteit U kunt ze vinden in nylon, po- peline. elastiek en satijn in een perfecte pasvorm, met verstel bare achtersluiting en schouder banden, met smalle of brede maagband, ook de strapless had den een bijzonder goede coupe. De corselets toonde men in verschillende maten, deze kleden wel bijzonder mooi af, vooral voor de grote maat 48 leek ons dit model bijzonder geschikt. Ongeacht uw figuur kunt u dus zeker slagen, mits u natuurlijk deze artikelen onder vakkundige leiding koopt. A. S. A.Ö.G.-NIEUWS ALKMAAR. De heren spe len morgen tegen Amstel Zwa luwen om twaalf uur thuis. Het tweede dames elftal speelt ook thuis en wel om twee uur tegen D.I.S. 2. De junioren b krijgen D.I.O. b op bezoek en spelen ook thuis om één uur. De junioren c ont vangen Adelbert b en spelen om drie uur thuis. De adspiranten krijgen bezoek van D.I.S.-adspiranten en spelen om vier thuis. De opstellingen staan aan bij J. 'Smit. Nieuwesloot. Ook wordt daar bekend gemaakt wanneer de wedstrijden niet doorgaan. De training van Maandagavond van zeven uur tot kwart over acht vervalt, maar deze wordt nu gehouden van zes uur tot kwart over zeven op het A.O.G.- terrein aan de Westerweg. Dus meisjes, niet meer naar de zaal, maar naar het veld. Ook nieuwe leden kunnen zich melden vanaf twaalf jaar; voor de meisjes ook boven de zeven tien jaar. Dit geldt eveneens voor de heren. Wanneer weer enkele spelers zich melden, kan een tweede heren-elftal geformeerd worden. Opgave-adres: mej. C. M. Koopman. Baan'sin.ge'1 67 te Alk maar. De heer J. de Lange sprak voor de K.A.B. BUR'GERBRUG. Op de ver gadering van de K.A.B.welke Woensdagavond bij afwezigheid van de voorzitter door de geeste lijk adviseur werd geopend, leg de deze allereerst een verklaring af over de wijze waarop het be stuur was samengesteld. Het hoofdbestuur, dat vertegenwoor digd werd door de heer De Lange, had deze samenstelling gesancti'onne'erd. De heer De Lange sprak de vergadering toe over een onder werp, dat hij ook al op de paro chieavond had behandeld. Het speet hem, dat hij daar de K.A.B.-ers had gemist. Met tal van argumenten toonde hij aan hoe er een hechte samenwerking moet komen tussen de katholieke groeperingen. Verbro'kkkeling is funest. Verbreding van de basis en voorbereiding op de toekomst, vooral wat betreft de industria lisatie en haar gevolgen, is drin gende noodzaak. Voor de K.A.B.-bedevaart naar Heiloo gaven zich verschillende aanwezigen op. Verzocht werd nog om een cursus met iets lich ter programma dan de bestaande K.A.B.-cursus. W eers verwachting medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond LATER MEER WIND Koude nacht met weinig wind en plaatselijk mi'st. Morgen overdag droog en vrij zonnig weer, maar later meer bewolking. Tot matig of vrij krachtig toenemende Zuidelijke wind. Hogere mid- dagtemperaturen. (Advertentie) JAZZ L.P. PLATEN o.a. Dizzy Gillespie, Graeme Bell, Harry James, Louis Armstrong, Art Tatum, Hum phrey Lyttelton, Charlie Ventura, Oscar Peterson, Lionel Hampton, Stardust. Mient 22 Tel. 2853 Alkmaar DEN HELDER. Dezer dagen zijn in verhand met de malversa ties bij de Bewapeningswerk- plaasen, waarover wij eerder be richten, opnieuw enige arresta ties verricht. Hierbij zijn o.m. een hooldambtenaar en- enige andere employe's van deze dienst be trokken, terwijl in verband hier mede ook een employé van een industriële firma elders in het land in verzekerde bewaring is gesteld. Portemoimaies gostoleii ALKMAAR Vrijdagavond is tijdens een trainingsavond in de school aan de Snaarmanslaan een zestal portemonnaies gestolen uit kleding, die opgehangen was in de gang. Later zijn de portemon naies leeg terug gevonden in een tuintje aan de Zogherstraat. Dieren bescherming ALKMAAR. In het begin van de week bracht een klein hondje zijn meesteres naar' de trein. Het dier dat niet met de trein mee mocht, werd terugge stuurd, verbleef nog een poos bij de controle. Nadien is het hondje spoorloos. Het is vermoedelijk met een der treinen meegegaan. Signalement: klein, zwart-wit borstje, teef, acht jaar,grijs snuit je, luistert naar de naam Snackie. 'Wie kan inlichtingen verstrek ken? Zwervend is in de Burgemees ter Boschstraat aangetroffen een mooie zwarte één-jarige poes. In dien de eigenaar zich niet meldt, is dit zeer zindelijke dier ter be schikking. Adres inspecteur: C. Verwer. Zaagmolenstraat 36 te Alkmaar. Excursie Scliola Publica NAAR ORGELFABRIEK VAN PELS ALKMAAR. Zoals in het programmaboekje van Sehoia Publica is aangekondigd, is ir. B. Pels zo welwillend geweest om aan een aantal Schola-leden gelegenheid te geven in de mon tagehal van zijn orgelfabriek een orgel te komen bekijken onder zijn leiding. Donderdag 1 April a.s. om acht uur n.m. (vanwege de datum: er is werkelijk geen bedrog in het spel!) worden de bezoekers verwacht en wel bij de ingang van de orgelfabriek op het Wolfpad te Alkmaar. Om de excursie goed tot haar recht te doen komen, zullen maximaal veertig leden worden toegelaten. Degenen die zich in dertijd al opgegeven hebben, krijgen vandaag of Maandag a.s. per post een toegangskaart thuis gestuurd. Eventuele belangstellenden in deze excursie kunnen zich nog aanmelden bij het secretariaat van de Schola (J. Dominicus, Roemer Visscherstraat 1 te Alk maar, telefoon 4506), uitsluitend schriftelijk of telefonisch. Naar volgorde van binnenkomst wor den de toegangskaarten verzon den. Wie dus geen kaart ontvangt voor de excursie van 1 April a.s., kan absoluut geen toegang ver krijgen. Bij grotere belangstelling zal mogelijk later nog eens ge legenheid worden geboden om een bezoek aan de orgelfabriek te brengen. Willen degenen, die een toe gangskaart ontvangen, deze mee brengen op de avond van de ex cursie? ALKMAAR. - Een speciale uitgave wijdt de redactie van het geïllustreerde tijdschrift „De Speelwagen" aan de onhoudbare toestand, waarin de oude Ruine kerk van Bergen en verschillende andere van cultuurhistorisch be lang zijnde monumenten, verke ren. „De Speelwagen in Bergen" is de aparte editie getiteld. A. Ro land Holst opent het nummer met een minder geslaagd kwat rijn, waarna J. II. Roggeveen, van wie een aquarel ter illustratie dient, het woord neemt. Deze be zingt Bergen's schoonheid en drukt er bij de Bergenaren op aan te vechten voor het 'behoud van het dorpsmonument. Onder de titel „Heilige plaatsen" be schrijft W. L. M. E. van Leeuwen de teruggang van de aantrekke lijkheid van hel dorp en tenslotte huldigt hij het standpunt: behou den is beter dan vernieuwen. Dit laatste onderschrijft de architect Royaards. De laatste grijpt terug naar de afbraak van de kerken in Koedijk en Graft en hij be treurt het, dat het door jaren lange verwaarlozing verloren la ten gaan van kerken en huizen in ons land mogelijk is. Kees Pascha stelt de historie van enkele gebouwen, en die van Bergen in het bijzonder, i,n het licht van de belangstelling. De strop'hen, die Mr. A. F, Kamp schreef bij de viering van het eerste lustrum van het Kunste naars Centrum Bergen, „Dit is mijn dorp", zijn passend afge drukt. De literator W. L. M. E. van Leeuwen 'besluit de „papie ren strijd" voor het behoud' van de Ruinekerk met een artikel over Kunstenaars in Bergen. Mede dank zij de fraaie illustra ties mogen we constateren, dat de manier waarop „De Speelwa gen" het opneemt voor het dorps- monument, waardig genoemd kan 'worden en zeer zeker vruchten moet afwerpen. Het gehele num mer is tot stand gekomen in een voortreffelijke samenwerking tussen het tijdschrift, enkele le den van het K.C.B. en de Restau- latiecommissie van de Ruinekerk. Voor de restauratie is bijna f 500.000 nodig. Voor degenen, die 'belang stellen in het bijzon dere nummer, zijn nog exempla ren verkrijgbaar bij mevr A. Besij'n-Korver, Eeuwigelaan 39m, Bergen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3