„Nieuw Leven": waardevol bezit van boeren in 't Zand V OOR J AAR S PM J VRAAG Doe mee aan onze grote 1 QR-behangsels j ii; uit de collectie 1954 Zuivelfabriek jubileert Zuivelfabriek: betere productie en een beter leven voor de boerin W. Jimmink Hz. promotor PLASTIC-VERF PLASTIC-VERF X Met groot genoegen en enthousiasme zult U uw jjj vernieuwde kamerwan J 3J den aanschouwen, n; j K toepassing van 't sfeer- [4 volle J i Pagina 5 't ZAND Het is alleszins verheugend om in tegenstelling met minder gunstige berichten over opheffing van zuivelfabrieken in Wieringerwaard en Hoorn nu iets te kunnen melden over een goede, zelfs zeer goede gang van zaken, bij de Coöperatieve Zuivelfabriek „Nieuw Leven" in 't Zand. Op 31 Maart namelijk zullen de boeren van 't Zand, die aangesloten zijn bij „Nieuw Leven" het feit her denken, dat vijf en twintig jaar geleden de eerste melk op de nieuwe fabriek werd afgeleverd. Mede vanwege het feit, dat de fabriek in deze 25 jaar belangrijk is uitgebreid, zowel wat betreft de outillage als wat betreft het aantal leden, zal het jubileum feestelijk gevierd worden. Er zal op 31 Maart een receptie gehouden worden en 's avonds een grote feestavond. \dvprtentiel 2* en reeds op de vergadering in 1928, waar de plannen voor de nieuwe fabriek voor het eerst werden besproken, verschenen 45 boeren, waarvan er 36 in prin cipe toezegden zich te zullen aan sluiten. Gezamenlijk bezaten zij 680 koeien. Op de oprichtings vergadering op 7 Maart 1928 wa ren 31 boeren aanwezig, waarvan 29 reeds een verbintenis op zegel tekenden. Gezamenlijk bezaten zij 560 koeien. Wie weet is deze vlotte gang van zaken te danken aan de invloed van de vrouwen op de boerderij, die hun taak met alle plezier aan de fabriek overlieten. Eenmaal een besluit genomen, werden dezaken goed en met verstand aangepakt. De vereni ging, die 29 leden telde, bouwde een fabriek, die veel meer zou kunnen verwerken dan in het begin nodig zou zijn. En het feit, dat men 125.000.- aan de bouw wilde spenderen, was een blijk van groot vertrouwen in de coöperatie. Op 31 Maart 1929 was de fabriek klaar en werd de eer ste melk afgeleverd. Voor de melk tot kaas is verwerkt, moet er heel wat gebeu ren. Geschiedde dit vroeger op de boerderij, tegenwoordig staat de boeren een moderne fabriek ten dienste. Hier ziet U de ontvangst van de melk op de jubilerende zuivelfabriek Nieuw Leven" te 't Zand. Dat de „nieuwe" fabriek vijf en twintig jaar geleden reeds werd opgericht, is voor een groot deel te danken aan het doorzicht van de heer W. JimminkH-zoon, de man van „Stam Hoeve", een oude en eerbiedwaardige boer derij in 't Zand. Natuurlijk praat te hij hier zelf, toen wij met hem een onderhoud hadden, zo luchtig mogelijk overheen. Het feit staat echter vast, dat hij de eerste en ook de beslissende stoot gegeven heeft. Het was op een van de laatste jaarvergade ringen van de vereniging tijdens het bestaan van de oude fabriek. De voorzitter had naar gewoonte het financieel beleid aan de ver gadering voorgelegd en vroeg of er soms opmerkingen waren. Toen stond Jimmink op en stelde voor om naar het voorbeeld van onder meer Lutjewinkel en Sint Maartensbrug een „zoetfabriek" te stichten. Wat hij geen ogen blik had verwacht gebeurde: de gehele vergadering stemde er zonder dralen mee in. Slavernij Behalve dat een zoetfabriek meer profijt zou afwerpen, zo overwogen de galante boeren van 't Zand, betekende het een zeer grote verbetering in het lot van de vrouwen op de boerderij. Sinds mensenheugenis zorgden de vrouwen er namelijk voor dat niet alleen de koeien gemolken werden, maar ook dat de melk te bestemder plaatse kwam. De avondmelk werd in grote kope ren schalen gegoten en bleef zo de gehele nacht staan. De andere morgen als de melk was opge- roomd, werd de room er af ge schept en hiervan maakten de vrouwen boter. De ondermelk werd samen met de ochtendmelk naar de fabriek getransporteerd, waar dan verder voor de kaas- fabricage werd gezorgd. Nog vroeger voor de oude dagkaas- fabriek, die in 1883 werd op gericht, er was, moesten de dames ook de kaas zelf bereiden. De heer Jimmink vertelde, dat dit voor haar een waar slaven werk was. Zo betekende de nieuwe fa briek, die alle melk zou gaan verwerken voor de vrouwen een verlossing van het laatste restje „slavernij". In dit verband is het merkwaardig, dat de belangstel ling voor de nieuwe fabriek veel groter was dan voor de oude fabriek ooit geweest was. Deze had slechts veertien leden geteld DE WERKERS VAN HET EERSTE UUR Als Woensdag het jubileum van de zuivelfabriek „Nieuw Leven" te 't Zand wordt ge vierd zullen velen met dank baarheid terugdenken aan het eerste bestuur van de nieuwe fabriek dat het be drijf over de^eerste moeilijk heden heeft heengeholpen en dat de grondslag heeft ge legd voor later succes. Het waren de heren Jb. Groot, voorzitter, W. Jimmink Hzn., secretaris. F. X. Veul. P. M. de Wit en W- Ralph en. Twee van hen. de heren F. X. Veul en W. Jimmink hebben 25 jaar lang de vereniging be stuurd. Vooral ook aan de heer F. X. Veul hebben de boeren van 't Zand veel te danken. Al heel spoedig volg de hii de heer Groot als voorzitter op en bleef dit tot ■het vorige jaar. In de crisis jaren heeft hii veel belang rijk werk voor de zuivelfa briek verricht. Ook de heer Jimmink heeft 25 jaar deel uitgemaakt van het bestuur. losse leveranciers. Na de oorlog is dit gegroeid tot 110 leden en 35 losse leveranciers. Ook de afzet heeft grote vor deringen gemaakt. Vroeger werd alleen geleverd via de kaasmarkt te Alkmaar. Nu gaan er alleen nog maar tijdens de zomer maanden 1000 Edammerkaasjes per week naar Alkmaar. 45 pro cent van de geproduceerde kaas wordt rechtstreeks geëxporteerd. Behalve de Edammertjes, vroe- (Advertentie) IS VEEL GOEDKOPER! Vraagt uw winkelier! V.V.Y. VRAAGT WEDEROM CREDIET BERGEN. Het verzoek van de Vereniging van Vreemdelin genverkeer, gedaan in de raads vergadering van 26 Februari j.l., voor het verstrekken van credie- ten in rekening-courant en het verlenen van een subsidie van f3000, is toen gedeeltelijk inge willigd. De subsidie is toege kend, doch de toekenning van het crediet is aangehouden. In ge noemde raadsvergadering zegde de voorzitter de V.V.V. toe, te zullen trachten een garantie waarborgfonds te vormen, bijeen te brengen door belanghebben den. om terugbetaling van het crediet aan de gemeente te ga randeren. Het V-V.V. bestuur ziet zijn pogingen niet met succes be kroond. De Horeca-bedrijven wil len wel deelnemen aan dit waar borgfonds mits alle belangheb benden eenzelfde gedragslijn volgen. Hoe de houding van de middenstandsverenigingen en van de categorie gemeubileerde hui zen ten aanzien van dit fonds is, is bij het bestuur nog onvoldoen de bekend. In het verhogen van de contri butie ziet het bestuur geen heil. aangezien het bevreesd is ineens een groot aanal leden te zullen verliezen. Nu reeds het subsidie bedrag van 1954 verbruikt is voor schuldaflossing. verzoekt de V.V.V. nogmaals aan de raad om verlening van het gevraagde crediet. Onmiddellijk na ontvangst wordt de melk hier gewogen. ger het enige product, worden er nu bovendien negen andere soorten kazen en kaasjes ge maakt. De boter werd een wordt nog geleverd via een grossier in Haarlem. Om al deze redenen zal de feestvreugde rond de jubilerende fabriek groot zijn met op de voorgrond het vaste vertrouwen, dat het in de toekomst alleen nog maar beter zal gaan. Lnkele grote kaasbakken in het geheel gemoderniseerde bedrijf. Bekwame leiding De technische leiding van de fabriek werd toevertrouwd aan een bedrijfsleider-kaasmaker en het administratieve gedeelte ver zorgde de heer Jimmink, die reeds tijdens het bestaan van de oude fabriek tien jaar secretaris van de vereniging was geweest, en die dit op de dag van vandaag nog is. In 1932 werd de gehele leiding overgedragen aan een directeur, de heer D. Knol, die dit bleef tot 1939. Hij werd op gevolgd door de huidige direc teur, de heer M. J. Oosterkamp. Record in jubileumjaar De eerste jaren zijn lang niet de gemakkelijkste geweest. Een jaar na de oprichting brak name lijk de grote crisis uit en ook in deze branche was dit duidelijk te merken. Werd in het eerste boekjaar nog 9 cent per kilo uit betaald, in het volgend jaar was dit nog maar 4"2 per kilo. Mede dank zij het beleid van de heer Knol, heeft men de crisis over leefd. Toen de heer Oosterkamp de directie overnam, begon het al beter te worden en na de oor log, die men zonder ernstige trubbelingen is doorgekomen, 'oegon de melkomzet pas goed te stijgen, zodat nu in het jubileum jaar het record is behaald met acht millioen kilo die verwerkt zal moeten worden. Mede in ver band hiermee moest sinds de oor log voor 250.000.-, geïnvesteerd worden voor aanvulling en mo dernisatie van het bedrijf. Vertrouwen op de toekomst Na de oorlog is er ook, wat het aantal leden betreft, een be langrijke verbetering gekomen. In 1939 telde de vereniging nog maar 28 leden en daarnaast 45 Bram Wiertz wordt trainer van Zaandijk De bekende oud-international Bram Wiertz zal dit seizoen zijn actieve voetbal-loopbaan beëin digen. De D.W.S.-er is door de Zaanse derde klasser Zaandijk als trainer geëngageerd. Benelux-ministers bijeen BRUSSEL, 26 Maart. De Belgische, Nederlandse en Lu xemburgse ministers zullen mor gen voor de laatste maandelijkse bespreking in Brussel bijeen ko men, voordat op 11 April in Bel gië de algemene verkiezingen worden gehouden. De bijeenkomst zal gepresideerd worden door de Belgische minister van Buiten landse Zaken Paul van Zeeland. Op de agenda staan de Euro pese integratie en verschillende kwesties betreffende de vorming van een gemeenschappelijke eco nomische markt in het kader van de toekomstige Europese politieke gemeenschap. Spaanse communisten gearresteerd PAU, 26 Maart. De Franse veiligheidsdienst heeft vier Spaan se communistische leiders gear resteerd. Zij zouden behoren tot de „generale staf" van Spaanse communisten, die door geheel Frankrijk verbindingen onder houden, een soort „stoottroep" van mogelijk 500 man. Deze orga nisatie zou verantwoordelijk zijn voor een aantal invallen 'in Spanje, kort na de oorlog. Advertentie) voor al uw schilderwerk! Vraagt uw winkelier! Op deze foto ziet U de grote boterkarn. Hiermee gaat 't heel wat vlug ger dan vroeger U moet het van ons aannemen, geëerbiedigde lezers en lezeressen, dat wij eigen lijk sinds het afsluiten van onze Nieu wjaarsprijsvraag, geen dag rust meer heb ben gehad. Wat was immers het geval? W at is gebleken sinds de dag, waarop wij deze rondreis door zeven provinciën a Is een brok dynamiet in de gelijkmoedige vijver Uwer leesgierigheid lieten plonzen? Dit. Dat U allen, jong of oud, dat maakt niet uit, in het diepst van Uw gedachten een reiziger bent. Niet als Ahasverus, die geen doel had en die nergens rust kon vinden. Allerminst. Uw doel was nauw om schreven. Het bestond uit de pleisterplaat sen. die U. in moest vullen. Het bestond uit eindelijk uit de berg van waardevolle prijzen, die aan het eind van de zeven daagse veldtocht lag te schitteren. Welnu, lezers en lezeressen, zet U schrap. Amper is het stof opgetrokken, dat meer dan elfduizend inzendingen in het prille begin van dit jaar rond ons deden op dwarrelen, of hier ligt een nieuwe prijs vraag voor U klaar. Nóg interessanter en opnieuw met een collectie prijzen, die niet te versmaden zijn. Wij gaan opnieuw op reis. Te beginnen met vandaag vindt U in de komende zeven dagen iedere dag de teke ning van één onzer provincies in de krant. In die provincie staat een cijfer. Dat cijfer vertegenwoordigt de hoofdstad van die provincie. En nu moet U uit die lijst uitzoeken alle plaatsen die in onderstaande provincie liggen en op het kaartje op de goede plaats aantekenen. Niet in letters maar alleen het nummer dat hieronder voor de plaatsnamen staat. Als voorbeeld hebben wij op onderstaand kaartje al vier nummers ingevuld dus 1, 2, 17 en 62. Dat zijn dus uit onderstaande lijst de plaatsen Groningen, Winschoten, Ap- pingedam en Bedum. Moeilijk? Kom, kom, dat valt best mee. Zet uw schoolgaande kinderen er maar eens aan. En als die mochten twijfelen, dan weet hun onderwijzer er wel raad mee! Wanneer U alle plaatsen hebt gehad uit de provincie, die aan de beurt is en U hebt in de kaart op de goede plaats alle cijfers ingevuld, knipt U de opgave uit. U schrijft er naam en adres onder en bewaart het velletje goed. Tot U ze volgende week Zaterdag allemaal, keurig ingevuld met cijfertjes en met Uw naam en adres bij elkaar hebt. Dan stuurt U ze in aan ons bureau. Doe het goed, doe het snel. Op 10 April sluit de termijn van inzending. Is alles duidelijk? Dan komt hier de kaart van de eerste provincie. Kijk goed, vul nauwkeurig in. Veel succes! ISÉpfflMpWH waarin s® En dit zijn de genummerde plaatsnamen, waarvan U het cijfer moet invullen in de provincie, ze thuishoren: 1 Groningen 2 Winschoten 3 Breukelen 27 Leeuwarden 28 Vollenhove 29 Leiden 5 Baarn 31 Zwolle t 6 Rotterdam 32 Bols ward 7 Staveren 33 Aduard 53 Avereest 73 Doorn 8 Almelo 34 Rhenen 54 Jutphaas 74 Lekkerkerk 9 Amersfoort 35 Assen 55 Sliedrecht 75 Oostlhuizen 10 Purmerend 36 Zuidlaren 56 Steeniwijk 76 Heino 11 Delfzijl 37 Brielle 57 Westerbork 77 Sloten 12 Egtnond aan Zee 38 Sappemeer 58 Vlagtwedde 78 Oldemarkt 13 Beilen 39 Andijk 59 Workum 79 Oldekerk 14 Heerenveen 40 Deventer 60 Zeist 80 Ooststellingwerf 15 Emmen 41 Franeker 61 Lisse 81 Havelte 16 Utrecht 42 Wijk bij Duurstede 62 Bedum 82 Bilaricum 17 Appingedam 43 Enkhuizen 63 Montfoort 83 Boskoop 18 Sneek 44 Den Haag 64 Roden 84 Amerongen 19 Raalte 45 Nieuweschans 65 Woerden 85 Alblasserdam 20 Enschede 46 Sehagen 66 Zuidbroek 86 Lopik 21 Dokkum 47 Meppel 67 Dalfsen 87 Zaandam 22 Haarlem 48 Hindeloopen 68 Harlingen 88 Grijpskerk 23 Gouda 49 Kampen 69 Delft 89 Schoonebeek 24 Coevorden 50 Hoogeveen 70 Anlo 90 Weststellingwerf 25 Soest 51 Katwijk 71 Finsterwolde 91 Ommen 26 Alkmaar 52 Castricum 72 Eelde En hier volgen de uitgeloofde prijzen: 7 WAARDEBONNEN IEDER VAN f50. 7 WAARDEBONNEN IEDER VAN f 10. 35 WAARDEBONNEN IEDER VAN f 5,—. 140 WAARDEBONNEN IEDER VAN f 2.50. In totaal loven wij dus 189 waardebonnen uit. Naam: Adres: ij ten bate van :hie-jubilenm AAN ZEE. De n O.L. Vrouw Onbe- ngen te Egmo-nd aan kt in dit jaar haar taan. gaat deze belang- irtenis niet onopge- uj. De parochiekerk is :1 opnieuw inwendig en biedt thans een aanblik. Het spreekt schilderen vandaag len vol geld kost. De niet rijk en daarom van dé kerk een lo- len worden. Het co- op de vele vrienden aan Zee, die er in de •n genieten. De prij- r aanlokkelijk: Lour- iotoestel, keukenuit- De loten a f 0.50 per irkrijgbaar door stor- 153719 t.n.v. A. Bout, 111 te Egmond aan cking zal plaats heb- \ugustus 1954 in het Montfort, terwijl de bliceerd wordt in het id en de Volkskrant, rond aan Zee: deze slagen! verkaveling - Uit de dezer dagen nquette inzake riyl- is komen vast te jn de stemgerechtigde van de W.O.L. en rolder (naar de grootte ;rs) 54,7 pCt. geen en ;1 bezwaren heeft bij g tot ruiverkaveling. ntal van stemgerech- eze 65 pCt. en 35 pCt. ie bedrijfsgrootte van ers is 5.90.25 h.a.; van iders 8.82.75 h.a. In leerde bestuursverga- 26 Maart is besloten e om ruiverkaveling t en Beurs l, 26 Maart Wit- II en III 5665; ro ti,50- sav. kool 6,50 kool 20,50—29,50; 161boerekool 8 59—75; sla 14—26; -73; rode boeten 4 n 58; wespeen 12- 4; prei 1123: selde- goudreinette Hl 47; Armgard 35; Win- 38. 26 Maart Late 1015,40; gare biet izie 6782; uien 1,80 i 35'; prei 1022; ol 15,50- groene kool 5 kool' 5,60—10.10; t71; witlof 56-76 5,60; rapen 8; an- knolselderij B 6 Delucious 4670; 3—80; Jonathan 58- Engeland 3883; Pr. 1?55; Conférence itémy 3140; Soldat 137; Winterjan 26 :d Calville 40—65. IIZEN, 27 Maart. 0; bieten 5.peen e, kool 6.50—1560; -10.30; witte kool 6- i, 26 Maart. Wit- ode kool 716: wit- iruitkool 1564; spi- andijvie 90; rode gare bieten 1012; II 5; uien middel rei 1023; bramley 35; goudreinette 16 1664; present van -54; golden delicious tOEK. 26 Maart grof 11,80; mid- drieling 1,702,50; 1,50—2; 1000 kg 8,50. Doorgedraaid ten. Zaterdag 27 Maart 1954

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5