Structuur in woordenschat «wrÈLfc!* van Waterlandse dialecten Wil Churchill gesprek met Malenkof en Eisenhower? Koningin Juliana bezocht de Amstel-Flora Oost-Duitse communisten stoten 100.000 leden af Premier zou nieuive proeven met H-bommen ivillen beletten DAMPO De geschiedenis van Amerika •swedstrijd Engelse kwajongen wilde vliegtuig „lenen" RUSLAND Bom op Sheffield zou ook West-Nederland verwoesten COED boek! Mevr. Dr M. v. d. Hombergh-Bot schreef dissertatie o ver de dialecten van MarkenVolendam en Monnikendam met twee kleuters aan de hand Verdeeldheid met leiding vroeger en mi Het leven begint bij veertig ook met Uw Rheumatiek! Rheumatische Pijnen liggen op de loer. GROTERE OVERHEIDSSTEUN VOOR DE EXPORT? Financiering mogelijk in Benelux-cerband Meubels opknappen?... Prachtbij\S (ffii/L&fl/Üf Belangrijke verklaring verwacht Ook Spierpijn Zaterdag; 27 Maart 1954 Pagina 9 hele bibliotheek ils prijs! n, Op zoek naar het welke het wacht- ijn van de katholieke heeft een meer let- passing gevonden in e lezerswedstrijd, die rdag, begint, gaat het er namelijk publiek op zoek gaat uiste boek, de goede bij een aantal schrij- of omgekeerd: bij 68 ktitels de bijbehorende en vindt, welke even- en zijn, maar in een orde. De opzet is dus woorden te vertellen, er om, de mensen in ►rengen met het goede et algemeen, en met- an de recente boeken- bijzonder. De voor rijd met zorg uitge- - op enkele uitzonde- leehts één of twee sei- - bieden zowat voor ien en voor elk be- sgebied iets aantrek- t men de oplossing? delde lezer kan het opvatting wel tot 25% met behulp van de huisgenoten tot laten 50%. Dan blijft er nog om te gaan raden, lat voor hem de ka- ekhandel, leeszaal of liotheek klaar ten- aan de eindzege te onvolprezen instel- mede in het complot enduizenden wed ren zijn van de pers gratis verkrijgbaar khandels, leeszalen en n. Een lentelijk-fris overal deze actie on- prijs is nogal specta- katholieke uitgevers nelijk een exemplaar 1953 verschenen uit- onderd en bijeenge- een machtigebiblio- heel wat meer dan den waard is. Voor de irijswinnaars zijn er honderden boeken. F Verbiest. Spectrum. a3. Postb.2073. Utrecht „het oudste docu- verhouding tussen m een hond", een ie Odyssee van Ho- vertaling van Bou- n deze bloemlezing hel clein", van de srtiend'eeuwse dich- ïder het boze bed knielen de dieren" Guido Gezelle en der Wielen zijn er Achterberg en Mar- Vondel en Zeeüs en van Hattum. heeft ruim geko- Noordnederlandse, de de Zuidafrikaanse keuze is voortreffe- en de Dieren" ■er geslaagd ,dan en wij zouden bloemlezing, die lershoek met uit- ivures is verlucht, m van vele jon- n, maar ook van poëziemlnnaars. t waard. intekening op de verzorgen? voortdurend optrekt jongens, die zich en trektochten vermaken. Wolffenbuttelvan boek voor oudere ren, dat gelukkig vele boeken, die mate verschenen ver thpeslurpende ets anders doen ken op bruinge- en daar met hun ge gesprekken De grote vriend - 17-jarig meisje maakt met een [en, die zij door langzamerhand Katholieke geloof, een prekerige is vol levens- noot ontbreekt net. We kunnen u,.gegeven is door Heemstede bij alle eboord in ikrijk 26 Maart..De Landes bij Born van 2.264 meter Dit is de eerste streek van ibtenaar siteit :1e academische erland bekende tholieke univer- ,is benoemd tot hoofdambtenaar in van de universi- pedel is benoemd Op Vrijdag 26 Maart is mevrouw Maria van den Hom- bergh-Bot, geboren te Heerhugouaard, aan de R.K. Universiteit te Nijmegen gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerteop een proefschrift over de structuur in de ivoordenschat van drie Waterlandse dia lecten. Mevr. Dr van den Hombergh-Bot geeft in dit proefschrift een studie over de dialecten van Marken, Volendam en Monnikendam. Prof. Dr. Jacques van Ginne- ken S.J. z.g., die de leermeester en leidsman is geweest van de promovenda, heeft het initiatief genomen tot het onderzoek van deze drie Waterlandse dialecten. Hij gaf haar de vrijheid, een deel van de resultaten van dit onder zoek uit te bouwen tot een dis sertatie. Mevrouw van den Hom- bergh heeft haar dissertatie dan ook aan zijn nagedachtenis en aan haar ouders opgedragen. De bedoeling van deze studie, die van 1942 tot 1944 is gemaakt, was aan deze nauw verwante dialecten te bewijizen, dat de taal niet de uiterlijke weerspiegeling of een volkomen gelijkend beeld van een volk is, maar cfle diepe ziel ervan. Het volledig kennen van een dialect vereist een treden in de gemeenschap van de sprekers. De ordening van de woordenschat moet worden gebaseerd op het karakteristieke der verschillende woorden. Mevrouw van den Hom- bergh past in haar dissertatie niet de gebruikelijke alphabetisahe or dening van de woordenschat toe; zij hanteert een rangschikking volgens de verschillende „woord velden", omdat zij ervan over tuigd is dat men de betekenis van een woord pas ontdekken kan door het naast en tegenover el kaar stellen van verwante se mantische waarden. Zijn eigen lijke gedifferentieerde betekenis ontleend het woord aan de plaats die het in zijn veld inneemt. De promovenda toont in haar proefschrift de invloed van het totale semantische systeem en van logische, psychologische en sociologische factoren op het woordveld imet voorbeelden aan. Zij werkte, teruggrijpend op de rubrieken van Prof. van Ginneken in zijn werk: „De studie der Ne- derlandsche Streektalen", en uit gaande van de extreem-inductieve methode, een eigen indeling van de woordvelden uit, met het systeem van Lhermet als grond plan. Zij ging daarbij zo eenvou dig en natuurlijk mogelijk te werk. Zij koos de geleidelijke uitbreiding van het taalveld tot leidraad, ervan uitgaande dat de taal van het kind vanuit het ge zin hoe langer hoe verder in het rond uitstraalt. Zo vond haar in deling der woordvelden een pa rallel in de groeiende taaiper ceptie van het individu. Bij haar studie bleek haar, dat man de begrippen „systeem" en „struc tuur", voorzover het de dialecti sche woordenschat betreft, niet al te scherp dient te nemen. Er zijn woorden die bij meer dan één rubriek kunnen worden on dergebracht. Daarenboven verto nen de woordvelden een zekere structuur. Er staan kernen naast peripherieën. Juist bij de laatste doen zich deze indelingsmoeilijk heden voor. Mevrouw van den Homfoergh deed, waar de plaats van een woord onzeker was, een keuze die haar de beste leek. Zij ver wees in die gevallen naar andere hoofdstukken. Bovendien was er de_ moeilijk heid, dat men de dialectische woordbetekenissen niet zonder meer kan vergelijken met het overeenkomstige woord uit de cultuurtaal. Zij koos daarom aan vankelijk de vorm van 't verhaal, doch deze methode bracht haar volledigheid zodanig in gevaar, dat zij er van af zag en slechts daar geheel of gedeeltelijk de verhaalvorm handhaafde, waar dit voor de duidelijkheid wense lijk was. Hierdoor is een zekere onge lijkmatigheid ontstaan, die ech ter volkomen dispensabel is, om dat mevrouw van den Hombergh rekening heeft gehouden met de eis van het materiaal. De weten- sohap, zegtzij, is er niet om de methode te dienen, maar de me thode staat in dienst van de we tenschap. Om sommige woordbetekenis sen volledig te kunnen omschrij ven was het noodzakelijk, althans zeer nuttig, dat in deze studie te keningen, historische bijzonder heden en andere details werden opgenomen. Het komt immers voor dat het parallelle woord uit de cultuurtaal slechts een verre benadering aangeeft van wat het dialectische woord betekent. Om deze reden ook ging mevrouw van den Hombergh, waar nodig, in op volkskarakter, ambachts technieken en sociaal-economische gegevens. Bij haar promotie verdedigde de promovenda bovendien een dertiental stellingen. Een dezer theses stelt de mogelijkheid, dat de Heeren van Aemstel lande rijen en goederen op Marken in bezit hadden. Deze stelling is ge baseerd op een fragment uit Von- del's Gijsbreoht van Aemstel. Het voorkomen van veel relicten uit de matriarchale cultuur in Vo lendam en vooral op Marken, be rust volgens een der stellingen van Mevrouw van den Hombergh- Bot, op religieuze gronden, op fac toren van geographiscihe aard en op verschillen in psychische con stellatie van de beide bevolkings groepen. De promovenda verdedigde bo vendien de stelling dat voor het voorbereidend werk in een nieuw missiegebied de taak van een apostolisch gezinde leek als des kundige belangrijker is dan die van de priester-missionaris. Zij stelde ook, dat het van missio- logiseh standpunt bekeken onver antwoord en bovendien onuit voerbaar is, bij het onderwijs en de culturele verheffing aan een minder beschaafd volk een poli tiek patroon van een beschaafd volk op te leggen. Volgens een andere van haar stellingen verdient het aanbeve ling in het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs aanmer kelijk meer aandacht te besteden aan het memoriseren en het zeg gen van verzen en prozastukken dan veelal geschiedt. De studie der drie Waterland se dialecten, waarvan de disser tatie van mevrouw van den Hom bergh-Bot een onderdeel is, zal in haar geheel als deel XVIII in de serie Publicaties van de Stich ting voor het Bevolkingsonder zoek in de drooggelegde Zuider zeepolders verschijnen. Mevr. M. v. d. HomberghBot, die gisteren in Nijmegen promoveerde tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op een proefschrift onder de titel als boven dit artikel geplaatst, met enkele van haar kinderen. AMSTERDAM. 26 Maart. Koningin Juliana heeft vanmor gen een bezoek van twee uur ge bracht aan de bloemententoonstel ling „Amsteiflora" in het RAI- gebouw te Amsterdam. BERLIJN, 26 Maart. De Amerikaanse Hoge Commissie heeft meegedeeld, dat de Oost- Duitse communistische partij de afgelopen maanden zeker 100.000 leden uit haar rangen heeft ge stoten en dat er nog steeds grote verdeeldheid heerst tussen de le den en de leiding. De commissie zei, dat de partij leider Walter Ulbridht, plaats vervangend premier van de Oost- Duitse regering, enkele van zijn rivalen in het bestuur heeft weg gewerkt, doch dat hij er niet in is geslaagd de steun van de leden te winnen. In September zou Ulbricht hebben verklaard, dat de socialistische eenheidspartij 1.230.000 leden telt. Doch volgens de commissie kan hij slechts op een „trouwe kern" van 150.000 tot 200.000 man rekenen. De commissie .deelde mee, dat uit een overzicht van berichten welke in de Oost-Duitse pers zijn gepubliceerd, blijkt, dat „in vrij wel elke belangrijke fabriek de plaatselijke partij-afdeling is opgeroepen om leden uit te sto ten". „Nu de zuivering acht maanden heeft geduurd zijn er vele dui zenden leden van de S.E.D. ge royeerd", aldus de commissie. „De leiders hebben geen cijfers bekend gemoakt en zullen dit waarschijnlijk ook niet doen, doch het aantal is zeker groter dan 100.000". (Van onze correspondent) LONDEN. De 17-jarige Erbest Harlick moest zich voor de vrederechter van Seabouke verantwoorden wegens diefstal van een vliegtuig. Hij had al twee dagen in het ge vang gezeten. Verleden week Vrijdag had hij op het vlieg veld Lympne in Kent met zijn opgespaarde twintig gulden voor een half uur een vliegtaxi gehuurd, en terwijl hij daar mee boven de „tuin van En geland" rondvloog vroeg hij de piloot allerlei bijzonderhe den. 's Avonds keerde hij stiekum naar het vliegveld terug, waar hij een sportvliegtuig buiten de hangar zag staan. Hij sloop er op af, klom er in en ging ach ter de stuurknuppel zitten. Hij zette het contact aan.maar werd betrapt. „Ik wilde die kist niet stelen, alleen maar even lenen en er mee rond vliegen', zei Ernest en de van avontuurlijke schooljongens houdende vrederechter liet hem gaan met een ernstige vermaning en een proeftijd van twee jaar. Te 11 uur arriveerde de Ko ningin met Haar gevolg bij de hoofdingang, waar zij werd ver welkomd door de 'burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly en de heer J. H. Kauff- mann, voorzitter van de Stichting Amsteiflora. De Koningin droeg een bruine bontmantel en een lichtblauw veren hoedje. Gedu rende de wandeling door het RAI-gebouw had zij een grote violette orchidee opgespeld. De hoge gast toonde veel be langstelling en liet zich over de tentoongestelde bloemen uitvoerig bijzonderheden verstrekken. Bij de bloemen-IJ tunnel, gedateerd 19...., opperde zij tot de burge meester. die zich aan haar zijde bevond: „Dat zal nog wel een poos duren....", waarop het ant woord luidde: „Misschien valt het wel mee." Voor Prinses Wilhelmina be stelde de Koningin via de Fleurop (Vereniging voor de uitwisseling van bloemenorders over de ge- De Allerheiligste Maagd heeft altijd een zeer grote zorg voor mij gedragen; ik nam Haar tot mijn toevlucht j in al mijn behoeften en Zij 1 heeft mij uit zeer grote geva- ren gered. Ik durfde mij vol- strekt niet wenden tot Haar Goddelijke Zoon, maar ging altijd tot Haar. Magaretha Alacoque Autobiographie. Jacques Fatli overwerkt 's-GRAVENHAGE, 26 Maart. De Parijse modekoning Jacques Fat'h is overwerkt en moet op medisch advies rust houden. Der halve zal hij de show van zijn huis op 10 en 11 April in kasteel Oud-Wassenaar te Wassenaar niet zelf kunnen bijwonen. Heuss tekent amendement Duitse grondwet BONN, 26 Maart. De West- Duitse president, dr. Theodor Heuss, heeft het amendement op de West-Duitse grondwet, dat de invoering van de dienstplicht en de herbewapening van het land binnen een Europees leger moge lijk zou maken, ondertekend. In het amendement wordt gezegd, dat niets in de conventies van Bonn en het verdrag voor de E.V.G. onverenigbaar is met de West-Duitse grondwet. Het amendement is „voorwaar delijk" door de hoge commissa rissen goedgekeurd. Het zal niet van kracht worden voor het in werking treden van het E.V.D.- verdrag. Het zal dan de souve- reiniteit van West-Duitsland vrij wel geheel herstellen. Van de hand van pater dr Za- charias Anthonisse O.F.M. Cap., die zelf 7 jaren in de Sovjet- Unie heeft gewerkt is bij de uit geverij Kinheim een boekje ver schenen, dat in korte trekken een beeld geeft van Rusland, historie en geografie, volk en staat. Het is in al zijn beknoptheid een waardevol boekje geworden, waarin onderwijzers, leraren, journalisten en studenten - om maar enige categorieën te noe men, gemakkelijk exacte gege vens kunnen vinden, die zij bij tijd en wijle nodig hebben. Men mene niet. dat men binnen het bestek van een kleine 200 bladzijden uitvoerig ingelicht wordt over al wat het Russische volk beweegt en bewogen heeft. Voorzover men tenminste over ..een Russisch" volk kan spreken. Dat maakt het boek wel duidelijk: in strikte zin is er van „één na tie" geen sprake. Vanaf de tijd, dat de Grieken hun eerste kolo nies stichtten langs de Zwarte en Kaspische Zeeën tot in de jaren, waarin de Sovjets langs de ran den van hun reusachtige rijk steeds nieuwe volkeren inlijfden, is Rusland een conglomeraat van nationaliteiten en talen geweest. Het boek, dat tot titel heeft ge kregen- „Van Kaliningrad tot Wladiwostok'' heeft bij de vele verdiensten, d'ie gelegen zijn in de feitenmassa welke erin is ver werkt. één tekortkoming: zijn be knoptheid. Maar wanneer deze beknoptheid de lust oowekt tot verdere verdieping in de littera tuur over land en volk. wordt de ze tekortkoming de belangrijkste verdienste van alle. JR (Advertentie) Neem U in acht - neem Kruschen. Regelmatig! De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren uw bloedzuiverende organen. Zolang die maar krachtig blijven werken, worden pijnverwekken- de onzuiverheden op natuurlijke wijze afgevoerd en hebt u van rheumatiek geen weet. hele wereld) een boeket voor jaarsbloemen. Het hoogtepunt van de rondlei ding bleek te zijn het waterorgel, dat op muziek van Von Suppé en Carena allerlei licht- en straal- effecten produceerde. De enige twee bezoekers die zich tijdens de uitvoering voor de Koningin be vonden waren twee kleuters, die door Hare Majesteit uit het ge drang waren genodigd, opdat zij 'beter zouden kunnen zien. (Van onze parlementaire redactie). I Er bestaat een goede kans, dat het bedrijfsleven binnen afzien bare tijd op grotere overheids steun bij de export zal kunnen rekenen. Het thans geldende stel sel voor de exportfinanciering wordt op het ogenblik geheel her zien. Daarbij is met België con tact opgenomen om na te gaan of een exportfinanciering van rege ringswege in Benelux-verband mogelijk is. De export, die in de eerste ja ren na de oorlog een verheugende stijging te zien heeft gegeven, is de laatste maanden op een onge veer gelijk peil blijven staan. Waar stilstand achteruitgang be tekent hebben regering en be drijfsleven gezocht naar midde len'die de uitvoer verder zouden kunnen opvoeren, De regering kwam daarbij tot de conclusie, dat het bedrijfsleven in vele ge vallen niet ondernemend genoeg is en te weinig risico's durft aan vaarden, terwijl het bedrijfsleven oordeelde, dat de overheid in on voldoende mate zorgt voor ver betering van het exportklijnaat. Achter deze standpunten zijn bei de partijen geruime tijd blijven staan. Thans schijnt men van re geringswege in te zien, dat men op deze wijze niet verder komt. Aangespoord wellicht door de verrassende resultaten, welke de Duitse export door de export financiering der West-Duitse re gering heeft geboekt, is thans het gehele complex van regerings maatregelen ten aanzien van de export opnieuw in studie geno men. Zou het mogelijk zijn met België tot een accoord te komen inzake een gemeenschappelijke exportpolitiek dan zou men weer met een gerust hart de verdere ontwikkeling van de export kun nen afwaohten. (Adverentie) (Van onze correspondent) LONDEN. Sir Winston Churchill, die eergisteren in liet Lagerhuis een diepe indruk maakte met de soliere woorden en voorspellingen over de „kolossale problemen en gevaren" van de waterstofhom, zal begin volgende week vermoedelijk een hoogst belangrijke verklaring afleggen. Deze zou betrekking hebben op een nieuwe poging van de grote staatsman om op korte termijn persoonlijk besprekingen te voeren met Malen- kov en Eisenhower, om te proberen tot een regeling te komen over het gebruik van atoom- en waterstofbommen. Tot een dergelijke regeling ge troffen wordt hoopt hij een voor lopige overeenkomst te bereiken, waarbij de grote mogendheden zich verbinden geen verdere proe ven met waterstofbommen te ne men, gezien de afschrikwekkende, overweldigende resultaten van de Amerikaanse bom van 1 Maart jongstleden. In politieke kringen vermoedt men, dat ook beide andere atoom- mogendheden, Frankrijk en Ca nada, misschien bij de bespreking betrokken zullen worden. Zoals men weet zijn dergelijke bespre kingen tussen de drie grote staats lieden Churchill's grootste ideaal; maar sedert het falen van Berlijn vond hij voor zijn plannen zelfs in eigen partij weinig aanmoe diging. Sedert zijn geruchtmaken de rede in het Lagerhuis, die gis teren in het Hogerhuis ook veel ernstige bijval vond, aan beide zijden, is er echter veel ver anderd. Ook de per-s heeft zich in dui- iVprTentiP en rheumatische pijnen wrijft U weg met delijke termen uitgesproken en krachtige noodkreten geuit. De „Daily Express" plaatste gisterën bovendien een kaartje op de voor pagina, dat aangaf welk gebied getroffen zou worden indien een waterstofbom van dezelfde actie radius boven de industriestad Sheffield tot ontploffing zou wor den gebracht. Dat gebied omvat niet alleen Engeland, Schotland, Wales en Ierland, maar ook het hele Westen van Nederland, Bel gië* en Noord-West Frankrijk. Weerzinwekkend De ontmoeting van de staats lieden zou plaats hebben op basis van Eisenhower's voorstel inzake een „pool" van atoomwetenschap, waarop hij het Russische ant woord waarschijnlijk al in han den heeft. Churchill hoopt echter bij de Russische leiders gehoor te vin den voor zijn voorstellen nu ge bleken is welk een weerzinwek kende wraakneming op een der gelijke aanval zou volgen. Zowel regering als oppositieleiders zijn het nu in grote lijnen eens. Van avond kwam de Labour-fractie bijeen om overleg te plegen over deze kwestie, terwijl Sir Winston zijn stafchefs verzocht rapport uit te brengen over de implicaties van de jongste ontploffing, die volgens de laatste berichten uit Washington, nog steeds door nieu we, krachtiger detonaties gevolgd zal worden indien Churchill geen halt weet toe te roepen. Volgende week zal de Labour-fractie een bijzondere bijeenkomst houden over een eventueel verbod op het gebruik van de A- en H-bommen een internationaal toezioht, waai de Westerse landen, zoals men weet, voor zijn, maar Rusland totnutoe niet. Wij vermoeden ech ter dat Churchill voordien de reeds gesignaleerde belangrijke verklaring zal afleggen. Onderscheidingen voor filmsterren HOLLYWOOD, 26 Maart. Audrey Hepburn, het prinsesje in de film „Roman Holiday" en Wil liam Holden, de krijgsgevangene van „Stalag 17" hebben de oscars voor de beste hoofdrollen ge wonnen. „From here to eternity" werd gekozen tot de beste film van 1953. De beste bijrollen waren figuren uit deze film, n.l. Frank Sinatra en Donna Reed. De re gisseur van „From here to eter nity" kreeg de oscar voor regie en de auteur Dan Taradash de Oscar voor de beste script. To taal leverde „From here to eter nity" acht oscars op. Dit is nog slechts eenmaal gebeurd en wel ■met „Gone with the Wind". Walt Disney heeft vier oscars gekregen, n.l. voor- „Alaskan es kimo" en the living desert", res pectievelijk de beste korte en de meest interessante documentaire. De overige twee werden hem toe gekend voor de tekenfilms „Toot, whistle, plunk and boom" en „Bear Country". Blinde kan weer zien VARESE, 26 Maart. Arman do Pellegri, die 35 jaar geleden in de buurt Corlaga blind geboren werd, heeft deze week voor de eerste maal van zijn leven het gezicht van zijn vader gezien. Een succesvolle operatie gaf Pellegri het gezichtsvermogen en met be hulp van zijn vader leert hij thans vormen en kleuren onderscheiden. DE MORMONEN 1 Amerika werd de bakermat van ver scheidene religieuze sekten, waarvan som migen zich over grote gedeelten van de wereld verspreidden. De zonderlingste van deze sekten was de Jezus Christus Kerk van de Heiligen der laatste Dagen, gewoonlijk Mormonen genoemd. De stich ter ervan, Joseph Smith, beweerde, dat hij, toen hij 14 jaar oud was, een openba ring had ontvangen. De inhoud daarvan verscheen onder de naam „Mormons Boek". 2 De nieuwe leer stootte op geweldige tegenstand en in 1844 werd Joseph Smith tijdens relletjes gedood. Nu werd Brigham Young de aanvoerder en leider der Mor monen en als een tweede Mozes nam hij op zich de vervolgden naar het beloofde land, Californië, te voeren. 12000 huifkar ren en grote kudden vee werden gekocht. In 1846 begon de grote trek der Mormo nen. 3. 16000 Mormonen trokken in een on eindige keten over de prairie in bittere koude. De eerste winter was streng, de tweede nog strenger. Wanneer Brigham Young zijn mensen toesprak met de woor den: „Geef acht, kamp van Israël", kwa men de gemoederen weer tot rust. Toen zij het volgende voorjaar het Grote Zout meer in Utah bereikten, waren hun krach ten uitgeput en Brigham Young besloot dat gebied dan maar tot „Het Beloofde Land" uit te roepen. 4. De staat der Mormonen werd metho disch bestuurd. Niemand zat met de han den in de schoot en niemand leed gebrek. In 1852 werd een openbaring bekend ge maakt, die Joseph Smith in 1843 ontvan gen had. Deze liet veelwijverij toe. Toen Brigham Young in 1877 stierf, liet hij 17 weduwen en 56 kinderen achter.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 9