NOODTOESTAND GELDT IN EGYPTISCHE LEGER Nederlands schip redt van Brits troepenschip 348 man Dagblad voor Alkmaar en omgeving De Prins is weer tliuis Nieuwe proef met Ministerscomité Benelux confereerde in Brussel De strijd in Indo-China VOORJAARSPRIJSVRAAG Koning Saoed bemiddelaar Nat. herdenking Kard. van Rossum Mist bracht schepen in gevaar Havenstaking te Rotterdam Overstromingen bij Bagdad „Empire Windrush99 in brand in de buurt van Algiers Brand in Zaanse cacaoboter fabriek f 44.000 voor Studenten- sanatorium De bewaarkool in Noord Holland Paus droeg weer Heilige Mis op Minister Witte bezocht Zeeland Kussisehe nota aan Pakistan Noors vliegtuig neergestort Let op onze grote NOORDHOLLANDSi Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f 0.51 per week, fl inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum mJÊÊÊL^ f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Builen God is ,t nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Maandag 29 Maart 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13046 (A.P.) Generaal-majoor Abdel Hakim Amer, opper bevelhebber van het Egyptisehe leger, heeft Zondag voor bet Egyptische leger de noodtoestand afgekondigd. Amer verklaarde de maatregel genomen te hebben om de toe stand bij de strijdkrachten meester te blijven. Abdel Nasser heeft verklaard, dat legerofficieren hem verzocht hadden „terug te komen op het besluit van de revolution- naire raad om zich terug te trekken" Radio-Cairo maakte Zondag avond bekend, dat de verenigde vergadering van de Revolution- naire Raad en het Egyptische ka binet tot Maandagochtend is ver daagd en dat Majoor Salem had verklaard, dat nog geen overeen stemming was bereikt, hoewel de beginselen voor een overeenstem ming reeds waren vastgesteld. Koning Saoed van Saoedie- Arabië. die voor een officieel be zoek in Cairo vertoefde trad van daag op als bemiddelaar in het geschil tussen president Naguib cn zijn voormalige deelgenoten in het militaire regime. Koning Saoed heeft zijn bezoek Zondag beëindigd en is Maandagochtend vertrokken. Koning Saoed heeft de Zater dag bij Naguib in Alexandrië doorgebracht. Toen hij naar Cairo terugkeerde werd hij te midder nacht bezocht door Naguib, Lui tenant-Kolonel Nasser en Gene- raal-Majoor Abdel Hakim Amer, (Eigen bericht) Op 3 September a.s. is het 100 jaar geleden, dat de latere Kardi naal W. van Rossum in de Hagel- steeg te Zwolle werd geboren. Naar wij vernemen heeft zich een landelijk comité gevormd, dat voorbereidingen treft voor een nationale herdenking op Zondag 5 September te Zwolle. Daags te voren zal een gedenksteen wor den onthuld in de Bitterstraat op de plaats waar eens het R.K. Weeshuis heeft gestaan, nl. nabij de Rozemarijnstraat. De mist in de nacht van Zater dag op Zondag was zo dicht, dat van 1 uur Zaterdagmiddag af reeds geen schepen meer IJmui- den konden binnenkomen. Ten gevolge van de mist liep bij Wijk aan Zee een vissersschuit op het strand. Het bleek de Kw 27 Anna Marie. Het schip sloeg lek. De bemanning is Zondag van boord gegaan. Bij Saaftingen in Zeeuws- Vlaanderen liep het 7216 ton me tende Russische schip „Stalingrad" aan de grond. opperbevelhebber van het leger. De bijeenkomst eindigde Zon dagmorgen om 02.30 uur (plaat selijke tijd). Het uitstel van ko ning Saoed's vertrek werd daar na bekendgemaakt door Abdel Rrazik San Houry, president van de Egyptische Staatsraad. San Houry zei, dat geen be sluiten genomen waren. Naguib en Nassar deden na afloop van de bijeenkomst echter vriendelijk tegen elkaar. Naguib had geëist in Juli verkiezingen voor een constitutionele vergadering te houden en de Revolutionnaire Raad op te heffen. Voor zijn bespreking met Saoed had hij de pers medegedeeld, dat tweederde van de leden van de Revolutionnaire Raad de voortzet ting van 't militaire regime wens te, maar dat hij zich daartegen verzet had. „Ik heb hen duidelijk gemaakt, dat Egypte niet langer door de militairen bestuurd moet worden," zei hij. Koning Saoed van Saoedie-Arabië, die op het ogenblik in Egypte is, heeft in Cairo met president Naguib en Luitenant- Kolonel Gamal Abdel Nasser, de Egyptische vïce-premier, gesproken om te trachten het politieke geschil tussen beide Egyptische staatslieden door bemiddeling op te lossen. Koning Saoed tezamen met Pres. Naguib, toen laatstgenoem de zijn gast tijdens zijn officiële bezoek 'n geschenk aanbood. Van 4000 losse arbeiders Een aantal losse havenarbeiders te Rotterdam, aangesloten bij de Haven Arbeidsreserve (H.A.R.), heeft Zaterdag het werk neerge legd. Er zal volgens het onafhan kelijk verbond van bedrijfsver enigingen (de destijds van de E.V.C. afgescheiden groep) ge staakt worden tot Maandagoch tend acht uur, aldus het door deze organisatie bekendgemaakte ma nifest. Ook de E.V.C. heeft zich bij deze staking, die zich als pro teststaking heeit aangediend, aan gesloten. 4600 man zouden 't werk hebben neergelegd. DE SAARKWESTIE PARIJS, 28 Maart. De Franse minister van buitenlandse zaken Bidault heeft ingestemd met een nieuwe ontmoeting met kanselier Adenauer ter bespreking van de Saar-kwestie. SCHIPHOL, 29 Maart. Om kwart over elf vanochtend is Z.K. H. Prins Bernhard vergezeld door zijn particulier secretaris dr. F. A. de Graaff en reserve-majoor vlieger G. Sonderman, van zijn reis door de Verenigde Staten in Nederland teruggekeerd. H. M. de Koningin verwelkomde hem toen hij vanochtend met het lijntoestel der K.L.M. uit New- York op Schiphol arriveerde. Voorts was aanwezig de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, mr. W. van Test, chef der directie van kabinet en protocol van het ministerie van Buitenlandse Za ken, kapitein ter zee baron van Boetzelaer, adjudant van Hare Majesteit, alsmede de twee adju danten van de Prins, luitenant kolonel C. C. Geertsema en lui tenant eerste klasse A. F Eibers Voor zijn vertrek uit New York was de Prins verrast door de mede deling, dat Anion Carter, een uit- WASHINGTON, 28 Maart (AP). Een nieuwe grote proefneming met een waterstofbom staat nog steeds voor de volgende maand op het programma. De afgevaardigde van Zandt, republikeins lid van de atoom energiecommissie van Huis en Senaat, heeft nl. bekend gemaakt, dat hij tijdens het Paasrecès van het Huis van 16 tot 26 April naar Bikini zal vliegen om ge tuige te zijn van nieuwe proef nemingen met waterstofwapens. Onlangs hebben berichten de ronde gedaan volgens welke ver dere proefnemingen uitgesteld zouden zijn of afgelast zouden worden. Stijgende bezorgdheid, dat de eerstvolgende Amerikaanse proef met een H-bom zou kunnen lei den tot een niet te stuiten cata strofe, heeft er Zaterdag toe ge leid, dat in het Britse parlement Churchill is gevraagd, er iets tegen te doen. Een lid van de Conservatieve Partij heeft de regering verzocht de rapporten over het ontploffen van de eer ste H-bom op 1 Maart bij Bikini te vragen. Churchill heeft in het Lager huis de waarschuwing laten ho ren, dat „alles wat op paniek lijkt" waarschijnlijk eerder tol oorlog dan tot een vreedzame oplossing zou leiden. Verwacht wordt, dat hij Dinsdag om kalmte zal verzoeken. Doch de bezorgd heid in Engeland over de H-bom blijkt vandaag groter dan die over de oorlogsdreiging. De bla den werpen de vraag op, of de volgende proef met een grotere H-bom niet geheel aan de con trole der geleerden zal ontsnap pen. De „Manchester Guardian" schrijft in een hoofdartikel: „Men vreest, dat de proefnemers in April misschien iets aan de gang zullen brengen, dat ze niet meer kunnen tegenhouden." -Daarna maakt het blad een toespeling op Goethe's Zauberlehrling en „l'Ap- prenti Sorcier" van D-ukas zegt, dat „de tovenaar niet ter be schikking zal zijn om de leerlin gen te redden. BAGDAD, 28 Maart (AFP) Door de overstromingen in het Midden-Tigris-bekken is een half millioen personen getroffen en de schade beloopt naar schatting reeds achttien millioen dinar. Bagdad zelf is echter gered, aldus verklaarde Zondag een minister. Volgens latere berichten ziin alle wegen die naar de stad lei den overstroomd. De genie van het leger heeft Zondag eên dijk, waarover de spoorweg van Bag dad naar Bakoeta loopt, opge blazen om het water een uitweg te geven. Bagdad is nu, wat het vervoer te land betreft, geheel van de buitenwereld afgesloten. BRUSSEL, 28 Maart. Het comité van ministers is Zaterdag bijeengekomen onder voorzitter schap van de heer van Zeeland, minister van buitenlandse zaken van België, in de lokalen van het secretariaat-generaal te Brus sel. De voornaamste punten, die op de agenda voorkwamen, waren de liberalisatie van de kapitaalsover drachten, de gemeenschappelijke handelspolitiek ten opzichte van de dollarzone, het protocol betref fende de openbare aanbesteding van werken en de aankoop van goederen en diverse vragen aan gaande de uitwisseling van be paalde soorten vis. De vraagstukken, opgeworpen door de schepping van een ge meenschappelijke markt in het raam van de Europese Politieke Gemeenschap, werden door de ministers afzonderlijk onderzocht. Bij die gelegenheid heeft de heer Duvieusart, minister van econo mische zaken en middenstand, aan zijn collega's mededeling ge- VIER JAAR OUDE MOORD OPGEHELDERD De rijkspolitie te Brielle heeft aangehouden de vrouw M. J. J„ die wordt verdacht van moord op haar man, T. R. Deze moord is in 1950 gepleegd. De verdachte heeft een volledige bekentenis afgelegd en is voor de Officier van Justitie geleid. daan van het advies van de cen trale raad voor het bedrijfsleven aangaande economische en so ciale bevoegdheden van de Euro pese Politieke Gemeenschap. Een algemene gedaehtenwisse- ling heeft tussen de ministers plaats gehad aangaande de ont wikkeling van de prijzen en lo nen in de drie landen. Het comité van ministers heeft de maatregelen goedgekeurd, die door de commissie voor de mone taire vraagstukken zijn voorge steld, teneinde op korte termijn de vrijheid van het kapitaalver keer tussen Nederland en de B.L.E.U. te herstellen, overeen komstig de principiële beslissin gen genomen tijdens de ministers- vergadering van 5 Februari 1954. Compensatie huur verhoging voor gepensionneerden De minister van Binnenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat bij de voorstellen tot verhoging van de pensioenen ter compensatie van de huurverhoging, er geen aanleiding bestaat de bijslag op de pensioenen hoger te stellen dan die op de salarissen. NIEUWE PACHTWET Het ontwerp van een nieuwe Pachtwet bevindt zich in het laatste stadium van interdepar tementaal overleg. Het zal bin- Het 2.079 ton metende m.s. „Mentor" van de K.N.S.M. seinde Zondagochtend, dat het 348 opvarenden van het 14.651 ton metende Britse troepenschip „Empire Wind rush" had opgepikt, waarop door onbekende oorzaak een grote brand in de machinekamer was ontstaan. Het schip had 1500 opvarenden aan boord en voer ten westen van Algiers. Het troepensohip was op weg van Japan naar Southampton. On derweg had het militairen met hun gezinnen uit het Midden- Oosten aan boord genomen. De „Empire Windrush" was het voormalige Duitse passagiersschip „Monte Rosa", dat aan het einde van de Tweede Wereldoorlog door Engeland was overgenomen. Er bevonden zich 1.268 militai ren aan boord van het troepen- schip, te weten 978 leden van de landmacht, 140 leden van de luchtmacht en 150 leden van de marine. Voorts maakten 160 vrou- De Stichting Nederlandse Textieljaarbeurs komt op de Voor- jaarsbeurs te Utrecht uit met een imposante tentoonstelling, waarvan de opbouw op een geheel nieuw systeem is geba seerd. Ter verkrijging van meer ruimte zijn de kantoren van de standhouders in de Beatrixhall gebouwen boven de stands, nenkort aan de Ministerraad wör- waardoor tevens een bijzonder effect wordt verkregen. De den voorgelegd. constructie rust geheel op stalen buizen. wen en kinderen de reis mee. Later werd gemeld, dat het schip was uitgebrand. Alle passagiers werden gered. Maar vier leden van de bemanning worden nog vermist. Ook andere schepen na men geredden aan boord. Relaas kapitein van „Mentor" De kapitein van de „Mentor" heeft Zondag het volgende ge seind over de redding van opva renden: „Wij waren hedenochtend on derweg van Tunis naar Oran, toen omstreeks zeven uur op twaalf mijl afstand een rookwolk werd waargenomen. Het was de eerste aanwijzing die wij kregen van de brand aan boord van de „Empire Windrush". Bijna op hetzelfde ogenblik ving mijn radiotelegrafist een noodsein van het troepenschip op, waarin om hulp werd gevraagd. Ik voer er met grote snelheid heen. Binnen een uur waren wij ter plaatse. Het Britse schip brandde 'hevig. Een van zijn beide pijpen was omgevallen en het schip maakte naar stuurboord een slag zij van tien graden. De zee was gelukkig kalm. Het was een zeer mooie dag. Overal om ons heen dreven reddingboten en zwommen mensen. Op een paar honderd meter af stand van de „Empire Windrush" draaiden wij bij en lieten onze ladders neer. Het was bijzonder warm. Het fraaie weer bevor derde de reddingspogingen." Prof. Lieftinck naar New-York Naar wij vernemen is prof. mr P. Lieftinck Zondagavond om half elf met het lijntoestel naar New York vertrokken. In de N.V. Cacaohandel en -Industrie v.h. D. Stuurman Dzn te Zaandam is Zondagmorgen brand uitgebroken, die ontstaan is door broei in cacaoschilfers. Na een uur was de brandweer het vuur meester en kon begon nen worden met de nablussing. De schade zal waarschijnlijk pas Maandag vastgesteld kunnen wor den. gever in Fort Worth fTexas) hem per vliegtuig 50 pond bevroren Texas-biefstukken had gezonden, die reeds aan boord van 't KLM- vliegtuig waren gebracht. De prins bleek met deze verrassing zeer ingenomen. De prins zei. dat hij waarschijn lijk in 1954 nogmaals een bezoek aan de Ver .Staten zal brengen. Prins Bernhard verklaarde, dat van de Amerikaanse vliegtuigen waarmee hij had gevlogen, de „F 84 Fighter Bomber" en de „F 86 Interceptor" de grootste in druk op hem hadden gemaakt. Hij had deelgenomen aan bespre kingen met Amerikaanse autori teiten over de opbouw van de Ne derlandse luchtmacht. Doch deze besprekingen waren slechts een vervolg geweest van onderhan delingen, enige maanden geleden begonnen door minister Staf. Verdediging West-Europa. Prins Bernhard zei een grote voorstander te zijn van een her stel van West-Duitsland als mi litaire mogendheid en wel in het bijzonder volgens de voorwaar den van de E.D.G. „Wij kunnen ons thans niet veroorloven, dat er een vacuum bestaat in een on verdedigde stelling tussen ons en de communistische landen in het Oosten," zei hij. Nederland heeft er een gewel dig vertrouwen in dat zijn jonge vliegers goede leden van de ge- vechtsploeg der NAVO worden. „Madurodam" en het „Neder lands Studentenorkest" hebben aan het bestuur van het Ned. Studentensanatorium f 44.000. overhandigd. Het was de voorzitster van Ma durodam, mevr. Boon-Starp, die de gift aan de voorzitter van het sanatorium, prof. Heringa, over handigde. Madurodam had 35 mille en de musicerende studen ten 9 mille verzameld. Een groot deel van de bedragen is bestemd voor de sociale nazorg van de studenten. (Van onze parlementaire redactie) De minister van Landbouw is be reid in overleg met het bedrijfs leven na te gaan op welke wijze de in moeilijkheden verkerende te lers van bewaarkool in Noord- Holland geholpen kunnen worden. Dit heeft hij de Eerste Kamer medegedeeld. Vooruitlopende op het overleg met het bedrijfsleven merkt de minister op, dat de uitbetaling van minimumprijzen hem voorlo pig niet de meest geschikte vorm van hulpverlening lijkt. Dit zou er toe leiden, dat de teelt van be waarkool in haar huidige te groot gebleken omvang gehandhaafd wordt. Een herstel van de renta biliteit van deze teelt kan slechts worden bereikt door aanmerke lijke inkrimping van de teelt. N.E.S.B.-leiders spraken op vergadering De leiders van de N.E.S.B. Paul van Tienen en mr Wolthuis heb ben Zaterdag op een bijeenkomst gesproken in Amsterdam. Er be stond bitter weinig belangstelling voor dit gebeuren. SAIGON, 28 Maart. (Reuter). De bevelhebber van de Vietminh- opstandelingen in Indo-China, generaal Gjap, heeft Zondag nog niet geantwoord op een verzoek van generaal Navarre, de Franse opperbevelhebber, dat Zaterdag via de radio werd uitgezonden en waarin werd gevraagd om een regeling voor het evacueren van gewonden uit de belegerde Franse vesting Dien Bien Phoe. In het legerbericht van Zondag werd slechts melding gemaakt van lichte gevechten in dit gebied. De verdedigers van Dien Bien Phoe bereiden zich nog steeds voor op de tweede grote aanval op het fort. Veertien dagen ge leden werd een grootscheepse aan val na drie dagen zware strijd afgeslagen. VATICAANSTAD, 28 Maart (AP) Z.H. Paus Pius XII heeft vandaag voor het eerst sinds zijn ziekte de H. Mis gecelebreerd in de particuliere kapel van Zijn vertrekken in het Vaticaan. Deze week heeft hij enkele korte wandelingen kunnen ma ken, terwijl hij driemaal per auto de tuinen van het Vaticaan rondreed. De doctoren hebben medegedeeld, dat rekening moet worden gehouden met een lange periode van herstel en dat de Paus Zijn werkzaamheden zal moeten blijven beperken. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir Witte, heeft Zaterdag, in gezelschap van een groot aantal autoriteiten, een bezoek gebracht aan Zeeland, om zich van de toestanden in deze provincie op de hoogte te stellen. O.m. werd van gedachten gewis seld over de wederopbouw van Stavenisse. De minister heeft me degedeeld, dat de kwestie van de z.g. naschade nog moet worden bezien. Senaat vraagt inlichtingen over melksanering (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft de mi nister van Economische Zaken uitgenodigd vóór de behandeling van zijn begroting schriftelijk in te lichten over zijn standpunt in zake de z.g. melksanering. De Ka mer wil met name weten wat als geoorloofde en wat als verwer pelijke sanering moet worden be schouwd. De begroting van Eco nomische Zaken staat voor 6 April op de agenda van de Senaat MOSKOU, 28 Maart De Sow jet-regering heeft Zondag bekend gemaakt, dat zij in een nota aan Pakistan geprotesteerd heeft tegen het Pakistaans ver drag met Turkije en het „verle nen van militaire bases op Pa kistaans grondgebied aan de Amerikaanse strijdkrachten." PASJA VAN AGADIR BIJ BOMAANSLAG GEWOND AGADIR, 28 Maart (Reuter). Zeven personen, o.w. de pasja van Agadir en twee Franse kolonels, zijn Zondag gewond bij de ont ploffing van een bom, die door een Marokkaanse verzetsstrijder was geworpen op de renbaan van Agadir. Eén persoon kwam als gevolg van de ontploffing om het leven. Vrouw vijf dagen zonder eten en drinken in Apeldoorn Omwonenden van het per ceel Westenenkerweg 55 te Apeldoorn hadden sinds Za terdag 20 Maart geen levens teken ontvangen van de al daar wonende 50-jarige we duwe K. Daar zij een onge val vreesden, verwittigden zij hiervan de politie, die zich toegang tot de woning ver schafte. De vrouw werd op bed gevonden. Zij deelde mee, dat zij Zaterdag een verlamming in de benen had gekregen en daardoor niet kon opstaan. Tengevolge hiervan had zij het reeds vijf dagen zonder eten en drin ken moeten stellen. De bure hebben thans de verzorging van de vrouw op zich ge nomen. OSLO, 28 Maart (Reuter). Zeven leden van de Noorse lucht macht en een radio-verslaggever zijn Zondagmiddag om het leven gekomen door het verongelukken van een Catalina van de Noorse luchtmacht. Het vliegtuig, dat post over bracht voor Noorse mijnwerkers op Spitsbergen, stortte neer op Bereneiland. Volgens de eerste in Oslo ont vangen berichten zou één beman ningslid het ongeluk hebben over leefd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1