AAG ld toe! Matthaus Passion in de Grote Kerk DEMONSTRATIE! In Bergen wordt goede traditie voortgezet Aaf je Heynis gaf indrukwekkende vertolkingen STRIJKPLANK MET HET ROLLEND VLAK Vergadering van beroeps voetbal Circus Elleboog Markt en Beurs Rijke Boeken weekexposi tie Maandag 29 Maart 1954 Pagina 3 r ilag. Hieronder >p het nummer 'dstad. En zoek iaatsnamen die e van vandaag ramen invullen, die naam hoort. i gisteren, want al kunnen weg- tekening Uw ?ave uitknippen er a.s. Zaterdag U ze aan ons inzending open. nl iip - '//<-. 1 f<i7- /fél ;erwolde e n -.erkerk huizen o :n markt kerk erwolde ;lte icum oop rongen asserdam k dam jskerk onebeek rega ïen leidde, vermaande rust. er Frans gaan en vton op. Phil boog •n en spiak even Deze fronste ,n maar gaf toe. ■lopig af van het ezt: verdachte en atricia Dungrave, field op." beweging door de htte een goed uit en op de .jonge ij daar doodsbleek lenbank stond, keek haar vader- ■ia Dungrave, ge- ïld?". iet zacht. me eens, wat er van de ontvoering =n en gehoord", met heldere stern, mijn schrijfbureau r en hoorde plotse- in de kamer van en ging door de - de kinderkamer, de graaf, die mij lij ook door het was geworden en had. dat het raam k stond, zodat de larschijniijk dicht- cht mii terug naar n rookte nog een 'erdween hij en ik wat ik U vertellen ALKMAAR Zaterdagavond mochten we in de Grote Kerk te Alkmaar wederom Bach's Passiemuziek naar het Evangelie van Mattheus beluisteren, uitgevoerd door de Ned. Herv. Oratorium Vereniging m.m.v. verscheidene solisten, het N. Ph. Orkest en een knapenkoor, samengesteld uit de R.K. Jongenskoren, het geheel o.l.v. de dirigent Cornells Jonker. Wellicht dat ook de kille tem peratuur op deze avond in de Kerk ertoe heeft bijgedragen, dat deze uitvoering in het geheel ge nomen ons niet zo heeft kunnen boeien als dat b.v. verleden jaar het geval was. De prestaties van het koor wa- Notenkraker Mijn buurman is een bitter en somber man. Hij is rood tot in zijn haarwortels en sliffert met neerhangende oren door de straat als een bedroefde spaniel. Hij is vroeger een van die kinderen geweest, waar voor men de schillen aan de boer moest geven vanwege de melk. „Je ziet er slecht uit", zei ik, toen hij laatst bij me was om een notenkraker te lenen. ,,lk ben communist", antwoordde hij en wierp een blik vol sombere afgunst door mijn kamer. „O", zei ik en vond dat hiermede zijn vleselijke onvolkomenheid vol doende was verklaard. Het is een beroerde wereld" zei ie. Hij sloot de notenkraker om zijn rechterwijsvinger en keek peinzend naar het karpet. „Wees voorzichtig", zei ik, „anders komt je vinger er tus sen." „Het is erg ongelijk ver deeld", ging ie verder, net als of het mijn vinger was waar voor ik vreesde ,,Ja", ant woordde ik, „dat is wel pret tig." Hij scheen niets te heb ben gehoord, want hij ging on verstoorbaar verder de treur zang van zijn droefheid over mij uit te storten. Hij zei, dat ie pleuris had gehad en veel last had van eksterogen. „Dat is erg vervelend", zei ik en keek hoopvol naar de noten kraker, die steeds nauwer zijn vinger begon te omsluiten. „Straks gaat ie gillen", dacht ik, maar hij deed het niet. Hij keek me aan en ik vond, dat ie nu nog meer op een spaniel leek, die nergens de neerge schoten fazant kon vinden. „Je stelt je alles heel anders voor" ging hij verder, als wilde hij me van zijn noodlot overtui gen. „Ik ook", zei ik. „Ik had altijd in een bungalow in de bossen willen wonen en nu zit ik hier." Hij knikte en begon driftig zijn vinger te kraken, waaruit ik concludeerde, dat het toch wel erg met hem gesteld moest zijn. „De belas ting is erg hoog", ging ie fluis terend verder. „Je houdt niets meer over. ,,Ik zag dat ie steeds droeviger begon te wor den en kreeg een onbedaarlijk verlangen hem de hand te drukken en te troosten. Hij scheen elk ogenblik in tranen te kunnen smelten. „Ik moet hoog nodig een nieuw pak hebben en mijn vrouw nieuwe schoenen, maar ik weet niet waar ik het van daan moet halen." Ik kende dat gevoel en ik wist nu hoe beroerd hij zich moest voelen. „Hier", zei ik, „neem een si gaar." Maar hij knikte afwe rend en daarbij begonnen twee prille tranen uit zijn ooghoe ken te dansen. „Het heeft he lemaal geen zin meer", zei ie en keek zo volslagen levenloos naar het kanaal voor mijn deur, dat ik het ergste begon te vrezen Hij legde de noten kraker op de tafel en zuchtte zo diep, dat ik dacht: nu gaat ie het kanaal in. „Ach", zei ik, „zo erg moet je het nu ook weer niet bezien" en voor ik het wist had ik hem een tien tje in zijn hand gedrukt. Nu was het hek van de dam, want er kwamen steeds meer tra nen, die allemaal op m'n nieu we karpet vielen. Vergeet het maar", zei ik, „ik ben voor de democratie." Hij schrompelde ineen tot een heel klein spanieltje en slifferde naar de deur met het hoofd tussen de schouders. „Wacht even", zei ik, en wil de hem de notenkraker geven, waarvoor hij tenslotte was ge komen „Neem dit ook nog mee." Maar hij schudde amechtig zijn hoofd. „Ach nee", weerde ie af, „dat hoeft niet meer. Ik kan er nu zelf een kopen." ren echter toch van dien aard dat het ons overtuigde van de goede kwaliteit van de koorklank op de eerste plaats en van een grote ervaring in deze partituur, zó zelfs, dat de dirigent b.v. in de monumentale koraalfantasie: „O Mensch bewein dein Sünde grosz" slechts zelden, en dan op bescheiden wijze, de veelvuldige inzetten hoefde aan te geven. De koralen werden uiterst be wogen voorgedragen, terwijl de dirigent hier en daar de karak teristieke figuren in de onder scheiden stemmen duidelijk naar voren haalde. Dat het koor boven dien zo goed als geen onzuiver heden liet horen is prijzenswaar dig. Ondanks de hoge tempi in b.v. „Ja, nicht auf das Fest" en in „Weissage uns Christe", waarin de phanatieke woede van de schriftgeleerden en hogepriesters plastisch naar voren werd ge bracht, bleef de zang prachtig gelijk en doorzichtig, zélfs bij de in zo'n tempo moordende melis- men, die op enkele klinkers van deze teksten voorkomen. Het gedeelte beginnend op de tekst „Sind Blitze sind Donner in Wolken verschwunden" kon ons echter niet bevredigen. Dit werd qua tempo vooral veel te tam gezongen. Daarentegen maak te het tempo dat Jonker voor het slotkoor nam van deze mu ziek meer een „naar huis toe willen, dan een berustende, medi terende treurzang. De sopraan Dora v. Doorn- Lindeman zong gevoelig en kristalzuiver. Toch roerde ons van de solisten de alt Aafje Heynis het meest. Haar intense muzikali teit en gave toonvorming wisten Bach's bloemen op zeer artistieke en buitengewoon doorleefde wijze te rangschikken. In de aria's van beide solisten met name in „Erbarme dich" voor alt met obligate viool en in „Aus Liebe" voor sopraan, zo prachtig omspeeld door fluit en hobo's, was het even hinderlijk, dat de dirigent zo nadrukkelijk tacteer- de en aangaf. De instrumentalis ten zijn o.i. muzikaal genoeg om zélf het tempo te kunnen bepalen, terwijl zulke solisten heus wel weten wanneer zij moeten inzet ten. Men zou als dirigent op zulke momenten beter de teugels even aan de solisten zelf kunnen geven. Dit zal de inspiratie bij hen niet zelden ten goede komen, terwijl de aanwezigen ook visueel een indruk krijgen, die meer met de rust van deze muziek overeen stemt. De tenor Bert van 't Hof had een bescheiden stem, terwijl zijn voordracht ons niet Iron bekoren. Op deze avond bracht hij zowel in „O Schmerz" als in de daarop volgende aria. dirigent en bege leiders door ontijdige inzetten in grote benauwenis. Het zou ons bijzonder verheu gen, wanneer wij hier het vol gend jaar een bas van formaat zouden kunnen beluisteren in de schat van aria's, die nu, hoe onbegrijpelijk ook, en nog wel als traditie, achter het ijzeren coupu res-gordijn beland zijn! Bernd Süsskind leek ons h'ier nog niet de geschikte kracht voor. Han le Fèvre vertelde ons op een boeiende, sprankelende wijze het evangelie. De kleine frag menten, waarin de Evangelist a. h.w. zijn ontroering om hetgeen zijn Meester wordt aangedaan niet kan verbergen, en waar Bach dan ook de verteltrant verlaat om dit door 'n lyrische melismatiek te vervangen, werden door Han le Fèvre aangrijpend vertolkt. David Hollestelle bereikte niet 't niveau, waarop hij verleden jaar de Christuspartii had ver vuld. Met het vorderen van de uitvoering maakte hij zich de aureool van strijkers, waarmee Bach de Christusfiguur heeft om geven, steeds meer waardig, zodat de totaal-indruk toch nog vol doende was. De instrumentalisten hebben zich volgzaam naar de dirigent's indicaties gericht, ter wijl vooral zij, die samen met de solisten mochten musiceren, zich met zorg van hun doorgaans zo dankbare taak gekweten heb ben. Vergeten wij vooral niet het knapenkoor dat de dirigent we derom een register verschafte, waarmee hij de cantus firmus in de koren en de koraalmelodieën glashelder naar voren kon halen. Zeer verheugend is ook te kun nen constateren, dat de belang stelling voor de Matthaus-Passion en daarmee de waardering voor Bach's muziek, vooral bij de jon geren, steeds groeiende is, zodat de traditie, wat betreft de belang stelling zéker niet in gevaar is gebracht. G.v.d.I. (Advertentie) RevoButsoniË^Sro Vanaf morgen Dinsdag 30 Maart tot en met Vrijdag 2 April a.s., zal iedere namiddag van 2.30 uur tot 4.30 uur de veel besproken (aanbevolen door de Ned. Ver. van Huis vrouwen) door de uitvindster Mevr. D. Kuys- de Wit bij ons gedemonstreerd worden. Huisvrouwen van Alkmaar en omgeving, komt zien hoe U vier maal sneller kunt strijken, 50 °/o electrische stroom kunt besparen en in een om mezien een grote was netjes gestreken in de kast heeft liggen. Verkoop in onze Huishoud-afdeling, VROOM OREESJI AVA ALKMAAR A.F.C.-nieuws ALKMAAR Wederom ver speelde het eerste een punt. Die dekselse Veldtemers toch. DTS verspeelde er echiter ook één, zo dat de situatie hetzelfde bleef. Enigszins teleurstellend is dit resultaat, maar verheugend is het feit, dat jullie in tiwee moei lijke wedstrijden een achterstand weg wisten te werken. Dit toont het goede moreel. Het tweede kwam met een 21 zege uit Krommenie thuis, het derde versloeg met 30 Alkmaar 3 en het vierde speelde gelijk te gen Berdos 4 (11). Dat zijn dus prima resultaten. Proficiat man nen. Junioren A moest genoegen ne men met een draw teren GVO A (22), C versloeg VGÓ C met 91, B overwon Limmen B met 40. D en E zagen hun wedstrij den afgelast. Adspiranten A afgelast. F won met 50 van Limmen B en D met 60 van Berdos B. Dat zijn dus op beide fronten prachtige resultaten. Goed zo jongens. Velen hebben hun loten afge rekend. Nog enkele tientallen ontbreken. Willen diegene, die dit nog niet hebben gedaan, ze ifü afrekenen bij de heer Schimmel, Spoorstraat 68. A. s. Zondag naar Watervogels. Buskaarten bij Jaap Smit. Leden supportersvereniging f 1.10, niet- leden f2.10. SUPPORTER Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Jo hanna H. d. v. A. van den Berg en H. Verboom; Gerardus H. M. z. v. F. C. Oostdijk en A. M. Ot- tenibros; Jantje A. d. v. M. A. Langras en A. de Vries; Geer- truida J. d. v. L. J. Rits en G. agenda MAANDAG 29 MAART 'T GULDEN VLIES: „Thea ter" met afscheidsvoorstel- ling van Rika Hopper: „Anastasia", 8 uur. RUSTENDE JAGER (Ber gen): Expositie „Schrijvers van nabij". Bioscopen: CINEMA: „De verovering van de Mount Everest", a.l. 8 uur. HARMONIE: „Slaven der Hartstocht", 18 jaar, 8 uur. VICTORIA: „Salome", 18 j„ 8 uur. REX: „Zolang jij bij mij bent". 14 jaar, 2.30 en 8 u. DINSDAG 30 MAART WAPEN van HEEMSKERK: Vergadering Roliea, 8 uur. VICTORY: De heer R. P. Goettsch spreekt voor Oud Alkmaar over „Oud Schoorl", 8 uur. RUSTENDE JAGER (Ber gen): Als Maandag. BIOSCOPEN: Als Maandag. Waterstanden: Hoog water: 2.00 u. en 14.25 u. Laag water: 8.05 u. en 21.20 u. Rex: „ZOLANG JIJ BIJ MIJ BENT" Nogmaals geprolongeerd In het Rex-theater draait deze week de derde in successie wederom de film .Zolang jij bij mij bent", de geschiedenis van een jonge vrouw, die een schamei echtelijk geluk verkiest boven roem en rijkdom. Dit verhaal is, zoals wij reeds eerder schreven, gevoelig vertolkt en uit het feit dat „Zolang jij bij mij bent" nu reeds voor de tweede maal ge prolongeerd kon worden, blijkt wel dat de film ook het Alk- maarse publiek vermag te ont roeren. (Advertentie) AUmRUSCHOOL I MIDDELBEEK xw. 4287 Door instructie met nieuwe I leswagens succes verzekerd Meldt nog heden aan' AMSTERDAM Gistermiddag is in Amsterdam in Krasnapolsky in aanwezigheid van de oprich ter en de in oprichting zijnde clubs in Nedenlam 1 een bonds- besprieikiing van de N.B.V.B. gie- Advertentie) Schoen; Miranda A. d. v. G. Jon ker en A. de Zeeuw; Cornelia G. M. d. v. G. Liedorp en J. A. van Kooten. Gehuwd: Jan Westra en Hille- gonda van den Hoeff. Overleden; Cornelis van der Gragt, 86 jaar, weduwe van K, Jongerling; Petrus J. Ouwens, 53 jaar, gehuwd met C. Berger. Cinema Royal was Cinema Americain ALKMAAR In de kop van ons verslag van de film „De ver overing van de Mount Everest", die deze week in Cinema Ameri cain draait, is in ons blad van Zaterdag een merkwaardige ver gissing gemaakt. Onze lezers zul len wel hebben begrepen, dat Cinema Royal moest zijn Cinema Americain. Het zij hun dan nu nog eens ten overvloede gezegd. NIEUWE DIRIGENT VOOR „CRESCENDO" ALKMAAR Met ingang vhn Maandag 29 Maart is als dirigent van de accordeonvereniging „Crescendo", zowel van het A- als van het B-orkest benoemd de heer Ernst W. F. Gest Jr. De heer Gest is beroepsmusi cus. componist en arrangeur van de Ned. Bond van Mondharmo- nika- en accordeonorkesten. Tevens maakt hij deel uit van de adviesraad van de Ned. Bond van accordeonorkesten voor het samenstellen van muzieknum mers voor het concours en is hij dirigent van verschilllende Am sterdamse accordeonverenigingen in de hogere afdelingen. ALKMAAR Cinder die naam „Elleboog", al» tegenhanger van die igiroi'.e „Knie", heeft mevrouw I. Ladt-iteir Haar een jolig groep je van die Amsterdamse asphaïfc- jieugd bijeengebracht in een kin- dlercircus, diait Zaterdagavond in 't Gulden Vlies ondier auspiciën van die Pro Juvenilute optrad1. S'.eï u zich voor: een groite rommelige zolder, waar een veer tig kinderen van de leeftijd van zeven toit vijftien jaar op hun marnier vermaak zoeken. U se lecteert Zie onwillekeurig. De rus- tigiein ziet u halsstarrig pogingen eindisin rioit hef doen van ver voer si! ellen. De elastieken ren zich, voor zover dat mogelijk is, af voor het verrich ten! van halsbrekende toeren in die ihame'balken en baildadigee vermaken zich lawaaierig met verkleedpartijen. De planken van de grote zaal van 't Guldien Vlies vormden zo'n zolder, waar alles mag en. wellis waar provisorisch alles kan. Een rustige, stoffende ciriousdliriecteur van een jaar of 'traohtte zijn publiek ie nummers voor te schilderen waarop een stel kornuiten ver scheen, die de hun eigen bal dadigheid op vermakelijke wij ze uitleefden. Ze to verdien tel gangers met ige-hjikvoortgaande rechfeirpoiteni te voorschijn. Ze brachten giraffen, die zich af en toe eemis op de rug krabden en sTeilden zich voor als clowns, die in geen elk opzichit onderdoen voo de grote collega,s iin Stras burgen en Knie. Daartussen door wierden nummers gebracht, die waarlijk pretentieus zijn. Het weck op het slappe koord bij- President Naguib in elkaar gezakt CAIRO, 29 Maart (Reuter) Pre ident Naguib is on het vlieg veld van Cairo in elkaar gezakt toen hij vandaag koning Saoed uitgeleide deed. De generaal is overspannen, zo wordt meegedeeld, als gevolg van de gebeurtenissen der laatste da gen, Veel waarnemers geloven, dat hij een verloren strijd voert met zijn plaatsvervangende pre mier, kolonel Nasser. Brand in de vetpan BERGEN AAN ZEE In de keuken van Restaurant „Trianon" eigenaar de heer S. Verwer, ont stond brand doordat de vlam in de vetnan sloeg. Aangezien nie mand in de keuken aanwezig was hadden de vlammen vrij spel en blakerde de hele pas vernieuwde keuken zwart. De aanwezige koelkast en gasfornuis liepen ech ter. behalve dat zij verveloos wa ren, geen schade op. Na enige tijd werd de brand ontdekt en met emmers water geblust. voorbeeld en heit jongleren van Marino dwongen alle bewondering al'. Daarbij werd het gehele pro gramma verlucht met alleraar digste dansjes en bekoorlijke bal letjes. „Tante leit" kam trots zijn op ba?ir volkje. In haar streven naar bescherming van de straat kin de ren heeft ze een onvermoed groot succes .gievondien en werd daarbij een vlammende stimulans- voor anderen, die zich uitputten in het stichten '„Instuifjes" en „Praaiti- avoin-den" als bezem voor Lamgie- straf-en en Kal ver 'raten (Hi'mB) Bij deze bespreking kwam vast te staan, dait door een voldoende aantal verenigingen aan de pet begin September t<e beginner competitie kan worden d-eetgeno m'en. O.a. -kunften worden ge noemd de verenigingen Amste-i dam, Dein Haag. Utrecht, Nijm- Leiden, Graafschap Twen Bergen oip Zoom en Deventer. Ter van terreinen zijn de moeilijkheden opgelost De vergadering die een grootdeel van die Zondag in beslag nam. besteedde ruime aandacht voor werving van trainers en spelers, aan de rechtsvorm der clubs en aan het financieel beleid. Een en ander leidde toit de alge- menie conclusie, dat sinds de vo- rigie bespreking uitermate be langrijke vorderingen zijn ge maakt en dat thans een gedegen basis tot stand gekomen is waarop meit vertrouwen voort- 1 gebouwd kan worden 3e Competitie-rit van de Wielerver. Alkm. Vietrix Zondag is dan de 3e competitie- rit verreden. Deze rit mocht zich weer in een flinke belangstelling verheugen. De uitslag luidde: A-klasse: 1. P. Duin; 2. M. Hoogschagen; 3. E. Bellis; 4. G Koeh; 5. M. Pronk. B-klasse: 1. A. Roele; 2. C Zandbergen; 3. J. Snip; 4. J Ooievaar; 5. C. Prins; 6. W. Ligt- hart; 7. N. Kager. C-klasse: 1. K. Bobeldijk; 2. Th. Noorman; 3. J. Kalis; 4. C. Stam; 5. P. Tesselaar; 6. G. Mes- su; 7. G. Kooij; 8. J. Nap. W eersverwachting Medegedeeld door het K.N. M.I. te de Bilt. Geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond. VEEL BEWOLKING Zwaar bewolkt en later plaatselijk enige lichte regen. Hier en daar mist. Tot matig toenemende Zuidelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. ,.Oe ópaanse medewerker aan de wandel op het slappe koord." Een opname van het bijzonder aardige programma van het kindercircus „Elleboog". Kleding- en Dekking- comité doet beroep op Alkmaar ALKMAAR Men verzocht ons opname van het volgende: Het „Alkmaars Kleding- en Dekkingcomité" vraagt in deze tijd van voorjaa-rs-schoonmaak op nieuw de aandacht van de huis vrouwen. Wanneer U bij de schoonmaak iets tegenkomt waar U geen prijs meer op stelt en dat ■toch nog poed bruikbaar is, geef het aan hét „A.K.D.C.", dan vindt het zeker een gegadigde die er blij mee zal zijn en kunt er gerust op zijn dat het goed terecht komt. Als U zp vriendelijk wilt zijn even een seintje te geven aan één van onderstaande adressen, dan wordt het van huis gehaald. Wij zeggen U hij voorbaat daar voor dank! Mevr. Halff-Dorrepaal, Tous- saintstraat 14; mevr. van Rossum- du Chattel, Nassauplein 29, tel. 3202; mej. Timmer. St. Anna- straat 19, tel. 3416; de heer Plas, Verdronken Oord 91; de heer Veenhuizen, Rozenstraat 10, tel. 5179; de heer Bergsma, Wester- weg 55, tel. 2133. ^/eemarkt Alkmaar ALKMAAR 29 Mrt. 90 vette koeien van - 6001280; 1ste kw. 2.802.90 p. kg.; 2e kwal. 2.60 2.80 p. kg. overige soorten 2.40 2.60 p. kg.; 400 nuchtere kalveren van 3070: 270 zware varkens van 1.781.92 p. kg. WARMENHUIZEN, 29 Maart. - Peen 5.405.60; gele kool 6.60 12; rode kool 7.0010.40; witte kool 6.00—9.00. LANGENDIJK, 29 Maart. 1953. 380 kg uien 1.503.10, grove 1.50 2.00; 4600 kg peen B 5.005.70, C 5.00—6.00; 9700 kg rode kool A 8.20; 7500 kg gele kool 7.80 13.00; 34.000 kg witte kool 6.00 6.30. Doorgedraaid: 1400 kg peen, 9000 kg rode kool, 17.000 kg wtite kool. NOORDSCHARWOUDE, 27 Mrt 18.500 kg uien 1.003.50, grote 2.00—2.60, driel 3.00—6.00; 1800 kg kroten A 5.00, C 5.005.20, D 5.00; 141.000 kg rode kool 7.00 11.30; 70.000 kg gele kool 6.50— 18.70; 270.000 kg öeense witte kool 6.00—9.00; 1200 kg witlof IB 70, III 56, stek 34. Doorgedraaid 70.000 kg rode kool; 165.000 kg deense witte kool. NOORDSCHARWOUDE, 29 Mrt 600 kg uien 3.60, grote 2.00, driel. 13.00; 1700 kg kroten A 5.00, B I 4.00; 45.000 kg rode kool 7.00 1 10.20; 9000 kg gele kool 6.50— 17.70 witte kool 6.00—9.00; 550 kg witlof IB 67, III 54, stek 36. Doorgedraaid: 36.000 kg rode kool; 55.000 kg Deense witte kool. BERGEN. Het Bergense Kunstenaarscentrum verwerft zich lang zamerhand een belangrijke plaats in de wereld van literaire plechtig heden tijdens de Boekenweek. Werd het vorige jaar een uitnemende expositie gehouden, ditmaal heeft de literator W. L. M. E. van Leeuwen gewrocht op het arrangeren van de tentoonstelling „Schrij vers van nabij", die door de veelzijdige verdiensten een waar evenement genoemd mag worden. Zaterdagmiddag werd de expositie luisterrijk geopend. I moeilijk te ontraadselen facsimile p-firl-rnli- wart hnwnnvhpp'Lr! PTnnft's De geestelijke vader van de expositie, de heer W. L. M. E. van Leeuwen, hield, nadat Mr. A. F. Kamp een voorjaarshulde bracht aan de dames Pot-van Regteren Altena en van Leeu wen, een hooggestemde inleiding, waarin hij de totstandkoming van de expositie belichtte. Citerend en beschouwend ging hij enkele vooraanstaanden, van wie ma nuscripten <fen afbeeldingen te zien zijn, na. Hij nam uit de tentoon stelling willekeurig enkele voor beelden, waarmee hij trachtte te wijzen op de materiële waarde van het oorspronkelijke en waar door hij bovendien de groei van een werk tot levensgeschiedenis schetste. Hij bleef onder meer lang stil staan bij Hooft, die met zijn vrienden uit de Muiderkring knus bijeengebracht is in de „Roef van de Rustende Jager". De Greshoff's sierlijk gecomponeerde handtekeningen? Welke geheimen kan hij puren uit de puntjes op de i van Lodewijk van Deyssel en uit de staartletters van Boutens? De dichter zelve kan een strikt persoonlijke onthulling verrichten over de werkwijze van een ander dichter of schrijver. En de ge wone bezoeker? Wellicht zal voor hem de sterke aantrekkelijkheid uitgaan naar het „hoe een dichter dat toch doet". Het Jigt aan de persoon van de bezoeker of dit laakbare nieuwsgierigheid of warme belangstelling is. Uiter aard zoekt hij naar zijn voorkeur schrijver. Hij is te respecteren, wanneer hij tevreden weggaat zonder zijn overtuiging te hebben laten beïnvloeden door de kennis making met uiterlijk of hand schrift van zijn voorkeur. Hij is verfoeid, wanneer hij zijn prefe rentie heeft gebonden aan een bepaald schoon manuscript of be koorlijke gelaotstrekken. Evenwel, ze zijn er! De expositie is een mooie cul turele bloem in het vrij dorre Noord-Holland. Er wordt door stilisten en sohildgrs gewedijverd om de hoogste verdienste. Het publiek mag zich gelukkig prijzen in de gelegenheid te zijn een der gelijk unicum te kunnen bewon deren. Velen hebben er naar ge hunkerd. Voor een luttel kwartje kan men zich deze hunkering besparen. TtnB. Twee narcissen op enen stam' gegevens ontleend aan het „Rijm kladboek" uit de Universiteits bibliotheek te Amsterdam, is een vers. dat grote aandacht verdient. Het was wgaarschijnlijk Hooft's grote liefde, Brechje Spieghel. Na haar dood immers noteerde de drost in de marge zonder het oor spronkelijke te elimineren: „Liet twee narcissen hier, mijn vrouw, op en,en stam". Levensgeschiede nis? Een grapboloog zal het niet epnvoudig hebben op de exposi tie. Bij de Middeleeuwen is voor hem een schrale oogst en hoe zal de karakferontsluieraar overi gens grasduinen op de rijke expo sitie van schriftvoorbeelden? Wat zal hij zeggen van Hooft's gecom pliceerde lettertekens en van In de „Roef van de Rus" heeft Hooft met zijn vrienden uit de Muiderkring een plaatsje gekregen. Een opname van de waardevolle expositie „Schrijvers van nabij'", georganiseerd door het Kunstenaarscentrum Bergen. (wordt vervolgd) 4

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3