Pleegmoeder van Anneke Beekman gearresteerd Eeuwenoud café uitgebrand te Sodaproject Delfzijl zal de gehele industrialisatie beinvloeden Hoge Raad behandelde cassatieberoep Fransen versterken hun positie in Dien Bien Nieuwe fabriek vrij zeker Inpoldering Waddenzee in Januari 1958 gereed Verkoop bloemen en planten is nog onvoldoende In zaak der N.E.S.B.-leiders Gevangenhouding voor 30 dagen bevolen Adenauer over Saarprobleem Wisselvallig weer Bil j e tteiicirculatie sterk gestegen Studietoelage voor kwekelingen t Huis de Br ederode geheel verwoest Lieftinck in Washington Cursussen voor onderwijzers West-Duitsland aanvaardt E.D.G. Herrie in Vitesse leidt tot splitsing OPZET EN FINANCIERING NV GEREGELD Staatscommissie gevraagd voor: Verkeersproblemen in Groningen Uitbreiding havens f 10 millioen Productie: 450 ton per dag Woensdag 31 Maart 1954 Pagina 5 AMSTERDAM, 30 Maart. Naar wij thans officieel van de zijde van het Openbaar Ministerie vernemen is op 22 Maart j.l. te Hilver sum gearresteerd mevr. L.-van M., de pleegmoeder van Anneke Beekman. Zij is in de sindsdien verlopen dagen voorgeleid aan de Officier van Justitie te Amsterdam, mr. F. Hollander, die bij de rechter-commissaris haar inbewaarstelling heeft gevorderd. De rechter-commissaris heeft dienovereenkomstig gelast, waar na op 30 Maart de rechtbank de gevangenhouding van verdachte voor 30 dagen heeft bevolen. Er zijn thans aanwijzingen, dat mevrouw L.-van M. mede de hand heeft gehad in de verdwij ning van Betty Melhado, tezamen trouwens met een of meer van haar familieleden. Nadat Betty enige tijd hier te lande verborgen is gehouden door verdachte is zij volgens de thans bestaande aan wijzingen in een auto te samen met Anneke Beekman door ver dachte en haar voortvluchtige zuster Elisabeth naar het klooster te Valmeer bij Tongeren (België) overgebracht. „De thans gedetineerde me vrouw L.-van M. was de pleeg moeder van Anneke Beekman, doch heeft aldus de Officier van Justitie niettemin goed gevonden dat het kind jarenlang met een harer zusters in België onder valse naam ondergedoken was. Bovendien staat nu vast, dat de pleegmoeder van Betty haar pleegkind jarenlang in een Belgisch klooster, eerst te Val meer en daarna te Sint Truiden, BONN, 30 Mrt. (A.P.) De bondskanselier Konrad Adenauer heeft vandaag gezegd, dat het Saargebied pas „ge-Europeani- seerd" kan worden na de vor ming van een Europese politieke gemeenschap. Adenauer zei verder, dat een oplossing van het Frans-Duitse geschil over het Saargebied de Duitse aanspraken op de verloren Oostelijke gebieden niet nadelig mag beïnvloeden. Hij zei, dat West-Duitsland niet van tevoren toezeggingen aan Frankrijk zal doen teneinde een oplossing van het Saargeschil mogelijk te maken. KONING LEOPOLD GAAT EXPEDITIE LEIDEN PANAMA, 30 Maart. (A.P.) Koning Leopold van België heeft de leiding van een wetenschappe lijke expeditie in de wildernis van de provincie Darien, in Panama, om te trachten de weg terug te vinden die Vasco de Balboa volg de, toen hij in 1513 de Stille Oceaan ontdekte. De expeditie is Zondag per boot naar Darien vertrokken en zal zich bezig houden met oud heidkundige opgravingen, om te trachten de plaats te vinden, waar de stad Acla stond, waar Balboa onthoofd werd en waar de Span jaarden een van hun eerste ne derzettingen in de Nieuwe Wereld vestigden. onder valse naam heeft laten op voeden", zo wordt verklaard. De Officier van Justitie, dit tot dusverre tegenover de pers steeds heeft volgehouden niets van een arrestatie van mevr. L.-van M. af te weten, besluit zijn mede delingen met de opmerking: „In het belang van het onder zoek heeft het Openbaar Minis terie tot nu toe gemeend niet de toedracht, voor zover thans be kend is, te kunnen mededelen en met name te kunnen doen blijken dat het op de hoogte was van de arrestatie van mevrouw L.-v. M." DE BILT, 31 Maart 1954. - Het K.N.M.I. deelt mede: Dinsdagoch tend passeerde het front van een nabij IJsland gelegen depressie ons land, hetgeen bijna overal met regen gepaard ging. In Dene marken gaf des middags hetzelf de front aanleiding tot natte sneeuwval. Achter het front stroomde vrij droge lucht van polaire oorsprong Nederland binnen. Hierin kwamen langdurige op klaringen voor. In de loop van de nacht nam de bewolking ech ter weer toe. hetgeen samenhing met de nadering van een storing uit het Zuidwesten. Deze veroor zaakte in Zuid-Engeland en ook in grote delen van Frankrijk regen, welk regengebied zich in de loop van de ochtend ook over Nederland begon uit te breiden. Intussen naderde met zeer grote snelheid over de Oceaan een volgende storing. Deze zal reeds komende nacht ons land kunhen bereiken. Koudere on stabiele lucht zal daarna Neder land binnendringen. In verband hiermede moet op aanhouden van wisselvallig weer worden gere kend. Weekstaat Ned. Bank AMSTERDAM, 30 Maart - Van de mutaties op de verkorte ba lans der Nederlandse Bank op gemaakt per 29 Maart springt in de eerste plaats in het oog de forse stijging die de bankbiljet- tencirculatie heeft ondergaan. De aanwas bedroeg niet minder dan f 103 millioen. waarmede de char- tale hoeveelheid thans beland is op f 3.290 min. Het saldo van de schatkist daarentegen heeft een verminde ring ondergaan met f 67 min. tot f 854 min. en ook de banken zagen haar tegoed achteruit lopen en wel met f 22 min. tot f 342 min. De geldbehoeften rond de maand'wisseling komen ook tot uiting in de voorschotten in re kening courant, die deze week circa f 33 min. bedragen tegen f 30,4 min. de vorige week. Onze netto deviezenreserve is met circa f 8 min. achteruitge lopen tot f 1.483 min. De goud voorraad bleef onveranderd met f 2.923,7 min. Leerlingeuuitvoeriii" viel zeer in de smaak WIERINGERMEER Een gro te schare ouders en belangstel lenden was Zaterdagavond in Ho tel „Lely" te Slootdorp bijeen gekomen voor het aanhoren van de prestaties gegeven op accor deon en piano door de 57 leer lingen van de heer Beemster. Ieder nummertje op piano of accordeon oogstte bij de aanwe zigen 'n aandachtig gehoor. Voor al het laatste gedeelte waarin de kinderen optraden, die het lang ste les van de heer Beemster hadden ontvangen viel zeer in de smaak en werd door allen zeer gewaardeerd. Zoals de heer Koolhaas in zijn dankwoord aan de heer Beemster het uitdrukte, mag de Wieringer- meer zich gelukkig prijzen dat zovele ouders, ondanks de hoge kosten aanvoelen welk een voor name plaats de muziek inneemt. Hij dankte dan ook de heer Beem ster voor hetgeen deze zijn leer lingen had bijgebracht. (Advertentie) GEMEENTEAMBTENAAR GEARRESTEERD KAMPEN Verdacht van het verduisteren van gemeentegelden is de vroegere ambtenaar bij ge meentewerken B. gearresteerd, thans werkzaam bij de grondka mer te Haarlem. Na voorgeleid te zijn bij de Officier van Justitie is hij op vrije voeten gesteld. Het overleg met de minister van Financiën heeft er toe geleid, dat de maximum studietoelage voor aanstaande onderwijzers aanzienlijk is verhoogd en wel van f 800 tot f 1.500.—. De helft van dit bedrag wordt a fonds perdu verstrekt. Voor het gedeelte, dat als renteloos voor schot wordt gegeven, zal thans dezelfde regeling gelden als voor de leraren t.w. dat voor hem die een volledige dagtaak bij het on derwijs hebben, voor elk jaar dienst een tiende deel van het genoten renteloos voorschot wordt kwijtgescholden. Een leraar of onderwijzer, die na het beëindi gen van zijn studie vedurende tien jaren bij het onderwijs werkzaam is geweest, is dus. zon der. dat hij enige terugbetaling heeft te verrichten, vrij van elke schuld. MEER ONDER AANDACHT VAN GROTE PUBLIEK AMSTERDAM, 30 Maart. De voorzitter van de Vereniging „De Nederlandse Bloemisterij", dr A. J. Verhage, heeft vanochtend in Krasnapolsky te Amsterdam de algemene vergadering dezer ver eniging geopend met een rede. waarin hij onder meer ten aanzien van de afzet in het binnenland zei, dat geen klaagliederen doch evenmin juichkreten mogen wor den aangeheven, als men de ter beschikking staande cijfers beziet, met name die van het Economisch' Instituut voor de Middenstand. De koopkracht van de Neder landse bevolking heeft de laatste twee jaren een aanzienlijke stij ging te zien gegeven, aldus de voorzitter, doch deze koopkracht vermeerdering wordt onvoldoende uitgedrukt in een stijging in de omzet van bloemen en planten. „Dit wijst erop, dat bloemen en planten nog meer onder de aan dacht van het grote publiek moe ten worden gebracht." Zowel hiervoor, als voor de af zet in het buitenland, waar een toenemend streven bestaat om door middel van researchwerk de bloemisterij op een hoger peil te 5? MERKWAARDIG VORDEN, 30 Maart Tij dens het spitten in de tuin vain de fam. L. te Vorden is een gouden penhouder ge vonden, waarop het jaartal 1871 voorkomt: De houder zala er gloednieuw uit WASHINGTON. 30 Maart. Oud-minister P. Lieftinck, ver tegenwoordiger van de Wereld bank in Turkije, is per vliegtuig uit het midden-Oosten in Wash ington aangekomen: Verwacht wordt, dat hij rap port zal uitbrengen aan de auto riteiten van de Wereldbank. De Turkse premier, Abnan Menderes, heeft onlangs aan de Wereldbank verzocht Lieftinck terug te roepen, daar deze had gesuggereerd, dat de Turken de plannen voor de bouw van een dam wat zorgvuldiger moesten opstellen. Menderes zou Lieftinck beschuldigd hebben van „inmen ging" in Turkse aangelegenheden Het ligt in het voornemen van de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen de akten- studie door onderwijzers aan te moedigen. Dit zal o.a. geschieden door de grootte van de cursusgel den zodanig te bepalen, dat de studie voor een der z.g. bij-akten niet op financiële overwegingen behoeft af te stuiten. Het tekort aan bevoegde leer krachten heeft reeds moeilijk heden gegeven bij de vervuiling van vacatures bij het U.L.O.. De kweekschool wet opent de moge lijkheid de aktenstudie te stimu leren Aan de rijks- en aan de gesubsidiëerde bijzondere kweek scholen kunnen cursussen worden verbonden, welke voor akten- studie opleiden. Ook de kosten van de aan de bijzondere kweek scholen verbonden cursussen ko men uiteraard onder zekere voorwaarden ten laste van het- rijk. OUDKARSPEL Het uit de 16e eeuw daterende café ,,'t Huis de Brederode" werd Dinsdagmiddag door een felle uitslaande brand ge heel verwoest. Om ongeveer 3 uur werd de brand ontdekt, die, aan gewakkerd door de harde Westenwind, gretig voedsel vond in 't vele hout waaruit het complex was opgetrokken en het riet dat het dak bedekte. Spoedig sloegen de vlammen fel uit en stond de zaak in lichterlaaie. De brand d'ie in de kamer is heer C. Molenaar kregen geen begonnen verwoestte de keuken, kamer en het café geheel, terwijl ook de achterzaal ernstige schade opliep. De bedrijfsbrandweer van de Houthandel van de fa. Eecen, de Vrijwillige Brandweer van Oudkarspel en Noord-Scharwou- de waren spoedig ter plaatse. Dank zij de deskundigheid van de mannen werd de brand spoedig gelocaliseerd. Om ongeveer 4 uur werd het verkeer langs de Dorps straat alweer vrijgegeven. De be lendende percelen waarin o.m. wonen de heer Limonard en de Pater de Greeve houdt vastenpreek in „Kalorama" (Eigen bericht) Naar men ons mededeelt wordt dit jaar del ijdensmeditatie in het Sanatorium „Kalorama" e Meek bij Nijmegen gehouden door de bekende radio-priester Henri de Greeve. brandschade. Het perceel van de heer Blauboer aan de overzijde van de Dorpsstraat kreeg door de wind nog de meeste last. Met 'n koolzuur-sneeuwanparaat moest men hier nog optreden onder de pannen. Ook dit perceel kon ge lukkig behouden blijven. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Indonesië NEDERLANDER GEARRESTEERD DJAKARTA, 30 Maart In Salaitiga is gearresteerd de heer B. F. van der Jagt, employé van dié suikerfabriek Panglah in het TegaLse. Hij wordt ervan ver dacht contact te onderhouden met die Darul Islam. Van der Jagt, die met vacantde in Sala- tiga was, is op transport gesteld naar Pekalongan, vanwaar bet verzoek tot aanhouding afkom stig was. De Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht heeft benoemd tot kape laan te Delden (O.) de weleerw. heer W. Dijkstra en tot kapelaan te Schalkwijk de weleerw. heer B J. ter Bekke. brengen, is het noodzakelijk, het wetenschappelijk onderzoek ter verbetering van de kwaliteit en ter vergroting van het sortiment uit te breiden, aldus de voorzitter. Over de exportcijfers in het af gelopen jaar is men niet ontevre den, doch deze cijfers hadden be langrijk hoger kunnen zijn, wan neer niet een aantal abnormale belemmeringen van de import in het buitenland verdere stijgingen had verhinderd. De totale export van bloemen en planten heeft in 1953 de 25 millioen gulden bena derd BONN, 30 Maart West- Duitsland heeft de ratificatie vol tooid van het Europese Iegerver- drag. President Heuss heeft de twee verdragen waarbij de EDG tot stand komt, ondertekend. West-Duitsland is hierdoor het tweede land dat het proces vol tooid heeft. Nederland deed dit reeds. Het Belgische parlement heeft het pact eveneens goed gekeurd, maar het moet nog door de koning ondertekend worden. Frankrijk, Italië en Luxemburg moeten het verdrag nog ratifice ren. „Empire Windrush" gezonken 's GRAVENHAGE. 30 Maart. Kort na middernacht is het Brit se troeoentransportschip „Empire Windrush" op ongeveer 50 mijl ten Noord-Westen van Algiers gezonken, aldus een bericht van de Britse torpedobootjager „Sain- tes". die het door brand geteis terde schip naar Gibraltar wilde slepen. 's-GRAVENHAGE, 29 Maart De Hoge Raad heeft behandeld het cassatieberoep van de procu reur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam tegen het arrest van dit hof, waarbij de leiders der Nationaal Europese Sociale Beweging, de heren Paul van Tie nen te Amsterdam en mr. J. A. Wolthuis te Groningen zijn vrij gesproken. Het Hof achtte niet bewezen, dat de N.E.S.B. een organisatie is, welke het streven van de vroe gere N.S.B. of van een of meer der in artikel 1 van het besluit e 102 (ontbinding landsverrader- lijke organisaties) tracht voort te zetten. Het Hof vernietigde het vonnis der Amsterdamse Recht bank, waarbij beide verdachten werden veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis en sprak de verdachten vrij. De pro cureur-generaal bij het Hof had bevestiging van dit vonnis ge vraagd. Het cassatieberoep van de pro cureur-generaal is voor de Hoge Raad tegengesproken door mr. E. F. L. Steijns uit Amsterdam, die erop wees, dat de gerequireerden reeds zelf een contra-memorie hadden ingediend. Hij weersprak de mening van de procureur-ge neraal, dat men hier met een be dekt ontslag van rechtsvervolging te doen zou hebben en dus cas satie mogelijk zou zijn. Het Hof achtte wel enige punten van overeenstemming aanwezig met het program der oude N.S.B. maar oordeelde dit niet voldoen de om te kunnen zeggen, dat het streven der N.S.B. door de N.E.S.B. wordt voortgezet. In deze overweging zav pleiter een zuivere beoordeling der fei ten. Ook is nimmer aangetoond aldus mr. Steijns dat de N.E.S.B. iets anders zou nastre ven, dan in de statuten staat ver meld. Het gaat hier niet alleen om de N.E.S.B. maar tevens om het recht van verenigin en ver gadering, hetgeen uiterst voor zichtig moet worden gehanteerd. De advocaat-generaal mr. Loeff, zal 13 April conclusie nemen. Naar „de Gelderlander" meldt, heeft de oppositie-groep in de Arnhemse eerste klasser Vitesse, die zich niet kan verenigen met het huidige bestuursbeleid een eigen vereniging gesticht, die de naam draagt van TOG. Het plan bestaat aan de komen de competitie deel te nemen. Er zal dan moeten worden begonnen in de afd. Gelderland. Tot de „opposanten" behoort o.a. Jacq. Alberts, de voormalige back van het Nederlands elftal. HANOI, 30 Maart (A.P.) De Franse Uniestrijdkrachten in de belegerde vestiging van Dien Bien Phoe hebben vandaag hun posi ties verder versterkt in afwach ting van de massa-aanval van de Vietminhtroepen. De Fransen legden nieuwe prikkeldraadversperringen aan en groeven loopgraven rondom het vliegveld van Dien Bien Phoe, teneinde te voorkomen, dat het veld dat overdag voortdurend on der vijandelijk vuur ligt, gedu rende de nacht bij verrassing ge nomen zou worden. De Vietminhtroepen hebben 'n gevoelige klap gehad van de plot selinge tegenaanval van de Fran se Uniestrijdkrachten, en daarbij 1400 man verloren. De Franse bommenwerpers zijn voortdurend actief en bestoken de Vietminhstellingen en opslag plaatsen. Aangenomen wordt dat de com munisten hun voornaamste strijd krachten geconcentreerd hebben ten Westen van het fort. De Fransen hebben bij hun te genaanval een aantal luchtdoel batterijen van de Vietminhtroe pen vernield en dit schijnt een groot verlies te zijn voor de vijand, want vandaag bleef voor de eerste maal sinds lange tijd het spervuur nu en dan achter wege, wanneer een vliegtuig op het vliegveld landde. De Fransen hebben vandaag bekend gemaakt dat een jong onderofficier, die trachtte de vijand te helpen bij het vervoe ren van gewonden, is omgekomen. Hij bestuurde een vliegtuig, waar mee de gewonden uit de omge ving van Haiphong vervoerd wor den. Vermoedelijk is zijn toestel tijdens een zwaar onweer door de bliksem getroffen en neerge stort. RIJNVAARTGESCHIL VOOR INTERN. GERECHTSHOF De meerderheid van de Eerste Kamer wenst het geschil met West-Duitsland inzake de vaart op de Rijn aan het Internationaal Gerechtshof voorgelegd te zien. (Advertentie) meer trekkracht op hellingen en bij tegenwind R. S. STOKVIS ZONEN N.V. - 'n van der Heem product Snelheid vrijwiriig gelimiteerd SOLEX ♦ot de veilige grens van veiligen 30 km'u Goedkoop (Van onze parlementaire redactie) De watersnoodramp, die de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilan den geteisterd heeft, mag de re gering niet doen vergeten, dat de huidige zeewering in Groningen, Friesland en Noordholland onvol doende is. De dijken moeten daar verhoogd worden, i Dit verklaarden Dinsdagmiddag de heren Tjalma (A.R.) en De Vos van Steenwijk (VVD) bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in He Eer ste Kamer. Baron De Vos van Steenwijk drong aan op de in stelling van een staatscommissie, die dan de verbetering van de zeewering in het Noorden in stu die zou moeten nemen. Deze commissie zou ook een onderzoek kunnen instellen naar de moge lijkheid van een inpoldering van de Waddenzee. Critiek Baron De Vos van Steenwijk be steedde een groot deel van zijn rede aan verkeersproblemen in de provincie Groningen. Hij was slecht te spreken over de trein verbinding Groningen-Nieuwe- sohans. De twee treinen, die daar per dag heen en weer rijd„a zou den honderd jaar geleden iets be tekend hebben, maar zijn nu vol strekt onvoldoende. De liberale woordvoerder drong er verder bij de minister op aan, meer aan dacht te besteden aan de ontslui ting van de Groningse veenkolo niën en aan de nog niet in uit voering genomen wegenplannen voor de verbinding tussen Gro- ningen-Delfzijl, Groningen-Win- schoten en de Hondsrugweg. Hij achtte van groot belang, dat met het oog op de indijking van de Louwerszee op korte termijn wordt gestreefd naar een grens- afbakening ter plaatse tussen Groningen en Friesland Voor de werkzaamheden, die aan de Eems en Dollard verricht moeten wor den, vroeg hij de bewindsman het overleg met West-Duitsland ter zake voor te bereiden. (Van onze redacteur) GRONINGEN - Het sodaproject te Delfzijl, welk project definitief dit jaar zal worden aangepakt, zal niet alleen een grote stimulans zijn voor een snelle industrialisatie van Noord-Nederland, maar bovendien zal, door de vorm van opzet en uitvoering van dit project, dn stichting van het sodabedrijf van grote betekenis zijn voor de indu strialisatie van geheel Nederland. De combinatie van grote in dustrieën kan andere vormen van samenwerking tot gevolg hebben waardoor de soda dus als hel ware als een ketting-reactie zai werken. Delfzijl zal in de toe komst een belangrijke plaats worden, dat staat vast. Het soda project is gereed, zowel wat be treft de opzet als de wijze van financiering. Wij vernamen dat het wetsontwerp tussen 10 en 15 April bii de Tweede Kamer zal worden ingediend. Verwacht wordt, dat dit project dan vóói half Juli door beide Kamers be handeld zal zijn. Daarna zal de N.V. officieel worden opgericht en kan men beginnen met de bouw van de fabriek, waarvoor de plannen gereed liggen en de voorbereidingen in de vorm van aankoop van gronden eet. ge schieden. De bouw van de fabriek vergt drie jaar, zodat gerekend wordt, dat met de productie op 1 Januari 1958 begonnen kan worden Publieke werken: bijna f 50 millioen De publieke werken in de vorm van uitbreiding van haven Delf zijl. verbreding Eepiskanaal. om legging Eemskanaalmond. wegen, sluis etc., zullen f47,5 millioen kosten. De havens en kanalen moeten zodanig worden gemaakt dat een ontwikkelingproces van een halve eeuw op te vangen is. De verbreding van het Eems- kanaal, de omlegging van de ka- naalmond rond Delfzijl, de sluis en het havenbekken, dat de pro vincie zelf al van plan was (vol gens een nota van de provincie) zullen 37,5 millioen gulden kos ten. Vermoedelijk zal 2/3 gedeel te door het Rijk en 1/3 door de provincie Groningen worden be taald. Daarnaast zal de uitbreiding van de haven Delfzijl met een binnenhaven en een zeehavenarm en een insteekhaven voor de so- dafabriek f 10 millioen vergen. Hiervoor zal een nieuw openbaar lichaam „Havenbedrijf Delfzijl" gecre-eerd worden, welk lichaam uniek is voor Nederland. Wij vernamen, dat hierover 'n wetsontwerp zal worden inge diend in een later stadium. Al lerlei onderhandelingen hebben het namelijk onmogelijk gemaakt dit wetsontwerp gelijktijdig met de sodaproject in te dienen. Het openbaar lichaam „Havenbedrijf Delfzijl" kan leningen afsluiten voor de vergroting en vernieu wing van de haven etc., en dit lichaam zal de haven ook moeten exploiteren. Er zijn drie partici panten, n.l. het rijk, de provin cie Groningen en de gemeente Delfzijl. Grote betekenis Wanneer deze plannen door gang zullen vinden, dan zal de provinciale zeehavendienst Delf zijl verdwijnen. Alles wat in Delfzijl thuishoort zal dan over gaan naar het nieuwe havenbe drijf. dat zich o.m. bezig zal moe ten houden met industrievesti- gingspoiitiek. Voor de exploitatie zullen een directie en een be stuur worden benoemd. Uiter aard is deze oplossing voor Delf zijl van bijzondere betekenis. Zo- ais uit bovenstaande al wel blijkt zal derhalve het sodaproject en alles wat daarmee samenhangt van grote invloed zijn op Noord- Nederland en over lange tijd op de industrialisatie van ge heel Nederland. De financiering van het Soda project Delfzijl i ziet er uit als volgt. Het totale project kost f 51 millioen. Vier grote industrieën stellen zich garant voor het aan delenkapitaal, groot f 30 millioen. F 21 millioen wordt door de staat De fabriek, die in Delfzijl gebouwd zal worden, wordt uiterst modern opgezet. Het complex zal tien tot twaalf hectaren beslaan. De produc tie zal, nauwkeurig berekend, 170 000 ton per jaar bedra gen, oftewel 450 ton per dag. Wanneer men beseft dat het totale verbruik in Neder land 80.000 ton per jaar be draagt, dan is het duidelijk dat een groot deel van de soda-productie geëxporteerd zal moeten worden. Men zal daarbij stellig het oog ge richt houden op de Scandi navische landen, want daar wordt nagenoeg geen soda geproduceerd. Alleen in Noorwegen wordt door de North Hydro Electric soda gemaakt, maar deze pro ductie is juist voldoende om aan de binnenlandse vraag te voldoen. gegarandeerd in de vorm van le ningen, zulks voor rente en aflos singen. De vier grote industrieën starten met f 16.5 millioen. De Kon. Ned. Zoutindustrie neemt als grootste participant deel voor f 12 mil lioen, de Staatsmijnen voor f 4 miillioen en de Mij tot Exploitatie van kooksovengassen Mekog en de Kon. Ned. Zwavelzuurfabrieken v.h. Ketjen beide voor f 250.000. Het nog te plaatsen aandelen kapitaal is dan nog f 13.5 millioen. f

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5