Zesde divisie zal geheel uit wielrijders bestaan Centraal toezicht op zeeweringen VOORJAARSPRIJSVRAAG Kwaliteit Albert Heijn BOVENAAN Ook in1960 nog tekort aan onderwijzers D« voert V langs de oevers van de Leeftijdsgrens notarissen Jeugdelftal voor Deitrne Boekenhoek j e Suikernota op komst J. 39 39 39 33 21 25 25 vrijst. landhuis Woensdag 31 Maart 1954 Rijksrijwielregister opgericht Burger-rijwielen moeten ter keuring worden aangeboden Buitenlandse notities ONENIGHEID OVER ROOD-CHINA Daarna echter overschot Ir Roebroek (K.V.P.) bepleit: In Noordholland ingewikkeld NEDERLANDS B-ELFTAL SAMENGESTELD Christelijk Huwelijksleven Verzending zeepost Slijpt Uiv potlood9 slijpt Uw vernuft 5! Westerbork Behandeling in parlement geschorst RECTOR TILLEMANS VERONGELUKT Verkiezingen in Oost-Dnitsland voorgesteld altijd n de A.H.-fabrieken ligt waar alles wat een sfeer nauwgezet •n. Want de kwaliteit van i zeer na aan het hart. eer tegen zeer lage te leveren. Boodschappen tt dan ookï Voordeliger voor Uw gezin ontvangen. <0O gram per stuk 250 gram per pot 69-53-41 500 gram 500 gram en puur 2 stuks voor 100 gram )v. f 8.- franco thuis tat 60, teL 4217 4315 J082 Te k. beste meisjesfiets comp. f 37.50, beste werk- fiets Gazelle f 20. Om val 24, Alkmaar. Te koop Solex-rijwiel, zg.a.n. Stuartstraat 109, Alkmaar. Te k. z.g.a.n. 2 fauteuils en 4 stoelen, pr. bekle ding, Spoorlaan 4, Heiloo Te koop te HEILOO een op goede stand. Leeg te aanvaarden behoudens goedkeuring Huisvestings Commissie. - Koopsom f 10.000. Brieven onder no. 26844 bur. v. d. blad. Naar wij vernemen, bestaan er thans bij de legerleiding plannen, tot de oprichting te komen van een z.g. rijwiel-divisie. Vóór de tweede wereldoorlog kende men in ons land de wielrijders-bataljons. Na 1945 zijn diverse malen stemmen opgegaan om tot wederoprichting van dergelijke eenheden over te gaan. Tot op heden heeft de leger leiding dit denkbeeld steeds afgewezen, teneinde de plannen, die in de materieel-sector van de N.A.V.O. zijn ontworpen, niet in de war te stnren. Sinds korte tijd echter is men over de eventuele oprichting van een wielrijders-eenheid anders gaan denken. Wat is immers het geval? Zoals bekend, zou Neder land in het kader van de speciale hulpverlening volgens de Taft- Hartleywet van 1952 uit de over tollige Amerikaanse legervoorra- den de uitrusting ontvangen voor een geheel complete divisie, de z.g. zesde divisie. Tijdens zijn be zoek aan de Verenigde Staten is onze minister van Oorlog ech ter gebleken, dat men in de U.S.A. niets voelt voor het Ne derlandse zes-divisieplan. Men is eventueel nog wel bereid voor de zesde divisie de bewapening te verstrekken, maar verder zal men niet kunnen gaan. De Nederlandse industrie heeft momenteel de handen vol met het produceren van de uitrusting voor de vijf divisies, die reeds het fiat hebben gekregen van de bondgenoten. Voor de zesde di visie zal het niet mogelijk blijken binnen vijf jaar de noodzakelijke uitrusting te versohaffen. Men had de hoop nog gevestigd op het kopen van overtollige Canadese uitrusting en de Canadese rege ring had in principe reeds toege zegd een dergelijk verzoek in welwillende overweging te zullen nemen. Bij controle op de nog aanwezige voorraden bleek ech ter, dat de dumps in de Canadese provincie Saskatchewan zodanig van de vorst te lijden hebben ge had, dat met het herstellen en aanvullen een groter bedrag ge moeid zal zijn, dan met het aan- Twee feiten, die betrekking hebben op de houding van het Westen ten opzichte van commu- nistisch-China, trekken de bij zondere aandacht. De krachtige rede van Forster Dulles, die niet alleen een aanklacht inhoudt tegen de handelingen van de machthebbers in Peking, maar ook als een waarschuwing gezien kan worden voor Mao om geen ondoordachte dingen te doen èn de verklaring van Britse politici, waarin gepleit wordt voor het op nemen van rood-China in de Ver enigde Naties. Dulles heeft als het ware gedreigd met een ge wapend ingrijpen, wanneer de communisten in Azië het plan mochten hebben Zuid-Oost-Azië onder de voet te lopen. Op de vraag of Peking tot de Verenigde Naties moet worden toegelaten, heeft Dulles woordelijk gezegd: „Wij moeten ons als lid van de V.N. afvragen, of het in het be lang van de wereld zou zijn ver tegenwoordigers toe te laten van een bewind, dat zich openlijk aan aanvalsdaden heeft overgegeven en dat zich ook thans nog niet heeft vrijgemaakt van het ge bruik van geweld en dat dit. in strijd met de beginselen, waarop de Verenigde Naties werden ge grondvest. blijft doen. Hierop is slechts één antwoord mogelijk', neen!" Dulles is van oordeel, dal het niet de juiste manier is aan een dergelijke mogendheid groter invloed en gezag te geven. Op dit punt van zaken staan dus de Amerikaanse en Britse ziens wijzen pal tegenover elkaar. Dit verschil van inzicht vindt oor zaak in de uiteenlopende stand punten van Washington en Lon den over de aard van het ge vaar dat rood-China voor de we reld betekent. De Amerikanen baseren zich op datgene, wat Peking tot nog toe heeft gedaan en nog doet. De klemtoon wordt dan gelegd op het aandeel van de Chinese communisten in de strijd op Korea. De vrees van de Brit ten is minder groot. Maar hun argumenten zijn zwak. schaffen van een geheel nieuwe uitrusting. Voor kleding is inmiddels reeds een oplossing 'gevonden. Sinds kort namelijk bestaat wederom de mogelijkheid op de Japanse textielmarkt 'goedkope uniformen te kunnen aanschaffen. Het is waarsohijnlijk te achten, dat bin nen enkele weken een order kan worden afgesloten voor niet min der dan 50.000 uniformen, uit gevoerd in z.g. khaki-drillEen bijzonderheid aan deze uniformen is, dat zij geheel zonder knopen worden geleverd. Voor het eerst zal de Nederlandse soldaat straks kunnen genieten van het comfort, dat de geperfectionneerde, dub belzijdige rits-sluiting biedt. Rollend materieel. Tot zover is de zesde divisie dus gereed. Het kader zal worden ge selecteerd uit de hoogste keu ringsklassen van de 7 December- divisie, aangevuld met jonge, frisse kaderleden van de 8 Octo- ber-divisie. Deze divisies zijn, zo als men weet, uit de operationele sterkte afgevoerd wegens ouder- domsversdhijnselen. De manschap pen zullen gerecruteerd worden uit de jongste lichtingen, d.w.z. de lichting 1955 I en 1955 II, echter alleen uit de categorie bui tengewoon dienstplichtigen. De voorziening met hospitaalsoldaten levert nog een moeilijkheid op. Men overweegt hiervoor een be roep te doen op de regelmatige deelnemers aan de Vierdaagse. De moeilijkheid bleef echter: het rollend materieel. Wanneer men bedenkt, dat voor het ver voer van een normale .divisie met de noodzakelijke staven en cor- veeploegen niet minder dan 20.000 drietonners nodig zijn, henevens een beschermende macht van 500 tanks, dan zal wel duidelijk zijn, dat men in ons land niet op korte termijn voor een gemechaniseerd vervoer van de 50.000 man, die in de zesde divisie een plaats moeten vinden, kan zorgen. Toen is in de generale staf het denkbeeld van luitenant-generaal Oberon ter tafel gekomen: het creëren van een complete Wiel rijders-divisie. Dit denkbeeld is niet zo vreemd als het lijkt. Men moet immers in aanmerking nemen, dat een ge motoriseerde divisie voor het af leggen van een afstand van b.v. 1000 kilometer, niet minder dan veertien dagen nodig heeft, door de veelvuldige verkeersopstoppin gen onderweg; bovendien mag als een bekend feit worden veron dersteld, dat iedere tankmotor na een afgelegde afstand van 500 km moet worden gereviseerd. Bij de tanks, die Nederland na de capi- tuatie van Duitsland overnam, bedroeg deze afstand zelfs 75 km. Een drietonner kan het wat langer uithouden, maar is na ge middeld 850 km toch wel aan een „total review" toe. Een wielrijder kan daarentegen duizenden kilometers afleggen, zonder een andere narigheid te ontmoeten dan een lekke band. Een lekke band. die met enige oefening in vijf minuten kan worden gerepareerd. Bovendien is het huidige materiaal, waarvan de rijwielen worden geassembleerd, zo sterk, dat vervanging tot de zeldzaamheden behoort. De Tour de France, die toch hoofdzakelijk gereden wordt met zeer lichte rijwielen, bewijst dat. Lt.-gen. Oberon heeft berekend, dat een wielrijdersdivisie de totale afstand Glanerbrug (aan de Nederlands-Duitse grens)-- Warschau kan afleggen in vijf dagen, in het bijzonder wanneer de wegen in de Oost-Duitse laag vlakte hard bevroren zijn, dus in de winter. Moeilijkheden zouden nog kun nen ontstaan bij het transport van het geschut. Ervaringen, opge daan aan het front n de Kriim, tijdens de jongste wereldoorlog, hebben echter uitgewezen, dat twintig wielrijders, mits doelma tig aangespannen, gemakkelijk 'n stuk geschut van vijf ton kunnen voorttrekken met een snelheid van 25 km per uur. Lt.-gen. Obe ron kon dit aan de hand van ge vonden oorlogsdagboeken aan tonen. Lichte handvuurwapens op af fuit, zoals b.v. mitrailleurs en mortieren, kunnen op het stuur worden bevestigd. Reeds in het Nederlandse leger van vóór Mei 1940 werden talloze militairen aangetroffen, die op deze wijze een zuiver schot wisten af te geven. Vordering. De Nederlandse industrie staat echter voor het bezwaar binnen een jaar tijds niet het verlangde aantal rijwielen te kunnen op leveren. Dientengevolge heeft men op het ministerie van Oorlog overwogen het benodigde aantal rijwielen te verkrijgen, zoals men verwacht andere eenheden aan gemotoriseerd materiaal te hel pen: door middel nl. van vorde ring. In verband hiermede worden de bezitters van bepaalde cate gorieën rijwielen opgeroepen, morgen tussen 12 en 14 uur (12 en 2 uur des middags) met het door hen in eigendom bezeten rij wiel te verschijnen ten raadhuize. van de plaats hunner inwoning. Hun rijwiel zal daar door een speciale commissie, bestaande uit een officier, een lid van de ge meenteraad en een van de plaat selijke rijwielherstellers, worden gekeurd. Zij ontvangen dan een bewijs van voorlopige inschrijving in het Rijksrijwielregister, terwijl tevens de vervangingswaarde van hun rijwiel wordt vastgesteld. Desgewenst kunnen zij deze ver vangingswaarde onmiddellijk uit betaald krijgen. Het rijwiel kun nen zij wederom meenemen, tot dat een definitieve oproep, de op roep 1 A., wordt uitgegeven. Vrijgesteld van ter keuring verschijnen zijn de bezitters van a. damesrijwielen b. tandems c. race-rijwielen d. rijwielen met een z.g. ge- zondheidszadel e. driewielers f. rijwielen met hulpmotor g. rijwielen met een frame hoogte die geringer is dan 82 cm h. importri.jwielen van 1945 en 1946. Zij, wier-rijwiel ter keuring is aangeboden en goedgekeurd voor alle diensten ten velde (certifi caat R 1), zijn verplicht dit ver voermiddel te allen tijde in rijd- bare staat te houden. Tot commandant van de rij- wiel-'divisie is, naar wij verne men. aangesteld de majoor b.d. J. Pijnenburg. De majoor bevindt zich momenteel in Duitsland op een oriëntatietodht. De Staten-Generaal zullen bin nenkort een nota aangeboden krijgen, waarin de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een gedetailleerd over- zich zal geven van ramingen omtrent het aantal in de komen de jaren beschikbaar komende onderwijskrachten voor het lager onderwijs, V.H.M.O. en N.O., ge meten met het aantal te verwach ten leerlingen. In de Memorie van Antwoord op het voorlopig vers-lag over de begroting van O., K. en W. heeft de minister reeds aan de Eerste Kamer enige mededelingen o-ver de nog niet afgesloten onderzoe kingen gedaan. In het gunstigste geval zal ook in de jaren 1956 en 1957, nog een tekort aan onderwijskrachten voor het lager onderwijs zijn te duchten. Dit tekort zal niet ge heel kunnen worden opgeheven door het zich beschikbaar stellen van oudere aktenbezitters, van wie er op de oproep van de mi nister om naar het onderwijs te rug te keren. 1.500 hebben gerea geerd. Bij een meer ongunstig afgestemde verwachting moet zelfs tot en met het jaar 1960 met een tekort aan onderwijs krachten rekening worden gehou den. "eze onenigheid in het Wester se kamp zal ook tot uiting ko men, wanneer straks op 26 April in Genève de conferentie over Korea wordt gehouden. De Rus sen zullen natuurlijk alles in het werk stellen, om Peking tot de Verenigde Naties toe te laten en zeer waarschijnlijk deze eis als het voornaamste punt naar voren brengen. Stuit het Sovjet-voorstel af op de onwil van de Verenigde Staten, dan kon het weieens ge beuren dat het lot van de con ferentie hiervan afhangt, of an ders gezegd, de besprekingen op een volslagen mislukking zullen uitlopen. Nu Dulles voor de zo veelste maal zijn standpunt on omwonden te berde heeft ge bracht, zal men in Londen hier moeilijk aan voorbij kunnen gaan. De onenigheid tussen de Verenigde Staten en Engeland is niet van vandaag of gisteren. De kwestie hangt reeds geruime tijd. Alleen is deze nu wel tot een hoogtepunt opgevoerd. Willen de Westerse staatslieden in Genève één lijn trekken, dan zal een nieuw overleg tussen de heide grote machten van het Westen nodig zijn. Blijft een dergelijk overleg achterwege, dan zijn het de communisten die er garen bij spinnen. A (Van parlementaire redactie) Gezien de grote belangen, die gemoeid zijn met een goede zee wering, is het dringend gewenst dat er een centrale instantie komt voor het oppertoezicht over het geen het Rijk, de Provincies en de Waterschappen doen aan het onderhoud der zeeweringen. Aldus oordeelde Dinsdagmiddag ir. Roehroek (KVP) in de Eerste Kamer. Ir. Roebroek drong aan op de instelling van een speciale directie voor de kustverdediging onder leiding van de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat. De woordvoerder van de KVP- fractie steunde zijn betoog met een verwijzing naar de ingewik keldheid van het zeeweringssy- steem in Noord-Holland. De strijd tegen de zee wordt in die provin cie tussen de grens van Zuid- Holland en IJmuiden gevoerd door het waterschap Rijnland. De provincie zorgt voor het gedeelte tussen IJmuiden en Kamperduin. Daarenboven vindt men succes sievelijk het Rijk, de Provincie en de Waterschappen Noorder kwartier terug Ook op Texel be staat er geen eenhoofdige leiding van de zeewering. De heer Roe broek liet wel uitkomen, dat zijn centralisatie-voorstel geen uit schakeling beoogt. Mr. Kolff een groot voorvechter van de autonomie der water schappen. verwierp dit standpunt, dat trouwens ook door de rege ring niet is ondersteund. Hij zei wel iets te voelen voor een con centratie van kleinere water schappen mits men daarbij voor zichtig te werk gaat. AMSTERDAM, 30 Maart. Het Nederlands B-elftal dat Zaterdag 3 April te Den Haag tegen België speelt, is door de Keuze Commissie van de K.N. V.B. als volgt samengesteld: doel: Mouw (Rapiditas); achter: Wiersma (Donar) en Kuvs (Haarlem); midden: Temming (D.O.S.) Krist (Ajax) en Van Schijndel (S.V.V.); voor: Van Ede (Sparta). Brooy- mans (R.A.C.) Van der Gijp Emma), Ummels (M.V.V.) en Van Louer (N.O.A.D). De reserves zullen nader wor den aangewezen. Het Nederlandse jeugdelftal, dat Zoindiag a.s. 13.00 uur in het sitadiion van De urne een voor- wedötrijd tegen het Belgisch jeugdelffal s peelt, is als volgt samengesteld: Feyt (Woerden); Kraay (DOS) Cliaius (Helmondia); Carbram (B-L Wit); Wiink (SVV) en Van Ham (Zeetourgia) Bosiseiaar (Sparta) Vonihof (DWS). de Wit (TSC), van Woerden (Feyenoord) en Rijnvis (ADO). Reserves; Pieters Graafland (Ajax) en Do-eits (Haarlem). Lan ter zullen nog twee reserves worden aangewezen. Bii een verwachting, die het midden houdt tussen gunstig en ongunstig kan afgezien van het aanbod van oude aktenbezitters het aantal open plaatsen in de onderscheiden jaren als volgt worden geraamd: 1954: 630, 1955: 940, 1956: 2415, 1957: 1990 1958: 1485, 1959: 680. Na 1960 moet bij handha ving van de huidige leerlingen- schaal rekening worden gehou den met een overschot aan on derwijskrachten bij het' lager on derwijs. Dit overschot kan zelfs in 1970 reeds 18.000 bedragen. Met het treffen van maatrege len met betrekking tot de bestrij ding van het tijdelijke onderwij zerstekort zal met de overschot ten terdege rekening moeten wor den gehouden. Aan lectuur over het huwelijk - en gelukkig ook goede - be staat waarlijk geen gebrek. Het zou onderhand moeilijk gaan worden waaruit een keuze te ma ken. Maar bijzondere belangstel ling menen wij toch wel te mo gen vragen voor het uit Frank rijk komende boek van Frangois Dan tec „Christelijk huwelijks leven", verschenen bij de uitge verij De Fontein te Utrecht. De schrijver is een Bretons priester. Dat is zijn eerste aanbe veling, maar daar komt nog bij dat hij onder de oorlog verbleef in een Duits krijgsgevangen kamp. Hij was er de biechtvader en vertrouwensman. Franse officieren en soldaten, mannen uit allerlei milieus en streken, met allerlei problemen ook rond het huwelijk en zijn beleving. De priester vond hier volop ge legenheid, met voorlichting en raad een gewaardeerde gids te worden. Zo werd de grondslag gelegd voor zijn boek: het groei de vanuit de praktijk van het da gelijkse leven, het ontving zijn verdieping in studie en gebed. Terecht mocht het dan ook als ondertitel dragen: Moraalgids der christelijke liefde. Hier toch wordt, geheel over eenkomstig de katholieke opvat tingen en in aansluiting bij de herhaaldelijke toespraken van Paus Pius XII. het wezen en het doel van het huwelijk: vrucht baarheid en opvoeding, weder zijdse liefde, op weldadige wijze in het licht gesteld- Zulk een boek verdient om zijn onberekenbaar goede invloed boven aan de lijst der huwelijks literatuur te staan en in handen te komen voor wie het bestemd is: „gehuwden en verloofden en allen die aangewezen zijn om mensen te helpen gelukkiger te leven in hun geheiligd huwelijk". BIBLIOTHECARIS. 'S-GRAVENHAGE, 29 Maart Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie, uiterlijk ter post moet zijn be zorgd staan, tussen haakjes, achter de naam van het scljip vermeld: Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (12 April); Ned. Nw. Guinea: m.s. „Bali" (8 April); Ned. Antil len: m.s. „Botne5' (7 April); Su riname: m.s. „Nestor" (7 April); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Oranjefontein" (6 April) Canada: m.s. „Prins Frede- rik Hendrik" (6 April); Zuid- Ameri'ka: s.s. „17e Octuibre" (3 April); s.s. „Artillero" (7 Apr.); Brazilië: s.s. ,,17e Octubre" (3 April; Australië: s.s. „Strathaird" (3 April); Nieuw Zeeland: via Engeland (3 April). Inlichtingen betreffende de ver- zendingsd-ata van postpakketten geven de postkantoren. Met de hand op het hart, lezer en lezeres, natuurlijk het doet ons wel eens leed, wan neer wij de krant openslaan en wij zien daar dat grote blok met erboven: VOOR IAARSPRIJS- VRAAG. Het doet ons dan wel eens pijn. Ons, als krantenman dan. Want stel U voor, dat dat grote blok daar nu niet had gestaan. Dan had er nieuws voor in de plaats gekomen. En nieuws, dat is onze eerste liefde en onze laat ste Maar, lezer en lezeres, natuurlijk, hoe zou den we het ooit kunnen vergeten we zijn in al die jachtige jaren aan het krantenbedrijf ook nog mens gebleven. En als mens verheugen wij ons, telkens weer opnieuw wanneer wij de krant openslaan en wij zien die VOORJAARS- PRIJSVRAAG. We weten nu al, wat er straks zal gaan gebeuren, die duizenden en duizenden enveloppen. Wat meer is: we weten nu al wat er nu -gebeurt, iedere dag opnieuw. Het verbe ten zoeken, de provincies van ons goede land door. Naar de namen, de namen, die met een cijfertje aangeduid moeten worden binnen de getekende omtrek van de provincie-van-de-dag. We denken aan de 189 waardebonnen.... Komaan, broeders en zusters, laat ons voort gaan ons te verheugen. De lente is in het land, dat hebt U kunnen voelen, de laatste dagen. We zijn allemaal een beetje lichtvoetiger gewor den. Allemaal wat kwieker, wat spitser, wat vindingrijker. Het komt te pas, rekent U daar maar op. U moet nog tot en met Zaterdag voort op onze reis door de zeven provinciën. Welaan dan, slijpt voor de vierde keer Uw potlood en Uw vernuft. Op naar nummer 31! Nog even in het kort de spelregels. De vierde opgave vindt U hieronder. Let op het nummer in de tekening: dat vertegenwoordigt de hoofd stad. En zoek dan in de lijst van de 91 plaats namen de namen uit, die in de provincie van vandaag thuishoren. Geen na-men invullen, maar alleen het nummer, dat bij de naam hoort. Onder de ingevulde tekening Uw naam en adres invullen. De opgave uitknippen en zuinig bewaren. Wanneer U ze a.s. Zaterdag alle zeven bij elkaar hebt, stuurt U ze aan ons bureau. De inzending staat open tot 10 April a.s. gttÉS# Dit zijn de genummerde plaatsnamen, waar van U het nummer moet invullen in de pro vincie, waarin de plaatsnaam in kwestie thuis hoort: 1 Groningen 2 Winschoten 3 Breukelen 4 Beverwijk 5 Baarn 6 Rotterdam 7 Staveren 8 Almelo 9 Amersfoort 10 Purmeren-d 11 Delfzijl 12 Egimond aan Zee 13 Beilen 14 Heerenveen 15 Emm en 16 Utrecht 17 A'ppingedam 18 Sneek 19 Raalte 20 Enschede 21 Dokkum 22 Haarlem 23 Gouda 24 Coevor-den 25 Soest 26 Alkmaar 27 Leeuwarden 28 Vollenhove 29 Leiden 30 Hoorn 31 Zwolle 32 Bolswar-d 33 Ad u-ar d 34 Rhenen 35 Assen 36 Zuidlaren 37 Brielle 38 Sappemeer 39 Andijk 40 Deventer 66 Zuidbroek 41 Franeker 67 Dalfsen 42 Wijk bij Duurstede 68 Harlingen 43 Enkhuizén 69 Delft 44 Den Haag 70 Anlo 45 Nieuweschans 71 Finsterwolde 46 Schagen 72 Eelde 47 Mep-pel 73 Doorn 48 Hindeloopen 74 Lekkerkerk 49 Kampen 75 Oosthuizen 50 Hoogeveen 76 Heino 51 Katwijk 77 Sloten 52 Castricum 78 Oldemarkt 53 Avereest 79 Oldekerk 54 Jutphaas 80 Oosterwolde 55 Sliedrecht 81 Havelte 56 Steenwijk 82 Blaricum 83 Boskoop 58 Vlagtwe-dde 84 Amerongen 59 Workum 85 Alblasserdam 60 Zeist 86 Lopik 61 Lisse 87 Zaandam 62 Bedum 88 Grij-pskerk 63 Montfoort 89 Schoonebeek 64 Roden 90 Wolvega 65 Woerden 91 Ommen En hier volgen de uitgeloofde prijzen: 7 WAARDEBONNEN IEDER VAN f50 7 WAARDEBONNEN IEDER VAN f 10 35 WAARDEBONNEN IEDER VAN f 5 140 WAARDEBONNEN IEDER VAN f 2.50. In totaal loven wij dus 189 waardebonnen uit. Naam: Adres: (Van onze parlementaire redacteur) Over de invoering van 'n leef tijdsgrens voor het notariaat (70 jaar) en de oprichting van een notarieel pensioenfonds heeft de Tweede Kamer nog geen beslis sing genomen. Het wetsontwerp werd gister uitvoerig door Minister Donker verdedigd, maar daarna werd de beraadslaging geschorst. Met de lieefitijdsigren-s is de Kamer wel acooord, de invoering van 'n ver plicht pensioenfonds, waarvoor hoge premies moeten worden be taald, ontmoet bij een groot deel echter ernstige bezwaren. Het is die -bedoeling, diat de behandeling Dinsidiag a.s. zal worden voortge zet: onderwijl moet naar 'n meer bevredigende opzet worden ge zocht. Bij aanvaarding van het wetsontwerp stelt de Minister zich voor die notarissen boven de .70 ja-ar, binnen twee jaar, in vijf groepen ontslag te verlenen, te beginnen bij de oudsten. Het ontslag zal direct ingaan, omdat de eam-di'daat kan waarnemen. Met betrekking tot het pensioen fonds stelde minister Donker voorop, dat ook zijn voorgangers geen kans hebben gezien de in voering van een leeftijdsgrens los te maken van een ver-plicht pensioenfonds. De bewindsman noemde het beschamend, dat die notarissen nieit zelf da daarvoor vereiste solidariteit hebben kum- n-en opbrengen. Mr. van Rjjckevorsel (KVP) had gevraagd om een onderzoek in te stellen naar die mening vain de betrokkenen. Wij ken nen die mening wel, aldus de minister. De candi-daatrnotaris- sen zijn zonder meer v-oor. De notarissen konden niet to-t con clusies komen. Op een vengade- ring van de Broederschap kwa men vier moties aan die ordie, geen enkele behaalde echter 'n meerderheid. Een enquête wees uit, dat 40 procent tegen is, 30 procent voor en 30 procent liet niets va-n zich horen. SITTARD 29 Mrt. Pater A. Tillemans (M.S.C.), rector van de Heilig Hartkerk te Overhoven bii Sittard is vanmiddag om kwart voor vier op de rijksweg bjj Nieuwstadt om het leven ge komen- Pater Tillemans stak ter hoogte van de Holtummerweg per rijwiel de rijksweg over. Hij werd overreden door een auto bus uit Echt. Rector Tillemans werd gebo ren te Venray in 1883 en trad toe tot de orde van de paters Missionnarissen van het H. Hart. Hij werd priester gewijd in 1908. Sedert 1948 was hij rector in Overhoven. (Van onze parlementaire redacteur.) Minister Mansholt zal binnen kort een suikernota aan de Twee de Kamer voorleggen, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van het suikerbeleid. De bewindsman deed deze toezegging gisteren in de Tweede Kamer op verzoek van de heer v. d. Heuvel (A.R.) Aanleiding hiertoe was de te Londen tot stand gekomen inter nationale suikerovereenkomst. De Kamer moest beslissen of zij van de behandeling van dit verdrag wenste af te zien. Volgens de nieuwe grondwetsbepalingen is deze procedure nodig. De heer v. d. Heuvel (AR) wilde hiermede aocoord gaan, indien hij boven genoemde toezegging kreeg. Z.i. is het gewenst nader van gedach ten te wisselen over de vraag of het Nederlandse suikerbieten are aal zich moet blijven baseren o.p het binnenlands verbruik. Minis ter Mansholt wees er op, dat een snelle beslissing Nederland in staat stelt tijdig aan het werk van de internationale suikerraad deel te nemen. BERLIJN, 30 Maart. Het centrale comité van de commu nistische partij in Oost-Duitsland heeft vandaag voorgesteld, dat in de herfst algemene verkiezingen in dat land worden gehouden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7