Moskou wenst tot N.A.V.O. te worden toegelaten Massale Vietminh-aanval op Dien Bien Phoe Maarschalk Juin ontslagen Nota's overhandigd aan ambassadeurs Grote Drie H-bom in staat elke stad volkomen te vernietigen Proces-Besnard wordt binnenkort voortgezet Dagblad Alkmaai en omgeving Washington verwerpt voorstel Wijziging van Zondagswet VOO! Grote diefstal op het spoor Eisenhower staat achter Dulles 37 doden in India Rebellen kivamen bij duizenden uit de schuilgaten Korrel ties Prij scompensa tie voor steenkool 2de Amerikaanse „atoomduikboot''' NOORDHOLLANDS I Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Donderdag 1 April 1954 - 50e Jaargang - Nummer 13049 PARIJS^ 31 Maarl De Sovjet-Unie heeft vandaag aan de Westerse geallieerden voorgesteld om ook de V.S. uit te nodigen tot deelneming aan het Europese beveiligings systeem, dat door Molotov tijdens één van de laatste da gen van de conferentie van Berlijn ter tafel werd ge bracht. Molotov overhandigde de nota's aan de ambas sadeurs van de Westelijke Grote Drie. Daarnaast wordt in de nota verzocht om aan de Sovjet-Unie gelegenheid te geven toe te treden tot de N.A.V.O. Volgens zegslieden van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken zetten de Russen in hun nota in ampele bewoordin gen uiteen, dat de Sovjet-Unie 'bij nader inzien geen directe bezwa ren heeft tegen toetreding van Amerika tot een Europees bevei ligingssysteem. De nota vervolgde volgens deze zegslieden: „De Sovjetunie is voorts bereid n met de belanghebbende rederin gen contact op te nemen over de toetreding van de U.S.S.R. tot de Noord-Atlantische Verdragsorga nisatie." Een zegsman van het ministerie verklaarde, dat de regeringsauto riteiten van mening zijn dat deze nota zorgvuldig bestudeerd dient te worden, al was het alleen om dat de Russische voorstellen, die in deze 'ftota zijn vervat, heel wat gematigder zijn dan de door Mo lotov te Berlijn ontvouwde plan nen. Volgens de zegslieden werd in de nota lang uitgeweid over de gevaren en ellende van een even tuele nieuwe oorlog en over de plicht van de grote mogendheden om deze oorlog te vermijden. De volledige tekst is nog niet in Parijs ontvangen, maar de toe treding van Amerika en Rusland Herwonnen Lerenskracht voor f 40.000 benadeeld? UTRECHT Naar wij verne men is de 35-jarige heer C. v. d. L., tot voor kort werkzaam op het bureau van „Herwonnen Levens kracht" te Utrecht, door de re cherche gearresteerd De arrestant wordt verdacht van het plegen van valsheid in geschrifte, waardoor de R.K. Ver eniging „Herwonnen Levens kracht", voor een bedrag van plm. 40.000 gulden zou benadeeld zijn. De arrestant, die dezer dagen werd ontslagen, was belast met het beheer van de huisverple- gingsgelden voor de T.B.C.-pa- tiënten. Als zodanig zou hii uit keringen hebben verstrekt op ge fingeerde bewijsstukken, zodat de baten hem persoonlijk ten goede konden komen. Ingevolge de aanhouding en het reeds afgenomen voorlopig ver hoor zal de heer v. d. L. worden voorgeleid voor de Officier van Justitie te Utrecht. De bedreiging van Zuid-Oost-Azië WASHINGTON, 31 Maart. President Eisenhower heeft van daag op zijn wekelijkse perscon ferentie verklaard, dat de oproep van zijn regering voor eendrach tige actie tegen een mogelijke communistische verovering van Indo-China en geheel Zuid-Oost- Azië betekent, dat er paraatheid moet zijn om elke soort aanval het hoofd te bieden. De president verklaarde dit naar aanleiding van de redevoe ring van de minister van Buiten landse Zaken Dulles Maandag avond. Dulles heeft verklaard, dat communistische zeggenschap over Zuid-Oost-Azië een ernstige bedreiging voor de vrije wereld zou zijn en dat ..aan die moge lijkheid door een verenigd ontre den het hoofd geboden moest worden" Eisenhower zei het volledig eens te zijn met de redevoering van Dulies. die hij van tevoren gezien had. tot de Europese organisaties schijnt wel het belangrijkste punt te zijn. De zegsman verklaarde voorts dat in de Russische nota :n reeks vragen worden gesteld. Het project voor een Europees veiligheidssysteem, zoals door Molotov tijdens de conferentie van Berlijn werd voorgesteld ver toonde in grote trekken veel overeenkomst met het handvest van de Ver. Naties, met dit ver schil dat het plan Molotov alleen voor Europa was bestemd. Het recht van veto De Franse zegsman zeide naar aanleiding hiervan: „De Ve.. Na ties hebben nimmer soepel ge werkt. omdat de Sovjet Unie over het recht van veto beschikt. Dus zal over deze kwestie nog heel wat gesproken moeten worden." Wat betreft toelating var de Sovjet-Unie tot de N.A.V.O., wees de Franse zegsman er op dat de ondertekenaars van dit verdrag belangrijke verplichtingen op zich hebben genomen, zoals in zage van de defensiebegrotingen en vrije toegang tot eikaars mili taire bases. „Betekent het Sovjetvoorstel dat de Russen bereid zijn dt l.ele wereld op de hoogte te stellen van hun jaarlijkse militaire uit gaven en hun militaire bases voor buitenlandse strijdkrachten open willen stellen" vroeg deze zegsman zich enigszins sceptisch af. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Woensdag avond een verklaring voorgelezen, die naar hij zei een officiële Ame rikaanse verwerping inhield van het Sowjet-Russische voorstel om het toetreden tot de Noord-At lantische Verdragsorganisatie te bespreken. „Gezien de voortdurende ijzeren greep van de Sowjet-Unie op haar in gevangenschap gehouden vol keren, boezemt het huidige voor stel van de Sowjet-Unie geen ver trouwen in. Het is een manoeuvre om toelating binnen de muren van het Westen te verkrijgen ten einde de veiligheid hiervan te ondermijnen", aldus de Ameri kaanse verklaring. In dit antwoord, aan de opstel ling waarvan minister Dulles heeft meegewerkt, wordt voorts gezegd, dat het Russische voorstel een poging van minister Molotof is om zijn „diplomatieke misluk king" op de conferentie van Ber lijn weer goed te maken. BIJ EXPLOSIE LUCKNOW, 1 April. Vol gens te Lucknow ontvangen be richten zijn 37 passagiers gedood en ongeveer 40 gewond, toen zich in een spoorwagon derde klasse een ontploffing voordeed op het station Jagatbela, 320 kilometer ten Oosten van Lucknow. WASHINGTON, 31 Maart AFP- Reuter De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Lewis Strauss, heeft Woensdag op President Eisenhowers persconferentie ver klaard, dat de kracht van de re cente waterstofbomontploffingen dubbel zo groot was als men aan vankelijk verwachtte, doch hij ontkende, dat men de controle over de ontploffingen verloren had. Het_ is onmogelijk, zo zei hij, dat één der ontploffingen van de huidige serie proefnemingen in de Stille Oceaan uit de hand loopt. Overigens waren de vergissingen bij het berekenen van de kracht der ontploffingen „niet onverenig baar met een geheel nieuw wa pen". aldus Strauss. De bom kan groot genoeg wor den gemaakt om elke stad te ver nielen, zo voegde hij hieraan toe. Op de vraag of de Ver, Staten het einde van de weg naar ont wikkeling van de volledige kracht van de waterstofbom hebben be reikt, antwoordde Strauss: de uit slag van deze proeven (in de Stille Oceaan) heeft ons veel dichter gebracht bij de dag, waar op de militaire eisen kunnen wor den bevredigd, zodat wii in staat zijn ons krachtiger te wijden aan de ontwikkeling van atoomener gie voor vredesdoeleinden in een mate, die voor deze proefnemin gen niet mogelijk was. Sir Winston Churchill, de Brit se premier, heeft Woensdag in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij Maandag aanstaande in een debat over de waterstofbom een regeringsverklaring zal afleggen. „Ik zal in de eerste plaats de po sitie beschrijven, die dit land in neemt, en in de tweede plaats de WEST-DUITSLAND DEPONEERT VERDRAGEN VAN BONN EN PARIJS politiek, die wij met het oog hier op zullen volgen". De labour-oppositie had op een volledige discussie over de kwes tie van de waterstofbom aan gedrongen. Dinsdag verklaarde Churchill, dat hij betwijfelde of voor Pasen nog een debat zou kunnen worden gehouden. PRIJSVERLAGINGEN IN SOVJET-UNIE MOSKOU, 31 Maart De re gering der Sowjet-Unie heeft met ingang van 1 April de prijzen van levensmiddelen en andere verbruiksgoederen met gemid deld 15 procent verlaagd. De prijsverlagingen bedragen onder meer voor brood 5 a 8 pro cent, thee 10 procent, koffie en cacao 15 procent, schoeisel 7 a 20 pet., zeep en parfums 10 a 20 pet., bouwmaterialen 10 a 20 pet., benzine 44,5 pet. Dit is de zeven de algemene prijsverlaging sedert December 1947, op welike datum de rantsoenering werd afgeschaft. Begroet door 13 saluutschoten is Hr. Ms. kruiser „Zeven Pro vinciën" op de rede van Den Helder verschenen. Dit was het eerste bezoek van de krui ser als oorlogsbodem aan de basis Den Helder. Dezer dagen vertrekt het schip met o.m. de tweedejaars adelborsten aan boord naar de Nederlandse Antillen. Processies met muzikale bege leiding, alsmede optochten met muzikale begeleiding, gaande van en naar de kerk, voor zover deze berusten op sinds jaar en dag bestaande, diep in het volks leven gewortelde tradities en ge bruiken, zijn niet in strijd met de Zondagswet. Een wetsontwerp, tot wijziging van deze Zondags wet is binnenkort te verwachten. Op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Maenen, heeft de minister van Binnenlandse Zaken. prof. Beel geantwoord, dat het nooit in de bedoeling heeft gelegen om gebruiken en tradities bij bij zondere gelegenheden, die in het volksleven diep geworteld zijn en waarvan redelijkerwijze geen be letselen voor de viering van de Zondag en geen verstoring van de openbare rust op Zondag te duchten zijn, te verbieden. Bij de voorbereiding van de Zondagswet is niet voorzien en in de advie zen van de talrijke gehoorde in stanties niet tot uitdrukking ge komen, dat in het bijzonder ar tikel 3 van de Zondagswet moei lijkheden zou kunnen opleveren. Ondertekening Turks Pakistaanse overeenkomst KARATSJI, 31 Maart (Reuter). Van betrouwbare zijde is Woensdag vernomen, dat Pakis tan en Turkije Zaterdag te Karat- sji een overeenkomst voor defen sieve samenwerking zullen teke nen. De overeenkomst bevat geen bepaalde militaire verplichtingen, hoewel deze niet worden uitge sloten. HANOI, 31 Maart De Vietminh heeft gisteravond de tweede massale aanval op het Franse bolwerk Dien Bien Phoe ingezet. Met duizenden kwamen de rebellen uit de schuilgaten en loopgraven om de Franse verdedigings werken te bestormen. De Vietminh deed haar eerste aanval op de Oostelijke defensie- stellingen van Dien Bien Phoe, daarna op de Zuidelijke punten. In hun loopgraven hadden de Vietanihh-soldaten in de afgelo pen 15 dagen zich op de aanval voorbereid. Wild schreeuwend, handgranaten werpend, met ma chinegeweren, geweren en pisto len, renden zij het vuur van de Amerikaanse kanonnen tegemoet. De Franse kanonnen spoten een gestadige stroom vuur uit tanks, artillerie en zware maehineeewe- PARIJS, 1 April (A.F.P.-Reu- ter). De Franse regering heeft vanochtend vroeg bekend ge maakt, dat maarschalk Alphonse Juin is ontheven van zijn functies van vice-voorzitter van de Hoge Raad van de strijdkrachten en permanent adviseur der regering inzake de nationale verdediging. Hij is ontslagen „wegens gebrek aan militaire discipline". Dit had hij getoond door zonder toestemming dezer dagen te Auxerre een rede te houden, waarin hij het plan voor een Europees Leger aanviel, en ver volgens door zijn weigering om gehoor te geven aan een verzoek van premier Laniel om zijn ge drag te verklaren. Juin liet La niel gisteravond wachten en daarna zijn Laniel en Pleven naar president Coty gegaan. Op de vraag, of het ontslag van de maarschalk uit zijn functies bij de Franse defensie ook van invloed zal zijn op diens positie van opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in de Mid- den-Europese sector, antwoordde een woordvoerder der Franse re gering: „de vraag rijst of hij daar zal blijven of niet". Legerleiding Luitenant-generaal van der Kroon, de voorzitter van de algemene R.K. Officierenverehiging, heeft in een vergadering van de A.R.K.O. te Maastricht het feit gehekeld, dat in tegenstel ling tot de tijden van vóór 1940, thans in de hoogste le gerleiding slechts weinig ka tholieken zitting hebben. Hoe komt dat? Zou het iets te ma ken kunnen hebben met het feit, dat in de dagen vóór 1940 de ministers vanoorlog nog wel eens katholiek waren? In tussen heeft generaal v. d. Kroon thans bevestigd, dat het er, wat dit betreft, voor de toekomst beter voor staat. Want juist in de laatste jaren PARIJS, 31 Maart (AFP) Het hoofd, van de West-Duitse is het grootste percentage van diplomatieke missie te Parijs, heeft Woensdagmiddag op het Franse ministerie van buitenland se zaken de ratificatiedocumenten van de verdragen van Bonn, waarbij West-Duitsland nagenoe" souvereiniteit verkrijgt, en het verdrag inzake het Europese Le ger gedeponeerd. West-Duitsland is het eerste land, dat de verdragen van Bonn deponeert en ten aanzien van het Europese-legerverdrag het twee de. de militaire cadetten, de toe komstige officieren dus, ka tholiek. Dat is een goed teken, want de officieren hebben thans, nu de diensttijd prac- tisch altijd twee jaar is, ook een veel meer sociale taak. Het gaat niet alleen om een militaire opleiding, maar ook om geestelijke ontwikkeling en karaktervorming, om de juiste opvattingen, welke in de dikwijls ruime „vrije tijd" in dienst tot uitdrukking moe ten komen. Dat eist een grote verantwoording, waarin ka tholieke opvattingen tot steun dienen te zijn. Drie weken Over drie weken heb- ben wij het feest van de Statenverkiezingen al weer gehad. Er valt in die tijd voor de propaganda-activiteit nog heel wat te doen. Wordt de „good will" die de K.V.P. de laatste maanden ontegen zeggelijk gekweekt heeft, overal zo veel mogelijk uit gebuit? Er zit stellig meer schot in de propaganda, ook wat de methode betreft. De z.g. forum-avonden, buiten de over het algemeen geslaagde forums, welke door de radio gaan, doen het in de verschil lende gewesten goed. Wij heb ben er hier en daar meege maakt en het blijkt, dat ze, ook bij de kiezers, goed „aan slaan". De belangstelling is over het algemeen groot, veel en veel groter dan voor de „vroegere gewone vergaderin gen". Waar men nog geen ken nis gemaakt heeft met deze methode van propaganda, doet men goed, het eens te proberen. Overal waar het be gonnen is, blijkt het naar méér te smaken. Doorbraak De Partijvoorzitter van de K.VP., mr. van Doorn pakt de zaken, zoals wij al een en andermaal mochten constateren, goed aan. Hij schrijft nu in elk nummer van het propagandablad „De Op mars" het inleidende artikel, dat deze keer handelt over de doorbraak. Kort en puntig geeft hij de zaken aan: het wordt steeds duidelijker, dat die rode doorbraak een socia listische wensdroom zal blij ven en een droom wordt nog geen werkelijkheid, alleen maar door hem vaak te vertel len. Een geheel andere door braak kondigt zich aan: die van de christelijke visie op staat en maatschappij. Het is, aldus mr. van Doorn, voor deze doorbraak dat wij moe ten strijden. En alle katholie ken van Nederland moeten zich tezamen inspannen, om deze doorbraak tot stand te brengen. Wij zouden dit wil len vragen: heeft U daarvoor al iets gedaan? ren op de aanstormende duizen den. Uit de lucht legden eska drons gevechtstoestellen en bom menwerpers een verschrikkelijk gordijn van napalmbommen en beschoten de troepenconcentraties van de Vietminh. De Fransen wierpen alle be schikbare bommenwerpers en ge vechtstoestellen in Indo-China in de strijd en deden de grootste luchtaanval die ooit in deze oor log plaats gevonden heeft op de Vietminhsoldaten, die wild schreeuwend naar de prikkel draadversperringen renden. De Vietminh generaal Giap werpt alle beschikbare man schappen in de strijd, maar de Fransen, die een uitstekend over zicht over de vlakte hebben, ver trouwen er op, dat alle Vietminh- aanvallen afgeslagen kunnen worden en dat het met deze aan val evenzo zal gaan als met de vorige: duizenden rebellen dood en gewond. Hetgeen misschien tot gevolg zal hebben dat de Vietminh geen kans krijgt een derde soortgelijke aanval te doen. De Vietminh - opstandelingen hebben in de eerste nacht van hun massale nieuwe aanval op Dien Bien Phoe volgens de eerste ramingen van het Franse opper bevel 1350 man aan doden verlo ren. Te Parijs wordt uit de berich ten over het verloop van de slag om Dien Bien Phoe de conclusie getrokken, dat de toestand ver beterd, doch nog steeds .critiek is. De op de Vietminh heroverde stellingen kunnen slechts door een heldhaftige en hardnekkige verdediging behouden biüven. LUXEMBURG, 31 Maart De Nederlandse regering is gemach tigd tot 31 Maart 1955 een sy steem te handhaven van prijs compensatie voor binnenlandse steenkool, die in Nederland ge bruikt wordt. Het compensatiesysteem heeft tot doel de kosten van de binnen landse kolen voor de consument te drukken door middel van re geringssubsidies aan de produ centen. Het hoge gezagsorgaan van de K.S.G. kan deze beslis sing altijd herzien tot 30 Septem ber 1954. Het Hoge Gezagsorgaan heeft vandaag meegedeeld deze beslis sing genomen te hebben, omdat de Nederlandse regering beloofd heeft de toepassing ervan zo veel mogelijk te beperken. BORDEAUX, 31 Maart (AFP) Zich uitsprekende over de ver zoeken van één der verdedigers van Marie Besnard, die gevraagd had om aanwijzing van drie leden van de academie van wetenschap pen als contra-deskundigen en voorlopige invrijheidstelling van de van moord op een aantal fa milieleden beschuldigde weduwe, heeft het Hof van assisen van Bordeaux beslist, dat het proces voortgang zal vinden. Het proces tegen Marie Bes nard werd enkele weken geleden, na een langdurige onderbreking voor nader onderzoek, hervat. Volgens de beschuldiging zou de weduwe een aantal personen door middel van toediening van arseni cum vermoord hebben. Het gaat thans om de vraag, of het in de lijken, met name in de hoofd haren, aangetroffen arsenicum daarin mogelijk pas naderhand kan zijn terechtgekomen. Van be paalde deskundige zijde is name- Wrak van onbekend schip gevonden STAVANGER, 31 Mrt. (A.P.) Voor de Noorse Westkust, onge veer ter hoogte van Stavanger, is vandaag het drijvende wrak ontdekt van een onbekend, 350 a 400 ton groot schip. Het wrak is ontdekt door het Noorse schip „Bro". De romp is grijs geschilderd en aangenomen wordt dat het schip van Neder landse of Duitse nationaliteit is. Overlevenden zijn niet gevonden. lijk aangevoerd, dat de grond, waarin de lijken begraven waren, arsenicumhoudend was, en dat bijivoorbeeld het voor gewassen- béspröeiïnig op aangrenzende landbouwgronden aangewende vergif met het grondwater mee de graven kan zijn binnengedrongen. MONNET NAAR AMERIKA CHERBOURG, 31 Maart (A.P.) Jean Monnet, de president van de K.S.G. is vandaag uit Cher bourg met de „Qiueen Elizabeth" naar Amerika vertrokken. Monnet zal naar Washington gaan om de Amerikaanse rege ringsautoriteiten te verzoeken om een lening, teneinde de investe- nnge- te kunnen financieren, die noodzakelijk zijn voor de ontwik keling van de Kolen en Staal gemeenschap. WASHINGTON. 31 Maart, Rtr. Schout-bij-nacht Manseau, waarnemend hoofd van het bu reau voor schepen, heeft de com missie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden Woensdag medegedeeld, dat de Amerikaanse marine dit jaar wil beginnen met de bouw van een tweede „atoomduikboot", een derde vliegdeksohip van 65.000 ton en 28 kleinere schepen. Volgens Manseau zou de eerste „atoomduikboot", de Nautilus, spoedig gereed moeten zijn.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1