J Regering steunt vernieuwing van de vissersvloot Moet Friese volk beslissen over onderwijs in 't Fries? Tempo en I VA 3 strijden om kampioenschap 2 e klas Districten gaan selecteren rmu NACHTVORST \hMi) Geen akte Fries te behalen voor katholieken? vijand van onze tuintjes R.KNed. Handbalbond de pers sien van nieuwe ïcollectie Jft VOOR 1JSELMEER VISSERIJ EXTRA GUNSTIGE REGELING Tiveede Kamercommissie rapporteert St. Liduina" telt 100.000 leden Tafeltennis in Noordhollands Noorderkivartier Promotie-degradatie regeling biedt gunstige perspectieven N.O.-polder kiest geen Statenleden kan in ons tot machine citaties aan de RDHOLLAND HOORN 4KELE MODELLEN ONZE COLLECTIE LS EN COSTUUMS DE MODESTOFFEN 1954 fKféil KJ sss eur ge- rne Box- vallende schou- aparte Vrijdag 2 April 1954 Pagina 11 (Van onze parlementaire redactie). De regering zal 17,5 millioen gulden bijdragen in de vernieuwing van de zeevisserijvloot en 2,5 millioen gulden voor de steun aan de visconservenindustrie. Dit heugelijke nieuws voor de visserij, dat in een nota aan de Staten Generaal is verwerkt, is door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mans- holt, persoonlijk medegedeeld op de Visserijdag 19531954 die in het Parkhotel in Den Haag werd gehouden. Minister Mansiholt verklaarde, dat de door de overheid gegaran deerde credieten verstrekt zullen worden via de Herstelbank, die daarbij geadviseerd zal worden door een orgaan van advies. Met deze gelden hoopt men het vol gende vlootplan in de komende tién jaar. te kunnen verwezenlij ken: van de 230 loggers zullen er 40 vervangen worden door grote en meer moderne schepen. De trawlervloot van 25 schepen zal met 5 schepen worden uitge breid, terwijl bovendien 5 oude trawlers door nieuwe vervangen worden. De kottervloot van 450 schepen zal in principe niet wor den uitgebreid, doch aan 40 ïjsel- meervissers, die op de Noordzee de visserij willen uitoefenen zal gelegenheid worden gegeven hun kotters door Noordzeevaartuigeh te vervangen. De garnalen- en ansjovisvissers zullen geholpen worden om honderd van hun schepen door tweede handssche pen te vervangen. Voor de credietverlening aan schippers en reders, die tot uit breiding of vervanging wensen over te gaan, geldt het volgende schema: Zij zullen zelf 25 pet. van het benodigde kapitaal bijeen moeten brengen, 25 pet. zal ge vonden moeten worden uit parti culiere leningen, het overige deel komt van de Herstelbank. Van dit laatste crediet wordt drie kwart door de overheid gegarandeerd. Voor de IJseltneervissers en gar- nalenvissers geldt een gunstiger regeling. De regering gaat er van uit, dat de IJselmeervissers niet allen in staat zullen zijn 25 pet. aan eigen middelen dp te brengen, zodat zij de vervanging van hun oude vaartuigen geheel met cre dieten moeten financieren. De Herstelbank zal deze credietver lening geheel verzorgen waarbij 25 pet. als eerste hypotheek wordt verstrekt, terwijl het restant voor drie kwart door overheidsgarantie zal worden gedekt. In totaal is voor de vernieuwing van de vissersvloot in de komende tien jaar 44 milioen benodigd. 9>/e millioen daarvan moeten de vissers zelf opbrengen, 11 mil lioen moet komen uit particuliere leningen en 23'/s millioen uit de Herstelbank. Minister Mansholt gaf zijn toe hoorders verder de wenselijkheid in overweging om aan een univer- siteit_ of hogeschool een leerstoel te stichten voor de visserij. Mr Koops commies-griffier bij de Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft mr W. Koops, V.V.D.-raadslid van de ge meente Voorburg, met 40 stem men tot commies-griffier be noemd. Er waren drie stemmingen nodig. Bij de eerste stemming kwam mr Rozen met 13, Koops met 23 en mr J. L. Kranenburg, een broer van de staatssecretaris, met 28 stemmen uit dè bus. Ande re candida'ten kregen een gering aantal stemmen. Bij de tweede Stemming bleef mr Kranenburg nOg aan de kon. Hij kreeg 33 stemmen, mr Koóps 30 en mr Rozen 10. De derde stemming bracht de beslissing. Mr Rozen haalde nog 3 stemmen, mr Kra nenburg 35 en mr Koops 40, juist de gewone meerderheid omdat in totaal 79 stemmen waren uit gebracht. D.W.O.W.-NIEUWS WIERINGERJMEER. Het ver lies van het le elftal Zondag j.l. was wel tragisch. De laatste trap die in deze wedstrijd voor het eindsignaal van de scheidsrechter werd gegeven was het winnende doelpunt voor de tegenpartij. Een gelijk spel had bovendien beter de verhoudingen weergegeven. Toch kunnen we over het resul taat van deze Zondag tevreden zijn. Zie de uitslagen: DWOW I-Schellinkhoüt I 2—3 DWOW II-WGW 5 1—1 Zwaagdijk a-DWOW a 23 KGB b-DWOW b 0—4 WW adsp.-DWOW adsp. 24 Het le elftal krijgt nu a.s. Zon dag 4 April een mooié gelegen heid dit verlies te herstellen in de wedstrijd tegen Vesdo I. Toch moet ook deze wedstrijd vooral niet te licht worden opgevat. Er zal worden gespeeld op het ter rein te Wieringerwerf. Aanvang 2 uur. Veel succes. De opstelling wordt per kaart bekend gemaakt. De iun. b spelen om 12 uur thuis tegen SEW b. Zorgen jul lie weer voor een óVêrwkming, jongens? Opstelling: doel P. Schalkwijk: achter B. Muller, J. Brattinga; midden W. Jansen, Ko Soesber gen, P. Terpstra; voor J. v. Heer waarden, A. Juurlink, C. Bogers, J. Rijk, C. v. Eekelên. Bij het Katholieke Ziekenfonds „St. Liduina", instelling van de diocesane K.A.B. in het Aarts bisdom Utrecht, is Woensdag het honderdduizendste lid ingeschre ven. Het was de heer Jos. Taken uit Aalten. Met het bereiken van het aantal van honderdduizend leden is „St. Liduina" de goede derde in de rangorde naar groot te van diocesane katholieken zie kenfondsen. In 1930 op bescheiden wijze begonnen in Houten en Schalk wijk, duurde het tot 31 Decem ber 1942, dat „St. Liduina" be gon te groeien. In de loop der jaren steeg het aantal leden ge stadig tot men nu de 100.000e kon inschrijven. Indien echter de tientallen aanvragen uit verschil lende plaatsen om daar een afde ling van het katholiek zieken fonds te mogen stichten, niet had den moeten worden afgewezen, dan zou bovenstaande lijst er nog heel anders hebben uitgezien. Het nog altijd steeds geldende zieken- fondsenbesluit van 1941 staat na melijk aan een ziekenfonds alleen werkzaamheid toe in de plaats, waar dit reeds gevestigd is. Uit breiding in de zin van de stichting van nieuwe afdelingen, is verbo den. De hoop is thans gevestigd op de komende Ziekenfondswet. Ëen nieuwe wet waarin aan iedereen de vrijheid van keuze van zieken fonds wordt gelaten, én die de mogelijkheid dient te openen in alle plaatsen, waar mén zulks wil, ziekenfondsen op levensbe schouwelijke basis op te richten. De Onderwijscommissie uit de Tweede Kamer schaart zich niet zonder meer achter het wetsontwerp van minister Cals tot regeling van het onderwijs in de Friese taal en het gebruik van die taal of van een streektaal, als voertaal bij het lager onderwijs. Er zijn nog vele vragen te beantwoorden, aldus deze commissie, die de minister verzoekt, alvorens het voorlopig verslag van de commissie te beant woorden eerst te informeren hoe het Friese volk (niet enkel dus de „Friese Beweging") over een en ander denkt. Voorgesteld wordt de Provinciale Staten van Friesland om een advies te vragen. Een lid van de commissie is van mening, dat het wetsontwerp slechts een deel van de verlangens van de Friezen in vervulling doet gaan. Het ideaal ziet dit lid: Fries naar binnen en Nederlands naar buiten. Dit houdt in, dat verfrie- zing, eigenlijk herfriezing, het ge hele Friese volk raakt en dat de eisen derhalve verder strekken dan hetgeen thans in het wetsont werp wordt voorgesteld. Dit lid trekt een vergelijking met de Vlamingen in België. Eerst toen de Vlamingen de Nederlandse taal leerden beheersen waren zij ook in staat, goed Frans te spreken en te verstaan. Door andere leden van de commissie wordt de verge lijking met Vlamingen afgewezen. Vele vragen. Met betrekking tot het gebruik van het Fries als voertaal leefde bij verschillende leden een aantal vragen. Zo konden zij niet goed inzien, waarom dit in het wets ontwerp sterk wordt geaccen tueerd. De Lager-Onderwijswet 1920 sluit nergens het gebruik door onderwijzers van de streek taal Uit. Zo gezien houdt het wetsontwerp een beperking in. Tot nu toe staat het de onderwij zers vrij in alle klassen van de lagere school Fries te spreken, als het wetsontwerp is aangeno men is het Fries alleen toegelaten tot in de eerste drie klassen. Deze ledëh zijn ook van mening, dat gebruik van het Fries er toe zal leiden, dat Nederlands .voor de kinderen een vreemde taal wordt. Verder maken deze leden zich bezorgd over het onderwijs aan kinderen van niet-Friezén, die in Friesland wonen. Zullen er voor zieningen worden getroffen voor dié kinderen, wier ouders in de eerste leerjaren het Nederlands als voertaal prefereren? Ook leek het de commissielelen niet denk beeldig, dat eëh vermindering van niet-Friezen om eén werkkring in Friesland te vinden omgekeerd tot gevolg zal hebben, dat ook Frie zen moeite zullen hebben buiten Friesland aan de slag te komen. In het bijzonder zal dit gelden voor onderwijzers. Niet drie maar twee jaar. Andere leden van de Commis sie, die de opgesomde bezwaren niet alle deelden, waren toch wel van mening, dat het voorstel van de minister om het Fries in de eerste drie leerjaren als voertaal mogelijk te maken, beperkt moet worden tot twee jaar. Van de zijde van de K.V.P. werd er nog op gewezen, dat ér in Friesland geen, katholieke kweekschool is, waar katholieke leerlingen een akte Fries kunnen behalen. De R.K. kweekscholen in Steenwijkerwold en in Hilversum worden echter door vrij veel Friese leerlingen bezocht. Niette min zal hun aantal te gering zijn om volgens de geldende normen tot een gesubsidieerde opleiding voor de akte Fries over te gaan. Aan de minister wordt gevraagd of hij bereid is zodanige facilitei ten te verlenen, dat op deze scho len het onderwijs in de Friese taal wordt mogelijk gemaakt. DUUR BRANDJE 's-GRAVENHAGE, 1 April. Een Haagse dame hééft de zer dagen met een karton nen doosje, waarin zich 150 gulden spaargeld bevond, de kachel aangemaakt. Haar man, die dit verliës bemerk te, riep de hulp in van de technische opsporingsdienst van de Haagse politie. Deze politiedeskundigen hebben Urenlang .in de asla gecom bineerd en gededuceerd, maar het doosje bleek zo grondig verbrand te Zijn. dat van de bankbiljetten (15 van een tientje) geen spoor meer te bekennen was. Weg vacantie. Op 11 April a.s gaan de Belgen ter slembus om zich uit te spreken over de verkiezing van een nieuw Parlement. Grote horden, de punten van de partijprogramma's naar voren bren gend, wekken de kiezers op om de „juiste" te stemmen. Van verkiezingsstrijd is geen sprake in België. (Van onze weerkundige medewerker).. De winter ligt nu weer achter ons en we mogen haast wel zeg gen, dat het nu met sneeuw en ijs eerst weer voor een tijdje gebeurd is. De huisvrouwen zijn al bezeten van de schoonmaak-woede en de zomerjaponnen worden te voor schijn gehaald. April kan immers al zulke heerlijke dagen brengen. En dit is inderdaad juist, maar toch brengen, vooral voor de tuin bouw, deze maanden nog een ge vaarlijke vijand mee. Niet een vijand, die met harde wind en ijzige koude ons dagenlang ver drukt en overheerst. Nee, maar deze vijand kan het beste verge leken worden met een sluipschut ter. Hij komt maar even, maar kan in die korte tijd veel schade aanrichten onder de gewassen. Deze vijand is n.I. nachtvorst. Toch kan men, door goed op te letten, verhinderen dat men door nachtvorst wordt verrast. Voor komen kan men het natuurlijk niet, maar „een gewaarschuwd man telt voor twee", mag toch ook zeker hier gelden. De twee factoren, die zeer gun stig zijn voor het optreden van nachtvorst zijn heldere hemel en weinig wind. Bij heldere hemel n.I. straalt de aarde 's nachts veel warmte uit in het wereldruim. Ook bij be wolkte lucht gebeurt dit, maar dan wordt de uitgestraalde warm te door de wolken teruggekaatst eh ontstaat er op zö'n manier een evenwichtstoestand en wordt te grote afkoeling tegengegaan. Ont breken de wolken echter, dan gaat de uitgestraalde warmte ver loren in de wereldruimte. Het aardoppervlak verliest warmte, koelt dus af on dit kan zo ver doorgaan, totdat de temporatuur aan het oppervlak tot beneden r.ul daalt en zich dus nachtvorst voordoet. Is er nu nog vrij veel wind, dan wordt deze koude lucht aan het aardoppervlak steeds weer ge mengd met warmere lucht op iets grotere hoogte, hetgeen tot gevolg heeft, dat de temperatuur niet zo laag wordt. Het is nu dus ook duidelijk, waarom het K.NM.I. te de Bilt vaak waarschuwt voor het optreden van nachtvorst op „beschutte plaatsen". Voor het bepalen van de nacht vorst heeft het K.N.M.I. op een groot aantal plaatsen (het vorig jaar 150) speciale thermometers geplaatst. Deze staan dus, behalve bij de specifieke weerstations, ook bij een groot aantal vrijwillige medewerkers. Deze nachtvorst- thermometers staan op een hoogte van 10 cm boven het aardopper vlak. Het zijn zgn. minimumther mometers, d.w.z. dat er in die thermometers een staafje zit, dat, als de temperatuur lager wordt, met de vloeistof daalt. Stijgt de temperatuur weer, dan blijft het staafje op de laagste stand staan, zodat men 's morgens bij aflezing kan zien, wat de laagste tempera tuur geweest is in de afgelopen nacht. Het verschil in temperatuur, aangegeven door de thermometer in de thermometerhut en de nachtvorstthermometer kan soms meer dan 5 .graden bedragen, dat wil dus zeggen: op 2.10 meter hoogte ruim 5 graden verschil in temperatuur. Zoas reeds gezegd, ontstaat nachtvorst door afkoeling tenge volge van uitstraling. Nu hangt deze uitstraling echter weer af van de samenstelling van de grond. Het tegenovergestelde ge val is een ieder van onze lezers wel bekend. Men weet n.I. maar al te goed, dat in de zomer als de zon schijnt een grote zand vlakte veel warmer wordt dan een kleigebied. Het zijn nu juist de gebieden, die snel verwarmd worden, die ook het vlugste weer hun warmte afstaan. Het blijkt dan ook wel in de practijk, dat men op zandgrond b.v. meer scha de van nachtvorst heeft dan op de klei. Zo is aan de hand van de ge dane waarnemingen gebleken, dat het Noordelijke kleigebied even als de kop van Nöord-Holland veel minder last hebben dan de zandgronden van Drente. De zandstrook achter de duinen in Noord-Holland echter ondervindt ook aanzienlijke schade door nachtvorst. Een voorbeeld hiervan uit de practijk is wel het volgende. Op 11 Mei van hfet vorig jaar werden de minimumtemperaturen geme ten: Hoogk&rSpel (zavel) 4- 4,3 Castricum (duinzand) 5,1 Den Helder (klei) 2,1 Ruinen (zand/veen) 6,2 Uithuizen (zéeklei) 2,0 Kan men zich beschermen tegen nachtvorst? Op grote percelen is dit vrijwel ondoenlijk. Toch kan men op kleine akkers wel het een en ander doen. Een ieder kent de methode om b.v. jonge opkomen de boontjes te bedekken met bloempotten of kranten. Ook wor den 's nachts wel vuren aange houden, terwijl men ook proeven heeft genomen met krachtige ven tilatoren, die een zo krachtige luchtstroming boven 't bedreigde perceel tot stand te brengen, dat te grote afkoeling wordt voorko men. Al met al echter blijft ze een vijand die elk jaar weer heel wat plantjes doet sneuvelen, dit tot verdriet van zowel beroeps tuinders als amateur-tuinier. H. R R. Post-station geopend BERGEN AAN ZEE. In het winkelpand van de heer N. Fol- gers is gisteren het postkantoortje geopend, dat gedurende 2 maan den opgeheven is geweest. De be woners wérden in deze periode door de P.T.T. op een andere wijze voor de afdoening van hun postzaken geholpen. De herope ning is door de bewoners van harte toegejuicht. De competitie van de afdeling N.H. N.K. is ten einde. -Competitieleider Koster kan 1111 wat ruimer adem halen, nu hij zijn competitieschip in veilige hkven heeft geleid. A.s. Zondkg start dé promotie-degrhdatie-compfetitie, waarin zal worden uitgemaakt welke teams er zuilen promoveren of degra deren. Alleen de junioren gaan nog een paar weken, door, daar dit pro gramma nog niet is afgewerkt, terwijl a.s. Zaterdag in Alkmaar de besliS- siiigswedstrijd in de 2e klasse Tempo- IVA 3 wordt veirspeeld. De uitslag? is moeilijk te raden. Zeker is het, dat beide teams elkaar danig, op een spor tieve manier natuurlijk, partij zullen geven. In de le klasse staat Dishie 2 weer aan de poort van de overgangsklasse. Zal zij deze keer in staat zijn deze toegang te openen? Wij iidpen het van harte. In de onderste regionen zijn het Dito en Disnie 3, die sarrien met de 2e klas kampioen moeten gaan strijden om 1 of 2 plaatsën in de le klasse. Zullen Koster c.s. fcich weten te hand haven? We géven de Grootebróekers een goede karis. De eindstand: Disnie 2 12 11 1 0 23 90—30 IVA 12 10 1 1 21 79—41 De Merletten 12 6 2 4 14 62—58 DSS 12 5 2 5 12 65—55 IVA 2 12 3 1 8 7 51—69 Dito 12 1 2 9 4 38—82 Disnie 3 12 1 1 10 3 35—85 Zoals we ireeds. ïhemorëerden, wordt a.s. Zaterdag uitgemaakt wie in de 2e klasse zich kampioen mag noemen eh hierdoör gaat jneedingen naar een plaatsje ift de eerste klasse. Onderaan zijn IVA 5 en HCSC het kind van de rekening. Zij zülièri met de 2e en 3e van de 3e klasse A en B gaan uit maken; wie van hén het volgehde sei zoen in de 2e kiasse mag uitkomen. Dit gaat om 4 plaatsen. Dë eindstand: Tempo 12 7 3 IVA 3 12 8 1 WGW 12 6 4 DSS 2 12 7 1 IVA 4 12 5 0 IVA 5 12 2 1 HCSC 12 2 2 17 74—46 3 17 70—60 2 16 68—52 4 15 64—56 7 10 52—68 5 48—72 4 44—76 6 10 In de 3e klasse A was LTTV heer en meester en werd ongeslagen en zonder één enkel verliespuift kampioen. De Langedijkers zullen in dè 2e klasse zeker geen gek figuur slaan. IVA 6 en De Merletten 2 zullen Via de promotie- competitie proberen in de sporen van de kampioen te blijven. De rode lan taarndrager HCSC 3 krijgt nog een kans in de degradatiewedstrijden om zich in de 3e klasse te handhaven. De Heldersen zullen echter móeten aan pakken, want de 4e Klassefs zijn lang niet mis. Eindstand LTTV 12 12 0 0 24 106—14 IVA 6 12 7 2 Merletten 2 12 7 1 DSS 3 12 5 2 HCSC 2 12 3 3 IVA 7 12 3 2 7 HCSC 3 12 0 0 12 16 68—52 15 fl—49 5 12 67—53 6 9 50—70 8 52—68 0 6—114 In de 3e klasse B is hét tót het einde toe een zware strijd geweest. Pas in de laatste week wist Treffers het kam pioenschap te behalen, iets wat zij dan ook zeker verdiend hebben. St Victor, die na een flinke eindspurt op de 2e plaats belandde, gaat nu met Komeet deelnemen aan de promotiewedstrijden voor de 2e klasse. Onderaan zal Disnie 5 haar pjaats in de 3e klasse móeten verdedigen. Deze jeugdige Höornse spelers züllèrt nog wat extra moëtën trainen willen ze 3e klasser blijven. Eindstand Treffers 14 10 2 2 22 91—49 St. Victor 14 8 2 4 18 91—49 Kdtheët 14 7 5 2 19 73—67 Diërtié 4 13 7 0 6 14 72—58 Dito 2 14 6 2 6 14 66—74 LTTV 2 14 4 4 6 12 62—78 DTO 14 4 2 8 10 52—88 Disnie 5 13 0 1 12 1 44—86 In 4A was het DSS 4 die met de erepalm ging strijken en hiermede een plaats in de 3e klasse veroverde. WGW 2 mag dit via de promotiewedstrijden proberen. De Wit Geel Witters achten we hiertoe wel in staat. Schagen 2 had hier weinig in te brengen en kreeg dan ook geen enkel winstpunt. De eindstand: DSS 4 12 9 WGW 2 12 9 Schagen Be Fair IVA 9 LTTV 4 Schagen 2 2 1 12 8 1 12 6 12 4 12 3 12 0 0 12 1 20 89—31 2 19 82—38 3 17 73—47 5 13 62—58 7 9 50—70 6 43—77 0 21—99 Treffers 3 had het in 4B wel erg gemakkelijk. De enige die hen kon volgen was Dito 3 en dit team mag dan ook aan de promotiecompetitie deelnemen. Treffend is hier, dat de Donato-tèams allen onderaan eindig den. De Andijkers zullen nog wat meer kracht in hun spel moeten leggen om tot betere resultaten te komen. Eindstand Treffers 3 14 14 0 0 28 122— 18 Dito 3 14 11 0 3 22 97— 43 DTO 2 14 6 3 5 15 70— 70 Komeet 2 14 6 1 7 23 66— 74 Komeet 3 14 5 1 8 11 66— 74 Donato 14 5 1 8 11 63— 77 Donato 2 14 4 2 8 10 47— 93 Donato 3 14 0 2 12 2 27—113 Hoeden af voor Be Quick! Dit team uit Nieuwe Niedorp speelde het klaar, om in de 4e klasse C ongeslagen het kampioenschap te behalen. We gelo ven, dat dit team het volgend jaar in de 3e klasse wel klaren zal. ODI was LTTV 3 net de baas op de ranglijst en gaat nu promotiewedstrijden spelen. De eindstand: Be Quick 12 12 0 0 24 95—25 ODI 12 6 3 3 15 71—49 LTTV 3 12 6 2 4 14 69—51 DSS 5 12 3 4 5 10 57—63 Be Quick 2 12 3 3 6 9 53—67 Treffers 2 12 3 3 6 9 45—75 ODI 2 12 1 1 10 3 30—90 In 4D was het Purmerend dat Tempo 2 op de eindstreep klopte eh de ere palm voor zich opeiste. De Blokke^se reserves lieten zich de laatste wedstrijd door Vice Versa met lege handen naar huis sturen. Nu kunnen ze zich mid dels de promotiecompetitie tocb, nog in de 3e klasse werken. Van Disnie 6 hadden we een beter resultaat ver wacht. De Horenaren hebben het wel even te makkelijk opgenomen. De eindstand: Purmerend 10 8 1 1 17 8Q-20 Tempo 2 10 7 1 2 15 66—34 Vice Versa 10 6 2 2 Purmerend 3 10 4 2 4 WTTV 10 1 0 9 Disnie 6 10 1 0 9 14 63—37 10 45—55 2 24—76 2 22—78 16 55—45 10 51—49 47—63 28—72 25—75 In 4E is hét al Purmerend, wat de klok slaat. Deze club uit de marktstad heeft heel wat noten op haar zang. Gaat het le en het 2e team via het kampioenschap naar de 3e klasse, het 4e mag in de promotiewedstrijden pro beren het voorbeeld van de grotere broers te volgen. Eindstand Purmerend 2 10 10 0 0 20 95— 5 PUrmerehd 4 10 8 0 2 Purmerend 5 10 5 0 5 Vlée Versa 2 10 5 0 5 WTTV 2 10 1 0 9 Vice 'JVersa 3 10 1 0 9 In de hoogste klasse Dames is DSS. na een zware strijd met Treffers en Disnie, er in geslaagd het kampioen schap te behalen. In de laatste wed strijd tegen Dito moest Treffer^ met lede ogen toezien, dat de Grootebroe- ker dames de beide punten mee naar huis namen. De Dito-dames hadden wij zeker een hógere plaats óp de rang lijst toegedacht. DSS 2 eindigde onder aan en zal tegen de kampioenen uit 4A en 4B haar plaats in deze klasse moeten verdedigen. De eindstahd is aldtis: DSS 10 8 0 2 16 66—34 Treffers 10 7 0 3 14 67—33 Disnie LTtV Dito DSS 2 10 6 10 10 10 3 13 58—42 45—55 6 49—53 2 17—83 Mét verwondering keken wij iedere week naar dè stand in de 4e klasse A. En hier bedoelen wij St. Victor mee. Deze dathes uit Obdarn, dié voor het eerst competitie speelden, kendèn geen pardon en gavem gèen enkel verlies- punt cadeau. Een bijzondere gelukwens is hier wel op zijn plaats. We geloven wel, dat we dit team het volgende seizoen in de 3è klasse zien uitkomen. De eindstand: St. Victor 10 10 LTTV 2 10 6 HCSC 10 5 IVA 10 4 Sóhagèn 10 1 HCSC 2 10 1 0 20 88—12 3 13 58—42 4 11 53—47 8 3 10 50—50 3 30—70 20—80 In de 4e klasse B warén het treffers 2 en Dito 2 die hiér de lakens Uit deelden. Dito 2, dat een kostbaar puntje tegen Treffets 3 verspeelde, kwam dit nu hét tekort om een be- slissihgswedstrijd te forceren, Verras send was het, dat deze teams tegen elkaar allebei thiiis verloren. Eigen home geeft zekef geen inspiratie bij de dames. Eindstand Treffers 2 Dito 2 Disnie 2 ODI Donato ODI 2 Treffers 3 Donato 2 14 13 0 14 12 1 14 14 14 14 14 14 1 0 7 1 9 1 9 1 8 1 12 26 120— 20 25 98— 42 15 75— 65 14 76— 64 9 61— 79 9 50— 90 11 57— 83 3 25—105 Zoals we reeds in de aanhef schre ven* zijn dé junioren nog niet aan het eind. Hier is de strijd om de leiding nog Steeds niét beslist. DVO A heeft hiér relatief dé beste papieren, terwijl St. Victor A én Dito A op de uitkijk staan op een misstap van de leider. De stand: 18 lë 0 16 14 1 16 13 1 18 St. Victor A DVO A Dito A St. Victor B Treffers A Komeet A DTO B Treffers C Treffers B Dito B 15 17 15 16 16 17 2 10 12 2 9 10 4 9 10 1 11 9 0 16 2 32 139— 31 29 125— 35 27 11941 89— 91 72— 78 71— 99 52— 98 52—108 62— 98 30—140 De Districtsdag van 2 Mei nadert met rasse schreden en tot nu toe zijn de Technische dagen door de weersomstandigheden ge heel in het water gevallen. De T.C. van de districten zijn dus voor de samenstelling van hun districtselftal wel erg gehandi capt geworden. Maar het District Noord heeft nog een goede oude kern met veel ervaring. Het lijkt ons heel verstandig, dat de T.C. ook dit elftal in zijn geheel heeft opgeroepen, om te zien of deze combinatie nog voldoet, om even tuele zwakke plekken aan te vul len met de ontdekkingen die het deze dag mogelijk zal doen. Wan neer dan het uitverkoren groepje nog vóór de grote dag in Hiile- gom voldoende trainingswedstrij den krijgt, dan behoeft de T.C. uit de Noord nog niet alle moed te verliezen. Het programma voor het Distr. de Noord laten we hieronder vol gen. De Technische Dag heeft plaats o.p de terreinen van St. Victor te Obdarn en vangt aan om 13.00 luir. De speelsters diehen echter om 12.30 aanwezig te zijn. Het programma luidt: 13.00 uur: Elftal Wit-eiftal Blauw 13.45 uur: Distr. elftal '53 elftal Rood. 14.30 uur Junioren-wedstrijd of eventueel beslissingswedstrijd? 15.30 uur: District elftal 1953 corwb. Rood-Wit-Blauw 16.15 uur: 2 elftallen, gevormd uit Rood-Wit-Blauw. Elftal Wit tegen Elftal Blauw Aanvang 13.00 uur Elftal Wit: G. Groot (Con-Brio); N. Kruijer (VZV), T. B'leeiker (Hugo Girls), H. Groen (VZV), G. de Vries (SEW), Smit (Con-Zelo), T. Bur ger (Geel-Zwart), A. Schilder (Con-Brio), A. Koopman (SEW), To Bleeker (Hugo-Girls), L.Veldt (D.W.O.). Elftal Blauw: L. de Wit (Geel Zwart): G. Mooij (Hugo-Girls), A. Vink (Strandv.), T. Hooge'boorn (VIOS) G. Beerepoot (FSA), G. Schipper (FSA), R. Kuijs (St. Victor). J Sistermans (Excelsior), A. Beek- veld (Strandv.), Nannes (VIOS) G. Kuin (Excelsior). Res. C. Bleijondaal (G.Zwart); A. Brattinga (DWO). Districts-elftai '53Elftal Rood Aanvang 13.45 uur District-elftal: Bouwma (WGW); Beun(WGW) T. Huiiberts (TOP), Heddes(TOP) T. Terra (VIOS). C. de Wit (Geel Zwart); J. v. Loon (DWO); A. Groen (VZV); B. Zuurbier(FSA) St. Wit (VZV); v. Amersfoort (WGW). Elftal Rood: (Geel-Zwart); v. d. Gulik (DTS); V. Wijniker (Vl.Vlug); M. Bakker (Con Brio): de Wit (WGW): G. Boon WGW); Th. Schilder (Geel- Zwart); A. de Wit (WGW); R Biezen (Alw. Forw.); R. Lem- mens (Vl.Vlug). Res.: G. Bakker (Strandv.) en J. Bos (DWO). Ook het District Kennemerland Zaanstreek gaat selecteren. Dit district wist vorig jaar op ver rassende wijze de beker te ver overen. Het is ons wel bekend, dat het zich ook dit jaar weer op bijzondere wijze voorbereidt. De T.C. heeft echter omtrent haar plannen niets uitgelaten, zodat wij hierover ook geeh bijzonder heden kunnen geven. De competitieleiding heeft van dP Interland-Zondag gebruik ge maakt om een inhaalprogramma vast te stellen, een programma, dat bijzonder in de junioren-afde lingen nog wel van belang is, zodat we voor a.s. Zondag wel eHkele beslissingen voor de bo venste of onderste plaats ver wachten. Het programma in de Noord: 2e klasse: Hugo G. 2—VZV 2, 13.40 of 16.15 3e klasse: Geel-Zwart 2—Con Brio 2, 15.45 WGW 2—WGW 3. 16.30. Junioren AA: Geel Zwart aVZV a. 16.45 WGW a—VIOS a, 17.00 VI. Vlug a—Hugo Girls a, 12.00 Con Zelo r—DWO a, 16.15 Junioren AB: Con Brio a—Strandvogels a, 13.00 FSA aExcelsior a. 17.30 VIO a—DTS a, 12.00 Alw. Forward aSEW a. 16.50 Junioren B: Con Zelo b—DWO b, 17.00 VZV b—Geel Zwart b. 16.00 Adspiranten A: WGW—Geel Zwart, 16.15 TOP—VI. Vlug. 13.40 of 16.15 B: Con Zelo—VZV. 13.40 Con BrioDWO. 13.45 C: FSA—VIO, 13.40 Alw. ForwardSEW, 16.15 KennemerlahdZaanstreek: lste klasse:' BI. ZwartZeevogels MeenvogelsDIO 2e klasse: HBO—PSCK AdeltoertTYBB 2 3e klasse A: HBC 2—IEV 3e klasse B: IEV 2—ADO 2; O.G. 2—DIS 2; DDOAOG 2. Bescheiden begin Kruiden- teelt aan de Uangedijk BROEK OP LANGENDIJK. Hoewel de animo niet groot is om het met andere producten te proberen ter vervanging van de vastgelopen koolbouw, is er toch een aantal tuinders, dat van plan is om met de kruidenteelt een proef te nemen. De te betelen oppervlakte bedraagt één ha Volgens deskundigen leent de kruidenteelt zich vooral goed voor de lichtere gronden. Junioren Hoofdklasse: Adelbert—TYBB a Oranje-Wit—ADO. Junioren: MeervogelsDIO; Leonidas b— TYBB c: TYBB b—Leonidas a; VBO b—Adelbert b; DIS b—Or.- Wit b. Adspiranten: Or.-Wit bAOG; DISAdelbert. Na-competitie: VBO aZeevogels a. Ministerieel antwoord 's GRAVENHAGE, 1 April. Op vragen van het Eerste Kamer lid de heer De Vos van Steen- wijk betreffende de uitoefening van het kiesrecht door ingezete nen van de Noordoostelijke Pol der voor de Provinciale Staten, heeft de minister van Binnen landse Zaken schriftelijk geant woord, dat hem tot dusver niet is gebleken, dat bij sommige in gezetenen van de Noordoostelijke Polder twijfel bestaat omtrent de uitoefening van het kiesrecht voot de Provinciale Staten, om dat volgens tabel B, bedoeld in art. e 1 van de Kieswet, het open baar lichaam de Noordoostelijke Polder is ingedeeld bij de Staten- kieskring Kampen. Aangezien de inwoners van het openbaar lichaam de Noordooste lijke Poldér geen ingezetenen van een provincie zijn, missen zij, in verband mét net bepaalde in art. b 1 der Kieswet, ondanks de vermelding van dit gebied in tabel B, bedoeld in art. e 1 dier wet, de bevoegdheid deel te ne men aan de verkiezing van de leden der Provinciale Staten van Overijspl. Aan de verkiezingen van de leden der Tweede Kamer nemen de bedoelde inwoners, waar zij ingezetenen des rijks zijn, wel deel. Krachtens het besluit tot instelling van een openbaar lichaam voor het gebied van de Noordoostelijke Polder, geldt voor dit gebied dezelfde indeling als voor dc gemeente Kampen, waar door het valt onder de kies kring XV (Overijsel) van tabel A, bedoeld in art. e 1 der Kieswet Bij het ontwerpen van de nieu we Kieswet werd het wenselijk geacht nu tabel B het gehele grondgebied van Nederland in deelt daarin ook de Noord oostelijke Polder te vermelden, ofschoon dit, gezien het boven staande, in feite overbodig kan worden genoemd. Bij nadere overweging heeft de minister gemeend, dat een ver melding van de Noordoostelijke Polder in tabel B beter achter wege kon blijven. In verband hiermede werd in art, 32 van het bij Koninklijke Boodschap van 25 Januari 1954 ingediende ont werp van wet tot instelling van een gemeente Emmeloord voor gesteld, de vermelding van de Noordoostelijke Polder in tabel B te doen vervallen en deze ver melding in tabel A duidelijk heidshalve op te nemen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 11