HET WESTEN ACHT NOTA ONAANVAARDBAAR Rondom ontslag van Juin Engeland verwerpt beslist bewering van Sovjet-Unie Minister Luns hekelt houding Duitse boeren Dagblad voor x41kmaai en omgeving De Bijbel, de onvergankelijke De jongste Russische voorstellen Overleg in N.A.V.O.-kringen K.L.M. in 39 uur De Geneefse conferentie MORGEN EERSTE ZATERDAG Onderhoud met Gruenther N.A.V.Ö.-raad zal beslissen Onteigend land ingezaaid Wervelstorm in Oost-Pakistan Overstromingen in Irak NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, f 2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 17. tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder. Keizerstr. 39, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Vrijdag 2 April 1951 - 50c Jaargang Nummer 13050 BIJ ROND een kwart millioen Katholieke gezinnen werd dezer dagen een bijbel thuis bezorgd. Een bijbel in zakformaat. Fleurig uitgegeven, bevat dit handzame boekje het grootste gedeelte van het Oude Testament. Deze ietwat Amerikaans lijken de stunt der St. Wilibrordusver- eniging en van de landelijke Ka tholieke Actie is een daad van uitzonderlijke betekenis. Een ouderwetse Katholiekendag is er m.i. niets bij. Zij kan, deze bijbel verspreiding, een waarde krijgen voor het geestelijk leven in ons vaderland, van de eerste grootte; een kerkhistorische datum worden in de Katholieke vroomheid onzer eeuw. Is ons dan tot die dag toe, de Heilige Geest onthouden? Dit te beweren ware een domme over drijving. Ja zelfs, een zeer domme. Wie maar één Kathedraal heeft gezien, gelegen tussen Uppsala in in Zweden en Toledo in Spanje, kan weten en ervaren, dat Europa Christelijk geworden, vanaf de wieg slechts één Boek heeft ver eerd. En dat is de Bijbel, de Weergaloze. De geniaalste schil ders, tot heden bekend, zijn toe- lichters in lijn en kleur van het Boek der Boeken. En hoe oordeelt de wetenschap? Het z.g. Wetenschappelijk Bij belonderzoek, nog een piepjonge wetensohap, die nauwelijks los is van haar eierschalen aldus geestig dr. H. Berkhof wordt langzaam maar zeker tot de jong ste getuige van het uniek-zijn in de wereldlitteratuur van den Bij bel van Oud- en Nieuw Testa ment. Vooral de arbeid van de gods diensthistorische school heeft reeds tot gewichtige conclusies ge leid. Eens is deze school uitgegaan van de vooropstaande mening, dat de godsdienst van O.T. en N.T. slechts een wat opvallende golf- verheffing was in de brede stroom van de antieke vóór-Aziatische vroomheid. Zonder bovennatuur lijke Openbaring. Toch bleek op de duur dat de z.g. parallellen tussen bijbelse prediking en niet- joodse religieuze opvattingen een elkander tegengestelde taal spre ken. Men was als Saul vertrokken om ezelinnen te zoeken, maar men vond een Koningschap. Er bleek meer gelijk dan eigen te zijn. Juist het godsdiensthistorisch materiaal moest tegen wil en dank getuigenis afleggen van de zelf standigheid, de eigenheid en oor spronkelijkheid van het Schrift- getuigenis. Het grote woorden boek van Kittel op het N.T. geeft door zijn materiaal en analyses daarvan een indrukwekkend be wijs. Voor het O.T. hebben we een duidelijk voorbeeld in Genesis 1. De parallellen uit de Babyloni sche scheppingsmythe laten ons enerzijds zien, hoe Genesis 1 ge lezen wil zijn (als geloofsvisie, niet als geologische beschrijving der aardlagen enz.). Anderzijds staat het bijbels scheppingsverhaal juist scherp anti ten opzichte van de Babylonische en van elke an dere soheppingsmythe. Steeds meer blijkt, hoe het bijbelonder zoek op allerlei gebied ons grote diensten bewijst en de Christe lijke opvattingen gelijk moet ge ven. De grote Kenner van dit terrein, de Franse P. Pinard S.J. voorspelde dit reeds dertig jaar geleden. Uitvoerig ietwat gingen we hierop in, omdat herhaal delijk blijkt dat er ook in het Noorden allerlei verouderde ver telsels uit het ongeloof gepopula riseerd werden en worden. Geen dichtende verbeelding, geen legers met wapens (als ooit de Goraan) verschaften het Woord van Christus toegang tot de mensenwereld. Slechts de in nerlijke Kracht van dit Woord zelf (dat in het Hebreeuws te vens „daad" betekent) dringt scheppende in de harten. Als „zwaard des Geestes" (Eph. 6.17). Is er ter wereld één schrijver, één oeuvre, dat in kracht ten leven zelfs maar in de schaduw kan staan van de H. Schrift? Wie leeft uit Homeros, uit Pla toon, Cicero, Livius, uit Aristo phanes of uit de Gilgamesj? Wie naar Ovidius of Horatius? Vult Shakespeare een mensenleven? Of Rabelais? Poesjkin dan en Dostojewsky? Nietzsche, Cer vantes, Graham Green of Ber- nanos en Mauriac? Renan, Keats en Shelley? Maupassant of Flau bert? Selma Lagerlöff en Sigrid Undset? Grimm, Schiller of Goe the? Zet U zelf de vraag en de vergelijking maar voort!! Wie van al deze groten in ge dachten en vormen heeft „woor den van eeuwig Leven", zoals de Schrift dit bezit? Dé Schrift. Zon der weerga en zonder vergelijk. In meer dan duizend talen over gezet. „Stromen van Levend Wa ter" (Joh 7.38): de onaflaatbare Fontein. Alleen reeds de Kathe draal van Chartres, de meest glo rieuze van Europa, om niet te zeggen van de wereld, telt nota- bene over de tienduizend afbeel dingen van bijbelwoorden in kleur en steen. Met de bouw zij is de trots van Frankrijk werd in de elfde eeuw begonnen. De „woorden", zegt de Heer, „die Ik tot u gesproken heb, zijn Geest en Leven" (Joh. 6 64). M a r t e n s h o e k Gr 1 W pr PARIJS, 1 April (Reuter) De Noordatlantische Raad heeft Donderdag een voorlopige gedachtemvisseling ge had over het Russische voorstel tot toetreding van de Sovjet-Unie tot de N.A.Y.O. en de vorming van een col lectief veiligheidsstelsel. Het merendeel der vertegen woordigers wachtte nog op instructies van de regeringen. De algemene indruk is, dat de nota onaanvaardbaar is. Men vernam in deze kringen het volgende: De NAVO is ge vormd en gegroeid als een reac tie op de vrees, welke door de Russische handelingen was ont staan, zoals bijv. de communis tische coup in Tsjecho-Slowakije, de door de communisten gesteun de rebellie in Griekenland, de Berlijnse blokkade en tenslotte 't uitbreken van de oorlog in Korea Wil Rusland toetreden tot de NAVO, dan betekent dit, dat het dus nu zijn vroegere politiek af keurt. Bedoelde kringen merken ver der op: Op de Berlijnse conferen tie zijn er van Russische zijde vele felle beschuldigingen tegen de NAVO geuit. Het is merk waardig. dat de personen die de ze beschuldigingen lanceerden nu plotseling willen toetreden. „Het doet denken aan een pyromaan, die een brandweerman wil wor den" Eden tegen deelneming van Sowjet-Unie Reuter De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Antho ny Eden, heeft zich Donderdag in het Lagerhuis uitgesproken tegen deelneming van de Sowjet-Unie aan het Noordatlantisch Verdrag. (De V.S. hadden dit reeds eerder gedaan, red.) „Sowjetrussisch lidmaatschap van de Navo zou niet op zichzelf een voldoende garantie zijn voor de leden van die organisatie, die heel goed begrijpen, dat haar voortbestaan de zekerste garantie is voor een vrij leven", aldus Eden. Hij verklaarde, dat de regering de Sowjet-nota over deze kwestie in overleg met de V.S. en Frank- Van Djakarta naar Amsterdam De veertienduizend kilometer lange luchtroute Amsterdam-Dja karta van de K.L.M. zal met in gang van 10 April a.s. eenmaal per week worden afgelegd in veertig uur en eenmaal per week in negen en dertig uur. Dit is mogelijk, omdat deze vluchten met Lockheed „Super Constella tions" zullen worden gemaakt en de nachtstop te Bangkok vervalt. V.S.-vIiegtuigen uit Japan naar Indo-China? WASHINGTON, 1 April ,AFP) In kringen van 't Amerikaan se ministerie van defensie ver klaart men, dat het „hoogst waarschijnlijk" waar is, dat een aantal Amerikaanse bommenwer pers van het type B 26 van Ja panse bases naar Indo-China is gezonden. Een woordvoerder van het Pentagon zeide, dat de groot ste spoed betracht wordt bij het zenden van de vliegtuigen. rijk en andere direct geïnteres seerde, regeringen zal bestuderen. Een groot deel van de nota, zo zeide hij. was gevuld met critiek op de Europese verdedigingsge meenschap en de Noordatlanti sche verdragsorganisatie, zoals zij thans is ingericht. Deze critiek was gesteld in soortgelijke ter men als door minister Molotof te Berlijn gebezigd. Persreacties De internationale pers heeft verschillende reacties geuit: London Mirror: „Het meest on beschaamde huichelstuk, dat in lange tijd door het Kremlin uit gegeven is." Het Brusselse „Laatste Nieuws" „Nieuwe Russische poging om het Europese leger tot zinken te brengen". London Express: „Listig." London Mail: „Verbazingwek kend." Katholieken en tie terug keer van Engelands Koningin LONDEN. 1 April 1954 (K.N.P.) Kardinaal Griffin, aartsbisschop van Westminster, heeft bekend gemaakt, dat Zondag 16 Mei in alle Katholieke kerken van En geland 'plechtige dankdiensten zullen worden gehouden ter vie ring van de gelukkige terugkeer van het Engelse Koningspaar. DE GEVANGENEN VAN SPANDAU BERLIJN, 1 April (A.P.) Dinsdagmiddag' om 2 uur zullen in het gebouw van de geallieerde controleraad te Berlijn vier-mo- gendheden-besprekingen begin nen over de voorstellen tot ver zachting van het lot der zeven hoge Nazi's, die in de gevangenis van Spandau hun straffen uitzit ten. De Amerikaanse, Britse, Fran se en Russische hoge commissies zijn het er over eens geworden de besprekingen in het gebouw van de controleraad te houden. In dit gebouw, dat in de Ameri kaanse sector van de stad gelegen is, zijn in Januari en Februari de meeste bijeenkomsten van de mi nisters van Buitenlandse Zaken der vier Grote Mogendheden ge houden. BLOEMBOLLEN- BERICHT Crocüssen in bloei In de streek achter de dui nen van Leiden tot Haarlem staan de crocüssen op het ogenblik in volle bloei. Een lichtgele waas hangt over de narcissen velden. Bij mooi weer het aanstaande week end zullen, naar wordt ver wacht, in de omgeving van Lisse, Hillegom en Sassen- heim, by Warmond zowel als bij NOördwyk en Nooidwij- kerhout enige veldjes in bloei staan. LONDEN, 1 April (A.P) En geland heeft vandaag de bewe ring van het Kremlin verworpen dat Communistisch China aan de Geneefse conferentie zal deelne men op gelijke voet met Rusland en de Westelijke Grote Drie. Een woordvoerder van het Fo reign Office heeft verklaard, dat de beslissing die in Berlijn geno men werd, was, dat Engeland, Amerika, Frankrijk en Rusland zouden optreden als de uitnodi gende mogendheden voor de con ferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken inzake Korea en Indo-China. In het bijzonder werd de bewe ring verworpen, die gisteren uit gesproken werd door het Russi sche ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de Geneefse conferen tie een vijfmogendhedenconferen- tie zou zijn, met communistisch China als gelijkberechtigd lid. De Russische verklaring werd afge legd in antwoord op de verkla ring van de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles van 29 Maart, dat de conferentie van Genève niet Prins Bernhardt heeft Donderdagmorgen een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs te Utrecht. Hij werd vergezeld door de Mexi caanse Minister van Waterstaat een officiële gast van de Jaarbeurs Eduardo Sanchez. Tijdens de rondgang over de Mexicaanse afdeling de eerste Mexicaanse deelneming aan een Europese Jaarbeurs rechts Z.K.H. Prins Bernhard, die belangstellend een in Mexico gekweekte vlassoort bekijkt, en links Minister Eduardo Sanchez beschouwd zal worden als een vijfmogendhedenconferentie, waarbij aan communistisch China dezelfde status verleend zou wor den als aan de Grote Vier. De woordvoerder antwoordde op vragen aan de pers: „Het was de beslissing van de Berlijnse Conferentie, dat de vier landen de uitnodigende landen zouden zijn voor de Geneefse conferentie. Deze conferentie werd bijeenge roepen om Korea en Indo-China te bespreken." EUROPEES JEUGDPARLEMENT WENEN, 1 April (A.P.) Het tweede Europese Jeugdparlement dat hier gisterenavond gesloten werd, heeft geen eenstemmigheid kunnen bereiken over de ver schillende resoluties, zo heeft Pe-1 ter Strasser, de voorzitter van het congres, vandaag op een perscon ferentie meegedeeld. Het congres werd t'igewoond door meer dan 250 afgevaardig den en waarnemers uit 17 Euro pese landen. Parade in Madrid MADRID, 1 April (A.P.) - Vandaag is hier een grote parade gehouden ter gelegenheid van het feit, dat het 15 jaar geleden is, dat de Spaanse burgeroorlog ein digde. De honderdduizenden toeschou wers langs de Castellana Avenue toonden de grootste belangstelling voor het nieuwe Amerikaanse materiaal. Veertienhonderd Nederlanders namen afscheid van hun land, de meesten zullen het nooit weer terugzien. Zij gaan het geluk voor hen en hun kinderen zoeken in het verre Australië, dat naar men zegt velen een goede toekomst biedt. De familie Bakker uit Amsterdam-Noord, hier begroet door een van de officieren aan boord, vormt enkele van de 1400 emigranten, die Donderdag per m.s. „Johan van Olden- barnevelt'' uit Amsterdam naar Australië vertrokken. PARIJS, 1 April (A.P.) De Franse regering heeft maarschalk Juin te middernacht in een onverwacht bij eengeroepen buitengewone kabinetszitting in het open baar berispt in verband met de verklaringen, die hij over de Franse ratificatie van hel Europese legerverdrag heeft afgelegd. (Zoals wij gisteren reeds meldden in een deel onzer edities, werd Juin ontslagen.) Juin heeft Donderdagmiddag 'n onderhoud van een uur gehad met generaal Gruenther. Politieke waarnemers geloven, dat de - houding van de Franse regering de parlementsleden die tegen het E.D.G.-verdrag zijn, in hun houding zal doen volharden, en dat rechtse afgevaardigden die nog twijfelden, nu tot de op positie zullen overgaan. Sommige waarnemers achten de mogelijkheid niet uitgesloten, dat maarschalk Juin zich zai laten overhalen in de politiek te gaan en dat alle rechtse groepen zich dan om hem heen zullen verza melen. De maarschalk zelf heeft geen commentaar willen leveren op de besluiten van de regering. Vol gens nauiw met hem verbonden kringen is hij niet van plan met de regering in debat te treden. J De Gaullistisch parlements- fractie heeft Donderdagmiudag op een spoedvergadering besloten het „geval-Juin" ter sprake te brengen bij de behandeling in tweede lezing van de militaire begroting in de nationale verga dering. Donderdagavond of Vrij dag. Drie rechtse afgevaardigden hebben de regering schriftelijk gevraagd uiteen te zetten, waar om Juin is ontslagen. De permanente raad van de N.A.V.O. zal Maandag de behan deling van het plan-Juin hervat ten; men wenst niet overhaast te werk te gaan. Naar A.F.P. meldt zijn sommigen voorstander van handhaving van maarschalk Juin. Generaal Gruenther zou gaarne een generaal naast zich hebben met het „glorieuze verleden en (Van onze parlementaire redacteur) „De regering meent, dat hier sprake is van een locale hie- wel uiterst brutale actie." Dit verklaarde minister Luns giste ren in de Tweede Kamer in ant woord op mondelinge vragen van ir. Droesen (KVP) inzake het be richt van illegale grensoverschrij ding door Duitse boeren in de Limburgse gemeente Bergen. Minister Luns deelde omslach tig mede wat er was gebeurd. Op 25 Maart 's morgens tussen negen en half tien, trokken een aantal Duitse boeren over de Ne derlandse grens. Zij voerden vier opgetuigde paarden mee, 'n ploeg en waren gewapend met spaden en rieken. Over de weg was een spandoek aangebracht, waarop aan de rechten van de mens werd herinnerd. De boeren bega ven zich naar een stuk land, dat vroeger aan een Duitser heeft toebehoord. Een halve ha. hiervan werd bewerkt en in gezaaid. Daarna vertrokken de boeren weer, maar met de mededeling dat zij te zijner tijd zouden terug komen om te oogsten. Een Duitse journalist en fotograaf moesten voor verdere publicatie zorgen. Minister Luns gaf de verzeke ring dat het mogelijke zal wor den gedaan om herhaling te voor komen. Zowel door de Nederland se als door de Duitse autoriteiten worden voorbereidingen getrof fen om tot vervolging te kunnen overgaan. De bewindsman wees er nog eens op, dat Nederland niet minder dan 25 milliard aan oorlogsschade te vorderen heeft. Als de Duitse grensboeren scha devergoeding voor het onteigende land willen hebben, moeten zij bij hun eigen regering zijn. BOTSINGEN BIJ HAVEN- STAKING TE NEW-YORK NEW YORK, 1 April (Reuter) In de New Yorkse haven is het Donderdag tot een botsing geko men tussen 20 politiemannen en posters van de stakende „Interna tional Longehoremens Associa tion" (ILA) toen de posters een vrachtauto met arbeiders van de „American Federation of Labor" trachtten tegen te houden. OUD-NAZI'S EN DE E.D.G. LONDEN, 1 April (A.P.) De minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden heeft vandaag het Lagerhuis meegedeeld, dat er voldoende waarborgen bestaan om te voorkomen, dat vroegere Nazi-officieren benoemd worden op bevelvoerende posten in de voorgestelde Westduitse legerdi visies. Eden wees er in een schrifte lijk antwoord aan een Labour- afgevaardigde op, dat de toekom stige hoge Duitse officieren be noemd zullen worden door de Raad van E.D.G. commissarissen met de eenstemmige goedkeuring van de EDG-raad van ministers. Zending Nertz pelsdieren op Schiphol Per speciaal vliegtuig uit de V.S. is gisteravond een grote zending levende Nertz pelsdieren (Minsk) op Schiphol aangekomen Het zijn 170 vrouwtjes die samen een waarde van meer dan 25.000 Dollar vertegenwoordigen. Zij zijn aangekocht door een farm (N.V. Renard) in Eist (Utrecht) Oud-stafchef V.S.- Iuchtmacht ernstig ziek WASHINGTON, I April (A.P.) De luchtmacht heeft vandaag me degedeeld, dat de gezondheidstoe stand van Gen. Hoyt Vandenberg de vroegere stafchef van de luchtmacht, die in October in het ziekenhuis werd opgenomen, snel achteruit gaat. Britse filnilaboranten hervatten werk LONDEN, 1 April (Reuter) Bijna 2500 Britse filmlaboranten hebben Donderdag het werk her vat door tussenkomst van de re gering in een loongeschil. Een regeringscommissie zal aanstaande Maandag beginnen met een onderzoek naar het ge schil. Wereldkampioenschap schaken MOSKOU, 1 April (ANP) De achtste partij van de match om het wereldkampioenschap schaken tussen Botwinnik en Smyslov is na de 40ste zet afge broken. Botwinnik speelde met wit. DACCA, 1 April (AFP) Een groot gedeelte van het district Tippera (Oost-Pakistan) is door een wervelstorm verwoest. Het nieuws over deze wervelstorm, die Maandag over het getroffen gebied raasde, werd pas Donder dag in Dacca, dat ongeveer 240 kilometer verder is gelegen, ont vangen. Men vreest, dat er vijf tien doden zijn gevallen. De wer velstorm werd gevolgd door hagel en stortregens. het militaire inzicht" van Juin. Juin en Gruenther zouden vol gens dit bericht grote achting voor elkaar hebben. Nederland en maarschalk Juin In de buitenlandse pers is ge publiceerd, dat Nederland gepro testeerd zou hebben in verband met de recente uitlatingen van de Franse maarschalk Juin met betrekking tot de Europese De fensie Gemeenschap. In dit ver band vernemen wij van bevoegde zijde, dat zowel België als Ne derland in de N.A.V.O.-raad te Paruis -vóoïgWIêliT hebben 'over het optreden van de maarsohalk vragen te stéllen aan de bevoeg de N.A.V.O.-autoriteiten. BAGDAD, 1 April (A.P.) - De Iraakse regering stelt alles in het werk om de steden Koet en Azi- ziah, ten Zuiden van Bagdad te sparen voor overstromingen. De bouwlanden, die genoemde steden omringen, zijn reeds door het water overstroomd. Het gevaar voor Bagdad zelf is iets minder geworden. De Iraakse premier, dr. Fadehl Ja- mali, heeft een aanbod van de Verenigde Staten om hulp te ver lenen, dankbaar aanvaard. On middellijk heeft hij bij de Ame rikaanse autoriteiten verzocht om helicopters en medicijnen. Uit Groot-Brittannië zijn 1000 tenten onderweg en uit Nederland 2000 lakens. BONIFATIUS- HERDENKING TE FULDA FULDA, 1 April (K.N.P.) 60.000 Katholieken uit geheel West-Europa worden bij gelegen heid van de Bonifatiusfeesten te Fulda op 13 Juni verwacht. De plechtige processie met de reli- quieen van St. Bonifatius en de pontificale hoogmis, te celebreren door de Pauselijke Nuntius in Duitsland, Mgr. Dr. Aloysius Muench, zullen door meer dan 100 bisschoppen en prelaten wor den bijgewoond. Mgr. Dr. J. Dietz, bisschop van Fulda, heeft de wens uitgespro ken, dat de Bonifatiusviering aan zijn bisdom, aan Duitsland en aan de gehele wereld veel zegen zai brengen. „Wij leven in zulk een ver scheurde atmosfeer, dat wij vaak de moed willen laten zinken, het voorbeeld van de H. Bonifatius moet ons sterken. Wij zijn slechts een arm, verlaten, diaspora-gebied maar wij hebben de verantwoor delijkheid voor het erfgoed van de H. Bonifatius en dat willen wij aan de wereld bewijzen. Mej. dr A. de Waal opent laiidbouwhuishoudscholen De staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, mej. dr. A. de Waal is voorne mens op Maandag 5 April a.s. de 1 andbouwhuishoudschöol te Stap horst te openen en op Vrijdag 9 April a.s. de landbouwhuishoud- school te Ruinen. Geschil Israël-Jordanië NEW YORK, 1 April (AP) Israël heeft vandaag de Deense gen. majoor Vagn Bennike, de stafchef der V.N. in Palestina, be schuldigd de Veiligheidsraad een niet onpartijdig rapport gegeven te hebben over de naleving van de Israëlisoh-Jordaanse bestands overeenkomst.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1