Sneller methode ontdekt keuren aardappelpootgoed Bergen aan Zee wordt exclusief café rijker Bergen maakt zich gereed voor het gaste IJ -tunnelcomité bezocht Rotterdam Schouten ongeslagen aan de leiding Parijse sfeer aan de Boulevard Vacantiespreiding is een volkomen mislukking OM HET EENS AF TE KIJKEN Vinding van 2 Duitse studenten Handicaptournooi cader Frans Slot damkampioen Markt en Beurs Vrijdag 2 April 1954 Pagina 5 BERGEN AAN ZEE Het is best mogelijk dat Bergen aan Zee binnenkort een zee-aquarium krijgt. Het is mogelijk, maar zéker is het, dat Bergen aan Zee er a.s. zomer een plezierig café en een ge zellig terras bij zal hebben. Mevrouw P. Dekker-Benz zal dit café, naar zij hoopt, op Hemelvaartsdag openen. Haar plannen staan er borg voor, dat het er inderdaad plezierig en gezellig zal zijn. Mevrouw Dekker gaat met dit café, «net dit terras, een oud ide aal verwezenlijken. Zij heeft al tijd een zaak willen drijven. Nu gaat ze dat doen. De omstandig heden hebben haar daartoe ge bracht. Mevrouw Dekker bezit een aantal huizen om en nabij de boulevard. Het is niet te ver wonderen dat zij wehst, dat die genen die deze huizen, korter of langer, bewonen, kunnen genieten van het uitzicht op de onmete lijke zee. Maar dat uitzicht kwam in gevaar en dat gevaar was al leen te keren, wanneer mevrouw Dekker zelf een bedrijf zou begin nen aan de Boulevard, op de hoek van de Patijnweg. Met alle energie die in haar is. gaat zij nu dat bedrijf beginnen. De ar chitect Rob Visser ontwierp voor haar een prettig klein café en een enorm terras. Een café in carousselvorm, een soort- van bouwkundige spinnekop. Een „tent" met veel glas, waarvan alle glaswanden achter elkaar ge schoven kunnen worden, zodat er een volkomen open café ontstaat. Maar diezelfde glaswanden kun nen ook de grenzen -zijn van een plezierige intimiteit, wanneer des avonds de gordijnen gesloten wor den en 't licht van binnen slechts door het grote glazen bovenlicht cirkelvormig naar buiten breekt als een lichtende dam-pikiiing om een kleine planeet. Er komt een barstje, waarin mevrouw Dekker zelf de scepter zal zwaaien. Zij heeft grootse plannen en als die verwezenlijkt worden, zal haar ca- fé-tj'e, waarvan de naam voor lopig nog even een verrassing blijft, een aantrekkelijk unicum zijn aan het Hollandse Noordzee strand. Mevrouw Dekker gaat haar zaak en o, zij heeft er zo'n plezier in op artistieke basis opzetten. Wat kan men ook an ders verwachten van een vrouw, die de initiatiefneemster was voor de voortreffelijke B'ach-concerten van de violist Hubertus Distier, die overigens op 13, 16 en 19 April wederom met een Bach- cyclus zal optreden in het kerkje van Bergen aan Zee. Wat kan men anders verwachten van de vrouw van een dichter? Hét zal wél een exclusief, maar geen duur café zijn. Er zal de sfeer hangen van het artistenca- fé, de sfeer van een-beetje-Parijs. Emigratie BERGEN. Met de Joh. van Oldenbarnevel-dt is als lasser naar Fremantel, Austr., vertrokken, de heer L. Kleiman, Beurweg 21. Voorjaar in brievenbus BERGEN. Bij -de heer Z. A. van Soest, Dr. van Peltlaan 7, heeft, evenals vorig jaar, een mezen-paar in de brievenbus een nestje gebouwd. Een goed besluit BERGEN. Van 6 tot 9 April wordt voor -de meisjes die de 18- jarig-e godsdienstcursus in de pa rochie hebben gevolgd een retrai te gegeven die het sluitstuk vormt vgan deze cursus. Voor de meisjes die zoveel -horen en zien van het leven, is een retraite als een lichtbaken in de woelige we reldzee. Neem een kloek besluit en d o e het. Bejaardentehuis en tweede Merelhof BERGEN. Niettëgenstaande het raadsverslag in ons nummer van Woensdag zeer duidelijk is geweest, blijkt toch enige ver warring onder de lezers te zijn ontstaan over -de plaats waar het bejaardentehuis zal komen. Daar om in het kort een kleine toe lichting. Het bouwen van een bejaarden tehuis en 20 woningen waarvan het besluit door de gemeenteraad is genomen-, zullen verrijzen op het terrein gelegen tussen -de Nas- saulaan en Kerkedijk vlak bij het Russisch Monument. Het bouwen van een twee-de Merelhof ligt in de bedoeling op het terrein van de kunstzaal Boendermaker aan de Loudels- weg. Het terrein is door het raadsbesluit -dat eveneens Woens dag is genomen, aangekocht, doch de schetsplannen moeten nog wor den gemaakt en nog door de raad worden goedgekeurd. De opdracht van het maken van de plannen dat 28 woningen omvat is opge dragen aan de Bergense architect C. Noort Jr. Er komt betere straatverlichting BERGEN. Het gevaarlijke kruispunt Dr. van PeltlaanNat- teweg bij -de -boom van „Adam en Eva" wordt een moderne verlich ting geplaatst. De 2 lantaarns van 5 meter lengte zullen de onveilig heid op dit duistere punt tot een mini-mum terugbrengen. Ook wordt de donkere hoek Guurtjes- laanKomlaan en de Karei de Grootelaan van hetere verlichting voorzien. Op vele plaatsen in het dorp worden oude lantaarns ver vangen. Geheel tevreden kan het G.E.M.(electrisch bedrijf) en de Borgenaar niet zijn, maar voor een afdoende verlichting van ruim 300 straten met slechts in totaal 2300 woningen, zouden zulke enorme investeringen vergen, die echter nu in de huidige tijdsom standigheden niet verantwoord kunnen worden. Alleen al de tij dens de oorlog vernielde en pro visorisch herstelde straatverlich ting te Bergen aan Zee, moet ge heel opnieuw worden aangelegd, doch moet eveneens om boven vermelde redenen enige tijd wor den uitgesteld. En de kunstenaars die haar klan ten zullen zijn, zullen hun glas wijn tegen een gereduceerde prijs kunnen savoureren, hun wijn, hun biertje of hun kleintje kof fie. En zij zullen er bovendien een hartig hapje kunnen eten, een u-itsmijter, een ditje of een datje, onder 't tweekleurige ten't- vormüge dak. De „tent" van mevrouw Dek ker verlof A, geen Vergunning, vlak tegenover „Trianon" wordt ptez'ierig-modern ingericht, kitschloos en verantwoord. Wij zijn ervan overtuigd, dat mevr. Dekker, op en na Hemelvaartsdag, aan klanten artisten en tou- risten, Bergenaren en Alkmaar- ders zeker geen gebrek zal hebben. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Maria Elisabeth, dochter van J. Ranzijn en G. Modder; Cornelis Jacobus, z.v. J. Hoeben en K. G. de Boor- der; Magdalena Maria, d.v. L. B. V. Rotthier en J. Min; Adrianus Nicolaas Jozef. z.v. C. G. Lange- ■dijk en J. C. Komen; Martin, z.v. H. Bulthuis en A. de Vries. Ondertrouwd; Evert van Das- Ier, 22 jaar (Oudkars-pel) en Grietje Bosma, 26 jaar. Banne St. Maarten vergaderde ST. MAARTEN. Op de ver gadering van dagelijks bestuur en hoofdingelanden van Banne St. Maarten heette de voorzitter, bur gemeester Korver, in het bijzon der welkom de heer S. Groet, die ■deze vergadering voor het eerst bijwoonde. Uit het jaarverslag bleek, dat er een klein batig saldo was. Dit is voornamelijk te dan ken aan het besluit van het vorig jaar, om de omslag te verhogen. Er was echter ook besloten, dat deze verhoging slechts voor één jaar zou zijn. Hoogstwaarschijn lijk zal men deze toezegging kun nen nakomen en wordt de omslag dit jaar weer verlaagd. Men moet er echter rekening mee houden, dat het in -de bedoeling ligt, om in de toekomst de wegen nog be langrijk te verbeteren. Daar -de rondvraag geen bijzon derheden meer opleverde, werd de vergadering spoedig gesloten. Om liet biljart kampioen schap Warmenhuizen WARMENHUIZEN. Om het bovengenoemd kampioenschap werden de wedstrijden in café Slikker voortgezet met de vol gende resultaten: II. Mosch 90 41 18 15 2.27 J. Slikker 170 170 18 50 9.44 90 69 34 12 2.02 90 90 34 12 2.64 100 79 24 9 3.29 120 120 24 48 5.00 190 126 21 23 6.00 90 90 21 14 4.28 Jac. Meyer H. Mosch P. Quant J. Kuiper Nic. Pronk Jac. Meyer W. Hoogëboom 210 210 H. Pronk 90 80 P. Quant 100 45 M. Pronk 100 100 Dinsdag 6 April 24 69 8.,75 cadre 24 16 3.33 15 18 3.00 24 6.66 worden de Overleden: Weijért Kager. 77 j. gezet. wedstrijden in café Pronk voort- BERGEN. De steeds groeien de badplaats Bergen, uiterlijk rustig liggend tussen de nu nog kale takken van de bomen, die straks met' hun bladerendek het hele dorp van alle kanten verher- gen, bereidt zich voor om de stroom van gasten weer op be hoorlijke wijze te kunnen ont vangen. Hotels -en pensions he-biben een begin gemaakt met de inventari satie van hun bedrijfsbenodigd- heden en voorraden. De pensions zijn klaar met de schoonmaak, het nodige huisraad is vernieuwd en de schilder haast zich met het binnen- en buitenwerk, want iedere verhuurder wil klaar zijn om zijn gasten te laten zien wat 'hij heeft aan te bieden. Gasten van het vorig jaar worden aange schreven en aanvragen worden per brief of telefoon beantwoord. Bij de V.V.V. komen er dadelijks tientallen 'binnen. H-et 'blijkt ech ter nog meer dan voorheen, dat de plannen voor een vacantie- spreiding, zoals die reeds vele malen is opgezet en is .gepropa geerd, volkomen schipbreuk heb ben geleden. Want het grootste deel van de aanvragen is voor de maanden Juli en Augustus en het grootste percentage hiervan voor 15 Juli15 Augustus, dit in ver band met de vacanties van de schoolgaande jeugd. De aanvragen om onderdak voor 3 weken baren de V.V.V. de grootste zorgen, want iedere periode is gebaseerd op 2 of 4 weken. Bergen aan Zep, maar ook Ber gen, is zeer in trek -bij -de Duit sers en dagelijks komen op de VVV-kantoren van beide nlaatsen zeer veel aanvragen binnen. De Duitser is zeer welkom, want hij heeft doorgaans pen goed gevulde beurs en is zeer tevreden over Holland en zijn zee. In Bergen aan Zee is de bouw activiteit zeer groot. Nog vóór de zomer zullen de 21 huizen, die in aanbouw zij-n, gereed komen. De belangstelling voor zee is zo groot, dat de eigenaars van de huizen die zelfs nog niet eens van een dak zijn voorzien, reeds contracten hebben afgesloten voor de maanden Mei tot October. Ber gen aan Zee gaat steeds meer een aaneengesloten bebouwing vor men, wat duidelijk zichtbaar is in de Rebookstraat die vorig jaar nog geheel ih het mulle duinzand moest worden aangelegd en nu bijna is volgebouwd. Ook de Pau- lineweg, die een groot open ge deelte had, is in een jaar tijd ge heel volgebouwd ën vormt nu met de Zeewëg één geheel. Bergen zelf; dat door zijn gro ter ajantal wöhiftgen voor de gas ten een ruimere keus biedt dan Bergen aan Zee, hoopt dat buiten het hoogseizoen, dat zeker goed belooft te worden, de Juni-maand ook nog enige betekenis zal heb ben. Maar de vooruitzichten hier voor zijn minder rooskleurig, om dat de schoolvaca-nties, die pas midden in de zomef zijn. een on gunstige factor zijn. Vios-Programma Zondag 4 April WARMENHUIZEN. Het pro gramma voor Zondag a.s. luidt als volgt: Vios I'Hugo Boys 1, 2.30 uur; Texel 2Vios 2, 1.30 uur; Vios 3Bergen 3, 12 uur; Asp. ViosDuinranders adsp., 4.30 uur; De opstelling van het le elftal ziet er als volgt uit Doel Jac. Mosclh Hz.; achter; Freek Prónk en F. Stam; midden: Jac. Nannes, Jac. de Niis en Jac. Molenaar: voor: linksbuiten A. Overpelt; l.,b. Jac. Dekker: rnidv. Jac. Koot: reohtsb. Jac. Róozen- daal en r.buiten Jan Buiiter. Bii niet kunnen spelen afbe- richt vóór Zaterdagavond 9 uur. R.K. Gymn. D.W.V. WARMENHUIZEN. De afge laste wedstrijden, wegens veertig urengebed, gaan a.s. Zondag 4 April door tegen W.G.W. afd. Gymnastiek. Vertrek parkeerter rein bij H. Pronk, te 12 uur. Onderhandse verkoop LUTJENWINKEL. Door de Coöperatieve Zuivelfabriek „West- Friesland" is het dubbel woonhuis Weereweg 28-29 onderhands aan gekocht van de heer H. Fijnheer. Voel hal programma Hugo-Boys H.H. WAARD-NOORD. Het eerste gaat op bezoek bij Vios en zal proberen zijn huid zo duur mogelijk te verkopen. Het tweede ontvangt Kolp. Boys 2. Het derde gaat naar Reiger Boys en de ju nioren krijgen Geelzwart op be zoek. De adspiranten zijn vrij. DE NAZOMERFEESTEN PURMEREND. Omtrent de Nazomerfeesten en tentoonstellin gen kunnen wij thans mededelen, dat het organiserend comité reeds belangrijke voorbereidingen heeft getroffen. De provinciale Bond van Rundveefokverenigingen in Noordholland heeft in zijn jaar vergadering j.l. de datum van de Fokv-eedag voor de Lichte Grond op 16 September a.s. goedgekeurd. De tentoonstellingen zullen wor den geopend op Dinsdagavond 14 September. De ingang van de tentoonstelling zal zijn zo dicht mogelijk bij het Looiersplein. Voor Donderdag zal er doorlopend met een autobus worden gereden naar een voor die middag speciale in gang van de tentoonstelling aan de D. Kooimanweg. Voor de ten toonstelling van de Vrijetijdsbe steding zal binnenkort een vraag programma verkrijgbaar zijn met omschrijving van wat op deze tentoonstelling en op welke voor waarde daarop kan worden inge zonden. Voor de Landbouwkundige af deling zijn zeer belangrijke zaken in voorbereiding welke alles te samen een zeer grote aantrekke lijkheid voor de Na-zom-ertentoon stelingen 1954 zullen- vormen. Wij hopen daarvan binnenkort meer te kunnen vertellen. Een diploma „cum laude" PURMEREND. Onze stadge noot de heer R. T. van Houten heeft aan de Amsterdamse Grafi sche School -met het volgen van de cursus voor Layout-man het getuigschrift „cum laude" behaald. Ledenvergadering van de Hanze WARMENHUIZEN. Onder leiding van voorzitter A. Reinders hield „De Hanze" in café Mosch een ledenvergadering, die goed bezocht was. Na het openingswoord van de voorzitter, werden de notulen -goedgekeurd. Na enige interne mede-delingen sprak -de voorzitter zijn grote waar-dering uit aan het adres van de Eindhovense bank, die beslo ten heeft niet al-leen cre-diet te geven aan -de tuinders, maar ook aan de middenstanders. Dit be tekent voor ,de middenstanders een groot voordeel. Inlichtingen hieromtrent verstrekt -de kassier de heer C. Rooeendaal. De heer V-oorthuizen, wacht meester bij -de Rijkspolitie, gaf 'n uiteenzetting over de Winkelslui tingswet en de aanvullende voor schriften van -de gemeente. Na het beëindigen van deze duidelijke uiteenzetting was er gelegenheid om hierover vragen te stellen, waarvan een zeer -druk gebruik werd gemaakt. Verder kwam aan de orde de contributieverhoging en verplicht stellen van het bezoeken van vijf vergaderingen. De contributie werd gebracht van f 16 op f 20 per jaar. Wat het verplichte ver- gaderingbezoek betreft, werd een boete van 80 ct. vastgesteld bij verzuim. Wanneer men geen be hoorlijke motieven heeft o-m af wezig te zijn. Deze 80 ct. worden gestort in de kas van het Retraiitefonds. Vervolgens werd een Retraite- fonds gesticht. H-et spaargeld hiervoor kan worden afgedragen aan de penningmeester, de heer J. Wiering. Pastoor Nijman sprak een op wekkend w-oor-d om het retraite- bezoek te stimuleren en ook meende hij de middenstanders nog eens te moeten aansporen om toch vooral de vergaderingen zo goed mogelijk te bezoeken. Nieuwe besteller WARMENHUIZEN. Met in gang van Dinsdag is de heer J. Wagenmaker, -hulpbesteller te Ha- renkars-pel, -benoemd tot besteller in vaste dienst in het rayon War menhuizen. WAGENINGEN. Twee jonge Duitse studenten hebben een ontdek king gedaan die revolutionnaire gevolgen kan hebben voor de methodiek van de keuring van aardappelpootgoed. Drie jaar hebben zij, een student in de chemie en een studente in de biologie, gewerkt aan het practisch bruikbaar maken van hun vinding. Thans plukken zij de vruchten van hun arbeid. Nederland is het eerste land dat gebruik zal maken van de vinding. De Nederlandse algemene keu ringsdienst voor zaaizaad en poot- goed (N.A.K.) heeft nadat de bruikbaarheid van de nieuwe methode proefondervindelijk was bewezen, het gebruiksrecht aan gekocht voor een zeer belangrijk bedrag. Men spreekt van bijna een ton. Indien andere landen in teresse hebben voor de vinding zullen de studenten onbezorgd hun studie kunnen voltooien. Daarna zullen er voor -hen zeer wijde perspectieven zijn. Het gaat hier om een methode te onder zoeken of pootaardappelen zijn besmet met de 'beruchte bladrol- ziekte, een virusziekte. Bladrolzieke knollen, als poters gebruikt, -brengen de ziekte over op de doohterstruiken. Een der van aardappelplanten. Door de nieuwe methode, die zeer eenvou dig is en door leken kan worden toegepast, wordt een tijdsbespa ring van twee a, drie weken ver kregen. Kostbare kasinstallaties zijn niet meer nodig. Voor een na- controle van het pootgoed moest men de beschikking hebben over een plantje, dit duurde zes weken. De Duitse vinding stelt de onder zoeker in de gelegenheid reeds na twee of drie weken op de kiem controle uit te oefenen. De nieuwe methode bestaat uit het micro scopisch onderzoek van een vrij grove coupe van de aardappel struik, die tevoren is behandeld met een eenvoudige che-mische oplossing. In ons land zouden voor drie ton kassen, worden gebouwd, taken van de N.A.K. is het keu- dit is thans volgens mededeling ren van de gezondheidstoestand van ir. J. Siebenga, directeur van de N.A.K., overbodig geworden. De Duitse student in de chemie kwam op het denkbeeld van een andere -methodiek tijdens een col lege o-p de universiteit te Wuertz- burg, waarbij het virusprobleem ter sprake kwam. De student hul digde de mening dat het mogelijk moest zijn om, wanneer een virus een chemische stof zou zijn, een reactie met dat virus teweeg te brengen. Hij nam contact op met een vrouwelijke collega in de bio logie en zij begonnen onderzoe kingen die wel geen oplossing brachten ten aanzien van de vraag of de virus een dode dan wel een levende stof is, maar een verrassen-d resultaat opleverde op ander gebied. Zij vonden n.l. een volkomen van de gebruikelijke afwijkende en veel eenvoudiger methode voor het aantonen van de aanwezigheid van een virus. Deze methode hebben zij ontwik keld en Nederland is liet eerste land dat van de vinding profiteert. Voor de export van pootaardap pelen is zij van buitengewone be tekenis. De nieuwe methode werpt niet alleen alle bestaande opvat tingen omver, zij kan ook ver strekkende gevolgen hebben voor het constateren van andere virus ziekten. Deze gevolgen zijn thans nog niet te overzien. (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM. 1 April In Amsterdam wordt niet slechts ge draald met de stichting van een nieuw stadhuis, maar ook met de aanleg van een -tunnel onder het IJ. Hoe langer men wacht, des te duurder zal het worden. In Rot terdam nam men een voortvaren der houding aan; daar werden niet slechts een nieuw stadhuis en een lange tunnel onder de Maas gebouwd, maar ook in ander opzicht is men er op uit, de stad een modern aanzicht te verschaf fen. Dit alles is ook het voortvaren de IJ-tunnel-comité met zijn voorzitter de heer Versteeg opge vallen. en düs ipvileerde men de Amsterdamse Pers oiri eens in Rotterdam te gaan zien, hoe men daar van wanten weet. De heer Versteeg achtte het gelegen in de lijn van de gedachten, dat een vergelijking wordt gemaakt tus sen ontwikkeling en toekomst van Rotterdam Zuid en de te ver wachten ontplooiing van Amster dam benoorden het IJ. als de tun nel eens gereed zal zijn. Uiteraard lag het niet in de be doeling, dat deze gelegenheid werd aangegrepen om de animo siteit tussen beide havensteden te ondermijnen. Integendeel werd de wenselijkheid betoogd, dat alles zal worden gedaan om tegenstel lingen te overbruggen. Daaróm werd de excursie van Amster damse journalisten naar Rotter dam niet ondernomen uit na-ijver maar in de zin van goodwill, missie. En zo bezien is het alles zins verantwoord, dat het thema van de oeververbinding nog eens openbaar wordt gemaakt. Het Amsterdamse gezelschap is in het stadhuis van Rotterdam officieel door B. en W .ontvangen en daarna rondgeleid via de brug gen over de Maas en door de woonwijken, die zowel voor als Keuringsdienst N.A.K. verhuisd ALKMAAR. Met ingang van Donderdag 8 April 1954 zal het adres van de Keuringsdienst Nrd- Holland van de N.A.K. luiden: Wilhelminalaan 28 te Alkmaar. Het postadres blijft Postbus 100 Alkmaar. Het nieuwe telefoon nummer is vanaf die datum 6047. AUTO IN HET WATER ALKMAAR. Gisteravond omstreeks 8 uur trachtte de -di recteur van -d-e zuivelfabriek „De Crema" zijn-auto vanuit zijn ga rage op Jjet fabrieksterrein te duwen. Hij-vergat hierbij echter, dat dit fabrieksterrein nogal vrij sterk afloopt, waardoor de auto, eenmaal op gang zijnde, het fa brieksterrein afreed, het wegdek van de Oude Gracht o-verstak, om juist nog op de kant van de gracht te blijven hangen. Een kraan-wagen heeft de wagen weer weggesleept. Procesverbaal opgemaakt ALKMAAR. Naar aanleiding van de brand, die gisteren op de Laat heeft gewoed, kunnen wij nog mededelen, dat tegen de loodgieter K., die aldaar werk zaam was. proces-verbaal is op gemaakt wegens het overtreden van de loodgieterswet. De oorzaak van de brand zou gelegen zijn in -het feit, -dat K. vuur zou Webben gestookt op het dak. wat volgens deze wet ver boden is. Burgerlijke Staurl na de oorlog zijn tot stand geko men. Ook de nieuwe industrieves tigingen werden bezocht en na tuurlijk als hoogtepunt werd de Maastunnel van binnen en van buiten bekeken en bewonderd, de roltrappen voor fietsers en voet gangers inbegrepen. Bij deze be zichtiging, ook van de ventilatie gebouwen heeft ir. J. A. C. Til- lema deskundige uitleg gegeven. En ir. C. van Traa heeft in een algemene planologische inleiding de betekenis van de oeververbin dingen verklaard. Is de tunnelverbinding te Rot terdam een openlegging van cen traal Nederland met de zuidelijke provincies, de IJ-tunnel zal èen directe verbinding zijn tussen midden-Nederland en het Noor delijk deel,, ook via de Afsluitdijk naar Friesland Benoemd ALKMAAR. Met ingang van 1 April is tot a-gent van -de ge meentepolitie te Alkmaar be noemd de heer T. Goedhart. De heer Goedhart is voormalig -boots man 'bij de politie te water te Amsterdam. Artsendienst Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen arts zijn vanaf Zaterdag 3 April te 14.00 uur tot Maandag 5 April te 8.00 uur alleen voor spoedge vallen bereikbaar de artsen: C, R. de Boer, Nw. Niedorp, K2261- 233: dr P. Groenhart, Dirkshorn. K 2245-232; R. J. de Groot, Hip- polytusihoef, K 2279-234; R. C. Posthuma, Barsingerhorn, K2243- 312; W. v. Slooten, St. Maartens brug, K 2246-230; A. L. v. d. Sluis, Sch-ageri, K 2240-400; J. Swaters, Julianadorp, IC 2235-221 en A. J. Tamsma, Wieringerwerf, K 2272-234. FINALE PERS KAM- PIOENSCHAP le KLASSE LIBRE ALKMAAR. In de voorwed strijden om het pers. kampioen schap le klasse libre voor Alk maar en Omstreken, hebben de volgende heren zich geplaatst; G. v. d. Berg, „Bergen"; C. Haakman „O-ptimisten"; J. Swart „Witte Huis"; W. de Vries „Oude Prins"; W. Barten „Volharden"; C. Hein „De Molen"; J. de Vries „Drie Ruiten"; C. v. d. Molen „Witte Huis". De heer Th. Schot promoveerde naar de caderklasse. -De finale die gehouden wordt in de Oude Herberg, Heiloo, van 5 t.m. 10 April, staat onder leiding van de B.V. „Oude Herberg". ALKMAAR Onder grote be langstelling werden gisteravond in café Lichthart d'e partijen voortgezet van het handicaptour nooi 38/2 ca-der. Allereerst kwamen de heren Bus en Burger aan het biljart. Bus speelde het itn deze partij klaar Burger te verslaan en daar mee zijn eerste winstpunten te behalen. Hij ging direct goed weg. Met Burger wilde het de eerste 5 beurten niet erg vlotten. Maar in de 8e beurt liet hij een goede 35 zien, direct gevolgd met 24. Bus zat niét stil. Hij gaf een zeer goed antwoord. Burger liep ech ter meer uit. Allen dachten, dat B'us zou verliezen, maar op het juiste moment kwam hij met een zeer goed gespeelde serie van 40 naar voren. Dat. bracht hem op 180 caramb. Hij moest nog vijf maal naar het biljart eer hij winnaar was. Burger kwam 18 caramb. tekort. Bus Burger 200 258 32 32 40 35 6.25 8.03 ALKMAAR. - Geboren: Alexander E., z.v. H. G. A. Brü-g- gemann en G. Philips; Adriana A. M„ d.v. J. A. Kotster en M. Raad- gers; Jaco-bus N„ z.v. K. J. Ver- wer en N. -de Groot; Hinke, d.v. K. Haijtema en W. van de Pol; Gerritje, -d.v. J. Cnos-sen en J. v. Rebergen (verbeterde opgave); Annamarie, d.v. C. J. van Eijk en D. Timmerman. Ondertrouwd: Jakotb Boelen en Anna M. Puttenaar; Adrianus M. Breed en Elisaibeth Jonker: Arie de Vet en Johanna v. d. Broek; Jan Folkers en Aaltje Stulp: Jac. S-mits en Joihanna C. M. Beste man; Johannes T. Kroger en An na Boot: Antonius C. Bekiker en Cath. T. Smit; Gerardus M. Alle man en Maria Bungering. Gehuwd: Jacob Klein en Aaltje Post. Overleden: Aagje Jongejan, 75 .laar, wed. van F. J. Ouwens. Inbraak bij L.T.B. HEILOO. In de nacht van Woensdag op Donderdag heeft één of meer dan één persoon getracht in te bre-ken in het kan toor van de L.T.B. aan de Kanaal dijk in de gemeente Heiloo. Men heeft geprobeerd -de brandvrije kluis te forceren. Er is niets ont vreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Laat geeii stem verloren gaan 'T ZAND. Voor de a.s. ver kiezingen voor de Prov. Staten kunt u, indien uzelf niet op het stembureau kunt verschijnen, bijv. door ziekte, of opname in het ziekenhuis of uitsitedig, bij volmacht voor u -laten stemmen, maar dan moet u hiervoor een form-ulier aanvragen op het se cretarie der gem. Zij-pe, of u kunt zich ook in verbinding stellen met de secretaris der K.V.P., de heer G. Sijs, de ziakenfoji-ds-bode Dus dit jaar 'behoeven zich geen moeilijkheden voor te -doen met de stemming. Alléén dit moet u vóór 7 April in or.de maken Wacht niet tot de laatste dag. U heeft dan ujw plicht gedaan en u staat meteen vrij van even tuele straf voor het niet verschij nen. op -de stem-bureaux. Schouten, de nog ongeslagen man, moest het ditmaal opnemen tegen Kramer. Schouten was in de eerste 10 beurten zeer goed. 77 caramb. stonden voor hem ge noteerd Kramer daarentegen kon de ballen niet in positie krijgen. Maar in de 12e beurt kwam hij naar voren met een 45. In de 13e beurt nam hij de leiding met een subliem gespeelde serie van 60. Jammer dat deze afbrak op een eenvoudige Stoot. Schouten had zijn antwoord Maar. Hij wilde deze partij niet verliezen. De ene mooie mascé na de andere volgde. Kramer werd tegen het einde zeer nerveus. Dit handicapte hem zeer. Schouten ma-akte deze partij uit en hiermede stond hij onge slagen aan de kop. Kramer moest met 192 caraihb. genoegen nemen. 199. Bus maakte de partij uit. Heijnis had de nastoot. Ook hij maakte d'e laatste caramb. vol. Bus Heijnis Stand na Schouten Bus Heijnis Kramer Burger Kooij Vanavond voortgezet. 200 200 28 28 21 48 7.14 7.14 de 3 4 3 3 3 2 derde dag: 8.76 7.02 6.76 10.19 9.13 6.47 worden de partijen Schouten Kramer 225 192 28 28 27 60 8.03 6.85 In de slotpartij kwam Bus voor de tweede maal aan het biljart, ditmaal tegen Heljni-s. Het werd een zeer spannende partij. Heij nis was in de eerste vijf beurten zeer goed in vorm. Een 26 en een zeer goede 48 liet hij zien. Bus WflS riiét zo in vórm als in de eerste beurten. De stand na de 10e beurt was 132-69. Heijnis ra-akte even uit zijn evenwicht. Daar wist Bus gebruik van te maken. Hij Wist Heijnis te nade ren. In de 22e beurt kwam hij zelfs voor. 172-169. Bus, nog 28 ca-ramb. van het einde verwij derd, kwam naar het biljart. Hij moest helaas op 195 caramb. af breken Heijnis maakte daarop van IS oordhollands S oorderhwartier LANGEDIJK - Ogenschijnlijk stonden de papieren van de Dam- lustspeler F. Slot in de beslis singsmatch tegen H. Veenstra niet zo gunstig. Tijdens het ge houden tournooi immers, maakte hij Verschillende fouten, waar door de gedachte bij velen rees, dat hij aan kracht had ingeboet. Verwonderlijk was deze opvat ting niet, daar Slot het laatste jaar. wegens studieredenen, waar bet dammen betreft, geheel op non-actief is geweest. In de twee kamp met Veenstra welke uit 3 partijen bestond, heeft Slot slechts deze pessimistische gedachten al le grond ontnomen. Reeds in de eerste partij wist hij na een prachtige opgezette partij, een verradelijk valletje open te zet ten. Veenstra liep hier in en in casseerde tevens de eerste nul. In de tweede partij koos Slot met zwart spelend, een klassieke partij, Veenstra, door tempoge brek. zocht een lapmiddeltje om nadeel te ontkomen. Hierdoor kwam de zwartspeler evenwel nog gevaarlijk opzetten. Met de 30e en 31e zet vlocht hij enkele combinatie-dreigingen in de stand. In één van deze vallen liep Veenstra Door deze overwinning werd de stand 40 voor F. Slot, waardoor de 3e partij niet meer gespeeld behoeft te worden. De 24-jarige kampioen uit Broek op Langendiik is door dit nieuwe succes, gerechtigd deel te nemen aan het kampioenschap van Noord-Holland. LANGENDIJK, 2 April. 2900 kg uien 1.60—3.10, grove 2.00 3.70; 1100 kg peen 5.20—5.40; 700 kg 'bieten A 5.00; 850 kg witlof IB 53—64, IIB 5-1—56; 38.000 kg rode kool 7.00—10.70; 32.800 kg gele kool 6.50—17.40; 88.000 kg witte kool 6.009.10. Doorge draaid: 17.000 kg rode kool, 36.000 kg witte kool. NRD.-SGHARWOUDE. 5000 kg uien 3.403.30; grote 3.20-3.80;, 12.500 kg kroten A 5; B 4; 750r0a kg peen B 58.10; C 5; 84.000 kig rode kool 710.40; 12.000 kg -gele kool 7.10—16.20; 153.000 kg Deen se witte 69; 1250 tog witlof I 62—65; IB 60; II 50—58; IIB 54-57 III 43—51; stek 21—42. Doorgedraaid: 7000 kg kro-ten; 2000 kg peen; 53.000 k-g rode kool; 90.000 kg Deense witte kool. WARMENHUIZEN Uien 2— 2.40; grote 2.50; peen 5; gele kool 6.256.40; rode kool 79.80; witte kool 69. AVENHORN, 1 April 8000 kg rode kool 711.60; 7000 kg gele kool 7.1019.10;. 7000 kg grove uien 33.60; gewone 3 4.40; 76.000 kg bieten: I rond 55.10; II rond 4—4.40; 4000 kg witlof I 60—69; II 55—64; III 51 58; 48.00 kg peen: II 57.90; III 5—6.20; IV 5—5.80. Doorge draaid: 53.000 kg bieten; 17.000 kg peen. Veevoer: biet 1.401.60; peen 1.702.10. MEDEMBLK, 1 April 50.000 kg rónde bieten A 5; B 4 ;door- gedraaid 43.000 kg; 30.000 kg bree-kpeen B 7.107.70; C en D doorgedraaid; 4100 kg uien: mid del 1.202.60; grof 2; drieling 1.70; 10.000 kg rode kool 7—8.80; doorgedraaid 4000 kg; 2500 k-g witte kool 6; 160 kg groene kool afw. 17; 60 kg koolrapen 11; 750 kg witlof: I 65—69; II 61— 65; III 56; stek 31. ALKMAAR, 2 April, 1 sta pel boerenkaas 458 kg f 1.80; ComimisBienot-ering fabriekskaas f 1.76. Handel stug. Marktoverzicht Schagen SCHAGEN, 1 April. De aan voer op de vetmarkt was deze week ook niet groot. De handel was goed te noemen en de hoog ste notering per Kg slacfitgewicht kwam op f2.90. Op de gebruiks- veemarkt was een aardige aan voer, maar de hand-el was hier aan de kalme kant. De prijzen variëren hier van f700.tot f950.De handel in jong vee was aan de stille kant. De prijs van de pinken liep van f300.— tot f375.—. De aanvoer van nuch tere kalveren was iets minder en de kooplustige belangstelling gro ter. De handel was dan ook goed te noemen en de prijzen iets ho ger dan de vorige week. Op de paardenmarkt was het aan de kalme kant. De handelspaarden is wel iets vraag naar. De prijzen hiervan f700.tot fllOO.Op de wolvee-markt was ondanks de koude weersgesteldheid het lente beeld zichtbaar door de aanvoer van schapen met lammeren. De prijs van de stelletjes kwam tot f 130.Deze notering kunnen wij wel iets a-an de hoge kant noemen. De prijs van de vette schapen liep van f 90.- tot f 125.-. Enkele uitvliegers kwamen tot f 135.Overhouders van f 75. tot fllO.De handel was hier stug duur. Enkele jonge bokjes kwamen voor een notering van f 3.50 tot f 4.50 in aanmerking. Op de biggehmarkt was het deze week een stille boel, dit was waarschijnlijk wel te vinden in de zo gevreesde varkenspest. En ting van onbesmette koppels is naar onze mening dan ook een dringende noodzaak. Op de pluimveemarkt was een aardige verscheidenheid. 14 konijnen wer den verkocht voor prijzen van f 1.50 tot f7.2 eenden voor f 5.per stuk en 4 kalkoenen voor prijzen van f 15.tot f 17.—.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5