In de vergoedingen komen geen wijzigingen Vreemde zaken bij arrestaties KING De Paus is zijn ziekte nu geheel te boven Uit de garderobe van Koningin Lente Verbetering van regeling verzetspensioenen Vijf moties verworpen Eerste film over ontploffing van waterstofbom Korreltjes De Indische oorlogsslachtoffers Marie Besnard op vrije voeten Ontploffing in trein eist 31 doden DE JOODSE PLEEGKINDEREN Zieke vrouw in vieze cel" Rijkskolenbureau opgeheven Uit de Pers Tweede Kamer dankbaar Vietminh-aaiival neemt af MINDER WERK IN CANADA? Snelle genezing beschouwd als een wonder Heiligverklaring Paus Pius X vrij zeker op 29 Mei a.s. Met Pasen zegen „Urbi et Orbi" Vrijdag 2 April 1954 Gebedsdag A.s. Zondag 4 April wordt, op verzoek van Z.H. de Paus, over de gehele wereld een speciale ge bedsdag gehouden „voor de vervolgde Kerk". Over geheel de wereld zullen de Katholie- ken-in-vrijheid dan bidden voor hun vervolgde broeders in het geloof. Daarom zullen zeker ook de katholieken van Nederland hierin niet achter blijven. Zij weten van weleer, wat het zeggen wil, in ver drukking te leven, zij kennen door betrouwbare berichtge ving de vreselijke toestanden, bijzonder in de landen achter het ijzeren gordijn. Daar zijn de herders der zielen verban nen, of worden zij aangevallen en bestookt, met leugen en laster. Zij zijn niet in staat, hun plichten na te komen. Eigen scholen en instellingen mag de Kerk daar niet bezit ten, Bisschoppen en priesters, die nog ,,vrij" zijn, kunnen de christelijke leer niet in het openbaar onderwijzen, verde digen of propageren, zij kun nen de jeugd niet in overeen stemming met de christelijke leer opvoeden Daarover liet de H. Vader zijn klachten al vele malen horen, het laat ste nog in de Maria-encycliek, in September 1953. Hij vraagt dringend om onze gebeden, het gehele Maria-jaar door, maar nu bijzonder op de ko mende Passie-Zondag. Laten wij er gehoor aan geven, in groot getal en met intense vu righeid! Anneke Beekman Terwijl menigeen zou denken, dat er een keer mogelijk was in de wijze, waarop men de zaak van de Joodse pleegkinderen zou aanpakken, sloeg de Justi tie toe. Zij verrichtte enige ar restaties, en dat op een wijze, die weinig Nederlands aan doet. Tegen het handelend op treden van deze zijde kan, op wettelijke gronden, feitelijk geen bezwaar worden ge maakt. Wel tegen de wijze waarop dat geschiedde. Zij wekte in de eerste plaats on aangename herinneringen aan tijden, die wij voorbij dachten, op de tweede plaats leefde de hoop, dat er mogelijkheden waren voor een „modus", om de belangen van de kinderen beter tot hun recht te doen komen. Vooral sinds in die richting ook van niet-katho- lieke zijde suggesties waren gedaan. Zowel in „Parool" als, opnieuw, in „Elsevier", pleitte men voor een minnelijke schikking welke de belangen van de kinderen ten goede zou komen. Zelfs was bekend ge worden, dat men van Joodse zijde in België daarop aan gedrongen had en de mening was toegedaan, dat het niet allereerst de pleegouders wa ren, die verantwoordelijk ge steld konden worden voor de politie-jacht op de kinderen. Waar de overtuiging bestaat, dat het hier in de grond van de zaak gaat om een strijd om zielen van kinderen, is de vraag actueel, of de Justitie zich thans niet aan de verkeer de kant heeft geplaatst. Juist gezien Het lijkt ons toe, dat prof. Romme de zaak juist ziet, als hij meent, (gelijk hij op een vergadering in denHaag te kennen gaf), dat wél bedacht moet worden, dat verlies van de communis ten in het algemeen ten goede komt aan de socialisten. Dat zal dus de macht en de positie van de Partij van de Arbeid versterken. Natuurlijk is dat geen reden, om niet fel te strijden tegen het communis me, dat trouwens er voortdu rend blijk van geeft, dat het de K.V.P. en Romme als „vij and nummer één" beschouwt. Maar wel is dat een aanspo ring, om tegen de aldus waar schijnlijk toenemende macht van het socialisme van de P.v.d.A. de positie en de macht van de K.V.P. te versterken. Dit dringt en dwingt tot eens gezindheid en samengaan in het katholieke kamp. Dit dringt en dwingt ook tot af zien van steun aan splinter partijen en kleine groepen, die uiteindelijk slechts tot resul taat zullen hebben, dat de énige macht, die zich tegen de socialistische beginselen keren kan, verzwakt uit de strijd komt. Met alle gevolgen van dien. Brits koninklijk paar verliet Australië FREMANTLE, 1 April (Reuter). Koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zijn vandaag uit Australië vertrokken. Zij gaan nu naar de Cocoseilan- den. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kanier heeft gisteren z.h.s. de nota van de regering met betrekking tot de achterstallige belastingen voor kennisgeving aangenomen. Dit betekent, dat nu begonnen kan worden met de vaststelling van de ver goedingen aan Indische oorlogsslachtoffers volgens de in die nota aangegeven opzet en waarmede een bedrag van bijna 200 millioen zal zijn gemoeid. In de vijf moties, waarin verder gaande wensen werden geuit, werden met 27 tegen 54 stemmen verworpen. Voor A.R., V.V.D., Com., K.N.P. en St. Ger. Minister Luns had tevoren verklaard, dat de regering de moties niet zou uit voeren, ook al werden deze aan genomen. Niet verder Met betrekking tot de vergoeding voor wederinriohtingskosten her innerde min. Luns aan de conces sies, die de regering heeft gedaan. Oorspronkelijk gold de eis, dat men blijvend in Nederland woon achtig moest zijn om hiervoor in aanmerking te kunnen komen en wel voor 1 Jan. 1953. Hiervoor geldt nu 1 Jan. 1954 en ook daar na is er nog een mogelijkheid. De eis van de vestiging binnen Ne derland is veranderd in binnen het koninkrijk, dus ook Nieuw Guinea, Suriname en de Antillen. De kosten van deze uitbreiding bedragen 8 millioen. De regering is zover gegaan als in redelijkheid verwacht mag worden, aldus de minister. Soepele behandeling Prof. Lemaire (K.N.P.) wilde met een van zijn moties bereiken, dat alsnog een vergoeding zou worden gegeven voor verlies dat op de uitkeringen ingevolge de Indische rehabilitatie-regelingen geleden werd als gevolg van mo netaire maatregelen. Minister Luns bleef erbij, dat het onmoge lijk is om individueel uit te ma ken in hoever van verlies sprake Onder borgsom: BORDEAUX, 1 April (Reuter- A.F.P.) Marie Besnard, die verdacht wordt van vergiftiging van zes familieleden, is onder borgsom van f 12.000 vrijgelaten. Het gerechtshof, dat twee-en- een-halve week geleden begon met de behandeling van haar proces, besloot een commissie van drie leden van de Franse Academie van Wetenschappen in te stellen voor een onderzoek naar het vele, elkaar tegenspre kende bewijsmateriaal, dat door deskundigen is ingediend. Marie Besnard is een 57-jarige weduwe. Zij heeft reeds bijna vijf jaar in de gevangenis doorge bracht. Bij het nu verdaagde pro ces stond zij voor de tweede maal terecht beschuldigd van vergifti ging van een aantal familieleden, o.w. haar echtgenoot en ouders, met arsenicum. is. Hij kon slechts een soepele behandeling van schrijnende ge vallen toezeggen. Hadden deze moties nog wel zin? Mr de Graaf (K.V.P.) meen de van niet. De hele Kamer en ook zijn fractie hadden de daarin geuite verlangens merendeels on derschreven. nu de regering ver klaard had, dat zij deze toch niet zou uitvoeren, kon het nog slechts gaan om een „ongewenste demon stratie van machteloosheid" en de betrokkenen zou men bij de aan vaarding blij maken met een dode muis. De heer v. d. Wetering (C.H.) onderschreef deze redene ring. NEW DELHI, 1 April. Bij een ontploffing in een overvolle passagierstrein bij Gorakhpoer zijn gisteravond 31 personen om het leven gekomen en 32 gewond. 13 van de gewonden zijn naar het ziekenhuis gebracht; hun toestand is ernstig. De ontploffing vond plaats in een derde klas wagon. In een van de coupé's van deze wagons werd munitie vervoerd. Hoe de ontploffing veroorzaakt was, is niet bekend. De minister voor de Spoorwegen heeft medegedeeld, dat de exploisieven toevertrouwd waren aan een aantal politie mannen, van wie er vijf bij de ontploffing werden gedood. Eén rijtuig werd vernield en twee andere beschadigd. HOE VREEMD HET is gegaan bij de arrestaties van de pleeg moeder van Anneke Beekman en een andere dame, die in deze zaak en in de zaak van eBtty Melhado betrokken zou zijn, blijkt wel uit andere mededelingen van verslag gevers in de „Volkskrant" van j.I. Donderdag. Nadat eerst al vreemde zaken te bespeuren vie len bij de arrestatie van mevr. Langendijk-van Moorst in Hil versum, die uit haar huis ge haald werd, zonder dat enige dagen lang de echtgenoot van mevr. L. en de verdediger te we ten konden komen, waar zij zich bevond en wat er met haar pre cies gebeurd was, zijn in de zaak van de andere arrestatie nog veel meer onverkwikkelijke dingen ge schied. Mevr. Dubelaar-van Moorst, een nicht van de andere gearresteerde dame, kreeg in Haarlem een schriftelijk verzoek, bij de politie te komen, waarna zij werd vast gehouden en naar een cel in Hoofddorp werd overgebracht. Desgevraagd werd ontkend, dat zij zich daar bevond, en ook ver dere inlichtingen over haar ver blijf werden noch aan haar man noch aan de verdediger (nr. dr. Witteman) verstrekt. Het blijkt nu, dat mevr. Dubelaar, die ziek is en onder medische behandeling was, zoals de verslaggever van de „Vlkskrt" zich uitdrukt, „in tig ambtenaren. een vieze en smerige cel is ge stopt". De 32-jarige dame, moeder van drie kinderen, die zonder meer onverzorgd werden achter gelaten, heeft in' die cel volle twee dagen doorgebracht, zonder uit de kleren te zijn geweest. Slapen moest mevr. D. op een zeer „onsmakelijke brits". Mevr. D., die terwille van haar gezond heidstoestand veel behoefte had aan frisse lucht, mocht niet even naar buiten, hoewel zij daarom vroeg. Mr. Witteman mocht zijn cliënt niet bezoeken. De arrestant is nu vrijgelaten. Volgens de „Vlkskrt", zou dit geschied zijn, „vanwege haar gezondheidstoe stand". Van de zijde van de Jus titie wordt nu medegedeeld (d.d. Donderdag 1 April) dat zij „bin nen twee etmalen is vrijgelaten, omdat er in haar geval geen vrees bestaat voor vlucht of herhaling". Mevr. D. was, volgens deze offi ciële mededeling, gearresteerd, „verdacht van het feit, dat zij enige weken onderdak heeft ver leend aan Betty, Melhado, nadat deze was verdwenen". Mevr. Du belaar is inmiddels naar elders vertrokken, om enige tijd op ver haal te komen, Het Rijkskolenbureau zal wor den opgeheven. De algehele liqui datie zal over één a twee jaar geregeld zijn. De liquidatie houdt verhand met de in de toekomst te nemen maatregel, om geen subsidie meer te verstrekken aan de Nederlandse kolenmijnen voor elk quotum geleverde huisbrand. Bij het Rijkskolenbureau werken thans nog ongeveer vijf en twin- Vreemde methoden. Sinds enige maanden is er hij het optreden van de Justitie in Amsterdam een tendenz merk baar, die, zacht uitgedrukt, be- vreemdend genoemd moet wor den. Met name geldt dit voor het bureau van de Officier van Justi tie. Van die zijde wordt (aldus schrijft de „Volkskrant" van 1 April) bij herhaling blijk gege ven van een instelling, die men in Amsterdam en in Nederland niet gewend is. Binnen betrekke lijk kort tijdsverloop zijn metho den toegepast, die al zeer weinig geschikt zijn de burger gerust te stellen ten aanzien van de goede rechtsgang in het arrondissement. „Slechte manieren? Aanvanke lijk had men dat kunnen denken. Maar die hebben dan gaandeweg een omvang aangenomen, dat niet alleen de waardieheid van de Jus titie ermee in gevaar zou kunnen komen, maar ook wat nog erger is het publiek vertrou wen in het juiste gebruik van haar bevoegdheden", zo schrijft de „Vlkskrt", die enige recente voorbeelden noemt. Zij levert daarbij in het bijzonder 'commen taar op de arrestaties in de zaak van de Joodse pleegkinderen en concludeert dan: „Wel niemand zal de integriteit van de officier in twijfel willen trekken. Ook is het zeer goed mogelijk, dat het belang van het onderzoek vergde, dat aan het feit van de arrestatie niet te groot gerucht werd gege ven. Dit had de officier echter ook bereikt, wanneer hij, gelijk meermalen is geschied, verklaard had geen nadere inlichtingen te kunnen verschaffen. Wat even wel te denken van een hoogge plaatst justitieel ambtenaar, die willens en wetens apert onware verklaringen aflegt? Wat te den ken van een hooggeplaatst justi tieel ambtenaar, die zonder dat met stelligheid te kunnen weten stellige verklaringen af legt over een niet meer in om loop zijn van zwaar vergiftige ampullen die een wethouder van Amsterdam ervan beticht „om politieke redenen' 'in een officiële bijeenkomst onware me dedelingen te hebben gedaan die het onnodig oordeelt de naaste familie te waarschuwen, wanneer hij een moeder bij haar kleine kinderen moet weghalen? Waar zou het met de Nederlandse Justi tie heen moeten, wanneer alle hooggeplatste justitiële ambte naren zich van dergelijke metho den, bedienden?" Advertentie) Zonder beroep.-"' Het ts een wonderlijk feit.dat U, hard werkende huisvrouw, volgens de wet nog altijd „zonder beroep" bent, hoe veel omvattend en verantwoordelijk Uw taak ook mag zijn. Veel van de zwaarte van deze taak wordt echter van U afgenomen, doordat KING U elke dag opnieuw over de vermoeienissen en beslomme ringen heentilt. KING betekent nieuwe veerkracht. De gaven van de natuur zelf hebben KING-pepermunt die opwek kende werking gegeven. De natuur is niet te verbeteren. PEPERMUNT het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking WASHINGTON, 1 April. De Amerikaanse commissie voor atoom-energie heeft een film over de eerste ontploffing, ge baseerd op een kernreactie van waterstof, in November 1952, voor vertoning vrijgegeven. Bij deze ontploffing, het betrof toen niet een bom zoals bij de veel 'zwaardere ontploffing op 1 Maart j.I., werd een rif eiland in de Stille Oceaan geheel ver nield en een krater geslagen, waarin een gebouw van zeven- Rijk voorzien is de garderobe van de Lente-koningin. Nog maar enkele dagen geleden zette de vor stin van het Rijk der Romantiekgekleed in sober lichtgroen, haar eerste schreden op de paden welke nauwe lijks en met tegenzin door de grimmige win ter waren verlaten. Ongestoord door het buienbewind van Maart en door strie mende regenvlagen ging de schuchtere wandeling voort de winter uit, de lente in terwijl kamerdie naar Natuur bedrijvig steeds nieuwe toilet ten te voorschijn to verde. Na het kleedje van ontluikend groen kwam de smetteloze sluier van sneeuw klokjes, toen volgden in bonte rij de toilet jes van narcissen, van crocusjes, van hyacin then en al die wonder bloemen, die plotse ling uit de barre aarde het zonlicht tegen la chen één dag, twee of drie dagen om dan te verdwijnen tot een volgend jaar, plaats makend voor weer een nieuwe kleur, weer een nieuwe coupe Hoe fijn is het lijnen spel van - pas-ontloken tulpen, kwistig gedra peerd en toch met een onverstoorbare orde bijeengehouden door de grootmeester, die jaarlijks zijn schep pend werk met onver flauwd enthousiasme weer opvat. Nog altijd oefent een dergelijk tafereel een onweer staanbare aantrek kingskracht uit op de camera (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp, dat voorziet in een verbetering van de geldende regeling voor pensioenen van verzetsslaehtoffers. De sprekers, die aan het woord kwamen, toonden zich dankbaar voor deze verbeteringen en prezen minister Van Thiel voor zijn bereidwillige houding tijdens het vooroverleg. Aan alle verdere wen sen van de Kamer is de bewindsman tegemoet gekomen. De bij deze gelegenheid nog aan te vullen regeling werkt al zeven jaar. De heren Stapel kamp (A.R.) en Kikkert (C.H.) hadden in die tijd weinig of geen klachten gehoord. De heer Scheps (P.v.d.A.) zei van de verbeterde opzet, dat deze ook de toets van de vergelijkende' critiek met be trekking tot de regeling in andere landen kan doorstaan. Wel blij ven wij ten opzichte van de men sen uit het verzet altijd schulde naars. aldus deze afgevaardigde, ook al zullen wij gul en onbe krompen hebben betaald. Communistische critiek? Tijdens de bezetting heeft in de 'noordelijke provincies een communistische verzetsgroep ge werkt, die het blad- „Noorder licht" uitgaf. De communisten zullen bij dit debat waarschijn lijk komen betogen dat de slacht offers uit deze groep onvoldoen de worden geholpen. De heer ScheDS (P.v.d.A.) liep op deze critiek vooruit. Hij haalde tal van citaten uit het communis tische illegale blad aan, waaruit kon blijken, dat deze groep zich niet enkel tegen Duitsland maar ook tegen Engeland en Amerika keerde. Desondanks heeft de Stichting '40'45 ook verzets slaehtoffers uit deze groep in haar werkingssfeer betrokken. De heer Scheps kwam tot de con clusie, dat elke critiek dan ook achterwege diende te bliiven. Tiideng deze rede riep de heer Wagenaar: „Dat noem ik schof- tig." een uitlating, die de voor zitter niet wilde laten passeren. Vandaag wordt dit debat voort gezet. Oudste man ter wereld gestorven? NIEUW DELHI, 1 April Als men de verklaringen mag gelo ven, is Woensdag te Pathank-ot in India de oudste man ter we reld gestorven. Baba Marain Sigh zou 176 jaar geworden zijn. Hij stond bekend om zijn vroomheid. tien verdiepingen zou kunnen verdwijnen. Over een gebied van vijf kilometer was de vernieti ging algeheel, tot op elf kilometer van de ontploffing was zware tot matige schade aangericht en bet gebied met lichte schade strekte zich uit tot op zestien kilometer. Dinsdag zal een geheim ver slag over de jongste waterstof- bomproeven, die van 1 en 26 Maart, worden ingediend bij de senaatscommissie voor de strijd krachten. In Tokio beeft de Japanse minister van Buitenlandse Za ken, Okazaki verklaard, dat Japan de Verenigde Staten om een verontschuldiging en schade vergoeding zal vragen voor de schade aan het vissersvaartuig „Foekoerjoe Maroe" en de ver wonding van de bemanning van het schip als gevolg van de ontploffing van 1 Maart. HANOI, 1 April. Het Franse opperbevel heeft vandaag mede gedeeld, dat de massale aanval len van de Vietminh op het bol werk Dien Bien Phoe in kracht zijn afgenomen. Men verwacht echter nieuwe aanvallen. Totaal zijn bij de aanvallen, die eergisteren begonnen. 2000 Vietminh-rebellen gedood. Vol gens het Vietminh-opperbevel hebben de Vietminh-troepen drie Franse versterkte stellingen ten Oosten van Dien Bien Phoe vol- Komen „vernietigd" in een „twee de golf van aanvallen OTTAWA, 1 April. De af deling Onderzoek van het Cana dese Congress of Labour heeft medegedeeld, dat de economische vooruitzichten voor de arbeids krachten in Canada ^verontrus tend" zijn. In het jaarlijkse over zicht omtrent de economische vooruitzichten wordt medege deeld, dat de winterwerkloosheid in Canada dit jaar groter is ge weest dan voor het seizoen nor maal is en dat het aantal werk lozen in Canada in Maart moge lijk tot 570.000 is gestegen. Vol gens de jongste regeringscijfers. die beschikbaar zijn, en die tot 18 Februari lopen, zochten op die datum 559.000 personen werk te oen 402.000 een jaar tevoren. ROME, 1 April (K.N.P.) Vaticaanse autoriteiten hebben verklaard, dat de Heilige Vader zijn ziekte geheel te boven is. Zij zijn bijna geneigd de snelle genezing als een wonder te beschouwen. Uit de zelfde kringen verneemt het K.N.P. verder, dat de H. Vader binnen kort de kardinaal Cicognanu, prefect van de H. Congregatie der Riten, zal ontvangen om te spreken over de aanstaande heiligver klaring van Paus Pius X. die nodig zijn om de goedkeuring van de kardinalen en bisschop pen binnen een kring van hon derdvijftig kilometer rond Rome te verkrijgen. Daar de toestem ming van deze kerkelijke hoog waardigheidsbekleders echter noodzakelijk is, zal hun verzocht worden hun goedkeuring of be zwaren schriftelijk aan de con gregatie der Riten kenbaar te maken. Verwacht wordt dat de H. Va der tijdens deze bespreking zijn formele goedkeuring zal geven en tot publicatie van het reeds klaar liggende decreet de Tuto zal machtigen. Ofschoon nog niet officieel bevestigd wordt in Va ticaanstad verwacht, dat de H. Vader niet zal overgaan tot het houden van de drie consistories, Er bestaat bij de huidige ge zondheidstoestand van de H. Va der geen twijfel meer over dat hij met Pasen van het midden» balcon van de St. Pieter de zegen „Urbi et Orbi" zal verlenen. Ook de heiligverklaring van Paus Pius X, 'die, zoals bekend op 29 Mei was vastgesteld, zal, indien de H. Vader op dezelfde wijze zal blijven aansterken, niet behoeven te worden verschoven. De laatste namiddagen heeft de Paus zelfs tot bijna een uur in de ruïnen van Vaticaanstad ge wandeld. Hij heeft daarbij zijn oude gewoonten opgenomen en bestudeerde al wandelende tal rijke documenten. De H. Vader maakt steeds een opgewekte in druk. Te Rome wordt er bovendien over gesproken, dat Pius XII zal hebben toegezegd de deelnemers aan het radiologisch congres, dat in April te Rome wordt gehou den, in audiëntie te ontvangen en bij die gelegenheid zelfs een belangrijke toespraak zal houden. Optimistische kringen in Vati caanstad gaan zelfs zover, dat zij beweren, dat de H. Vader Zon dag 4 April zal deelnemen aan de bijzondere godsdienstoefening voor de Zwijgende Kerk in de Vaticaanse basiliek.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7