Opening nieuwe rijksweg Amsterdam -- Utrecht VOORJAARSPRIJSVRAAG Eerste atoomschuilkelder van ons land Russische beschuldiging aan Foster D Rijtijd met half uur bekort Aanleg moderne verkeersweg kostte ruim 50 millioen V houdt toch niets over? brengt JJ op andermans terrein... Bloedige Christenvervolging op roerig Celebes Vrijdag 2 April 1954 Amstelbrug: een kunstwerk DUITS SCHIP GEKAPSEISD De moeilijkheden in de cacaobranche Emigranten op weg naar Australië Russische dansgroep naar Nederland Kabinetscrisis in Finland In Den Haag staat De B.B. boekt vooruitgang In Moskou staat nog een R.K. kerk De terreur in „De Mije" Zware straffen voor gangsters MAU-MAU-GENERAAL GEDOOD NIEUWE KLACHT VAN ISRAEL Minister zou met opzet foutieve verklaring hebben afgelegd Overstromingen in Bagdad Japanse vissers zijn er erg aan toe DR JAN THOMEE OVERLEDEN GATSONIDES IN TULPENRALLYE Religieus terrorisme HJALMAR ANDERSEN OP RACE-FIETS Ierland won van Wales Nederlaag voor W est-Brom wich ZEVEN ARRESTATIES IN JUWELENCOMPLOT AMSTERDAM, 1 April Een enorme kaart van Nederland, waarop de nieuwe rijksweg nr. 2 Hoofdstad-Domstad door een brede groene streep was aangegeven, hing in de grote aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, die vanmiddag geheel gevuld was met autoriteiten. Zij waren op invitatie van de minister van Verkeer en Waterstaat tezamen gekomen om de feestelijke openstelling van de nieuwe rijksweg mede te maken. Aan het slot van zijn toespraak deelde minister Algera mede, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd twee personen, die op zeer bijzondere wijze hebben me degewerkt aan de totstandkoming van Neerlands modernste snelweg een onderscheiding te verlenen. Het zijn ir. M. E. Rijperman uit Den Haag, Hoofdingenieur A. der Rijkswaterstaat, die benoemd is tot officier in de orde van Oranje Nassau en de heer P. de Wit uit Utrecht, technisch hoofd opzichter van Rijkswaterstaat die benoemd is tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Half uur korter Amsterdams loco-burgemeester, wethouder mr. A. de Roos, merk te in zijn toespraak o.a. op, dat de nieuwe verbinding tussen Domstad en Hoofdstad de rijtijd met een half uur heeft verkort. Over de oude weg met op elke 250 mtr. een bocht had een auto mobilist een uur nodig om van Amsterdam de hoofdstad van Neerlands centrale provincie te bereiken. Ook is het watersport gebied van de Vinkeveense Plas sen nu dichter bij Amsterdam ko men te liggen. De meest moder ne snelweg van ons land ver bindt nu beide steden. Spreker releveerde, dat de brug vier millioen heeft gekost waarvan Amsterdam een kwart heeft betaald. De samenwerking tussen gemeente dienst pu blieke werken en het rijk - de rijkswaterstaat noemde mr. de Roos een voorbeeld van goede ambtelijke samenwerking op basis van collegialiteit. De brug is de grootste voor gespannen betonbrug van ons land, waarvan de totstandkoming een mijlpaal in de geschiedenis van de Nederlandse bruggenbouw betekent. De opening Honderden mensen waren om streeks kwart over drié bijeen STA VANGER. 1 April Een onbekend aantal Duitse zeelieden wordt venmist, nadat het 547 ton grote Duitse schip Crowlin, blijk baar in een storm ten zuidwesten van de Noorse .kust is gekapseisd. Schepen en vliegtuigen hebben de zee afgezocht naar overleven den maar tot nu toe geen teken van de bemanning gevonden. Het wrak van het schip is naar het eilandje Ulsnes bij Stavanger ge sleept. ROTTERDAM, 1 April Naar wij van welingelichte zijde ver nemen zal de bijeenkomst, die de firma Van Duin en Co. N.V. te Rotterdam tegen Vrijdag a.s. had belegd, om met haar relaties de situatie in de cacaohandel te be spreken en eventueel tot een op lossing van haar leiveringsmoei- liikheden te komen, niet door gaan. De N.V. heeft hiervan alle betrokkenen telegrafisch in ken nis gesteld en zal nu bij de arron- dissements-redhfbattk te Rotter dam een verzoekschrift indienen tot surseance van betaling. AMSTERDAM, 1 April Van middag om kwart over vier is het m.s. „Johan van Oldenbarne- velt" met ca. 1400 emigranten aan boord uit Amsterdam naar Australië vertrokken. Tijdens de inscheping hebben de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, J. G. Suurhoff, mi gratie-ambtenaren van de Austra lische ambassade en enkele di recteuren en emigratie-ambtena ren van arbeidsbureaux een be zoek aan boord gebracht. gestroomd bij de nieuwe brug over de Amstel bij Amsterdam om daar de officiële opening van rijksweg 2 bij te wonen, welke werd verricht door de minister van Verkeer en Waterstaat J. Al gera. Minister Algera somde in zijn rede tal van technische bijzon derheden van de rijksweg 2 op. Met de aanleg van deze ver keersweg is ruim 50.000.000 ge moeid geweest en het werk zou nog een millioen gulden duurder zijn geworden als men besloten had het spoorlijntje van station Nieuwersluis-Loenen naar Uit hoorn met een viaduct te over koepelen. Totaal moesten reeds 28 brug gen en viaducten worden ge bouwd, waarvan de nieuwe Am stelbrug wel het grootste kunst werk is, de totale lengte daarvan bedraagt 245 meter en de breedte ruim 26 meter. De bovenbouw is in voorgespannen beton uitge voerd. LONDEN, 1 April. Radio Moskou heeft medegedeeld, dat een Russische dansgroep onder leiding van de winnares van de Stalinprijs Nadezhda Nadezhdina gisteren uit Moskou naar Neder land is vertrokken. De groep zal optreden in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Het bezoek geschiedt op uitnodiging van het NederlandsRussische Genoot schap. aldus de radio. HELSINKI, 1 April De Fin se premier Tuomiova heeft zijn ontslag aan president Juho Paasi- kivi aangeboden. De president heeft er bij hem en de leden van zijn interim ka binet oP aangedrongen aan het bewind te blijven, totdat een nieuwe regering gevormd kan worden. Het kan nog wel enige weken duren voordat een nieuwe regering samengesteld zal zijn. De twee grootste partijen in het par lement - de agrariërs met 54 ze tels en de sociaal democraten met 53 hebben scherpe onenigheid over de politiek die nodig is om de hoge prijzen in Finland te be strijden. Dit land is hierdoor niet bij machte op de wereldmarkt te concurreren. De eerste atoomschuilkelder van Nederland, welke verborgen ligt achter de schutting op de hoek van Spui en Grote Markt straat te Den Haag, zal 22 April ajs. officiëel ter beschikking ko men. Iedereen zal in de gelegen heid zijn hem van binnen te be kijken. De schuilkelder is tot stand gekomen op particulier initiatief en is ook eigendom van een par ticulier, namelijk de heer J. L. Lassen. De genie heeft van ad vies gediend bij de constructie van de kelder, die ruimte heeft voor driehonderd personen. Hij bestaat uit enkele delen, die door middel van sluizen van elkaar gescheiden kunnen worden. Er MOSKOU (A.P.) In de laat ste van de vier Rooms-Katholie- ke kerken, die Moskou vroeger telde de kerk' van de Heilige Lodewijk van Frankrijk wor den nog diensten gehouden, waar bij zij geheel gevuld is. Maar sinds Juli 1949 is het geen Franse kerk meer. De Sov jets hebben er een Russisch priester geïnstalleerd en de Fran se en Amerikaanse priesters die haar vroeger bedienden, zijn er uit verdreven. Dat de St. Louis de enig over gebleven R.K. Kerk te Moskou is, bewijst, hoezeer het aantal katho lieke kerken sinds de bolsjewis tische revolutie in gehele Sov jetunie is verminderd. Volgens welingelichte reizigers zijn ook nog katholieke kerken in gebruik te Leningrad, Tblisi (Tiflis) in Georgia en Kisjenef, de hoofdstad van Moldavië. Ofschoon Moskou naar schatting van sommige zegs lieden 15.000 Rooms Katholieken telt, is de St. Louis naar Westerse begrippen geen grote parochie kerk. In Bodegraven vieren op 4 April a.s. de heer en mevrouw van Dorp hun zeventigjarig huwelijksfeest. De heer van Dorp is 93 jaar en mevrouw 90: Burgemeester mr. J. J. Croles is hen gaan feliciteren en overhandigde een brief met gelukwensen van H.M. de Koningin. is een verwarmings- en een luchtverversingsinstallatie en het beton zal worden afgedekt met beschermende stof. die atoom uitstraling tegengaat. Binnenkort zal de B.B. een tentoonstelling in de schuilkelder houden. Uit mededelingen van de direc teur van de Stichting B.B., mr. L. Tielenius Kruithoff blijkt, dat de organisatie overal vooruit gang boekt. Eind Januari waren er 140.330 vrijwilligers, hetgeen acht duizend meer is dan eind November, toen waren er 62.000 verbintenissen getekend, thans 72.500, hetgeen meer is dan de helft van de aanmeldingen. Eind November waren er in Neder land 60.600 mensen in opleiding en eind Januari 73.300. De Haagse Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak te gen de beruchte gangstersfamilie S. uit Bodegraven, die gedurende de naoorlogse jaren de buurtschap „De Mije" terroriseerde, links en rechts inbraken en diefstallen pleegde en totaal debet is aan 153 misdrijven. Dikwijls gingen de misdrijven gepaard met bedreiging, want de bende beschikte over de nodige vuurwapens. De 34-jarige leider Bertus S., tegen wie negen jaar gevangenisstraf was geëist, kreeg zes jaar met aftrek. Een jaar eh zes maanden werd opgelegd aan de 31-jarige Dirk S., tegen wie drie jaar was geëist. Jan S. kreeg een jaar en drie maanden, Tegen deze 29-jarige was vier jaar met aftrek geëist en tweemaal een week hechtenis. De rechtbank verklaarde zich thans echter onbe voegd om van de ove, tradingen der vuurwapenwet kermis te ne men. De fruithandelaar Stephanus A. S., tegen wie vijf jaar met af trek was geëist, werd veroordeeld tot twee jaar met aftiek. Deze verdachte had vrijwel alles ont kend. NAIROBI, 1 April De vei ligheidstroepen in Kenia hebben Donderdag in een gevecht ten Noorden van Nairobi „generaal Cargo" van de Mau Mau opstan delingen gedood. Er werden verder tenminste 25 opstandelingen gedood. Bijna ze venhonderd man Van de veilig heidstroepen waren betrokken bij de jacht op generaal Cargo's ver zetsgroep, die naar schatting twee tot drie honderd man sterk was. Men gelooft, dat ruim vijftig Mau Mau leden bij verspreide acties over een gebied van ongeveer 250 vierkante km. gewond zijn. JERUZALEM, 1 April Israël heeft vandaag opnieuw een klacht ingediend over beschieting van over de grens deze maal vanaf Egyptisch gebied. Een woordvoerder van het le ger zei, dat een Israëlische pa trouille bij Gaza in de woestijn van Negeb Egyptische Arabieren aangetroffen had, die de oogst binnenhaalden van landerijen, welke van de Israëlische neder zetting Kisufim zijn. Toen de pa trouille naderde, aldus de woord voerder. werd met geweren van over de grens geschoten om de aftocht van de Arabieren te dek ken. De Israëlische patrouille leed geen verliezen. De klaciht is in gediend bij de Israeilisch-Egypti- sche wape'nstilstandscommissie. MOSKOU, 1 April Het Rus sische ministerie van Buitenland se Zaken heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles er van beschuldigd, met opzet een foutieve verklaring te hebben afgelegd. Volgens de PraWda zou Dulles op 2 Maart tijdens een toespraak tot de Overseas Press Club in New York gezegd hebben, dat de Russische minister Van Buiten landse Zaken V. M. Molotof hem beloofd had, dat de conferentie De ergste sinds het jaar 296 na Christus ISTANBOEL, 1 April De overstromingen, waaronder Bag dad te lijden heeft, zijn de ergste sinds 296 na Christus. Dit werd in Istanboel meegedeeld door een Amerikaans ingenieur, David Cra mer, die 15 maanden in Bagdad werkzaam is geweest. Cramer zei, dat de deskundi gen in Bagdad een nieuwe vloed golf verwachten. Volgens Cramer zijn 65.000 Arabieren dakloos ge worden. Hun lemen hutten zijn volkomen weggespoeld. Er was gisteren in Bagdad geen brood te verkrijgen. Voor de dui zenden waterbuffels, die vrijwel de gehele stad van melk en vlees voorzien, is nog slechts voedsel vcor een week aanwezig. De ingenieurs verwachten, dat er twee maanden zullen voorbij gaan voordat het water van de gronden, die normaal het voeder voor de buffels opleveren, zal zijn weggezakt. De rivier de Ti- gris is volgens Cramer op het ogenblik meer dan 33 meter diep. 's Zomers kan men er gewoonlijk doorheen waden. TOKIO, 1 April Drie van de 23 Japanse vissers die brand wonden opgelopen hebben door de as van de waterstofbom-ont ploffing van 1 Maart 'bij Bikini verkeren op het ogenblik „in een kritieke toestand". Sedert Woens dag daalt bun pols snel. van Genève „geen conferentie van de Grote Vijf zou zijn". In de Russische verklaring werd betoogd, dat Dulles in Ber lijn had goedgevonden, dat China in Genève met de overige grote mogendheden op gelijke voet zou vergaderen en dat hij thans pro beerde daar onderuit te komen. Volgens de Prawda zou Dulles in zijn rede in New York hebben gezegd: „Het standpunt van de Ver. Staten is tijdens de recente conferentie in Berlijn tc-gelicht. Ik ben er daar tenslotte in ge slaagd, van de heer Molotof de onwillekeurige belofte te verkrij gen, dat de conferentie van Ge nève geen conferentie van de Grote Vijf zal zijn." De Prawda voegde eraan toe: „De correspondent van Prawda heeft het Russische ministerie van Bunenlandss Zaken gev.aagd, of hetgeen Dulles had gezegd, met de feiten overeenstemde. De ï-rawaa ontving van het Russi- sohe ministerie van Buitenlandse Zaken de mededeling, dat de ver klaring van Dulles met betrek king tot een belofte van de heer Molotof, als zou de conferentie van Genève geen conferentie van de Grote Vijf worden, volkomen ongegrond is". DELFT, 1 April Donderdag middag is op 67-jarige leeftijd overleden dr. Jan Thomee, oud international van het Nederlands Elttal, ere-voorzitter van Concor dia en medisch adviseur van de K.N.V.B. Dr. Thomee was reeds -nige tijd ziek. Zijn overlijden is echter nog zeer onverwacht ge- „oirien. „riet Kanon", zoals Jan Thomee in zijn glorietijd werd genoemd, heeft zestien maal voor „et Nederlands Elftal gespeeld in de periode van 1907 tot 1912. Dr. fnomee werd in 1929 tot bonds- ridider van de K.N.V.B. benoemd. DEN HAAG. 1 April Maus Gatsonides heeft met de Engels man Jac. St. John Foster inge schreven met een Ford Anglia Special voor de zesde internatio- iia.e iuipen Rallye. Ondanks het feit. dat Gatsonides in de Mille Miglia, welke in de nacht van Zaterdag 1 op Zondag 2 Mei te Brescia begint, uitkomt, stelde hij er prijs op toch aan de Tulpen- rallye deel te nemen; maar dat heeft hem heel wat organisatori sche (hoofdbrekens gekost. Tja, vrienden, daar zitten we dan. Vandaag, op Vrijdag de tweede Aprii, moeten we buiten het verspreidingsgebied van onze kranten treden. Onze eigen provincies zijn opgeraakt in de afge lopen vijf dagen. We steken dus nu onze neus in andermans gebied. Eerlijk: we hebben er nog serieus over gedacht maar gauw een krantje uit de grond te stampen in Utrecht of zo. Maar U hebt er geen idee van, wat een werk daar aan zit'. Nieuwe abonné's inschrijven, stapels adver tenties verwerken om nog maar te zwijgen van het vele extra werk, dat de extra inzendingen van de VOORJAARSPRIJSVRAAG zouden op leveren.... We stappen dus brutaalweg het zuiden in, naar een provincie, waarvan de hoofdstad in onze krant slechts mag worden aangeduid met een geheimzinnig cijfer. U ziet het hieronder. Ge lukkig maar, dat er een cijfer in staat, vindt U niet? U zoudt anders wed eens lang kunnen zoeken. Waarom deze grillige grenzen ook. Waarom niet zoals in Amerika gewoon een streep gezet langs de meridiaan en de breedte graad. Twee strepen links en rechts; een streep onder en een boven en daar ligt weer een nieuwe staat. Laat ons onze bespiegelingen staken. Er is werk te doen. De zesde provincie moet vol. Ga uw gang, vrienden, het wordt met de dag gemak kelijker. Maar doe het nauwgezet, want stel U voor, dat U a.s. Zaterdag een paar plaatsnamen* eenzaam en verweesd, zoudt overhouden. Dat zou niet te best wezen, vooral niet, als U ge brand bent op een van de 189 waardebonnen.... Nog even in het kort de spelregels. De zesde opgave vindt U hieronder. Let op het nummer in de tekening: dat vertegenwoordigt do hoofd stad En zoek dan in de lijst van de 91 plaats namen de namen uit, die in de provincie van vandaag thuishoren. Geen namen invullen, maar alleen het nummer, dat bij de naam hoort. Onder de ingevulde tekening Uw naam en adres invullen. De opgave uitknippen en zuinig bewaren. Wanneer U ze a.s. Zaterdag allé zeven bij elkaar hebt. stuurt U ze aan ons bureau. De inzending staat open tot 10 April a.s. Dit zijn de genummerde plaatsnamen, waar van U het nummer moet invullen in de pro vincie, waarin de plaatsnaam in kwestie thuis hoort: 1 Groningen 2 Winschoten 3 Breukelen 4 Beverwijk 5 Baarn 6 Rotterdam 7 Staveren 8 Almelo 9 Amersfoort 10 Purmerend 11 Delfzijl 12 Egmond aan Zee 13 Beilen 14 Heerenveen 15 Emm en 16 Utrecht 17 Appingedam 18 Sneek 19 Raai te 20 Enschede 21 Dokkum 22 Haarlem 23 Gouda 24 Coevorden 25 Soest 26 Alkmaar 27 Leeuwarden 28 Vollenhove 29 Leiden 30 Hoorn 31 Zwolle 32 Bolsward 33 Aduard 34 Rhenen 35 Assen 36 Zuidlaren 37 Brielle 38 Sappemeer 39 Andijk 40 Deventer 66 Zuidbroek 41 Franeker 67 Dalfsen 42 Wijk bij Duurstede 68 Harlingen 43 Enkhuizen 69 Delft 44 Den Haag 70 Anlo 45 Nieuweschans 71 Finsterwolde 46 S-chagen 72 Eelde 47 Meppel 73 Doorn 48 Hindeloopen 74 Lekkerkerk 49 Kampen 75 Oosthuizen 50 Hoogeveen 76 Heino 51 Katwijk 77 Sloten 52 Castricum 78 Oldemarkt 53 Avereest 79 Oldekerk 54 Jutphaas 80 Oosterwolde 55 Sliedreeht 81 Havelte 56 Steenwijk 82 Blaricum 57 Westerbork 83 Boskoop 58 Vlagtwedde 84 Amerongen 59 Workum 85 Alblasserdam 60 Zeist 86 Lopik 61 Lisse 87 Zaandam 62 Bedum 88 Grijpskerk 63 Montfoort 89 Schoonebeek 64 Roden 90 Wolvega 65 Woerden 91 Ommen En hier volgen de uitgeloofde prijzen; 7 WAARDEBONNEN IEDER VAN f50. 7 WAARDEBONNEN IEDER VAN f 10.— 35 WAARDEBONNEN IEDER VAN f 5 140 WAARDEBONNEN IEDER VAN f 2.50. In totaal loven wij dus 189 waardebonnen uit. Naam: Adres: DJAKARTA, 1 April Een hoge Indonesische regeringsauto riteit heeft de beschuldiging uit gesproken dat fanatieke Moham medanen Christenen vermoorden en de bladzijden van de Bijbel gebruiken als sigarettenpapier in een brute „Islamitie" campagne op .Celebes. De vice-voorzitter van het par lement, dr. Tambunan heeft ver klaard, dat het religieuze terro risme dagelijks toeneemt op het eiland. Volgens berichten die hier binnengekomen zijn werd een gehele gemeente van 6500 chris tenen in het district Palopo, 240 kilometer ten Noorden van Ma kassar, kort geleden gedwongen over te gaan naar de Daroel Is lam. Er zouden duizenden bijbels verbrand zijn. Bladzijden ervan werden gebruikt voor sigaretten papier. Tientallen kerken in dor pen werden plat gebrand, geslo ten of veranderd in moskeeën. Duizenden varkens werden ge slacht. De mohammedanen vinden de varkens onreine dieren. De Daroel Islam is ook werkzaam op West- en Centraal-Java, Zuidoost- Borneo en Noord-Sumatra. Het is een rebellenorganisatie onder lei ding van de buiten de wet ge stelde Kartosoewirjo, die tracht een Indonesische theocratische staat te maken van Indonesië. Het reizend hoofdkwartier ervan is ergens in de wildernissen van West-Java. OSLO, 1 April Hjallis An dersen, de Noorse „Schaatsko. nirag", gaat van de zomer zijn ge luk beproeven op de fiets. Hij heeft ingeschreven voor de 2000 km lange wegwedstrijd, van Ha- paranda naar Ylstad, waarvan de start op 5 Juli zk] plaats vinden. WREXHAM, 31 Maart In groep 3 van de voorronden van het tornooi om het wereldkam pioenschap voetbal heeft Ierland te Wrexham met 21 van Wales gewonnen. LONDEN, 31 Maart In de le divisie van de Engelse league heeft Sunderland voor een grote verrassinc gezorgd door de lijst aanvoerder en bekerfinalist West Bromwich Albion met 21 te overwinnen. Ook Preston North End, dat zich Zaterdag voor de beker-eindstrijd plaatste, kreeg een nederlaag te slikken. Black pool wees Preston met 42 te rug. Aston Villa won met 21 van Sheffield Wednesday. 's-GRAVENHAGE, 1 April Zeven arrestaties heeft de Haag se recherche verricht bij de ont raadseling van een juwelencom- plot, waarvan een Haagse juwe lier het slachtoffer is geworden. Vijf der gearresteerden zijn na verhoren, waarin zij bekenden medeplichtig te zijn, voorlopig weer op vrije voeten gesteld. Blijkens ten overstaan van de politie afgelegde bekentenissen is de 43-jarige concierge van de juwelierszaak J. J. F. de hoofd schuldige in deze affaire, waarhij voor ongeveer 5000 gulden aan geld, goud, juwelen, ringen en andere sieraden in twee jaar tjjds werd gestdlen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 9