van Vijf mogendheden-verklaring over oorlog in Indo-China? Britse begroting geeft optimistisch beeld akkelijk gaan Dagblad voor Alkmaar en omgeving De Staten- stembus Dulles raadpleegt andere landen Onderivijs- herziening TIENDUIZENDEN PELGRIMS MET PASEN IN ROME Critiek op Bronnenboek De Voor jaarsprijsvraag JW LEVEN •pe notcts n India Burgemeester redt kind Amerikaanse hulp aan buitenland V oorbesprekingen voor Genève Geen nieuwe belastingen Accijns op sigaren niet lager Hotels reeds lang volgeboekt: Geen audiënties van de Paus? De heer Algra: -.Stink verhalen* Zorg dat U niet te laat bent! De slag om Dien Bien Phoe OVERVAL IN BOERDERIJ «HI, 5 April. Een r voor de Indische eft vandaas bekend at India tijdens het cherpe nota's gezon- an Frankrijk en Por- aan Frankrijk, aldus erder, wordt geprotes- een beweerde aanval van het Indische con- aal in Pondicherry aren van Franse poli- a aan Portugal wordt rit Lissabon van 29 orpen, waarin de ar- deportatie van Goa Portugees verdedigd voor fusie van Goa jverde. .ndelingen over de ex- 11 een dergelijke mijn wel, dat men in Ca- at moment juist een urlijk zwavelreservoir troffen. Voorlopig zal .atie van de Groninger derhalve achterwege toewel spr. van mening t niet onmogelijk moet acht, dat uit dit gips jlaten kunnen worden een intensief gebruik an de gelegenheid tot van vragen. VWWWTOUWVWW gevraagd drukwerk de gebukte figuur rede zwaai nam hij icus", lachte hij gul. ndeling aan. „Nee „Is het slechts een ik aanscnouw? Zijt wat zijt gij groot het", zei de vreem- serwursten is terug- 1 mij nu gauw hoe ;daan pinkte nu ook „Mijnheer uu vader uit. „Hij heeft juist 2 wij in dit kasteel Den, ga maar gauw ;leggen NOORDHOILANDSi Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, fO.Sl per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, mpimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is ,t nergens veilig (Vondel) Woensdag 7 April 1954 - 30e Jaargang - Nummer 13054 NOG VEERTIEN DAGEN en dan is de dag van de verkiezingen voor de Provinciale Staten weer aangebroken. Er komt langzamer hand „schot" in de activiteit. Er is ook méér belangstelling voor de politiek, dan menigeen voor mogelijk schijnt te houden. De belangstelling wordt sterk aangemoedigd door nieuwe me thoden van werken in de propa ganda. Ook de Kath. Volkspartij bedient zioh met succes van het nieuwe middel der forum-avon den. Daar bestaat als regel veel be langstelling voor en er komen allerhande vragen los, die ook al niet bepaald getuigen van gebrek aan interesse! Het is nu wel merkwaardig, dat bij dergelijke avonden de provinciale politiek er maar bekaaid afkomt. Toch gaat de komende stembus in het bijzonder over de Provin ciale Staten. En toch heeft het provinciaal bestuur, in de meeste gewesten met zijn provinciale be drijven en anderszins, heel wat met de dagelijkse belangen van de burgers te maken! Waar het eigenlijk in de eerste plaats om gaat op 21 April? Om de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten, die twee maal in het jaar bij elkaar komen, om diverse zaken van het gewest af te doen. Zij stellen de begroting vast en dat heeft natuurlijk weer met het belastingprobleem te maken. Daar komt, in het ene gewest meer dan in het andere, het sub sidie-vraagstuk bij te pas. In de laatste jaren heeft ook de Provinciale Overheid steeds meer te maken met kwesties van volksgezondheid en onderwijs en nog zoveel zaken meer. Provin ciale besturen hebben personeel, op administratief en technisch gebied. Er worden benoemingen gedaan. Deze en nog andere belangrijke zaken komen bij het provinciaal beleid aan de orde. Wij weten het toch wel als vanouds: hier gaat het ook weer om katholieke beginselen en katholieke belan gen. Die veilig stellen, dat moeten wij, katholieken, zelf doen. Ande ren doen het als regel niet voor ons. Wij moeten zorgen, er zelf bij te zijn, anders raken wij achterop. Om nog veel meer redenen trouwens. Men weet natuurlijk onder de hand wel, dat de Pro vinciale Staten ook nog een an dere, gewichtige taak hebben. Zij stellen het college van Ged. Sta ten vast, het dagelijks bestuur van de Provincie, waarin wij, katholieken, ons aandeel moeten hebben. Dat college van Ged. Staten is niet alleen van belang als dage lijks bestuur van de Provincie, maar ook als geregeld toezicht houder over de gemeenten. Hóórt, zegt het vóórt! En die Provinciale Staten heb ben nog een derde grote taak. Zij kiezen de leden van de Eer ste Kamer. Die Eerste Kamer moet, om het eens populair te zeggen, alles goedvinden, wat de Tweede Kamer besluit. Die Eer ste Kamer controleert Regering en Tweede Kamer beide. Dat is de ene keer natuurlijk belangrijker dan de andere keer, maar in de komende zittingspe riode van de Provinciale Staten is het wel heel belangrijk, omdat dan de algemene Grondwetsher ziening aan de orde komt. Daar beslist de Eerste Kamer direct in mede. Daar moet de invloed van de gezonde katholieke politiek in meespreken, naar verhouding van recht en macht. Denk er aan, dit te bereiken is o.m. de taak van de Provinciale Staten, ómdat deze de Eerste Kamer kiezen. En zo komen we altijd weer neer op het uitgangspunt: onder schat de betekenis van de komen de Statenstembus niet. Wij heb ben daar, als katholieken, mede te maken. Wij moeten zorgen, daarbij te zijn. Eensgezind en met juist begrip! FRANEKER. De 10-jarige Fransje Fleur geraakte op de Zui derkade te water, juist op het moment, dat daar burgemeester Dijkstra en de directeur der Gem. Werken passeerden. Zonder zich te bedenken sprong burgemeester Dijkstra gekleed te water en red de de kleine Frans. Het E.D.G.-verdrag in Italiaans parlement ROME, 6 April. De Italiaanse premier, Mario Scelba, heeft het Italiaanse parlement Dinsdag verzocht het E.D.G.-verdrag te bekrachtigen. Hij diende de tekst van het verdrag bij de Kamer van Afgevaardigden in. Alvorens de voltallige Kamer het verdrag zal behandelen, wordt het in een bij zondere commissie besproken. Volgens parlementsleden zal 't waarschijnlijk zes maanden duren voor beide Kamers van het par lement het verdrag zullen heb ben behandeld. WASHINGTON, 6 April. Het Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat minister Dulles de laatste paar dagen overleg heeft gepleegd met de vertegenwoordigers van zes bevriende landen over de crisis in Zuidoost-Azië. Van gezaghebbende zijde zijn er aanwijzingen, dat de Ameri kaanse regering streeft naar de vorming van een soort regio nale groepering om de communistische dreiging in Zuidoost- Azië tegen te gaan en tot een gezamenlijke actie over ie gaan, speciaal wat Indo-China aangaat. In particuliere gesprekken zijn officiële personen weinig enthou siast voor de gedachte om in een gemeenschappelijke verklaring de Chinese communisten te weerhou den van interventie in Indo-China op straffe van krachtige geallieer de vergelding. Maar de Amerikaanse regering is zeer geïnteresseerd in een spoe dig ten uitvoer te brengen plan voor een gezamenlijk optreden in Zuidoost-Azië, zoals minister Dul les dit heeft genoemd. Volgens welingelichte kringen te Parijs hebben de Verenigde Staten een verklaring van vijf landen over de oorlog in Indo- China voorgesteld. De Franse regering beraadslaagt over een gemeenschappelijke ver klaring, die naar men gelooft communistisch China zou waar schuwen voor de gevolgen Van een ingrijpen in Indo-China. De ondertekenaars van de verklaring zouden zijn: Frankrijk, Engeland en de landen van het Anzus-Pact, de Verenigde Staten, Australië en Nieuw Zeeland. Het wordt mogelijk geaoht, dat aan enkele Aziatische landen die dicht bij Indo-China liggen, ook gevraagd zal worden, de verkla ring te tekenen. Functionarissen van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken hebben geweigerd de inhoud van de verklaring te onthullen. Zij zeiden alleen, dat zij in de zelfde geest zou zijn als de op 7 Augustus uitgegeven verklaring door de 16 landen die in Korea hebben gestreden. Hierin werd gewaarschuwd, dat indien de communisten het Koreaanse be stand zouden schenden, genoemde landen tot vergelding zouden overgaan, waarbij het „naar alle waarschijnlijkheid onmogelijk zou zijn de vijandelijkheden binnen de grenzen van Korea te houden". De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, zou het ontwerp van de onderhavige verklaring Zaterdag aan de Fran se ambassadeur in Washington overhandigd hebben. De Australische regering bestu deert thans de Amerikaanse voor stellen om „het front van de Wes telijke machten" tegen commu nisme in Indo-China" te verster ken aldus is Dinsdag uit gezag hebbende bron te Canberra ver nomen. WASHINGTON, 6 April. President Eisenhower heeft van daag het Congres gevraagd om 3 Yi milliard dollar voor hulp aan het buitenland voor het jaar be ginnende 1 Juli, waarbij dan meer geld zal gaan naar het Verre Oosten, doch waarbij de hulp aan Europa besnoeid zal worden met 58 pot. De totale hulp aan Europa, waarbij enige economische bij stand, is vastgesteld op 947.700.000 dollar vergeleken met 2,3 milliard dit jaar. In de nieuwe wet wordt 7.768.900.000 dollar bestemd voor allerlei soort hulp aan het Verre Oosten, een stijging van 198.621.000 dolar over het lopende jaar. Ontwapeningscommissie Vrijdag bijeen NEW YORK. 6 April De Or ganisatie der Verenigde Volkeren beeifit Maandag bekend gemaakt, dat de ontwapeningscommissie aanstaande Vrijdag te 21 uur (Ned. tijd) bijeen zal komenu Woordvoerders voor de drie Westelijke gedele,geerden zeiden om de zitting verzocht te hebben ten einde de arbeid wan het pro bleem van de inkrimping der wa pening te kunnen voortzetten en niet in verband met de recente proefnemingen met waterstofbom men in het gebied van de Stille Oceaan. PARIJS, 6 April. Van diplo matieke zijde wordt vernomen, dat in de loop van de komende week te Parijs Brits-Frans-Ame rikaanse besprekingen zullen wor den gehouden, die als inleiding op de komende Geneefse bespre kingen zijn te beschouwen. Redelijk evenwicht in economisch leven LONDEN, 6 April. De Engelse minister van Financiën, Richard Butler, heeft in het Lagerhuis een begroting inge diend, welke geringe belastingverlichtingen en geen verhogin gen inhield. De door Butler met de gebruikelijke jaarlijkse toelichting ingediende begroting hield minder wijzigingen in dan enige andere begroting zo ver de herinnering gaat. In zijn begrotingsrede zeide de minister o.a.: „Mijn mening is, dat wij een zeer redelijk evenwicht in het economisch leven zullen blij ven handhaven. Er is geen reden deze begroting bijzonder hard of meer desinflatoir te maken. V/ij behoeven geen harde nieuwe be lastingen op te leggen. Voor zover ik kan mededelen, zijn noch ver hogingen noch grote verlagingen mogelijk of vereist." Butler verklaarde, dat de ver mindering van de Amerikaanse productie, welke op het ogenblik gaande is, een van de drie krach ten zou kunnen zijn, welke in economisch opzicht Engeland in het komende jaar „zeer goed uit zijn koers zouden kunnen bren gen". Beide andere sterke krach ten zijn de enorme omvang van de regeringsuitgaven en de om vang van de wereldhandel en het Engelse aandeel daarin. Volgens Butler was de Britse export eind 1953 met 10 pet. toe genomen. Tot de weinige veranderingen in de belastingheffing behoorden kleine verlichtingen voor de bios copen die de laatste tijd te lijden hadden van de invloed van de televisie en voor sportge beurtenissen. Volgens de minis ter zouden voor deze laatste ver lichting in het bijzonder de klei nere voetbalclubs geholpen wor den. Butler kondigde ook een „investeringsconcessie" aan, waar bij aan firma's die een nieuwe fabrieiksinstal'latie willen inrich ten, een belastingvrijdom wordt gedaan. De totale uitgaven voor het begrotingsjaar worden geraamd op 4.522.399.000 pond sterling, de totale inkomsten op 4.532.875.000 pond sterling, zodat er een ge raamd begrotingsoverschot is van 10.476.000 pond sterling. Britse vliegtuigen boven gebied bomontploffingen LONDEN, 6 April Sir Win ston Churchill heeft Dinsdag !in het Lagerhuis medegedeeld, dat een „vliegtuig van de R.A.F. op 1 Maart een vlucht maakte in het gebied van de wafexstofbom- o-niploffing, enige uren na de proefneming". Gok op 27 Maart toen opnieuw een waterstofbom tot ontploffing werd gebracht, had een Brits vliegtuig een vlucht ge maakt om wetenschappelijke ge gevens te verzamelen. AUSTRALIë EN DE WATERSTOFBOM CANBERRA, 6 April. De Australische premier Robert Men- zies, heeft medegedeeld, dat hij binnenkort een verklaring over de recente Amerikaanse proeven met de waterstofbom zal afleggen. Voorpostengevecht in Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Wat moet dc taak zijn van de overheid bij de herziening van 't onderwijsstelsel in ons land? De ze vraag heeft Dinsdag bij de behandeling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen in de Eerste Kamer een belangrijke rol gespeeld. De K.V.P.-woordvoerder, de heer Derksen, gesecondeerd door de A.R.-afgevaardigde Algra, wenste de taak van de overheid zoveel mogelijk beperkt te zien. „Het kind en de ouders hebben de rechten, die ver uitgaan bo ven die van de staat en de ge meenschap", zei hij, maar de so cialistische woordvoerder prof- Schermerhorn achtte voor de overheid een grote taak wegge legd. De vormgevende kracht van het onderwijs zal van de overheid moeten uitgaan, oordeelde hij. De huidige accijns op sigaren van 14 procent en op cigarillos van 20 procent moet als een mi nimum worden beschouwd. Aldus heeft de staatssecretaris van Fi nanciën aan de Tweede Kamer medegedeeld. De verlaagde accijns zal nog voor twee jaar gelden. Dat de accijns hierna verhoogd zal wor den, is nog niet zeker. Basiliek van Oudenbosch kan gerestaureerd worden OUDENBOSCH, 6 April. Een commissie van vier deskundigen onder leiding van prof. J. Gran- prè Moliere, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de basiliek van Oudenbosch om' een onder zoek in te stellen naar de moge lijkheid van restauratie. Na een onderzoek van twee uren kwa men zij tot de conclusie, dat res tauratie inderdaad mogelijk is. Zij hebben besloten een rapport sa men te stellen, waarin nauwkeu rig de vereiste veranderingen zul len worden omschreven. Het is nog niet mogelijk te bepalen wat de eventuele kosten van restau ratie zullen zijn. 35 DODEN IN KENIA NAIROBI, 6 April. In de loop van de afgelopen 24 uur zijn 35 verzetslieden gedood en 44 ver dachte personen gevangen geno men, voornamelijk in 't reservaat Fort Hall. Kroonprinses Maertha, de echtgenote van de Noorse Kroon prins, Maandagochtend overleden aan een leverkwaal in het Nationale Ziekenhuis te Oslo, opgebaard in de Chapelle Ardente van het Ziekenhuis. Bij het naderen van het Paas feest stapelen zich bij het bureau van de Pauselijke opperkamer heer verzoeken op van pelgrims om in audiëntie te worden toege laten bij de H. Vader. Het aantal pelgrims dat met Pasen in Rome zal zijn, wordt op tienduizenden geschat, daar de hotels van Rome, ondanks hun grote capaciteit, reeds wekenlang zijn volgeboekt. (Van onze parlementaire redactie) De uitgave van het z.g. „Bron nenboek" is een grote vergissing geweest. In deze studie over de massajeugd, uitgegeven in op dracht van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen, zijn ongecontroleerde gege vens gepresenteerd als weten schappelijk verantwoord feiten materiaal. Met deze felle critiek richtte de heer Algra (A.R.) zich Dins dagavond in de Eerste Kamer tegen het veelbesproken „bron nenboek". Hij drong er bij mini ster Cals op aan zich in het open baar van dit boek te distanciëren, „door deze publicatie zijn dorpen en mensen zonder reden ge krenkt. Dit moet gecorrigeerd worden." De heer Algra citeerde uit het „Bronnenboek" verscheidene pas sages om aan te tonen, dat, wat 'n wetenschappelijke analyse van de massajeugd zou moeten ziin, weinig meer is geworden dan los se beweringen. Een rapport, dat Op Schiphol zijn op Dinsdag 6 April de laatste twee door Fokker in licentie gebouwde Meteor straaljagers aan de luchtmachten van België en Nederland overgedragen. Z.K.H. Prins Bernhard was hierbij aanwezig. Boven: de Prins tijdens een rondgang langs de toestellen. Onder: Het protocol van overname voor Nederland wordt getekend: links: Ir. J. During directeur van de Fokkerfabrieken, met mr. F. J. Kranenburg, die het protocol tekent. Het is vandaag 7 April. Dat betekent, dat U nog maar vier dagen hebt om de laatste hand te leggen aan het oplossen en inzenden van onze grote VOORJAARSPRIJSVRAAG, die U de hele vorige week in de krant hebt waargenomen. We zijn zeer benieuwd, wat U ervan terecht zult brengen. Want het is geen kleinigheid 91 plaatsnamen zo maar wild-vreemd toe te bedelen aan zeven provincies, die niet eens met naam en toenaam zijn aangeduid, maar waarvan alleen de omtrek voor U neer is gelegd. Geen kleine moeite dus. Maar troost U: wanneer U dit titanen werkje hebt verzet, staat de weg naar één van de 189 waarde bonnen voor U open. Zeven van f 50.—, zeven van f 10.vijf en dertig van f 5.en honderdveertig van f 2.50. Eén verzoek: laat U niet alles op de laatste dag de 10de April aankomen. Heb medelijden met onze puzzle-afdeling. Ze is de spanning van de Nieuwjaarsprijsvraag amper te boven. Doe het nu, meteen! bijv. over het dorp Harkema in Friesland handelt, zegt, dat er in dit dorp door inteelt en dronken schap veel zwakzinnige kinderen zijn. „Want als men door' het dorp fietst komt men achterlijke kinderen tegen". Is dit een we tenschappelijke bewijsvoering? vroeg de heer Algra. Hij ver meldde verder nog dat volgens hetzelfde rapport ieder meisje in Harkema op 17-jarige leeftijd trouwt. Een onderzoek leerde hem echter dat de gemiddelde leeftijd waarop in Harkema in het huwelijksbootje wordt ge stapt, ruim 21 jaar is. De gege vens over de sexuele gedragin gen van de jeugd in verschillen de streken noemde de heer Algra zonder meer „stinkverhalen". WEEKSTAAT VAN NEDERL. BANK boekvordering niet 300 millioen verminderd AMSTERDAM, 6 April. De be langrijkste mutatie op de verkorte balans van de Nederlandsohe Bank is ditmaal ongetwijfeld te vinden aan de debetzijde. De boekvordering op de Staat der Nederlanden ingevolge overeen komst van 26 Februari 1947 is n.l. met f 300 min verminderd tot f400 min. Zeer lievige aanval op Vietminh-versterkingen PARIJS, 6 April. Franse bommenwerpers hebben een zeer hevige aanval ingezet op twintig duizend man communistische ver sterkingen, die onderweg zijn naai- het slagveld rondom Dien Bien Phoe. De aanval werd uit gevoerd op het wegenknooppunt Sonla, ongeveer honderd kilome ter ten Oosten van Dien Bien Phoe. Het is vanzelfsprekend, dat de pelgrims met het oog op herstel van de H, Vader hopen, dat hij zijn audiënties zal kunnen hervat ten. De lijfarts van Z.H. de Paus, dokter Galeazzi Lisi, adviseert de Paus evenwel steeds de ver moeiende audiënties tot voor on bepaalde tijd uit te stellen, zo- dait niet verwacht kan worden, dat tienduizenden pelgrims dooi de H. Vader kunnen worden ont vangen. Wel is zeker dat de H. Vader op Paasdag vanaf het bal- con de zegen „Urbi et Orbi" geeft. Bovendien is het niet uitgesloten, dat de Paus aan deze zegen een korte toespraak zal laten vooraf gaan. Langzaam herstel. Wij vernemen verder dat de H. Vader nog steeds niet de H. Mis heeft opgedragen. Prelaten van de Pauselijke hofhouding ver zekeren. dat de H. Vader dit zo spoedig mogelijk zal doen wan neer zijn krachten het maar enigszins toelaten. Zolang de H. Vader de H. Mis niet opdraagt, moet men daarin een teken zién, dat hij slechts langzaam herstelt van zijn zware ziekte. De prela ten achten hem zeker nog niet in staat de audiënties te hervatten. Bovendien word opgemerkt, dat de toestand van de H. Vader nog steeds geen röntgenologisch on derzoek van de maag heeft toe gestaan. Het wordt zelfs niet uit gesloten geacht, dat de artsen een terugkeer van de ziektever schijnselen vrezen. PURMEREND, 6 April. Van morgen te ongeveer half elf heb ben twee jongemannen een over val gepleegd op de 70-jarige. me vrouw J. Scheringa-de Heer aan de Oosthuizerweg te Beemster. De mannen vervoegden zich aan de deur van de boerderij en de vrouw, die alleen thuis was, liet hen binnen. Even later sloe gen zij haar met een breekijzer neer. Door de thuiskomst van de zoon van mevrouw Soh. werden zij verhinderd hun slag te slaan. Terwijl deze de achterdeur bin nenkwam, zagen de overvallers nog kans de tussendeur te gren delen en door de voordeur te ontkomen. Na het inslaan van een ruitje vond de heer Sch. Jr. zijn moeder in de gang. Met een zware her senschudding werd de vrouw naai- het Stadsziekenhuis te Pur- merend overgebracht. Na een onderzoek bleek dat er niets uit de woning werd ver mist, wel vond de politie een breekijzer van ongeveer 60 om. BEURS NEW-YORK IN REACTIE NEW YORK, 6 April Wall Street heeft vandaag met stromen verkooporders gereageerd op de zorgen, die de wereld zich maakt over de oorlog in Indo-China De koersen daalden scherp.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1