Vraag naar verpleegsters groter dan aanbod I Taak van arts blijft niet tot genezing beperkt ZWITSAUNE gelee Koersen Amsterdamse Beurs RADIO Financiën en Economie Het geheim van Dungrave Castle ALKMA VOOR f2 Wereldgezondheidsdag 1954 H. Vader richt zich tot radiologen """"'"AKKERTJE programma Scheepsberichten voor tnoóiëzachte handen WRlCLEYi De Beurs Huisho gul ges Pagina 2 Woensdag 7 April 1954 UTRECHT, 6 April. (K.N.P.). Vandaag is het zes jaar geleden, dat de constitutie van de Wereldgezondheidsorganisatie van kracht werd. Deze organisatie, die afgekort W.G.O. wordt genoemd, is een der belangrijkste takken van internationale samenwerking voortgekomen uit de activiteiten van de Ver. Naties. Zij stelt zich ten doel de gezondheid der wereldbevolking te bevorderen in een zeer ruime zin van het woord. Ieder jaar wordt de oprichting herdacht in een Wereldgezondheidsdag, waarop telkens aan een ander facet van de gezondheidszorg bijzondere aandacht wordt besteed. Vandaag wordt bijzondere attentie gevraagd voor de brede sociale en opvoedende taak van de verpleegster, in het bijzonder van de wijkverpleegster. De Kruisverenigingen in Nederland. En wie wijkverpleegster zegt, denkt vanzelf aam de Kruisver enigingen in Nederland. Vandaar dat wij in de Wereldgezondheids dag 1954 aanleiding hebben gezien ons te wenden tot Mr. J. de Vreeze, secretaris-generaal van de Nationale Federatie van het Wit- Gele Kruis. Deze constateerde met trots, dat in ons land een sprei ding en een intensiteit van het werk der wijkverpleegsters is be reikt, die vrijwel nergens in de wereld geëvenaard wordt. Alleen reeds in het Wit-Gele Kruis werkten per 1 Januari 1954 onder toezicht van ongeveer 70 districtsverpleegsters 1050 wijk verpleegsters. Dit betekent, dat voor iedere 500 gezinnen, aange sloten bij het Wit-Gele Kruis één wijkverpleegster beschikbaar is. Vooral de laatste jaren is er met succes naar gestreefd, zo vertelde de heer de Vreeze, ook in de ste den te bereiken, wat op het plat teland reeds lang het geval is, namelijk, dat de wijkverpleegster op een zo breed mogelijk vlak alle contacten verzorgt tussen de dien sten van de gezondheidszorg en de gezinnen. Momenteel worden in ons land op vijf katholieke schol#n wijkverpleegsters opge leid, maar het aantal, dat zij af leveren (ongeveer 100 per jaar) is nog lang niet voldoende om aan de behoeften van de sociaal- hygiënische zorg te voldoen. Op gemerkt zij, dat iedere maand ge middeld vijftien nieuwe vacatures ontstaan. Wijkgebouwen. Een gelukkig verschijnsel is, aldus de heer de Vreeze, dat de laatste jaren steeds meer kruis verenigingen trachten aan haar wijkverpleegsters een behoorlijk wijkgebouw beschikbaar te stel len. Hoewel de subsidies voor dit doel nog steeds gering zijn, weten tal van kruisverenigingen met hulp van gemeentebesturen, toch een modern wijkgebouw tot stand te brengen. Alleen het R.K. Lim burgse Groene Kruis b.v opende in drie jaar tijds reeds 27 wijk gebouwen. Ook in de andere pro vincies bestaat in deze zeer grote activiteit. In verband met de opvoedende sociale gezondheidszorg, die van daag de wereldbelangstelling ge niet, moet zeker oo genoemd worden het werk van de kraam zorg, dat in goed 10 jaar tijds door het Wit-Gele Kruis en de andere kruisverenigingen werd opgebouwd. En met stijgend suc ces, aldus Mr. de Vreeze. Konden in 1948 25.000 kraambedden door 1000 kraamverzorgsters verzorgd worden, per 1 Januari 1954 was dit reeds tot 35.000 gestegen. Statistisch staat het verder vast, aldus Mr. de Vreeze, dat het aan tal doorgeborenen in de gezinnen, waar de interne kraamzorg werk zaam is, belangrijk daalde, terwijl de sterfte in de eerste levens week tot de helft kon worden te ruggebracht. In het Wit-Gele Kruis werken momenteel 68 kraamcentra onder leiding van ruim 90 kraamverpleegstersdocen ten en assistenten die voor de op leiding gesteund worden door 6 centrale en tal van plaatselijke opleidingsinternaten. Dagelijks DONDERDAG 8 APRIL Hilversum 1, 402 meter. K.R.O.: 7.00 Nieuws, 7.10 Gramofoon, 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender, 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gra mofoon, 9.00 Voor de vrouw, 9.35 Waterstanden, 9.40 Schoolradio; N.C. R.V.: 10.00 Gramofoon, 10.30 Morgen dienst; K.R.O.: 11.00 Voor de zieken, 11.45 Schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 Lunchconcert (12.3012.33 Laond- en tuinbouwmededelingen, 12.33-12.40 Voor de boeren), 12.55 Zonnewijze, 13.00 Nieuws en katholiek nieuws, 13.21) Bariton en piano, 13.45 Gramofoon; N.C.R.V.14.00 Gramofoon, 14.15 Dub- belkwartet, 14.45 Voor de vrouw, 15.15 Gramofoon, 15.40 Vocaal ensemble, 16.00 Bijbellezing, 16.30 Cello en piano, 17.00 „Patrouillevlucht „Nieuw-Guinea" hoorspel voor de jeugd, 17.30 Gramo foon, 17.40 Declamatie, 18.00 Politie- kapel, 18.35 Raadhuispraat, 18.45 Gra mofoon, 19.00 Nieuws en weerberich ten, 19.10 Voor dé jeugd, 19.30 Gramo foon, 19.55 „Ga mee naar Jubo II", 20.00 Radiokrant, 20.20 Gevarieerd pro gramma, 21.45 Gramofoon, 21.50 Dis cussie, 22.00 Reportage, 22.10 Orgel concert, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws en s.o.s.-berichten, 23.15-24.00 Gramofoon. Hilversum 2, 298 meter. A.V.R.O.: 7.00 Nieuws, 7.10 Gramofoon, 7.15 Gym nastiek; V.P.R.O.7.50 Dagopening; A.V.R.O.: 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoon, 9.00 Morgenwijding, 9.15 Gramofoon, 9.30 De groenteman, 9.35 Gramofoon, 10.50 Voor de kleuters, 11.00 „Studio Europa", uitwisselingsprogramma met Wenen, 12.00 Viool en orgel, 12.25 In 't spionetje, 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen, 12.33 Gramofoon, 12.50 Uit het bedrijfsleven, 13.00 Nieuws, 13.15 Mededelingen of gramofoon, 13.25 Promenade orkest, 14.05 Cabaret, 14.30 Saxofoonkwartet, 15.00 Voor de zieken, 15.45 Gramofoon, 16.00 Van vier tot vijf, 17.00 Voor de jeugd, 17.45 Rege- rnigsuitzendingNederland en de we reld: Technische gezondheidszorg in de wereld, door prof. W. F. J. M. Krul, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportproblemen, 18.25 Voor de jeugd, 18.40 Reportage of gramofoon, 18.45 Oude liedjes, 19.00 Voor de kinderen, 19.05 Gesproken brief uit Londen, 19.10 Amusements muziek, 19.45 „Een nationale zaak", causerie, 20.00 Nieuws, 20.05 Radio philharmonisch orkest en solist, 21.20 Disco-causerie, 22.00 Metropole orkest, 22.45 Sportactualiteiten, 23.00 Nieuws, 23.15 Dansmuziek, 23.45-24.00 Gramo foon. stellen, deze centra ongeveer 1600 kraamverzorgsters en leerling- kraamverzorgsters ter beschikking van de gezinnen. Aanbod niet in overeen stemming' met vraag. Op het gebied der kraamverzor- ging vooral kan dus, zo vervolgt de heer de Vreeze, van een ver heugende ontwikkeling gesproken worden, toch is 'het aanbod van •kraamverzorgsters nog lang. niet in overeenstemming met de vraag. De werving is dan ook moeilijk. Dit geldt vooral voor Zuid-Hol land, waar de steeds groeiende stroom van aanvragen van kraam vrouwen reeds lang niet meer verwerkt kan worden. Bereke ningen daar hebben aangetoond, dat, wil 'het huidige nijpende te kort aan kraamverzorgsters bin nen acht jaar opgeheven zijn, een toevoer van 75 gediplomeerde kraamverzorgsters per jaar nodig is. Op het ogenblik melden zich in Zuid-Holland ongeveer 30 tot 40 meisjes per jaar aan voor de opleiding tot kraamverzorgster, de helft dus van wat nodig is. Een grote vooruitgang noemde de heer de Vreeze de verhoogde subsidie van het rijk per verzor gingsdag. Toch acht hij hulp van de zijde van provincie en ge meente nog dringend nodig, om dat de kosten per verzorgd gezin toch nog altijd aanzienlijk hoger blijven dan in betaling en sub sidie binnenkomt. Ook de subsi diëring van de apparatuur en de opleiding is nog lang niet vol doende. Berghuizer Papierfabriek werkt op volle capaciteit De grote vraag naar de fabri katen van de N.V. Berghuizer Pa pierfabriek v.h. B. Cramer te Wapenveld heeft gedurende het gehele jaar 1953 aangehouden, zo dat het bedrijf op volle capaci teit heeft kunnen werken. Het productiecijfer bedraagt 26.100 ton tegen 19.700 ton in 1952. De grond- stoffenvoorziening bood geen moeilijkheden, de verkoopprijzen waren bij voile 'bezetting lonend. De exploitatierekening is afge sloten met een voordelig saldo van f 4.316.341 (f 2.955.197). De re serve voor vernieuwingen wordt met f 1 millioen versterkt tot f 1.250.000. De liquiditeitspositie bleef het gehele jaar bevredigend. Zoals bekend, wordt over 1953 voorgesteld een uitkering van 10 procent in contanten en, 20 pro cent in aandelen B. De dochterondernemingen (Cats Papier N.V., N.V. Neparofa, Rot terdam) hebben eveneens gunstige resultaten 'bereikt. De vraag naar de fabrikaten is zeer bevredigend. De fabrieken werken op volle capaciteit en zijn thans ruim van orders voor zien. De vooruitzichten voor 1954 worden voor het concern gunstig genoemd. Koffieprijzen in de Ver. Staten opnieuw gestegen De koffieprijzen in de Ver. Sta ten zijn Maandag opnieuw ver- VATICAAN, 5 April (K.N.P.). Te Rome is het derde internationale congres van radiologen alsmede het achtste medisch-biologisch con gres geopend. Ongeveer 1500 artsen namen eraan deel. De deelnemers hadden de wens uitgesproken, dat zij door de H. Vader in audiëntie ontvangen zouden worden om Hem hun hulde te brengen en van Hem tevens enige richtlijnen te mogen ontvangen. Daar de H. Vader vanwege Zijn gezondheid niet in staat was de deelnemers in audiëntie te ontvangen heeft Hij hun de rede, welke hij voornemens was uit te spreken, gedrukt doen toekomen. Deze rede zal op een plenaire zit ting van de congressisten volledig worden voorgelezen. Aan het tweede deel van deze rede ont lenen wij het volgende: De H. Vader prees eerst de con gressisten, omdat zij door deze collegiale ontmoeting er naar streefden de resultaten van de wetenschappelijke arbeid zo vruchtbaar mogelijk te maken. De wetenschap eist van de onder zoekers veel geduld en nauwge zetheid. Vooral wanneer zij zich niet tevreden stellen met een op lossing, die het probleem alleen maar benadert en wanneer zij er niet op uit zijn de eenmaal ver kregen resultaten te overdrijven en voortdurend proberen de we tenschappelijke objectiviteit in acht te houden. Immers zonder dat is een uiteindelijk succes uit- (Advertentie) Spit in de tug? Rheumatiek Lendenpijn Passagiersschepen. Bloemfontein 5 van Port Elisa beth te East London: Boissevain 5 van Singapore te Miri; Bonaire 5 140 m W. Quessant n. Plymouth Boskoop 5 van Amsterdam te Ba- rabdos; Jagersfontein 5 130 m. NNW Kp. Verde n. Las Palmas; Johan van Oldenibarnevelt pass. 5 Gibraltar n. Port Said; Maas dam 5 van Coibh n. New York; Nieuw Amsterdam 6 van Las Palmas te Palma de Maliorca Ba learen: Noordam 6 van New Portnews te Rotterdam; Oranje fontein pass. 6 Vlissingen n. Am sterdam; Oranje 3 van Singapore te Priok; Rijndam 9 Cabh Ierl. ver-w.; Silbajak 6 te Aden; Wa terman 5 van New York n. Sout hampton; Zuiderkruis 5 130 m. WZW Lissabon n. Rotterdam. Tankvaart Caltex Pernls pass. 5 Malta n. Sidon; Caltex Utrecht 5 v. Rot terdam te Sidon; Esso Amster dam pass. 5 Algiers n. Sidon; Fe- lipes 6 van Pladju te Tjilatjap; Omala pass. 5- Straat Messina n. Berre; Rita 5 van Pladju naar Bangkok. Vrachtvaart Almkerk 6 van Lissabon te Marseille: Aimstelpark pass. 6 Pe- rim n. Belawan: Arendskerk 5 van Durban n. Lor Marques; Cas tor 5 nog te Cristobal (dok): Co-t- tica 7 te Paramaribo verw.; Delft- land 5 van Santos n. Montevideo; Delft 5 van Antwerpen 6 te Rot terdam'; Gaaster.land pass. 6 nm Kanarische Eil. n. Bahia; Grave- land 10 van Zuid Amerika te Am sterdam verw.; Lekkerkerk 6 van Genua n. Port Said; Lindekerk 6 van Ummsaid te Bahrein; Maas land pass. 5 nm Fernando No- ronha n. Las Palmas; Mentor 5 v. Piraeus n. Alexandrië: Mod- jokertö pass. 5 nm Guardafui n. Aden; Prins Willem 4 6 v. Am sterdam te Rotterdam; Per.na pass. 5 Azoren n. Gothenburg; Rijn- kerk 6 van Kobe te Hongkong; Roepat pass. 5 Quessant n. Port Said; Sdhiedijk 5 van Rotterdam n. Hamburg; Sloterdijk pass. 6 6.20 u. Vlissingen 6 nm Rotter dam verw.; Soestdijk pass. 5 Kp. Bon n. Halifax; Sommelsdijk 5 van Halifax te Alexandrië; Stad Alkmaar 6 7.00 n. van Narvik te IJmuiden; Taibian 7 v. San Fran cisco te Manilla verw.; Water land 4 nm van Kp. Verd. Eil. n. Montevideo: Zijpenberg 5 van Rotterdam n. Savona. gesloten. De eenling kan vermoeid worden, of niet in staat zijn zijn onderzoekingen af te maken maar wanneer hij door het voorbeeld en door de aanmoedigingen van zijn vrienden tot doorzetten wordt aangespoord, heeft hij meer kans van slagen. Radiologie, vrucht van wetenschap. De radiologie heeft de weten schappelijke onderzoeker een nieuw instrument ter beschikking gesteld. Zij is de vrucht van een goede moderne en koene weten schap, waarvan men eigenlijk op het ogenblik nog slechts kan ver moeden hoeveel mogelijkheden zij in de toekomst biedt. Men schijnt de beste verwachtingen te mogen koesteren, al zijn overdre ven verwachtingen uit den boze. Immers voor degenen, die er in het dagelijkse leven gebruik van moeten maken, zou dat wel eens tot ontmoediging kunnen leiden, vooral wanneer het verwachte re sultaat uitblijft. Immers de voor de gezondheid of voor het her stel van de gezondheid aan te wenden radiologische methode heeft slechts een beperkte moge lijkheid. Zij kan de ene kwaal ge nezen en de andere remmen, maar zij kan nooit de ziekte of het lijden en de dood geheel en al uitschakelen. Daarom is het verkeerd, aldus de H. Vader, wanneer men ge heel 'bouwt op een of andere tech nische nieuwigheid, zelfs al indien zij een grootse toekomst tegemoet schijnt -te gaan. De arts zou in derdaad verkeerd handelen, als hij deze indruk zou wekken bij de behandeling van zijn zieken. Maar er is nog een andere zaak, zo gaat de H. Vader voort, die van veel groter belang is. Staat gij niet verwonderd, vraagt de Paus, over de kalme blijdschap waarmede Christus de zieken ge nas, die bij Hem gebracht werden en hoe Hij er steeds op uit was hun geweten met God in het reine te brengen. Moet ook gij er niet naar streven, dat uw arbeid zich voltrekt op hetzelfde vlak? Im mers 's mensens hoogste ideaal bestaat niet in het gezond zijn of weer gezond te worden. Zij strekt zich veel verder uit tot aan de onuitsprekelijke werkelijkheid van het hiernamaals. Iedere zieke stelt zich de vraag hoe hij het lij den en de ziekte moet opvatten, hoe hij daaruit voordeel kan put ten voor de loutering van zijn gevoelsleven en voor een juistere bepaling van de waarde der men selijke dingen. Daarvoor zoekt hij heimelijk of bewust een oplossing. Als gij er op uit zijt bij de uitoefening van uw beroep allen 'bij het beant woorden van die vraag behulp zaam te zijn, dan zult gij niets meer te vrezen hebben bij de uit oefening van uw pliohten als arts. Als gij aldus uiw taak van -naas tenliefde opvat -zal deze ver uit stijgen boven uw tijdelijke werk zaamheden en eeuwige waarde hebben. De geleerde, die door zijn on derzoekingen iedere dag nieuwe krachten ontdekt, is niet alleen een ontdekker van nieuwe werel den maar ook een weldoener der mensen. Tot slot richtte de Paus woorden van bemoediging tot de congressisten en wensten hun groot succes toe bij hun verdere arbeid. De H. Va-der verleende allen Zijn Apostolische Zegen. Belastingconsulent verduisterde geld De Haagse rechtbank heeft gis teren de belastingconsulent M. S. veroordeeld tot negen maanden met aftrek van praeven-tieve hech tenis. S. was ten laste -gelegd in het tijdvak Aug-utsus 1952 tot Sept. 1953 ten nadele van het administratiekantoor M. B. een bedrag van f 2222.te hebben verduisterd. De Officier had een jaar met aftrek geëist. (Advertentie) hoogd en volgens een koffiebran- der zal het waarschijnlijk niet lang meer duren, of de kleinhan delsprijs zal 1.50 dollar per lb (ongeveer 450 gram) bedragen. De groothande-lsprijs van een van de voornaamste koffiemerken is met 6 ct. per lb verhoogd tot 1.22 dollar. Volgens een functionaris van de General Foods Corporation is het koffieverbruik in de Ver. Staten als gevolg van verzet van de ver bruikers tegen de prijzen gedaald. In Februari jJl. was het koffie verbruik in de Ver. Staten 12 pet. kleiner dan in Februari 1953. Eer) woordvoerder van d'e Na tional Coffee Association, deelde dezer dagen mede, dat volgens de laatste berichten uit Brazilië de vorstschad'e, die de Braziliaan se koffie-oogst in 1953 heeft gele den, veel groter was dan aanvan kelijk werd gemeld. Machinefabriek „Breda" Blijkens het verslag over 1953 der N.V. Machinefabriek „Breda" v.h. Backer en Rueb te Breda, was het resultaat over het boek jaar alleszins bevredigend. De export nam wederom toe. Van de totaal gefactureerde omzet ging ong. 30 pet. naar het buitenland. Met een andere, onderneming uit de metaalindustrie kwam een sa menwerking tot stand teneinde de uitvoer naar de landen van Mid den- en Zuid-Amerika te bevor deren. Na aftrek van afschrijvingen van f 313.639 (v.j. f 348.785) do tatie aan het „Vernieuwingsfonds" van f 125.000 (f 100.000) en toe voeging aan de „reserve voor te betalen belastingen en diversen" van f 360.000 (f 161.532) resteert een netto winst van f 495.139. waarvan o.m. te bestemmen voor statutaire toevoeging aa-n het re servefonds f 44.514 (f 39.884), toe voeging aan de reserve voor bij zondere doeleinden f 125.000.— (f 100.000.—). Er wordt een dividend voorge steld van 9 procent (onv.). Om trent het lopende boekjaar wordt medegedeeld, dat de orderporte feuille bevredigend is. Het zal echter in de toekomst veel moeite blijven kosten, om -bij de -huidige omvang van het bedrijf een vol doende aantad bestellingen te be machtigen. Productiecijfers De N.V. Rubber Cultuur Mij. „Amsterdam" heeft in Maart j.l. geoogst 913 ton rubber, 2584 ton palmolie en 672 ton palmpitten. 'fDe productie in het eerste kwar taal van 1953 is hiermede geko men op 3660 ton rubber (v. j. 4083 ton), 8203 ton palmolie (9436 ton) en 2205 ton palmpitten (2899 ton). De N.V. Senembah Mij. heeft in Maart geoogst 199.074 kg rubber, waardoor de productie in het eer ste k-wartaal gekomen is op 669.173 kg tegen 791.242 kg in '53. De N.V. Cultuur Mij. „Ngom- bezi" heeft in Maart j.l. geoogst 228 ton sisal. De productie in het eerste kwartaal is hiermede geko men op 609 ton sisal, tegen 858 ton in dezelfde periode van 1953. Samenwerking in verzekeringswereld Naar wij vernemen, hebben on derhandelingen tussen de N.V. Alg. Verz. Mij. „De Wereld" te Amsterdam en de N.V. Brand verzekering Mij. „Holland van 1859" te Dordrecht tot een nauwe samenwerking geleid en is eerst genoemde toegetreden tot de groep der „Holland van 1859". Laatstgenoemde maatschappij zal de verplichtingen van eerstge noemde ten volle garanderen. „De Wereld'' blijft als zelfstandige te Amsterdam gevestigde maatschap pij bestaan. Haar commissarissen en directeuren zuilen hun functie blijven vervullen. Werkprestatie bevredigend bij Holland-Langkat De Holland-Langkat Rubber- Mij. N.V. te Amsterdam heeft ge durende 1953 geoogst 523.639 kg rubber tegen 527.328 k-g in 1952. De oogstraming voor 1954 be draagt circa 500 ton. De gemiddel de opbrengst bedroeg rp. 4.42 per kg tegen rp. 6.14 het vorige jaar Een gedeeltelijke compensatie van de lagere opbrengst werd gevon den in een lager bedrag der totale exploitatiekosten, hoofdzakelijk (Advertentie) Tob niet langer verhoogt Uw werklust. Verkwikt en verfrist chiwin* en als gevolg van de verlaging van het extra uitvoerrecht op rubber. In Indonesië konden de nodig geachte afschrij vingen en reser veringen ten laste van de exploi tatierekening worden gebracht. De winst- en verliesrekening sluit zonder saldo. De schuld in Nederland is door transfer uit Indonesië wederom verminderd. Met de eerste werkzaamheden om 27 HA woeste grond te ont ginnen is begonnen. Deze zullen in 1954 met rubber worden be plant. Of verdere ontginningen ter hand zullen worden genomen, zal in de loop van dit jaar worden beslist, afhankelijk van de voor uitzichten van de rubbercultuur en het wereldprijsniveau van rub ber. De administrateur acht de werkprestatie dooreengenomen bevredigend. Er waren 318 per sonen werkzaam, waarmede de bezigheden behoorlijk kunnen worden verricht, aldus 't verslag. Nationale Handelsbank willig AMSTERDAM, 6 April. De stemming ter beurze is van-middag uitgesproken vast geweest. De grote verrassing was ongetwijfeld de koersontwikkeling der Natio nale Handelsbank. Gehandeld werd tussen 150 en 160, slotnote- ring circa 159, dus bijna 20 pun ten hoger dan gisteren. Verschei dene geruchten deden de ronde, o.a. bij stempeling der aandelen tot f 800.Anderen waren nog op timistischer en noemden zelfs tot f 1000.Ook aan een fusie met een andere bankinstelling wordt gedacht. Officieel was echter niets bekend. Vlak voor de jaarwisse ling is eveneens aan een belan gengemeenschap met een andere bank gedacht, doch de directie verklaarde toen hiervan geheel onkundig te zijn. Het meeste ge loof hechtte men ter beurze aan een mogelijke hijstempeling. De gehele middag werd in dit papier druk gehandeld. Kon. Olie had niet zo veel van winstnemingen te lijden als vorige dagen. De kooporders waren ech ter ook niet al te groot. Het hoofdfonds kon zich circa 1 punt verbeteren. Van de andere grote industrieën wa.s vooral A.K.U. in trek, zodat de koers met circa zes Dunten steeg tot 213 HPhilips en Unilever verbeterden circa drie punten. Ook de cultuurmarkt zette de betere stemming van gisteren voort. Hier bleven de koerswin sten beperkt tot circa 2 punten maar de activiteit had toch iets meer te betekenen. Scheepvaarten stil en nagenoeg op peil. Claims Albert Heiin wer den vandaag voor het laatst ver handeld op circa f 66. Guldens beleggingen boekten fractionele winsten. Amerikanen stil. OBLIGATIES 5 Apr 6 Apr 102 102'/. ACTIEVE Ned. 1953 Gr.boek-obl 1951 1953 1948 1954 1947 (3%) 1937 Dollarlening Investeringscert. 1962-64 s N.W.S. Cert. 2% Ned.-Indië 1937A 3 Ned. Inschr. Grtb.'46 3 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand.- en Ind. Bank Nationale Handelsbank Ned. Handelmij Alg. Kunstzijde Unie Bergh's en Jurgens 3M» 3% 3% 3% 3 3 '47 3 3 101 %b 102 b 100A 100% 971R 98^ 97A 95 93 99 99-fr 76% 96'/» 66 139% 177 207% 279% Berkel's Patent 135% 66 158% 177 212% 280 135 Calvé-Delft 162 Fokker v. Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Ford Ned. Kabelfabriek Philips (gem. Bez. v. A.) (gem. Bez. C. P.) Unilever Wilton-Feijenoord Billiton, le rubriek 340 Billiton, 2e rubriek Dordtsche Petrol. Mij. 7 pet. Pref Kon. Petroleum Mij Onder-aand Moeara Enim Petr Mij Amsterdam Rubber Bandar Rubber Mij Kendeng Lemboe Ned.-Noorse Plant Mij. 162 162 39% 39 166 164 Oostkust 116'/j 122 208 207 Rubber Mij „Vlco" 26% 26% 185 185% Serbaüjadi 43% 285 288 Silau Sum Rubber 45% 209'/t 213 Sum Rubber Cult. 41 41'/. 267% 270% 66 66 204 204 Holland-Amerika Lijn 147% 148'/. 288% 289% Kon. Java-China Paket 134% 135 200 199'/s 132% 132'/. 340 Kon. Paketvaart Kon. Rotterd. Lloyd 125% 126 295 294% 131 131'/. 409% 410% Ned. Scheepvaart Unie 1331/» 133% 417% Ommeren. Phs. van 184% 184'/. 445% 447% Stv. Mij. Nederland 140% 138'/. 444'/» 445 H.V.A 120% 121% 673 675 1 Ja vase Cultuur-Mij 52'/. 53 92% 93% Ned. Ind. Suiker Unie 70'/. 70% 119 121 Ver. Vorst. Cult My. 22% 22% 58 59Vs 115'/. 117% 53'/* 54 90% 93 44 45 180 179% Premieiemngen 5 Apr 6 Apr Bergh Pap A 230 235'/. Mach. Smuld. A 140 140% Werkspoor A. Weyers' I&H A Asd. O. f100 3 125 125 Beynes fabriek 131 131'/. MeelN Bak CvA 230 230 A A'dam '51 2% 121 121'/. Breda Mach f. A 143 144'/. Mijnbouwk. W 107% 107 Zwan. Organ A s-Gr '52 1 2% 115% 121% 116'/. Bührm. Pap. A 150'/. 147% Naarden Ch A 177 177% Aniem NBvA 's-Gr. '52 II 2% 122 Centr. Suiker A 188 187 1 N.A.A. Vr.st A 169 170 Ov. Gas NBvA R'dam'52 I 2% 116 116% Dikkers Co A 195'/. 195 Ned.Am. Fitt A 33 32 Borsumy. cvA R'dam'5211 2% 116 117 DRU A 99% 99% N. Ap. Nedap A 130% 130 Cur. H. My. A Utr. '52 f100 2% 113% Emb. en Ht.b A 149 150 Ned. Dok A 182% 181'/, Güntz Schum. A Breda 107^ 107tV Gruyter Zn. pA „Nieaf" A 139 139 Houth.Alberts A Eindhoven 107% 107% Hazemeyer A 270 275 Ned. Schps.b. A 175 171'/, Houth. Pont A Enschede 110 110 Heemaf A 218 217'/. Ned. Staalt A 150% 151 Internatio A Heineken's A 199 N.I. Vezelv A 74% Linde Teves A Bank-, Crediet- Instellingen Hero Cons. A 132 Nyma A 182 183 Molukse HV A H. Stoommeel A 100% 101 Pad. Cement A 54% e 55 Tels Co. A Amst. Bank A 189% 190 H. Kattenb A 110'/. 110 Reinev Mach. A 128 Alg. Explor. A Esc. bank A 61 61'/. H. Beton A 195 196 Id. pA 116'/. Beng. Expl.M A Gr.Ind.Cr.-b. A 162 161 H. Dr. Kabel A 383 385 Rott. Dr.dok A 458 455 Oost-Borneo A Holl.B.Un. Cv A 231 231'/. H. Kunstzijde A 101% 101% Rp.v.d.Voort A 85% 89 Gem. Eigend A Nat. Herst. paB 90 H. Melksuik A 232 237 Vredestein A 199 200'/, Houtvaart A Nd. B. Z.-A. A 177 177'/. Int. Gew Bet A 149'/* 146 Schelde NbvA 136'/. 137 Möormann e. co Ned. Cred.b. AB 120% 121 Int. Kunstst. A 67 66% Schokbeton A 115'/» ld. Serie A R'damse Bk A 178% 178% Int. Viscose A 97 97% Scholten's A 178 rjepp. C. My. A Slavenb's Bk A 130%e Klinker tsol A 37% 39 Smit Tr.f. fbr A 188'/, Arendsb. Tab. A Tw. Bank Cv A 183 183 Kondor A 201 202 Stokvis Z. A 156'/» 155»/, Besoeki Tab. A R'd.Bel.Cons. A 221 220'/. Kon. Nd. Gist A 233 233% Stork Co A 165 165'/, Sedep A K. N. Grofsm. A 145 145 Tiel. Dros A 51% 51'/. Telaga Pat. Bandar Oliep A industriële K. Ned. Zout A 385 390 Un. Usfabr A 155 156 A Ondernemingen K. Ph. Broc. A 154% 154'/. Unil. 7 cpA 151% 151»/, Ngombezi C. A Alb. Superf A 127 127 K. Ver. Tap. A 200 201 Id. 6 cpA 135 135 Albert Heyn A Alg. Norit - A Allan Co. A 309 K. Zw Ketjen A 194% 194'/. Id. 4 aflb. cpA 100% 100% Maxwell 104 105 Korenschoof Utr. Asphalt A 158 156 Walvischv. A Alweco A 47 48 Lett.g, A'dam A 240 240 Ver Blikf A 160 Schev Expl. A Asd Ball. My A 203 202% Lyempf A 146 148'/, Ver Pharm A 129% Thomson H A Dr.d My A 308 305 Lijm Gelat CvA 154 1521 Viiss. Katoen A 194'/. 194 Kolen Sab ovA 155'/, 156 170 172'/* 209 74% 99% 105% 202 136% 139 152 208 73% 100 107 202 137 123% 138 155 172 69% 67% 118'/» 119 101 100 38'/* 44 161% 155 40 44 162 161 13% 72 175 69% 34% 94 b 13% 73'/i 173 68 b 34'/, 98 b 200 b 206 273'/, 273% 75% 75% 97% 96'/, 131 130 53 Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 80. Tegen haar had ik allerlei be wijzen. Dus heb ik haar laten arresteren. Ook nog om een an dere en misschien wel de voor naamste reden, die ik U straks duidelijk zal maken. Tevens wilde ik de graaf hier in het openbaar zo plotseling overvallen, dat hij moest beken nen. Ik heb hem inderdaad overval len, maar zijn reactie was anders dan ik had bedoeld. Ik wil nu van het begin af aan uiteenzetten, hoe alles in zijn werk is gegaan. Ik moet uitvoerig zijn, omdat ik hier alles moet verantwoorden, alles.... ook de zelfmoord van de oude graaf. Zijn stem had even getrild bij de laatste woorden en het pu bliek kreeg nog meer sympathie voor die jonge hoofdinspecteur, die zo'n zware en moeilijke taak op zich had moeten nemen. „Ik moet U 'eerst een karakter beschrijving geven van graaf Dungrave, die ik in een paar woorden kan samenvatten: zijn geslacht was hem alles! De eer van zijn geslacht was zijn religie, zijn levensbeschou wing en zijn leven. Een smet op de naam van zijn geslacht was voor hem veel erger dan een wereldoorlog! Dat moet U goed in het oog houden, want daaruit is heel die tragedie te verklaren. Het is U bekend, waarom hij eerst op latere leeftijd besloot om te trouwen- Maar het is U niet bekend, dat hij lord Milford opdroeg, om uit te kijken naar een vrouw, die waardig was om de gravinne- kroon van het geslacht Dungrave te dragen. Deze Milford, ik heb 't U reeds gezegd, was een schrander, ge slepen persoon, die uit alles geld trachtte te slaan. Hij kende de familie Woolsfield van vroeger en herinnerde zich dat het weliswaar een arme fa milie was, maar dat hun adelbrie ven zelfs nog ouder waren dan die van het geslacht Dungrave. Aan de eerste voorwaarde was dus voldaan. Maar ook de andere voorwaar den waren aanwezig in de per soon van Patricia, de dochter, die in die tijd ongeveer twintig jaar was en in heel de omtrek bekend stond als een schoonheid, maar ook als een meisje van karakter. Milford ging niet persoonlijk naar de Woolfields toe, maar in formeerde in de omgeving naar alle bijzonderheden, die betrek king hadden op Patricia. Zo vernam hij ook, dat zij ver loofd was met een zekere Lionel Newton, die naar Australië was gegaan, om voor hen beiden een levensbestaan te verwerven. Hij kreeg een foto van haar in handen en een brief, die zij bij een of andere gelegenheid naar een relatie had geschreven, bij wie Milford nu zijn informaties kreeg. Hij stuurde de foto met alle verkregen inlichtingen naar graaf Dungrave, maar verzweeg de ver loving. Alleen gewaagde hij van zeke re moeilijkheden, die uit de weg geruimd moesten worden en waarvoor geld nodig was. Dungrave schreef hem terug, dat het meisje hem uitermate ge schikt voor kwam en dat Milford ten koste van alles de bestaande moeilijkheden uit de weg moest ruimen, waarvoor hij hem een aanzienlijk bedrag overstuurde. Deze brief van de graaf be vindt zich hier in mijn particulier dossier en zal ik straks aan het Hof ter inzage geven. Dit alles speelt zich af om streeks September 1945. Prent deze datum goed in uw geheugen, leden van de Jury! Milford had voldoende connec ties in de onderwereld om een brief naar Lionel Newton te la ten schrijven in het handschrift van Patricia, waarin deze haar verloving verbrak en mededeling deed van haar voorgenomen hu welijk mét graaf Dungrave- Volgens de verklaringen van de heer Newton, persoonlijk aan mij gedaan voordat er nog sprake was van een ontvoering, heeft hij die brief in October 1945 ontvangen. Onthoudt ook deze datum, le den van de Jury! Lord Milford liet ook vanuit Australië een bericht van over lijden van de heer Newton naar Patricia sturen. Ook dit bericht kwam in Octo ber 1945 bij haar aan. Let nu goed op, leden van de Jury! Milford wilde eerst af wachten, of zijn bedrog de uit werking zou hebben, die hij er van verwachtte. Het was immers mogelijk, dat Newton zou reage ren op de verbreking van de ver loving. Maar Newton hield de eer aan zich zelf en verscheurde de brief en daarmee het verleden, zoals hij dacht. Hij zon nog slechts op wraak! De reaotie bij Patricia was juist die, welke bij haar aard paste. Met iedere vezel, met iedere druppel bloed van haar lichaam had zij Lionel bemind. De tijding van zijn dood was voor haar de begrafenis van haar hart. Leden van de Jury, er is een smart, die zo groot is, dat ieder woord daarover onmogelijk is. Zij komt slechts voor bij zielen, die zo rein, zo edel, zo groot zijn, dat wij in hun nabijheid een straal menen op te vangen van het Al- goede, het Algrote, dat de oor zaak is van heel ons bestaan. Zo iemand was Patricia Wools field", Hij zweeg een ogenblik. Het was doodstil- Iedereen keek naar de gravin, die met gesloten ogen doodsbleek toeluisterde. „Het is dus helemaal niet te verwonderen, dat zjj met nie mand sprak over het bericht, dat haar geluk had verwoest. Het was gebeurd. Afgelopen! Het le ven ging verder. Maar niemand zou ooit nog bezit kunnen nemen van haar hart, want dat was begraven. Toen dus Milford haar enige maanden scherp had laten obser veren en geconstateerd had, dat iedere connectie met Newton af gebroken was, waarschuwde hjj graaf Dungrave, dat nu alle moeilijkheden uit de weg waren geruimd en de graaf dus zijn aanzoek kon doen. Hij schreef in Februari 1946 z'n eerste brief aan de ouders van Patricia, waarin hij zijn aanzoek deed om de hand van hun doch ter. Het was een geweldige verras sing voor de ouders en hun doch ter. Leden van de Jury, wanneer nu in Februari 1946 Patricia voor het eerst hoorde van het bestaan van graaf Dungrave en van zijn aanzoek, hoe had zij dan in Oc tober 1945 naar Lionel kunnen schrijven, dat zij de verloving verbrak om met graaf Dungrave te huwen? Ik meen hierdoor dat punt in het requisitoir van de Openbare Aanklager weerlegd te hebben. Met hetgeen hij over het hu welijksleven van die twee be weerde kan ik volkomen accoord gaan. Schitterend heeft de Openbare Aanklager dat beschreven. (Wordt vervolgd) ALKMAAR Van 1 rechtbank stond, Geer Zij stamt uit een gun; schillende betrekkinge: serieus aan het voorbei huwelijksvoorbereiding Haar aanstaande was ziek en verdien< maar d-at had voor reden mogen zjjn om z grijpen aan het eigei anderen. Het was haar over-i; kelijk genoeg gemaakt huishoudster was -bij c J. Wittebrood te Bei de hr W. zijn jasje me voor het grijpen. En greep, Een keer, twee haaldelijk. Zij greep mer-hand zeshonderd j elkaar. En de heer 1 vertrouwde haar volko zelfs grote ogen op -toe meisje was toen allan hoorde dat zij hem f had gemaakt. Evenveel vertrouwe zij in haar andere betri de familie Hilek-mann maar. Zakenmensen m huishouden nu eenmaal anderen overlaten; de liet haar huishouder meisje N. over. Ook h was zij het vertrouwe genoot, volkomen onw Het huishoudgeld w aanvankelijk door de ter hand gesteld, maai heer H. merkte, -dat meer huishoudgeld n dan anders, gaf hij haa: haar uitgaven in een boekje te noteren. Zij wel, maar omdat zij al gaven niet hoefde te ren, zag ze nog kans g te knoeien. Bovendien geld uit de cassa en la; least verduisterde zij koffer vol textielgoede leen aan geld werd zij manipulaties f 2.000 rij en textiel waren overi verkwist. Wij zeiden h meisje bereidde zich vo huwelijk. Het geld zet haar spaarbankboekje; tielgoed-eren bewaarde haar linnenkast. De psychiater achtte 5 verminderd toerekenin en adviseerde een gecoi straf; de reclassering i voorwaardelijke straf. F Aardige wedsti op het Boys-ter ALKMAAR Zond; kan op het terrein van maarse Boys aan de een aardige ontmoeting worden. Dan toch spele nioren van Alksmaarse B die van Volendam. Wii laatste de wedstrijd, da zij ziah kampioen noemi RIJKSLANDB01 WINTERSCHO ALKMAAR. Aan landbouwwinterschool maar zijn geslaagd: J. doorn te Uitgeest. C Spanbroek. D. Blaat Beemster. J. Bontekoni: Bontekoning te Midwoii Bruin te Graft, L. C Oterleek, D. J. Crok knollendam, P. van E Stampetoren, H. R. Dr Haarlem, N. P. Frans t< Y Groot te Egmond aar 1. Hogeterp te De Rijp, man te Alkmaar, K. Stompetoren, A. Klavei sterdam, S. Knip te V L. Pronk te Stoi A. Kos te De Rijp, W West-Graftdijk, A. Lak Stompetoren, K. Maatje dam, J. Meulenhoff t< J. S. Molenaar te Vole- P. Oudeman te Heerhu H. H. Ritter te Heems Schermer te Beemster, merhorn te Zuid- en Schermer. J. van Spl Beemster, C. Timmermai nmgibroek J. de Wit te dam, J. Veenis te Koot Za.®,enJ- IJff te Assen. v ut leerlingen werd wezen. De volgende leerlinger bevorderd naar de twei ÏL.f- Bakker te Oter Baltus te Alkmaar, J. O ma te Middenmeer, N. mandeur te Heerhugowa; Driessen te Haarlem, S te Bergen, P. Frans te t^' L- Hendrikse te Has i„v' 4d- Heyden te AHa nos te Purmerend, P W«k aan Zee, J. Ko< Hoogkarspel, P. Koeman bixwoud, H. N. Komen t y- Kramer Glijnis te toren, H. A. Kranenburg denmeer, K. P. Lang Hoogwoud, C. J. de L Worper. L. A. v. d 1 f^enimeer. C. Modder loo, W G A. Morsink te aam, J. Popma te Twis Mul en T. A. Mul te p£fn.- J- Oly te Purmerei te Limmen, W. Middenmeer, H. Reyne hugowaard, D. Reitsma i &^agen te Beraningft te Heerhugowi ie Venhuizen, S"1!', Zaandam, J. i Twisk, J. p. Terra te P u-' u van Twisk te P' 7eu°-ef te Noord-B de Vries te Bergen, Boer te Oterleek, J. H 1 OwlfT'r. P- Wartenh Oterleek G. de Wilde te merhorn en J. Zweed t< de?!rtJeeriinK werd nie1 <terd naar de tweede kla:

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 2