Ischat De betoging op Palmzondag was niet georganiseerd Ze paste in het planom de valsheid te ontmaskeren De plechtige consecratie van het nieuwe godshuis iffie met j IKE JONGENS Iers Middenmeer verwelkomde Mgr. Huibers H. Jonker van „De Ketser" kampioen le klasse libre I D J nodig )E WIT N.V. :R KAAS twee makke paarden Contractteler prima gladiolenland De heer H. Giesm onderscheiden J. Glim promoveerde naar hoofdklasse Oproep tot meditatie 8 Marktberichten v» oensclag 'i ajja Pagina 5 wmii/mm/miHimm. rg 'aardig, Bridge bekijken: dat hij. Nóg merk en verstomde! end, werd een e te krijgen D O u OC O O ken, het onbe- maken; de ge- hij er goed aan i... precies, dat Zij wordt ge en betrouw- nmaal heeft, fw reclame-bud- en eerste plaats eldt z iii O /rz&Zifert' O elingen kaaspakhuis l kaasmakerij oedig mogelijk HEERHUGOWAARD ren was abusievelijk ct. Dit moet zijn: 99 et i Te koop: w.o. 5-jarige ijzerschim mel en 10-jarige vos. G. OUDEMAN, 530, H. Hugowaard N. Gezocht: in bezit van Brieven onder no. N- 1674, Bur. v. d. blad. WStt«WW\V\tt\VW; [•tuin gemaakt?" „Ja schuld verloor ik het :eft niet, want ik heb en comfortabel leven. iige kant leren kennen, rredenheid vond. Dat is k evenwel beginnen bij hart afscheid van u had het land van de onbe- i bezat ik echter niet. •oos aan op een groot jn eigen kost. Het was maar daarvoor was ik sserwursten wisten zich io bereikte ik Amerika" l\VVWV«\TOTO\»TO«y K.N.P. VERGADERDE Halfontklede dronkenman Mgr. Huibers speldt Kerkmees ter Giessen het ere-kruis op. (Van onze verslaggever MIDDENMEER Een waarlijk zeer hartelijk welkom viel MgrJ. P. Huibers, bisschop van Haarlem, gisteren hier ten deel. Monseigneur, die was vergezeld van een zijner secreta rissen, de Zeereerw. heer Solleveld, was naar Middenmeer ge komen om de nieuwe, in steen opgetrokken kerk van Pastoor P. de Wit te consacreren. Bij zjjn aankomst te Midden meer ongeveer om half 7 werd Mgr. Huibers verwelkomd door de herder der parochie. Door een haag van bruidjes schreed de bisschop naar het nieuwe kerkgebouw. Pastoor de Wit uitte in een korte toespraak zijn grote vreug de over de aanwezigheid van de bisschop. U zijt, aldus epr., Pries ter in de volheid van het Pries terschap. Het is voor ons 'n zeer grote eer U in ons midden te hebben. Pastoor de Wit wilde dan ook uiting aan zijn grote blijdschap geven. Onder leiding van de heer Bakker zongen de aanwezige bruidjes en knapen vervolgens een welkomstlied, dat door Monseigneur hogelijk werd gewaardeerd. Mgr. Huibers richt te zich voorts tot Pastoor de Wit en feliciteerde deze met 't nieuwe kerkgebouw. De bissohop sprak er zijn vreugde over uit, dat de ze kerk in het Maria-jaar aan Maria was toegewijd. Zich vervolgens tot de aanwe zige gelovigen wendend spoorde hij aan goed tot O.L. Heer te bid den, opdat allen een levende tempel zouden zijn. Van her en der zijt gij hier ge komen, aldus Monseigneur, en gij vnrmt samen een gemeenschap. Weest elkander in alles tot steun. Daarna richtte de bisschop zich tot de kinderen, die hij voor hun zang prees. Monseigneur spoorde de kinderen aan hun ouders onderdanig te zijn en goed te leren, opdat zij later deugd zame mannen en vrouwen in de maatschappij zouden worden. Mgr. Huibers gaf hierna de aan wezigen zijn bisschoppelijke ze gen. Tijdens een bijeenkomst in de pastorie, die hierop volgde, ont ving de secretaris van 't kerkbe stuur te Middenmeer, de heer H. Giessen, uit handen van Mgr. Huibers, de Pauselijke onder scheiding Pro Ecclesia et Ponti- fice. Het voltallige kerkbestuur van Middenmeer was bij deze plechtigheid aanwezig. De heer Giesen is reeds van de droogmaking van de Wieringer- meer af kerkmeester geweest en heeft in de ruim twintig jaren zijn beste krachten gegeven aan de opbouw van het kerkelijk leven. Speciaal als secretaris en admi nistrateur bij de stichting van de drie parochiekerken, de weder opbouw van de verwoeste kerken en de splitsing van de Wieringer- meer in drie parochies heeft de heer Giesen zeer veel werk ver zet. Hen was daarom dan ook, dat vertegenwoordigers varr de drie kerkbesturen in de Wierin- genmeer, de heren Frans van Dam voor Wieringerwerf en Nicolaas Blom voor Slootdorp aanwezig waren toen mgr. Hui bers in tegenwoordigheid van het voltallige kerkbestuur aan de heer Giesen de mededeling deed, dat Z.H. de Paus hem had onder scheiden. Mgr. Huibers heeft daarna zelf hem het erekruis overhandigd en opgespeld. Ook de kinderen van de heer Giesen waren tegenwoordig en deelden in de vreugde, die hun vader ten deel viel. De heer Giesen dankte in zijn antwoord op de eerste plaats Z.H. de Paus en mgr. Huibers voor de notvangen onderscheiding. Hij zag in deze onderscheiding een teken van dank aan het hele kerkbestuur, want allen hadden medegewerkt om de ophouw van de parochie te doen slagen. E.H.B.O. ZIJDEWIND Vrijdagavond heeft de EHBO. afd. 't Veld^Zijdewind wedstrijden gehouden in het verlenen van eerste hiulp bij omigieliufcikein en mocht zich daarbij over een zeer grote belangstelling verheugen, Voor de wedstrijden waren uitge nodigd de afdelingen Hoogwoud en Waarland. De jury sitond onder deskundige leiding van de heren dtokitoren Hageman van Oudle- Ni'edorp en Pool van Hoogwoud, miet medewerking van mej. Tiny Berkhout en die heer Kees Bakker. Dokter Pool gaf na afloop van de wedstrijden een overzicht van het werk van de verschillende groe>- pen, inet enige zeer nuttige wen ken, waarvan iedere groep het zij ne kom leren. Hierna was het dok ter Hagemiam -die de spanning van de avond verbrak door bekendma king van de puntentoekenning met de daaraan verbonden prijs uitreiking. De .puntentoekenning geschiedde per -groep maar werd' verr-ekend per afdeling. De spr. begon met -de be-ke-n-dimaking van de beste -groep van de avond, van de afd1. Hoogwoud rn-et comman dante mej. Tiiny Kay-er. De eer-site prijis ging t-oeh naar d.e afd. 't Veld-Zijdlewind, de afd. Hoogwoud wer.d' tweede en de afdi. Waarland, die voox heit eerst aan wedstrijden deelnam, werd de derde prijs toe gekend. De avond was een -mooie training o-p die a.s. districts.-wedstrijd-en in Juni van dit ja-ar. Tot slot dankte de voorzitter in het bijzonder de juryleden -maa-r ook allten die enig dieel hebben gehad- in het slagen van d-eze avond, die door aller -medewerking een groot succes is -geworden. ALKMAAR De K.N.P. (par- tij-Welter), heeft gisterenavond in hotel „Victory" een vergade ring gehouden, waarin mr. J. J. Hüffer uit Aerdenhout en de heer M. J. S. de Waard uit Am sterdam Cniet te verwarren met Paul de Waard) spraken in ver band met .de komende Statenver kiezingen. De waarn. voorzitter van -de kring den Helder van de K.N.P.. de heer A. C. Schouten, heeft bij deze gelegenheid ver klaard, dat de vroegere voorzitter van de K.V.P. gezegd zou heb' ben, dat ook de katholieken van de K.N.P. recht zouden -hebben op een plaats in hun eigen katho' lieke krant. Het kan -best zijn, dat die voorzitter dit verklaard heeft, maar het zal dan toch nog van verschillende omstandigheden af hangen, of en in hoeverre dit theoretisch redht hun geschonken kan worden. Naar onze menin» zijn -de omstandigheden thans niet van -die aard. Met name de heer Schouten heeft overigens over pu- bliciteitsmogelij.kheden in onze krant niet te klagen gehad. Wij achten het echter niet on de weg van een katholiek blad liggen, in een tij-d, die o-m -politieke katho lieke eenheid roept, in het bii zon der in dagen voor een verkie zing, als de komende Statenver kiezing, voet te -geven aan -de ac tiviteit van een afgesplitste par tij. welke er juist op ui-t is, de noodzakelijke eenheid van optre den afbreuk te doen. Wij maken wel nog melding van een denk beeld van de spreker, mr. Hüffer, om tussen K.V.P. en K.N.P. spre kers uit te wisselen, „teneinde meer begrip voor elkanders standpunt te ver-krijgen". Wij veronderstellen, -dat er van de zijde van de K.V.P. -thans geen behoefte aan een dergelijke uit wisseling bestaat, nu negen man nen moeizaam op hoog niveau zwoegen, om tot dat -be-tere be grip te komen. Indien dit slaagt, zal iedereen zich er over verheu gen. indien dit niet slaagt, be hoeft men niet de illusie te heb ben, -dat het on lager niveau wel succes zou hebben. V olleybaltounooi ,,'t Hooge Huys" ALKMAAR.De 3 finalisten in -dit tournooi konden 's avonds in de finale niet tot een -beslis sing komoen, daar ieder team een partij won, zodat een extra halve co-mp. van 1 set de beslis sing moest brengen. Het resultaat was, dat Jong Holland 2 met de le prijs, Cataput 2 met de 2ep rijs, S.Ö.V.A. met -de 3e prijs er van door ging. Verder wist Be Fit 1 de 4e -prijs in de wacht te sle pen en tenslotte Tempo 1 de 5e prijs. De overige deelnemers ontvin gen een herinnering aan dit ge slaagde tournooi. kreeg al zijn geld terug ALKMAAR. Vanacht om twee uur vervoegde zich een café houder van het Toorenburg aan het politiebureau, die vertelde, dat een zekere D. bij hem was gekomen in kennelijke staat van dronkenschap en zonder boven broek. De caféhouder -had de man naar huis gebracht, doch daar bleek, dat D. ook zijn vest kwijt was, waarin zich zijn portefeuille met f2700.-bevond. De politie stelde een onderzoek in en zag, dat -het zitvlak én de rug van D. drijfnat waren en dat de man kennelijk in vuil water had ge legen. D. zelfw ist zich totaal niets meer te herinneren van wat nog, dat hij een café aan de Ach- er gebeurd was. Hij wist alleen terweg had bezocht en dat hij da-ar dronken was geworden. De politie heeft de omgeving van dat café afgezocht en uiteindelijk vond zij op de Frieseweg o-m -half zes in de -morgen, na-bij café R. een kuip vuil water. Daarbij la gen de broek en het vest van D. De portefeuille zat nog in het vest enal het geld was nog aan wezig. D. heeft waarschijnlijk in zijn dronkenschap gedacht, dat hij thuis was en dat de kuip een toilet was. Oranjevereniging H.H. WAARD CENTRUM. Maandagavond heeft de Oranje vereniging H.H. Waard-Cen-trum in haar ledenvergadering in „de Heer van Jericho" plannen be raamd voor feestelijkheden op 30 April a.s. Door de financiële controlecom missie waren kas en boeken in orde bevonden. 's Morgen p uur worden kerk diensten gehouden in heide ker ken. Half tien kinderoptocht voor de scholieren van alle scholen in hete entrum; opstelling op het Kerkplein, route Middenweg tot Burger enterug tot café Evers, dan te omstreeks elf uur „eerste deuntje", 's Middags kinder- en volksspelen van de verschillende plaatselijke verenigingen, zang, muziek en-toneel, met tot slot groot Oranjebal. Medewerking van onderwijzend personeel der diverse scholen, de verenigingen en dames en heren voor jury en organisatie zal moeten worden gevraagd en aangedrongen wordt op vrij-af geven op deze dub-bele feestdag door de werkgevers aan hun werknemers, voor zover de werkzaamheden dit kunnen toe laten, aldus de voorzitter in zijn sluitingswoord. Drie-maandelijkse collecte HEERHUGOW AARD-ZUID. De drie-maandelijkse collecte heeft Zondag j.l. f 1372,80 opge bracht. WARMENHUIZEN. Onder leiding van de biljartvereniging Ons Genoegen te Warmenhuizen in café De Ooievaar van de heer M. Pronk kwamen het afgelopen weekend acht eerste klasse libre- spelers van het district Schagen van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond bijeen om te kam pen om de kampioenstitel. De deelnemers aan deze strijd waren de heren G. Blaauboer, R. Laan en J. Zander van Voorwaarts te Winkel, H. Jonker en J. Jonker van De Ketser te Sint Maarten, Nic. Dissel van H.N.K. te Scha gen, J. Glim als persoonlijk lid en Ant. Dekker van Ons Genoe gen te Warmenhuizen. N. Raven van Burgervlotbrug, die ook voor deze eindstrijd geplaatst was, kon wegens familie-omstandigheden niet deelnemen. J. Jonker werd als eerste reserve aangewezen. Het was een zeer wisselende strijd. De partijen tussen de club genoten brachten over het alge meen geen geweldige resultaten, hoewel er soms toch wel de nodige spanning was. Zo b.v. de remise-partij tussen de heren Blaauboer en Laan in 56 beur ten, dus met een moyenne van 3.57. Deze beide spelers bleken in deze strijd wel minder goed op dreef, dan in de thuis ge speelde voorwedstrijden. De eerste dag was voor Dissel wel de beste dag, in het bijzon der de partij tegen Blaauboer in 22 beurten met een moyenne van 9.09. Ook de hoogs-te serie in de volgende dagen tegen Zander met maar liefst 68 caramboles is een vermelding zeker waard. De rus tige Dekker voelde zich op eigen terrein wel t'h-uis. Zijn bandspel is zeer sterk en hij bleef dan ook in deze strijd mede optrekken naar de top. Hij eindigde Zondag avond met 5 winstpartijen. Toen dan de laatste siotpartijen be gonnen, zat Dekker rustig af te wachten wat er in die laatste strijd zou gebeuren, want er zat voor hem nog steeds een kans in om kampioen te worden. Zo goed als Dekker een beste plaats wist te veroveren, zo goed vocht Glim om zijn doel te bereiken, n.l. uit, deze -klasse naar de hoofd klasse te pro-moveren. Dit was wel een zeer moeilijke opgaaf, want om dit te bereiken moest hij zijn slotpartij tegen J. Jonker in 17 beurten zien te beëin digen. Doch hij wist 'het in beur ten met een- moyenne van 11.76 k'laar te spelen, waarvoor een extra felicitatie. Jonker behaalde in deze partijen ook een goed resultaat met 8.05. De siotpartijen J. Jonker tegen Zander en H. Jonker tegen Dis sel zou de spanning van de avond ten top doen stijgen. Zander heeft zich als nieuweling in deze strijd voorgesteld als een echte vechtjas, maar een vechtjas van het goede soort. In een hoogst prettige sportieve houding moest hij namelijk in deze laatste partij tegen J. Jonker een ver liespartij incasseren. Hij kwam aan 4'-'= winstpartijen of 9 matchpunten. De beslissing tussen Dissel en H. Jonker was nog niet ten ein de. maar het -liet zich aanzien, dat hier Dissel als overwinnaar uit de strijd zou komen en dan ....dan zou Ant. Dekker kam pioen zijn geweest. Op het laat ste moment wist H. Jonker zijn sipelkwaliteiten, die hij van leer meester J. Peetoom heeft mee gekregen. goed te benutten. Hij wist de partij met de hakken over de sloot van Dissel te win nen en werd dus kampioen met 12 matchpunten. De eindstand zag er als volgt uit: I. H. Jonker 1378 234 45 5.88 12 2. Ant. Dekker 1324 199 58 6.65 10 3. J. Zander 1379 215 65 6.41 9 4. J. Glim 1202 171 59 7.02 8 5. J. Jonker 1230 216 45 5.69 6 6. Nic. Dissel 1260 211 68 5.97 5 7. R. Laan 1161 266 26 4.36 3 8. G. Blaauboer 1044 256 33 4.07 3 Na het bekend worden van deze uitslag volgde de huldiging van de kampioen en de traditio nele prijsuitreiking, welke door een hoogst onsportieve groep jongelui, waaronder verscheidene V.I.O.S.-leden-, door hun luid ruchtigheid -zodanig werd ge stoord, dat het Slot van deze zeer mooie sportdagen niet hele maal aan de verwachtingen heeft voldaan. Organisatie en ontvangst waren uitstekend. Burgerlijke stand WARMENHUIZEN Geboren: Cornelia Albertha dv. Hendrik Vruggink en Kornelia Alberta Wasstok: Catiharina Cornelia M"a- ria dv. Willeibror-dus Hendrikus de Ruijter en Cornelia Catiharina Ruiter: Johanna Maria -dv. Theo- dorus Maria Bakker en Cornelis Blokker; Quirinus Johannes Ma ria z-v. Everardus Joseph Maria Mols en Maria Tiheresia Josephina Smeele; Jan zv. Klaas Blankman en Saartje van -der Eijk. H-uwelijiken: Johannes Nicolaas Venneiker, Schoorl en Maria Tes- selaar, Warmenhuizen. O-verleden: Tijs de Nijs, oud 79 jaar. gehuwd geweest met Adria- na Jonker; Grietje Blankman, oud 83 jaar, -gehuwd met Jan Bierste ker. MIDDENMEER. Hedenmor gen heeft mgr. Huibers het nieu we Godshuis van Middenmeer, dat aan Maria Sterre der Zee toegewijd is, plechtig geconsa creerd. De vele gelovigen, die de wij ding volgden, zal dit plechtig ge beuren ongetwijfeld lang in her innering blijven. De zevende April is voor katholiek Midden meer en niet op de laatste plaats voor de herder der parochie, de zeereerwaarde heer P. de Wit, een onvergetelijke dag geworden. Vele vlaggen hingen uit. een °®wijs, dat de katholieken van Miiqj.enmeer intens met het wii- dnigsfeest meeleefden. Te half acht namen de wij- dmgsplechtigheden een aanvang. Monseigneur bad met zijn assis tenten boetepsalmen bij de relie ken, waarna tiidens zeven rond gangen de kerkmuren aan de buitenzijde met wijwater werden besprenkeld. Hierop traden bis schop en geestelijkheid de kerk binnen, waarna de altaarconse- cratie en de zegening der kerk muren van binnen volgden. Na dat mgr. Huibers de kerkdeuren voorts geopend had, mochten de gelovigen het kerkgebouw be treden. Hierna vond de verdere wiiding van het altaar plaats en vervolgens de zalving met Heilig Olie der binnenmuren. Nadat de wijdingsceremoniën een einde hadden genomen, werd door mar Huibers om tien uur in de geconsacreerde kerk een pontificale Heilige Mis opgedra gen. ,_n de film „De Mantel", treft ae aankomst van een Romeinse troepenversterking samen mett de intocht van Jezus in Jeruzalem. Door een nieuwe filmtechniek is men in staat een indrukwekkend beeld te geven van grote schouwspelen en machtige ruimten. De toeschouwers raken geïmponeerd door de pracht van- Rome, door de grootsheid van het keizerlijk hof, in deze scène, door de trots der Romeinse ruiters. ij de nadering van de stads poort vertonen zich steeds meer Joden die stadwaarts trekken voor de viering van het Paasfeest. Zij zijn geen indrukwekkende mensen, want tegenover de bonte pracht, de schittering en de fors heid der Romeinen, kunnen zij al leen maar hun vale armzaligheid en hun vernedering vertonen. Doch steeds dichter wordt de menigte, totdat haar getal onder de stadsmuren, dat van de Ro meinen honderden keren over treft. En dan barst ineens hun jubel los. Het Hosanna! Zij zien Christus naderen. De luidsprekers, die bij deze nieuwe filmtechniek niet alleen achter het doek, doch ook boven en achter de toeschouwers zijn aa-n-gebracht, en die niet alle het zelfde geluid voortbrengen, doch ieder afzonderlijk met een deel van het filmbeeld in verband ge bracht zijn, werken op dit moment alle tegelijk. Van alle kanten en met allerlei stemmen omringen het Hosanna-geroep en de jubel zang de toeschouwers. Maar d-at is toch niet het treffendst. Wat in deze scène het diepst treft is de overrompelende spon taneïteit van de hulde aan Jezus. Die intocht was eertijds immers niet op touw gezet door een com missie! Ze was niet georganiseerd. Christus wist, dal ergens een eze lin en een veulen gereed stonden en dat deze aan zijn boodschap pers zouden worden meegegeven. Hij wisit ook, dat het druk zou zijn op de toegangswegen van Jeruzalem. Christus wist dus, wat Hij deed. Maar het volk? Het volk wist van niets. Doch toen de mensen Hem zagen, ge zeten op het traditionele rijdier van Israëls koningen toen be grepen zij terstond, dait Christus Zichzelf als de Messdas bekend maakte. En zij aanvaardden Hem, riepen hem fot koning uit. „Nu hebben wij weer een k-on-ing, een zoon van onze glorierijke koning Davi-d. Nu keren de goede dagen voor ons terug." Dat betekende hun hulde. Maar dat betekende Christus' komst juist niet. Wel noemde Christus zich koning, doch Hij wilde er geen zijn op Davids troon. Hij meende een ander ko ningschap en een ander rijk. En nu blijft er bij ons een vraag teken: Waarom versterkte Chris tus dan het misverstand der Jo den? Waarom, kwam hij binnen op de wijze van een Joods vorst? Deze vraag stellen wij nu. Zij is reeds spoedig na Christus' dood en verrijzenis ook door Zijn leerlingen en door de eerste chris tenen gesteld. Maar Christus heeft het antwoord op die vraag reeds veel eerder gegeven. Hij zei er toen reeds bij, dat zelfs Zijn leer- leerlingen dlit en nog veel andere onderrichtingen pas veel later zouden begrijpen. Christus was namelijk niet alleen bezig met de onderrichting van de mensen, doch ook met de volvoering van Gods geheime Plan, een Plan, waarvan ook wij het laatste nog niet gezien hebben. Het was de wil van Zijn Vader, d'ie Christus uitvoerde, toen Hij de leerlingen om de ezelin liet vragen en daarop Zijn intocht hield. Pas later is te zien, wat deze intocht heeft bewerkt. Ze was de noodzakelijke inleiding op de vernietiging van een menselijke illusie. Wij hebben ons altijd ver baasd over het verschil in gedrag van de Joden op Palmzondag en op Goede Vrijdag. Maar het ver- schil in Christus' gedrag op die twee dagen is ook groot! Op Palmzondag doet Christus al datgene, waaraan men de ko ning der Joden herkent. En Hij had reeds zóveel grote dingen ge daan! Enige dagen later doet Hij niets, doch la-at zich beledigen, bespuwen, slaan, voortsleuren, geselen.... Maar let wel: de Schrift laat duidelijk weten, dat Christus beide keren zich onder werpt aan Gods Wil. Heel duide lijk laat God de mensen weten, dat zij een illusie moeten loslaten. Hun troost, hun overwinning, hun verheffing moeten zij niet op de aarde verwachten. Christus had hun dat ook al eerder gezegd: „Zoek eerst het Rijk Gods., al het overige wordt u toegeworpen". Da-ar gaat het om: trachten naar het herstel van Gods heerschappij, naar de onder werping a-an Zijn Wil. Al het andere is niet van belang, daarbij vergeleken. Al het aardse is ons (was ons altijd al) door God ge gund. En als het ons niet in de weg staat, om on-s Heil te berei ken, dan krijgen we de aardse welstand erbij. Maar we weten ook weer van Christus, hoe rijk dom, geleerdheid en voor menig een zelfs gezondheid, een mens ervan kunnen weerhouden, de blik naar God op te slaan. En daarin zijn wij zo hardnekkig. We komen zo moeilijk terug tot God, sedert de mens in het paradijs de weg naar de afgrond koos. Maar er werd nog iets teweeg gebracht door de tegenstelling tussen Palmzondag en Goede Vrij dag. Er vond een scheiding der geesten plaats. Zij, die Christus aanhingen uit baatzucht en specu latie, legden hun kaarten bloot,. Voor Ghristus was dit niet no dig, want Hij las op de bodem van hun hart. Maar voor hénzelf wel. Zij konden zich onmogelijk meer wijsmaken, d-at zij waarlijk Hem beminden, op Hem vertrou wen, in He-m geloofden. Zij moes ten oo-k aan zichzelf bekennen, dat zij in Hem voordeel zagen; dat zij Hem hadden willen ge bruiken; dat zij geen andere God wilden eren dan de god, die hun naar de zin en naar de plannen was. Zij waren géén gelovigen. Zij stelden zichzelf boven God! eze scheiding der geesten wordt telkens weer bewerkt. De beproeving van elke mens laten wij het békennen brengt het aan het licht. Wij beminnen het goede niet, omdat het goed is en dus omdat het van God is. Nee, wij beminnen het maar, zolang het ons dient. Anders zouden wij nooit kwaad doen. Want wie kwaad doet bewust en vrijwillig geeft immers de voorkeur aan het kwaad boven het goede. Hij acht het kwaad danbet-er! Voor wie? Voor zichzelf! Het is dus zijn eigen wil, die de doorslag geeft. Niet Go-ds Wil. Hij maakt het zelf uit, wat g-oed en kwaad is. Krasser dan in de Goede Week is de zondigheid, de afgekeerd- heid van God, nooit aangetoond. „Dient Gij ons, dan is het goed, Maar gaat Gij een andere weg, reken dan niet erop, dat wij mee gaan. Wij spuwen u uit." Dat is het, wat de mensen aan Christus, docih ook aan zichzelf, bekenden. Ma-ar denk erom: er waren ook anderen. Maria allereerst. Doch ook de Apostelen. Zij hto-gen met heel hun hart aan Christus. Zij zagen Zijn lijden en het deed hen verschrikkelijk zeer. Wie weet, hoeveel er zo stonden in de me nigte. Ma-ar zij protesteerden niet. Zij wachtten hoogstens erop, dat Christus alsnog Zich tegen Zijn vervolgers zou keren. Zij waren gelijk Hij voorspeld had, de ver strooide kudde van een verslagen herder. Zij warende Kerk zonder leiding en zonder Ver trooster. De Hedl-ige Geest was nog niet in hen, zij waren machteloos -tegen het kwaad, al hunkerden zij naar de overwinning Gods. En zo zien we het: „Zonder Mij kunt gij niets." Precies wat Christus ge zegd had. Auto raakte dakgoot BERGEN. Op de Oude Prins- weg, waar de weg tussen de muur van de Ruïnekerk en het café de „Oude Prins" zeer smal is, raakte een auto -het dak van het cafe. De goot die daar zeer laag hangt, werd voor een groot ge deelte afgerukt. Door de politie werd procesverbaal opgemaakt. BURGEMEESTER VAN OUDENDIJK EN BEETS OVERLEDEN Gisteravond is na een lang durige ziekte overleden de -heer J. Bouwman, burgemeester van Oudendijk en Beets. De heer Bou-w-man werd in 1897 te Maru-m (Groningen) geboren. Hij was ambtenaar ter secretarie in Het Bildt en Beemster en werd in 1946 benoemd tot burgemeester van Oudendijk en Beets. Spreekuur burgemeester HEERHUGOWAARD De burgemeester zal in de week van Maandag 12 April tot en met Zaterdag 17 A-pri] a.s. (Goede week) geen spreekuur houden. Oo-k op Dinsdag na Pasen (20 April) is er geen spreekuur. Gouden huwelijk van oudste Ijaasdrager ALKMAAR. De oudste Alk- maarse kaasdrager, de heer Jacob Bruyn, is vandaag vijftig jaar ge trouwd. Hij is van de twaalf kaasdragers, die in 1911 werden aangesteld de enige die nog in actieve dienst is. TUINBOUWONDERWIJS H.H. WAARD (Nrd.) Voor -het diploma Afd. A van -de tuin- bouwcursus alhier slaagden: K. Bleeker Jacz., Jac. Bleeker, Wim Bleeker, H. Borst. Fr. Groot, Joh. Hoek, Gert Knip, Jn. v. Langen, N. v. Lan-gen, Siem Pancras, Kees Stuyt, Jac. Ursem, Jac. West- meijer, Joop Wijnker, Piet Zuur bier. AVENHORN. 6 April. Aan voer: 6600 kg rode kool 7.00 12.00, 3250 «kg gele kool 7.10— 17.70, 11.300 kg uien grove 3.80 5.90, gewone 4.706.90, 77.700 kg ronde bieten 1 5.005.20, 2 4.00 4.50, 3700 kg witlof 1 44.00 52.00. 2 36.00—44.00, 3 32.00— 39.00. 55.000 kg peen 2 5.40—9.30, 3 5.00—6.20, 4 5.00—5.10. Doorgedraaid: 12.500 kg peen en 44.000 kg bieten. Veevoer: peen 1.90, biet 1.60 1.70. WARMENHUIZEN, 7 April Peen c 5.b 6.808.10; gele kool 20.70; rode kool 7li.90; witte kool 6.909.10. LANGEDIJK, 7 April. Aan voer 1600 kg uien 6.90, grove 4.50, 3100 kg peen b 6.108.10, c 5.006.20. 300 kg witlof lb 44.00. 2b 3700—41.00, 10.000 kg rode kool 7.10—11.00. 4800 kg gele kool 13.10—17.80, 48.000 kg witte kool 6.0010.50. Doorgedraaid: 1600 kg rode kool en 20.000 kg witte kool. Slachtveemarkt Alkmaar van Maandag 5 April 1954 81 koeien per stuk f6001175; lste kwaliteit per kg 2.80—2.90. 2e 2.602.80, overige soorten 2.40 2.60; 346 nuchtere kalveren f30 78; 4 vette schapen £110130 per stuik; 265 varkens, vleesvarkens en zware varkens 1.88—1.92, lich te varkens 1.701.88, zeugen 1.64 1.76 per kg. Het was merkbaar, dat er vandaag al verscheidene slagers uitzagen naar een prima dier. dit i.v.m. de komende Paas dagen. De handel in -de koeien was dan ook iets grager en, ge lijk te ver-wachten was, met stij vere prijzen dan verleden week. De aanvoer die grotendeels uit de betere kiwalitei-t bestond, is echter tegengevallen. Er was veel vraag naar kalveren. Het aanbod bleek niet zo ruim te zijn. Vandaar een zeer vlugge handel met hogere noteringen. De K.G.-prijzen ko men voor de lichte -dieren levend op fl.10, de zwaardere en zware kalveren op £1.20 per kg. Varkens waren er niet zo veel, doch het aangeboden aantal bleek voldoende te zijn. Merendeels be trof het goede slaohtvorkens; lichte dieren zag men maar wei nig. He-t handels-verloop is goed geweest met prijzen die, bij de vorige week vergeleken, geen verschil te zien geven. Bijenmarkt te Purmerend In 1954 wordt te Purmerend voor de zesde keer achtereen de jaarlijkse Bijenmarkt fehou-den. Deze zal plaats hebben Oip 14 April a.s. Waar de Bijenhouderii voor -de Tuinbouw- en Landbou wende bevolking van zeer groot belang is, mogen wij deze in Noordholland enige Bijenmarkt wel in het bijzonder in de be langstelling van on-ze lezers aan bevelen. Veemarkt Purmerend PURMEREND, 6 April 1954 Eeieren: 12 000 kippeneieren 10.50 tot 11.50; 7.000 eendeneieren 8. 1100 kievitseieren 0.25 per stuk. Veemarkt: Runderen, totaal 1069 stuks, 230 vette koeien 2.30 tot 3.per kg, handel kalm; 532 gelde koeien 550 tot 250 per stuk, handel stug; 260 melkkoeien 650 to-t 1075 per stuk, handel stil; 23 stieren 550 tot 1550 p. stuk, han del kalm; 24 graskalveren 250 tot 360 per stuk, handel stil; 1372 kalveren, nuchtere v. d. si. 30 tot 90 per stuk, handel iets vlugger, nuchtere v. d. fokkerij 50 tot 120 per stuk, handel stug; Varkens 127, vette v. d- sl. 1.80 tot 1.92 per kg, handel kalm, vette zeu gen 1.66 tot 1.76 per kg, handel matig;659 biggen 40 tot 75 en 60 to-t 110 per stuk, handel stug; 26 Fokzeugen, 260 tot 400 per stuk, handel kalm; 753 schapen, vette 80 tot 130 per stuk, handel matig, fokkerij 130 tot 175 per stuk, handel stug, overhouders 65 tot 117.50 per stuk. handel kalm; 65 bokken en geiten 7.50 tot 55. per stuk, handel stug; 43 paarden 600 tot 950 per stuk, handel kalm; Totaal aantal dieren 4114. 2200 oude kippen en hanen (witte en rode) 1.80 tot 2.per kg; 250 oude kippen en hanen (blauw) 2.tot 2.15 per kg; 1200 jonge hanen (witte en rode) 1.90 tot 210 per kg; 200 jonge eenden I.50 tot 1.75 per stuk; 400 konij nen 1.50 tot 7.per stuk. Eierveiling Purmerend PURMEREND, 7 April. Aan gevoerd: 65.000 eendeieren 66-75 9.009.24: 65.000 kipeieren 58-64 II.20—12.09 p. 100 stuks. PURMEREND, 6 April. De handel in kwaliteit -dieren was in de vroege uren van -de markt uit stekend te noemen, maar later op de dag nam de animo af. Op de geldemarkt was een bevredigend aanbod, handel in weiders even wel kal-m. Het weer staat echter nog niet toe dat het vee in de wei-den wordt gel-aten. Maar toch zijn de prijzen vrij -hoog. Op de verse markt was een groot aan bod, maar de koopolust zeer ge ring. Slachtkalveren, iets betere handel, fokkalvers minder goede handel, met te groot aanbod. Wol markt aanbod iets groter, hand-el stug, overhouders handel tamelijk, stilletjes stug.. Op de varkens- markt (vette) was vooral in de vroegte een klein aa-nhod, koop lust trouwens ook niet groot, la ter op -de dag iets groter aanbod. Biggenmarkt stil, geen groot aan bod. Paardemarkt s-til, -handel ge ring.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5