Verlies van Indo-China zou een ramp betekenen STAAKT HET VEREN IN INDO-CHINA C.V.P. in België rekent op een verlies van tien zetels De zaak Anneke Beekman Dagblad voor Alkmaar en omgeving Communisten tegen Jazz Dulles loog Kan Rusland geen zwaardere bommen dan Amerika maken? MINNELIJKE REGELING BERGSE GRENSAFFAIRE Donderdag 8 April 1954 50e Jaargang - Nummer 13055 Kolos van Kruiningen op de iveg terug SPOEDIG BERECHTING Izwestia pleit voor Zondag einde absolute meerderheid BEURS NEW YORK IN HERSTEL DIAMANTSMOKKEL CHINESE REACTIE "OP BESCHULDIGING WALTER ULBR1CHT EERSTE SECRETARIS President Eisenhoiver verklanrde: Luxemburg ratificeert het E.D.G.-Ver drag Officiële erkentelijkheid voor Belgische recherche Nieuwe Proef iu Stille Oceaan OVERDRACHT GEBIED AAN ZUID AFRIKA? Amerikanen ondervraagd over atoomwapens VLIEGTUIG IN ZEE Grerislaiiderijeu in Drente Tragisch ongeval te Drimen DE STRIJD IN KENIA Brigadecommandant Gatainoeki in arrest NOORDHOLLANDSj Abonnementsprijs {6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum aJHEofli f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is l nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE i-mm De enorme A.X.-caisson, waar mee op 24 Juli verleden jaar de nooddijk voor de Kruinin- ger polder werd gesloten, heeft als bescherming van die pol der tegen de zee afgedaan. De caisson werd Woensdag 7 April, nog geen negen maan den later dus. van zijn plaats gesleept, nadat enorme mas sa's water, die de betonnen kolos vulden met afgaand tij waren uitgepompt. De caisson werd, na te zijn gelicht, in de veerhaven van Kruiningen, welke binnenkort weer in ge bruik komt verankerd. VAN NEDERLANDERS DJAKARTA, 7 April. De ondervraging van meer dan 30 Nederlanders, die er kort geleden van beschuldigd werden recht streeks of onrechtstreeks hulp verleend te hebben „aan terreur- benden van de rebellen" in Indo nesië, is voltooid en zij zullen spoedig berecht worden, aldus heeft vandaag de minister van Justitie Djody Gondokusomo mee gedeeld. Verschillenden van hen zullen deze week voorkomen en de an deren gedurende de rest van de maand, aldus de minister. LONDEN, 7 April. Het orgaan van de Russische regering, de Izwestia, heeft gisteren gepleit voor een onmiddellijk staakt het vuren in Indo-China, gevolgd door vredesonderhandelingen tussen Frankrijk en de Vietminh. In een artikel, dat door radio Moskou werd uitgezonden, verklaarde het blad verder, dat op de bijeen komst in Genève op 26 April a.s. de Grote Vier, communistisch China en de overige belanghebbende landen ..tot overeenstemming moeten geraken over de universele veiligheid in het Verre Oosten". In het artikel, dat voor een groot gedeelte gewijd was aan Russische propaganda, werd ge zegd. dat ,.de landen dagelijks minder in staat blijken een ver dere ontspanning van de inter nationale toestand eh een stabili sering van de vrede teweeg te brengen." Hieraan werd toegevoegd, dat de behoefte aan ontspanning en vrede de afgelopen maanden voortdurend groter is geworden, omdat „degenen, die een politiek, uitgaande van een machtspositie voorstaan, steeds meer met de atoom- en waterstofbom scher men. Zij dreigen openlijk deze tegen vredelievende landen zullen gebruiken." te (Van onze correspondent) BRUSSEL. De katholieken van België's Volkspartij gaan Zondag naar de stembus met de vrijwel algemene overtuiging, dat die dag het eind zal vormen van een periode, waarin zij in een absolute meerderheid hebben kunnen regeren. Van Maandag 12 April af zullen de partijen opnieuw gezamenlijk de problemen moeten op lossen, die onveranderd dezelfde gebleven zijn. Zonder dat zich aanzienlijke krachtsverschuivingen voordoen, zullen waarschijnlijk verliezen van 10 zetels door de Christelijke Volkspartijers voor lief moeten worden genomen. De kern zit bij de Vlaamse katho lieken, bij een groot aantal middenstanders en boeren, die in 1950 omwille van de Koningskwestie de eenheid der katholieken hebben laten gelden boven de belangen van hun stand of groep. Zij zijn er nu van teruggekomen. Dat wil geenszins zeggen, dat de verkiezingen van Zondag met groot enthousiasme worden ge houden. Integendeel, de campag ne verloopt met uitzonderlijke onverschilligheid. Nu geen opzienbarende ko ningskwestie meer de inzet vormt van een felle strijd om de macht, spreken de resultaten van de afgelopen regeringsperiode meer dan redelijk is. Voor ieder staat het vast, dat de huidige homogene regeringsformule heeft afgedaan. Heeft de Christelijke Volks partij dan zo deerlijk gefaald? Het is met deze partij zoals met alle andere partijen: zij heeft haar hoedanigheden en haar ge breken. Het is vanzelfsprekend dat een partij, die gedurende vier jaren de regeringsmacht droeg, een zekere „slijtage" vertoont. Nochtans heeft de C.V.P.naast enkele tekortkomingen (repres sie, werkloosheid en de 21 maan den legerdienst), degelijk werk verricht. Zij heeft de onderwijs sector in evenwicht gebracht en zij heeft de Belgische welvaart in stand gehouden. De grootste fout daarentegen is, dat de C.V.P. veel te laat haar aandacht aan de Middenstand heeft geschon ken. E.en prognose, die echter ook met meer is dan dat. rekent er mee. dat de C.V.P. 10 zetels zal verliezen en terugvallen van 108 op 98. De socialisten zullen met 80 zetels een winst boeken van 3 zetels en de liberalen met 24 een winst van 4. Als de Vlaamse ka tholieken er vier behalen, en de communisten 6, ziet men de mo gelijkheid vaneen toekomstig ..Volksfront". Het artikel vervolgde: „De vijf grote mogendheden, voor de eer ste maa] bijeen, moeten met de overige belanghebbende staten tot overeenstemming komen over de universele veiligheid in het Verre Oosten." Korea moet met vredelievende middelen worden herenigd. Het moet de gelegenheid krijgen om, nadat de buitenlandse troepen zich hebben teruggetrokken, vrij over zijn lot te beslissen, aldus het blad. In Indo-China is het noodzake lijk onmiddellijk tot een staakt het vuren te komen, waardoor 't mogelijk zal worden besprekin gen te openen tussen Frankrijk en de democratische republiek Viëtnam. (De Russische naam voor de Viët-Minh rebellen). NEW YORK, 7 April. De aandelenmarkt heeft zich vandaag hersteld van de zeer flauwe stem ming van gisteren. Over een breed front konden grote koersavances geboekt worden. De koerswinsten varieerden van fracties van één dollar tot ruim drie dollar per share. De omzet was 1.800.000 shares groot. HARWICH, 7 April. Salo mon Wachsstook, een 28-jarige Antwerpse diamantslijper heeft gisteren voor het gerecht ver klaard schuldig te zijn aan dia mantsmokkel. De rechter veroordeelde hem tot een boete van 20.000 pond en ne gen maanden gevangenisstraf. BERLIJN, 7 April. De Ame rikaanse Hoge Commissie heeft vandaag bekend gemaakt dat in Oost-Duitsland momenteel een felle campagne tegen het spelen van Amerikaanse Jazz wordt ge voerd. De Oost-Duitse minister van Cultuur, Johannes Becher, bereidt maatregelen voor om „het artis tieke peil van de amusements- en dansmuziek op te voeren". Zonder een speciale vergunning mag niet meer gespeeld worden in het openbaar. In de communistische bladen wordt geklaagd dat „zelfs de le den van de Vrije Duitse Jeugdbe weging zich verslingeren aan Boogie-Woogie, terwijl de partij leden toekijken en applaudise- ren". PARIJS; 7 April. Het com- munistisch-Chincse persbureau „Nieuw China" heeft over de verklaring van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, over directe deelneming van Chinezen aan de oorlog in Indo-China, gezegd, dat Dulles „leugens" vertelt. Het persbureau verweet Dulles „de vijandelijk heden in Indo-China te willen uitbreiden". De feiten tonen aan, dat het juist de Verenigde Staten zijn, die metterdaad tussen beide komen in de Indo-Chinese oorlog, aldus „Nieuw China". Dulles loog om de openbare mening in de wereld te misleiden en de misdaad van de actieve Amerikaanse inmen ging te verbloemen. BERLIJN, 7 April. Walter Ulbrioht is vandaag herkozen als eerste secretaris van de S.E.D. partij. Dit is de invloedrijkste post in Oost-Duitsland. Het nieuw zekozen Centrale Comité heeft het uit negen man bestaande Politbureau gehand haafd. Het staat onder leiding van Ulbrioht, de Oost-Duitse presi dent Wilhelm Pieck en premier Otto Grotewohl. De „candidaten" voor het politbureau, vroeger vier, werden uitgebreid tot 5. Onder hen be vindt zich Alfred Neumann, par tijvoorzitter voor Oost-Berlijn. WASHINGTON, 7 April. President Eisenhower lieeft van daag tijdens zijn wekelijkse persconferentie verklaard dat de vrije wereld zich eenvoudig geen verdere verliezen kan ver oorloven in de strijd tegen het communisme in Azië. De gevolgen van het verlies van Indo-China en de rest van Zuidoost Azië zouden niet te overzien zijn, aldus de president. Eisen hower deelde mede, dat Amerika momenteel besprekingen voert met zijn bondgenoten en streeft naar eenheid var actie, teneinde de vrijheid van Indo-China te verzekeren. Hij voegde hieraan toe dat op het ogenblik nog geen speciale actie is vastgesteld. Eisenhower ontkende de berich ten dat de Ver. Staten de zes bondgenoten gevraagd hebben een gezamenlijke waarschuwing tot communistisch China te rich ten. Het zou niet juist zijn, zei de president, indien de Ver. Sta ten zulk een stap zouden voorstel len alvorens het probleem bestu deerd is. Maar de vraag wat er in Indo-China gebeuren moet, is van de allergrootste betekenis voor de vrije wereld, zei Eisen hower, en hieraan wordt thans meer aandacht geschonken dan aan bijna alle andere zaken. Eisenhower zei verder het in twijfel te trekken, of er veel kalis is om op de conferentie van Ge nève door onderhandelingen een regeling tot stand te brengen van de Indo-Chinese kwestie. Reeds zijn 450 millioen Aziaten een prooi van het communisme geworden, en de vrije wereld kan zich nog meer verliezen eenvou digweg niet veroorloven, vooral niet wanneer andere landen als omvallende dominostenen „ge vloerd" dreigen te worden. VENLO, 7 April. Tussen de gemeente Bergen en de Duitse grensboer J. Schabrucker is een minnelijke regeling getroffen in zake het gebruik van bepaalde landerijen, waarover, zoals be kend is, vorige week twist is ont staan. Er is toen een woorden wisseling ontstaan tussen Sch, en de Nederlandse landbouwer K. uit Bergen, waarbij de rijkspoli tie tussenbeide moest komen. De Duitser, alsmede diens 73- jarige vader, werden door de politieman W. met een gummistok geslagen, toen ze het bevel tot ontruiming van het perceel naar LUXEMBURG, 7 April. Het Luxemburgse parlement heeft Woensdagavond met 46 tegen vier stemmen het verdrag inzake de Europese Verdedigingsgemeenschap goedgekeurd. Het debat duurde slechts één dag. Alleen de communisten stemden tegen. Het parlement bestaat uit slechts één Kamer. AMSTERDAM, 7 April Ge ruchten welke volgens de Neder landse justitie en politie zich zouden hebben uitgesproken over een tekort aan medewerking van Belgische zijde in de zaak Anne ke Beekman, worden vandaag door het Openbaar Ministerie te sterdam officieel tegengespro ken. De werkelijkheid is, zo deelt het O.M. verder mede, dat men slechts lof kan hebben voor de bijzondere activiteit en welwil lende behulpzaamheid, betoond door de Belgische Justitie en de door haar terstond ingeschakelde gerechtelijke politie op het eerste' van Nederlandse zijde gedane verzoek. Een en ander heeft er dan ook toe geleid, dat de officier van justitie te Amsterdam, mr F. Hollander, reeds enige weken geleden de Procureurs des Ko- nings te Tongeren, Hasselt en Luik dank heeft gezegd en dat de Procureur-Generaal te Am sterdam, mr A. A. L, F. van Dul- lemen, zulks heeft herhaald in een recent persoonlijk schrijven aan zijn ambtgenoot te Luik. WASHINGTON, 7 April. De regering heeft vandaag bekend gemaakt, dat Dinsdag in de Stille Oceaan een nieuwe proef met atoomwapens heeft plaats gevon den en dat deze „geslaagd" wordt genoemd. De voorzitter van de commissie voor atoomenergie, Lewis L. Strauss heeft in een verklaring meegedeeld: „Van deze proeven zijn opnieuw gegevens van groot belang ver kregen voor de nationale defen sie" en hij voegde er aan toe: „Voorafgaande proeven hebben de vloot en de luchtmacht het gebied zowel visueel als door middel van radar grondig op schepen onder zocht". In de korte bekendmaking werd niet in het bijzonder meegedeeld, dat deze proef er een was met wa terstofbom. Ze werd echter be schreven als de derde in de hui dige serie. Twee vorige proeven hebben plaats gevonden op 1 en 26 Maart en dit waren proeven met de H- bom. Vermoedelijk was deze proef er ook een. KAAPSTAD, 7 April. De Zuid-Afrikaanse minister-presi dent Daniël Malan heeft vandaag in het parlement verklaard, dat hij Maandag een motie zai indie nen met betrekking tot de over dracht van de protectoraten Basoetoland, Betsjoeanaland en Zwaziland aan de Unie van Zuid- Afrika. In de motie wordt verzocht de overdracht te doen plaats hebben overeenkomstig de bepalingen van de Zuid-Aifriikawet van 1909 of de voorwaarden, waarover de Unie en de Britse regering het eens kunnen worden. FULDA, 7 April. Twee Ame rikaanse soldaten, die Dinsdag door de Russen zijn vrijgelaten na een dag gevangen gehouden te gijn geweest, hebben Woensdag op een persconferentie in Fulda (West-Duitsland) verklaard, dat zij drie uur lang door een Rus sische officier waren onder vraagd, voornamelijk over atoom wapens. Verklaring over waterstofbom Pres. Eisenhower verklaarde, dat hem niet bekend was, dat de ontwikkeling van de waterstof bom 1 jaar is vertraagd, zoals onlangs werd beweerd. zijn mening niet snel genoeg opvolgden. Gebleken is echter, dat het op z'n minst twijfelachtig is. wie hier het recht aan zijp zijde heeft. Sch heeft bij vonnis 27 HA zogenaamd tractaatland van de Raad voor Rechtsherstel in eigendom teruggekregen. De executie van dit vonnis werd echter opgeschort, totdat uit spraak zou zijn gedaan over eer. sehadevergoedingseis, die de ge meente Bergen had ingediend voor de verbetering van deze grond. Hierdoor konden de land- bouwei-s. die de gronden van de gemeente Bergen hadden gepacht, hun werk voortzetten. De pachter Jacobs zag echter af van zijn rechten op de pacht van 5 HA en deed hiervan aan Sch. en aan de gemeente mededeling. Sch. stelde zich op het standpunt, dat hij 'nu in zijn volledige eigen domsrechten kon treden. De gemeente beschouwde zich ech ter gerechtigd de grond opnieuw te verpachten en deed zulks aan de landbouwer K. Zo ontstond het conflict. Om de zaak niet verder op de spits te drijven, zijn beide partijen nu tot een over eenstemming gekomen. Van de 5 H.A. gaat Sch. er twee be werken. de overige 3 H.A. zullen nog 3' iaar ter beschikking van een Siebengewaldse pachter wor den gesteld. Voorts vernamen wij dat tegen de politieman W. geen aanklacht wegens mishandeling zal worden ingediend. Sch. is in het bezit van de nodige papieren, die hem machtigen zijn in Ne derland gelegen land te bewer ken. zodat bii zich od legale wijze m Nederland ophield. 's-GRAVENHAGE, 7 April. Naar wij vernemen is een vlieg tuig in zee neergestort ongeveer vijf mijl ten Noorden en een hal ve mijl ten Oosten van Lossie mouth. De vissersboot „Starlight" bevindt zich op de plaats van het ongeluk. De Britse vissersboot Norna zet op volle kracht koers naar de plaats van het ongeluk, waar ook reeds twee helicopters rondcirkelen. Reeds langer dan een maand duurt de hevige strijd tussen de Franse en Viët-Minh-troepen om Dien Bien Phoe in Indo- China. Er wordt bericht, dat er belangrijke versterkingen voor de Viët-Minh onderweg zijn naar de plaats van de strijd. Na een aanval worden de krijgsgevangen gemaakte Viët- Minh-soldaten naar het Franse hoofdkwartier gebracht. De president verklaarde echter grimmig, dat het potentiële ge vaar voor de belangen van de vrije wereld in dat gebied zeer groot is en dat de kans bestaat dat zich daar „een grote ramp" zai voltrekken. President Eisenhower verklaar de voorts, dat Amerika thans wa terstofbommen heeft vervaardigd, die van zodanig kaliber zijn, dat het niet nodig zal zijn nog zwaar dere te maken. Hij voegde hieraan toe, dat hij niet bevreesd was dat de Sowjet-Unie nog zwaardere bommen zou kunnen maken. (Van onze parlementaire redactie). Bij de behandeling van de be groting van „Landbouw" in de Eerste Kamer heeft de heer Lou- wes (V.V.D.) er bij minister Mansholt op aangedrongen een minnelijke schikking te bevorde ren van het conflict om een aanta] grenslanderijen in Drente en Lim burg. „Deze zaak mag onze ver houding met Duitsland niet ver troebelen", oordeelde hij. De heer Louwes doelde op lan derijen, die vlak aan de grens liggen en als vijandelijk verino gen van Duits in Nederlands bezit zijn overgegaan. De grensboeren, zo zei hij, vor men langs de grens één gemeen schap. In deze grensgemeensohap is thans een wanklank gekomen door 'het geschil om de voorma lige Duitse boerderijen. De Neder landers hebben het gevoel, dat er op hun nieuw bezit een „mo rele hypotheek" rust en zouden »v"e' v/iKe» -dat de gcede i erhóu- ding met hun buren van de over kant van de grens weer hersteld zou zijn. De heer Louwes drong er bij de minister op aan, met de land bouworganisaties na te gaan, wat er aan deze zaak kan worden ge daan. Tnee meisjes verpletterd onder een boom DRUNEN, 7 April. - Twee meisjes van 9 jaar zijn vanmid dag op tragische wijze om het leven gekomen toen zij aan het spelen waren bij een stapel bo men die langs de straat in Drunen lagen. Voor een houtverwerkende fa briek te Drunen lag langs de straal een stapel bomen, waar van de bovenste boom, die 1300 kg zwaar was, los lag. Spelende kinderen gebruikten deze boom als wip. Plotseling raakte de boom aan het rollen. Twee meis jes kwam er onder terecht. Zij werden vrijwel onherkenbaar verminkt. De slachtoffertjes wa ren M. van Rooy en M. van der Zanden. Zij woonden vlak bij de plaats waar het ongeval ge schiedde. Een derde meisje liep vermoe delijk een hersenschudding en schrammen op. De moeder van dit meisje zag het ongeluk ge beuren. De andere kinderen, die nog bijtijds kondon vluchten, kwamen met de schrik vrij. NAIROBI, 7 April. Veilig heidstroepen hebben Dinsdag in bet gebied van Fort Hall en Zuid- Njeri 24 leden van de groep van de Mau-Mau „brigadecomman dant" Gatamoeki gedood en tien man, o.w. Gatamoeki, gevangen genomen. De troepen voeren een krach tig offensief tegen de Mau-Mau- opstandelingen uit ingevolge het ultimatum van de regering van veertien dagen geleden, dat, ten zij een capitulatie-aanbod aan de Mau-Mau-leiders snel werd aan vaard. de militaire operaties krachtiger zouden worden voort gezet. In de afgelopen 24 uur zijn in de Njeri-reservaten en het ge bied van Fort Hall meer dan 40 opstandelingen gedood. In de afgelopen drie dagen sneuvelden bijna 80 Mau-Mau- den.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1