Beurs Weigert gemeentebestuur volmacht aan religieuzen? DUIZENDEN STAD EIS Spanning en vuur bij schoolvoetbal Alkmaar Carets Ho ge geldboeten voor belastingfraude Het voorjaar paradeert op de Damesbeurs DAMES- EN HERENKLEDING Verweerschrift gaat mank op verschillende ponten Beurs Donderdag 8 April 1954 Kamerlid Groen stelt vragen aan minister van Binn. Zaken Klaverj astournooi Alkmaar 700 jaar stad NOG OUDER DAN DE OUDSTE V erant woordiua: Koopjes von de week Warenhuis JANSEN Schola Publica AGEJNDA ATHLETIEKN1EUWS „OLYMPUS" Burgerlijke stand Laat nu het vet maar stromen, laat nu het vet maar gaan, Er is geen vlek in Holland, die CETREX kan weerstaan I W eers verwachting Loop der bevolking Voortreffelijk verzorgde modeshows Nogmaals: de Pui-ridders Per fles f4.50 Burgerlijke Slaiul BUMOEB OM DE FOTO'S Muziek tier Indonesiërs SCHOLA PUBLICA Voordrachtavond van Ben van Hest STEUNFBAUDE Markt en Beurs f3.693.656 (v. j. Voorgesteld wordt afschrijving op ge- ad f 314.613 en af- ip deelnemingen ad een bedrag van lestemmen tot verho- 3 algemene bedrijfs- het daarna ter verde- ijvend bedrag ad /ordt een dividend van 9 pet (v. j. 12Va 10 pet in aandelen), met inachtneming rond van de statuten ntièmes, waarbij de enbelasting ten laste lootsohap is gebracht, ran f70.251 overblijft, ter beschikking van ars zijnde saldo kan sgevoegd, dat dan raagt, en naar nieu- kan worden overge- e reeds verstreken n 1954 was de gang lleszins bevredigend. uwe stemming »AM, 7 April De r economische facul- Gemeentelijke Uni- vanmiddag 'n krikje nen op de Amster- tenbeurs, hebben het sn, want de markt ;eressant en saai ver- York heeft gisteren ereageerd op de toe- uatie in Indo-China rak nam deze koers- -minderd over. Kon. leiding bij de indu- een verlies van circa Inilever, A.K.U. en :rden 2 tot 5 punten andel hier had niet lijf. Met belangstel- i bij opening de no- roet van Nationale De gisteren circule- ïten zijn door de niet bevestigd en velen aanleiding om :t te stappen", dus ïen. Gehandeld werd ;n 150, slotnotering dus 10 punten lager Voor het overige nesische sector een lm verloop. Hier was tevens aan de flau- t koersdalingen van en. De handel in len Amsterdam Rub- zo goed als opge- lelen Billiton (bonus 25 procent erl 7"* lividend) die gister- 320 golden werden lanvankelijk onver- riseerd op 295, maar de bus met een no- circa 289. Scheep- stil en eveneens la- derd van Ommeren, olland Amerika Liin. gingen enigszins ver- ij de conversielening •beterde. ber 39 38% 122 121'/! Vico" 2814 26'/: - 43% ïbber 45% 45'/. lult41'/s 41% Rub 66 66 a Lijn 148'/! 146% a Paket 135 135 132'/i 131'/! rt 126 126'/i Lloyd 131'/! 130 rt Unie 133% 132% van 184'/! 186 rland 138"s 139 121% 119% -Mij53 54 er Unie 70% 71% It. Mij. 22% 22% 117% 115% 93 90 179% 17514 spoor A A 156 159 rs' I&H A 172'/» 170 Organ A 208 206 NBvA 12% 72 V8 NBvA 100 98'/, cv A 107 106 H MIJ A 202 202 i Schum. A 137 135 n Alberts A 123% 124 i Pont A 138 137'/, A 155 156 Teves A 172 174 HV A 69% 69% Co A 119 119 Explor A 100 99'/, Expl.M A 40 41% Borneo A 44 43 b Eigend A 162 161 A 161 155 e. co A C Mij A 13% 13 Isb Tab A 73'/» 72 ki Tab A 173 173 A 68 b 68 b Pat A 34Vi 34'/, Oliep A 98 b 100 bezl C A 206 208 i Heyn A 190 ell 273% 270 A 15% 75% Expi A 96'/, H A 130 129'/, Sah - vA 53 emen. hoe zielsveel zijn H kind houdt en hoe n alles zelf wil ver draagt zijn oude ad- •d. om een kinder oeken n buitenkansje voor die hem de vrouw bevelen, welke in 't de kinderontvoering awkins komt op het itricia is hoogst ver- Maar de graaf 3 een zachte manier at zij de laatste tijd aat en dus iemand het kind moet zor- de Jury! Ter ere edachtenis van de noet ik er even de •ggen. dat deze zich als een ware edel- edragen. Iedereen. 1 zal dit moeten toe jan, als gij straks 'n deze ongelukkige moeten uitspreken, dat hem toch niet kan. omdat hij zich nu reeds heeft itwoorden voor een L,er. ïen we aan de cli- medelijden in voor nge mensen, die op njrlijke misdadige kaar gescheiden en neer los konden la- lot hen weer tot el- •oerd. (Wordt vervolgd) (Zie ook pag. 4 en 6) Het Tweede Kamerlid de heer Groen heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het aan de minister be kend, dat in de gemeente Alk maar aan religieuzen van het Sint Elisabeth Ziekenhuis en Huize Sint Augustinus aldaar een volmacht om bij de a.s. Staten verkiezingen voor een zieke (bedlegerige) medezuster te kun nen stemmen, is geweigerd op grond daarvan, dat zij niet als eikaars huisgenoten worden be schouwd? 2. Is de minister niet van oor deel, dat. gezien de door hem gehuldigde opvatting bij de be treffende behandeling van de wijziging der Kieswet, dat: „het niet nodig is het woord „huisgenoot" nader in de wet te omschrijven, omdat men in de praktijk met dit begrip, dat in het spraakgebruik een duidelijke betekenis bezit, zonder bezwaren zal kunnen werken", het in het spraakgebruik bui ten twijfel staat, dat religieuzen, die permanent onder één dak in gemeenschap leven en tot 'één huishouding behoren, als elkan ders huisgenoten worden be schouwd? 3. Indien de beide eerste vra gen door de minister bevestigend worden beantwoord, is hij dan bereid aan het gemeentebestuur (Advertentie) van Alkmaar mede te delen, dat de interpretatie die in het ge noemde geval aan het begrip „huisgenoot" in de zin van de Kieswet is geigeven, onjuist moet worden geacht en B. en W. van deze gemeente te verzoeken, als nog die maatregelen te nemen, welke het mogelijk maken, dat deze kiezers van haar stemrecht bij de a.s. Statenverkiezing ge bruik zullen kunnen maken? ALKMAAR. De zevende avond van dit tournood werd in café Beemster gehouden. De organisa toren zagen opnieuw hun eigen team zegevieren. De uitslag was als volgt: 1. Beemster-Boys 29965 pnt. en 21 marsen2. Troef- jagers B 27945 pnt. 12 marsen; 3. Vriendenkring (Beverwijk) 26554 pnt. 13 marsen; 4. Komeco A 23730 pnt. 5 marsen. De achtste speelavond vindt plaats Maandag 26 April a.s. As. Vrijdag 9 April is de tra ditionele eierendrive. Opgave bij Jaap Smit. ALKMAAR. In ons blad van gisteren schreven we dat de oud ste kaasdrager, de heer Jacob Bruyin, op die dag vijftig jaar was getrouwd. Nu hebben we daarmee niets miszegd, tenminste wat dat vijftigjarig huwelijksfeest betreft. Maar nu blijkt, dat we ons toch wel hebben vergist, want daar ontdekken we nóg een kaasdra ger. die niet zoals de heer Bruyn in 1911, maar al in 1910 is aangesteld en nog steeds in ac tieve dienst is. En deze kaasdrager is de heer C. J. Bierman, Akers laan 11. Die is dus nog een jaartje langer kaasdrager dan onze brui degom van gisteren. En omdat we recht willen zetten wat scheef stond, zeggen we dus onmiddellijk met culpa, we hebben ons ver gist. Het feest van de heer Bruyn zal er niet minder om zijn ge weest. UNIFORMFONDS EXCELSIOR ALKMAAR. V. en D. f 10; Jac. Met f10; R. Kiers f10; wed. Bruin-v. d. Idsert f10; de Harder f5; Huiscollecte f332.72. Totaal f 377.72. Totale verantwoording f2985.97 KOP en SCHOTELS n OQ crème U.00 BORRELGLAASJES (1 OC 3 voor U.öO BOWL- of VRUCHTENGLAZEN n OQ 3 voor U«iïö STRAATWEG HEILOO iiiiiiiimiiiiiiiMiimimiiaiMiiiimmiimiiii Ben v. Hes draagt voor uit Andrejetv en Djostojeivski ALKMAAR. Morgen, Vrij dag 9 April, wordt de slotavond van dit seizoen gehouden en wel met een voordrachtavond van Ben van Hest uit Den Haag. „Judas Iscarioth" is een werk van Leonid Andrejew. Deze schrijver stelt zich niet tevreden met de traditionele voorstelling van Judas. Hij stelt Judas voor als een Apostel met dezelfde idealen als de andere volgelingen van de Meester. Alleen woedt in Judas een hevige, jaloezie, die hij koestert en vergroot. Judas voelt zich door Christus achtergesteld bij Petrus, Johannes en Thomas. Hij wil een daad stellen die hem op de voorgrond zal plaatsen: hij zal Jezus aanklagen bij de Hoge Raad. Natuurlijk zal Jezus on schuldig worden bevonden en in vrijheid worden gesteld en het hoogste Joodse bestuurslichaam zal dan inzien welk een verheven figuur de Meester is. En dat zal Hij aan Judas te danken heb ben. „Christus en de groot-inquisi- teirr" uit het werk „De gebroe ders Karamazow" van Dosto- jewski beantwoordt de vraag: Wanneer Christus wederom in mensengedaante op onze aarde zou komen, hoe zou Hij dan oor delen over Zijn Kerk en over de mensen? Dostojewski laat Christus weer komen op aarde in de zestiende eeuw en wel in het Inquisitie- tijdperk. Hij gaat weldoende rond maar de inquisiteur Iaat Hem opsluiten in de gevangenis, daar Hij de kerkelijke macht ver stoort. Nergens staat misschien grootser en schoner beschreven de verheven weg van Bethlehem naar Golgotha dan in de ver schrikkelijke samenspraak tussen Christus en de inquisiteur. De naam van de bekende voor drachtkunstenaar Ben van Hest staat er borg voor dat u een avond zult beleven van intens kunstgenot. DONDERDAG 8 APRIL WAPEN van HEEMSKERK'. Damesbeurs: „Het paradijs der vrouw". Gehele dag. RUSTENDE JAGER. Heiloo; Jeugdvereniging Heiloo. Operette. 8 uur. OUDE HERBERG. Heiloo: Biljartwedstrijden. 7 uur. RETRAITEHUIS, Bergen: Van 6 tot 9 April: meisjes. Van 14 tot 17 April: on derwijzers. Bioscopen CINEMA: „De twee straat jongens van Parijs" (14 iaar). 8 uur. REX: „Europa '51" (18 jaar) 2.30 en 8 uur. VICTORIA: „La Traviata" (14 jjar). 8 uur. HARMONIE: „De jongen met de trompet" (18 jaar) 8 uur Dienst apotheken: „De Bever" Emmastraat 36 Waterstanden: Vrijdag: hoog water 10.35 en 23.15 uur; laag water 4.35 en 17.10 uur. ALKMAAR. Het schoolvoet bal is weer begonnen en het be gin is goed geweest. Spanning, vuur en sensatie in overvloed. Wat kan men toch gekke dingen beleven bij die schoolvoetbal- wedstrijden! Elftallen, die als de sterkste worden aangekondigd, vallen tegen; andere elftallen ontpoppen zich als vurige vech ters; een 10 voorsprong wordt hardnekkig verdedigd; een on geluksballetje veroorzaakt een nederlaag; dat alles hebben we gezien op die eerste dag van de schoolwedstrijden voor de katho lieke lagere scholen van Alk maar. Begunstigd door goed weer zijn deze eerste wedstrijden dan ook zeker een succes geworden. Er werd dit jaar in poules ge speeld en op de eerste dag wa ren de eerste en tweede elftallen van de Alkmaarse scholen aan de beurt. In afdeling A zagen we vijf tweede elftallen elkaar in minia- tuurwedstrijdjes bekampen. Geen wonder dan ooik, dat alle wed strijden eindigden in minimaal kleine nederlagen of overwin ningen en gelijke spelen. Toch kreeg men op die manier een spannend geheel. Het was het tweede elftal van de Sint Domi- nicusschool, dat als poule-win naar uit de bus kwam en dus als finalist tegen de poule-win naar van de buitenscholen zal mogen optreden. De uitslagen in deze poule wa ren als volgt: Sint Matthias 2—Sint Aloysius 2 00; Sint Dominicus 2Sint Wil- librordus 2 00; Sint Aloysius 2 'Sint Adel'bertus 2 10; Sint Matthias 2Sin't Willibrordus 2 0'1; Sint Adel'bertus 2Sint Dominicus 2 01; Sint Aloysius 2 Sint Willibrordus 2 01; Sint Matthias 2Sint Adelbertus 2 0'0; Sint Aloysius 2Sint Domi nicus 2 00; Sint Willibrordus 2 Sint Adelbertus 2 01; Sint Matthias 2Sint Dominicus 2 0—1. In de B-afdeling werd er in twee poules gespeeld en ook deze wedstrijden zijn onder grote spanning verlopen. De Sint Domi- nicusschool won van de Sint Wil- librordussehool, maar verloor o.p zijn beurt weer van de Sint Adelbertusschool. Geen wonder, dat de wedstrijd Sint Willibror dus 1—Sint Adel'bertus 1 onder hoogspanning verliep. Het was tenslotte de Sint Adelbertusschool die met 2-1 aan het langste eind trok en winnaar werd. In de tweede poule wonnen St. Matthiasschool en Sint Aloy- siusschool met 10 van de B.L.O. en moest dus de wedstrijd tussen deze twee elftallen de beslissing brengen. De Sint Matthiasschool won met 10 en kwam hierdoor in de halve finale tegen de Sint Adelbertusschool. De wedstrijd wordt de volgende week gespeeld en de winnaar hiervan zal dus op de dag van de finale moeten aantreden tegen de winnaar van de buitenscholen. De uitslagen waren tenslotte: Sint Willibrordus 1Sint Domi nicus 1 10; Sint Matthias 1— B.L.O. 1 10; Sint Dominicus 1 Sint Adelbertus 1 12; B.L.O. 1 Sint Aloysius 1 01Sint Adel bertus 1—Sint Willibrordus 1 21; Sint Aloysius 1Sint Mat thias 1 01. De volgende week gaan de scholen van buiten Alkmaar aan de gang om te zien wie er tegen de Alkmaarse scholen in de finale komt. Ook dan zullen de stukken er wel weer afvliegen! ALKMAAR. Voor onderstaan de wedstrijden kan men zich a.s. Vrijdag voor het laatst opgeven tijdens de training. Het wedstrijd secretariaat neemt onder geen en kele voorwaarde na-inschrijvingen aan, dus zorgt ervoor dat men zich tijdig opgeeft, het voorkomt te leurstelling. Militairen kunnen zich op de wedstrijddag zelf nog laten in schrijven. De agenda is als volgt: Meteoor-Amsterdam. Nationale veldloop op 19 April, aanvang 13 uur. A- en B-klassers 5 km. C- en D-k'lassers 3.5 km, jun. A en B 1.5 km. Parcours op spikes te lo pen. A.V. „Edam", Nationale Ves tingloop op 25 April. Nadere ge gevens op de training. Beverwijk. Nationale ronde van Driehuis op Vrijdag 30 April. Jun: B 1200 m; Jun. A 1800 mj C-D-klasse 3500 m; A-B- klasse 4500 m. Aanvang 3.30 uur. De eerste traning op het Sport park vangt aan op Vrijdag 23 April. Daarna iedere Dinsdag- en Vrijdagavond om 7 uur. A.s. Zondag naar Eamond-Zee. vertrek om kwart voor 11 vanaf „Truitje", terwijl de leden uil Heiloo om 11 uur bi.i de Zeeweg gereed staan. Alle leden die een oproep krij gen voor de verplichte medische sportkeuring, moeten, indien zij verhinderd zijn, hiervan p.o. ken nis geven, aangezien bij niet opko men zonder bericht van verhin dering, tweemaal het verschul digde keuringsgeld betaald moet worden. GRAFT. Geboren: Simon z. v. A. Buis en M. Noome. Ondertrouwd: Nicolaas Ootes (Beemster) en Margaretha Antonda Smit (Graft). Overleden: Valentinus Maria Smit, 93 jr., wedn. v. Grietje Duinmeijer; Gerrit Jan Wit, 58 jr.. echtgen v. H. Chrispijn. (Advertentie) VV^VLBCKENWATBI ALKMAAR Een tweetal justitie eiste tegen hem een vrij landbouwers uit het Noordhol- j heidsstraf van drie maanden Hij achtte s mans medeplichtigheid landse polderland stond gisteren bewezen. In een meesterlijk plei- voor de Alkmaarse politiereehter, dooi concludeerde de verdediger j van verdachte, Mr. L. J. M. Nou- I wen uit Den Haag, een advocaat doorkneed in het belastingrecht, tot vrijspraak voor zijn cliënt, omdat zijns inziens dat wat de chef van 'het boekhoudbureau in verband met de aangifte had ge daan, misschien niet elegant, maar zeker niet strafbaar was. De po litierechter zal volgende week schriftelijk vonnis wijzen in deze zaak. omdat zij een onjuiste aangifte hadden gedaan, zoals die is be doeld in het Buitengewoon Na- vorderingsbesluit. Het betrof hier de vermogens- aanwasbelasting en de vermo gensheffing ineens. Zij hadden hun onjuiste aangifte direct na de oorlog gedaan en die tot 1950 gehandhaafd. De een had daar door f1397,— aan belasting ont doken. de ander f4500. Het kwam deze agrariërs die overigens ook wel door toedoen van de fiscus zullen moeten bloe den voor hun onjuiste opgaven, duur te staan. De officier van justitie eiste tegen de eerste landbouwer f750 of 10 maanden. Hij werd veroor deeld tot f1000 boete of drie maanden. De tweede belasting ontduiker hoorde zich, nadat de officier f2500 of 3 maanden had geëist veroordelen tot f1500 of 3 maanden. De chef van een boekhoud bureau, dat de aangifte van de tweede landbouwer had verzorgd, stond daarna terecht. Hij werd er van beschuldigd behulpzaam te zijn geweest bij het doen van de onjuiste belastingopgave. Deze verdachte zelf was van mening dat hij de fiscus in penen dele ■had benadeeld. De officier van Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond WEER NACHTVORST Droog weer met weinig be wolking, maar h'ier en daar ochtendmist.Op de meeste plaatsen zware nachtvorst. Morgen overdag iets hogere temperaturen. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopen de richtingen. GRAFT. Vertrokken: Klaas Prins en echtgen. v. Oost-Graft- dij'k 5 n. Wierinigerwaard; Thec'la M. Plukker v. Graft 54 n. Haar lem. (Advertentie) ALKMAAR Uw verslaggever is gistermorgen op een modeshow verdwaald geraakt, op de modeshow, die de Fa. Koster tijdens de Damesbeurs dagelijks houdt. En uw verslaggever, vreemde manne lijke eend in die damesbijt, heeft er van half elf tot twaalf uur zitten genieten. Hoeveel te meer moeten de dames het Beurs- restauranl was eivol van deze show hebben genoten en hoeveel te meer zullen de dames die de parade van de voorjaarsmode nog niet hebben bijgewoond, in de komende dagen nog genieten. enthousiasten verdringen zich op onze shows tij dens de Alkmaarse Damesbeurs om de MOOIE MODELLEN en PRACHTIGE KWALITEITEN te bewonderenvan onze Wij nodigen U uit om rustig op onze afdelingen deze modellen te komen passen Langestraat 16-18 Alkmaar ALKMAAR Ons artikel over de z.g.n. „pui-ridders" heeft, zoals te verwachten was, wel enige beroering teweeg gebracht. En niet in het minst in de gelederen van deze heren zelf. Onder deze reacties bevond zich een brief, die getekend was „De Pui-Ridders" zodat we eigenlijk moeten aannemen, dat deze meervouds-bepaling, de ge meenschappelijke mening van deze jongeren demonstreert; of dit inderdaad zo is, betwijfelen wij echter. (Advertentie) Van ons allen eist 's lands welvaart productieverhoging en zelfs de kippen ontkomen daar niet aandat eist Telefoon 2585 ALKMAAR Geboren: Geer- truda A., dv J. Smit en H. T. M. Role; Jan M.. zv C. Tboes en C. M. Bruin; Adrdanus M. J. zv J. A. M. in 't Ven en J. P. C. Lingers; Gezina J. dv W. G. Harms en J. Mulder; Johanna A. W. M. dv J. Boereboom en A. M. Bruseker; Ja cob P. zv Jan Purmer en T. Wage naar. Gehuwd: Alexander P. Descen- dre en Helena H. van Wanrooy: Cornells P. Woutersen en Corne lia Schaaps; Hendrik Nauta en Cornelia H. A. Voorthuisen: Roe lof Haazelager en Jacoba A. Jans sen. Overleden: Pieter Admiraal. 75 jaar, weduwn. van S. E. J. Le vert: Gr'ietie Peijs, 78 jaar; Maar- tje Vethman, 69 jaar. wed. van M Govers; Geertje Beunder, 76 jaar, gehuwd mét H. Humer. Nu is het niet onze gewoonte om de pennevruchten van ano nieme schrijvers te plaatsen, noch om daarop te reageren. Voor deze keer willen we hierop echter een uitzondering maken, zodat we ook de Puiridders gelegenheid geven zich te 'verweren, gelijk in e?n democratische samenleving ge wenst is; we zijn daarvoor dus democratisch "enoeg. De inhoud van dit verweerschrift is dan het volgende: Geachte redactie, Omtrent die z.g.n. „Pui- Ridders" willen wij U het vol gende mededelen. Wij, jon gens tussen de 17 en 22 jaar, die de hele dag hard werken in de nieuwbouw en werk plaatsen, worden puiridders genoemd. Wij raken niet van de goede weg af, als wij 's avonds staand' of hangend' 't laatste nieuws vertellen. Wij hebben geen studiehoofd. Als wij eens gaan biljarten, dan zijn wij nog geen drinkebroers of boeven in spé. Wie stelt er 's avonds een zaal beschikbaar waar wij kunnen praten, kaar ten, enz.? Bij voorbaat onze hartelijke dank voor een stukje in de krant. afz. de Pui-ridders Geen minister-' resident Welnu, hier is het stukje in de krant. Maar daarmee is het pleit niet gewonnen, want deze verde diging gaat mank. en wel op verschillende punten. Op de eerste plaats vragen wij ons af. wat er moet worden verstaan on der het „laatste nieuws", dat staand' of hangend' in de Lange straat de gemoederen in beroe ring brengt. We veronderstellen dat al degenen, die niet in de Langestraat aanwezig zijn, dan wel vreselijk achterop moeten raken in hun kennis over de laatste feiten en gebeurtenissen. Maar het feit, dat zij dit gemis niet voelen, bewijst wel, dat dit „laatste nieuws" niet zo erg be langrijk is, om daarvoor een hele avond pui-leunen over te hébben. Dat niet iedereen minister-pre sident of meester in de rechten kan worden, wijl zijn geestelijke potentie dit niet toelaat, zullen we niet ontkennen. Nietmand zal dit noodzakelijk vinder en be houdens enkele .uitzonderingen is er ook nog nooit iets gebleken van een tekort aan premiers. La ten we dit dus vooraf even ver melden. Maar ook zonder een studie hoofd kan men zijn vrije tiid nuttig besteden. Er bestaat nog een begrip als „huisvlijt", dat honderden verschillende moge lijkheden in zicli bergt. En bo vendien beschikt Alkmaar over twee goed ingerichte leeszalen, waar voldoende lectuur voorradig i,s om ook hen. die niet over een studiehoofd beschikken, te boeien en meer algemeen ontwikkeld te maken We denken hierbij b.v. aan het grote aantal reisbeschrij vingen. die zeker interessant ge noeg zijn om eens te worden in gezien. Lezen heeft n.l. de pret tige eigenschap dat het van twee ledig nut is: ten eerste, omdat men tijdens dit lezen aangenaam wordt beziggehouden en op de tweede plaats, dat men een wat ruimere kijk krijgt op zaken, die zich niet in onze onmiddellijke omgeving afspelen, maar die toch evengoed op het leven betrek king hebben. We willen verder allerminst beweren, dat iemand dié een partijtje gaat biljarten een drin kebroer is. We geloven trouwens ook niet, dat we dit ooit hebben beweerd. Ook biljarten is een manier van ontspanning die zijn goede zijde heeft. Maar, alles met mate heren. Matigheid zorgt er voor, dat alles aantrekkelijk blijft. Wees dus matig, zowel in het lezen als in het biljarten en die matigheid kan gevonden wor den in een efficiënte vrijetijds- verdeling. Het is maar, dat ge dat weet. Niet allemaal Het argument aangaande de zaal. gaat ook al mank. We gelo ven, dat er gelegenheden genoeg zijn, waar jongelui, die 's avonds gezamenlijk de avond willen doorbrengen, zicih kunnen amuse ren. Voor de katholieken noemen we voor de bedoelde leeftijds groep dan alleen maar het Ka- jottershuis. Voor de niet-Katho- lieken bestaan er evenzeer der gelijke gelegenheden. En zelfs buiten deze godsdienstige richtin gen om, zijn er voldoende moge lijkheden. om de avond in gezon de ontspanning door te brengen. Indien dit niet het geval was, dan vragen wij ons af, waar dan al die andere jongelui blijven, die evenmin over een studiehoofd be schikken maar toch niet in de Langestraat flaneren om het „laatete nieuws" op te vangen. Want het is toch niet zo, dat alle „hardwerkende" jongelui zonder studiehoofd, 's avonds in de Lan gestraat te vinden zijn. Dat is slechts een bepaald gedeelte, een bepaalde groep en 'het is juist deze groep waartegen ons artikel zich richt. Dezelfde groep die zich niet al leen bepaalt tot het doorgeven van het laatste nieuws, maar die bet ook voorbijgangers lastig maakt, door allerlei minder fat soenlijke opmerkingen te lance ren. Het verweerschrift van de pui-ridders zal op andere argu menten gebaseerd moeten wor den, wil liet ons kunnen overtui gen van het nut van het staan of hangen in de Langestraat. Het was een uitstekend ver zorgde show, die deskundig ge leid werd door Mevrouw Gast- kemper, en tijdens welke de drie charmante mannequins Dinv. Hans en Irène ons deden kennis maken met de nieuwste voor- jaarsmode'llen op het wijdse ge bied van de damesmode. De grote verrassing van deze show was voor ons de uiterst fraaie zuiver zijden japon, die Hans (maat 40) ons toonde. Het was een groene creatie, 'handbedrukt met zomerse bloemdessins. de corsage met plissée bewerkt, de rok luisterrijk wijd, een rok om er een ge- fteven onderrok onder te dragen. Iet was een Weens model en het bracht ons een flits van de ex clusieve pracht van de zomerse boulevards aan de Rivièra. Hans droeg er een frivole en toch ge klede hoed bij van de fa. Lind, die alle, zeer geslaagde, hoedjes bij deze show verzorgde. Het was een bijzonder goed getroffen zo mers geheel. Maar er was meer fraais te bewonderen, in Franse, Weense en Italiaanse modellen, in Engelse tweeds, in jersey, kamgaren, zijde, nylon en in al paca, dat zich een stevige plaats in de modewereld gaat verove ren. Daar waren de tere pastel kleuren van de mode van van daag, het nooit verouderende zwart, het moderne blauw, het gedurfde rood en welke goed ge kozen kleur niet.... Van alles was er te kust en te keur, voor kleine en grote maten. Deux pièces, originele trois pieces, klas- siek-modieuze tailleurs, japon netjes om te stelen, regenmantels van gabardine en nylon, in alle tinten en in alle fraaie modellen. Daar waren de ruitdessins en de moderne wafeldessins, daar was de omgeslagen mantelmouw, de hoog opgesneden halslijn, de 'hoog opgeknipte taille, het regen- complet waarvan de hoofdbedek king op zes manieren te dragen is, in de sportieve trant van de zak van Klaas Vaak en als de doelmatige sdhutse van de capu chon, en op nog vier manieren daartussen. Wat wij zagen was wat de mode van morgen eist. en dat aangepast aan de Hollandse vrouw, fraai van lijn en coupe en goed draagbaar. En dat alles kan de Fa. Koster uit voorraad leveren Neen, uw verslaggever heeft er geen spijt van, dat hij op een modeshow is verdwaald. Na de show heeft hij "vol wondering gekeken naar de be- Naar aanleiding van enke le reacties die ons hebben bereikt, betreffende de foto's bij het artikel over pui-rid ders, willen we er nadruk kelijk op wijzen, dat de op d'eze foto's voorkomende per sonen niet hoeven te beho ren tot de in het artikel be handelde groepen. Deze foto's dienden uitsluitend ter il lustratie van het verhaal en evenmin als de foto van de studerende jongeren betekent lat juist zij de „andere" ca tegorie vertegenwoordigen, wil het prentje van de Lan gestraat zeggen, dat dit nu juist pui-ridders zijn. Dit om eventueel misverstand hier over uit de weg te ruimen. Cyclus Oosterse Kunst BERGEN. Op de laatste avond van de cyclus Oosterse Kunst gaf de musicoloog en con servator. de heer Jb. Kunst ver bonden aan het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen te Amster dam. in de dancing van De Rus tende Jager een uiteenzetting over de oorsprong der muziek kunst van de Indonesische volke ren. Enkele gramofoonplaten en lichtbeelden maakten zijn lezing tot een boeiend geheel. De muziek in Indonesië is niet afkomstig uil één gebied. Ver schillende volkeren uit Afrika, China en Voor-Aziö hebben haar naar Indonesië overgebracht. Door het vinden van skeletten uit de Ijstijd, dus 40 a 50.000 jaar geleden, heeft men tevens geconstateerd, dat de bodem van de oceanen hoger heeft gelegen en dat de Aziatische volkeren droogvoets Indonesië konden be reiken Zij brachten simpele muziekinstrumenten mee. waar van afbeeldingen in de loop der eeuwen op grotwanden zijn vast gelegd. De Hindoe's, die in de vierde eeuw Java gingen bevol ken, hebben sinds 1375 Java. toen hier een machtig koninkrijk ont stond, een eigen muziekcultuur gegeven die tot nu toe is bewaard gebleven. De heer Schekkerma'n dankte de heer Kunst voor zijn interes sante lezing. blieme dansdemonstratie vdie de heer en mevrouw Arendsen ga ven, een voortreffelijk staal van fraaie bewegingskunst, een lust voor het oog. En wat die modeshow betreft, uw verslaggever gaat er vast en zetker nog eens heen, maar dan als de man-mannequins Willy Rex en Nol van Dijk optreden. Die moeten het 'bijna even goed doen als de voortreffelijke man nequins van de Fa. Koster, en dat wil wat zeggen! (Advertentie) Vrijdag 9 April om 8 uur in HET GULDEN VLIES ♦Je ♦*«- JUDAS ISCARIOTH v. Andrejew CHRISTUS EN DE GROOT-INQUISITEUR v. Dostojewski SCHOORL. Voor de politie rechter te Alkmaar stonden giste ren de gebroeders J. en D. B„ resp. uit Gro-et en Schoorl, terecht omdat zij zich hadden schuldig gemaakt aan vervalsing van hun werik'briefjes, waardoor steun- fraude was ontstaan. Het teveel uitgekeerde hadden zij terugbetaald. De Officier van Justitie eiste tegen el'k van hen f 30 of 15 dagen en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Zij werden veroordeeld tot f 25 of 10 dagen elk. ALKMAAR, 7 April. WJtlof 1 tot en met 3 25.0045.00, rode kool 7.5010.50, savoye kool 10.00 19.00. groene kool 28.00, spruil- kool 18.0024.00, spinazie 20.00 45.00. sla 11.00—22.00. k.g. 0.80. radijs 25.0026.00, raapstelen 9.50 10.50, rabarber 62.0067.00. rode bieten 4.006.00, winter peen 5.008.50, waspeen 30.00 51.00, uien 2.007.00, prei 8.50 20,50, selderie 12.0014.00. goud- reinette 20.0041.00. WARMENHUIZEN. Peen B 8.60—9.20; gele kool 9.00—27.60: rode kool 8.8014.00: witte kool 6.00—12.70. ZWAAG. 7 April. Late aard appelen 8.8013.20; gare biet 12 13; spinazie 3445; uien 3.604.70; bieten 5.605.70; prei 172-7; ro de kool 5.6010.30; spruitkool 48 58; witlof 2952; breekpeen 4 rapen 8.70; andijvie 4962; sla 2239; knolseïd. B 626; goud- reinet 3754; jonathan 4881; present van Engeland 4675; st. Remv 3944; winlter.jan 4050. BLOKKER. 7 April. Witlof 3045: sla 1720: prei 1419; gare bieten 11: spinazie 3744; andijvie 5762; spruitkool 27; goudrednet 3467: jonathan 38 71: winterjan 3453; forellenpeer 2836; sint remy 36-42. SCHAGEN. Aanvoer 6 paar den 7001100: 14 kalfkoeien 725 950: 6 pinken 300375; 300 nuchtere kalveren 2768; 5 vette schapen 90130; 15 overhouders 80105; 8 schapen met lammeren 115175; 6 bokken en geiten 3,5 4; 47 biggen en schrammen 35— 100; 10 konijnen 4.56. BEEMSTER, 7 April. Witlof 24-56: rode kool 7-11; savoye kool 8; spinazie 4660: sla 14— 16; andijvie 60; rode bieten 4— 5; gare bieten 1013; winterpeen III 5; uien middel 24; prei 10 23; bramley seedling 626: goudreinette 1663: jonathan 16 80: present van engeland 24 58: zoete winterkroon 46: golHop delicious 2082; St. Remy 42; winterjan 28.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3