Senaat is tevreden over economische ontwikkeling Tweede Kamer debatteerde over verwerking stadsvuil Monsterachtige inktvis stortte zich on visser P.B.O. gaat te langzaam LOSSE PRAATJES en LOSSE BLAADJES Mr. Re gout (KVP): „Ons volk heeft krachttoer verricht99 Alle systemen moeten een eerlijke kans krijgen Met IVOROL elke tand een brillant Mr. Vixseboxse: Aardgas te duur Cadeaustelsel in Eerste Kamer Nog twee jaar accijnsverlaging Adembenemende worsteling aan U.S.A.-kust Werknemers zijn geen baaltjes meel TIEN MILLIOEN BESCHIKBAAR Donderdag 8 April 1954 Pagina 5 De algemene voldoening over de gunstige economische ontwikkeling van ons land klonk Woensdag bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken in de Eerste Kamer in nagenoeg alle rede voeringen door. De socialistische woordvoerder, de heer Kapteyn, schreef deze gunstige ontwikkeling toe aan het na-oorlogse Drees- Beel-beleid, mr. Regout (K.V.P.) was daarentegen van oordeel dat, hoe belangrijk de na-oorlogse regeringspolitiek ook is geweest, de verklaring van het succes toch op de eerste plaats is gelegen in de kracht, die ons volk aan de dag heeft gelegd. Deze volkskracht omschreef hij als een begrip voor samenwerking zowel in het bedrijfsleven als „met de verkiezingen voor de deur durf ik het nauwelijks te zeggen" op het politieke vlak. De senatoren beperkten zich in was ook het oordeel van mr. dit debat in hei algemeen tot instemmende opmerkingen met het beleid van minister Zijlstra. De discussies zouden daardoor ■wat vlak zijn geworden, ware het niet, dat prof. Molenaar (VVD) voor een interessante po litieke noot zorgde door de rede, welke de minister op de recente toogdag van de A.R. Partij heeft gehouden, in zijn beschouwingen te betrekken. lij deze rede heeft minister Zijlstra verklaard, dat de socialisten en liberalen lang zamerhand naar elkaar toegroeien en dat de nog bestaande verschil len zullen verdwijnen naarmate de welvaart verder toeneemt. Prof. Molenaar zat met deze ministeriële uitspraak kennelijk wat in zijn maag, getuige zijn uitval, dat de minister de libe ralen met de socialisten op één hoop heeft gedreven, om de te genstellingen in partijen op le vensbeschouwelijke grondslag te verdoezelen.' De liberale woord voerder erkende overigens, dat 7'in geestverwanten en de socia- l:'ten op bet gebied van de prac- 1-"he sociale politiek naar elkaar t~° ziin gegroeid. Op economisch gebied zei hij echter nog grote verschillen te zien. Op het ka rakter van deze verschillen ging hij niet in. zodat hij toeschouwer bleef bij het duel tussen mr. Re gout en de heer Kapteyn over de teak van de overheid "in het be drijfsleven. Bij de discussie over dit on derwerp sloot mr. Regout, gese condeerd door prof. Rip (A.R.) 7:-h aan bij het standpunt van d° minister, dat de zelfwerk zaamheid van het bedrijfsleven var, groot belang is en dat er een economische politiek op lange termijn moet worden gevoerd. De socialistische woordvoerder stelde daar tegenover, dat de regering gezien haar verantwoordelijkheid tegenover de gemeenschap, de plicht heeft zich met het 'bedrijfs- l"ven in te laten. Ook hechtte hii bijzondere waarde aan een economisohe politiek, die gericht is op het nauwgezet volgen van de economische ontwikkeling in de wereld. Dat deze ontwikkeling aan dachtig gevolgd dient te worden, (Van onze parlementaire redacteur.) De moeilijkheden met de aard gas-voorziening „de zaak is aardig vastgelopen" zijn te danken aan de te hoge prijs van bet aardgas, aldus oordeelde mr. ■vjxseboxse (CHU) Woensdagmid dag in de Eerste Kamer. ..Een jonge industrie wordt op gang gebracht door de vraag te stimuleren en dat gebeurt niet door een te hoge prijs te bere kenen." Behalve tegen de prijs de gasfabrieken moeten 13 cent per kub. meter van 8000 cal. betalen keerde mr. Vixseboxse zich ook tegen het feit, dat de regering bi; het onderzoek naar bodem rijkdommen moet afgaan op de gegevens, welke door particuliere onderzoekingen bekend zijn ge worden. Hij achtte dit gevaarlijk en drong daarom aan op bodem exploratie door de overheid zelf. (Van onze parlementaire redactie) Een wettelijke regeling voor het cadeaustelsel ligt reeds lang °P het ministerie van Economi se Zaken in ontwerp gereed. Het is echter nog niet aan het parlement aangeboden, omdat de regering niet zeker is van het onthaal, dat deze wet daar zal vinden. Sinds Woensdagmiddag kan hij echter zeker ziin van de steun van de V.V.D. in de Eerste Kamer, die tot dusverre tot de tegenstanders van een wettelijke regeling van het cadeaustelsel werd gerekend. De bekering van de V.V.D. ter zake werd kenbaar gemaakt door prof Molenaar, toen hij in de Eerste Kamer het woord voerde bij de begroting van Economische zaken. De liberale woordvoerder, wiens opvattingen meestal paral lei lopen met die der werkgevers organisaties, bleek ditmaal het afwijzend standpunt van deze organisaties ten opzichte van een wettelijke regeling van het ca deaustelsel niet te delen. Hij zei beducht te zijn, dat niet alle be langen behartigd zullen worden als de beteugeling van de exces sen bij het cadeaustelsel aan de bedrijfschappen wordt overgela ten. De K.V.P.-woordvoerder, mr Regout, die zelf voortkomt uit werkgeverskringen, was ook al voor een wettelijke regeling van het cadeaustelsel. Mr Vixseboxse (L.H.U.) was echter van oordeel, dat de consument geen behoefte heeft aan een wettelijke regeling. Hp achtte de Nederlandse huis vrouw zeker in staat om ondanks alle verlokkelijke aanbiedingen ben juiste keuze te doen. Regout. Hij wilde daarbij echter toch steeds het oog gericht hou den op de toekomst. „Anders ko men wij in een voortdurende economische staat van beleg te verkeren." Goed woord voor crediet- veriening aan kleine mid denstand. Mr. Regout's voorkeur voor een politiek op lange termijn kwam ook tot uitdrukking bij zijn be schouwingen over de industrie financiering. De jongste belas tingverlaging zag hij niet als een eindpunt maar als een faze in de ontwikkelingsgang naar een andere lastenverdeling. Wij moe ten met onze belastingen niet statisch zijn, waarschuwde mr. Regout. Meer financiële armslag voor de ondernemer betekent gro tere investeringen en daarvan profiteert ook de schatkist. De heer Kapteyn deed een goed woord voor een betere crediet- verlening aan de kleine, zelfstan dige ondernemer door de inscha keling van de Middenstandsbond. Deze afgevaardigde kwam verder voor de dag met de suggestie om in minder gunstige tijden een heffing te leggen op de consump tie, die het „bevroren" eigendom van de betrokkene zou blijven, teneinde gelden voor de inves- NOG GEEN INTERPELLA TIE OVER DE SLUITKOOL (Van onze parlementaire redacteur.) De Tweede Kamer heeft gis teren besloten om de interpella tie-aanvrage van de heer Gortzak (CPN) over de afzetmoeilijkhe- den met de koude grond-produc ten voorlopig aan te houden. De voorzitter deelde mede, dat over deze aangelegenheid bespre kingen worden gevoerd. Eerst wanneer het resultaat hiervan bekend is, zou de minister van Landbouw en Voedselvoorziening in staat zijn om mededelingen te doen. teringen in industrieën bijeen te kunnen brengen. De stappen, welke minister Zijl stra tegen de „wilde" melksane- ring heeft ondernomen, werden door prof. Molenaar met instem ming begroet. Prof. Rip waarschuwde echter, dat men door de kwade kanten van deze sanering de goede zij- 'den niet uit het oog mag verlie zen. Hij achtte het mogelijk om door een goede sanering het vet gehalte van de melk (2% pet.) zonder prijsstijging te verhogen. Ook het protest van de minister tegen het besluit van de Hoge Autoriteit der Kolen- en Staal gemeenschap om de maximum prijzen van steenkool te handha ven, werd door de Senaat volledig onderschreven. Communisten willen Kamerdebat over buitenlandse politiek De communist Paul de Groot beeft gisteren in de Tweede Ka mer gewezen op enkele belang rijke feiten op internationaal ter rein: Imdo-China. de atoombom en het aanbod van Sovjet-Rusland om toe te treden tot het Atlan tisch Pact. Deze feiten zijn z.i. temeer belangrijk, omdat 'op de achtergrond de conferentie staat, die 26 Anril te Genève zal be ginnen. Een Kamerdebat vooraf is volgens de heer de Groot wen selijk. Vandaag zal de Kamer voorzitter antwoord geven. Goed nieuws voor sigarenrokers De Tweede Kamer heeft giste ren z.h.s. het wetsontwerp goed gekeurd, waarbij de tijdelijke verlaging van de accijns op siga ren nog met twee jaar wordt ver lengd. Onderwijl is de omzet met ruim 20 toegenomen. Dr Lucas (K.V.P.) wees er op, dat het de sigarenindustrie des ondanks nog niet voor de wind gaat. Hij wilde niet te zeer de nadruk leggen op het tijdelijk karakter van de maatregel, in tegenstelling tot drs Peschaer (P.v.d.A die een blijvend ver schil ongewenst zou vinden. De staatssecretaris van Financiën wees er op. dat de sigarenindus trie in 1952 om drie jaar ver lichting heeft gevraagd, dit wor den er nu vier. Daarna behoeft de accijns niet zonder meer op 'het oude peil te worden gebracht. Met dr Lucas (K.V.P.) had hij oog voor de moeilijkheden in de sigarettenindustrie. Grote buiten landse bedrijven drukken middel grote Nederlandse bedrij ven dood, had de K.V.P.-woordvoerder ge zegd. „Financiën" heeft hierover contact gezocht met „Economi sche Zaken". In het gebouw van de Belgische Ambassade te Den Haag, heeft de Belgische Ambassadeur in Nederland militaire onder scheidingen uitgereikt. Op de foto overhandigt de Ambassa deur de onderscheiding aan soldaat L. v.d. Leyden, daarnaast v.l.n.r.: mevr. Bakhuizen-v.d. Bilt, pastoor L van Dungen en mr. W. Vierbergen. SANTA ROSA, Californië. 1 April. Toen James Antone gisteren te Jenner, een haven plaats bij Santa Rosa, in het wa ter was gestapt, om wat abalones (een weekdier) te vangen, werd hij plotseling aangevallen door een grote inktvis, maar James, die zo ongeveer 125 KG weegt en in het dagelijks leven bulldozerbe stuurder is, wist er wel raad mee. Hij stond tot zijn hals in het water, toen de inktvis hem greep en hij was niet in staat, zich uit ongeveer zes of acht tentakels los te werken. Hij vertelde dat hij zo iets voelde alsof een stuk metaaldraad zich om zijn linker arm kronkelde. „Toen ik me ach terwaarts oprichtte, hechtte een tweede tentakel zich vast en daarna nog een en "nog een. Het had geen zin, te proberen de ten takels los te trekken en dus zette ik me schrap, kwam met een schok overeind en rukte het monster van de klip. Zijn kop zag er uit als een ballon en bleef maar water over me heen spuiten toen ik met inktvis en al naar het strand stapte". Verscheidene personen waren getuigen van de strijd van An tone, maar het gezicht van de inktvis, die van tentakel tot ten takel ongeveer twee en een halve meter lang was en 18 KG woog, hield hen op een afstand. Antone liep voort tot hij bij een groot brok steen kwam, waar hij de kop van de inktvis met kracht tegen aan liet bonzen. „Het klonk alsof met een slag hout werd geslagen op een rub ber zak vol water", vertelde hij. „Na tien minuten verslapte de inktvis als een iekke band." Na zich geheel te hebben be vrijd keerde Antone naar het water terug, haalde vijf abalones van de klippen en ging vervol gens weer op zijn bulldozer naar huis. (Van onze parlementaire redactie) „Denkt men nu, dat de werk nemers eindeloos als baaltjes meel behandeld kunnen worden?" Deze vertoornde vraag kwam Woensdagavond in de Eerste Ka mer van de heer Oosterhuis (P.v.d.A.). toen deze de zelfdisci pline en de opofferingsgezindheid van de werknemers in de na oorlogse jaren plaatste tegenover de tegenwerking van sommigen bij de totstandkoming van de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie. Met de heer van de Himst (K.V.P.) was de socialistische woordvbgxder van mening, dat er gezot'.it moet worden naar mid delen, die het tempo van de rea lisatie der P.B.O. kunnen ver snellen. Een heel ander geluid liet de liberale prof. Molenaar horen. Hij wenste veel meer werk gemaakt te zien van de sociale sector in de P.B.O., de economische achtte hij nog niet rijp voor verwezen lijking. Ook kon hij zich niet ver enigen met de prijsregelende be voegdheid. welke aan de bedrijf schappen is gegeven. Dat leidt maar tot misbruiken, tot een in terne kartelpolitiak, waarvan dan de consument het slachtoffer wordt, oordeelde prof. Molenaar. Hij was echter niet bij machte aan te tonen, dat dergelijke ge vaarlijke mogelijkheden meer zijn dan boze dromen. Zijn uiteenzet ting werd onmiddellijk aangeval len door de heer van de Himst. Wat wilt ge dan, vroeg deze, als ge de P.B.O.-organen prijs regelende bevoegdheden ont houdt? Een terugkeer soms naar de vrije concurrentie? De heer van de Himst, die vooral teleur gesteld was door het uitblijven van de P.B.O. in de vitale be drijfstakken, vroeg de minister eens na te gaan of hij zelf niet wat meer initiatief zou kunnen ontplooien. Hij dacht ook aan de inschakeling van de S.E.R., bij het contact leggen met de over heid. De heer Oosterhuis oefende felle critiek uit op degenen, die de wet op de P.B.O. en de S.E.R. een „aanfluiting" maken door op dikwijls zeer ondergeschikte pun ten de verwezenlijking van een P.B.O.-orgaan te fustreren. De factor „onwil", zo zei hij, bepaalt meer dan de factor „goodwill" het tempo waarin de P.B.O. verwezenlijkt wordt. Hij maakte ook bezwaar tegen de door prof. Molenaar gepropa geerde scheiding tussen de eco nomische en sociale sector in P.B.O.-organen. Een dergelijke scheiding ontneemt de P.B.O. haar werkelijke inhoud. De socia listische woordvoerder vroeg ten slotte aan minister de Bruijn of het mogelijk zou zijn een afbake ningsschema op te stellen, waar uit het bedrijfsleven kan opma ken hoe het ingedeeld zal zijn, als de P.B.O. wordt verwezen lijkt. Italiaanse vrachtboot in tweeën gebroken VLISSINGEN, 7 April. De gisteren in het Nauw van Bath (Schelde) gestrande Italiaanse vrachtboot „Francescu" is de af gelopen nacht in tweeën gebro ken. De gisteren in het werk ge stelde pogingen om het schip vlot te trekken, hadden geen succes. Uit Terneuzen is een kraan onderweg, waarmede men de la ding erts uit de in tweeën gebro ken „Francescu" zal lossen. Het schip is inmiddels ook bij ruim vjjf gebroken. De eerste breuk trad op bij de machineka mer. Het achterschip zakt steeds verder weg. De Belgische sleep boot „Adrien Letzer" brengt de 30 bemanningsleden met hun ba gage naar Antwerpen. i a Hvprtentie») (Van onze parlementaire redacteur) Aan de verwerking van stadsvuil tot kunstmest zit heel wat vast, De Tweede Kamer heeft er gisteren een hele middag over gepraat. Het beleid van minister Mansholt werd vrij algemeen niet gelukkig genoemd. Hij zou te veel hebben aangestuurd op een monopolie positie van de V.A.M. Zelfs de partijgenoot van de minister, ir Von deling (P.v.d.A.), kwam lot de conclusie, dat de bewindsman ver keerd door de V.A.M.-adviseurs was voorgelicht. van de volksgezondheid, ir van Meel (K.V.P.) had in Parijs wei- eens een staking van de stads reiniging meegemaakt, maar vooral omdat zowel ontgonnen als tuinbouwgronden dringend behoefte aan compost hebben. Welke methode? De moeilijkheid begint echter bij de vraag op welke wijze die Geen verschil van mening was er over de noodzaak om 't stads vuil niet, zoals vroeger, voor het dempen van sloten etc.. maar voor verwerking tot compost te gebruiken. Niet enkel uit hoofde VIJF MEI De communisten ma ken de discussie over de viering van de vijfde Mei, die in het parle ment op waardige wijze is gevoerd, tot 'n zaak van laag-bij-de-grondse partijpolitiek Weet gij, wat de Vijfde Mei be tekent?, vraagt 't thans zijn. Daarom kiezen wij verspreide verkiezings- geen communisten, blaadje van de C.P.N. Ondanks of dank zij! Nu, dat weten onze de leugenachtige pa- mensen bliksemsgoed, piertjes van de C.P.N. Die Vijfde Mei was de bekroning van de be vrijding van vrees en druk. De afwijzing van Zelfs in Nazareth Er kan wel iets goeds komen uit Nazareth, is 'n gezegde. Welnu, er zijn de verschrikkingen van ookgemeentèraadsvér- dictatuur en terreur. Van welke zijde dan ook! Zij weten, dat na de bruine terreur van de nazi's, de rode dwang van het bolsje wisme dreigde en nog dreigt. Zij willen wer kelijk een redelijke en gezonde v r ijh ei d. Zij weten heel goed, dat die niet te vinden is bij de communisten en hun satellieten. Zij kennen de geschiedenis van concentratiekampen die in de communistische landen evengoed (lees even slecht, dikwijls kiezingen in dit wereldbe- faamde stadje. Maar wij lezen, dat de communis ten daar 40 pet. van de aanhang hebben. Dat zou men misschien niet ver- waohten. Er is dan ook geen reden, om hierover uit algemeen-staatkundige overwegingen ongerust te zijn in zoverre. Heus de Nazareners weten niets van Marx af en zjj be kommeren zich werkelijk niet om zijn theorieën! Maar dat de communisten zoveel aanhang hebben, zit 'm in hun anti-zionisti sche houding. Tegen het wereld-jodendom dus, dat de bolsjewieken blijkbaar als een concurrent van hun streven naar wereld macht beschouwen. De andere partijen gaan in nog erger) bestaan als hun anti-zionistisch stand- j rr-- punt met zo ver, en wie in de nazi-tijd. Zij we ten uit de kranten nog van elke dag, dat de kerkvervolging vreselij ker dan onder de na zi's woedt onder het marxistische regime. Zij weten wat de Vijfde Mei betekent. Dat betekent vrijheid. Maar die vrijheid komt niet van de communis ten. Als de communis ten aan de macht ko men, is het met de vrij heid gedaan. Natuurlijk komen de communisten hier niet aan de macht. Daar zijn de Nederlan ders, ook bij verkiezin gen, te verstandig voor. Maar elke versterking van de communistische invloed zou verderfelijk dat wel doet, heeft bij de Arabieren natuurlijk suc ces. De 20.000 inwoners van Nazareth, voor de meerderheid Arabieren, staan onder militair be stuur van Israël. Dus ge noeg stof tot moeilijkhe den, waarvan de handig manoeuvrerende mannen van Moskou profijt willen trekken. Enfin, de Arabie ren krijgen de laatste tijd wat meer bewegingsvrij heid en de toestand wordt meer en meer normaal. Misschien dat dat de ogen voor het communistisch gevaar opent. A.s. Maan dag kampen 87 candidaten om 16 zetels in de raad van Nazareth. Ook daar! Merkwaardig In een critiek op het geschenk van de Boeken week lazen wij, dat het opviel, hoe weinig gere nommeerde schrijvers aan dit boek hebben meege- Justitiële correctie op Opera-titel Krantenbericht: De Minister van Jus titie heeft de heer mr. Hollander te Amster dam ziin misnoegen te kennen gegeven, om dat hij inzake de ar restatie van een da me, betrokken bij de zaak der joodse pleeg kinderen, onwaarheid gesproken had tegen over de pers". werkt. Men moest genoe gen nemen met „een twee de keus". Als wij het goed onthouden hebben, stond het in de N.R.Crt. te le zen, wat de oorzaak ervan was. Dit: „zij weigerden mee te werken, (die eer ste rangsschrijvers), om dat zij er weinig voor voelden bij het schrijven rekening ermede te hou dendat hun product geen aanstoot zou mogen geven aan welke volks groep dan ook in ons land". Dat is een merk waardig motief. Uiterst merkwaardig! Muziek en melk Het was in „Boer en Tuinder", dat wij een aar dig plaatje hebben gezien over de nieuwe methode, om radio en andere mu ziek te doen horen in de koestallen of elders bij 't melken, en in het alge meen bij de werkzaamhe den op het land. Dat opent nieuwe perspectie ven. voor de componisten: een Zaai-largo, een Ploeg- mars, een Melkwals, een mars, en Melkwals, een Spreeuwenkakaphonie, 'n Kraaien-mars. Bier en olie De scheepsmonteur Jim my Ynhell te Liverpool kwam aan de tapkast in een herberg, waar hii zich even wilde verfrissen met een koel glas, tot de ont dekking. dat hij het meest schuimende glas bier ver schaalde. alleen al doordat h;j het aan zijn lippen bracht! Dat komt van mijn gezicht, zei de man mistroostig, als hij het meest slappe en futloze brouwsel dat er denkbaar was, te drinken kreeg. Het gekste was, dat ook zijn buren, aan het buffet van dat verschaalde bier kre gen, zo gauw het in zijn huurt kwam. Een restau rateur was zo verstandig om dit door te geven aan een brouwerij, en deze liet het geval wetenschap pelijk onderzoeken. Er kwamen zelfs dokters aan te pas, en zelfs zijn maag werd onderzocht, daar men meende, dat 't maag zuur een rol zou kunnen spelen. Maar een reeks proeven in een laborato rium bracht de oplossing van het ragdsel: het bleek dat het de geur van de Dieselolie was, die om hem heen hing, die het bier bedierf! Druk op de knop „Druk op de knop. en ge fotografeert U zelf", luidde het vroeger. Nu wordt het: druk op de knop en vecht! Wij lezen, dat het niet zo heel lang meer zal duren, of de techniek is zover, dat er ,,'n volautomatische druk knop-oorlog zal starten". Feit is, dat minister Staf. die in de militaire keu ken van Amerika heeft rondgeneusd, verklaarde, dat in 1960 de lucht met pilootloze militaire vlieg tuigen bevolkt zal worden. En dan gaan we met onze fantasie verder: het lucht ruim zal door de electro- niseh bestuurde raketten beheerst worden en het slagveld door de eveneens radiologisch gedirigeerde robots. Een falen der di plomatie zou dan niet lan ger met mensenlevens, maar „enkel" met verlies van materiaal betaald be hoeven te worden Erin gelopen Wij zijn er in gelopen. Mijn hemel, wat konden die communisten toch eer lijk zijn. Daar kregen wij op onze tafel een mooi foldertje, met een foto van Paul de Groot. Daarin werd een nieuw boek aangekondigd, dat zou he ten: „Mijn leven voor Moskou". En dan wordt er van dit boek onthuld, dat de schrijver duidelijk, laat zien, „wat men hier te lande bijvoorbeeld nog te kort komt op het punt- van verbeteringskampen, ook wel concentratiekam pen geheten". En met on tembare vechtlust strijdt deze grote idealist „voor de verheffing van de Ne derlandse arbeider tot het niveau van. de Sovjetmens en in deze strijd trekt hij nergens de neus voor op. En dan verder: „Wanneer men dit werk leest en ge niet van de bonte opeen volging van massamoord christen- en jodenvervol gingen, wanneer men een inzicht begint te krijgen in de rechtsverkrachtin gen en gerechtelijke moor den, de ondervragingsme thodes en het systeem der slavenkampen, dan be grijpt men, waarom deze grote zoon van onze lage landen zich met hart en ziel heeft „ingezet" om ook onze arbeiders dit al les deelachtig te doen wor den"Toen ging er 'n klein lampje bij ons aan. Wij keken op de laatste pagina van het foldertje en dit vermeldde als ver schijningsdatum... 1 April! Als uitgever werd boven dien vermeld de uitgeverij „Pezagus", terwijl de juis te naam is: „Pegasus". Wij willen onze lezers deze mop alsnog niet onthou den, onder vermelding, dat zij afkomstig is van de stichting Vrede en Vrijheid te Den Haag, die er op uit is, in de papie- renpropagandastrijd de Sovjetheden met gelijke munt te betalen! Homèeopathie De Duitse kinderrechter dr. Holzschuh in Darm stadt is bekend om zijn psychologische strafmetho- den: een jongen, die uit baldadigheid een boompje doorzaagt, moet twee we ken hout zagen in een oude-mannenhuis; 'n meis je, dat tulpen stal moet 'n paar weken de gedupeer de tuinier helpen bij de tulpenkweek; een jongen, die verboden communisti sche propagandalectuur verspreidt, moet bepaalde brochures lezen, en in een opstel verwerken, enz., enz. Inderdaad, zo wordt de strafmaatregel volko men in paedagogische rich ting omgebogen. Mogelijk is deze methode misschien niet steeds uitvoerbaar, maar een land, dat een wetgeving bezit, die deze therapie uitvoerbaar maakt, is te benijden. verwerking moet geschieden. Er is de „methode-Maanen", waar mee onderwijl al heel wat erva ring is opgedaan. Volgens deze methode wordt het stadsvuil van het Westen naar het Oosten ge bracht en daar zijn juist de hu- mus-arme gronden. Verder is er de z.g. „rasp-methode", die in een verwerkingsbedrijf te Schiedam wordt toegepast en tenslotte is er nog een derde methode, de dano-methode". die in Denemar ken in gebruik is en het voordeel heeft, dat een gemeente zijn eigen verwerkingsbedrijf kan hebben en de kunstmest kan dan direct over het omliggende land bouwgebied worden gedistribu eerd. De heren de Hartog (VVD), v. d. Heuvel (A.R.), van Meel (K.V.P.) de Ruiter (C.H.) en Vondeling (P.v.d.A.) zagen geen kans om uit deze systemen reeds nu een keus te maken. Wat moet er dan wel gebeu ren? Alle systemen uitproberen, aldus alle woordvoerders. En zij waren, zoals gezegd, niet van me ning, dat de minister totdantoa in die richting heeft gestuurd. Minister Mansholt zei echter van zijn kant, dat hij geen voorkeur heeft, al had de „methode-Maa nen" het voordeel, dat het da compost op de plaats brengt, waar aan kunstmest grote be hoefte is. De Kamer wilde dit, althans voor de toekomst, gelo ven en daarover zijn dus voor lopig geen moeilijkheden meer. Het geen voorkeur hebben moet echter ook in de practijk blijken. Op dit punt legde de minister een nieuwe financiële opzet voor. Hij heeft tien millioen beschikbaar. Daarvan gaat 3.6 millioen naar Nuenen, waar een half-groot ver werkingsbedrijf wordt gesticht. Het raspbedrijf in Schiedam krijgt vijf ton en drie millioen is bestemd voor renteloze voor schotten en leningen aan gemeen ten. die zelf een verwerkingsbe drijf willen stichten. En dat kun nen dan ook bedrijven volgens het „dano-systeem" zijn, waar mede in Nederland nog geen er varing is opgedaan. De rest van de tien millioen is reserve. Ook op dit punt bleek de Kamer voorshands tevreden gesteld. Wonderlijke verhouding Bleef over de vraag wie de aanvragen moet beoordelen. Tot- nutoe is dat een zonderlinge ver houding geweest. De V.A.M. heeft totnutoe een de markt beheer sende positie. Concurrerende on dernemingen, zoals het dano-sy steem, moeten hun aanvragen voorleggen aan de stichting Com post, maar het bestuur van die stichting is in feitede V.A.M. Dat moet anders worden, aldus alle woordvoerders. Zij hadden er alle begrip voor, dat men er weinig voor voelt om werkplan nen aan een concurrerende on derneming voor te leggen. Mi nister Mansholt verklaarde zich bereid om ook aan deze wens tegemoet te komen. Hij zou het bestuur van de stichting uitbrei den en ook sprak hij van een nieuw adviserend college. Wat er precies uit de bus zal komen, werd nog niet duidelijk, maar minister Mansholt heeft in elk geval wel begrepen, dat de Ka mer ook zijn verder beleid op dit punt critisch zal volgen. Tweede Kamer aanvaardt bedrijf svergunningenwet De Tweede Kamer heeft giste ren z.h.s. de nieuwe Bedrljfsver- ;unningeniwet aanvaard, die tij- lelijke sluiting van bedrijfstakken mogelijk maakt in bizondere ge vallen. Communisten tegen. Enkele amendementen van de heer Roemers (PvdA), die de bedoeling hadden om, naast de nijverheid, ook de kleinhandel en het havenbedrijf onder de werking van de wet te brengen, kregen slechts de stemmen van de socialisten.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5