„Sobriëtas" misbruikt door oplichters en avonturiers Controlerend arts schuur opgesloten! SPANNENDE STRIJD IN DE DERDE BEKERRONDE Vrijdag 9 April 1954 Pagina 7 In enkele jaren f 237.000voor salaris en onkostenvergoeding Eis: 3 en 2 jaar Giftig poeder weggenomen Oproep van politie LEEUWARDEN. De Commis saris van Politie te Leeuwarden deelt mede dat te omstreeks half zes gistermiddag vanaf een drie- wieiige vrachtauto aan de Dok- kummertrekweg twee grijze pa pieren zakken zijn weggenomen, inhoudende elk een halve kg van een organische kwikverbinding in poedervorm. Deze kwikverbinding is zeer giftig. De kleur van het poeder is bruin. Weekoverzicht van de Langedijker veilingen Statenverkiezingen niet belangrijk? ENKELE VRAGEN KIND GERED Prijs aardgas lager indien mogelijk Veiiusniaimet j es (EN HUN SCHOTELS) boven Sneek Acht ploegen in Ronde v. Nederland DAMKAMPIOENSCHAP VAN NOORDHOLLAND Chermin begon heel slecht Een stel geraffineerde oplichters en avonturiers wisten enkele jaren geleden het vertrouwen te winnen van het hoofdbestuur van ae Katholieke Matigheidsbeweging Sobriëtas, zetelend te Dtrecht. Zij stichtten een z.g. propagandadienst, die in enkele jaren kans zag f 237.000 bijeen te brengen met de verkoop van ingelijste afbeeldin gen van Kardinaal de Jong en met het inzamelen van bijdragen, zonder dat „Sobriëtas" er een cent beter aan is geworden. Donderdag stonden de hoofddader Abe W. H. uit Zaandam en zijn vijf mede werkers, die van het geld een heerlijk en lang niet braaf leventje hebben geleid, voor de Zwolse Rechtbank terecht. De behandeling van deze zaak nam een hele dag in beslag. De Officier van Justitie, Mr. L. H. J. Brantjes, die de naïveteit van het hoofdbestuur van „Sobriëtas" scherp laakte, vorderde tegen de verdachten gevangenis straffen van 3 en 2 jaar. tore van de Stichting welke in middels weer naar Amsterdam was verhuisd. De heer Hol was daarbij wel tegenwoordig. De propagandisten ontvingen na 9 Februari geen salaris meer, doch zij kregen 50 van hetgeen zij inbrachten. Alleen Abe H. kreeg zijn salaris door. De bedoeling was, dat zou worden nagedaan of de provisie van 50 ongeveer zou overeenkomen met een week loon van f 70.a f 80.Hieraan werd echter geen uitvoering ge geven. Toen de klachten over het optreden van de propagandisten bleven aanhouden werd in Octo ber 1952 door de politie ingegre pen Met een benijdenswaardige flux de bouche hebben de ver dachten zich op pad begeven en zij kozen hun slachtoffers voor namelijk onder de mensen van het platteland. Bij de heel simpelen gelukte het hen na zeer aangrijpende ver halen en met het praatje: „Als jij in moeilijkheden komt te zit ten, dan zal de bisschop jou ook helpen" of „Als üi het niet geeft, dan zijn morgen twee van je koeien dood". De gewenste som, naar de omstandigheden varië rend van f 500.tot f 20.kon den de propagandisten altijd los krijgen. De feiten die in de dagvaar dingen vermeld stonden, hadden betrekking op gevallen, die zich in Overilsel hadden voorgedaan, maar de Officier van Justitie zei erbij, dat in geheel Nederland de bende had geopereerd. De getui gen, die verschenen en die be trokken waren bij de misdragin gen van de verdachten, kwamen uit Lieaerholthuis, Ommen, Le- melenveld en Dalfsen. Doch niet alleen bij de slacht offers legden de verdachten een grenzeloze brutaliteit aan de dag. Gewapend met een papiertje, waarop de goede naam van So briëtas stond en waarop de hand tekening van de voorzitter en de secretaris-penningmeester stond, verschaften zij zich toegang tot de diverse pastorieën. Een klein preekje over Sobriëtas was wel het minste, wat de pastoor kon doen. Daarnaast wisten zij de namen en adressen van de paro chianen in handen te krijgen en altijd kon er wel iemand gevon den worden, die even inlichtin gen verschafte over de welstand van de mensen, en de eenvoud. Eenmaal ingelicht kon het niet mis gaan en vrijwel steeds was de keuze van het slachtoffer feil loos. Het heeft stellig een zonderlin ge indruk gewekt ,dat geen van de vijf colporteurs, die mede te recht moesten staan, katholiek was Voorts was dit voor P. H. niet de eerste maal, dat hij .we gens oplichting met de justitie te maken had Verder blijkt uit de voorgeschiedenis, dat het Sobrie- tas-bestuur, hoewel gewaar schuwd door de binnenkomende k'achten, weliswaar zekere maat regelen heeft genomen, doch niet voldoende voorzorgen heeft ge nomen. om aan deze onverkwik kelijke zaak radicaal een einde te maken. Tn 1947 werd H. v. R. door de C V. Grafische Kunst te Leiden in dienst genomen om plaquettes, voorstellende Kardinaal de Jong, aan de man te, brengen. Hij ont moette enige tijd later K. H„ die op zijn voorspraak eveneens dooi de C.V in dienst werd genomen. Deze op zijn beurt haalde er zijn bioers Ruurd en Abe Willem (de ze laatste thans de hoofdverdach te) bij. Na enige wrijving met de werkgeefster werd het hele stel colporteurs ontslagen Voordien had Abe H. met zijn broer Klaas het denkbeeld bespro ken om voor eigen risico op deze v, eg verder te gaan. Een radio rede over „Sobriëtas" was voor dit tweetal aanleiding om con tact op te nemen met het Sobrie- tas-bestuur en toen werd beslo ten dat zij ingelijste beeltenissen van de Kardinaal zouden verko pen. waarbij als bepaling werd gesteld, dat aan elke verkochte beeltenis een abonnement op het Sobriëtas-orgaan „De Damzou worden verbonden. Nadat dit plan door het hoofd bestuur van Sobriëtas op 19 April 1948 was goedgekeurd, stichtte Abe H. een Bureau voor Beel dende Kunst dat in Amersfoort was gevestigd. Van ieder verkocht portret werd eerst f 1.later f2.aan Sobriëtas afgedragen. Als colpoteurs stelde Abe aan zijn broers Ruurd, Klaas en Pieter, alsmede H. v. R. Later kwamen ook nog in zijn dienst zekere C. L en mej. van L. De propagandisten ontvingen n legitimatiebewijs van Sobriëtas en een afschrift van een in 1946 door de Kardinaal aan het Hoofdbe stuur geschreven brief, waarin het werk van Sobriëtas werd aan bevolen. Een der voorwaarden was, dat de secretaris-penning meester van Sobriëtas inzage ge geven moest worden van de boe ken van Abe H.'s zaak, welke in 1149 naar Amsterdam werd ver plaatst. De propagandisten werkten op provisiebasis Om meer controle op de propagandisten te kunnen uitoefenen, opperde de heer van Schaik, secr.-penningmeester van Sobriëtas in 1950 het denkbeeld om de propagandadienst in een stichting om te zetten. Het is er toen niet van gekomen. Toen er evenwel klachten over de col portage binnenkwamen, werd op 1 Jan. 1951 op last van de gees telijk adviseur de verkoop van beeltenissen gestaakt. Hieraan was een bespreking voorafgegaan tussen Abe H., van Schaik, Hol, de voorzitter van Sobriëtas en de geestelijk adviseur. Toen werd bes'ist, dat geen beeltenissen van de Kardinaal meer mochten wor den verkocht, doch dat alleen in dustrieën ën grote instellingen bezocht zouden mogen worden om te vragen naar z.g. waarde- ringsbijdragen voor het Sobriëtas- werk. Bij uitzondering mochten bepaalde particulieren worden bezocht. Het kantoor van Abe werd opgeheven en de afrekening van propagandisten vond vervol gens plaats ten kantore van So briëtas te Utrecht. Voorts werd besloten, dat de propagandisten niet langer op provisie-basis zou den werken, maar een vast salaris (f 70.ot f 80.per week) zou den genieten en vergoeding van gemaakte onkosten. Abe H. zou 'n weekloon van f 98.— ontvangen. In Juni 1951 werd de Propagan dadienst omgezet in een stichting, waarvan het bestuur werd ge vormd door de heren Hol (voor zitter van Sobriëtas), van Schaik (secr.-nenn. van Sobriëtas) en Abe H. die directeur van de Stichting werd. Weldra zou blijken dat het So- brietas-bestuur zich in een wes pennest had gestoken. Gedurende het jaar 1951 namen de klachten over het optreden van de propa gandisten steeds meer toe. Zij trachtten met onware verhalen de mensen die zij bezochten geld uit de zak te kloppen en vroegen bijdragen die de financiële draag kracht van de betrokkenen te bo ven gingen. Dit was voor het hoofdbestuur van Sobriëtas aanleiding om in December 1951 alle propagandis ten te ontslaan, met uitzondering van Abe H In een begin 1952 ge houden bijeenkomst van propa gandisten, Hol, v. Schaik, de geestelijk adviseur en Abe H.. deelde de geestelijk adviseur me- i iSat het ontslag handhaaf de. Na deze bijeenkomst zijn Abe H.onHol nogmaals naar de gees telijk adviseur toegegaan en toen zou deze erin hebben toegestemd, dat de propagandisten onder be paalde beperkende voorwaarden mochten doorwerken De heer van Schaik hield vast aan het besluit van het hoofdbestuur en heeft zich toen niet meer met de afrekeningen van de propagar disten bemoeid. Deze rekenden toen af ten kan- Geen van hen waagde het om bij een pastoor te overnachten, als zulks al mogelijk was en aan geboden werd. Zij verkozen de vrijheid en namen hun intrek in de duurste hotels, niet om de sobriëtas te propageren, maar veeleer de deugd van matigheid geweld aan te doen. De hoofdschuldige, Abe H. uit Zaandam, had bovendien als 'di recteur van de stichting propa'- gandadienst Sobriëtas zich schul dig gemaakt aan verduistering van gelden. Hij had de te hoge lonen en onkostenrekeningen van zijn broers en vrienden uitbe taald. Daarbij kwam nog. dat hij er in Amsterdam een „secreta resse" op na hield, die ook be taald moest worden, terwijl voor de huur van kantoorruimte ook te hoge bedragen waren uitge geven. Tegen hem werd drie jaar geëist. De tweede hoofdverdachte, Hen drik van R. uit Vlaardingen, was de man met de meeste „vakken nis". Op ergerlijke wijze had hij verhalen opgedist, die niets meer met propaganda te maken had den, maar alleen nodig waren om de mensen te overtuigen, dat met geld al de door hem geschilderde tonelen en mistoestanden konden worden voorkomen. De drie broers van Abe, Ruurd Nico. Klaas en Pieter, hadden braaf het spelletje van hun broei en vriend meegespeeld Tegen ieder van het laatste viertal eiste de Officier van Justitie twee jaar met aftrek van voorarrest. De verdedigers, de mrs C. Co- hen Tervaert uit Amersfoort, J. F. M. van Wegen, G. Benthem uit Zwolle en van der Lely uit Amsterdam, achtten het ten laste gelegde op juridische gronden niet bewezen, terwijl zij ook de opzet in twijfel trokken, daar de bedoelingen van hun cliënten waren geweest de matigheidsge dachte te propageren. Zij vroegen vrijspraak. De zesde verdachte in deze zaak, C. L. uit Haarlem, was min of meër het slachtoffer geworden van de oplichtersbende. Hij had veel voor het werk van Sobriëtas gevoeld en was tenslotte door de heren ingepalmd. Hij kreeg even als alle andere propagandisten Abe heeft er 21 in dienst gehad een lager salaris dan de broers en vrienden van de directeur van de propagandadienst. Hij had om dat hij in geldnood zat ook mal versaties gepleegd en de Officier van Justitie eiste tegen hem tien maanden gevangenisstraf voor waardelijk. Zeldzaam naief De Officier van Justitie, mr Brantjes en de president van dé rechtbank, mr dr W. Schenk, spraken er hun ongenoegen over uit, dat het bestuur van Sobriëtas niet met meer doorzicht te werk was gegaan. Zij waren volgens hen er verantwoordelijk voor. dat dit alles is gebeurd. Zij het niet juridisch, dan zeker moreel. Pe secretaris-penningmeester. Van Schaik werd verweteff een verkeerd beleid gevoerd te heb ben. Hij was de man geweesf om, toen de klachten bij grote stro men binnen kwamen, deze te onderzoeken of te laten onder zoeken door buitenstaanders. Meestal werden de klachten met een dooddoener afgedaan. Zo was het mogelijk, dat de propagandisten een totaal bedrag van f 237.000 ten eigen bate en genoegen konden aanwenden Inwoners van Stockholm werden Woensdag opgeschrikt door een enorme overstroming veroorzaakt door een lek in een waterreservoir waardoor straten blank stonden, en bene denverdiepingen van huizen onder water kwamen te staan. Ruim 8 mïllioen liter water stortten zich met geweld uit het reservoir in Stockholm. Een van de straten in Stockholm, waar het water de geparkeerde auto's binnendrong. Ieder die inlichtingen kan ver strekken wordt verzocht zich in •erbinding te stellen met de ge- ïeentepolitie Leeuwarden, tel. 4145. BROEK OP LANGENDIJK. De aanvoeren aan de veilingen zijn aanzienlijk teruggelopen. Het schijnt alsof de massa ge ruimd is. Daarbij komt, dat de tuinders door het betere weer druk bezig zijn met aardappel- poten. Een kleine toeneming van de vraag voor rekening van Duitsland en Zwitserland had tot gevolg dat de situatie van de markt wat gunstiger werd. De laatste dagen was de doordraai niet groter dan enkele wagons per veilingdag. De prijzen voor de koolsoorten trokken vooral in de kleine maten iets aan. Voor rode kool werd 1314 cent be taald voor de meest gewilde sor teringen. Voor kleine witte kool werd 1012 ct. betaald en kleine gele konden de 20 cent gemakke lijk halen. Grote kool werd op of iets boven de minimumprijs ver kocht. Kleine aanvoeren uien konden in goede kwaliteit 67 cent maken. Voor bieten en peen bleef de toestand op het oude peil. Witlof was heel wat goed koper. Voor lof 1 werd 4555 cent gemaakt. In het pittige eigen blad van de afdeling Alkmaar van de K.V.P. schrijft de heer Jac. Groen Azn., lijsttrekker voor de a.s. verkiezingen in de kring Den Helder, een artikel, dat wel ver diend wijder bekend te worden. Wij nemen het daarom hier over. Vindt u hét belangrijk, dat de katholieken in de Eerste Kamer der Staten-Generaal zo sterk mogelijk vertegenwoordigd zijn? Ik mag aannemen van wel. Wel nu, er is kans, neen het is vol strekt zeker, dat wij een Kamer zetel verliezen, als de K.V.P. in onze Provinciale Staten ook maar één zetel zou verliezen. Het is toch al dubieus of deze Kamer zetel behouden zal blijven. Se cuurder is het, er een zetel in de Staten bij te winnen. In het College van Gedepu teerde Staten van Noordholland, dat behalve de commissaris van de Koningin zes leden telt, zete len twee katholieken. Dat is ge zien de verhouding van de katho lieke kiezers-bevolking (26 pro cent) niet slecht. Die twee zetels moeten wij houden. Acht u het belangrijk, dat invloed in dit college behouden blijft? Natuur lijk, zult u zeggen. Maar dan is het ook alweer hiervoor dringend nodig, dat onze fractie in de Pro vinciale Staten niet vermindert, doch zo mogelijk groter wordt. Acht u het belangrijk, dat dooi de invloed, die wii konden uit oefenen, katholiek B.L.O. en landbouwonderwijs én diverse katholieke culturele instellingen door de provincie gesubsidieerd worden? Natuurlijk acht gij dit belangrijk, maar er is toch voor al dié dingen „gevochten" moe ten worden en het was hiervoor nodig een sterke Statenfractie te hebben. Belangrijk zijn ongetwijfeld ook vele taken der provincie op meer stoffelijk gebied, voor wa terstaat, voor land- en tuinbouw, voor middenstand en arbeiders, gezondheidszorg en water- en energievoorziening, waarbij het er toch ook wel op aan komt door welke levensbeschouwelijke bril de-ze worden bekeken. Maar ik leg de nadruk op de eerste plaats op de dingen, die recht streeks het katholiek belang raken en waarvoor wij een Kath-jlieke partij, met een zo groot mogelijk aantal vertegen woordigers nodig hebben. Laat de leden van de K.V.P. in fabriek, werkplaats, winkel, trein of bus en in huh buurt de katho lieke kiezers opwekken om deze Statenverkiezing, niet te bagetel- liseren. Deze verkiezing is even belangrijk als een Kamerverkie zing, omdat zij ook een .graad meter is van de verhoudingen in ons volk en als zodanig beteke nis heeft ook voor de te voeren regeringspoli tiek. En nu nog iets. Zij,, die - bij vertegenwoordiging in ónze poli tieke openbare lichamèn al té veel aan klassen en standen den ken, mogen beseffen, dat het op de eerste plaats om de .hogere waarden gaat. Er staan op onze lijsten intellectuelen, arbeiders, middenstanders, agrariërs enz. Die lijsten zijn inderdaad veel zijdig samengesteld. Maar als u me zoudt zeggen, moet ik nu op een arbeider, een boer of middenstander stemmen, begrijpt dan dat het ér wel toe doet dat al deze volksgroeperin gen in de Staten vertegenwoor digd zijn, maar dat voor al die candidaten als eerste plicht geldt in dat lichaam de Christelijke, de katholieke beginselen tot gel ding te brengen. Voor het stoffelijk, zowel a-ls het geestelijk belang, is het be slist het veiligst om in volle een heid een zo groot mogelijk aan tal K.V.P.-ers in de Staten te brengen. BROEK OP LANGENDIJK. Spelenderwijze geraakte het 3- jarig zoontje van de heer B. in de sloot, gelegen achter de garage aan de Prins Hendrikkade. Het 4-jarig zoontje van de heer G. Engel waarschuwde zijn vader en deze kon zijn zoontje van een wisse dood redden. Voor uitzending in aanmerking komende vliegers uit Europese landen die deel uitmaken van het hulpprogramma voor de militaire verdediging, zullen voortaan niet naar de V.S. gaan om hun opleiding te ontvangen, doch ook in Beieren op de zojuist geopende vliegerschool de leerperiode kunnen beëin- digen. Ook Nederlandse vliegers zullen voortaan op deze j luchtbasis in Beieren worden geïnstrueerd. Sergeant F. McGowan (links) een instructeur van de Amerikaanse lucht macht legt enige onderdelen van de Lockheed T-33, een straalvliegtuig, nader uit. (Van onze parlementaire redactie) De 20 a 30 gemeenten, die met het ministerie van Economi sche Zaken in onderhandeling zijn over het afnemen van aard gas. hebben in de voorstellen van het begin van deze week hun standpunt bekend gemaakt ten aanzien van de voorstellen van het ministerie, aldus heeft minis ter Zijlstra Donderdagavond in de Eerste Kamer medegedeeld. Hij zei bereid te zijn de prijs van het aardgas te verlagen als de genteen ten duidelijk zouden kunnen aantonen, dat de gevraag de prijs te hoog is. Gezien het feit, dat de ge meenten thans eerst hun stand punt hebben bepaald, achtte de minister het verwijt, dat de on derhandelingen over de levering van aardgas te lang duren, on gegrond. Hij oordeelde het bo vendien belangrijk, rustig over deze zaak te praten. „Het aardgas zit veilig diep in SNEEK Wij hebben het zelf gevraagd aan de twee bewoners uit de Kruizebroe- derstraat te Sneek. Het is waar, ze hebben ze gezien: twee vliegende schotels! De man zag twee witte dingen in de lucht zweven, zeer hoog. Een halve minuut lang heeft hij in stomme verbazing staan kijken. Toen riep hij zijn vrouw en ook zij zag hoe twee cirkelvormige voor werpen uit het Oosten kwa men. De voorste vliegend in een rechte lijn, de achterste steeds maar cirkels maken de. Beide voorwerpen hadden een glinsterende, goudkleu rige rand om de „romp". Geruisloos met een grote snelheid verdwenen ze naar het Westen. Toen het tweetal achter de huizenrij dreigde te verdwijnen, is de man op 't platdak geklommen, maar de schotels waren gevlogen. Misschien komt vandaag of morgen de hiervoor inge stelde Amerikaanse commis sie van onderzoek deze Frie se waar-neming controleren en optekenen in de reeks van onopgeloste sehotelwaame- mingen. de grond en kan daar zonder be zwaar nog even blijven". Prof. Zijlstra ging niet in op de sug gestie van mr Vixseboxse om zelfs het bodemonderzoek in ons land ter hand te nemen. „Ik heb het volste vertrouwen in de Ne derlandse Aardolie Maatschappij" verklaarde hij. De licentie-houdster van de Ronde van Nederland N.V. Efor deelt mede, dat definitief 8 ploe gen zullen starten in de Ronde van Nederland 1954, t.w. vijf Nederlandse, één Belgische, één Franse en één Duitse ploeg. De technische commissie heeft de ploegen als volgt samen gesteld: Nederland A: G. Schulte, H. Dekkers, J. Plantaz. J. van Osta, J. Fooy. F. Paas, A. van Elderen. Ploegleider: J. van der Heiden. Nederland B: W. Wagtmans, J. Lamibrichs, G. Paymans, N. Koch. H. Gelissen, H. Stevens, M. Brinkman. Ploegleider: P. van der Horst. Nederland C: W. van Es-t. J. Janssen, H. Faanhof, N. van Est, A. Guns. T. van Oers, J. Maenen. Ploegleider: K. BuChli. Nederland D: G. Voortuig. P. Haan. P. van As. C. Bakker, B. Schellingerhoudt, P. van Roon, F. van Sambeek. Ploegleider: F. Slaats. Nederland E: H. -van Breenen, H. Smits, P. Wililekes, W Holle der, A. Donker, C. Witteveen, J. Lagrauw. Ploegleider: W. van Oest. Frankrijk: A. Lazarides, L. La- zarides. J. Groussard. B. Mode- nese. D. Raux, J. Erussard, F. Bois. Ploegleider: René Arlig-uie. Duitsland: H. Muller, H. Preis- keit, P. Schulte, F. Siefert, H. Scfhwarzenberg, G. Ott-e, P. Va- lent. Ploegleider: Kanters. Daar de officiële samenstel ling van de Belgische ploeg nog niet ontvangen is, zal ze pas latei- worden bekend gemaakt. VEENDAM, 8 April. De Veendamse arbeider T. O. heeft de controlerende genees heer, die hem na zijn ziekte kwam bezoeken, in een schuur achter zijn woning opgesloten, omdat de arts hem niet on middellijk een herstelverkla ring had willen geven. De ar beider is thans door de politie gearresteerd en opgesloten in het Huis van Bewaring in Groningen. Gedurende zijn ziekte had O. uit de Ziektewet getrokken. De controlerende geneesheer vond de man tijdens zijn eer ste bezoek niet thuis en ook enkele malen daarna werd de arts door de echtgenote van O. te woord gestaan. Tenslotte deelde de arts de echtgenote mede dat O. weer kon gaan werken. Hij ging twee dagen later echter nogmaals naar de woning van O. en vond deze dit keer thuis. De man ver klaarde. dat 'hij weer aan het werk was gegaan, doch dat hij naar huis was gestuurd, om dat hij geen herstelverklaring kon overleggen. Hij verzocht de arts derhalve, hem deze verklaring te geven. De arts was hiertoe niet bereid, aan gezien het niet de gewoonte is deze verklaring direct af te geven, doch achteraf per post toe te zenden. Hij wenste van deze gewoonte niet af te wij ken. De Veendammer O. ontstak hierop in woede en greep de arts: hij slingerde hem naar de achterdeur van de kamer, duwde hem de schuur in, deed vervolgens de deur dicht en schoof de grendel er voor. Daarna posteerde hij zich met de rug tegen de deur en eiste een herstelverklaring in ruil voor de vrijheid van de arts. Deze laatste dacht, dat O. wel zou kalmeren, doch toen hij na drie kwartier nog steeds in de schuur was opgesloten en O. nog niet van zins bleek, hem te bevrijden, gaf de arts de verklaring af. Direct hierop stelde hij zich met de politie in verbinding om aangifte te doen. De politie arresteerde O en bracht hem naar Groningen, waar hij voor de Officier van Justitie werd geleid en daarna werd opgesloten in het Huis van Bewaring. Later bleek, dat O. niet naar zijn werk was teruggekeerd, doch zich als werkzoekende had laten inschrijven op het arbeidsbureau. ALKMAAR. De damvereni gingen B.D.C. (Beverwijk), Oost- zaan, Damlust Zuid-Scharwou- de) en Gezellig Samenzijn II (Amsterdam), resp. kampioen van de districten Kennemerland, Zaanstreek, Noorderkwartier en Amsterdam, spelen van 12 April tot 3 Mei om het clubkampioen schap eerste klas van Noord- Holland. Het programma ziet er als volgt uit: 12 April: G.S. II—B.D.C. I. Oostzaan IDamlust I. 15 April: B.D.C. IOostzaan I. 26 April: Damlust IB.D.C. I. Oostzaan IG.S. II. 3 Mei: Damlust I—G.S. II. R.K. Ned. Handbalbond In De Noord.wordt Zondag a.s. de derde bekerronde gespeeld, in Kennemerland de tweede. Speciaal De Noord doet spannende strijd verwachten. Vooreerst treden twee oude bekenden tegen elkaar in het veld: nl. F.S.A.D.W.O. Een ieder, die enigszins in de handbal wereld thuis is. zal het met ons eens zijn, dat hier inderdaad een maximum aan spanning kan ver wacht worden. Het zijn, in zeer sportieve zin, twee ware kemp haantjes, die al meermalen in competitie- en bekerwedstrijden elkaar de eer betwist hebben. Een uitslag? We durven er ons eenvoudig niet aan te wagen. Gemakkelijker laat de wedstrijd D.T.S.W.G.D. zich voorspellen. We mogen, gezien hot klassever- sehil wel verwachten, dat WGW hier wel raad mee zal weten, hoewel DTS dat vorig iaar naar de eerste klas degradeerde, zal gaarne weer eens de oude sfeer van het hoofdklasseschap willen proeven. In Kennemerland kunnen we in Oudorp een pracht strijd ver wachten bij VBO—TYBB.' TYBB speelt ook een klasse hoger, maar VBO weet steeds een echte bekersfeer te scheppen, die TYBB wel eens kan verrassen. Komt ADO ook weer eens tot een overwihning? Het moet toch in staat geacht worden het Haarlemse Leonidas de beide punten te ontfutselen. In de wedstrijden om de Lau wertak staat voor Con Brio 2 een zware strijd te wachten. Het moet optornen tegen de gedood verfde kampioen van de tweede klas. Mogelijk zal het voorbeeld van het eerste elftal, dat zo fraai de kampioenstitel wist te verove ren ook de reserves tot buiten gewone prestatie inspireren. DWO 2 is intussen gewaar schuwd. St. Victor de tweede kam- pioenscandidaat van de tweede klas gaat een zeer lastige wed strijd tegemoet. SEW. dat vrijwel de hele competitie de bovenste plaats op de ranglijst bezette, is hier tegenstander. We wagen ons liever niet aan een voorspelling. In Kennemerland zien we winst voor DTS op Leonidas 2. HSV krijgt een kans te tonen, dat hot inderdaad in d- tweede klas thuishoort. Het ontmoet de tweede klasser HBC. dat echter in haar afdeling geen krachtige figuur slaat, dus HSV'ers, we verwachten iets van jullie. DTS 2 is ook niet bij voorbaat verlo ren in de strijd tegen IEV. Er zit een kansje in. We kunnen tenslotte medede len, dat na deze ronde nog een ronde in het eigen district zal worden gespeeld, zodat uiteinde lijk in elk district een candidaat over blijft. Het district Kennemerland- Zaanstreek is van plan, om de technische dag, die Zondag j.l. letterlijk in (het water viel, te doen houden op 2e Paasdag. We laten hieronder het wed- strijdprogramma volgen: Bekerwedstrijden: DTSWGW 12.45 VBO—TYBB: FSATWO 17.30 ADOLeonidas. Lauwertaikwedstrijden: Con Brio 2(DWO 2 12.00 Leonidas 2 —DIS: St. Victor—SEW 14.00 HBC—HSV. DIS 2—IEV. Competitie de Noord-Diocesane Hoofdklasse: VI. VlugGeel Zwart 12.00: 1ste klasse: Con Zelo —Con Brio 13.40. 2de klas: VZV 2Strandvogels (gesp. terrein v. Strandvogels): Hugo Girls 2 VIOS 13.40; 3de klasse: VI Vlug 3Excelsior 13.30. Junioren: WGW aCon Zelo a 15 30; Geel Zwart aVI. Vlu» a; VZV a—Vios a (VIOS terrein); FSA a—St. Victor a 13.40: Alw. Forward aVIO a afg.: DTS a Excelsior a 12.00: Con Brio a SEW a 13.30: Geel Zwart b SEW b 13.30: FSA b—VZV b afg.: GW b—DWO b 14.30. Adspiranten: VI. VlugWGW 12.50- TOP—Geel Zwart 16.15; VZV—DWO 15.50: Con Brio- Con Zelo 12.50; SEW—VIO 13.35. KennemerlandZaanstreek: Dioc. Hoofdklasse: VIDO AOG lste klasse: BI. ZwartW. aan Zee; ZeevogelsMeervoeels: 2de klasse: TYBB 2—PSCK- 3e klasse Onze Gezellinnen 2IEV 2. Junioren Hoofdklasse: AOG a Or. Wit a: ADOAdelberta. Junioren: Leonidas bLeoni das a: TYBB c—PSCK: SHS— Geel Wit b: Adelbert bAOG c; AOG b—DIS b. Adspiranten: AOGZeevogels: Or. Wit bAdelbert: Or. Wit a DIS: Na-Competitie DIO a VBO a: DIS aZeevogels a. Ned. kampioenschap 38-2 anker kader In café de Heipoort te Hel mond is gistermiddag een aan vang gemaakt met het voornaam ste biljartkampioenschap op de kleine tafel, n.I. hoofdklasse 38-2 anker kader. Vorig jaar werd de Limburger Chermin na een enerverend ge vecht kampioen in Hoorn in de Keizerskroon. Deze Ohei'min is gisteren in Helmond slecht be gonnen. De kleine pittige Til-bur ger Franken, in de Noordholland se contreien ook al geen onbe kende, versloeg de titelhouder in elf beurten. Meer ontzag nog boezemde de prestatie van Henk Sdholte in. De winnaar van het onlangs gehouden Keizerskroon- tournooi raasde in vijf beurten naar het einde, een onthutste Wijnen op 97 achterlatend Een revanche voor zijn neder laag te Alkmaar geleden boekte Jan -de Jong op Wijdeveld. In tien beurten was de Rotterdammer honderd caramboles uitgelopen. Hier zijn de uitslagen: Scholte (Eindhoven) 400 5 192 80.00 Wijnen (Nijmegen) 97 5 51 19.40 Chermin (Kerkrade) 328 11 109 29.81 Franken (Tilburg) 400 11 101 36.36 De Jong (Rotterdam) 400 10 101 40.00 Wijdeveld (Amsterdam) 300 10 78 30.00 Eichelsheim (Rotterdam) 400 16 120 25.00 Lieshout (Rotterdam) 164 16 33 10.25 De uitslagen van de avondpar- tijen luiden: Wijnen 400 8 212 50.00 de Jong 343 8 238 42.87 Chermin 400 7 168 57.14 Eiehelsheim 206 7 78 29.42 Franken 400 16 86 25.00 Wijdeveld 238 16 50 14.87 Lieshout 190 7 77 27.14 Scholte 400 7 175 57.14

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7