Minister Donker kroop door het oog van een naald Lager Onderwijs kampt met gebrek aan leerkrachten )agblad Min. Zijlstra in strijdperk met V.V.D. en P.v.d.A. Valse interlandkaartjes in omloop gebracht Nog geen beslissing over maarschalk Juin slmaakt GEZIN Buitenlandse notities De Spannende uren in 2e Kamer Regeling aanvaard notarissen-ambt Min. Cals in Eerste Kamer: Econ. Zaken in Eerste Kamer Kip legt radio-actief ei Regering ziet noodtoestand op dit punt terdege in Van kleuterleidster tot onderwijzeres? Dat „Nederland-België" toch! Zeven verdachten veroordeeld Vragen in Tweede Kamer BRONNENBOEK VEROORDEELD Mc Carthy niet langer populair Moderne INSTAPSCHOEN mor Heren. In of beige 17.95 Voor Jongens: ECHTE NOORSE TREKKER, met nikkelen haken en dikke rubber- profielzooi. In naturel oxblood jucbtenleder. aten: 3113.50 32-35 14.50 36-40 15.50 Zeer leuk KINOER-OESP- SCHOENTJE, met dikke crèpezool. In diverse kleuren. Maten: 21-23 5.95 24-27 6.95 28-31 7.95 GEN - BREDA - GRONINGEN Pas eerst kies dan Vrijdag 9 April 1954 EEN WERELD IN SPANNING wereld verkeert in een nerveuze spanning. De laatste .proefnemingen met de H-bom en het verloop van de hevige en bloedige strijd in Indo-China slaan het mensdom de angst om het hart- Het is begrijpelijk en het zou van grote kortzichtigheid ge tuigen voor deze harde feiten de ogen te sluiten. Men heeft in de wereld-politieke venhoudingen nu eenmaal eerder rekening te hou den met de realiteit, dan met pasklaar gemaakte idealen en -wensdromen. Uit het één en an der volgt, dat nuchterheid en kalmte, gepaard met een gezond werkelijkheidsbesef. de beste middelen zijn om de toestand on der ogen te zien. President Eisen hower moet bij het opstellen van 7ön iongste radiorede van deze gedachte zijn uitgegaan- De H-bom zal alleen gebruikt worden tegen r° werkelijke vijand, d.w.z. de Sovjet-Unie en dan als vergel- d;n gawanen, om bij een eventuele Tiittsische agressie terug te slaan. Fet nadeel Tiiervan is een risi co dat overigens aanvaard moet worden dat de Russen, die hms wel weten dat de VS. geen o-n-log zullen beginnen, de span- wng kunnen opvoeren. Maar zij hr.^ben ook te beseffen, dat er een r-ona is. Waar die grens ligt heeft ^:=enhower duidelijk aangegeven- moderne atoomwapenen be- o"on in het huidige stadium mid- deVn to ziin tot afschrikken. De wogpliikheid van een volkomen -uciriten van pen wereldconflict V"t in de verdere ontwikkeling '-an de atoombommen en H-pro- ior-tielen ongesloten, omdat bij het gobruik dezer wapenen moeilijk wooj. van overwinnaars en over- "-"nneren gesproken kan worden. T>u is de enige optimistische zijde de zaak. oohtans baren de gebeurte nissen in Indo-China grote zorgen. Zou Rood-China op uit gebreide schaal steun verlenen aan de Vietminh, dan ontstaat oen gevaarlijke situatie. Men kent het dreigement van minister Dulles- En mén kan dankbaar zijn voor zijn krachtige taal, die met op de achtergrond de gigantische bewapening van de V.S. wel een forse indruk móét maken op de communistische leiders Het is echter de vraag, of Dulles de bondgenoten van de V.S. mee zou krijgen. Australië en Nw.-Zeeland met de V.S- komen voor een in grijpen het eerst in aanmerking, zo meent Dulles. Het ziin de lan den van het AN.Z.U.S.-pact Australië, dat heus wel belang beeft bij een bedwinging van het rode gevaar, wil met een uit spraak wachten tot na de verkie- 7;ngen van 29 Mei- De meningen in het Franse kabinet ziin ver deeld en ook in de V.S. zelf staat riet iedereen achter de zienswijze '-an Dulles, zoals de leden van de machtige oud-strijders organi saties. Betrekt meri alleen de A.N.Z.U-S.-landen in een ver weer. dan passeert men de V.N. met kans alle prestige te verlie zen. Zo blijven er voorlopig kwesties, die n.u niet bepaald blijk geven van eensgezindheid en het laatste dient de basis te zijn van de politiek der democratische 'oden. (Van onze parlementaire redacteur) Er komt een leeftijdsgrens voor notarissen (70 jaar). Of er ook een pensioenfonds zal komen, hangt van de betrokkenen af. De minister van Justitie zal dit fonds instellen, wanneer uit een referendum blijkt, dat er een meerderheid uit de candidaat-notarissen en de notarissen tezamen voor is. In het andere geval zouden de oudste notarissen dus zonder meer worden ontslagen. De minister had zich hiervoor een termijn van twee jaar uitgetrokken, maar dit wordt vier jaar. Dit is de inhoud van het wetsontwerp, waarover wel zeer uitvoerig is gesproken en dat gisteren door de Tweede Kamer is aan vaard met 41 tegen 38 stemmen, een zeer geringe meerderheid. Minister Donker kroop door het oog van de naald. Drie amende menten van mr van Rijekevorsel (KVP), die de opzet belangrijk hadden kunnen wijzigen, bleven juist voor dat oog steken. 'c mogelijkheid van het uit breiden van 't oorlogsgeweld in Indo-China tot een strijd over geheel Zuid-Oost Azië behoeft men niet slechts te veronderstel len op grond van de activiteiten oer Chineze communisten in de gevechten rond Dien Bien Phoe, maar valt ook af te leiden uit de doelstellingen van de rode leiders, die het op de verovering van ge heel Azië hebben gemunt- Naar aard en karakter is de strijd in Indo-China geen worsteling om nationale aspiraties. Het verlies van dit belangrijke gebied zou ce, genadeslag voor de Vrije We reld kunnen betekenen. Dat men zich hiertegen moet verzetten spreekt voor zich. En met dit arS.ument heeft Dulles volkomen Zal communistisch China zich laten afschrikken? Ziedaar de kern van alles waar het thans om draait. Er is een kans van Chinese inmenging, maar ook een kans dat men zich in Peking be- cenkt. In de politiek speelt de kans een grote rol- Speciaal de internationale politiek is één stuk kansberekening, mits men de be perking m acht neemt, dat er ziich soms meerdere malen situaties voordoen, die de politici niet in de hand hebben en. de geschie denis zich anders voltrekt dan aanvankelijk had voor- +--?0u ,zo ,lets 'gebeuren in omttrvF -n 4 de volkeren, ondanks alles naar een oorlog gedreven worden, dan betekende ni^o-J iets' nu 'bewape ning tot de perfectie van de ver- metigmgsmogelijkheden is opge voerd volgens menselijke begrip pen, het einde van de wereld. Het s te hopen, dat gezond verstand en verantwoordelijkheidsbesef bij ce staatslieden over en weer dé overhand hebben. a Het wetsontwerp in zijn oor spronkelijke vorm wilde het pen sioenfonds zonder meer verplicht stellen. Na een gesprek tussen de minister en de commissie van rapporteurs is de bewindsman echter op dit punt over stag ge gaan. Hij berustte in de boven aangegeven opzet van gen refe rendum. Over dit gesprek wijdde mr Oud (VVD) breedvoerig uit. De oppositie-leider, weer echt in zijn rol, suggereerde onder-ons jes, riep dramatisch uit: „zover zijn we onderhand gekomen", maar gaf terloops ook toe, dat het natuurlijk „niet kwaad be doeld was geweest". Alleen de heer Oud bleef er ernstig bij. De rest van de Kamer amuseerde zich met deze opgeblazen critiek. Het referendum De aldus verkregen concessie van de minister bleek de heer van Rijekevorsel niet te bevre digen. Hij wilde de candidaat- notarissen en de notarissen niet tezamen, maar afzonderlijk laten stemmen, zodat dus voor instel ling van een pensioenfonds in beide groepen een meerderheid zou moeten zijn. Minister Donker voelde daar niets voor. Een der gelijke opzet miskende de soli dariteit, die in deze beroepsgroep aanwezig moet zijn. Mr Oud (VVD) herhaalde, dat de invoe ring van een leeftijdsgrens zijn zegen had, maar met de invoe ring van een pensioenfonds, hoe dan ook voorbereid, wilde hij niets te maken hebben. Hij zou dus ook tegen het betreffende amendement-wan Rijekevorsel stemmen, dat met 39 tegen 41 stemmen werd verworpen. Voor KVP, AR en KNP. Toch deed de VVD ook nu wel iets met be trekking tof het pensioenfonds. Zij hielp de instelling vergemak kelijken, omdat de minister door de verwerping van het amende ment aan zijn opzet kon vast houden, waarin hij slechts een meerderheid uit de beide groepen tezamen nodig heeft. Een tweede amendement-van Rijekevorsel (KVP) had even eens betrekking op het referen dum. In de opzet van de minister worden degenen, die geen ant woord geven bij de voorstanders gerekend. Het amendement-van Rijekevorsel wilde de niet-stem- mers bij de bepaling van het re sultaat buiten beschouwing la ten. Ook hier draaide de houding van de VVD op steun aan de minister uit. Zij hadden het amendement aan een meerder heid kunnen helpen, nu werd het met dezelfde stemverhouding ver worpen. Of eigenlijk niet. Nader hand bleek, dat de naam van de heer van der Sleen (PvdA) twee maal was afgeroepen. Bij beide uitslagen moest er dus een stem bij de tegenstanders af, waar door deze tot 3940 werden te ruggebracht. Maar de amende menten bleven verworpen. „Niet van voren af aan" Het derde amendement-van Rijekevorsel (KVP) ontmoette bij de minister nog ernstiger bezwa ren dan de voorgaande. Waar ging het om? Indien de uitslag van het referendum negatief was, gaan de oudste notarissen zonder pensioen de notariële laan uit. De KVP-fractie achtte dit een hoogst ongewenste toestand. Vandaar het derde amende ment. In die opzet zou het zo worden, dat de leeftijdsgrens niet doorgevoerd voor op nog nader te bepalen wijze in een pensioen fonds is voorzien. Dan zouden wij dus nog eens weer van voren af aan kunnen beginnen, aldus mej. mr Zeelenberg (PvdA). Zij had voor dit amendement geen goed woord over. Minister Don ker voerde de KVP-woordvoerder tegen, dat de invoering van de leeftijdsgrens op die manier voor onbepaalde tijd zou worden uit gesteld. Ook kon hij zich niet laten verklaren hoe men eerst een verplicht pensioenfonds kan afwijzen, om daarop toch weer terug te vallen als het referen dum negatief zou uitvallen. Ook dit amendement werd op het kantje af verworpen. Voorkeur Het amendement-Roosjen (AR), dat de overgangstermijn op 4 jaar brengt, werd met 48 tegen' 33 stemmen aangenomen (tegen PvdA, Com. en een deel van de CH). Mej. mr Wittewaal >van Stoet wegen, die de minderheid in de CH vertegenwoordigde, liet zich bij de bestrijding ontvallen, dat „de notarissen zo als maar ouder werden". Zij verbeterde een mo gelijke misvatting ijlings met de wens. dat alle notarissen 150 jaar zouden worden. Maar mr Roosjen (AR) bleef er haar toch van ver denken, dat haar voorliefde naar de rijpere jeugd van de candi daat-notarissen uitging. De eind stemming kwam toen onder grote spanning. Wat de KVP zou doen? Mr van Rijekevorsel (KVP) legde de ver klaring af, dat, het wetsontwerp door de verwerping van het derde amendement z.i. onaan vaardbaar was geworden. Hij sprak zelfs van immoreel. Ook de heer Roosjen kwam vertellen, dat de AR nu tegen het ontwerp zou stemmen. Tegen stemden de AR, VVD, KNP en Voor het eerst in haar leven, werd Prinses Margaret met de internationale mijnwerkers- groet „Glück Auf' gegroet, toen-zij een onderaards hezoek bracht aan de Calver- ton kolenmijn in Nottingham. Prinses Margaret bij het ver laten van de mijn, gekleed in mijnwerkersuitrusting. van de KVP mej. Klompé en de heren Romm-e, Mol, van Rijeke vorsel, Lucas, Wijffels, Hooy, v. d. Zanden, van Vliet, de Kort. Engelbertink en Peters. Vóór de PvdA. CH, enkele communisten en van de KVP de heren Koer sen Droessen, Groen, van Meel, de Graat v. d. Ploeg, Korten- horst en Maenen. De eindbeslissing is aan de Eerste Kamer, maar onderwijl zijn de verhoudingen wellicht duidelijker geworden. De Broe derschap van Notarissen heeft inmiddels een nieuw spoedrefe- rendum ingesteld en hierop zijn, naar mej. mr Zeelenberg mede deelde, al 437 stemmen vóór een pensioenfonds binnengekomen. Er zijn 831 notarissen en dat zou dus ai een eenvoudige meerderheid zijn. Koleimota aan Tweede Kamer (Van onze parlementaire redactie) De minister van Economische Zaken zal de Tweede Kamer bin nenkort een nota aanbieden waar in de gevolgen van het besluit van de Kolen- en Staalgemeen schap om de maximumprijzen voor steenkool te handhaven, zullen worden uiteengezet. Ook zal in deze nota worden inge gaan op het heffen van het egali satiefonds voor huisbrandkolen. De lasten van dit fonds, 43 mil- lioen gulden, in 1953, drukken op de gezamenlijke mijnen. Als het fonds dus opgeheven wordt, zullen de mijnen een belangrijk hogere winst kunnen maken. AMERSHAM (Engeland), 8 April De Britse atoomge leerden hebben vandaag mee gedeeld, dat zij het eerste En gelse radio-actieve ei hebben verkregen, door een kip afval stoffen van een stoomfabriek te voeren. Wat zij er mee zullen doen if met helemaal duidelijk. Een der geleerden deelde aan een verslaggever mee, dat het ge- Druikt zal worden „voor ver dere wetenschappelijke proef nemingen". Een woordvoerder van het nationale radiochemische cen trum in Amersham zei: „Het ei is, letterlijk, zijn gewicht in goud waard." Het eerste ei, dat de kip legde na haar atoom-maaltijd, vertoonde geen reactie, het tweede bevatte 'n behoorlijke hoeveelheid radio-activiteit, 't derde nog meer. Daarna nam de radioactivi teit af en de kip legt nu weer eieren, waar men omelettes van kan bakken. (Van onze parlementaire redactie) Het partij-politieke huis. dat de tijd wil overwinnen, moet op een levensbeschouwelijke basis staan, een binding op grond van altijd tijdelijke economische vraagstuk ken kan geen duurzame grond slag zijn voor een partij-formatie. Met dit vliegende vaandel trok de A.R.-minister van Economi sche Zaken, prof. Zijlstra Don derdagavond in de Eerste Kamer ten strijde tegen» de socialist Kap- teyn en de liberaal Molenaar, die in hun beschouwingen de voor keur hadden gegeven aan een programmabasis boven andere levensbeschouwelijke basis. Dit links-rechts duel, wat onge woon in de altijd nog bezadigde Eerste Kamer, vond z'n oorsprong in de rede, die minister Zijlstra bij het 75-jarig bestaan vain de A.R.-partij ïn Rotterdam had ge houden. ïn die rede verklaarde hij, dat de liberalen en socialis ten door het gemis van een le vensbeschouwelijke grondslag naar elkaar toegroeien en dat de nog tussen hen bestaande ver schillen zullen verdwijnen naar mate de welvaart verder toe neemt. Met de verkiezingen zo vlak voor de neus konden de so cialisten noch de liberalen zich deze feitelijke situatie laten aan leunen. Zij sprongen dus in de senaat in het geweer, Uit het dis puut dat daaruit voortkwam, kwam de strijdbare jonge minis ter echter ais overwinnaar te voorschijn. Er werd in dit debat over de begroting ook nog over andere dan over politieke zaken ge sproken. De minister sprak zijn voldoening uit over de gunstige economische ontwikkeling van ons land, die, naar hij verwachtte, zich ook in 1954 zal voortzetten. De investeringen bevinden zich immers weer in opgaande lijn, er wordt meer risico-., anvaardend kapitaal aangeboden en de ex port floreert. Het exportvolume in de eerste maanden van dit jaar lag niet minder dan 15 a 20 pro cent boven het volume in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Ondanks deze goede berichten dient evenwel de mo gelijkheid van een terugslag niet uit het oog te worden verloren. Daarom achtte minister Zijlstra het gewenst in nationaal en in ternationaal overleg plannen te beramen ter opvanging van een conjunatuurverandering. Zijn drang naar een grotere economische samenwèrking in Atlantisch verband getuigt hier van. Met de heer Regout (K.V.P.) was de minister het eens, dat de recente belastingverlaging als een eerste fase moet worden be schouwd, niet als een eindpunt. In zijn meer financiële be schouwing oetrok de minister ook het vraagstuk van de door de overheid te garanderen crediet- veriening aan het buitenland. Hij voelde daar niet veel voor. Terecht merkte hij op, dat het gevaarlijk is zich te storten in een credietooriog en in een ge vecht om dubieuze crediteuren. Dit standpunt, dat ook door het geldwezen in Nederland wordt in genomen, betekent echter niet, dat bij de exportcredietverzeke- ring als een stiefkind zou willen behandelen. Een herziening van deze credietverzekering is juist in studie. Waarschijnlijk zal er bij deze herziening geen belas-, tingverlaging voor de exporte rende industrieën uit de bus ko men, want minister Zijlstra is een voorstander van gelijke be lastingverlagingen voor export en industrie. Uitbreiding handel met Sovjet-blok Uitbreiding van het handels verkeer met het Sovjetblok acht te de minister belangrijk. De be sprekingen met Rusland over een nieuw handelsverdrag zijn bijna voltooid. Wel waarschuwde hij voor een moeilijkheid in de be trekkingen met de totalitaire sta ten. De handel is voor hen min stens voor 50 procent een politie ke zaak en er zijn dus altijd on aangename verrassingen moge lijk. Kampioemscompetitie hockey begint Zondag ook Met drie van de vier afdelings kampioenen bekend, Yenlo, DKS en Meppel, wordt Zondag 11 April een aanvang gemaakt met de com petitie om het kampioenschap van Nederland (heren). De eer ste wedstrijd is DKSMeppel. (Van onze parlementaire redactie) De taak van de overheid in het nieuwe onderwijsbestel zal geen dirigerende zijn, de overheid zal door wettelijke regelingen en het verder doortrekken van de financiële gelijkstelling tussen het bij zonder en openbaar onderwijs, de voorwaarden scheppen voor de uitbouw van het onderwijs. Dit onderwijs op een hoog peil te brengen is de taak van de ouders en organisaties, waarbij dan de overheid een wakend oog gericht zal moeten houden op het handhaven van dit peil. Met deze, nog wel naar grondverf ruikende formule, heeft de minister van Onderwijs, mr. Cals, vandaag in de Eerste Kamer gereageerd op de vragen die hem van verscheidene kanten over de taak van de overheid bij het onderwijs waren gesteld. Door het ontbreken nog van 'n algemeen onderwijsplan moest de minister in zijn antwoord aan de Kamer grote problemen on besproken laten. Hij beperkte zich tot enkele detail-onderwer pen, waarvan wel de voornaam ste het tekort aan leerkrachten bij het lager onderwijs was. Mr. Cals verzekerde uitdrukkelijk, dat heel de regering inziet dat het onderwijs o,p dit punt in een noodtoestand verkeert. Daarvan getuigt (het Ibesluit om aan in het onderwijs terug kerende oud-onderwijzers een fictieve diensttijd toe te kennen. Op 'het ogenblik wordt er met „Oorlog" onderhandeld over een verder uitstel en zo mogelijk al gehele vrijstelling voor onderwij zers. Een uitstelregeling lost het probleem niet op. oordeelde de minister. De minister verklaarde zich ook bereid om goed opgeleide kleuterleidsters toe te laten als onderwijzeressen voor de laagste klas. Over de door de heer Derksen (KVP), bepleite opheffing van de gemeente-classificatie als een middel om in het onderwijzers- tekort te voorzien, voelde de mi nister niet veel. Het tekort wordt door die opheffing niet vermin derd, alleen wordt de afvloeiing van onderwijzers van het platte land naar de steden daardoor tegengegaan. Tenslotte deelde de minister nog mee, dat hij op korte termijn zou nagaan of er aan onderwij zers verdere hulp bij aktenstu- dies kan worden gegeven. Deze steun zou het dreigend tekort aan ULO-leerkrachten kunnen voorkomen. Over een herziening van de juridische opleiding zei de minister voorlopig nog geen beslissing te zullen nemen. Internationale academie De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. Cals is niet van plan zijn steun te onttrekken aan het Interna tionaal Academisch Instituut in Den Haag. In de Eerste Kamer heeft hij vanmorgen medege deeld, dat hij 't instituut levens vatbaar acht. Bovendien zei hij veel te verwachten van een aan tal nieuwe voorstellen, dat door het bestuur van de stichting is opgesteld en waarover 'binnen kort een beslissing zal worden genomen. Mr. Cals achtte het verder niet mogelijk, dat de academie in de toekomst de plaats wordt waaruit de „distributie" van Nederlands intellect naar het buitenland plaats vindt. Overeenstemming leraren salarissen De leraren-organisatie en de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn tot over eenstemming gekomen over een nadere herziening van de leraren salarissen. Deze herziening komt in 'be langrijke mate tegemoet aan de wensen der leraren, die overge bleven waren na hun salarisver hoging van het vorige jaar. Deze overeenstemming heeft betrek king op de volgende punten: er zal een andere regeling komen voor de vergoeding ook voor de verblijfsvergoeding, van leraren, die in meer dan één gemeente werkzaam zijn, en die op meer dan één s-öhoo.1 binnen een be paalde gemeente les geven. On der-directeuren krijgen een toe lage. In bijzondere gevallen zal bij 24 a 25 lessen een aanstelling in volledige 'betrekking mogelijk zijn. Bovendien is er een nadere omschrijving gegeven van het begrip volledige betrekking. De ze nieuwe herziening maakt een wijziging van het bezoldigings besluit nodig. Verlenging van de leerplicht, zoals door de hr. Derksen (KVP) was gevraagd, achtte de Staats secretaris, Mej. dr. de Waal, op het ogenblik nog niet mogelijk. Als er echter tot deze verlenging kan worden overgegaan zal er geen dag meer worden gewacht. Mej. de Waal deelde voorts mede. dat een commissie is in gesteld, die zich za'l moeten be zinnen op de verdere vorming van 14-jarige meisjes, die thans niet meer in fabrieken mogen werken. Voor deze vorming staan de volgende mogelijkheden open: volledig dagonderwijs, voortgezet gewoon -lager onder-wijs, nijver heidsonderwijs, uitbreiding van 't leerlingensteisel bijv. in de con- fectie-indüstrie, primaire huis houdschol-en of vormingsinstitu ten als de schoolmoeheid bij -de ze meisjes zodanig zou zijn dat van onderwijs weinig heil meer kan worden verwacht. Kerkbesturen, die subsidie-aan vragen hebben ingediend voor de stichting van bijzondere V.H.M.O.- schol-en. Op het ogenblik is het zo, dat deze aanvragen lang, soms twee jaar, op een antwoord liggen te wachten, waardoor de lasten van de sc-hool op de schou ders van de school- en kerkbe sturen drukken. Het opstellen v-an objectieve norm-en, een sug gestie van dr. v. Veldhoven, als middel om de wachtlijst te be korten. achtte Mej. de Waal thans nog niet mogelijk. Ook kan er onmo,gelijk toe worden overge gaan aanvragen zonder meer in te willigen. Er zijn reeds 80 in behandeling en daarvoor is in eens geen geld beschikbaar. De Staatssecretaris beloofde echter dat zij deze zaak met grote zorg zal blijven behandelen. De begroting werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De communisten wens ten als tegenstemmers -beschouwd te worden. Geen Kamerdebat over buit. politiek (Van onze parlementaire redacteur) Er komt geen Tweede Kamer debat over -de -buit. politiek. De communist Paul de Groot had hierom gevraagd, maar de Kamer voorzitter zei in de vergadering van gisteren, -dat hij zich niet geroepen gevoelde om wensen van individuele leden aan de be trokken -minister over te brengen, de heer de Groot kon desgewenst schriftelijke vragen stellen. De heer de Kadt (P.v.d.A.) bleek dat intussen al te hebben gedaan. Ook deze omstandigheid voerde de Kamervoorzitter als argument voor zijn afwijzing aan. AMSTERDAM, 8 April. De Amsterdamse rechtbank heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaken tegen zeven verdachten uit Amsterdam, die betrokken zijn geweest bij het in omloop bren gen van valse toegangsbewijzen voor de staanplaatsen bij de in terlandwedstrijd NederlandBel gië op 25 November 1951 in het Feyenoord stadion te Rotterdam. Een strenge controle voor, tij dens en na deze wedstrijd had uitgewezen, dat een groot aantal valse kaartjes in omloop was ge bracht. Na een onderzoek, dat een jaar duurde, slaagde de Rot terdamse recherche er in de zaak op te rollen. Uiteindelijk kwam men terecht bij de 37-jarige koop man B. M. M. uit Amsterdam, die bekende van een hem onbe kende Belg in een bToodjeswinkel aan de Lange Niezel te Amster dam 3000 valse staanplaatsen ge kocht te hebben. Hij werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waar van vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen hem was zes maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. De 32-jarige bouwvakarbeider L. S., die een deel van de kaar- tjes( waarvan hij wist, dat ze vals waren, heeft verkocht, werd eveneens tot zes maanden gevan genisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar veroordeeld. Tegen hem was ook zes maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. De 44-jarige koopman W. R., tegen wie ook zes maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf was -geëist wegens het in ont vangst nemen van ruim 600 kaar tjes en het verkopen van een deel daarvan, wetende dat de kaartjes vals war-en, werd ver oordeeld tot zes maanden gevan genisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De 42-jarige marktkoopman F. M. V., die 36 staanplaatsen heeft verkocht, werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen ihem was ook zes maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf geëist. De overige drie verdachten werden vrijgesproken. De 53-ja- rige koopman J. B. heeft tien kaartjes van V. gekocht, maar zeide niet geweten te hebben, dat de. kaartjes vals waren. Tegen hem was twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf en een geldboete van 50 gulden ge- eist. De 48-jarige koop-man M. E. heeft 24 kaartjes van V. gekocht, maar ook hij ontkende geweten te hebben dat de kaartjes vals waren. Tegen hem was twee maanden voorwaardelijke gevan genisstraf en een geldboete van 100 gulden geëist. De 40-jarige bloemenkoopman C. L. tenslotte heeft voor R. in Rotterdam 31 kaartjes verkocht. Tegen hem was een maand voor waardelijke gevangenisstraf ge- eist, omdat de Officier van Justi tie aannam, dat deze verdachte .r:-irr (lioif (Van onze parlementaire redacteur) De positie van de Franse maar schalk Juin als opperbevelhebber van de NATO-strijdkrachten in Midden-Europa is gisteren ook in de Tweede Kamer ter sprake ge komen. Minister Beyen ver-wees naar de resolutie van de NATO-raad, waarin -diep leedwezen wordt uit gedrukt over de verklaring van de -maarschalk naar aanleiding van de E.D.G.. Ook Nederland heeft aan deze resolutie meege werkt. Over verdere maatregelen wordt nog overleg gepleegd. In dat stadium kon de bewindsman „Geen gelukkige uitgave zegt min. Cals (Van onze parlementaire redactie). Minister Cals beschouwt het „Bronnenboek" niet als de meest gelukkige uitgave van zijn depar tement. Zonder in een beoorde ling van de inhoud te treden dat moet een wetenschappelijk instituut doen verklaarde hij, Donderdag in de Eerste Kamer, dat hij zich van deze studie dis- tancieert. Hij aanvaardt echter de verantwoordelijkheid voor de uit gave. Uit deze uitspraak van de mi nister, uitgelokt door scherpe critiek van de heer Algra (A.R.), blijkt dat hij wel wat al te veel vertrouwen -heeft gesteld in het verantwoordelijkheidsbesef van de zeven wetenschappelijke institu ten, die het bronnenboek tezamen hebben opgesteld. Zond-er nader onderzoek heeft hij namelijk hel gezamenlijk product van deze in stituten d-oen uitgeven. De minis ter erkende, dat hij, als hij alles van te voren geweten zou hebben, een andere weg gevolgd zou zijn. Nu de uitgave echter het licht heeft gezien, meende de minister de verantwoordelijkheid er van te moeten aanvaarden. T-ooh scheen hij er niet van overtuigd te zijn, dat de critiek, die terecht op ver scheidene onderdelen van het „Bronnenboek" is uitgebracht, op het werk in zijn geih-eel van toe passing is. Hij -behield zich in deze een definitief oordeel voor, tot de rapporten en gegevens op nieuw zouden zijn onderzocht. Een dergelijk -onderzoek beloofde hij met kracht te zullen beoordelen. In het belang van de massa „jeugd" is het te hopen, dat dit onderzoek niet te lang o-p zich zal laten wachten. Zo-veel is thans toch wel zeker, dat het „Bron nen-boek" in zijn huidige vorm niet beschouwd kan worden als een aoceptabele -basis voor het geen nadere mededelingen d-oen. Aanleiding voor dit korte debat waren mondelinge vragen van de heer Goedhart (P.v.d.A.). De heer Goedhart wilde de minister de verklaring ontlokken, dat de po sitie van de maarschalk onhoud baar is geworden en dat hij geen juist inzicht heeft in de bevoegd heden van de NATO-raad ten op zichte va-n de door hem beklede functie. Minister Beyen hield zich voorhands echter in alle opzich ten aan genoemde resolutie. Op een nadere vraag van de heer Goedhart of het gebeurde de in stelling van een parlementair orgaan -binnen d-e NATO niet ac tueel maakt, antwoordde hij eveneens ontwijkend. De be- wind#man zei met een grapje, dat hij niet geloofde dat een parle ment in staat is om elke onge wenste verklaring van hoogge plaatste militairen te voorkomen. Ook van andere zijde werden twee vragen op hem afgevuurd. De heer Weiter wilde de -minister laten -zeggen, dat de kwestie Juin een personele aangelegenheid is De heer de Kadt (P.v.d.A.) wilde er vanuit gaan dat het dit niet is en dat ook -het Nederlandse parlement daarmee te maken heeft, de minister zei „als 't uit latingen betreft, die de richtlijnen van het NATO-beleid raken, doet het er weinig toe of het een per sonele aangelegenheid is of niet" niet geweten had dat de kaartjes ontwerpen van plannen ten be- vals waren. hoeve van de massajeugd. DE EERSTE AARDBEIEN! Op 7 April 1954 werden bij de Coöperatieve Vei lingvereniging „Zaltbom- mel en Omstreken" G.A. te Zaltbommel door de heer Joh. Vervoorn te Brakel de eerste aardbeien aangevoerd. Zij werden gekocht door de heer W. v.d. Horst te Utrecht voor de prijs van ƒ0.51 p. stuk. NEW YORK Het Gallup- Instiituut - een der bekendste Amerikaanse bureaux voor opi nie-onderzoek - rapporteert, dat de publieke opinie dit jaar zich voor het eerst tegen senator Mc Carthy heeft gekeerd. In Januari was 50 procent van de ondervraagden voor hem, 29 procent tegen en 21 procent „wist het niet". In de loop van Maart daalde het aantal sympathiserenden tot 46 procent, terwijl het aantal tegenstanders tot 36 procent steeg. Nu, drie weken later, blijkt 't aantal aanhangers van senator Mc Carthy slechts 36 procent te zijn, terwijl 46 procent tegen hem is, 16 procent houdt er geen mening op na. In het bijzonder in het Westen verloor Mr Carthy een groot aan tal sympathiserenden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 9