89 79! 57 NOORDHOLL AINDS i Regeringscoalitie tussen C.V.P. en socialisten Naar een veiligheidsverdrag voor Zuid oost-Azië Zware verliezen voor de Yietminh-r ebeilen odestof E model Katholieken verloren 14 zetels in het parlement5 in de senaat In het hartje van Parijs? Beroep op Joseph Laniel Dagblad voor Alkmaar en omgeving De goede kant uit Engeland en de E.D.G. Wordt Spaak formateur? Einduitslag voor de senaat Einduitslag voor de Kamer Mobilisatie in Vietnam lantel-Afdeling sest uitgebreide en de grootste ;n en modellen zijn kwoordelijk laag! Of/otmtc 75 ,J50 50 Einduitslag van Prov. Raden van Gaullistische ministers Engeland en Amerika nemen initiatief De oproep van Foster Dulles Wetsontwerp op cadeaustelsel De strijd in Indo-China Nieuwe aanval door Fransen met succes afgeslagen een gedistingueerd cachet Uw TAILLEUR. afbeelding toont U een ïl dat uitmunt door zui- lijn en perfecte afwer- Het is voorzien van ori- votmvttdt" binnenwerk lm 46 voor het MANTELPAK voorzien van j/aót" binnenwerk zéér elegant ook voor e maten. In licht marine, en bleugrijs. igewoon voordelig 38 t/m 50 jewild om zijn prettige chappen, is de nieuwe :of voor SWAGGERS. heeft een modern dessin. U kunt grijs, bleu of turquoise, bij C A 48 Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'l nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Dinsdag 13 April 1954 - 50e Jaargang - Nummer 13059 HET IS GELUKKIG niet de eer ste keer, dat de gezamenlijke grote katholieke sociale organi saties naar buiiten treden met een eensgezind standpunt. Dat was twee jaar geleden zo, toen het bekende complex vam maatregelen op belastinggebied aan de orde was. Ook toen hel> ben onze grote standsorganisa- ties gemeenschappelijk en eens gezind hun standpunt naar vo ren gebracht. Thans deden zij dat ten aanzien van het SER-advies inzake de nieuwe regeling van de verplichte ouderdomsverzeke ring. Daarmee zijn twee belangrijke dingen bereikt. Op de eerste plaats is 't theoretische bezwaar van de drie Tilburgse hooglera ren, tegen de wijze, waarop de definitieve ouderdomsvoorziening geregeld gaat worden, uit sfeer van de practijk weggenomen. Het heeft geen zin meer, de katholieke gemeenschap, sociaal en poEtiefc, lastig te vallen, met dit afwijkende standpunt, nu de ze grote groepen eensgezind hun houding hebben bepaald. In die tweede plaats is die eensgezindhed van dat standpunt verheugend tegen de achtergrond van de ontwikkeling der katho lieke eensgezindheid op 't open bare erf. Al geruime tijd moesit het als' een euvel worden be schouwd, dait er een katholieke eensgezindheid op het sociaal- economische terrein ontbrak, en meer nog, dat nog altijd achter wege bleef dat gemeenschappe lijke sociaal -economische pro gram. Hoe vaak is in het jongste verleden dit gebrek geschetst als een van de voornaamste redenen van die feilen der katholieke eensgezindheid op staatkundig gebied. Maatschappelijke eenheid en staatkundige eensgezindheid hebben elkaar nodig als brood en men mag met vreugde vaststel len, dat t nu tenminste met die maatschappelijke eenheid de goede kant uitgaat. Er moet nog verder worden gegaan, en wij weten ook, dat er met ernst wordt gewerkt aan het voorbereiden van verdere stap- Den, om tot dat maatschappelijke katholieke program te komen, waarover o.a. in het bekende eenheidsrapport van het Cen trum zulke verstandige dingen worden gezegd. Maar er is thans reden tot vreugde' en tevredenheid. Op een belangrijk gebied, dat reeds lang op het politiek veld ook speelde, hebben de verschillende maat schappelijke groepen der katho lieken elkaar gevonden. Nu moet de consequentie wor den getrokken voor de eensge zindheid op dat politieke veld, waar tenslotte de beslissing t.z.t. zal worden genomen. Wij weten het: dit SER-advies gaat ni"t van de socialistische en liberale gedachte van premievrij staatspensioen uit,, maar van de door de katholeiken en protes- tants-dhristelijken altijd verde digde gedachte der sociale ver zekering. welke de persoonlijke verantwoordelijkheid van de be trokkenen zoveel mogelijk in tact laat. De gezamenlijke katho lieke organisaties hebben zich daarmee niet alleen in algemene zin accoord verklaard, maar daar van ook openlijk getuigd. Evenals ten aanzien van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie, zal ook op het stuik der definitieve Ouderdomsvoorzie ning een gelukkig samenspel van sociale en politieke werkzaam heid in het katholieke volksdeel tot gunstige resultaten leiden voor het algemene welzijn. De gang van zaken van de laatste dagen bewijst opnieuw, dat wanr neer de katholieken één l'ijn trekken in practische sociale en I politieke werkzaamheid, 't door voeren van socialistische denk beelden kan worden voorkomen. Dat ging zo met de P.B.O.-wet en dat gaat nu zo met de Ouderdomsvoorziening. De goede kant op, in meer dan één opzicht. LONDEN, 12 April. Groot- Brittannië hoopt voor Zondag de voorwaarden voor zijn samen gaan met de E.D.G. bekend te maken, zo heeft het Foreig Of fice vandaag medegedeeld. Verwacht wordt, dat de minis ter van Buitenlandse Zaken, An thony Eden, dit Woensdag in het Lagerhuis zal doen, voordat dit op Paasreces zal gaan. Volgens welingelichte zegslieden heeft Groot-Brittannië aangeboden, dat eenheden van zijn leger en lucht macht op beperkte schaal zullen deelnemen aan het voorgestelde Europese leger. BRUSSEL, 12 April 1954 - Het feit, dat de Christelijke Volkspartij 14 zetels heeft verloren en de socialisten er 9 bij hebben gewonnen, heeft de politieke situatie in België tot de normale verhoudingen teruggebracht. De uitslag van de verkiezingen geeft in Brussel reeds voed sel aan vele geruchten, dat een samengaan van C.V.P. met de socialisten tot de grootste waarschijnlijkheden zal gaan behoren. Men meent n.l., dat de invloed van de vakbewegingen op de politiek van beide groepen van zulk een betekenis is, dat een gezamenlijk optreden van beide groepen onontkoombaar wordt. Vandaag kwam er een einde aan een bewind van vier jaar door de C.V.P., toen premier Jean van Houtte het ontslag van zijn regering bij Koning Boude- wijn indiende. De C.V.P. verloor 14 zetels in het Huis van Afge vaardigden en vijf in de Senaat, De einduitslag van de stemming voor de Belgische Senaat luidt: partij stemmen pet. nu in 1950 aantal zetels Katholieke Volkspartij 2.117.833 41.79 47.79 49 Socialisten 1.891.126 37.32 34.44 42 Liberalen 615.922 12.15 11.19 13 Communisten 172.026 3.39 4.81 2 Het Chr. Verbond van Volk en Vrijheid, de Liberaal Socialistische kartel, de Chr. Vlaamse Volksunie en andere partijen behaalden geen zetel. De einduitslag voor de Belgische Kamer luidt: terwijl de socialisten in de ka mers resp. 9 en 5 zetels wonnen. De talrijke lijsten van katho lieke dissidenten hebben de C.V.P. veel afbreuk gedaan bij deze ver kiezingen. De socialisten hebben stemmen gewonnen van vroegere communisten, maar blijkbaar ook van de C.V.P. De communistische invloed in het parlement is vrij wel verdwenen. Zij bezetten slechts vijf zetels in de kamer en twee in de senaat. De nieuwe samenstelling van thans 1950 zetels stemmen pet stemmen pet thans 1950 Socialisten 1.926.205 37.34 1.705.781 34.51 86 77 Lib. Soc. kart. 108.114 12.09 87.063 1.77 verdeeld C.V.P. 2.121.978 41.14 2.356.608 47.68 94 108 Liberalen 626.173 12.14 556.102 11.25 25 20 Communisten 184.098 3.56 234.541 4.74 5 7 Het Chr. Verb. v. Volk en Vrijheid en de Chr. Vlaamse Volksunie, afgescheiden van de C.V.P., behaalden beide een zetel. SAIGON, 12 April. Het jonge Vietnamese oorlogskabinet heeft vandaag een decreet uitge vaardigd, volgens hetwelk alle burgers tussen de 21 en 25 jaar onder de wapenen geroepen wor den, teneinde de communistische Vietminh rebellen te bestrijden. Voorts besloot het kabinet de meeste vrijstellingen van mili taire dienst ongeldig te verkla ren, teneinde dienstplicht zoveel mogelijk voor iedere burger ge lijk te maken. Verschillende krijgsraden zijn in het leven ge roepen om eventuele dienstwei geraars de deserteurs te berech ten. Tenslotte werd bij decreet aan alle burgers tussen de 18 en 45 jaar verboden het land te ver laten. OORLOGSMISDADIGER VRIJGELATEN BONN, 12 April. De Britse bezettingsautoriteiten in Duits land hebben vandaag de 49-jarige oorlogsmisdadiger Hermann Ka- gel wegens goed gedrag ont slagen uit de gevangenis te Werl en daardoor het aantal oorlogsmisdadigers. dat daar wordt vastgehouden, gereduceerd tot 69. Kagel werd in 1947 veroordeeld tot dertien jaar gevangenisstraf, omdat hij betrokken was geweest bij de moord op een geallieerde krijgsgevangene. het parlement maakt vier coali tie-regeringen mogelijk: socialis ten en liberalen, C.V.P. en socia listen, liberalen en C.V.P. of een onwaarschijnlijke coalitie van de drie partijen. Het is echter zeker, dat welke coalitie er ook gevormd zal wor den de Belgische buitenlandse po litiek of de politiek van Weste lijke samenwerking-Nato, E.D.G., K.S.G. en E.P.G., niet aangetast zullen worden. De toekomstige Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken zou zeer goed een oude rot in het vak kunnen zijn, Paul Henri Spaak, die nu burgemeester is. Het is mogelijk, dat hij de op dracht zal krijgen een kabinet te vormen, maar het is waarschijn lijker, dat hij boven het minis ter-presidentschap de voorkeur zal geven aan de portefeuille van Buitenlandse Zaken. De eind-uitslag van de stem ming voor de provinciale raden is: socialisten 261 zetels, winst 26, verlies 1: C.V.P. 330 zetels, winst geen, verlies 45; liberalen 80 zetels winst .11, verlies 3; communisten 10 zetels, verlies 1, winst geen: sociaal-liberaal kartel 7 zetels, gewennen 5. verlies geen en Vlaamse concentratie 6 zetels (nieuwe partij). De ook in ons land bekende draagbare radio, heeft een broertje gekregen: de fiets- radio. Voortaan zal men zelfs tijdens de fietstochtjes, of tij dens de ritjes van en naar kantoor, de radio niet behoe ven te missen. De fietsradio, bestaande uit een zeskrings- middelgolf ontvanger, die in een huls op het frame wordt bevestigd, een luidspreker, die een plaatsje vindt op het stuur en batterijen, die achter het zadel worden vastge maakt, is reeds in Duitsland te koop en kost daar 119.90 Mark. ANTWOORD AAN MOSKOU PARIJS, 12 April. De Westelij ke diplomaten, die werken aan een antwoord op de Russische nota over de Europese veiligheidstelsels, zullen waarschijnlijk een verzoek opstellen voor toelichting en verdere inlichtin gen over de Sowjet-voorstellen van 31 Maart. De Westelijke mogendhe den zulien waarschijnlijk in een nota antwoorden. PARUS, 12 April. De zeven Gaullistische ministers in het Franse kabinet hebben Maandagavond een beroep gedaan op premier Joseph Laniel om te protesteren tegen „de ontoereikendheid" der voorgestelde Britse band met het Europese leger. Zij hadden eerder geweigerd hun goedkeuring te hechten aan de nog steeds geheime bepalingen van het nieuwe verdrag t.a.v. de betrekking tussen de Europese verdedigingsgemeenschap en Engeland, aanvoerende, dat zulks hun steun aan het Europese leger zou inhouden. De Gaullistische ministers deel den de premier mede, dat zij de Britse voorstellen „te zwak" achten om te worden beschouwd als volledig tegemoetkomend aan de Franse verzoeken om nauwere Britse verbondenheid met de E.D.G. De Franse regering, aldus de Gaullistische ministers, kan daarom niet beweren, dat een van de vereiste voorwaarden voor bekrachtiging van het E.D.G.- verdrag is vervuld. De andere Franse voorwaarden zijn: regeling van het Saarpro- bieem en waarborgen van de Verenigde Staten. Van officiële zijde te Parijs wordt nog steeds volledige ge heimhouding betracht over bij zonderheden van Engelands be trekking met de E.D.G. Van wel ingelichte zijde is evenwel ver klaard, dat krachtens de nieuwe overeenkomst Britse eenheden op het vasteland onder hetzelfde commando gesteld zouden kunnen worden als E.D.G.-troepen. Engeland zou verder beloofd hebben, troepen op het vasteland te houden voor de duur van de huidige spanning en de E.D.G. te zullen raadplegen over een voor genomen terugtrekking. Verder zouden er ook Britse vertegen woordigers zijn in alle hoofd organen van de E.D.G., aldus werd van genoemde zijde ver klaard. De Gaullistische ministers wa ren eerder op een kabinetsver gadering in conflict gekomen met de minister van buitenlandse za ken, Bidault, die had verklaard, dat de nog geheime Britse voor stellen de samenwerking van Engeland met de E.D.G. zeer zouden versterken. Toen de Gaullistische ministers het bureau van Laniel verlieten, verklaarden zij, dat de Gaullis tische parlementsfractje Dinsdag bijeen zou komen om de situatie te bespreken. LONDEN, 12 April Engeland en Amerika zijn Maandag in principe overeengekomen om het initiatief te nemen tot een veiligheidsverdrag voor Zuidoost-Azië, dat communiotische ex pansie moet afschrikken, indien de conferentie te Genève er niet in zou slagen de vrede in Indo-CIiina te herstellen, aldus wordt uit diplomatieke kringen vernomen. Politieke waarnemers zijn van mening, dat het Franse kabinet geen beslissing heeft genomen aangaande het Britse plan voor Engelands betrekking tot de E.D.G., dat Dinsdag geparafeerd zou worden. Bidault zou er op staan, dat de regering een datum vaststelt voor het begin van het debat in het parlement over de bekrachtiging van het E.D.G.-verdrag voordat hij naar Genève gaat. Het kabi net weigerde echter een besluit te neimen toen vice-premier Teit- gen, een voorstander van de E.D.G., voorstelde, onmiddellijk een datum vast te stellen. Amerikaans atoomgeleerde geschorst? NEW YORK, 13 April. Naar wij vernemen zou dr J. Robert Oppenheimer, die indertijd de leiding had bij de vervaardiging van de eerste atoomlbom, door de Amerikaanse commissie voor atoomenergie zijn geschorst, han gende een onderzoek naar zijn betrouwbaarheid. Een voorlichtingsofficier van de commissie verklaarde, ge vraagd naar commentaar, „op dit ogenblik" niets te weten van Oppenheimer's schorsing. Dr. Oppenheimer heeft zich, op humanitaire gronden, heftig ver zet tegen de ontwikkeling van de waterstofbom. Hij zou er o.m. van worden beschuldigd in de jaren veertig veelvuldig contact te hebben ge had met communistische organi saties en communisten en oud- communisten te hebben aange steld in de werkplaatsen te Los Alamos. Noors schip verdwenen OSLO 12 April. De Noorse regering heeft vandaag Moskou inlichtingen gevraagd over een Noors schip voor de zeèhonden- jacht, waarvan wordt aangeno men, dat het Woensdag in de Witte Zee door de Russen opge bracht is. Volgens de reder van het schip was dit buiten de Russische territoriale wateren verdwenen, kort nadat een aantal Russische schepen in het gebied waren waargenomen. Het ontwerp voor een nieuw gebouw voor de Franse Natio nale Radio en de Televisie, is momenteel zo ver gevorderd, dat men het in maquette kan aanschouwen. Men is van plan het te bouwen aan een van de oevers van de Seine, in het hart van Parijs, welk idee hevige protesten heeft doen rijzen bij de Parijzenaars. Vooral de 18 verdiepingen 70 meter hoge centrale toren van het gedurfde ontwerp, kan bij hen geen goed doen. Waarschijnlijk zouden Enge land, Frankrijk, Amerika, Austra lië en Nieuw-Zeeland de voor naamste deelgenoten in het ver drag zijn. De Zuidoost-Aziatische landen en de Philippijnen zouden tot het verdrag kunnen toetreden. Deze overeenkomst werd bereikt tijdens de huidige besprekingen te Londen tussen de Amerikaan- en Britse ministers van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles en Anthony Eden. Dulles zal het voorstel Dinsdag te Parijs bespreken met de Franse regering. Het Westen zal echter geen formele waarschuwing tot de Pekingse regering richten in zake verdere communistische hulp in Zuid-Oost-Azië voor de con ferentie te Genève, zoals Dulles aanvankelijk voorstelde. Volgens welingelichte Franse kringen, is de Franse regering van mening, dat de mogelijkheid van „vereende actie" achter de hand moet worden gehouden als troefkaart voor het geval de Ge- neefse conferentie mislukt. De DEN HAAG, 12 April. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „regelen tot beper king van de vrijheid tot het aan bieden en verstrekken van ge schenken in verband met het uit oefenen van een bedrijf. Het be vat de voorstellen tot een wette lijke regeling van het cadeau stelsel. Wij komen hier mogen uitvoerig op terug. Stevenson geopereerd CHICAGO, 12 April. Adlai Stevenson, democratisch candi- daat voor de presidentsverkiezin gen van 1952, heeft vandaag met goed gevolg een operatie door staan, waarbij hem een nier werd weggenomen. Stevenson leed reeds gedurende twee jaar aan een nderaandoening. Franse ministers zouden Dulles eohter de verzekering geven, dat Frankrijk vastbesloten is Dien Bien Phoe te houden, wat het ook moge kosten. Een nederlaag al daar zou de Franse positie te Genève in grote mate verzwak ken en de Vietminh gelegenheid geven aan de conferentietafel te beweren, dat zij de overhand heeft in de Indochinese oorlog. Tunesische boeren gedood TUNIS. 12 April. Vanmor gen zijn in de buurt van Gafsa drie Tunesische boeren vermoord door een rondzwervende troep vogelvrijen. Gafsa ligt ongeveer 250 km ten Zuid-Westen van Tunis. De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, werd bij zijn aankomst in Londen begroet door Anthony Eden, Brits Minister van Buitenlandse Zaken (links). INDO-CHINA, 12 April In woeste gevechten van man tegen man hebben troepen van de Franse Unie vandaag met bajo netten, bandgranaten en messen een nieuwe aanval van de Vietminh op een sleutelpositie bij het fort Dien Bien Foe af geslagen. De verdedigers leden bij deze gevechten zware ver liezen. Bijna twee uur lang hebben de Fransen met de communisten ge- voohten in en bij de doorweekte loopgraven op een 375 meter hoge heuvel aan de Oostzijde van het fort. Toen de manschappen van de Vietminh zich terugtrok ken moesten zij honderden do den en gewonden op het slagveld achterlaten. De communisten heb ben voor de aanval op de heuvel vermoedelijk verscheidene batal jons gebruikt in een wanhopige poging een verloren uitgangspunt te heroveren voor een massaal offensief tegen het hart van het bastion, dat één kilometer van de heuvel ligt. De Vietminh heeft de heuvel stelling hard nodig, omdat zij het dichtst bij het centrum van de vlakte van Dien Bien Foe ligt. Toen de Vietminh-manschapppn vandaag tegen de heuvel opstorm den werden hun gelederen gedund door een moordend vuur van tanks en veldartillerie. De Viet- minhmannen sprongen in de loop graven en begonnen met hun vlijmscherpe bajonetten op de verdedigers in te slaan. Zij moes ten vechten tegen die manschap pen van het Franse vreemdelin genlegioen, dat voornamelijk uit Duitsers bestaat. Terugtocht De verdedigers stelden iedere Vietminhsoldaat buiten gevecht en trokken vervolgens over de top van de heuvel heen. De Viet minh moest onder deze onver wachte moordende aanval terug trekken en werd hoe langer hoe verder van de helling afgejaagd. De heuveltop en de reeks lange, slingerende loopgraven, die de Vietminh als uitgangsbasis voor hun aanval op het hart van het fort hadden willen gebruiken, waren toen vast in handen van de Fransen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1