Fransen niet voldaan over Britse E.D.G.-voorstellen De Vietminh rukt sterk op Goedkope Paaseieren Dagblad voor Allernaar en omgeving Geen wezenlijke waarborgen voor Frankrijk? Een jaar gevangenisstraf voor schrijver van „Don Camillo" AMERIKAANSE WAARBORG VOOR E.D.G. VERWACHT Derde grote aanval wordt voor Zondag verwacht Onnodig ongerust Militaire kringen ontevreden Wagen botste tegen boom R.T.C. op 18 Mei? Nog twee dagen kievitseieren Militaire missies in Berlijn Frankrijk en het E.D.G.-debat Wegens belediging van De Gasperi Navo-antwoord op Russisch verzoek Oost-Duits verzoek aan de Paus Handhaving troepen in Europa zolang agressie dreigt Belangrijk landingsterrein bezet NOORDHOLLANDSj Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.51 per week, ffl inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. m f§ Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Vrijdag 16 April 1954 - 5öe Jaargang - Nummer 13062 PARIJS, 15 April In Franse militaire kringen is men van mening dat de door Groot-Brittannië gedane voor stellen tot samenwerking met de E.D.G. géén wezenlijke waarborgen voor Frankrijk inhouden. Volgens deze kringen houdt de bepaling, dat de samenwerking tussen de Britse en de E.D.G.- strijdkraohten in Europa onder hevig zal zijn aan overwegingen op het gebied der logistiek (troe pen-verplaatsingen, uitrustings vraagstukken e.d.) en dat Groot- Brittannië niet voornemens is. zijn bewapening en uitrusting in overeenstemming te brengen met die der E.D.G.-staten. Er wordt voorts op gewezen dat, terwijl Britse officieren in alle geledingen van de in te stel len Europese generale staf zullen worden gedetacheerd. Gr.-Brittan- nië in feite niet verplicht zal zijn zijn militaire geheimen met de E.V.G.-landen te delen. Nog meer critiek Men heeft in Franse militaire kringen ook critiek op het Britse voorstel voor het beschikbaar stellen van stafofficieren en in structeurs. „West-Duitsland zal dit gaarne aanvaarden en het houdt de mogelijkheid in dat de Westduitse troepen met Britse vliegtuigen, wapens en ander oorlogsmateriaal zullen worden uitgerust, hetgeen ten voordele zou strekken van de Britse bewa- peningsindustrie", menen deze kringen. Tenslotte acht men bet m Franse militaire kringen veelbe tekenend dat Groot-Brittannië heeft voorgesteld een divisie ge- Drie Bosschenaren ernstig gewond OLDENZAAL Gistermiddag is op de rijksweg van Oldenzaal naar Denekamp een auto met vijf personen, vermoedelijk als ge volg van een defect aan de stuur inrichting, in volle vaart tegen een boom gereden. De botsing was zo hevig, dat het voorste gedeelte van de wa gen geheel werd ingedrukt. De gevolgen waren vreselijk. Drie van de vier inzittenden werden zo zwaar gewond, dat zij van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden werden voorzien. Het waren een zwager, een tante en een neef van mevr. S. uit 's Her togenbosch, die de wagen be stuurde. Mevrouw S. zelf en haar 15 jarig dochtertje kwamen er beter af. Zij waren echter danig overstuur. Alle slachtoffers, die op weg waren naar Duitsland, kwamen uit 's Hertogenbosch. Egalisatieregeling eierbriketten 's-GRAVENHAGE, 15 April. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat besloten is met in gang van 1 Mei a.s. de egalisatierege ling te handhaven voor eierbriketten die ongeveer een kwart van het huisbrandverbruik uitmaken, terwijl voor de overige huisbrandsoorten de prijs- en vrachtegalisatie komt te vervallen. Binnenkort zullen nadere mededelingen omtrent de per 1 Mei van kracht wordende eierbriketrege- ling volgen. Nederlands voorstel WILLEMSTAD, 15 April (ANP) De Regeringsraad van de Antil len heeft een telegram van de Nederlandse Regering ontvangen, waarin deze voorstelt de Ronde- Tafelconferentie met de Antillen en Suriname 18 Mei a.s. te doen beginnen. Het Nederlandse voorstel wordt thans door de Antilliaanse delega tie besproken. Osservatore Romano keurt waterstofbom af VATICAANSTAD 15 April. De Osservatore Romano van 13 April bevat een hoofdartikel, dat tot titei draast „Beschaving der angst" en dat handelt over de waterstofbom en alle andere ver schrikkelijke wapenen van de moderne oorlogvoering. In dit ar tikel wordt niet slechts de water stofbom veroordeeld, doch ook alle andere gevolgen van het af keren der wereld van Christus en van de leer der Kerk vechtswagens ter beschikking van het voorgestelde Europese leger te stellen. Er wordt in dit ver band op gewezen dat reeds drie Britse tank-divisies in West- Duitsland zijn gelegerd. Volgens deze kringen beoogt Engeland met zijn voorstel eerder tot een nauwe samenwerking met onder steunende Westduitse troepen te komen, dan dat het streeft naar een militaire samenwerking op gelijke voet met de zes landen, die tezamen de Europese verde- digingsgemeenschap moeten in stellen. Japanse senator gearresteerd TOKIO 15 April. Takenori Katoh, een liberaal lid van de Japanse senaat, is gearresteerd in verband met de politieke om koopschandalen. Woensdag wer den twee leden van de Kamer, behorend tot de liberale partij van premier Josiida, gearresteerd. BARNEVELD, 15 April Er was vandaag te Barneveld een grote vraag naar kievitseieren. De aanvoer was echter niet zo groot als omstreeks deze tijd van het jaar verwacht mocht wor den. Dit was een gevolg van het koude weer. Er waren veel koop lieden, die nog voor de Pasen hun bestelling moeten afleveren, en het gevolg er van was een drukke handel. De handel in kie vitseieren is spoedig afgelopen, omdat er alleen deze week nog naar gezocht mag worden. De totale aanvoer werd deze morgen op ca. 1800 geschat. De prijzen liepen uiteen van f0.250.40, maar over het algemeen werd er f0.30 tot 0.35 per stuk betaald. Meisje spelenderwijs onder auto ROTTERDAM, 15 April. Van middag was een 3-jarig meisje aan het spelen voor de ouderlijke woning te Rotterdam, toen ze dé straat op rende. Het meisje liep tegen een vrachtauto en werd overreden door een der wielen van de oplegger. Zij was vrijwel op slag dood. BARNEVELD, 15 April. Hoe wel de prijzen van de eieren wel iets gestegen zijn als gevolg van de grote aankopen door de handel met het oog op de komende Paas dagen, zijn de eieren toch bijna nog twee centen goedKoper dan to de twee voorgaande jaren. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat sinds de afschaffing van de kui kenbon vorig jaar door de pluim veehouders een belangrijk groter aantal kippen gehouden wordt, waardoor de aanvoer van eieren aanzienlijk gestegen is. Deze prijs daling valt nog meer in het oog als men bedenkt dat heel veel pro ducten als gevolg van de algeme ne loonsverhoging gestegen zijn. De Barneveldse markt noteerde de afgelopen jaren de volgende gemiddeld betaalde prijzen: 17-4-'52 f 13.60 per 100 stuks. 16-4-'53 f 13.45 per 100 stuks. 15-4-'54 f 11.75 per 100 stuks eie ren van 61 gram, waarvan de kiloprijs resp. was f2.23, f2.20 en f 1.92. moeten zich wenden tot Oost-Duitse regering BERLIJN, 15 April. De Rus sen hebben vandaag officieel de Westelijke militaire missies in Berlijn meegedeeld, dat zij van nu aan zich rechtstreeks moeten wenden tot de communistische regering van Oost-Duitsland, dat kort geleden, door de Sowjet Unie tot een „souvereine staat" uitge roepen werd. De Russische hoge commissaris, Vladimir Semjenov, heeft soort gelijke nota's gezonden aan de noofden van de militaire missies, die geaccrediteerd zijn bij de voormalige geallieerde controle- raad. De Russische nota werd gepu bliceerd door het officiële Oost- Duitse persagentschap A.D.N. Het agentschap deelde mee, dat de nota overhandigd werd aan de hoofden van de militaire missies van Nederland, België, Australië, Canada, Denemarken, Grieken land, Luxemburg, Joegoslavië en andere staten die geaccrediteerd zijn bij de voormalige geallieerde controleraad. PARIJS, 15 AprU. Het Fran se kabinet heeft vandaag beslo ten, de Nationale Vergadering op 18 Mei te vragen een datum vast te stellen voor het debat over de bekrachtiging van het E.D.G.- verdrag mits tegen die tijd een overeenkomst over de Saar- kwestie is bereikt. Voor- en tegenstanders van het Europese leger hebben de afge lopen dvie dagen een zenuwen oorlog gevoerd over de kwestie van het vaststellen van deze datum. De Gaullistische ministers dreigden zich uit de regering te zullen terugtrekken, als er thans een datum werd vastgesteld. De leden van de M.G.P. betoogden, dat er iets moest worden gedaan om een eind te maken aan de eindeloze vertraging. Het besluit, dat het kabinet vandaag heeft senomen. was een compromis, dat kennelijk door president René Coty is uitgewerkt. Als alle voorwaarden, welke premier Joseph Laniel heeft ge steld, tegen die tijd vervuld zijn. wil minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, naar ver luidt het debat op 25 Mei ge- ooend zien. BAO DAI TWAALF UUR TE LAAT IN PARIJS PARIJS, 15 April. Bao Dai, het staatshoofd van Vietnam, is vandaag in Parijs aangekomen, twaalf uur te laat om een onder houd te hebben met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles. Wat Bao Dai gedaan heeft tus sen zijn vertrek in een snelle auto uit Cannes gistermorgen en deze morgen, schijnt niemand te weten. De afstand van Cannes naar Parijs is 1000 km. Bao Dai is Zondag in Cannes aangekomen in verband met de huidige onder handelingen tussen zijn regering en Frankrijk over de voorwaar den van onafhankelijkheid voor Vietnam. KARWEITJES VOOR DE MINISTER 's-GRAVENHAGE, 15 April. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr J. M. L. Th. Cals, zal Dinsdag 20 April a.s. de derde actie ,,'n Heitje voor 'n karweitje" van de vier Nederlandse Padvin ders-organisaties officieel openen. Padvinders en padvindsters zullen daartoe 's morgens om kwart over acht naar het ministerie marcheren, waar de minister een kabouter, een gids, een welp en een verkenner eni ge karweitjes zal opdragen. Hierme de zal de actie officieel begonnen zijn. Welke karweitjes de jongens en meisjes moeten verrichten is nog een verrassing. ONDERSCHEIDING VOOR KONINGIN JULIANA LONDEN, 15 AprU. Koningin Ju liana zal volgende maand tijdens haar bezoek aan Londen het hoogste eer bewijs van het 600-jaar oude gilde van de timmerlieden ontvangen. Zij zal in een korte plechtigheid, waar bij de Nederlandse ambassadeur te Londen, mr D. U. Stikker, en de bur gemeester van monden, Sir Noël Bo- water aanwezig zullen zijn, tot ere lid van het gili'i benoemd worden. Veldmaarschalk Montgomery is het enige andere erelid van het tjm- mergilde. Communistische partij in Texas verboden AUSTIN (Texas), 15 April. Gou verneur Shivers van Texas heeft vandaag een wetsontwerp getekend op grond waarvan de communisti sche partij en andere revolutionnaire organisaties in de staat Texas met onmiddellijke ingang verboden wor den. MILAAN, 15 April Giovan ni Guareschi, de bekende auteur van de „Don Camillo" boeken, is vandaag tot één jaar gevangenis straf veroordeeld wegens belas tering in zijn tijdschrift van oud premier Alcide de Gasperi. Guareschi heeft in zijn week blad „Candido" een z.g. foto- copie afgedrukt van een brief, welke, volgens hem, in 1944 door de Gasperi geschreven was om de geallieerden te vragen Rome te bombarderen om een opstand tegen de nazi's en fas- Op 26 April a-s. zullen Konin gin Ingrid en Koning Frede- rik van Denemarken voor ee n driedaags bezoek aan Ne derland, in Amsterdam arriveren. De vorst en vorstin zul len, als gasten van Koningin Juliana en Prins Bernhard, hun intrek nemen in het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam. Een statieportret van het Deense Koningspaar. cisten uit te lokken. De Gasperi heeft verklaard, dat de brief gefingeerd is en diende een aanklacht wegens laster in. Hij vroeg één lire schadevergoeding. De rechtbank heeft Guareschi verder veroordeeld tot een boete van 100.000 lire, 200.000 lire proceskosten en één lire scha devergoeding. Het vonnis werd in een volle en aandachtig luisterende rechtszaal voorgelezen. Buiten wachtten honderden mensen op de uitslag. Onder hen waren aanhangers van Guareschi, die blijkbaar een demonstratie te gen de Gasperi van zin waren. De vroegere premier, die ge vraagd had, dat Guareschi slechts tot een symbolische boete van één lire veroordeeld zou worden, verliet het gebouw ongemerkt door een achterdeur. Guareschi, een monarchist, heeft beweerd, dat de brief ge schreven was aan lt. kol. Bon ham Carter van het Britse leger. Bonham Carter, nu een 46 jaar oude Londense zakenman, ge tuigde tijdens het proces vóór De Gasperi en verklaarde, dat hij nooit met De Gasperi ge correspondeerd had. Voorwaarden onaanvaardbaar voor het Kremlin PARIJS, 15 April De perma nente Noordatlantische Raad heeft overeenstemming bereikt over het gezamenlijke antwoord, dat zal worden gegeven op de Russische nota van de vorige maand, waarin de Sowjet-Unie tot mogelijke toetreding van de Navo verzocht. In de antwoordnota, die vol gende week zal Wbrdcii overhan digd. zal er naar va-luidt op worden gewezen, dat de Sowjet- Unie om lid van de NAVO te worden, zou moeten voldoen aan voorwaarden, die of onverenig baar met het tegenwoordige Sow- jetregiem of onaanvaardbaar voor het Kremlin moeten worden geacht. CHARLIE CHAPLIN 65 VEVEY, 15 April. Charlie Chaplin zal morgen zijn 65ste ver jaardag vieren. Hij zal morgen per auto, in gezelschap van zijn vrouw, uit Vevey vertrekken, om een paar dagen vacantie in het buitenland door te brengen. Aanvankelijk zou de beroemde acteur in het begin van de week vertrekken, maar tengevolge van een lichte ongesteldheid moest dit enige dagen uitgesteld worden. TurkijeJoego-Slavië vormen alliantie ANKARA, 15 April. Joegoslavië en Turkije zijn tot een voorlopig be sluit gekomen om een alliantie te vormen, waaraan militaire verplich tingen verbonden zijn. BERLIJN, 15 April De Oost- duitse plaatsvervangende premier Otto Nus'ühke, heeft een telegram aan de Paus gezonden met het verzoek stappen te doen tot be ëindiging van alle experimenten met de waterstofbom. Nuschke verzoekt de Paus het daarheen te leiden, dat de grote mogend heden in onderhandeling treden teneinde het gebruik van atoom energie tot vredelievende doel einden te beperken en haar ge- I bruik voor wapens te verbieden. WASHINGTON Van gezaghebbende zijde is vernomen dat de re- gering-Eisenhower spoedig waarschijnlijk vandaag een verkla ring zal uitgeven, inhoudende dat de thans op het Europese vasteland gelegerde Amerikaanse strijdkrachten aldaar in hun huidige sterkte zullen worden gehandhaafd, „zolang de communistische bedreiging aanhoudt". Van officiële zijde weigerde men rechtstreekse mededelingen te doen over de inhoud van de verwachte Amerikaanse waar borg. Een dergelijke waarborg zou, tezamen met de voorgestelde Europese verdedigingsgemeen- schap, in nauw verband staan tot het Noordatlantische verdrag. C7 HANOI, 15 April Het Franse opperbevel heelt vanavond bekend gemaakt, dat de troepen van de Vietminh er in geslaagd zijn zich in te graven in het Noordelijk deel van het belangrijkste landingsterrein van het fort Dien Bien Phoe, slechts 800 meter van het centrum van het bastion. Er schijnt weinig twijfel aan te bestaan dat de Vietminh-gene- raal Wongyuen Giap binnenkort zal proberen zijn derde grote aanval te doen, vermoedelijk voor Paaszondag. Ter voorbereiding hiertoe, bracht hij duizenden ver se soldaten naar de heuvels rond om het bastion en stuurde hij sterke patrouilles uit, die tracht ten de Franse stellingen binnen te dringen en de weg te effenen voor een massieve infanterie- aanval De Fransen slaagden er bij vroegere pogingen in de Vietminh van het landingsterrein te ver drijven en vanavond hadden zij hoop het weer te kunnen doen en de verbindingen tussen de oostelijke en de westelijke defen siesectoren te herstellen. Reeds vanavond werden de rebellen zwaar bestookt vanuit de lucht, door de artillerie, door tanks en de infanterie, om ze uit de loop graven te verdrijven. Inmiddels heeft de Amerikaan se luchtmacht medegedeeld, dat ongeveer één eskader transport vliegtuigen van het type „Flying Boxcar Cl 19" uit Japan naar de Philippijnen zullen worden over gebracht. van waar uit zij zullen helpen bij de bevoorrading van de Franse strijdkrachten in Indo- China. De vliegtuigen hebben voorheen dienst gedaan bij de bevoorrading van Zuid-Korea. Zij zullen ongeveer twee maanden op de Philippijnen bl ij ven Amerikaanse regeringswoord voerders hebben immer staande gehouden dat het bekrachtigen van het EDG-verdrag door de zes betrokken landen en de inwer kingstelling der Europese verde- digingsgemeensichap de best denk bare waarborgen zouden zijn voor het handhaven der Ameri kaanse strijdkrachten in Europa, daar het voorgestelde Europese leger in de practjjk nauwe en blijvende samenwerking in NAVO -verband van Britse, Amerikaan se en EVG-legers met zich zou brengen. FABRIEK IN BRAND GESTOKEN De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaken te gen de 33-jarige chef-wasser T. T. uit Wormerveer en de 42-jarige fabrikant J. W. S. uit Koog aan de Zaan. T. werd er van verdacht in de namiddag van 10 December van het vorige jaar een wasserij van vodden, gevestigd in een oude kaasfabriek te Jisp, i-n brar^d te hebben gestoken. De andere'ver dachte was uitlokking tot dit misdrijf ten laste gelegd. Veer tien dagen geleden was tegen T. een gevangenisstraf van anderhalf jaar en tegen S. een gevangenis straf van drie jaar geëist. De rechtbank veroordeelde de fabri kant tot twee jaar gevangenisstraf en de chef-wasser tot een gevan- gestationneerd genisstraf van een jaar en drie maanden. IN HAAR UITGAVE voor de a.s. verkiezingen van de Provinciale Staten maakt de Partij van de Arbeid, afdeling Werkgemeen schap voor Katholieke socialisten, zidh naar onze mening onnodig ongerust over „Weiter als sym bool", zoals de titel van het hoofd artikel luidt. Voor ons zou er meer reden tot onrust zijn, om enkele andere redenen. Zo bijv., dat dit extra- verkiezingsnummer, dat thans ook in ruime mate onder het goede roomse volk van het platteland wordt verspreid, zich meester maakt van het devies van Sohaep- man, „Credo Pugno", Ik geloof, dus ik strijd. Dit devies is n.l. van Schaepiman, die zijn hele leven gestreden heeft voor de eenheid der katholieken, ook op staat kundig gebied! Een ander bezwaar onzerzijds is, dat onder de bescherming van deze, ten onrechte toegeëigende leuze, een blad verspreid wordt, dat door de grote titel „De Katho liek", met daaronder in veel klei nere letter „in de partij van de arbeid", de indruk wekt, alsof het een blad is van en voor alle katholieken, wat per sé niet het geval is. Maar dit is nog het voornaam ste niet. Het voornaamste is, dat het artikel, zo juist genoemd, zich niet, zoals men zou denken, in het bijzonder tegen de partij van de heer Welter richt, maar tegen de K.V.P. Welter wordt n.l. beschouwd als het symbool van de conserva tieve krachten in de K.V.P. Hier wordt dus, en dat wordt ook ver der uitgewerkt, de tegenstelling progressief-conservatief, gemaakt, die niet onder tafel te werken zou zijn, zoals bet artikel in „De Katholiek in de P.v.d.A." be weert Wij beweren echter, dat die te genstelling zo niet bestaat. In andere zin is ze er natuurlijk enigermate wel, maai' als deze ook een p a r t ij als de K.V.P. zou benadelen, wat moet het dan met de._.Partij van de Arbeid? Deze is er nog veel slechter aan toe. Zij mist niet alleen het voor naamste, de principiële binding der aangeslotenen, de eenheid van levensbeschouwing, maar ook, minstens zo erg als in de K.V.P., de eenheid van politieke opvat ting in de partij en als partij. Wij hebben daarop al herhaal delijk gewezen. Er was ook daar ernstig meningsverschil in de Indië-politiek, er was hoogstaand meningsverschil in de kwestie van de Europese Defensie-Gemeen schap, in de regeling van de ge zinspolitiek, in het humanisme. Zo dat de vraag 'hoogst-actueel is, of Ruijgers nu het symbool is van de P.v.d.A. of Jonkman, die in de Eerste Kamer tegen de E.D.G. st 'mde, of Evert Vermeer, die het humanisme propageert, of de oude tegenstanders tegen de gezinspolitiek, die onder de druk van de K.V.P. tenslotte zijn bij gedraaid. Wij ontkennen meningsverschil len onder katholieken niet, zelfs erkennen wij hun aanwezigheid in de K.V.P. Maar zij beletten ons niet, als_ partij in principiële dingen één te zijn en in politieke zaken praten wij dat dan onder elkaar uit. Over de positie van Weiter, die thans trouwens buiten de K.V.P. staat, behoeft de P.v.d.A. zich niet ongerust te maken. Vooral niet, nu ze zelf zo veel zorg moet hebben over socialisten, die wel in de Partij van de Arbeid zijn.. De foto toont de één-persoons XA-6 „Buck Private" helicopter met straalaandrijving, die in de V.S. wordt beproefd op deugde lijkheid voor het leger. Zü. die een demonstratievlucht van heli copters van dit type (één of twee persoons) hebben bijgewoond, spreken zelfs van een te ver wachten omwenteling in het le ger, wanneer deze toestelletjes in gebruik zouden worden geno men. Ze worden n.l. gezien als de opvolgers van de parachutes.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1