Russische vrouw roept hulp in van Ver. Naties Witte slagers jas inbreker noodlottig „Wij houden ons hier niet bezig met ontv KLM brengt Nederlandse lente over hele wereld Wee de niet-Mohammedaan, die binnendringt. Hem ivacht de dood" Explosie van pantoffelheld Pim Muller - ten grave sportpionier - gedragen Vrijdag 16 April 1954 Pagina 5 Breng mijn man terug... Hartstochtelijk beroep op de gehele Vrije Wereld GEPOOGD VROUW VAN LEVEN TE BEROVEN? Schenkel en Schouten niet uitbewezen Eis: twee jaar Na val van 15 meter nog ongedeerd SmyslovBotwimiik weer gelijk Ned. B-lioekeyteam verslaat Sehotse dames Belgische basketbalspelers mochten niet naar Nederland NEDERLANDS HOCKEY- ELFTAL TEGEN GROOT-BRITTANNIë TAXICHAUFFEUR ZWICHTTE NIET VOOR DE VERLEIDING Alaslrini in Den Haag geweken Australische premier Menzies: „PETROF IS KERNGEZOND" GEEN ENGELS, GEEN ENGELS.... Zaak tegen Berkelse arts uitgesteld Schandalig optreden van twee scholieren Korreltjes Spelende kinderen door onto gegrepen Twee ernstig gewonden FRANKFORT, 15 April De vrouw van de Dinsdag door de com munisten in Berlijn ontvoerde dr. Alexander Troechnowitsj heeft vandaag de hulp van de V.N. ingeroepen. Zij heeft in een telegram aan Dag Hammarskjold, de secretaris generaal der V.N., om hulp gevraagd om haar 61 jaar oude echtgenoot terug te krijgen. Met tra nen in de ogen vertelde zij op een persconferentie, dat zij ervan overtuigd was, dat communistische agenten haar echtgenoot weg gevoerd hadden uit een particulier huis in West Berlijn. Zij toonde twee brieven van haar echtgenoot, welke op 12 en 13 April gepost waren en, waar in ihij sprak van zijn plannen orn spoedig naar West-Duitsland te komen om een boek te schrijven en dan naar de V.S. en Engeland te vertrekken voor een aantal lezingen over Rusland. „Ik weet niet, wanneer ik zal komen, maar waarschijnlijk eind van deze maand", zo stond in één brief. De brief van 13 April was door een West-Berlijns post kantoor om 18 uur afgestempeld, enige uren voor de verdwijning. De West-Berlijnse politie heeft ontdekt, dat dr. Troechnowitsj op de bewuste avond een bezoek gebracht had aan een vriend, Heinz Glaeske, afdelingsvoorzitter van een Duitse organisatie van teruggekeerde Duitse krijgs gevangenen. Mevr. Troechnowitsj zei, dat haar man Glaeske, „die een uit stekende indruk maakte", onge veer een half jaar geleden had leren kennen, toen hij aanbood te regelen, dat Troechnowitsj zou kunnen spreken met Duitse re- patriërenden uit de Sowjet Unie. Troechnowitsj, een doctor in de medicijnen, is een lid van de uitvoerende raad van de N.T.S., een Russische verzetsbeweging, welke het communistische bewind wil doen sneuvelen. De beweging beweert verbindingsmannen in het Russische leger te hebben. Een woordvoerder van de ROTTERDAM, 15 April De officier van justitie bij de Rotter damse rechtbank heeft een ge vangenisstraf van vijf jaar met aftrek geëist tegen de 53-jarige fabrieksarbeider A. B. uit Rot terdam, die volgens de dagvaar ding getracht zou hebben zijn vrouw van het leven te heroven. Voor de rechtbank vertelde hij zeven jaar geleden te zijn ge trouwd met de vrouw. Het hu welijk was niet gelukkig en na ongenoegen had de man in Fe- hmari zijn vrouw verlaten. Op 13 Februari j.l. ging hij zijn vrouw weer bezoeken om te po gen het weer met haar eens te worden. Het echtpaar kreeg ech ter ruzie en toen zou hij zijn vrouw bij de keel hebben ge grepen en een of meer vingers in haar keel hebben gestoken. „Ik was overspannen en wist niet wat ik deed", zo sprak de man, die zei niet de bedoeling te hebben gehad haar te doden, „want ik hield zielsveel van mijn vrouw". Zij vluchtte naar een buurman en de politie w-y-d ge waarschuwd. De officier meende, dat ver- darhtp zich had schuldig gemaakt aan noging tot doodslag, doch hii wilde rekening houden met een verminderde toerekeningsvat baarheid van verdachte. Mr. S. Ivens, de raadsman van verdachte, meende, dat hier van een effeottoestand van verdachte kon worden gesproken. Pleiter sprak van „de explosie van de pantoffelheld", die niet naar zijn klaverjascluto mocht, geen hondje mocht houden, zelfs niet met zijn benen over elkaar mocht zitten, omdat zijn costuum dan sleet. Het feit mag de man niet wor de" aangerekend en volgens de raadsman zou er ontslag van re'''«vervolging moeten volgen. Uitspraak over veertien dagen. DJAKARTA, 15 April De secretaris-generaal van het mini sterie van Justitie, Mr. Bcsar, heeft tegenover Pi Aneta ont kend, dat de heren Schenkel en Schouten, resp. bedrijfslei der en zaalchef van hotel „Sa voy Homann", die onlangs bij een razzia in Bandung werden aan gehouden, zijn uitgewezen. Hij zei, dat ten aanzien hier van nog geen beslissing is ge nomen en dat het volstrekt nog niet zeker is, of het hier een uit wijzingskwestie betreft. Mr. Be- sar zeide. dat van beide heren de immigratiepapieren zijn verlo pen en dat het niet bekend is, of de betrokkenen reeds een ver zoek tot verlenging van de be- drijfsvergunning hebben inge diend. Op een vraag van Pi Ane ta, of de verblijfsvergunningen, indien de betrokkenen hierom zouden verzoeken, al dan niet verlengd zouden worden, ant woordde Mr. Besar, dat hij dit niet kon mededelen. Er zal spoe dig een beslissing genomen wor den. N.T.S., welke de persconferentie organiseerde, zei, dat dr. Troech nowitsj de leiding had van een West-Berlijns ontvangsteen trum voor Russische vluchtelingen. Hij zei, dat dr. Troechnowitsj geen toegang had tot het geheime ar chief van de N.T.S. „Bij zijn ontvoering kan hij hoogstens legitimatiepapieren en een klein notitieboekje met enige telefoonnummers bij zich gehad hebben", aldus één functionnaris van de N.T.S. Hij voegde hieraan toe, dat „de rol van Glaeske het duistere punt in de gehele zaak was. Mevr. Troechnowitsj werd verscheidene keren uitgenodigd haar echtgenoot te vergezellen naar het huis van Glaeske. Mis schien lag het in het voornemen haar ook te ontvoeren, zodat de bewering, dat hij zich vrijwillig in Oost Berlijn gemeld had, aan nemelijker zou klinken". Mevr. Troechnowitsj heeft ook telegrammen gestuurd aan de drie geallieerde hoge commissa rissen in West Duitsland. Verder heeft de N.T.S. telegrammen ge stuurd aan Paus Pius XII, Pre sident Eisenhower, premier Chur chill en de Franse premier Jo seph Laniel. De organisatie heeft verder een beroep op de Zwitserse bonds regering gedaan „in verband met deze verschrikkelijke misdaad" de toegang te weigeren aan de Sowjet delegatie, welke de vol gende week de Geneefse confe rentie zal bijwonen. ROTTERDAM, 15 April. In de rechtszaal van de Rotterdamse recht bank te Rotterdam stonden vanoch tend twee kisten, inhoudende zuur- stofcylinders en een snijbrander. Deze hadden enige tijd geleden dienst moeten doen om de brandkast van een slagerij in de Zwart Janstraat open te branden. Maar zover is het niet gekomen, omdat de daders op heterdaad werden betrapt. Zij wisten: te ontsnappen, doch de 47-jarige scheepstimmerman J. W. van der V. uit Rotterdam werd twee dagen later in de kraag gegrepen. Vanochtend had hij zich voor de Rotterdamse rechtbank te verant woorden. Hem was ten laste gelegd met een onbekende te hebben afge sproken de kraak te plegen. Om „als slager" binnen te kunnen komen zonder argwaan te wekken vroeg de onbekende een witte jas te leen, die van der V. kreeg van de 38-jarige beddemaker J. T. H. uit Rotterdam, die zich eveneens had te verantwoor den. H. zou op de avond van de voor genomen inbraak op de uitkijk staan en van der V. in de omgeving van de slagerij ontmoeten, doch toen hij een oploop zag, zonk hem de moed in de schoenen en ging naar huis. De administrateur van de slagerij die op de bewuste Zaterdagavond een kijkje kwam nemen, zag iemand bezig met de brandkast. Hij verliet de slagerij weer en ontmoette een agent, die de recherche waarschuw de. Toen de rechercheurs kwamen waren de vogels gevlogen, doch de witte jas was voor een raam gehan gen. Er stond een wasnummer in en via een onderzoek bij diverse wasse rijen kwam de politie terecht bij een kapper, die de jas had uitgeleend. Hij wist aan wie en zodoende kon de re cherche de zaak tot klaarheid bren gen en beide verdachten inrekenen. De officier van Justitie zei niet te kunnen bewijzen, of V. had gewerkt met de snijbrander, doch zag van der V. schuldig aan poging tot medeple- gen van de inbraak. H.'s rol is van ondergeschikte aard, aldus de offi cier, die tegen van der V. een gevan genisstraf eiste van twee jaar met aftrek. De eis tegen H. was anderhalf jaar met aftrek. Op grond van de persoonlijke omstandigheden vroe gen de raadslieden clementie. Uitspraak over veertien dagen. IËBÉ Voor de eerste maal in de geschiedenis, is men er in ge slaagd de beroemde St. Gott- hard-pas, die Noord met Zuid-Zwitserland verbindt, vóór de Paasdagen open te stellen voor het verkeer. Het zachte weer heeft dit histori sche feit mogelijk gemaakt. Tussen hoge sneeuwmuren, langs een smalle weg, moet het verkeer zich een pad naar boven banen- PARIJS, 15 April. Michele Alepee, drie jaar oud, en haar broertje Tony, va'n een en twin tig maanden, zijn vandaag uit het raam van hun huis gevallen en op het trottoir, vijftien meter lager, terecht fekomen. De beide kinderen werden be wusteloos naar het ziekenhuis ge bracht. Bij een röntgenonderzoek bleek echter, dat Tony en Mi chele volkomen ongedeerd waren gebleven Een uur later speelden ze al weer in de gangen van het ziekenhuis. De veertiende partij tussen Botwinnik en Smyslov is na 33 zetten door Smyslov, die met zwart speelde, gewonnen. De stand is thans: Botwinnik 7 pun ten, Smyslov 7 punten. De dames van het Nederlandse B-hockeyteam hebben de 20 zege op België B door een nieuw succes laten volgen. Met 32 bleven onze landgenoten te Den Haag de baas over de Schotse B-ploeg. De gasten hadden met de rust een 2.1 voorsprong. Gisteravond heeft de Konink lijke Marechaussee uit Roosen daal. die, zoals men weet, sinds enige tijd in de treinen de vreem delingencontrole uitoefent een zeventiental Belgische basketbal spelers, die op weg waren naar Amsterdam, waar een sporttour- nooi van de Organisatie van Pro gressieve Studerende Jeugd ge houden wordt, de toegang tot ons land ontzegd. Aangezien hun trein op Nederlands grondgebied niet eerder dan te Rotterdam stopte, liet men de Belgen mee rijden tot de Maasstad. Daar wer den zij echter, onder mededeling dat zij óp dit ogenblik als on gewenste vreemdelingen werden beschouwd, teruggestuurd naar hun land. Het Nederlandse hockeyelftal, dat op Zaterdag 24 April a.s. te Amstelveen tegen Groot-Brittan- nië uitkomt, is als volgt samen gesteld: doel: Mulder (Amsterdam); achter: Derckx (Venlo) en Drijver (T.O.G.O.); midden: Ancion (Kampong). Loggere (Laren) aanvoerder, en Van Dijck (Kampong); voor: Hillenius (T.O.G.O.), Van Heel, Kruize, Boerstra (allen H.H.IJ.C.) en Van Beaumont (T.O.G.O.). Naar tnen weet heeft Bouw man (B.M.H.C.) Zondag j.l. in de competitiewedstrijd tegen Kampong last gekregen van een oude knieblessure, als gevolg waarvan hij tegen Groot-Brittan- nië niet van de partij kan zijn. DEN HAAG, 15 April. Toen de baar met het stoffelijk over schot van W. J. H. Muiier naar de begraafplaats werd gedragen, volgde na de familieleden, een groot aantal vertegenwoordigers van de Nederlandse sportwereld de laatste gang van de man, die pioniersarbeid heeft verricht op het gebied van de lichamelijke opvoeding en de sport in Neder land. Voor het Nederlandsch Olym pisch Comité waren vice-nresi- dent brigade-generaal C. F. Pa- hud de Mortanges en secretaris dr J. N. van den Houten aanwe zig. Voor de Koninklijke Neder landse Voetbalbond zagen wij voorzitter ir H. F. Hopster. drs W. Reijseger, en de heren O. de Vries en L. Brunt. Verder waren o.m. aanwezig het lid van het Internationaal Olympisch Comité kolonel B. D. P. W. Scharroo, de vice-voorzitter van de K.N.A.U J. B. Wesseling, het bestuurslid van de K.N.S.B., de heer C. J. de Voogd, vele bekenden uit de Nederlandse Voetbalwereld, zoals oud-voorzitter ir J. W. Kips, voorts D. N. Lotsy, ir H, L. B. Denis. N. Bouvy, A. J. Staal, K. van Rijswijk, K. L. van dei- Meer, ir M. Neuerburg als mede J. L. Lioni, consul in Ne derland van de Curagaose Voet balbond. mr A. van der Wilde en F. G. Triebei van de vereniging „De Zwaluwen", jonkheer I. L. van der Beroh van Heemstede, oud-voorzitter van de Koninklij ke Nederlandse Wielren Unie en talrijke andere officials van ver schillende sportorganisaties. In de aula. waar de baar be dolven was onder een schat van bloemen, voerde namens de fa milie de heer G. Haitsma Mmlier het woord. De heer D. Deinum sprak als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur van Wonseradeel. Pim Muiier was ere-burger van Witmarsum. zijn geboorteplaats. Spreker schetste de overledene als een nobele figuur, als een grote zoon van het Nederlandse volk, die ook een kind van Fries land was. Hij kan nooit in Fries land vergeten raken, want zijn wezen is te diep verbonden ge weest met de Friese grond. Brigade-generaal C. F. Pahud de Mortanges memoreerde wat Pim Muiier voor de sport in Ne derland heeft gedaan. Hij heeft de stoot gegeven lot. de oprich ting van vele sportbonden en daarmee de grondslag gelegd voor het Nederlandsch Olympisch Comité. De voorzitter van de K.N.V.B., ir H. F. Hopster herinnerde er aan, dat Pim Muiier een van de oprichters van de bond is ge weest. Hij was tevens de eerste voorzitter en later ere-voorzitter, De tijd. waarin Mulier ijverde voor de lichamelijke opvoeding en de sport ligt ver achter ons, aldus spreker en de omstandig heden waren geheel verschillend van tegenwoordig. De overledene had alle eigenschappen van een pionier. Hij was een man van kracht en energie, hij had ver trouwen en een diep geloof, hij bezat durf om met nieuwe din gen naar voren te komen. Muiier bracht de snort bij de jeugd en de jeugd bij de sport. Zelf was hij een voorbeeld van ridderlijk heid en sportiviteit. Nog steeds wordt de K.N.V.B. geleid volgens de richtlijnen, zoals hij die 65 jaar geleden heeft aangegeven. De heer Hopster vervolgde: „Pim, gij hebt de leeftijd van de oersterken bereikt. De gehele Nederlandse sportwereld is je erkentelijk en dankbaar voor alles was je in je lange leven hebt gedaan. Je was een groot vriend van ons, je hebt als een vader voor ons gezorgd met een gouden hart." Jhr dr J. C. Mollerus sprak namens H.F.C., welke vereniging door Muiier in 1879 werd opge richt en haalde herinneringen op aan Muiier, die het sportcentrum aan de Koekamp t-e Haarlem heeft gesticht. Aan het graf dankte een fama- lieJid voor de eer, aan de overle dene bewezen. AMSTERDAM, 15 April. Een Zuid-Amerikaanse dame, die gister een bezoek bracht aan de hoofdstad en zojuist haar intrek had genomen in een Amsterdams hotel, be merkte tot haar grote schrik, dat zij een koffertje met vele kostbaarheden, zoals een gouden armband, een broche met briljanten, gouden clipps, gouden ringen met robijnen en een zilveren tnlletgarnituur, met een fótale waarde van circa 10.000 gulden in de taxi had laten staan. Zij deed ogen blikkelijk aangifte bij de politie. De taxichauffeur, die iater de koffer in zijn auto vond, bracht deze terug naar het hotei waar de dame zich bevond. Ze deelde later de politie mee, dat er niets uit de koffer werd vermist. 's GRAVÊNHAGE. 15 April. De hoofdinspectie der Volksge zondheid deelde ons mede, dat thans kan worden vastgesteld, dat de alastrim-epidemie, welke in Den Haag heeft geheerst, ge weken is. CANBERRA, 15 April De Australische premier R. G. Men zies heeft vandaag op een pers conferentie meegedeeld, dat de Russische ambassade geen ver zoek bij de Australische rege ring heeft ingediend om een on derhoud met Wladimir Petrof, de derde secretaris van de ambas sade, die Australië om politiek asyl heeft verzocht. „Wanneer wij een dergelijk verzoek ontvangen zullen wij het bestuderen in het licht van de voorwaarden, die er in vervat zijn en de aard, die het heeft", aldus Menzies. Menzies verwierp de uitlating van mevrouw Peitrof, dat haar man zou zijn ontvoerd. „Hij heeft ons honderden do cumenten ter hand gesteld", al dus Menzies. „Wij houden ons in dit land niet bezig met ontvoe ringen, doch als wij het deden, zouden wij toch wel zeer veel geluk moeten hebben om het slachtoffer in kwestie te pikken op het moment, dat hij honder den documenten bij zich heeft". Menzies voegde eraan toe: „Wij hoorden via een vertegen woordiger van de ambassade, die met een ambtenaar van het Australische departement van Buitenlandse Zaken had gespro ken dat de Russische ambas sade zou vragen om tot Petrof te worden toegelaten. „Wij hebben een dergelijk ver zoek niet ontvangen en het de partement van buitenlandse zaken heeft de ambassade vanmorgen aan dit feit herinnerd. „Elke Australiër zal de sug gesties met betrekking tot een ontvoering als volkomen dwaas verwerpen. „Ik verwachtte wel, dat er dergelijke beschuldigingen zou den komen. Zij passen in het overzeese schema. Ze zullen nu wel gaan zeggen, dat wij verdo vende middelen of zoiets gebrui ken". Menzies voegde eraan toe: „Wat betreft de suggesties, dat Petrof's geest geleden heeft, kan ik u de verzekering geven, dat zijn ge zondheid uitstekend is. Hij heeft naar de radio geluisterd, toen ik bekend maakte, dat hij om asyl had gevraagd. Hij vond de ver klaring uitstekend". Menzies zei, dat de Russische ambassade niet om teruggave van de documenten heeft gevraagd. Sovjet-standpunt De Sowjet ambassade heeft SYDNEY, 15 April. In Sydney zijn vandaag per vliegtuig twee zwijgende Russen aangekomen. De bla den brachten deze aankomst onmiddellijk in verband met de affaire-Petrof. De Russen, vermoedelijk diplomatieke koeriers, arri veerden met een Constella tion van de Qantas en wer den begroet door leden van de Russische ambassade. Andere passagiers van het vliegtuig zeiden, dat de bei de Russen met niemand ge sproten hadden. Zij verloren elkaar geen moment uit het oog. Een verslaggever vroeg de Russen, of hun aankomst verband hield met de zaak- Petrof. Het enige antwoord was: ..Geen Engels, geen Engels. 's GRAVENHAGE, 15 April. De zaak tegen de Berkelse arts O., verdacht zijn vrouw met .ver gif om het leven te hebben ge bracht, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De rechtbank zou deze zaak on 22 April behandeld heb ben. maar zal nu dienen op 6 Mei. vandaag beweerd, dat de ambas sade documenten, welke Petrof met zich in politick asyl nam, gefingeerd zijn. De persattaché G. I. Kharikowetz verklaarde te genover verslaggevers: „Er wordt geen ding vermist alle am bassade documenten zijn hier". Van gezaghebbende Australi sche zijde werd er op gewezen, dat de bewering van Kharikowetz gemakkelijk in overeenstem,ming te brengen is met de verklaring van Menzies, dat Petrof enige honderden documenten over gebracht heeft. Er werd aan her innerd, dat Petrof als chef van de Russische geheime politie zijn eigen archief geihad moet hebben. Kameraadje danig mishandeld AMSTERDAM, 15 April Twee vijftienjarige scholieren hebben gisteravond in de Ben Viljoenstraat te Amsterdam een even oud kameraadje, Piet van der Reyden, met touwen vast gebonden en hem daarna ge stompt en geschopt. Een voorbijganger trof later tot zijn schrik de gebonden Piet aan. De jongen werd direct bevrijd, waarna hij buiten kennis raakte. Hij had striemen aan beide pol sen opgelopen, benevens een buil op zijn hoofd. Hij klaagde over hoofdpijn en kon zich weinig van het voorval herinneren. Ook de veertienjarige J. Johannesma is door de jeugdige vandalen onder handen genomen. Hij heeft even wel geen letsel opgelopen. De kinderpolitie heeft nu de ruwe scholieren onder handen. 's-GRAVENHAGE, 15 April ■nduizenden tulpen en na»"' sen worden sinds half Februari door de K.L.M. naar meer dan 60 steden over de gehele wereld vervoerd, waar deze bloemen een opvallend plaatsje krijgen in de K.L.M.-kantoren, in de eta lages van haar agenten of waar zij dienen ter opluistering van verschillende festivals waaraan de K.L.M. haar bloemrijke me dewerking verleent. Tot nu toe is reeds een hoe veelheid van 100.000 bloemen in 150 zendingen met een totaal- gewicht van 4000 kg door de lucht vervoerd. In twee weken tijd werd de KLM-vcstiging te New York van meer dan 26.000 tulpen voor zien, de 14000 tulpen die naar Rome werden verzonden vonden hun weg naar talrijke KLM rela ties die bij hun ontbijt werden verrast met een boeket tulpen, keurig in cellophaan verpakt en van rood-wit-folauw lint voor zien. De KLM-kantoren in Zwitser land en Duitsland namen elk 10.000 tulpen af, waarvan 3000 werden gebruikt voor een tulpen- feest te Wiesbaden, terwijl de officiersclub te Frankfort de lente verwelkomde met 500 tul pen. Milaan ontvangt twee weken lang 200 tulipen per dag maar ook verafgelegen steden zoals Havanna, Buenos-Aires, Johan nesburg, Singapore, Bangkok en vele andere plaatsen worden op Hollandse tulpen vergast. Deze actie voor de Nederlandse bloembol die gedeeltelijk in samenwerking met het Centraal Bloembollen Comité wordt ge voerd zal tot half Mei duren en naar schatting zullen hiervoor meer dan 200.000 tulpen nodig zijn. MEKKA. Van de opkomst tot de ondergang der zon cirkelen duizenden duiven dagelijks boven deze heilige stad van de Islam, maar geen van de dieren zal ooit de „Kaaba" aanraken. De „Kaaba" is het voornaamste hei ligdom van de 275 millioen over de wereld verspreide Mohammedanen. Deze enorme stenen kubus staat in het hart van Mekka, de „verboden stad", waaruit alle niet-Mohammeda- nen worden geweerd. Het bouwwerk is overdekt met een zwart zijden kleed, waarop in goud verzen uit de Koran zijn geborduurd. In de „Kaaba" bevindt zich de „zwarte steen", waarop volgens de overlevering de aartsengel Gabriel met het hoofd heeft gerust. De inwoners van Mekka zijn gevoe lig voor de eerbied van de duiven voor de „Kaaba" en beschouwen de dieren daarom min of meer als hei lig. Zij eten ze niet en doen ze geen leed integendeel, zij voeden ze. Mekka, een stad van 200.000 inwo ners, is een der beide Arabische ste den, tot welke niet-Mohammedanen geen toegang hebben. De tweede is Medina, waar de profeet Mohammed is begraven. Medina heeft een bevol king van 20.000 zielen. De straf voor de niet-Mohamme daan, die een van beide steden bin nengaat, is de dood. De Mohamme danen zeggen, dat hij door de bevol king in stukken zou worden ge scheurd als hij werd ontdekt. Maar zelfs als hij aan de lynchdood ont snapt, wacht hem een doodvonnis. Mekka is het centrum, waarheen zich elk jaar duizenden pelgrims uit de gehele wereld begeven. Een goed Mohammedaan moet als hij het zich kan veroorloven op zijn minst eens in zijn leven voor de „Haj" of bedevaart naar Mekka reizen. Mohammedaanse koningen, prin sen en ministers zijn, als zij de heili ge stad betreden, gebonden aan het zelfde vrome ritueel als de armsten der armen. Zij ontdoen zich van al hun kleren en kleden zich in een stuk wit linnen dat hun gehele lichaam omhult. Zij dragen sandalen of gaan barrevoets. Na het eerste gebed kussen zij de „zwarte steen" of raken die aan met de hand. Vervolgens gaan zij zeven maal rond de Kaaba onder het uit spreken van aanroepingen. Daarna raken zij opnieuw de zwarte steen aan en zeggen nogmaals een gebed. Dan begeven zij zich naar de hei lige bergen „Safa" en „Murwa" waar zij eveneens zevenmaal tussen door moeten lopen. De welgestelden laten een schaap slachten en het vlees verdelen onder de armen. De traditie wil, dat de pelgrim na afloop van de plechtigheid zijn haar laat afscheren, maar sommigen knip pen tegenwoordig slechts enkele ha ren af als een symbolisch gebaar. De identiteit van de pelgrims, die naar Mekka komen, wordt gecontro leerd door een politiepost op dertien kilometer afstand van de ingang van de stad. Het voor niet-Mohammeda- nen verboden gebied strekt zich tien kilometer rond Mekka uit. Over doorbraak Als men het Vrije Volk van Woensdag 14 April leest, krijgt men werke lijk de neiging te veronder stellen, dat de doorbraak overleden is. Men weet wel licht, dat er, bij de vele span ningen en ernstige tegenstel lingen, die er in de socialisti sche partij zijn, ook deze is, dat vooraanstaande partijle den een afwijkende opvatting hebben over het radiovraag- stuk. De Vara staat natuur lijk op het standpunt van een omroepbestel op de basis van de vrije omroepverenigingen, maar er zijn er in de P.v.d.A., juist vanwege de „doorbraak" die de voorkeur geven aan een nationale omroep. Daar onder is de bekende heer dr Idenburg. Hij is, als wij ons niet vergissen, lid van het hoofdbestuur van de P.v.d.A. en heeft van de Vara verlof gekregen, voor de microfoon uiting te geven aan zijn af wijkende mening. De Vara en de P.v.d.A. en het Vrije Volk zijn daar zó blij mee, dat men bijna zou gaan denken, dat het alleen daarom te doen was.-.. Maar goed, wij kunnen sportiviteit waarderen, maar wij vragen ons wel af, wat dit (zoals gezegd wordt) met de doorbraak-idee te maken heeft. Het zal straks toch de ene of de andere kant uit moeten en dan zal de partij als partij haar standpunt moe ten bepalen. Of zal de socia listische groep uiteen vallen in twee delen, alleen ter wille van de doorbraak-fictie? Want het eigenlijke van de door braak komt ook op die manier niet tot zijn recht. Eenvoudig, omdat dat, als 't meningsver schil blijft, niet mógelijk is. Nog erger Nog erger maakt het Vrije Volk het met zijn commentaar bij dit ge beuren. Het luidt namelijk niet meer of minder dan de doodsklok over wat men de doorbraaknoemt. Zie eens hier. Het blad zegt, dat ëen nationale omroep in ons land het terrein zou worden van strijd om de invloed. De rich- tingsstrijd, vooral op levens beschouwelijk terrein, woedt hier nu eenmaal vanouds fel- fer dan in andere landen. Overal duiken de tegenstel lingen op, ook daar waar een nationale zaak gediend moet worden. Vaak wordt de strijd in het openbaar gevoerd, soms binnenskamers. En de richtingen zien nauwlettend toe, hoe de buit wordt ver deeld. Een nationale omroep zou daaraan niet ontkomen. Gelet op de historisch gegroei de verhoudingen en de be staande scheidingen en on derscheidingen, die nu een maal niet genegeerd kunnen worden, is er alleen de moge lijkheid, om „het ideaal van dr Idenburg" zo dicht moge lijk te benaderen in een ver doorgevoerde samenwerking van organisaties. Aldus alle maal het Vrije Volk. Lees voor nationale omroep het woord doorbraakpartij, en wij zijn er, met de stelling, dat het één evenmin kan als het ander. De nationale eenheid is in ons land alleen bestaan baar in verscheidenheid. Niet door bij elkaar te brengen en te mengen, wat principieel niet bij elkaar pastMen denke zich eens in, wat veel zijdigheid in ons land bete kent", voegt het Vrije Volk er nog aan toe. Die veelzijdigheid moet zich uitleven en dat kan niet in de kunstmatige een heid van één omroep oféén partij. Wie het een veroor deelt, kan het andere niet aanvaarden! OVERVEEN, 15 April. Van morgen omstreeks kwart over negen is te Overveen bij een ern stig auto-ongeluk een 6-jarig jongetje, Bartje S. uit Overveen op slag gedood. Zijn vriendje, de 6-jarige Paultje N. eveneens uit Overveen, werd gewond. Beide slachtoffertjes zijn naar het Marinehospifaal te Overveen vervoerd. Een van de Kennemerduinen komende vrachtauto van de fir ma C. Smit te Haarlem, bestuurd door de 32-jarige J. M. reed ten gevolge van het weigeren dei- remmen, op de hoek Militaire- wegGroenendaalseweg-Juliana- laan het trottoir op en kwam te gen de muur van een hoekhuis tot stilstand. De beide kinderen, die met een autoped op het trot toir speelden, werden door de wagen gegrepen met het nood lottig gevolg.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5