AMERIKAANSE TROEPEN BLIJVEN IN EUROPA Amerikaanse troepen naar Indo-China? Zo lang veiligheid van Westen wordt bedreigd Hevige sneeuwstormen hoven Europa Dagblad voor Alkmaar en omgeving Eisenhower doet belofte aan E.D.G.-landen Paastoespraal van H. Vade?| GROTE INSTEMMING MET AMERIKAANSE GARANTIE Voldoening in vele landen V moet nog even geduld hebben Therese Neumann bloedde weer uit vele wonden Reddingsploegen in Oostenrijl zoeken naar 16 vermisten Aan Franse voorivaarclen voldaan Socialisten en liberalen aan het bewind? Man onder trein op slag gedood Nieuwe aanval op Dien Bien Phoe? Witte vacht van 20 cm. dik op Apenijnen NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Zaterdag 17 April 1954 50e Jaargang Nummer 13063 AUGUSTA (Georgia), 16 April - President Eisenhower heeft vandaag een boodschap gezonden aan de regerin gen van de zes W est-Europese landen, waarin hij verze kert, dat, zolang er een bedreiging van de veiligheid van de Westelijke landen bestaat, Amerikaanse troepen in Europa gestationneerd zullen blijven. In zijn boodschap, welke kennelijk een poging is om de Franse rati ficatie van de Europese Defensie-Gemeenschap te verzekeren, doet hij tevens de belofte, dat er tegen zal worden gewaakt, dat herbewa pening van West-Puitsland een gevaar voor Frankrijk gaat vormen. Wanneer het EDG-verdrag van kracht wordt, zullen de Verenig de Staten in overeenstemming met hun rechten en verplichtin gen die voortvloeien uit het At lantisch Pact, volgens onderstaan de beginselen en verbintenissen handelen, aldus de boodschap van Eisenhower. 1 De Ver. Staten zullen in Europa, met inbegrip van Duits land, de eenheden houden die noodzakelijk zijn om bij te dra gen tot de verdediging van de Noordatlantische zone, zolang dit gebied bedreigd wordt. 2. De Ver. Staten zullen ande re leden van de N.A.V.O. en de leden van de E.D.G. raadplegen over kwesties van wederzijds be lang, zoals de sterkte van de troepen van de Ver. Staten, de landen van de E.D.G. en de an dere landen van de N.A.V.O. die ter beschikking van het opper bevel in Europa dienen te wor den geplaatst. 3. De Ver. Staten zullen een zo vergaand mogelijke eenwording van de strijdkrachten van de E.D.G.-landen enerzijds en die van de Ver. Staten en de andere landen van de N.A.V.O. ander zijds aanmoedigen. 4. De Ver Staten zullen, in overeenstemming met de door Eisenhower gedane voorstellen aan het Congres, middelen blij ven zoeken om de veiligheid van de Atlantische gemeenschap te vergroten door op grotere schaal inliohtingen uit te wisselen over nieuwe wapens en methoden. 5. In overeenstemming met hun politiek, gericht op de handha ving van de eenheid en onge schondenheid van de E.D.G., zul len de Ver, Staten elke actie die deze eenheid en ongeschonden heid in gevaar brengt, beschou wen als een gevaar voor de vei ligheid van de Ver. Staten. 6. De Ver. Staten beschouwen het Atlantisch Verdrag liever als een verdrag, dat voor onbepaalde tijd is aangegaan dan voor een bepaald aantal jaren. VATICAANSTAD, 16 Apr? De Osservatore Romano n| bekend, dat de H. Vader o] sen aan de zegen Urbi et een korte toespraak zal voorafgaan. De Paus za$n rede uitspreken in zijn f0- theek. Zijn woorden zullA'a luidsprekers op het St. plein en via dc radio oi gehele wereld te beluister?'-'11 Na zijn toespraak zal de der zicb naar de loggia St. Pieter begeven, om volgens traditie Zijn uit te spreken over de stad elc en de gehele wereld. HISTORISCHE ROEPING Het is onze historische roe ping, de katholieke op staatkundig gebied te handhaven eri te versterken. Dit is een van de conclusies, waartoe indertijd de commis- sie-v. d. Grinten, van het Centrum voor Staatkundige Vorming, gekomen is in haar rapport over de katholieke politieke eenheid. Er staan nog meer conclusies in dat rapport en van de vele inte ressante overwegingen, die daaraan voorafgingen, hebben wij indertijd uitvoerig mel ding gemaakt. Het scheen ons nu, zo kort nog vóór de Sta ten verkiezingen, die a.s. Woensdag gehouden worden, wel nuttig, aan enige hoofd punten uit dat rapport nog even te herinneren, hetgeen dan ook in de Kroniek van Zaterdag in dit nummer ge schiedt. PARIJS De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidauit, is van mening, dat de boodschap van president Eisenhower voldoet aan de Franse voorwaarden voor bekrachtiging van de E.D.G., aldus een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. - i—J.J.,.,,,.. jjj, «-» rijs wekte de boodschap een le vendige voldoening. Frankrijk, zo licht men in deze kringen toe, werd geraadpleegd over de be woording van de boodschap, die te Parijs werd goedgekeurd. In de boodschap neemt Amerika meer verplichtingen op zich dan het deed volgens het Atlantisch Pact. Men hecht ook groot be lang aan het feit, dat de leiders van de twee grote Amerikaanse partijen de boodschap hebben goedgekeurd, zodat deze niet ge vaar loopt door het Congres te worden afgewezen. Het Britse departement van Buitenlandse Zaken heeft de boodschap officiëel toegejuicht. In diplomatieke kringen wordt Muskusrat in Zeeland SLUIS, 16 April. De landbouwer F. G. te Groede heeft in zijn land ver schijnselen waargenomen, die er op wijzen, dat zich daar een muskusrat ophoudt. De Plantenziektenkundige Dienst is hiervan in kennis gesteld. Tot voor kort waren slechts acht van deze dieren in Zeeland gevangen. Pas geboren babies in het zieken huis van de Kaiser stichting te San Francisco in Californië wor den dadelijk in „het archief" op geborgen. De jong geborenen worden ondergebracht in bedjes, welke zijn ingericht in met plas tic afgezette stalen laden, welke soepel glijden tussen de kamer van de moeder en de privé kin derkamer van de baby. Door dit Ruim f 1.122.000 voor nieuwe R.K. kerken ROERMOND, 16 April. Het Dio cesaan Fonds voor Nieuwe Kerken heeft in 1953 in het bisdom Roermond een totaalbedrag van f 1.122.923 ont vangen. Ruim drie kwart van dit be drag, namelijk f 825.589 kwam via een zogenaamde kwartjesactie, een we kelijkse bijdrage van 25 cent, binnen. vernuftige systeem kan mama haar kleintje zo dikwijls bij zich nemen als zij wil (foto links) en door een venster boven de „ar chief lade" kan zij de verzorging van haar schat door de verpleeg ster in het aangrenzende kabinet gadeslaan, (foto rechts) echter gevreesd, dat de boodschap er weinig toe zal bijdragen de Franse tegenzin tegen de E.D.G. te doen afnemen. De beste wijze om de Franse opinie ten gunste Van .dB J.D.G. te beïnvloeden, zo zou zijn geweest de duur" van het Noord-Atlantisch verdrag formeel van 20 tot 50 jaar te verlengen, overeenkomstig de duur van de E.D.G. die op 50 jaar is vast gesteld. De Amerikaanse regering zei echter, dat het onmogelijk was de toestemming van het Con gres voor een dergelijke stap te verkrijgen. De minister-president van Ne derland, dr. W. Drees, begroette de boodschap van president Eisenhower met instemming, om dat deze er op duidt, dat de Ver. Staten hun steun aan de gezamen lijke defensie en aan de ED.G. zover zullen uitstrekken en ook voor de toekomst garanderen ais men redelijkerwijs mag venvach ten. Functionarissen van het West- Berlijnse stadsbestuur hebben de boodschap eveneens toegejuicht. Carl Hubert Sehwennieke, vice- voorzitter van de Vrije Democra tische Partij in West-Duitsland zei, dat de boodschap ongetwij feld nieuwe moed aan de West- Berlijners zou geven om stand te houden tegen communistische druk. Ook het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zijn voldoening over Eisenhowers boodschap uitgesproken, die vol gens het ministerie „er toe zal bijdragen enkele der voornaam ste hinderpalen voor een be krachtiging van het E.D.G.-ver- drag uit de weg te ruimen". Palingvisserij gaat weer beginnen HARDERWIJK. De vergun ning tot het vissen op paling gaat 20 April in. Met het oog hierop zal vandaag in Harderwijk de vlaggetjesmiddag worden gehou den. Op Zaterdag 24 April zal de wimpel worden uitgereikt aan de vissers, die in de eerste week de meeste paling aan de visafslag te Harderwiik hebben aangevoerd. Verdronken vrouw opgehaald AMSTERDAM, 16 Aril. Een politieagent zag gisteravond het stoffelijk overschot van een vrouw drijven. Het werd uit het water gehaald en overgebracht naar het Wilhelmina Gasthuis. Men schat de leeftijd van het slachtoffer tussen 60 en 70. Het moet lange tijd in het water heb ben gelegen. De identiteit is nog niet bekend. U zult nog even geduld moeten hebben, want de uitslag van onze grote VOORJAARSPRIJSVRAAG is nog niet in kannen en kruiken. Het is dan ook geen kleine bedoening 189 prijswinnaars aan te wijzen. Maar stel U gerust: a.s. Zaterdag komen ze in de krant. Aduerlen' Goede-Vrijdag-hjfdenking te Jeruza|m JERUZALEM, 16 ipril Le den van de R.K. Orfe der Fran ciscanen hebben, gadegeslagen door duizenden bedevaartgangers, een houten kruis tei' hoogte van twee en een halve meUri dat het kruis symboliseerde waaraan Christus de kruis' gingélood is ge storven, gisteren lan^s de weg gedragen, die ook Jezus: volgde, toen Hij Zijn kruis naa( Golgo tha droeg. 'De plechtigheden te Jeruzalem bereikten hu» hoogte punt, toen de begrafefnis van Christus werd herdacht door een nabootsing hiervan te geven. In een uitgave van Collier's Magazine 'schrijft dr. von Braun iat het waarschijnlijk een eeuw zal duren voordat men een tocht naar Mars zal kunnen maken, welke reis heen en terug twee en een half jaar in beslag zou nemen. Raket schepen zullen met 'n geweldige snelheid het luchtruim doorklieven en na buiten de aantrekking van de aarde te zijn geko men koers zetten naar een ruimte"- station op 600 mijlen van de rode planeet. Van hieruit zouden projectielvormige ra ketten kunnen worden afgeschoten welke op Mars kunnen landen. De suggestieve teke ning toont de lan ding sraketten, welke op de planeet Mars gereed staan voor de tocht terug naar de ruimteschepen op 600 mijlen afstand, waar mede dan de acht maanden durende reis naar de aarde ver volgd zou worden. Pakhuis wordt weer kerk VENLO, 16 April. Met de ont manteling van de uit 1416 daterende kerk op de Mariaweide in Venlo is men thans begonnen. Deze oude kloosterkerk is in de loop der eeuwen aan alle kanten ingebouwd en ten slotte werd zij gebruikt voor pijpen- fabriek en pakhuis. Nu de klooster kerk van de paters Dominicanen te Venlo tijdens de oorlog geheel is ver woest, heeft de congregatie het oog laten vallen op de oude kloosterkerk. Een plan is gemaakt voor restauratie en uitbreiding van deze kerk. Pe gestigmatiseerde van Eonnersreuth KONNERSREUTH. 16 April Bij Theree Neumann te Kon- nersreuth, die sedert 1926 de te kenen der kruisigingswonden van Chris'us vertoont, heeft zich ook op Goede Vrijdag een bloeding r ci (cmi Mig nuoggcprwino ic cgc WASHINGTON, 16 April Een hooggeplaatste regeringsfunctiona ris heeft vandaag verklaard van mening te zijn, dat Amerikaanse troepen naar Indo-China gezonden moeten worden, indien dit land niet op andere wijze uit de handen der communisten gered kan worden. Hij zei te geloven, dat Indo- China zonder Amerikaanse troe pen gered zou kunnen worden, maar verklaarde, dat de Ameri kaanse regering verplicht zou zijn troepen naar het land te zenden, indien de Franse troepen bijv. teruggetrokken zouden moe ten worden. „Wij kunnen ons een terugtrek ken uit Azië niet veroorloven", zei deze functionaris, die daar mede de onlangs door president Eisenhower gebruikte woorden herhaalde. De functionaris, die met journalisten sprak, eiste, dat zijn naam niet genoemd zou wor den. Hij zei, dat Indo-China door een onderhandelde wapenstilstand zijns inziens aan de communisten overgeleverd zou worden en dat de Franse regering tijdens de Geneefse conferentie grote druk zou uitoefenen voor het sluiten van een dergelijke wapenstilstand. De functionariszei verder, dat De Belgische regeringscrisis BRUSSEL, 16 April In Brus selse politieke kringen wordt ver wacht, dat een socialistisch-Iibe- rale regeringscoalitie gevormd zal worden. Vanmiddag heeft koning, Bou- dewijn voor de tweede maal in deze week de voorzitter van de socialistische partij, Max Buset, ontvangen. De namen van Paul- Henri Spaak en de eerste na-oor- logse Belgische premier Aohille van Acker, beide socialisten, wor den genoemd als toekomstige ka binetsformateurs. Samen beschik ken de socialisten en liberalen over 111 van de 212 stemmen in de Kamer van Afgevaardigden, terwijl zij in de Senaat een soort gelijke meerderheid hebben. Eerder was een coalitie van de C.V.P. en de socialisten verwacht. De eis van de C.V.P., dat de nieu we Senaat een verdrag met het Vaticaan over de organisatie van de katholieke kerk in de Congo zal bekrachtigen schijnt eohter voor de socialisten niet aanvaard baar te zijn. alles er achteraf beschouwd op wijst, dat tijdens een Koreaanse oorlog een beter besluit genomen had moeten worden, waardoor de Chinese communisten op dat ogenblik ondanks de risico's een zware nederlaag bezorgd had kunnen worden. Hij voegde hieraan toe, dat het einde van de Koreaanse oorlog de huidige crisis in Indochina ver oorzaakt had, omdat de Chinese communisten er hun hulp aan de Vietminh door hadden kunnen uitbreiden. WINSCHOTEN Op een overweg, ongeveer 300 meter vanaf het station Nieuwe Schans is de petroleumventer G. Reit te Nieuweschans gisteravond om 18.20 uur door een dieseltrein uit de richting Winschoten ge grepen en op slag gedood. De man heeft waarschijnlijk in ge dachten verzonken de overweg gepasseerd. Het zicht was ter plaatse zeer goed. De trein had 5 minuten vertraging. HANOI, 16 April Volgens een woordvoerder van het Franse opperbevel wijst alles erop, dat de Vietminh zich gereed maakt een nieuwe aanval te doen op het Franse bolwerk Dien Bien Phoe. Het is echter niet uitgeslo ten dat deze pas in de loop van de volgende week zal komen. De woordvoerder zei, dat de Vietmindr mogelijk „even voor de oonferentie van Genève" een spectaculaire actie zal onderne men. Het opperbevel deelde mee, dat er zich op het noordelijke deel van het voornaamste vlieg veld van het fort Vietminh troe pen hebben ingegraven, doch dat deze er niet in zijn geslaagd de loopgraven, die zij hebben aan gelegd, uit te breiden. De woordvoerder zei, dat de Fransen voortdurend proberen de rebellen van het vliegveld te verdrijven om de bedreiging voor de verbindingen tussen de Oos telijke en Westelijke verdedi gingswerken weg te nemen. Dr. Ralph Buncke tweede secretaris Ver. Naties? NEW YORK, 16 April Naar verluidt is dr. Ralph Bunohe, de directeur van de beheersehaps- afdeling van de Ver. Naties, can- didaat voor de post van tweede secretaris van de volkerenorgani satie, een nieuwe functie. sterker dan ooit tevoren van deze wondetekenen voor gedaan. De" zieke zat rechtop in haar bed, geheel in extase, en het bloed drong door het verband om hoofd en bovenlidhaam. Zij bloedde uit handen en voeten, uit de borst de.ogen en door de "catef»3®fiailïgae huid op de plaat sen, waar Christus door geseling en doornenkroning verwond werd. Wederom waren er vele bezoe kers in het huis van Therese Neu mann aanwezig. De gezondheids toestand van de gestigmatiseerde wordit thans weer „nonmaal" ge noemd, nadat dezer dagen gemeld was, dat Therese in levensgevaar verkeerde. Therese Neumann is de oudste dochter van de dorpskleermaker van Konnersreuth. Zij is thans 56 jaar oud. Zij begon tekenen van verlamming en periodieke blindheid te vertonen na Maart 1918, toen zij bij een brand in het dorp meegeholpen had aan het doorgeven van emmers water voor het blussingswerk. Meer dan zeven jaar was zij bedlegerig, tot zij in 1925 geheel herstelde. Deze genezing zou haar in een visioen zijn aangekondigd. Op Goede Vrijdag 1926 deden zich toen voor het eerst de stigmata voor. Se dert Kerstmis 1926 neemt Therese geen voedsel meer tot zich. Van kerkelijke zijde is zij onder me disch toezicht gesteld. STATUS VAN N.-GUINEA TER SPRAKE? DJAKARTA, 16 April. De voorzitter van het Indonesische „Buro Irian", de heer Diapari, heeft aan P.I. Aneta medegedeeld dat hij hef wenselijk zou achten, dat Indonesië op de eerlang te houden conferentie van Azia tische en Afrikaanse landen, de kwestie van de status van Nieuw- Guinea ter sprake zal brengen. De heer Diapari heeft voorts de suggestie gedaan, dat de kwes- tie-Nieuw-Guinea ook ter sprake zal worden gebracht op de confe rentie van minister-presidenten van Aziatische landen, die eind April te Colombo zal beginnen. LONDEN, 16 April In vele delen van Europa deed zich op Goede Vrijdag plotseling sneeuwval voor. Dit was zelfs het geval met gebie den in midden- en Zuid-Italië. Reddingsploegen zochten onder sneeuwstormen in de bergen van Opper-Oostenrijk naar zestien sinds Donderdag j.I. vermiste personen, onder wie zich drie onder wijzers en tien schooljongens bevinden. In Zweden geraakten een pont en een vliegtuig van de Air France door een sneeuwstorm in moeilijkheden. In het gebied van Salzburg in Oostenrijk geraakten de meeste wegen bedekt met een laag sneeuw ter dikte van vijftien a twintig centimeter. In Italië daalde de temperatuur aanzien lijk, waarbij storm en sneeuwval ontótond, hetgeen schade aan richtte in tuinen en boomgaar den in Noord- zowel als in Zuid ais midden in de winter geblok keerd door de sneeuw. In de Abruzzen daalde het kwik tot onder nul. Schepen moesten voor de storm in de havens vluchten. In de bergen werden oude huizen door grondverschuivingen ver nield. Rome zag er in de regen som ber uit. Vliegtuigen konden we gens het slechte zicht niet op Ciampino landen. In Milaan ruk te de wind een hoogspanmings- leiding stuk, waardoor het trein verkeer drie uur lang geblok keerd werd. De heuvels rondom Florence zijn bedekt met sneeuw, hetgeen een zeldzaamheid is voor de tijd van het jaar. In het Ap- penijnse gebergte ten Oosten van Rome ligt de sneeuw 20 centi meter dik. Vele boomgaarden Italië. Talrijke bergwegen zijn hebben grote schade geleden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1